BTW: Kdo je ta osoba?

BTW_dé_logoLežela jsem na masážním stole, Dana mě mučila ve jménu lepší použitelnosti mých zad, když jsem zaslechla z rádia něco, co mě zaujalo. Jak vědci zjistili, že když psi spí, zdá se jim pravděpodobně o jejich majitelích.

 

Onu zprávu o psích snech jsem četla už před pár týdny, takže mě nepřekvapila. Co mě zaujalo, bylo použití slova „majitel“ v kontextu psí lásky jdoucí až za hranu snění. Proč zrovna majitel – tedy označení, které zvíře vlastně kategorizuje jako věc?

Nedalo mě to a začala jsem o tom přemýšlet. Jak vlastně označit člověka, který vlastní (majitel:)) své zvíře proto, aby ho mohl mít rád? Jak jsem říkala, ono „majitel“ se hodí hlavně do očkovacích průkazů a pojistných smluv. Kdo je tedy ta osoba?

Někteří lidé u nás, a hodně lidí v anglicky mluvícím světě (do jinojazyčných světů nevidím) se označuje jako „maminka a tatínek“ daného zvířete, ať už je to pes, kočka nebo třeba kůň. V podstatě je to vhodné označení, protože takové zvíře je člen rodiny, o kterého je třeba pečovat, které má svá práva a občas i své povinnosti. Nesedí tam holt jen ten živočišný druh.

Tohle názvosloví jsem však nedokázala přijmout. Jednak to tady v době, kdy jsem začala mít své psy, nebylo zvykem, a jednak proto, že jsem lidská maminka svých lidských dětí a chlupaté maminky svých psů (kromě jezevčíka Maxe) jsem aspoň nakrátko poznala všechny:))

Dalším slovem, používaným hlavně u psů, je pán, páneček, páník, panička. Chápu, že jsou lidé, kteří ve vztahu k milovanému zvířeti odmítají být pánem – to už radši být tím majitelem. Nejspíš se jim vybavuje slovní spojení „pán – otrok“.

Já tady využívám ohebnosti a výmluvnosti češtiny a jsem panička, Martin je páneček. Pokud je to v danou chvíli nutné, jsem i ta Paní. Proč? Páneček a panička jsou v mém pohledu lidé, kteří sice nepochybně velí, ale zároveň pečují a milují. Ke psům se to z mého pohledu hodí – oni potřebují hierarchii, nevadí jim.

To proto, že v jejich původně vlčím pojetí je alfa sice nadřízený, kterého je třeba poslouchat, ale zároveň je to ten, kdo chrání a zajišťuje potravu. Ve vlčí smečce se alfou nestane agresivní zlomyslný šíbr, jak se to stává u lidí – a pokud ano, tak jen nakrátko. Smečka ví, koho potřebuje. Inteligentního a silného jedince, který se umí o ty ostatní postarat. Jeho privilegia jsou těžce vyvážena zodpovědností.

Uznávám, že tento pojem se těžko slučuje s kočičí povahou – a s povahou kočičích lidí. Jestli má kočka ve smíšené lidsko-kočkopsí domácnosti pánečka (protože ho má i pes:)), v kočičích domácnostech to je jiné. Kočičí lidé se obvykle ve vztahu ke svým miláčkům označují jako „člověk“, „osoba“, či dokonce „posluha“. Řekla bych, že se i častěji vyskytuje označení maminka – tatínek.

Nikdy jsem nebyla čistě kočičí člověk, tak to všechno vím hlavně z doslechu. Také nevím, jak si u nás říkají majitelé svých koní. V koňské společnosti jsem žila v době, kdy skoro nikdo vlastního koně neměl, jezdili jsme koně „obecné“, tedy patřící jezdeckému oddílu.

Takže se okamžitě nabízí má hravá otázka: Jak se označujete vy, kdo máte své milované psy, kočky, koně, případně jiná zvířata? Tedy, označujete se vůbec?:))

A když jsme u toho, jak říkáte svým miláčkům, když ne jménem nebo souslovím? (Pusťtopovídám!:))

 

PS: Je to dnes vlastně jen hraní s jazykem, i když dost vypovídá o vztahu člověka ke zvířeti, které patří do rodiny. O lidech, pro které jsou zvířata jen obtížným plevelem pod nohama, či něčím, co mohou jakýmkoliv způsobem využít, či dokonce zneužít, nemá cenu se bavit. Ti jsou majitelé jen v tom lepším případě – přece jen uznané vlastnictví žádá i vykazování jisté péče.

 

Aktualizováno: 16.11.2016 — 08:04

42 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Tak ja si dovolim svou zkusenost z konoprostredi. Je to uz dvaadvacet let, co se kone stali soucasti meho zivota i rodiny, a za tu dobu jsme prosli (s maminkou a dvema valasky) ruznymi stajemi.
  Snad i proto, ze se na jednom miste casto sejde vice osob se stejnym krestnim jmenem, je velmi bezne, ze majitele se identifikuji podle jmen svych ctyrnohych partaku… takze treba moje maminka byla vzdy pro vsechny Jupiterova-podle naseho obriho fuchse s bozskym jmenem…
  Sami sebe tak neoznacujeme, ale pokud treba nekomu vypravim, s kym jsme byli na vyjizdce, rikam, ze s Deltovou, Henyskovou, s Dadou (muz)…

  1. No vidíš, to by mě nenapadlo! 🙂 Já znala akorát paní a pány Maxovy, Brokovy, Astovi a tak, na sídlišti mezi pejskařema:))

   Obrovský Jupiter! Jsem zvědavá! Nemůžeš popovídat něco víc? Co tvůj valášek? (blush) Strašně ráda čtu o koních… 🙂

 2. Nějak jsem to prudce-rychle odklikla.
  Pochopitelně, že nadávám když zlobí, shazují věci z police, okusují mi rohlík, který zbyl na druhý den a náhodou si ho sundali z police, strkají tlapičky a čumáčky kam nemají, pletou se pod nohy, Damíš mě kouše jak piraňa, Cecilka kvůli mazlení mi nedá možnost psát nebo dělat cokoliv, Melíšek II. drbe křesílko ani se nestydí……… Jsou to šmejdi chlupatý a vyhrožuju tím, že půjdou do útulku a to ihned a střemhlav. Ale na druhé straně nejsem doma sama a mám se o koho starat a oni se starají o mě a pozorovat je jak sladce spinkají, potřásají oušky, ocáskem, honí ty imaginární myšky je prostě úžasné a já si to moc užívám. Když se přitulí, tak mi dávají pohodu a klid. Tak jak to umí jen zvířátka.

  1. Karolíno, jestli je tady někdo maminka svých koček, tak jsi to ty (inlove) Nemáš tu radost a lásku zadarmo, fakt ne, a moc ti ji přeju! 🙂

 3. Melíšek I. od JanyBu byl můj opravdu první, na něm jsem se „učila“ žít v kočičí okupaci. Pak přišel Zrzínek, po něm Ríša (dodnes se usmívám nad svým příspěvkem na Zvířetníku „Nemůžu mít třetího kocoura“). Všichni tři na svá jména slyšeli. Navzájem jsme se milovali a nikdy na ně nezapomenu. Byla jsem s nimi i ve chvílích nejsmutnějších. Pak přišla Cecilka a Bělinka, tam to bylo totéž. Z této pětice zbyla jen Cecil a jak se mi stýskalo………… Takže k ní přibyl Melíšek II., Lady a Damián. Opět všichni na svá jména slyší, opět jsou komunikativní a mazliví a opět jsou to nekonfliktní zachránění drobkové. Jsem pro ně mami nebo dvounožka. Oni jsou pro mě zlatíčka, šmudlínci, mazlíci, chlupáčci…. když odcházím, pohladím, poprosím, aby nedevastovali domácnost a počkali až se vrátím a snažím se jim dávat najevo, jak moc je potřebuju a jak moc pro mne znamenají. Chápou, že potřebuji spánek po návratu domů, jsou prostě skvělí parťáci.

 4. Trixie je prostě NAŠE a my její a máme se vzájemně moc rádi. Na veterině jsme zapsaní jako její „owners“(majitelé) i když by asi více sedlo „rodiče“, protože její prášky mají nálepku Trixie Crossette. My jí doma opakovaně zdůrazňujeme, že jsme její „people“, kteří ji nikdy nedají a ona že je u nás plnoprávná „member of the pack“ (členka smečky). Až dosud shodou náhod všechna zvířata, co jsem kdy měla byly „holky“ (včetně andulky). No a protože jsem delší dobu žila s kočkami, než s fenkou, běžně láskyplně k Trixie prohodím „hi kitty, kitty“, nebo „hi kitty cat“. Jí je to určitě fuk, tón hlasu ji stačí aby potěšeně zavrtěla ocasem.

  Když Trixie tvrdě usne, někdy pobafává, cvakají ji zuby, kope buď předními packami, nebo „běhá“ všemi čtyřmi. Je na ní legrační pohled a tenhle zdravý a tvrdý spánek ji přejeme. Jen když občas skoro bolestně pokníkává, tak jí něžně probudím, protože si myslím, že se jí tenhle sen nelíbí, že jím trpí. Takže nevím, jestli věřím tomu, že se psům zdá o jejich páníčcích? Chtěla bych věřit, že kdyby tomu tak bylo, spíše by ve spánku vrtěla ocasem a vyplazovala jazyk, jakože někoho pusinkuje(olizuje) 😀

  1. Maričko, na to, že se psům zdá nejčastěji o jejich lidech, jsem nepřišla já, ale „vědci“ – někde by se asi dala najít citace z té práce.
   I moji psi odjakživa ze spaní běhají, někdy tlumeně štěkají, jen výjimečně vypadají, že se bojí. Pokud by se jim mělo zdát o nás, tak nám buď ve snu nosí míčky, nebo vesele odbíhají za zvěří a s potěšením poslouchají, jak nadávám! 😀

   Jo a věřím, že Trixie nevadí být nazývána kitty cat:)) nakonec já taky říkám psicím kočenky a nevadí jim to 😛

 5. Mně se na tvém povídání, Dede, líbí nejvíc to, že se (třeba, někdy) Denisovi o mně zdá! (inlove) On spí většinou klidně, zato bulík Alf míval i akční sny, ve spánku trhal nohama a někdy slabě štěkal. 🙂
  Jinak my jsme úplně nudní páníček a panička (někdy i maminka, ale u toho se směju) a Denis je nejmenší psíček a kolibřík anebo čoklista, případně blboun nejapný!

  1. Hančo, tak kolibřík mě fakt překvapil! 😀 A moc se mi líbí čoklista:))
   A blboun nejapný… kdo z nás jím někdy není? (wasntme)

 6. Mám čtyři kočky, tedy úplně přesně tři kocoury a jednu kočku. Já sama se ve vztahu k nim nijak nenazývám. Kdybych už musela, tak asi zcela prozaicky jako majitelka v tom smyslu, že to jsou MOJE kočky, pečuju o ně, dávám jim jídlo, vytvářím jim přívětivé prostředí, léčím je, když je třeba, mazlím se s nimi a bavím se s nimi. Mají u mě prostě domov. Zpravidla spí u mě v posteli. Často používané „maminka“ nějak nedokážu pobrat a „panička“ mi ke kočkám nesedí. Evokuje mi nadřazenost, ale já se vůči svým kočkám nadřazeně necítím, jsou to moji rovnocenní kamarádi a parťáci. Z jejich pohledu ale asi něco jako jejich „maminka“ jsem, protože to všechno, co pro ně dělám, dělá vlastně kočka pro svá koťata, dokud je nevypudí. Milované domácí kočky tak vlastně prožívají celý svůj život jako koťata, za normálních podmínek (které už ale v „civilizaci“ v podstatě neexistují) dospělé kočky takhle nežijí.
  Když odcházím z domova, tak jim samozřejmě říkám, kdy se asi tak zhruba vrátím, a nabádám je, aby nic nevyvedli. Hromadně jim říkám „kluci“ (i když jedna je kočička), třeba když se vrátím domů, tak je pozdravím „ahoj kluci“, ale hned každého z nich zvlášť pohladím a oslovím jménem. Běžně jim taky říkám jejich jmény, ale kromě toho je pro mě Matýsek „muj zlatej chlapec“ – je to tmavý moureček s bílou bradičkou, je věkově i služebně nejstarší a táhneme to spolu už třináctý rok (h) , Rozárka je „moje princeznička“ – to je elegantní a krásná trojbarevka, Filípek je „muj medvěd“ – vypadá tak, je to velký černý dlouhosrsťák, a Toníček je „muj pumprdlík“ – on je mrňavý zrzeček, má jen tři nohy a chybí mu ocas a vypadá prostě jako pumprdlík. Jsou to moje zlatíčka (inlove) .

  1. Tapuz, máš to ale pěknou smečku! A mám takový dojem, že ten tvůj milovanej pumprdlík to s tebou vyhrál! (inlove)

 7. Odjakživa říkáme o nás našim zvířatům (jak psím, tak kočičím), páneček a panička. Oba na to slyší a když řeknu uprostřed noci kocourovi, aby šel spát za pánečkem, tak o tom chvíli pouvažuje a potom se sebere a jde. Darečkovi říkám kočičáčku a Ajvince kočenko nebo panenko. Ale používám pro ně i jiná, nepublikovatelná oslovení.
  Manželovi říkám křestním jménem 😉 .

  1. Ale Alex, že by tvůj muž na pánečka neslyšel? 😀
   Počítám, že ta nepublikovatelná oslovení se týkají jen miloučké Ajvinky a hodňoučkého Darečka (chuckle)

 8. Jsem čistě kočičí, a po většinu života nikoli jednokočičí. Hromadně tedy zvěř s manželem nazýváme „čičini“, jeden kus pak obvykle bývá, když ho neoslovujeme jménem, „čičin“ – to je dáno tím, že jsme vždycky tak nějak programově mívali kocoury. Životem nám prošly jenom dvě kočky, a těm jsme taky obvykle kromě jména říkali (a jedné ještě říkáme) čičine nebo kocoure. Pro dceru pak byla ta současná, když se přistěhovala a ještě jsme ji oficiálně neadoptovali, také „cizí kočka černá“. Sebe nenazýváme nijak a považujeme se za jejich kamarády.

 9. Jednou jsem souběhem okolností, pes, běžně oslovovaný „drahoušku“ právě vsakoval poslední kotletu zanechanou neuváženě na lince, i vyrobila jsem rozhořčené zvolání – ty vrahoušku! Takže pak už stabilně zůstal vrahoušem.

  1. Brutální Abyta se nezapře – tak vrahoušku! (rofl) No mě žrát pes poslední kotletu, tak ze sebe nejspíš vypravím něco méně něžného… 😀

 10. Jak to vidí náš Zikmund jsem svého času psala na Zvířetník NP
  http://1url.cz/0tqti

  Myslím, že to pořád platí, i když navíc jsem už i mazlička a hladička a nosička a zachránkyně před malým černým psem (ne že by to potřeboval).

  Pro Ernesta se vžilo pojmenování panička a páneček a Brůčina panička. Ale co po jméně … je to spíš takový terminus technikus (lépe se vyslovuje „Pojď k paničce“ než „Pojď k momentální vůdkyni smečky“ nebo „Slez z pánečka“ než „Slez z hlavy naší rodiny“). Ale ač na psy (a kocoura) běžně volám děcka (ach ta řeč moravská), tak jsem se nikdy nepředstavovala jako jejich maminka (Jenda tvrdí, že spíš bych se měla představovat jako jejich ježibaba – když mne vidí s kocúrem na rameni).

  1. „Slez z hlavy rodiny, pojď k momentální vůdkyni smečky…“ a ještě „zachránkyně před malým černým psem“ (rofl) (rofl) Ygo, my tě tu nemít, tak si tě musíme vymyslet! Jen nevím, jestli by se nám to tak povedlo:)))
   Myslím, že to s tím oslovením Jenda netrefil – ty přece nejsi jejich ježibaba, ale jeho! (wasntme)

 11. Psi jsou holky, kočky kočičáci. Když zlobí nebo se rvou, oslovení graduje od potvor k nepublikovatelným výrazům. A je mi v tu chvíli celkem jedno, že mě slyší půlka dědiny 😉

 12. Baroušek byl „pan profesor“, tak jsme ho tak i oslovovali. A už dlouho předtím to bylo „pane pes“. Na veřejnosti vyřčené „pane profesore, mohl byste laskavě pohnout zadkem a jít?“ mělo vždycky úspěch zaručený.
  Jinak to byli „kluci“.
  Barouš nebyl moje dítě, ale můj blíženec, moje dvojče. „Maminka“ je u nás oslovení mojí maminky.
  Z nedostatku lepšího pojmenování jsme „páníci“ a je fakt, že v lidsko-psím vztahu musí být hierarchie, byť tam, kde pes funguje, vůbec nemusí být znát.

  1. to máme tedy stejné- pan pes anebo profesor byl náš Doníček. Ty současní – dvě třeštiprdla, zatím jeho kvality nedosahují. i když někdy to vypadám že Luxík snad dospěje. Doník byl rozvážný, zbytečně neštěkal a na všechno dohlížel, byl také stavební dozor, no pan Pes. Jednou se mi i stalo, že jsem řekla: tak pojďte pane pse a nějaký pán se zastavil a zeptal se jestli jsem mu něco chtěla

   1. vypadá, ne že vypadám. Někdy tedy vypadám jako blázen, protože jim říkáme kluci, nebo potvory chlupatý…

  2. Petro, až teď jsem zjistila, že Barry už přeběhl duhový most (to „byl“ mě vyslalo pátrat) – je mi líto hlavně tebe, pana profesora už nic netrápí a tys pro něj udělala všechno, co vůbec šlo udělat… (h)

 13. No my jsme jednoznačně pro naše kočky krmiči a posluhy.
  Nejen pro kočičáky, ale už i pro ty sýkorky na balkóně. Vyčítavě hledí a obšlapují, když je krmítko prázdné.

  Můj manžel, měl s Honáskem, a teď Fousínem má krásný vztah. Fousín a předtím i Honásek ho milují celým svým kocouřím srdcem a řekla bych po psím způsobu. Chodí za ním a přiběhnou na zavolání.

  S Hepinkou je to jiné, ona je fakt hrdá koč. Ale co se jí odstěhoval Peťa, tak vzala na milost manžela a nechá od něj hladit a podrbat. Občas.

  A jak jim říkáme.
  Fousínovi : ty si náš kluk milovanej kočičí.

  Hepince : ty jsi naše milovaná nespolupracující kočička viď

  1. Míšo „ty jsi naše milovaná nespolupracující kočička viď“, to je hodně originální něžné a chápavé oslovení! (inlove)

 14. U nás je to páník, panička, Kuba a Kačka a psice to všechno dokážou rozeznat a jsou-li odeslány, odběhnou za dotyčným. Jo, ještě babička 🙂 to je velmi rozeznatelná osoba, protože nikdo jiným k nám s nakrájeným Eidamem v kapse nejezdí 🙂
  Rozhodně nejsem posluha ani ve vztahu ke kočičstvu. Já kočku vždycky tak nějak přiřadím k davu zvěře a chovám se k nim ke všem jako ke psům- no, kočky to vždycky pochopily….
  Nooo, pokud jde o oslovení, tak je to „pane kocoure“ a „Oriášku“. Psicím dost často říkám „holčičky“. Asi si o mně lidi budou myslet kdovíco, když mě viděli a slyšeli, jak na volno běžícím psicím, které vtrhly do vinohradu, říkám „holčičky, pojďte pěkně za mnou“. No, šly… 🙂
  Ovšem včera jsem na ně řvala „strakatý zmetci“, protože zvedly zajíce a letěly za ním. Pravda, dokázala jsem ocenit, že běžely elegantně, obzvlášť Karamel letí naprosto plavně (to Borůvka vždycky běžela spíš jako tančík poručíka Grubera), ale mířily přes obrovské pole k silnici. Naštěstí to otočily dřív.
  Ale převážně jsou to „holčičky“ a „pesinky“.

  1. tančík poručíka Grubera (rofl) Matyldo, ty jsi číslo! (rofl)
   Jo, plavný běh za zajícem – u nás za srnami – je sice krásný na pohled, ale ty emoce k tomu! 😛

   Holčičky a pejsinky se k tvým princeznám hodí. No, a když nad tím přemýšlím, tak ti strakatí zmetci taky 😀

 15. U nás jednoznačně maminka, tatínek, brácha a ségra. U Majdy Kuba a Kačka, na sourozence už byli moc z domova. A jsou to moje chlupaté děti.
  Bimbo nevědomky zvolil plemeno, které nejlépe sedí letoře naší rodiny, protože fudlák jednoznačně je se svojí empatií trochu jiný, než ostatní plemena. Kočky, to je prostě součást našeho domova, naší rodiny. Jsou nezávislé jak samy potřebují.

  1. Inko, vaši srostlost s fudlákama obdivuju už dávno. (inlove) Je to skvělé, když takhle zapadne psí povaha do povahy rodiny 🙂

 16. Šarikovi jsem doma něžně říkávala – moje mimi, ale byl to pro mne a já doufám,že i já pro něj PŘÍTEL a PARŤÁK. Nejlepší a navždy.
  U mé kočičí bandy je pro mne Pitina přítelkyní a je si toho vědoma, Noriska závislým dítětem (u té jediné říkám: neboj,máma je s tebou), pro Kačenku jsem ta, co má velkou trpelivost nebo trpí slabomyslností, Pidikočka mne má na hraní a mazlení, obě želvice beru já a ony mne jako někoho na pokec a zábavu, pro Miňáka jsem alfa a Majolenka mne má na háku. Všichni samozřejmě předpokládají,že dostanou najíst, budou mít čisté toalety a že jsou u mě v bezpečí. Když je slyším odfukovat ze spaní, zaleje mne takový vzácný pocit štěstí. Možná se jim opravdu zdají sny a občas v nich jsme i my…al enejkrásnější je, když s eprobudí,protáhnou a přijdou se pomuchlovat. Jen tak, protože je to přece fajn….

  1. Sharko, u tebe je to prostě pestré, s tvým výkvětem kočičstva (inlove)

   No u mě jsou psice nejčastěji holčičky 😀 Když odjíždím, tak couvám že dvorka, okénko otevřené a říkám: čekejte a hlídejte holčičky, já přijdu!
   Nevím, co si ony úplně přesně myslí, a sousedi jsou naštěstí dost daleko. Vlastně to říkám hlavně pro sebe 🙂

   1. Vidíš Dede, to já při odchodu říkám : Já zase přijdu! nebo Já se vrátím!, případně Nezlobte Norisku!
    když jsem jednou našla doma vysypanou krabičku se sirkama, tak jsem říkávala: A hlavně nezapalte!

  2. ještě něco, to může cizím připadat vůbec slabomyslné, protože když neříkám psicím holčičky (nebo bestie, když na to přijde 😛 ), tak jim říkám kočenky… výraz něhy to je, ale přece jen, v reálu to jsou vlčky, že:)) Ony to ale zjevně jako výraz něhy berou 🙂
   Jo a časté oslovení je „vy kozy“… 😛 Zjevně nemám úctu k živočišným druhům:))

   1. taky jsem již několikrát zařvala vzteky – ty krávo blbá pruhovaná (a nebylo to jen na Kačenku) (chuckle)

    1. P.S. My všichni, páníčky nepoužíváme. Snad jen naše babička je pro pejska babička, protože je to prostě babička. 😉

 17. Já jsem pro všechny svoje psy prostě io. Další členové smečky taky pro mé psy nemění jména. Jednoduše si všichni říkáme jmény.
  (S nezbytnou výjimkou, kdy svým psům říkám Vypotvoryškaredýcojsemkrucinálřeklažemátedělat. 🙂 )
  Udržování běžných jmen se dobře osvědčuje, protože po inteligentnějších členech smečky se občas chce, aby přinesli konkrétní věc konkrétnímu člověku, nebo přivedli na konkrétní místo konkrétního člena. To první Melly nikdy neuměla, ale musím jí uznat, že uměla najít a dovést Penušku i malinkatou Dondu. Teď už vodí Donda Melinu – Melly předala zodpovědnost a těžce využívá toho, že ji máme dostatečně rádi, abychom ji nikde nezapomněli. 🙂 Občas jí provedu to, že ji někde „zapomenu“ (a zakážu Dondě ji přihnat), a to pak Melly opravdu těžce nese. Prý být na samém dně má výhody, o jednoho se všichni starají… Jo, Melinka je požitkář a lenoch. 🙂 (I když touhle dobou už zjišťuje, že se vlastně na tom dně nudí a že by přece jenom na procházce taky ráda cvičila. Pokroky, pokroky…)
  Ale Penuška uměla a Donda zanedlouho bude umět nosit konkrétní věci konkrétním lidem. Takže – „vezmi kelímek a dones ho Toře“. Kelímek leží jinde, než jsem já, a Tora není v dohledu. Těžký cvik. (Penny takhle jednou přenesla zpěvník asi půl kilometru, když ho bráchanec potřeboval a mně se tam nechtělo jít. Pak si prý vysomrovala buřta a nakonec se celá pyšná vrátila se vzkazem za obojkem a řekla si ještě o jednu pochvalu.)
  A tak v mojí smečce fungují normální jména. 🙂

  1. No u nás se hledá panička, páneček a pak všichni ostatní jménem 🙂
   Penny byla úžasná a Donda na tom pracuje. No a Melinka dělá co může a líbí se jí to (inlove)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN