POHÁDKOVÉ VÁNOCE NA DEDENÍKU: Pohádka o vánoční hvězdě

1222dar1_1Bylo jednou jedno bílé zasněžené království, kde v bílém městě stál bílý palác. V zimě tam nic nekvetlo, a tak ve městě i u paláce byla spousta skleníků, kde zahradníci pěstovali krásné bílé květiny.

 

V zahradnictví u tržiště stál ve skleníku mladý zahradník a zadumaně si prohlížel květiny v květináčích, které měl druhý den začít prodávat lidem na vánoční stoly. Byly to bílé nádherně rozkvetlé vánoční hvězdy.

„Jsou krásné,“ říkal si zahradník, „jak je možné, že zrovna ty mé jsou vždycky větší než v jiných sklenících?“

A vtom za stolem plným květin zahlédl drobnou dívku v barevných šatech, která jako by se do bílého království nehodila. Brala do ruky jeho květiny, vždycky na ně dýchla a vrátila je zpátky. Zahradník se do dívky v barevných šatech okamžitě zamiloval.

Se zatajeným dechem k dívce došel a pohlédl jí do očí. „Kdo jsi?“

„Jsem květinová víla,“ odpověděla dívka. „Pomáhám těm, kdo mají své květiny opravdu rádi.“

„Jsi úžasná,“ vydechl zahradník. „Smím tě políbit?“

Víle zrůžověly tváře a vánoční hvězda v jejích rukou zčervenala. V záplavě bílých květin hořela jako jasný plamen. Položila vánoční hvězdu mezi ostatní – a vtom se červená začala šířit kolem i na všechny ostatní květy kolem.

Druhý den si lidé nadšeně odnášeli červené vánoční hvězdy ze skleníku, kde jim květináče podával do rukou mladý zahradník a dívka v barevných šatech.

Proto existují vánoční hvězdy bílé, červené i růžové, protože ne všechny zahradníky navštíví květinová víla.

 

1222dar1

Aktualizováno: 21.12.2016 — 17:07

47 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. To je opravdu milá pohádka. Já mám vánoční hvězdy odjakživa moc ráda a teď je budu mít ještě raději.

 2. Matyldo, ty mě prostě kazíš!:)) Tak jsem dnes nedodržela slovo, které jsem dala sama sobě a koupila si hned dvě vánoční hvězdičky (jsou to ty menší:)) – jednu políbenou a jednu nepolíbenou! 😀

 3. ADD VÁNOČNĚHVĚZDOVÝ ČLÁNEČEK DEDE: ZROVNA SI DVA NEB 3 DNY POTÉ, CO ČLÁNEK DEDE O HVĚZĚ VYŠEL, JSEM SLYŠELA V ČRO NA DVOJCE OPRAVDU PODNĚTNÉ POVÍDÁNÍ O,PRYŠCI, JEHO UDŽDĚ A PĚSTOVÁNÍ. KDO NETUŠÍ,JAK VÁNOČNÍ HVĚZDU DOBŘE PĚSTOVAT A OŠETŘOVAT, NECH´T SI NAJDE V ARCHIVU ČRO DVOJKY POSLEDNÍ PÁTEČNÍ ZAHRÁDKÁŘSKOUPORADNU. TAM JE JASNĚ ŘEČENO A VYSVĚTLENO, PROČ SE VÁNOČNÍM HVĚZDÁM ZKRÁTKA U LAICKÉHO ZAHRÁDKÁŘE PŘÍLIŠ NEDAŘÍ. TY RADY JSOU OPRAVDU JASNÉ. KDO CHCE, A´T SI TO POSLECHNY. NEBUDU TO ZDE PSÁT, JELIKOŽ BYCH ZCLA JISTĚ NA NĚKTEROU ZÁSADU PĚSTOVÁNÍ PRYŠCE ZAPOMNĚLA. ALE TA NEJDŮLEŽITĚJŠÍ HNED NA ZAČÁTEK ZAZNĚLA: JAKMILE HVĚZDU KUPUJEME, MUSÍ NÁM JI V KVĚTINÁŘSTVÍ APOD POŘÁDNĚ ZABALIT,JELIKOŽ JE TO CITLIVKA NA NÍZKÉ TEPLOTY VENKU.HNED, JAKMILE KYTÍ PŘINESEME, MĚLI BYCHOM UŽ MÍT PŘIPRAVENOU ZEM NA POKOJOVÉ KYTÍ, ROZHODNĚ VĚTŠÍ KVĚTINÁČ A H TAKY NĚCO, CO BYCHOM MOHLI POUŽÍT JAKO DRENÁŽNÍ VRSTU DOSPODA KVĚTINÁČE.VÍC RAD NAJDETE V ARCHIVU POŘADŮ DVOJKY. PŘESNÉ DATUM SI FAKT NEPAMATUJU, ALE BYLA TO OPRAVDU ZATÍM POSLEDNÍ ZAHRÁDKÁŘSKÁ PORADNA A Ř RADILI TAM NĚCO MÁLO I KE STÁVKUJÍCÍM VÁNOČNÍM KAKTUSŮM. TAK SE MĚJTE PRÍMOVĚ, JÁ PRCHÁM NA POŠTU. STAL SE ZÁZRAK A KONEČNĚ MI DORAZIL BALÍK S KUFREM. ZÁZRAK ALE NENASTAL SÁM OD SEBE. POŠTY A UŽE JSEM SE NEDALA ODBÝT ŘEČMI O PODAACÍM LÍSTKU APOD. ZKRÁTKA POŠTA SAMA SEBE POPÍCHLA A EJHLE, DNESKA TEN ZAŠANTROČENÝ BALÍK VYPLUL ZE SKLADIŠTĚ A DAL SE DO POHYBU. HURÁ, DNESKA BY MĚLO DOJÍT VŠECHNO. ALE STEJNĚ TO ŽÁDNÉMU Z PRODEJCŮ ANI POŠTĚ NEDARUJU, TAKŽE DNESKA ZÁROVEŃ PŘI JEDNÉ CESTĚ NESU NA K ODESLÁNÍ DOPIS PRO ČOI. NA ZÁZRAKY JSEM NEVĚŘILA, NEVĚŘÍM A ANI VĚŘIT NEHODLÁM, PROTOŽE TOHLE JE POUHÁ LEMPLOVINA A NEZÁJEM O ZÁKAZNÍKY. CHÁPU, ŽE POŠTA MŮŽE BÝT PŘETÍŽENÁ, ALE ABY BALÍK DO RUKY PUTOVAL OD 12.12. DO DNEŠNÍHO DNE. TO JE FAKT UŽ NESKUTEČNÉ. JEN NEVÍM, KDO MÁ VĚTŠÍ VINU. JEDEN PRODEJCE (TAKY SE BALÍK OD NĚJ TOULAL 15 DNÍ PO SKLADIŠTÍCH) MI TOTIŽB PROZRADIL, ŽE STEJNĚ PRO ZÁKAZNÍKA NA INTERNETU NENÍ ODVOLÁNÍ. NĚKTEŘÍ PRODEJCI MAJÍ S POŠTOU TAKOVÉ SMLOUVY, ŽE PODMÍNKY NA DORUČOVÁNÍ BALÍKU DO RUKY VLASTNĚ NEPLATÍ. JE TON SVINSTVO, PROTOŽE NĚKTEŘÍ PRODEJCI UZAVŘELI SMLOUVU A POVOLILI POŠTĚ , ABY MĚLA NA DOHLEDÁNÍ NEDORUČENÉ ZÁSILKY 30 DNŮ JE TO PODVODNÉ JEDNÁNÍ, PROTOŽE OBYČEJNÝ BVALÍK PATŘÍ DO JINÉ CENOVÉ KATEGORIE. PRCHÁM NA POŠTU. DO LÉKÁRNY Y VYZDVIHNOUT OBJEDNANÉ CUKROVÍ. MĚJTE SE PRIMA. DNAS ODPOLEDNE DOZAZÍ DCERA PETRA A JÁ BUDU DELŠÍ DOBU BEZ PC. op.s pro dede: už dorazil tvůj balík?

 4. Matyldo, krásně jsem si u kafíčka a tvé něžné pohádky odpočinula!
  Bláhově jsem se domnívala, jak pěkně v klídku dopoledne sfouknu rybárnu i krůťárnu, i psa jsem s sebou vzala, jenže! Všude fronty jakoby to dávali zadarmo! Tak jsem vystála jen tu krůtí frontu, poněvadž tam jsem na Denise uvázaného venku viděla. To už jako dnes mají všichni dovolenou? (chuckle)

 5. Matyldo, krásná pohádka, moc se mi líbila. Zrovna (protože mám dovolenou jupí jupí jé) jsem si pročítala článek o tom, jak v současných televizních pohádkách jsou emancipované princezny, které tahají prince z průšvihů, a nakonec si – kdovíproč – ta nemehla ještě vezmou za muže. Já jsem asi konzerva, mě se líbí, když je princezna princeznou, princ je princ jak má být, umí to s mečem a princeznu zachrání. Prostě klasika. A to netvrdím, že „bývalé“ princezny byly nemožné, to ne, ale potřebuju ten klasický vzorec, něžná žena, odvážný muž, dobrý konec. Prostě konzerva, no. Takže díky ještě jednou za něžnou, jemnou, klasickou pohádku.

  1. Jé, Toro, víš, že mě napadlo to samé? 😀 Tak, jako se mi líbila Popelka z tří oříšků, že nebyla konečně princezna nemehlo, tak mi vadí přetlak emancipovaných princezen. Vypadá to, jako by něžné ženství bylo dnes svým nositelkám akorát pro ostudu – tedy v pohádkách jistě 😛

   1. No jo, ale zase je to genderově vyvážený 😀
    Taky nemám ráda ty emancipované princezny, takže pro mně je vánoční pohádka Pyšná princezna a Popelka s Libuškou. A od teďka i Matyldina Květinová víla!

    1. No ale právě ani pyšná princezna, ani Popelka ze Tří oříšků nebyly jen ubrečený fňukny, uměly jít taky za svým. Ale ne tak na sílu… a jejich princové nebyli nemehla nemožný, nekňubovitý. To mi na tom vadí nejvíc, nesnáším chlapy, co jsou k ničemu 🙂

   2. ona přitom byla Popelka -Libuška i „křehká“ ženská…i když ji otec vychovával,jako by byla kluk 😀

 6. Moc hezká pohádka, taková uklidňující.

  Mně třeští hlava, nos ucpanej, v krku knedlík, jsem nevyspalá, usnula jsem v půl pátý, uff, jdu do pelechu.

  1. Olčavko, doufám, že už aspoň můžeš zpomalit a zalézt do pelechu. Ona spousta věcí počká! (inlove)

 7. to je kouzelná pohádka… něžná a vánoční..děkuju, Matyldo 🙂 krásné Vánoce všem a ať Vám vždycky kvetou vánoční hvězdy červeně a růžově 🙂

 8. Nádhera – nikdo nikomu neubližuje, tak to mám ráda. A jsem přesvědčená, že tak to doopravdy bylo, žádná pohádka, skutečná skutečnost – kytky dostaly barvu skrzevá víly a lidi, co se do víl zamilovali (nod) – jak by to jinak bylo možné.

 9. Jednoduché pohádky se dobře pamatují – když se já teď kouknu na vánoční hvězdu, tak budu mít jasno:)) I když možná vzpomenu i na tu mexickou dívku (wave)

  1. pohádka…ale krásná….o prašci nádherném, jak se vánoční hvězda jmenuje.
   Její asociace s Vánoci má kořeny v Mexiku 16. století, kde pověst vypráví o mladé dívce, jež byla příliš chudá na to, aby mohla Ježíšovi dát dárek na oslavu jeho narození. Příběh vypráví, že dítěti anděl poradil natrhat obyčejný plevel z okraje cesty a položit je před kostelní oltář. Z plevelu vyrašily karmínové „květy“ a staly se krásnými poinsettiemi. Od 17. století začleňovali v Mexiku tuto rostlinu do vánočních oslav františkáni. Tvar hvězdy z listů prý symbolizuje betlémskou hvězdu, a její červená barva představuje krev jako oběť ukřižování Ježíše. Ve Španělsku je rostlina známá jako Flor de Pascua, což znamená „velikonoční květina“. V Chile a Peru je známá jako „Koruna And“ (je to na tetě Wiki.)

   1. Báječná pověst, která ovšem asi vznikala jinak než tahle pohádka.Dede mě poprosila, abych napsala vánoční pohádku. Třeba krátkou. Měla jsem dvacet košil na žehlení, tak jsme si stoupla k prknu, pustila si v televizi Vraždy v Midsommeru a začala vymýšlet pohádku.
    Drak by byl dobrej. Drak na Vánoce… odnesl stromek. Sežral stromek. To je blbý. Tak bez draka. Princezna. Jenže co dělá princezna na Vánoce? Neuklízí, dělá prd. Někdo ji sežral?….
    A nakonec nikdo nikoho nesežral a vznikla tahle pohádka 🙂

    1. Ale pohádka, jak drak sežral stromek a pak mu bylo blbě, tak si dal na zlepšení chuti princeznu, ale po té měl zas nadýmání (to víš, dělala prd, tak z ní pak i prd byl) … takže u Draků letos Vánoce na draka – taková smutná pohádka jak od Oskara Wilde (jak je druhý pád – Wildea?).

     1. Ygo, to už není Wilde, na toho je to moc silné, to je čistokrevný Saki. 😀
      Jó, cesty tvůrčího ducha bývají často veeelmi klikaté.

     2. Konec konců, ten drak mohl sežrat tu vánoční hvězdu, klidně tu bílou, pak mu bylo zle (je to pryšec, že?:)) a to co vyšlo bylo… 😛

      1. nene, drak má pevné zažívání, ohnivzdorné, kam na něj s pryšcem 🙂 takže drak přišel do zahradnictví, sežral vánoční hvězdu a protože byla kouzelná, proměnil se v krásného prince. no ale protože byl, jak už tak princové bývají, na draka, a v království neměli půvabnou a chytrou princeznu, kterou by si vzal za ženu a ona by pak myslela a kralovala za oba, zůstal u zahradníka jako jeho pomocník. protože byl původem drak, měl ukrutnou sílu a pěkně hřál…a zahradník už nikdy nemusel mít bolavá záda z nošení těžkých pytlů se zeminou a kompostem, protože to jeho pomocník lehce zvládl.a nikdy mu nepomrzly kvetoucí meruňky a slivoně…protože je princ-drak zadýchal. a tak spolu spokojeně zahradničili a pěstovali bílé hvězdy, dokud jednoho dne nepřišla do zahradnictví květinová víla…

      2. tak, předchozí byla něžně vánoční. a teď konec po Blažkovic: … dokud nepřišla květinová víla. v ten ráz zahradníkův pomocník pojal paniku,protože spatřiv vílu, dostal ukrutnou chuť sežrat pryšec jak stojí a leží, byl tak pěkně červený a vypadal jako vánoční zákusek! a stalo se. zahradník a jeho víla se taky ocitli na chvíli v panice, protože v jejich bílém a růžovém zahradnictví si najednou protahoval křídla velikánský zelený a červený drak a spokojeně si pomlaskával…s pohledem na vílu! zahradník se chopil motyčky… drak zakoulel očima a prskl jiskru. když tu víle došlo, že drak se olizuje u pohledu na růžovou vánoční hvězdu, kterou právě proměnila, ne na ni samotnou….hodila mu ji rychle do tlamy… a schválně, jak to bylo dál? drak se proměnil na druhého zahradníka 🙂 tak si pro jistotu vyžádal od svého mistra výuční list a vydal se do světa, snad do Rumunska a pak dál za moře. víle ovšem musel slíbit, že už nebude nikdy požírat vánoční hvězdy, ať bude v jakékoliv podobě :-)jestli slib dodržel, se neví… jisto je, že v Sibiu se vypráví, že o Vánocích létá kolem půlnoci po nebi drak a po svátcích zase mizí.. a s ním sem tam vánoční hvězda z okna :-)naštěstí ne žádná víla 🙂

        1. tak jsme se hezky podělily, viď? krásné vánoce celé smečce a uvidíme se kolem Tří králů, než pojedeme k rodičům – zavolám předem 🙂

     3. TEDA, YGO, TO ZAS BYLA SMRŠ´T ŠRAPNELŮ. TY JSI FAKT ČÍSLO A DIVÍM SE, ŽE DEDE NEŽÁDÁ NĚJAKÉ POHÁDKY OD TEBE. A VĚŘ, ŽE BYCH VELUICE RÁDA BYLA MALINKATOU MUŠKOU NAD POSTÝLKOU NĚJAKÉHO ZE TVÝCH BUDOUCÍCH VNOUČÁTEK. TY BYS BYLA SKVĚLÁ POHÁDKOVÁ BABIČKA PRO NAŠI ADÉLKU, TOTIŽ SKORO DENNÍ 90 MINUTOVÉ VYPRÁVĚNÍ POHÁDEK JE OPRAVDU HODNŠ VELKÁ ZÁHUL PRO MOU PAMĚ´T A FANTAZII. A MATYLDĚ TAKY DĚKUJI ZA MOC PĚKNOU POHÁDEČKU BEZ NÁSILÍ. A VZPOMENE SI NĚKDO Z VÁS JEŠTĚ NA POHÁDKY WWW? TAKY V NICH ŽÁDNÉ NÁSILÍ NEBÝVALO. A KDO SI JEŠTĚ VZPOMENE NA NĚJAKOU POHÁDKU OD ŠTĚTINKY? TY BYLY SICE VÍC TECHNICKÉ, ALE TAKY MOC PĚKNÉ. HLEDALA JSEM ŠTĚTINČINY POHÁDKY V ARCHIVU STARÉHO ZVÍŘETNÍKŮ, ALE MARNĚ. ZKRÁTKA TĚCH POHÁDKOVÝCH VÍL A SKŘÍTKŮ JE TU MEZI ZVÍŘETNÍKY VÍC. JEN MLČÍ A SVÉ POHÁDKY SI NECHÁVAJÍ JEN PRO SEBE.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN