BTW: Ticho, které se usmívá

1225dar1_1Mám ráda ráno na vánoční Hod Boží. Obvykle se budím dřív než ostatní, tak sejdu dolů, rozsvítím vánoční stromeček a společně se svými fenkami naslouchám radostnému tichu.

 

To ticho je ráno po Štědrém dnu jako něžné pohlazení. Nic nemusím, všude je plno nějakého jídla, takže každý si najde, na co má chuť. Je pořád ještě tma, ale ten příslib zkracujícího se dne mě hřeje na duši už teď.

Sedím na křesle hned vedle vánočního stromečku a jako obvykle se nemůžu vynadívat. Vždy, když postavíme do místnosti holý stromek, tak mě napadne, jaká je škoda zdobit něco, co už je od přírody vlastně dokonalé. Jenže pak se přidá křehká krása skleněných ozdob s barevnými světýlky a já tomuto spojenému půvabu opět beznadějně podlehnu. Inu Vánoce…:))

Obě vlčky mi začínají naznačovat, že ráno utíká jak voda, a co snídaně, paničko? Snídaně je důležitá! Ach ano, samozřejmě. Jdu pro psí misky a mlsně uvažuju nad tím, že si dám ke snídani kousek studeného kapra od včera. I se salátem! Ne, obvykle by mě představa takovéto snídaně nijak nenadchla, ale máme před Hod Boží a to se spousta věcí dělá jinak, svátečně.

Například je čas přemýšlet. Je čas děkovat. Je čas těšit se – a zkusit na chvíli postavit hráz stresu a strachu. Aby se člověk dokázal ponořit se do této božíhodové bubliny tiché radosti, tak to chce trochu práce a sebekázně. On je totiž čas Vánoc a Nového roku v podstatě velmi náročný, protože člověk má tendenci bilancovat a odhadovat budoucnost.

Nakrmím psy a tiše začnu s ranními pracemi. Svátek nesvátek, pořád je třeba zatopit, uložit čisté nádobí z myčky, zalít květiny a připravit sebe i Dům na nový den. Ale to přívětivé sváteční ranní ticho si nesu v duši s sebou.

Napsáno pro ČRo Hradec Králové, 2016

 

Jak se máte a co děláte? 

Jak vypadá váš ideální Hod Boží vánoční?:))

 

1225dar1

Aktualizováno: 23.12.2016 — 10:55

28 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Dede také mám ráda ten poklid.
  Navíc na Hod Boží přijel vnouček Samík.
  Z dárků se radoval a byl to s ním krásný den.

 2. Miluju ráno po Štědrém dnu – vstávám první. Dokud žila Toya, tak jsem si ráno poseděla v kuchyni s kafem a knížkou, než nastal čas na vycházku. S Erníkem to mám obráceně – nejprve ven a pak kafovat. Dnes jsem byli v parku a bylo tam fajn – nikde nikdo, klid, mír a pohoda. A viděla jsem nádhernou zerzavou veverku (nod) .

 3. NENECHTE SI UJÍT!
  Lákadlo na příští dny – Tora poslala tři kočičí pohádky, jednu lepší než druhou. Užijte si sérii! 🙂 Pohádkové Vánoce potom zakončí JJ s kouzelným vyprávěním o medvědovi a jeho četných jménech (inlove)

 4. Tak jsme měli u nás na vsi zpívání u vánočního stromečku a bylo to fajn, živlům navzdory. Lilo jak z konce, do toho fičelo, hudebníkům mrzly prsty – ještěže mohli hrát pod střechou – v otevřené hasičárně, naše Máňa (hasičská Avia) stála hned vedle:))
  Kývla jsem na to, že to uvedu (nevěřili byste, co se na vás všechno nalepí, jakmile si na vsi začnete s místními organizátory:)) a pak mi kapelník povídá – bude to chtít pár vstupů i během představení, musíme čistit píšťaly a muzikanti si potřebují aspoň občas zahřát prsty! No, to jsem se navzdory té strašně lezavé zimě zapotila (chuckle)

  Jo a dorazil Marek s Nikolou a jestlipak víte, co jsem mimo jiné dostala od své milé snachy? Jednak kočkové náušnice (Sharko, Bedo, ty by se vám líbily:)) a jednak placku se sovou a s nápisem: „Nikdy neodkládej prokrastinaci na později!“ (rofl)

 5. Já už mám tuto pohodu za sebou, jdeme si s Ajvi zaplavat na prochajdu, neb u nás začala velká obleva. Ale aspoň bude trochu vody.
  Pohoda byla trošku adrenalinová, kocour u snídaně proskočil nad hořící svíčkou svícínku, chytli mu chlupy na boku, ale zřejmě má v nich zpomalovače hoření, protože ohořely jenom konečky a zhasnul. Zůstal jenom smrad, jako když se opalují chlupy na huse. Fuj! Brzy se vzpamatoval, nám to trvalo trochu déle. Jó, náš Dareček! Ještě že Ajvi je naše milá Beruška.

  1. Tedy Alex, ten váš Dareček je ale pěknej dáreček! Ještěže je nehořlavej 😀
   Krásnou vycházku přeju… já zatím nesebrala vůli, tady fest leje. Psice se tváří stejně jako já 😛

   1. U nás leje, bílé vánoce včera zůstaly asi čtvrt hodiny. Místy to ještě ráno klouzalo. Dárky jsme mohli dát pod stromeček těsně před rozdělením neboť náš Lux tam šmejdil už hned jak se stromeček ustrojil. Může si to pamatovat? Z uklizeného obýváku byla potom během pár minut kůlnička na dříví, těch papírů tam snad ani tolik nebylo, co toho ty naše potvory /ři/ naškubali.

   2. Přeju taky krásnou procházku všem, kdo se dnes odhodlají. Já jsem to vzdala. U nás taky leje jako z konve, takže jsme s Indy prodloužily první fázi venčení, kdy jako poděs běhá po zahradě ostré sprinty s uloveným talířem nebo balonkem na šňůře a já dělám, jako že ji honím. Tohle je super hra před procházkou, protože pak jde na vodítku jako beránek a na volno se chová jako slušně vychovaný pes. Po čtyřiceti minutách takového blbnutí jsme se domů vrátily mokré, ale nezabahněné – na zahradě není bláto, jen čisté zbytky sněhu. Moje bunda se suší na topení, a Indy spokojeně leží a ohryzává hračku z jeleního parohu.

 6. Ráno jsme, já a pes, udělali naši ranní trasu. Byli jsme snad sami na celém světě, nikde ani noha a hlavně, ani kolo od auta. Podotýkám, že žiju v hlavním městě. No, městě, spíš velké vesniciť. Bylo to tichounké, příjemné.
  Teď tu žmoulám nedopečenou vánočku a mentálně se připravuji na velký oběd. Je ticho. Před bouří. Říkám si, neboj, bude to dobrý. A fajn. Tak jdu za chvíli na to!

  1. Jano, myslím na tebe! (inlove)
   Já to mám letos rozředěné, smečka se bude trousit postupně. Největší nával bude v úterý 🙂

 7. Právě jsme si dala vánočku s máslem a hrnek čaje, nasypala do sebe hrst medikamentů, páč mám rýmu, která se tváří, že v dutinách by jí bylo úplně dobře, a jdu nějak zpacifikovat nádobí, páč starožitný servis po prababičce do myčky nesmí… 🙂

  1. Matyldo, zaklej servis a zůstaň aspoň chvíli v pelechu – kdy jindy bys to měla vyležet, než o Vánocích? 😛

  2. Matyldo, servis jenom zabezpeč a dej na Dede, má pravdu, lež dva dny a máš pokoj. Jinak můžeš marodit hodně dlouho! Přeju Ti, ať se Ti uleví!
   My jsme se vrátily s prochajdy a jako u Jany – pusto, ticho a klid. Na kraji lesa ležely obrovské, vylomené větve, tak jsem šla raději jenom na louky. Náš ohnivzdorný Darek šel s námi. Jdu chystat sváteční oběd a potom jedu za maminkou.

 8. Právě jsme posnídali, zviřátka měla kuře a tuňáka, já kapra a salát… mnozí se možná ošklíbnou,ale co jiného ráno posnídat,než dobrotu nad dobroty, studenej kapří řízek a trochu salátku…zapila jsem to Earle Greyem s bergamotem a je mi fajn, chlupáči tu pobíhaj a skáčou do krabic..no rachot náramnej…ale co je boží hod a i oni ho slaví po svém… já si teď dám pohádku O štěstí a kráse a pak se začtu do jednoho vánočního dárku…

  1. Studený smažený kapr k snídani – to by mě zabilo! Ani teplý smažený. Ne, ryby mám ráda, ale kapra snesu tak pečeného na česneku, smaženého nepozřu. Vadí mi už jen pohled na to jídlo. Od Jajky vánočka s máslem. Mňam. A cukroví z Rohovládové Bělé, co jsi mi dovezla. A rybí polévka se mi letos opravdu vydařila. A vyjedu.

   1. Krolíno, tak ať máš příjemnou službu!
    My jsme měli kapra na másle a kmínem, velmi dietní varianta (kvůli mě). A byla to úchvytně dobrá varianta!
    Jak mám smažené ráda (a bohužel nejím:)), tak mi přijde, že se salátem je moc najednou. Když smažené, tak jen s bramborama… 🙂 Ale to je jen za mě – mužstvo, hlavně jeho mladší odnože, nedbá a miluje smažené s čímkoliv, klidně s něčím dalším smaženým 😀

    1. My také nemáme kapra v trojobalu. Jen na másle s kmínem a solí. Nemám ráda to obírání z obalu, také nemám ráda mastné a letos ti třeboňáci dost tuční byli ale byli výborní. Ještě jsou.

     1. když já smaženého kapra jen na vánoce..jinak si dělám jen na kmíně,na česneku,s bylinkama,na grilu.. rybu podle toho,co si koupím u nás na sádkách..ale na bohdanečskýho kapra nedám dopustit 😀

      1. Letos na smaženého kapra nedošlo ;( – ač byl nachystán, ale Jendu chytilo zažívání (má nějak rozhašený žaludek) a tak jsme nechtěli pokoušet osud – takže byl kapr na česneku a másle a byl mňam mňam mňam.
       Já smaženého kapra miluju (obalené podílky jsem musela šupnout do mražáku s tím, že si ho uděláme někdy v týdnu s brkaší), ale taky ho dělám jen o Vánocích …

       1. Ygo, pokud chudák Jenda zvracel jak amina, tak je to virové a za dva dny by mělo být líp – ono to teď běhá, v naší rodině si to užila pro změnu Nikola… (inlove)

  2. Sharko, mám to jako ty. Od nepaměti snídám na Boží hod řízky nebo smaženého kapra se salátem. Já na rozdíl od tebe to maso v troubě ohřeju, studené nerada. Taky kapra smažím jen o Vánocích. Jinak celý rok rybky na másle a kmínu, peču v troubě, ani bylinky nemusím. Kupuju tu chlazené, a cenově i velikostně nejpřijatelnější je pstruh. Jen kdyby neměl tolik kostí. Mořské rybky jsou fajn, ale moc velké, a je mi líto je strkat do mrazáku a později rozmrazovat. Takže ty jen opravdu někdy, třeba mořského vlčka, když mají malé kusy.
   A pak se většinou taky oddám blaženému nicnedělání. To bylo na Boží hod u nás taky zvykem. Prostě, jíst bylo co, každý si vzal na co měl chuť a dělal, co ho bavilo. Já taky skoro každý Vánoce proseděla s hlavou v knížce, občas se i nějaká pohádka v TV vyskytla. Pejsky nemám, ven nemusím, kočky si nechají otevřít okno nebo dveře, vykouknou, a zdrhají zpátky do tepla. U nás od rána leje. Jela jsem k sestře a byla to docela hnusná cesta. Ale už je zase fajn, jsem doma a dojedu poslední (ohřáté) kousky kapra, asi večer při pohádce.
   Jen dotaz na přítomné; jak upravené, či v jaké formě dáváte kočkám ryby? Zě mě by stáhly kalhoty, když jsem připravovala kapra, ale bála jsem se kvůli kostem.

   1. já jim kupuju malé plevelné rybky,co používají rybáři jako nástrahu,tam se kostí nebojím,jsou maličké a měkké..kapra mají smaženého,jen jim nedám trojobal, ale kosti jim vyberu…jinak dostávají kočičího tuňáka Cosma. Chutná jim i uzená makrela.Také bez kostí…

 9. Ahoj Regi, jo, i letos jsem dole s přehledem první, jen vlčky mi na klín obvykle nacpou jen hlavy, sem tam se tam dostane půlpes (chuckle)
  Krásný Hod Boží přeju tobě, Indy i vám všem! (inlove)

 10. Milá Dede, čtu si tvůj článek a všechno je u mne jako přes kopírák, dokonce máme na stromečku skleněné šišky jako je ta na obrázku. Jen z ložnice do obýváku jdu opačným směrem (z přízemí do patra)a místo dvou vlček mám jednu borderkolii, která mi při ranní kávě leží na klíně 🙂 . Ranní „klíning“ je naším zvykem už od štěněte a i když má Indy jako téměř dospělá problém se mi na ten klín vejít, nějak to vždycky udělá.

 11. Když jsem se ráno probudila, bylo mi jasné, že to není, jak má být. Včerejší kašel se bohužel rozvinul a když jsem zjistila, že moje tělesná schránka má 38 stupňů, tak jsem jen zvířectvu dala čerstvou vodu a jídlo, poslechla si, bohužel jako již téměř každodenně, dávku nepěkných zpráv ze světa, vypila divoce fialový horký medikamentózní nápoj a zalezla znovu do pelechu. Před polednem mě z pelechu vyhnala naplánovaná povinnost udělat čerstvé rohlíky. Odpoledne strávím intenzivní léčbou v pelechu s nějakou knížkou a budu doufat, že to povolí. Venku je šedivo, mokro a občas prší, takže jednoznačně postelové počasí.
  Ale i tak přeju pěkné Vánoce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN