BTW: Chvála vánočních květin aneb Amarylis a ty druhé

1214dar2_1Bloumala jsem Tescem s cílem nakoupit fakt všechno, co doma chybělo, abych tam zase nejméně týden nemusela jít. Abych se odměnila za prokousání se drogérií a zeleninou, zarejdovala jsem s vozíkem ke kytkám. A tam jsem ji uviděla – amarylis čili hvězdník. A stála jsem před dilematem: ano nebo ne?

 

Mám tuhle květinu moc ráda, mamina vždycky amarylky měla a taťka s nimi žije doteď. Pravidelně jí kvetly a nikdy mě neomrzelo sledovat rychlý růst stvolu a rozvíjení obrovských květů. Jak jsou krásné!

Jenže… moje kytkové jenže! Co jsem šťastně a bez ohlédnutí zpátky opustila panelák, nemám pro pěstování domácích kytek optimální podmínky. Špaletová okna, i když jich mám třeba v kuchyňo-jídelně šest, nepropouštějí dostatek světla pro kytku, která stojí za nimi – ani bylinky si s tím neporadí. Navíc tu jsou kamna vyhřívající ústřední topení Domu, takže je tam na květiny obvykle dost teplo.

 

1214dar1

 

Prostě v zimě mohu mít jen kytky, které se vejdou mezi okna a v létě pak nemám doma žádné, protože v meziokenním prostoru by se upekly. No a amarylis je na moje meziokno moc velká.

Jenže jsem neodolala. Taková kravina, ale nevěřili byste, jakou jsem z ní měla radost! Doma jsem ji dala na okno a poměřila si, jak vysoko je stvol s květem vůči první horizontální příčce a pak se jen obdivně radovala nad tím, jak holka jede! A jela. A vykvetla. Přesně, jak měla. To vám byla krása!

 

1214dar2

 

A pak jsem věděla, že budu mít doma Patrika, tak jsem byla nakoupit mlíko a smetánky a uviděla tam poslední poškozené amarylky a mezi nimi jednu hezkou, ale maličkou. A tak jsem ji koupila (jsem blázen, já vím, doteď dumám, kde se dočkají léta, aby měly dost světla). Nicméně jsem z ní měla radost, dala ji vedle té druhé a vyprávěla Patrikovi, jak poroste a bude vysoká a bude mít krásné květy.

A tak jsme začali pozorovat a měřit, jak ta malá roste. No a ona nás vypekla – vyrostla jen kousíček a hned se dala do kvetení! Má krásné bílé květy s trochou růžové a já pořád váhám: je to amarylis nebo není? Vypadá jako amarylis, jen je nízká. Že by byla vertically challenged, jak se korektně říká za oceánem? Nebo je to podobný, leč zakrslý druh?

 

1214dar3

 

No, je to vcelku jedno, krásná je pořád. Teď dumám, kam je šoupnu potom. Možná ke francouzskému oknu do hostinského pokoje. Tam je přece jen světlo, jen na ně nesmím zapomenout, já tam zase tak často nechodím. Ty dlouhé listy mezi okna nenacpu a ta první už má ty listy světlejší, než by je mít měla.

 

A tak se dnes ptám: máte také rádi amarylis? Kterou barvu nejvíc? (Já červenou:)) Máte zkušenosti s jejich výdrží a opětovným kvetením? Vím, že jim udělá dobře letnění, ale mě jde spíš o to, aby se toho letnění dočkaly:))

 

1214dar4

 

 

A ještě se zeptám na vánoční hvězdy (poinsettia) – jak se vám daří uchovávat zrovna je? Mě poslední roky obvykle chcíply ještě před Vánocemi, poshazovaly listy a bylo po nich. Tak jsem prohlásila, že další nechci, protože jsem se na to nemohla dívat.

Inu rodina to akceptovala, ale od kamarádky jsem přesto loni dostala takovou úplně malinkatou, neměla na výšku víc než deset centimetrů. Ta kupodivu nejen přežila, ale vyletněna pod hrušní se má čile k světu a teď už má určitě takových 40 cm. Jen jsem ji nezatemňovala, tak má jen slabě barevné listy – ale žije!:))

 

Takže jaké jsou vaše zkušenosti s vánočními hvězdami? Umíte je pěstovat a nechat je další rok znovu vykvést? Jo – a taky vám u nich tak často padají listy?

 

1214dar5

 

No a na problém opadavých vánočních hvězd u mě logicky navazují vánoční kaktusy. Tedy loni jsem dostala svůj první. To proto, že žena našeho souseda a přítele se jmenuje stejně jako já. Po celé ty roky, co jsme se seznámili, nám oběma (své ženě a mě) dával ke svátku vánoční hvězdu. Ale Dáše se nevedly stejně jako mě (s výjimkou jednoho roku, kdy koupil takovou postříbřenou, tak kupodivu přežila) a tak nám loni poprvé (bohužel i naposledy, na jaře Zdeněk umřel) přinesl místo hvězdy vánoční kaktus.

Do letošního podzimu jsem si myslela, že pokvete bíle. Proč? Protože měl drobounká bílá poupata, která tak týden po ubytování se na okně všechna shodil. Tak jsem o něj pečovala, vyletnila ho pod hrušní (s hvězdou:)) a na podzim nasadil poupata a nádherně vykvetl. A ke svému překvapení jsem zjistila, že má květy bledě růžové!

Letos jsem mu koupila kamaráda – červeného. Kvetou oba, spokojeně trůní mezi okny a dělají mi radost.

 

1214dar6

 

Takže poslední otázka – máte rádi vánoční kaktusy? Pěstujete je? Jaké máte úspěchy s jejich kvetením?

Prostě pojďme si povídat o vánočních kytkách!

 

PS: Možná by sem patřil i brambořík, ale už tak je to sága, tak končím. Jo, taky je mívám, ale nevydrží mi. Ten loňský nepřežil léto. Máte tipy jak na ně?:))

Aktualizováno: 12.12.2016 — 22:21

65 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Pred nejakou dobou, tak rok az dva, mela Jajka na Zviretniku clanek o tom, jak se starat o vanocni hvezdu. V jejim podani velmi uspesne.

 2. Když to vezmu popořadě: Vánoční hvězdu jsem definitivně vzdala. Na vánoce z bedny vytáhnu umělou a je to. A kočky je nežerou.
  Amarylky neumím. Zalívám je málo a pořád, takže jsem hrdým vlastníkem jednoho nespokojeného listu v květináči. Nic moc.
  Vánoční kaktus mám památeční. Kašlu na něj. Bydlí na chodbě, nikdo si ho nevšímá a on nasazuje poupata, jak sám uzná za vhodné. Když rozkvete, obvykle to zaujme kočky, takže to nemá dlouhého trvání.
  Bramboříky jsem mívala. V zimě na schodišti v létě pod paprikami ve skleníku zasazené volně v hlíně. Jeden rok je sežraly mravenci, nebo kdo.
  Takže teď mi tu kvetou orchideje. Oncidia teď, dendrobia v létě a phalenopsy, když se jim chce. Cymbidium jsem možná zadávila… nejsem zrovna okrasný zahradník 😀

 3. Amarylis jsem vždycka po pár letech umořila.

  Vánoční hvězda mi někdy vydrží kvést do Velikonoc :-). Přežije-li do května, jde na zahradu do polostínu a případně na podzim domů. Letos jedna malinká nejen přežila, ještě znovu kvete. Zato tu větší, která vypadala tak nadějně, jsem jednou na podzim zapomněla delší dobu zalít…
  Při nákupu je nutno hlídat teplotu na ulici – nekupovat za mrazů a dívat se na střed – ty žluté kuličky musí být poupata, fakt kuličky. Pak vydrží krásná opravdu dlouho, ale musí se vychytat zalévání.
  Stát ve vodě nesmí a dlouho ji nechat na suchu také nejde… klidně může být na stole, netrvá na umístění u okna.

  Vánoční kaktusy se letos nepovedly – mám 3 veliké a několik malých. Nepřálo jim totiž počasí. Kromě toho, že potřebují přihnojovat (např Kristalon květ), aby nasadily poupata, potřebují ke kvetení max cca 18°C a letos v září na ně bylo moc teplo… Normálně jsou obalené poupaty v listopadu a mám problém alespoň nějaké udržet do Vánoc. Letos skoro nic. Mám je na světlé chodbě u vchodu do domu. A v létě na zahradě v polostínu. V druhé polovině zimy je spíš nezalévám.

  Bramboříky jsem úspěšně pěstovala řadu let – jak píše dole IvaP. Měla jsem je přes léto venku, chráněné před deštěm a v zimě v meziokní špaletového okna. Do doby, než jsem zjistila, že z vlhkého vzduchu žije nějaká dřevokazná houba, která začala devastovat okenní rám ve spojnici vodorovné a svislé části… Bramboříky už nemám…

  Nechcete někdo jeden veliký vánoční kaktus? Takový ten klasický, převislý. Už je na moje poměry převeliký a potřebuje přesadit…

 4. Amarylky miluju, často neodolám a koupím novou. Některé cibulky nasadí na květ i třikrát za sebou a jiné odkvetou a šmytec. Zacházení mají stejné.
  Měli jsme před léty v paneláku na chodbě amarylky, moc péče neměly, (blush) cibulky lezly z květináče, dost často nebyly zalité ale pravidelně každý rok na vánoce rozkvetly aniž jsme se snažily.
  Toto jsou loňské krasavy :
  http://jitka-kytka.rajce.idnes.cz/AMARYLIS/#

  1. Jsou nádherné, těžko říct, která se mi líbí nejvíc – možná, že ta čistě bílá – je taková nevinná (nod) … ovšem tu nejkrásnější nemáš :O ! Tu celočervenou (rofl) , co ji mívala mamka.

   1. Ygo měla jsem i červené, ale poslední dobou se mi víc líbí ty co mám.
    Tu bílou jsem koupila někde v super marketu jako poslední se sotva vyrašeným pupenem, ani jsem nevěděla jakou bude mít barvu. Byla opravdu nádherná sněhurka.
    Ovšem nejvíc překonala moje očekávání Azalka koupená u hřbitova.
    http://jitka-kytka.rajce.idnes.cz/AZALKA/

    1. Zjišťuji, že mně se opravdu nejvíc líbí ty čistě bílé kytky – jak amarylis, tak azalka – jako svatební kytice.

     S tou červenou jsem tě jenom škádlila – tvé mořské cibule jsou překrásné. Ta sytě červená byla jenom sladkobolná vzpomínka …

 5. Tak teď jsem přečetla článek, komentáře si přečtu až později, teď bych to všechno nestihla.

  Amarylis jsem dřívě (hlavně v Německu) kupovala dost často, také jsem v obchodě těžko odolávala. Je to krásná kytka, ale vždy mi nakonec zašla. V Evropě jsem také měla vánoční kaktusy (tří barev), rostly krásně, pak při stěhování je všechny podědila kamarádka. S poinsettií jsem se seznámila hned první rok po svatbě, kdy mi ji v Anglii někdo dal dárkem (do té doby jsem ji neznala). A dostala jsem ji s dodatkem, že je to takový barometr šťastného manželství – čím déle pokvete, tím šťastnější manželství bude. No to víte, že jsem ji opatrovala jako oko v hlavě a opravdu kvetla dlouho. Několikrát jsem si ji pak sama koupila ještě tady, kdy jsem ji po odkvětu zkusila zasadit na zahradě. Sice také „žila“, vyhnala nové stonky,ale měla jen bledé slabé listy, které časem opadaly a kytka uschla. Poslední hvězdu jsem měla loni od kamarádky. Přinesla mi ji na naše perníčkování, tedy začátkem prosince. Byla nádherná a celé svátky stála uprostřed stolu na verandě. Pak jsem ji přendala na poličku pod východní okno. A ona tam kvetla a kvetla ještě v květnu. Pak ji postupně začaly opadávat spodní listy, pak i ty červené a tak v polovině června už byla holá. Zkusila jsem ji zasadit ven, ale dopadla jako ty předešlé, zašla. V květnu jsem udělala fotku, kterou jsem kamarádce poslala, aby viděla, jak dlouho se jejímu dárku daří.
  Našla jsem tu fotku z května.

  http://marickac.rajce.idnes.cz/Priroda#13_-_vanocni_hvezda_-_kveten_2016.jpg

  1. Maričko, tak mít takovou vánoční hvězdu v květnu, to klobouk dolů! 🙂 Ale ty máš ruce požehnané přírodou, u tebe mě to neudivuje (inlove)

 6. Já u amarylisu byla poučená, že na jaře, jak začne vystrkovat lístky z cibule,se nesmí zalévat dokud se neobjeví květ (poupě). Když se začne hned zalévat, tak rostou listy, ale nekvete. A opravdu to fungovalo 😀

 7. Jo, a u nás padalo chvilku cosi s háčkama už ráno, ale krátkou dobu. Těšili jsme se se sousedy na ranní venčící prochajdě, ŽE TŘEBA BUDE PADAT i SNÍH. Houbeles! Je hnusná mlha, tma tmoucí, s Ajvi jsem vyhnala MLP a sma jdu patlat další těsto. Ale v sobotu jsem se krásně s Ajvi prošla, do lesů nad údolím Svitavy, někde naproti Bílovicím Už tam začínají krásné studánky a památníky Lesnického Slavína – vybudované před válkou lesníkům, profesorům na brněnských vysokých školách, básníkům a spisovatelům, z přelomu 19. a 20. století. Lesnický Slavín je roztroušený po lesích na severozápad od Brna. Fotky jsou tady:

  http://dig.rajce.net/Udolim_potoka_Melatin

  1. Alex, máš moc hezké fotky velmi zajímavého místa. To je skvělý nápad! Přemýšlím, jestli bychom kolem obce nějaké studánky našli 🙂 My tedy zatím máme jen Pijácký kámen 😀

 8. Dede, tak to jsi vyhmátla dvě kytky, které jsem už několikrát utrápila, i když mi radil přímo zahradník. Amarilis a vánoční hvězda! S tou duhou to mám podobné jako ty. Nesnáším ji, manžel to ví a každý rok ji na Vánoce kupuje. Když se mi podaří, že přežije (ta kytka 😛 ), je to jenom koště se žlutozelenými listy, které ke konci léta stejně umře. Říkám jí kytka na jedno použití.
  Vánoční kaktusy mám dva. Jeden ještě od tchýně, už má alespoň třicet let, ten má ty listy takové menší a větvičky jsou takové padavé. Tak ten mi přestal kvést někdy před lety a ne a ne znovu začít. Pouze z piety ho držím! A ten druhý mi asi před pěti lety koupil manžel jako mrňavé mimi. Je to už jakýsi novější druh, větvičky má takové pevné vstřícné, tak ten kvete jako divej i dvakrát ročně, ale nikdy ne na Vánoce. Stává se z něj obr.
  Podobné neúspěchy mám třeba s gloxinií. Když odkvete jako krásně rozkvetlý dárek, tak potom už je krásná jenom listem a květy už nevykřešu i když přihnojuji, zpívám jí ukolébavky a tančím národní tance pro její pobavení. Podobné je to i s kalanchoe. Prostě kytky jenom na prodej, na efekt, na jedno použití.

  1. „květy už nevykřešu i když přihnojuji, zpívám jí ukolébavky a tančím národní tance pro její pobavení.“ Alex, ty jsi ale číslo! 😀
   Jinak taky mám pocit, že mnohé z prodávaných kvetoucích květin jsou takové jednorázovky…

 9. Nám se vloni podařilo,že nám vánoční hvězda vydržela. Vyrostla pěkně za ten rok, ale bohužel nám nezčervenaly listy, i když měla přikryté listy.
  Ale je pěkná i zelená.
  Kočky naštěstí nezajímá.

  1. Ta naše má dva lehce načervenalé – bez přikrývání (tmy má asi trochu víc než ta tvoje:)) Mělas ji přes léto na balkóně nebo doma?

 10. Tak jsem se těšila, že na zmrzlou zem nasněží a ono prd. Na zmrzlou zem jemně, ale vytrvale prší nebo padá něco ledového. Všechno kolem se krásně leskne, mráz neustupuje, déšť taky ne. V místních chirurgických ambulancích bude veselo, počítám 😛
  Popravdě je to tak zlé, že nám posolili i naši cestu – tedy vedlejší cestu na vsi, ne silnici. To jsem, prosím, za těch patnáct let, co tu žijeme, ještě nezažila:)) Tak jsem se vydala hledat sůl kamennou (s jódem) do kuchyně, páč naše zápraží není schůdné, jen rychle sjízdné. Joj, to bude veselo, až budu muset vyjet z domu! 🙂

   1. No, popel si tam sypat nehodlám, tak to prostě zkusím – tu posypovou nemám. Já totiž pro solení na zahradě ani na dvorku nejsem, nemají to rády rostliny a vůbec. Ale to, co je u nás dnes… to naštěstí fakt nebývá. Protože se obvykle včas oteplí, k čemuž se dnes počasí nemá. Zlatej sníh!

    1. Dede, klidně to posyp kuchyňskou solí, je to přesně totéž, jako posypová sůl. Ten jód nemá na rozmrazování žádný vliv. Dokonce tím, že kuchyňská je jemně mletá, rozmrazuje rychleji. Taky jsem párkrát, ještě v domě, takhle solila kuchyňskou solí zesklovatělou cestičku od vrátek k domu, jinak to nešlo. Rostlinstvu to samozřejmě neprospívá, ale pro jednou to určitě přežije.

     1. no,u nás ji sypou seniorky před vchodem, když je namrzlo,tak to nerozpouští,ale funguje to jako mejdlo….bohužel…

      1. Jestli si vaše seniorky nepletou sůl s mýdlovými vločkami. Možná by to chtělo nové brýle 😀 .
       Kuchyňská i posypová je stejné NaCl.

    2. Dede a chceš pravou posypovou sůl? bez legrace 🙂 jinak prý nemáš sypat sůl kuchyňskou na betonové schody, při delším působení by začaly rozpraskávat.

     1. Můžu si ji koupit, jen já ji obvykle nepoužívám – takhle zlé to prostě nebývá. Jinak mrzlo celý den dvorek je schůdný tam, kde byl posolený 🙂 Betonové schody nemám, mám zápraží s vymývanou dlažbou a pak pískovcové kostky.

   2. Blbost, v Zásmukách dokonce sypou mořskou, neb ji u nás někdo objednal asi trochu více a zcela jistě bychom ji nespotřebovali ani my, ani ostatní fabriky. A tak ji dostalo město a funguje to

    1. sůl jako sůl, já ji tajně na dvoře používám, jedlá snad není tak agresivní, nevím, ale rozpouští. Nesmí to vidět MLP. Dneska je tedy hrozně, mlha a něco padá /asi kakánky s háčkama/ protože to celé dopoledne drží na dlažbě.

     A co se týká kytiček. amarylis koupím a už podruhé nerozkvete, letos mi nechtějí kvést ani vánoční kaktusy, loni kvetly už od září.
     Ať pěstuji co pěstuji, vždycky z toho vypěstuji tabák

 11. Moje tchýně má světelné podmínky mizerné, ale Amarylisky a nejen ony jí kvetou a kvetou a kvetou. Já jednu mám, vykvetla 3x a letos nějak stávkuje. Hlavně ani neshodila listy byť jsem nezalévala, nevím, z čeho žije. Tak snad najaře.
  Vánoční kaktus mám a Sharka má někde fotku, jak předloni kvetl. Je asi 70 cm v průměru, stáří tak 60 let, léto tráví venku, potom z něj odkutám co se mi nelíbí a zazimuji. Každoročně byl obalený květy, jen letos jich má pomálu, ale zase kvetl na Velikonoce. Je to takový ten starý, jednoduchý květ, ale když se obsype je to nádhera

  1. Inko, a kde ty amarylky nechává, když už mají jen listy? V té době jim málo světla nevadí? Ta moje červená (teď už odkvetlá) je má jen světlounce zelené a od maminy (teď taťky) vím, jak krásně zelené by ty listy měly být…

 12. Ach jo, já a kvetoucí domácí kytky – jak se raduju, když můj ibišek má jednou za měsíc jeden květ! Takže toto všecko, o čem mluvíš, nemám, protože by mi to umřelo (já se znám)!

  Mamka mívala všecko – a všecko jí kvetlo a rostlo do obrovských kytek. Amarylisy (my říkali Mořská cibule – čert ví proč) ale byla jarní kytka – přes zimu ve tmě a v suchu, koncem ledna se vytáhly a začaly zalívat (teda mamka vytáhla) a v březnu nádhera červená (mamka pěstovala hlavně červeně kvetoucí kytky, tu barvu milovala). A vánoční kaktus je obrovský a má padesátšest roků – mamka si ho pořídila, když se narodila naša Mánička. Vždycky kvetl moc a moc … ach, mamka měla zelené ruky, které žádná z nás moc nepodědila.

  1. Ygo, věř mi, že já zelené ruce nemám, mě roste jen to, co ostatní označují za plevel 😛 Navíc ta špaletová okna a nedostatek světla… no mám aspoň výmluvu:))
   Amarylku jsem koupila, teď jde o to ji uchovat při životě, aby cibule získala sílu znovu vykvést. Maminka to uměla skvěle..
   Ty naše maminky! Proč nás musejí opustit? (h)

   1. Dede,aj som pri pohľade na amarylku zaslzela a znovu po x-tý raz som sa v duchu ospravedlnila mame.Bola som v puberte-predsedkyňa triedy a na MDŽ som mala kúpiť kvet s.učiteľke.všetci v škole kupovali hrebíčky,pre našu triedu mama zohnala/ a že to dalo sakra prácu/ nádhernú amarylku.No a ja koza som hnusným nevyberavým spôsoobom ohrňovala nos nad kvetom v črepníku.Tak veru.Ako rada by som jej to povedala zoči voči-ale aj maminky nás opúšťajú

  2. kvůli cibuli,co z něj rostly, někdo to přikládal na popáleniny a odřeniny…ale nejsem si jistá,že to byla ta pravá mořská cibule….

  3. Ygo, možná se teď u tebe najednou objeví, co víš… zelené ruce nemůžou z rodiny jen tak zmizet, zvlášť, když tu po Tvojí mamce zůstalo tolik kytek! tak se vůůůbec nediv, ať ti najednou všechno začne kvést tak jak jí nebo ještě víc 🙂

 13. Amarylis jsem si párkrát koupila a nikdy jsem ho nedokázala přimět znovu vykvést. Brambořík jsem mívala v Brně mezi kastlovými okny, tam se mu dařilo. Vánoční hvězda mi opadává a zvěřinec loví listy, tak mě to nebaví. Zbývá vánoční kaktus- ale ten umím přinutit, aby znovu vykvetl. Vystrčím ho v létě na terasu, občas i zaliju a před Vánoci jede.Blbý je, když v létě prší a kaktus začne rychle uhnívat. Ale jinak mi na okně začínají rozkvétat skoro všechny orchideje 🙂

  1. Já jsem letnila kaktus pod hruškou, na stinné straně skalky, vyhovovalo mu to náramně. Spíš jsem ho musela občas zalít, ten strom je málem jak deštník!

   1. No, prý odkvětu vytáhnout hlízu z květináče, opucovat, nechat měsíc odpočinout někde na vzduchu, pak zasadit a do září nechat na zahradě. To máš nacvičený s kaktusem 🙂

    1. Aha, ta část s vytažením z hlíny mi unikla:)) Díky – vypadá to, že si ten brambořík tedy pořídím 🙂 Mám je ráda, ale nerada kytky hubím (blush)

     1. Nemusí se vytáhnout z hlíny, jen nechat úplně vyschnout hlínu a pak si na konci léta vzpomenout, že je ho třeba přesadit a začít zalévat.

       1. Tak on je asi největší problém v tom, že my to nehnojíme tak jako zahradníci, nemají správný světelný režim….

 14. Amarylisy má doma v nevytápěné ložnici máti,mají svých 15-16°C a kvetou jak o život,má teď asi 20 květů a nakročeno mají další, má jich moc a další cibule se tvořej,nechcete někdo??
  Vánoční hvězdu obdivuju v květinářstvích,je to pryšec a je jedovatá a to kočkám domů prostě nedonesu..
  Mě kvetou v práci hyacinty, co jsme si na jaře koupila v Ikee, mám tu jejich trojkombinaci modrá,mrůžová,bílá,kvetou,voněj,ale nepylej,tak mám navoněno a nekejchám…nechala jsem je přes léto odpočinout a jak se na podzim ochladilo,vytáhla jsem je na světlo a začala pokoušet osud..no a povedlo se, místo barborek,mi kvetou hyacinty..

  1. Když já ty hyacinty na podzim vždycky pak nacpu do záhonu 🙂 Jaro a léto přečkají cibulky schované v pytlíku a pak sázím ven.

  2. Já bych ukrutně chtěla další amarylky, ale zatím řeším to, kde nechat do léta ty stávající… tak musím být rozumná, no! (škoda:))

   Pokud jde o kýchání – já nejsem alergik tohoto typu, ale jak jsem dostala kytici k narozeninám, tak tam byla veliká lilie, kvetly asi 4 květy naráz. Tak to bylo v té kuchyni dost i na mě:))

   1. to by mě zabilo,taky jsem ji občas dostala, ale jsem poučená-když to donesli,vzala jsem nůžtičky a odstřihala pylové tyčinky a byl klid….

  3. amarylis jsem ještě doma neměla, takže zkušenosti chybí… vánoční kaktus opatrujeme mamčin, co dostala od MLP. chvíli nás nechal v pomykove, jestli náhodou nebude chtít odejít do kompostu, ale pak se milostivě rozhodl s námi zůstat. a líbí se mu na stolku vedle televize, v polostínu 🙂 je jako hrom a kvete růžovo-oranžovými květy. vánoční hvězdy mám v kanceláři, protože jsou jedovaté, tak se z nich raduju tady 🙂 ten poslední vydržel dvě sezony, pak už byl divný. a letos mám vyhlídnutý bílý brambořík do kuchyně na okno – to bude zkouška, jestli máme bramboříkový dům 🙂 nebo nene. kdyby nene, pojede do Drslavic k rodičům MLP, mamka moravská už dva od nás má a jsou tam maximálně spokojené 🙂 když se sejde kombinace zelených rukou a starého domu, to pak kvetou i košťata 🙂

  4. jo, hyacinty…tos mi připomněla 🙂 dala jsem na záhon suché cibule od odvetlých od sebe i od našich…no, zapomněla jsem na ně a najednou před 14 dny koukám nas záhon jako blázen, kvete tam malinký růžový hyacint a ostatní cibule vystrkují růžky – teda listy :-)tak jsem to všechno vydrápla, zasadila do květináče, odnesla do haly a tam to kvete 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN