HOST DEDENÍKU – Alex: Výlov rybníčku Nápoušťka

1103alex5_1V údolí pod hřebenem Babího lomu, na potůčku Záhumenském, je, co pamatuji, rybníček. Dříve to byla taková rákosím zarostlá blátivá louže, ale před několika lety, Lesy města Brna tenhle bahňák revitalizovaly.

 

Vyčistili bahno, břehy zpevnili kamenným záhozem, nové odpouštěcí zařízení umožňuje lehce manipulovat s hladinou, kupodivu nevykáceli břehové porosty, osadili informační tabule o investorovi a zákazové cedulky typu, že je CHOV RYB ZAKÁZÁN.

1103alex1

 

 

Pár horkých lét jsme chodily s kamarádkou plavit pejsky do chladivých vod Napoušťky. Ale už minulý rok jsme se divily, kdeže se tam bere tolik ryb, když je zákaz tady jejich chovu a letos jsme dokonce psy koupat nechodily, protože ryby se ve vodě přímo mlely, bahno smrdělo a my měly strach, aby psice něco nechytily.

Třeba nějaký rybí svrab 😉 či co? Evidentně bylo přerybováno.  A tak jsem s povděkem přijala oznámení, že tento lesní, malinký rybníček bude koncem října vyloven. Dočetla jsem se tuhle zprávu v místním plátku a na internetu. Nikdy jsem na vlastní oči výlov rybníka neviděla a tak jsem se jednoho sobotního rána ráda zašla s Ajvinkou mrknout na tu podívanou.

1103alex2

 

 

Na hrázi byla nachystána řada modrých velkých nádob na ryby, Napoušťka už byla skoro vypuštěná, bahno, éééhm, smrdělo a jeho pach se mísil s kořeněnou vůní spadaného listí. Do toho vůně s chystaných rybích dobrot, lidí málo, natěšení rybáři – lesáci v gumových „sakumpráscích“ až pod ramena, na břehu rozprostřený okraj sítě s bílými plováky, líbilo se mi to.

Najednou začala masa lidí narůstat a nastal čas síť zatáhnout. Dařilo se chlapcům, dařilo, jen jsem jaksi postrádala to letní vření rybích těl ve zmenšujícím se kruhu sítě. Potom přišly ke slovu podběráky a ryby začaly panikařit. Ano vylovila se nějaká ryba, zahlédla jsem kapry, ale přes hradbu natěšených zvědavců jsem toho moc nepostřehla. Jenom když se v podběráku zatřpytilo rybí tělo, dav zahučel sborové „Áááách!“.

1103alex3

 

 

Kroužila jsem lesními stráněmi okolo rybníčku a fotila. Než jsem se nadála bylo po všem. U jednoho stanu se vytvořila óbrovská fronta na nákup čerstvých ryb, u dalších stánků se prodávalo občerstvení a vynikající svařák (v tmavém údolí bylo dost syrovo), dokonce i cukrová vata!!! se prodávala!!!, ale byla velká fronta, tak jsem si nechala zajít chuť.

Naše víska ještě nic takového nezažila, přijeli i přespolní (internet), přilehlé ulice byly plné zaparkovaných aut.  A já doufám, že rybníčku se ulevilo, jeho velikost skutečně není uzpůsobená chovu ryb, ty nebudou přemnožené a budeme zase v horkém létě plavit naše pejsky a bude za letních podvečerů na jeho březích příjemné, nepáchnoucí posezení.

 

1103alex4

 

A proč najednou, během pár let tolik ryb? Místní agentura JPP (jedna paní povídala), že ryby (do cizího rybníku) si nasadilo pár místních občanů (i přes zákaz majitele rybničního zařízení), prý si je i krmili a prý je i tajně (dyť jsme si je krmili!), těsně před výlovem většinu odlovili.

Takže majiteli zařízení nezbylo, něž tu smrdutou pohromu nějak likvidovat. Zatím to pojal s nadsázkou. Tož, to je náš, český přístup k zákazům a majetkům někoho jiného.

 

Fotky na rajčeti jsou tady:

http://dig.rajce.net/Vylov_Napoustky

 

Děkuju Alex a ptám se: Jak je to s kvalitou vody a množstvím ryb ve vodách, které znáte? U nás jsou rybníky většinou páchnoucí a zelené. Patrně rybnaté. Je chov kaprů skutečně takovým zlatým dolem, jak to na pohled laika vypadá? Přiznám se, že pokud jde o vodu v rybnících, tak mám chuť dělat to, co si obvykle nedovolím – totiž lkát, že za MÝCH mladých časů se v rybnících dalo i koupat…

Pokud to čte někdo, kdo rybářství rozumí, budu vděčná za kvalifikovaný názor. Obyčejné rybníky jsem pro lidi už v duchu odepsala, ale opravdu mě zlobí tohle Opravdu musejí být kapři všude? Abychom nedopadli jako v Austrálii.

Připadá mi, že tak jako zájmové sdružení myslivců vlastní českou krajinu bez ohledu na majitele pozemků (a krmí divočáky), zájmy rybářů pro změnu ničí vodu…

Aktualizováno: 14.12.2019 — 23:32

19 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Alex, dík za článek.
  Vůbec se v rybářství a chovu ryb nevyznám, nicméně si myslím, že hlavní problém není ten chov ryb samotný jako takový, ale to přikrmování. Znám to trochu z Jižních Čech, v tom úplně nejvíc rybnikářském epicentru máme přízeň. Každý druhý, no vlastně skoro každý rybník je tam „nepoužitelný“. Přitom ti kapři nic moc, jsou lepší a chutnější druhy ryb.

 2. Alex – zajímavý článek. Roky jsem žila v krajině bezvodné (jediná vodní ploška byla otevřená hasičská nádrž Luža), tudíž z dětství výlovy rybníka nepamatuju. Teď žiju v krajině mělkých rybníků, které byly vybudovány a jsou provozovány jako kaprové. Sice se najde nějaká ta štika a jiné ryby, ale kapr je hlavní. Tudíž mi přijde docela přirozené, že kapr patří do rybníka (je pravda, že v Apollu se lidi koupou, ale já bych tam nevlezla).

  Jinak místní rybníky se slovují každý rok – Apollo je již znovu napuštěné a čeká na jarní kapří násadu.

 3. Alex zajímavý článek, také jsem si nikdy podobného (ani velkého, ani malého) výlovu nezůčastnila, tak děkuji alespoň za takovéto přiblížení. Naplnili rybami všechny připřavené modré náboby, nebo je opravdu „rybí pytláci“ všes vylovili pro sebe? Také nechápu, jak může někdo nasadit ryby do cizích rybníků, nechat je přemnožit a pak si je chodit tajně krást pro vlasní výdělek.

  Já bych si tady alespoň na Štědrý den kapříka dala. Jenže se tu neprodává a musím se spokojit se zdejší rybou – catfish, která je ale výborná (kupujeme tu, která pochází z alabamských rybích farem)a jíme ji často i během roku.

 4. Žila jsem dlouho v jižních Čechách a účastnila se výlovů malých i velkých rybníků. Velkých jen na čumendu a jen asi jednou dvakrát, je to už spíš šou pro lidi než pořádný výlov, i když je fakt, že ti rybáři to udělat musí tak jako tak, ale já nemám ráda velké davy lidí, takže mi vyhovovaly víc ty výlovy rybníčků menších, patřících různě kamarádům, rodičům kamarádů, známých kamarádů… ty rybníčky se před výlovem x nocí hlídaly… tedy, hlídali jsme je právě my, různě se tam střídajíce. Samozřejmě, že hlavně chlapi, my tam jezdily jen s večeřema a posedět. A pak strojit rybník těsně před výlovem a za brzkého rána jít (někdy téměř i bez spánku) studeným, líně oko rozloupávajícím ránem k rybníčku, kde už byly ryby v houfu. Dodnes slyším to mlaskání holínek v blátě, cítím ten podzimní pach bahna, vody a spadaného listí. Mrznoucí ruce a vaření kotlů čaje, grogu a svařeného vína, oheň na hrázi…

  Nevím, jestli to ještě někdy zažiju, ale jsem ráda,, že jsem u toho párkrát byla. Bylo to… úžasné.

  1. Jo, Toro, mně se to také líbilo, nikdy jsem u toho nebyla, ale atmosféra byla parádní. A chlapi si mákli. Byla tam spousta bahna a listí a když vytahovali podběráky tak bylo vidět, že jsou těžké. Ale takový ten obří výlov jsem neviděla. Uvažovala jsem asi před 14-ti dny o výlov rybníka Olšovec v Jedovnicích. Úplně vážně. Jenomže potom jsem si našla video z předchozího výlovu a když jsem viděla ty davy lidí, aut, kleklou dopravu v Jedovnicích a okolí, tak mně ty choutky přešly. A počkala jsem si na Nápoušťku.

   1. Hm, já jsem byla před týdnem v Ivani, když se lovil Vrkoč. Ten je větší než Olšovec a jestli můžu něco moc pochválit, tak je to organizace dopravy a hlavně parkování na místě. Jsou tam lidi, co to řídí, a když je bahnivo, tak mají na místě dokonce i traktor, aby pomohl vyjet uvíznuvším, protože se parkuje na zatravněných nebo nepodmítnutých polích. Jasně že je to částečně pouť se stánkama, ale na hrázi se lidi koukají na výlov, dělají tam hodně rybích specialit a celkově mi to nepřijde špatný.

    1. Jasně, mně je jasné, že spousta lidí může vidět výlov právě jen při takovéhle akci. Ale… kdo se jednou účastní výlovu, kde jsou fakt jen aktéři, příbuzní, kamarádi a tak… to je něco ale naprosto jiného. A… hlavně se na těch malých výlovech k rybám chovají úplně jinak. Ty velké nevydýchávám, když vidím, jak tam s nima zacházej…

    2. Do Iváně jsme jezdívali, když byly děti malé (toho bahna tam vždycky byly mraky). Před několika lety tam synek vzal jednu svou finskou kamarádku, byla nadšená.

 5. Rybníčkem u nás nemohu sloužit.

  Ale máme v blízkosti našeho sídliště Košutka jezírko zvané Košútecké.
  Když byli kluci malí, tak jsme se tam chodili občas koupat.
  Pak jeden čas bylo zarostlé sinicemi a i okolí bylo zanedbané.

  Před pár lety proběhla jeho kompletní revitalizace. Vyčistilo se a vybagrovalo. Na dně našli sochu andělíčka holčičky, která tam byla za první republiky. A umístili jí zpět.
  Je to tam teď moc hezké.

  andělíček
  http://mulysak.rajce.idnes.cz/Kosutecke_jezirko_s_andelickem/#2014-Leden-09-003.jpg

  jezírko
  http://www.mrk.cz/Data/Pics/2009/294/276666.jpg

 6. Tady prostě platí, že když dva dělají totéž, nebývá to totéž. Nasadí-li někdo někde ryby, musí se starat.
  Jen škoda, že ty ryby musejí být všude – tedy myslím hlavně ty kapry. Chybí mi rybníky, které nejsou jen bahnité… Jako laik si myslím, že když v nějaké vodě žije pestrá skladba ryb bez převažujícího kapra, tak to s kvalitou vody nic moc špatného nedělá, ne?
  Co si myslím o lidech, kteří si do cizího nasadí ryby, využijí práci jiných, aby si užili a obohatili se, to hlasitě nezveřejňuju – musela bych se pak napomenout.:P

 7. Hm, my máme dvě oficiální rybářské nádrže v dědině- rybníček (starý, vlastně za starou návsí) a mimo dědinu nově zbudované rybářské jezírko. Místní Klub přátel vody se o obojí stará, vysazuje tam ryby a pořádá rybářské závody několikrát do roka. Jezírko onehdy čistili, vybagrovali odtud spoustu bahna. Takže se o to člověk musí starat celoročně.
  Alex, řekla bych, že místní vědí, že myslivci na to během roku nemají čas a ať se děje, co se děje, nebudou se tím zabývat. Což ovšem neomlouvá hnusné chování těch, co si z toho rybníčku udělali zadara výkrmnu ryb. Upřímně, odlovit takové množství ryb se dá těžko udělat nenápadně, takže všichni vědí, kdo to je. Jenže je u toho nikdo nechytil (ze zodpovědných), a tak jim nikdo pokutu a účet za nové vyčištění rybníčku nedá, že…

  1. Leo, to mě napadlo také, jenom zatáhnout sítě při plném stavu vody (i když je to skutečně větší kaluž) se neobejde bez pozornosti lidí), jenom těch ťůristů co projde okolo. Ty a Tvoje rodinka to tam zná 😉 , když jste se museli potmě vracet nahoru k Lelkovadu.

 8. O Maťáku v Pardubicích a páchnoucí Haldě se vyjadřovat nechci..ale Přírodní sádky v Bohdanči, o které se starají Vondrkovi a jejich zaměstnanci,to je radost!!!!!

 9. Přála bych Ti vidět naše hospodáře při práci – mají na starosti jeden velký rybník a k němu soustavu šesti malých rybníčků, které používají na různě staré ryby. Vzhledem k lehkým zimám – což je asi jeden z důvodů i Adršspašského problému dle mého názoru – se nedal velký rybník zimnit a ryby v něm na jaře trpí plísní. Jsou to metráky mrtvolek, které spolužák našeho Kuby denně vylovuje a zakopává. Dokud nebude moci nechat rybník vyzimnit, situace se nezmění. ALE největší problém je nedostatek těch rybářů a myslím i myslivců, kteří by dělali během roku tu nezbytně nutnou práci okolo revírů.

  1. Inko, vím, že rybářství je dřina a to celoroční, my měli v práci celý rybářský útvar. Ale tady se jedná o rekreační (spíš estetickou) a navíc mrňavou vodní plochu, proto ty cedule o zákazu chovu ryb. Mně jenom zaráží to, že si někdo dovolí do cizího majetku i přes zákaz, nasadit rybu. Jenom aby měl povyražení a mohl si jít zalovit. Domnívám se, že to souvisí stále s tím našim socialistickým myšlením – „všechno je nás všech“. Za totáče bahňák Nápoušťka byl nás všech a kluci si tam chodili s domácky vyrobenými pruty zalovit. Byly jiné klimatické podmínky, víc srážek a poměrně tvrdé zimy. Dnes má Nápoušťka majitele a velké informační tabule o tom referují. I o nemalých penězích, které revitalizace stála. Lesy města Brna nemusím, v lesích okolo dělají velkou paseku, při těžbě dřeva halvestory, ale jsou jednou majiteli rybníčku, tak to přece musím respektovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN