BTW: Všechno nejlepší!

BTW_dé_logoUž zase stojíme s nohou nakročenou do nového roku a přemýšlíme, co bude dál. Všichni doufáme, že příští rok bude lepší než ten, který právě končí.

 

 

Taková naděje nemá žádné reálné opodstatnění, avšak člověk ji ke svému fungování prostě potřebuje. Tohle samozřejmě vím, takže není překvapivé, že se mi myšlenky zatoulaly spíš do minulosti. To bylo tak.

Šla jsem po Vánocích se psy směrem k Velehrádku, když mě napadlo, že je to vlastně právě sto let, co se můj děda jako osmiletý kluk schovával se svým mladším bratrem ve starém mlýně Kadrmanci, a snažili se sehnat si cokoliv k jídlu, i kdyby to měla být zmrzlá jablka a slupky od brambor. Tatínka totiž měli kluci na frontě a maminku v nemocnici, takže měli hlad.

Konec roku 1916… to měli u nás lidé za sebou první dva roky první světové války a nikdo z nich netušil, jak dlouho to peklo ještě může trvat. Jak jim se asi dívalo do nového roku?

U nás na vsi máme na památníku jména těch, kteří boje nepřežili. Jak dlouhý by však byl seznam lidí, kterým válečná strádání vzala kus dětství, když už ne rovnou rodiče nebo jiné členy rodiny? Pomyslím při tom na svého vnuka, který tu s radostí a v pohodě tráví svůj krásný kousek dětství a jsem ze srdce vděčná za to, že to tak může být.

Dnes řešíme spoustu problémů svázaných s naší dobou. Pořád není život lehký, ale neztrácíme někdy tak trochu nadhled? Určitě to znáte – když je v tom člověk až po uši, klidně si splete horu s krtčí hromádkou! Důležité je umět zdvihnout hlavu a skutečně se kolem sebe podívat!

Máme svoje domovy. Žijeme bezpečně, naše země je hezké a láskyhodné místo. Vlastně si nemůžeme moc stěžovat. A to je skvělé, ne?

A tak děkuju za vše, co máme. Za lidi, lásku, práci i tu naši krásnou krajinu. A vám všem přeju, ať se vám v novém roce 2017 daří uskutečňovat své sny a každý den najdete něco, čemu se můžete zasmát:))

 

Milí čtenáři, všechno nejlepší! A jménem Dedeníku děkuju za přízeň – vaše čtení a komentáře dávají celému tomu snažení smysl:))

 

pf-berry1

 

 

 

Napsáno pro ČRo Hradec Králové, 2017

Aktualizováno: 1.1.2017 — 09:46

35 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Ano DEDE je to tak, člověk si musí vážit toho co má.
  A máme se tu v naší české kotlince dobře.
  Jen ať to vydrží.

 2. Díky za to zamyšlení – ano, máme se dobře tak, jako jsme se nikdy neměli. Doufám, že tyto dobré časy nám vydrží opravdu hodně dlouho.

  Jinak počasí na jihu Jižní Moravy – už druhý den inverze. Sluníčko sice nesvítilo, ale mráz a mlha kouzlily – koukněte.
  http://yga.rajce.net/2017_Novy_rok_cernobily

 3. Zrovna takhle jsem včera přemýšlela, když jsme tu seděli, u nové chytré televize, bříška plné chlebíčků a bohemia sektu, jaké máme úžasné štěstí. Samozřejmě, že máme v životě i velké starosti a ztráty, a vždycky je v lidské přirozenosti chtít víc a snažit se dosáhnout víc, ale fakt máme štestí jaké billiony lidi neměli a nemají.

 4. Dede, krásná slova, máš pravdu, nic podstatného nám opravdu k životu nechybí, tak ať to tak dlouho zůstane. Přeji všem do dalšího roku hlavně zdraví, kousek štěstí a pohodu.

 5. Díky, milá Dede, za novoroční zamyšlení. Velmi bych si přála, aby naše krásná země a bezpečné domovy zůstaly i našim dětem a vnukům, dalším generacím. (h)
  U nás je také mrazivo a slunce svítilo jen kolem poledne, kdy už jsme byli z lesa zpátky doma. Poslouchala jsem také filharmoniky a promluvu kardinála Duky, jedli jsme čočkovou polívku, nástěnné kalendáře mám vyměněné, teď jdu přepisovat do stolního. 🙂
  Přeji všem, aby rok 2017 dobře začal i skončil a byl plný lásky, štěstí a splněných přání! (inlove)

 6. Zdravím z nádherně prosluněného namrzlého dne! Jsem vděčná za mráz a námrazu – je krásně a čisto, ani psy nemusím pořád mýt. Ostatně všimli jste si, jak často se po novém roce aspoň na chvilku rozjasní? Sice je sluníčko pěknej práskač – těch chlupů, co je na podlaze! – ale jak moc to člověku pozvedne náladu 🙂
  Vídeňské filharmoniky si budu muset najít, byli jsme se psima na Zvičině, je to nejlepší chodit po venku za poledne. No, to si asi myslí i myslivci, kteří někde kousek od Zvičiny slavili nový rok střelbou po něčem – někomu holt ani ty prokleté rachejtle nestačí. Jinak byla Zvičina plná svátečně naladěných lidí a psů, byla to moc hezká vycházka. (wave)

 7. Dede, moc hezké zamyšlení. Kéž bych to vždycky dokázala rozeznat, jenže když něco prožívám, vždycky se mi to zdá jako ta nejvyšší hora na světě.

  Přeju nám všem, abychom ten nový rok zvládli.

 8. Milá Dede, máme se opravdu dobře a řešíme to, co není a jak bude nevíme. Od rána mne napadájí myšlenky nad tím vším a snažím se odehnat ty depresivní.Chci se radovat z každé dobré chvilky,proto, že nevíme,co nás čeká a na co nás to připravují. Naježila jsem si knihu od Jiřího Žáka“Provence známá i neznámá“,jsem ohromena čím vším si ten kraj musel projít jak před Kristem , tak po něm. Vše je již téměř zapomenuto a odváto věky a tak to bude i s námi, zbytečně se dusíme svými strachy, nemá to smysl,žijme raději krásnými společnými chvílemi,tak jak je nám nejvíce libo. My,tady v naší kotlince jsme také prožili mnohé ale byli jsme a budem.

 9. Všechno nejlepší v Novém roce vespolek. Ano, máme se dobře, kéž nám to vydrží (h) !

 10. U nás je zimní pohádka. Mrzne, stromy jsou obalené bílou jinovatkou, vzduch je bílý a do toho svítí studené bílé sluníčko. Je to krása!
  Přeji si, aby svět neztratil zdravý rozum. A tam, kde už ho ztratil, aby ho zase našel.
  Stejně jako už mnoho let vítám nový rok s Vídeňskými filharmoniky. Tenhle zážitek stojí pokaždé znovu za to.
  Tak všechno nejlepší!

  1. Taky jste si u Radeckého marše zatleskali? Pro tyhle chvíle bych tam chtěla být, ale i doma jsem to prožívala. Krásný zážitek.

   1. Doma ne, ale máš pravdu, pokaždé závidím těm lidem v sále, tam bych si s chutí zatleskala taky. Ten koncert je pokaždé báječný a pokaždé je to vlastně čekání, až přijde Na krásném modrém Dunaji a nakonec Radecký. Paráda!

    1. Taky bych byla ráda v sále – ale díky aspoň za tu televizi. A letošní dirigent opět velký šoumen …

 11. Tak jsem zpět, (už dávno), ale konečně jsem si poseděla a odpočinula si. Souhlasím se všemi, co píšete, že se máme vlastně moc a moc dobře a všichni doufáme, že to tak zůstane.
  Prot ty co přece jenom mají úzkosti trochu víc a pro Marsku, která neví jak vypadá pro samou mlhu sluníčko, posílám pár fotek. Včera jsem vymyslela ohromnou věc a strávily jsme s Dagi příjemné silvestrovké odpoledne na Lysickém zámku. A SVÍTILO SLUNÍČKO, MARUŠKO!
  http://dig.rajce.net/Lysicky_zamek_na_Silvestra

 12. Hezká slova Dede. A přeji tvému vnoučkovi a očekávané hvězdičce, aby i oni měli v příštích letech to štěstí, prožít stejně krásné dětství, jako většina nás zde. Já zjišťuji, že často a zcela dobrovolně a ráda dělám „horu s krtčí hromádky“:) – tedy z té hromádky jménem „dětství“, vzpomínkami je nechávám růst a „udržuji“ na živu 🙂 Letos se nám zase sešlo dost kalendářů od různých charit a byl mezi nimi jeden, kde je na každý měsíc nějaký citát. A na červen je tam citát, který je přesně ta moje krtčí hromádka – „Enjoy the little things, for one day you may look back and realize they were the big thinhs“. Autor je Robert Brault, na google jsem zjistila, že je to spisovatel, jehož citáty kolují na internetu už řadu let (v angličtině). Tady je na některé odkaz, jsou hezké a pravdivé (je tam i ten z kalendáře)

  https://www.goodreads.com/author/quotes/7192677.Robert_Brault

 13. Máš pravdu, často děláme z komára velblouda. A zbytečně. Z těch opravdu důležitých věcí nám skoro nic nechybí.

 14. Dede, jak já s tebou souhlasím… Často si děláme zbytečné starosti s krtčími hromádkami.
  Díky za roztomilou PF fotku a krásné novoroční přání. Ráda se k němu připojím. 🙂

 15. Mám krásnou fotku přes celou obražovku a vůbec nevidím psaní na tom barevném podkladu.Nevím co s tím udělat abych to měla jako dříve. Můžete mi prosím někdo poradit.

  1. Ještě jednou, když si vyhledám dedeník přes googla jako vždy, mám najednou podkladovou fotku přes celou obrazovku a text na té fotce, nevím , co s tím udělat. Teď jsem šla přes mozilu a je to O.K. , tak nevím, potřebuji nějaké kouzlo,jsem lama.
   Dík za každou radu.

 16. Dede,
  máš pravdu. Nejsme na tom zdaleka tak špatně, jak si namlouváme. Já bych řekla naopak. A já bych přála všem, aby se jim tenhle rok vydařil podle jejich představ.

 17. Taky jsem doufala v lepší počasí na tradiční novoroční procházku na hřbitov zapálit svíčku a zavzpomínat a pak hurá do lesa, ale co se dá dělat, aspoň že neprší nebo není ledovatka… Silvestra jsme přežili ve zdraví, pes usnul v devět, já hodinu po ní, dělobuchy nás absolutně nerozhodily 🙂 tak už je to za námi a můžeme se těšit na jaro! Přeji vám všem co nejkratší čekání!

 18. Přeji všem virtuálním kamarádkám i kamarádům šťastné vykročení do nového roku a k tomu hlavně hodně zdraví.
  U nás je -8 a co opět? Mlha, mlha a mlha. Kdybyste někdo viděl sluníčko tak řekněte jak vypadá.

 19. DEDE!!! Ty víš, že nejsem bréča, znáš mne, ale tahle tvoje krásná slova mi stáhla hrudník do malé kouličky a to je opravdu co říct. Jak jsem starší, tak si všímám pomníčků po našich vískách a vzpomínám na neznámé lidi, kteří nedobrovolně skončily svoji životní pouť, v jakýchkoliv vojenských střetech a je mi stále víc a víc úzko.
  Nu, něco radostnějšího! Jdu vymrznout na novoroční špacír do lesů a u nás na horké Moravě je -10°C. Holomráz.

 20. Hezké zamyšlení, Dede. I já se hlásím k těm, kteří jsou velmi rádi, že žijí právě tady a právě teď.
  Souhlasím s Io a přeji si, aby ta doba, kdy budeme na dnešní časy vzpomínat jako na pohádkové, nastala co nejpozději…
  Vám všem krásný a optimistický rok 2017!

 21. Jé, Vuvu První Šišatouchá! (h)

  Melly si asi přečetla tvůj článek a rozhodla se, že bude pokračovat ve svém včerejším životě mimo úkryt pod křeslem. Tak ať jí to vydrží. Je s ní švanda, když mluví, ona umí dělat takovou jemnou lejdynkovskou legraci. (A dělá to schválně, protože se pak koukne na mě a ušklíbne: Dobrý, ne?)

  Jinak jo, žijem v jedné z nejbezpečnějších dob, co Evropa zná. Samozřejmě to jednou musí skončit, ale do tý doby si to můžem užívat. (A možná se trochu chystat, abychom nebyli moc překvapení, až to skončí.)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN