BTW: Maják aneb divadlo!

BTW_dé_logoNikdy mě to nenapadlo. Já, a dramatik! Je to dva roky, co jsem horečně sháněla v královédvorské knihovně nějakou příručku, nejlépe s názvem „Dramatikem snadno a rychle“ a dlužno říct, že jsem ji nesehnala. Tak jsem se k tomu musela postavit čelem a vymýšlet dávno vymyšlené:))

 

Všechno začalo v září 2015, kdy jednu z našich mladých sousedek, takto hybatelku dětských aktivit na vsi, napadlo, že by bylo dobré, kdyby naše vesnice měla svoje ochotnické divadlo. Ona ho kdysi mívala a prý dobré! Však jsou na půdě budovy místního úřadu ještě uložené staré kulisy. A tak Kristýna zareagovala automaticky – je to něco od slova, tak by to mohla být moje parketa, ne?

Nejdřív jsem měla chuť se jen smát – je září, a ona by ráda, abychom na Vánoce hrálo vánoční hru. To přece není možné! Není možné? Ten nápad mi vrtal v hlavě. Nu, a protože jsem o psaní her, zkoušení a hraní divadla nevěděla prakticky nic, tak zvědavost zvítězila a já na to kývla.

Rychle jsem pochopila, že psát povídky a psát divadlo rozhodně není to samé. Následovalo ne příliš překvapivé zjištění, že být principálem může být zábava, ale dá to zabrat – nevylíhla jsem se s povahou vůdce a už vůbec nejsem organizátor.

 

Záběry z generálky - věšíme osvětové plakáty:))

Záběry z generálky – věšíme osvětové plakáty:))

 

Ale když se blíží deadline, která znamená veřejnou premiéru, na kterou se z různých důvodů těší málem celá vesnice, tak v sobě člověk umí najít netušené rezervy. Dokonce i v případě, kdy mu z časových důvodů odpadne herec, se kterým scénář počítá, a sama autorka se chcouc nechcouc musí vtělit do role dědečka Rudolfa:))

Hru „Takové obyčejné Vánoce“ jsme hráli v sobotu 20. prosince 2015 a já… jsem se asi zamilovala. Protože vidět, jak můj text, moje výmysly, ožívají v osobnostech herců, jak oni moje nápady berou za své a dále rozvíjejí, aby to dohromady vykvetlo v něco neopakovatelného, to mi učarovalo.

Musím uznat, že jsme měli velký úspěch. Sál hospody U Hrdinů v Doubravici byl našlapán, někteří lidé stáli, pár nešťastníků, kteří se nedostali dovnitř dokonce nakukovalo okny. Lidé se ze srdce smáli našim vtipům – co víc jsme si mohli přát? O hře se mluvilo dlouho a popravdě stále mluví.

Osměleni úspěchem jsme se rozhodli pokračovat dál. Během jara 2016 jsem napsala hru s názvem „Pomoc, babička se vdává“, v létě se všichni rozeběhli, na podzim jsme začali zkoušet a zjistili, že to nejde. Náš jediný mužský herec prostě nedokázal najít čas, zkoušky se stále odkládaly, až mě přiznal, že ten čas najde jen pár krátkých zimních měsíců, kdy může omezit práci kolem domu.

Člověk musí pochopit, kdy věci nemá cenu tlačit dál, takže jsem zkoušení hry zrušila. Jenže nám čtyřem statečným pozůstalým se po divadle stýskalo. Zkoušky nám dávaly mnohem víc, než jen prostý nácvik divadelní hry a chtěly jsme pokračovat. Následovalo tedy nevyhnutelné: napiš něco pro nás čtyři!

To se řekne, napiš! Ale co? O čem? Nemám ráda frašky, smích jen pro smích, vždycky potřebuju s tématem čehokoliv, co tvořím, nějakým způsobem souznít. Ne přímo v rovině osobní historie, ale tím, že to téma považuju za důležité, že o něm něco vím (ano, tady se hodí osobní prožitky:)) a že mám z nějakého důvodu pocit, že by se o tom tématu mluvit mělo.

A tak jsem začala psát hru o strastech s hubnutím – a o tom, jak často se hubne z úplně špatných důvodů. Psalo se mi hezky i těžko. Hezky proto, že jsem svoje herečky v jejich rolích přímo viděla – a těžko proto, že prostě pořád ještě neumím napoprvé trefit ten správný divadelní tón, musím na něm pracovat. Holky byly skvělé – já si na nich zkoušela všechny svoje nápady a ony je rozvíjely.

 

Taková krásná lázeňská trička nám namalovala Katka Hornychová:))

Taková krásná lázeňská trička nám namalovala Katka Hornychová. Prezentuje Lucka:))

 

A tak jsme se lenivě bavily, já přepisovala kusy scénáře tak co dva týdny a pak přišlo léto. Martin přitvrdil a pravil, že nám sice tu psinu přeje, ale pokud to máme někdy hrát, tak si musíme stanovit závazné datum premiéry. A rozhlásit to po vsi, aby bylo jasné, že to je závazné! Tak jsme se dohodly, že tak oslavíme náš státní svátek – a pátek večer je stejně v hospodě nejlepší.

No a pak už to byl sešup z prudkého kopečka. Když skončily všechny letní aktivity a my se konečně začaly scházet v plném počtu, tak jsme zjistily, že vůbec nic neumíme – a včetně mě, která to napsala! Navíc jsme začaly zkoušet v sále hospody, což vydatně podporovalo zvědavost místních štamgastů.

Já se začínala premiéry děsit, protože tolik lidí mluvilo o té minulé hře a zjevně čekali, že se zase budou děsně smát. Jenže já jsem nepsala primárně veselohru! Slyšela jsem x-krát spojení „ženský Cimrman“ a pokaždé ve mně pokleslo srdce o kousek níž. Když se mi to povede, a lidé se budou smát, vezmou to jako normu. Co se stane, když se nebudou smát tak, jak očekávají, no?

Snažily jsme se, jak to šlo. Mnoha vrstvami oděvů jsme bojovaly se zimou v ledovém sále. Chlapi ve výčepu, sedící u hřejících kamen, se radostně ptávali, jestli zkoušíme Dobytí severního pólu. Nezabily jsme nikoho – konec konců, potřebujeme diváky:)) Ve čtvrtek 27. října jsme měli generálku, která dopadla neslavně. Není divu, že v pátek 28. října 2016

už nervozita citelně stoupala.

Nakonec jsme se prostě do toho hraní vrhly po hlavě. Nejsme profesionálové, není to Zlatá kaplička (I když Martinovi jen nedostatek času zabránil vyrobit nápis Doubravice sobě:)) a rozhodly se, že aspoň my se tedy bavit budeme:))

Na výsledek se můžete podívat sami. Lidé byli nakonec prima, hodně z nich nás chválilo – eh, nejčastěji pro naše přirozené hraní:)) Na to jsem dokázala odpovědět jediné – my nic jiného neumíme 😛 A víte, co mě potěšilo nejvíc? Když mi asi hodinu po představení, po jednom mém hlasitém povzdechu, odpověděli lidé poslední hláškou z našeho představení. Kdo ví, třeba bude i tato hra mezi lidmi žít:))

 

Zde vidíte scénu nazvanou "louka":))

Zde vidíte scénu nazvanou „louka“:))

 

 

Název hry: Maják

 

Scénář a režie: Dagmar Ruščáková

 

Hrají:

Róza                –          Lucie Baliharová

Irma                –          Gabriela Lašťovka

Zdena              –          Dana Paulová

Matylda          –          Dagmar Ruščáková

 

Kulisy a trička vyrobila: Kateřina Hornychová

 

Záznam hry „Takové obyčejné Vánoce“ najdete zde: https://www.youtube.com/watch?v=5WfcDsnzhq0

 

Záznam hry „Maják“ najdete zde: https://www.youtube.com/watch?v=T7QquNb7Fng&feature=youtu.be

Aktualizováno: 14.2.2019 — 21:35

40 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Milá Dede, tak jsem si konečně našel čas a podíval se. Príma text, krásné výkony skvěle jsem se bavil, ale jakmile jste vylezly na forbínu tak Vás není vidět.
  A abych jen nekritizoval a nenavrhl řešení, tak pokud by hrozila repríza, a to by byla škoda aby ne, chce to na to trochu posvítit. No a já mám u sebe kompletní aparaturu , včetně stmívačů, reflektorů, potřebných stovek metrů kabelů i ovládajících rukou. Jediná technická podmínka je třífázový proud nejdále 30 metrů od sálu.
  Peníze? Jak jednoduché milý Watsone, benzin a pěkně děkuju. Tak to ber jako nabídku.
  PS sídlím u Kolína, tak to k Vám zas tak strašně daleko není, aby se to nedalo zvládnout za odpoledne a večer na otočku. Do Doubravice trefím.

  1. Právě jsem dokoukala – škrtla jsem Gene Hackmana s Dustinem Hoffmanem a dala jsem si Maják. Musím říct, že jsem se fakt bavila! (y) Skvělé byly, Dede, tvoje telefonní rozhovory, v nich jsi opravdu excelovala. I když – výborně jste hrály všechny.

 2. Teda, Dede, to představení je parádně, naprosto a dokonale šílený! (rofl) Jedna hláška na druhou. (clap)

 3. Měli jsme tu zase skoro týden milou švagrovou, před chvíli odjela a já si „oddychově“ sedla k počítači a pustila si Maják ! Dede – skvělé ! Jako JanaBa, take konstatuji, že jsi od vánočního dědečka, získala videtelné sebědomí na prknech, co znamenají svět! Třeba tvé telefonování je nejen vtipné, ale velice přirozené, jeden by fakt věřil, že na druhém konci ti naslouchá „manžel“. Ovšem ostatní tři spoluherečky jsou také velice dobré, krásně jste se doplňovaly. Pobavila jsem se a nedivím se, že se hra líbila. Škoda, že Martin nestihl dodat plakát „Doubravice sobě“, zato se moc povedly „reklamy“. No a hlášky které mne rozesmály : „zadek, jako když vrabec srazí paty“…“prsa jako rozinky pod ubrusem“..OTP(ozdobné tukové prstence)“…roztomilý mazanec“….“pivo – černý je na prsa“…“holky, já můžu být tlustá!“… „vono to vyschlo, to ani nesmrdělo“..“rozmnožování je na statku důležitý“…“že ještě jednou škrtne sirkou a barák vyletí do povětří“…a další 🙂 🙂 Takže Dede „z hluboka dýchej“ a pro jistotu začni přemýšelt nad další hrou, nebo se vám třeba přeci jen podaří uvést na scénu „Pozor babička se vdává“ . Do Vánoc to asi nebude, asi třeba jako novoroční překvapení!

  1. Maričko, tys kritik, o jakých se autorům obvykle jen sní – nejenže tvrdíš, že se ti to líbí, ale uvedeš i příklady:))) Děkuju! (inlove)

   1. Dede pochvalu si zasloužíte, koneckonců jste „jen“ ochotnice a právě potlesk, pochvala a smích jsou vaší největší (a možná jedinou)odměnou. Tak s ní šetřit 🙂

    No já jak jsem se u těch hlášek dochechtávala, raději jsem si je rovnou zapisovala, abych je nezapomněla. A to jsem ani neuvedla všechny. Stejně mi dodatečně došlo, jestli jsem jimi náhodou příliš moc předem neprozradila a někomu nepokazila zážitek. Jestli ano, tak se omlouvám. Ale hlášky se ti fakt tak povedly, všechno jsou to originální perly, tak jsem ti je chtěla extra pochválit. Stejně žasnu, jak je dokážeš vymýšlet? Už ve „Vánocích“ jich byla hromada a tady další. Představ si mě v obecenstvu, jak vám všem tleskám ! (clap)

 4. Tak jsem po psí procházce v klidu shlédla. Užasné jak se Vám všem podařilo !! Krásně napsáno i zahráno.

 5. Dede, viděla jsem, líbilo se! O tobě jako autorce si nemusíme povídat, víme, že umíš. Byly jste všechny moc šikovné, ale ty, jako herečka, jsi se posunula nejvíc. Matylda byla o mnoho lepší, než dědeček Rudolf. Kdy tě uvidíme v Národním?

 6. Tak jsem si uvařila kafe a shlédla video. Jste neuvěřitelná partička!!! A daří se vám! Je zaímavé, že ženy jsou mnohem aktivnější v různých činnostech. Když jdu v neděli po lesích, tak potkávám skupiny žen a tu a tam se vyskytne mužskej. Mladí muži, ti si tak akorát uhánějí infarkty při dálkových jízdách na kole (flex) . Pozdravuj své „spoluhráčky“ , a že držím palce do další divadelní tvorby (y) .

  1. Děkuju moc! 🙂 Tvořily jsme s radostí, snad jsme ji dokázaly předat dál – třeba i s nějakým tím „moudrem“ navíc (inlove)

 7. OTéčko – když Beda, tak já taky (chuckle) !

  Na Hadopasech je oznámení o Předvánočním Brnění (2.12.) – kdo budete v tu dobu někde kolem, dojděte. Sice divadlo hrát nebudeme, ale bavit se budeme i tak dobře.
  http://1url.cz/ktHc4

  1. Ygo, proč je od nás sakra Brno tak daleko? Hned bych zaskočila (wave) Tak aspoň popřeju krásnou zábavu… (inlove)

  1. představení si pustím až budu mít více času, pěkně v klídku – moc se na to těším (h) (h) (inlove)

   a ještě jednou si dovolím dvě ótéčka :*

   11. VELKÉ SETKÁNÍ ZVÍŘETNÍKŮ 2017
   připomínám, že se i příští rok uskuteční Velké Setkání Zvířetníků (h)
   kdo jste ještě nečetl, stále visí na Zvířetníku článek, který vás na vše navede – je to zde => http://1url.cz/otHoX
   věnujte tomu prosím pozornost (inlove)

   a za druhé

   MIKULÁŠSKÉ VENČENÍ 2016
   i letos pokračuje tradice předvánočního setkání spojeného s vycházkou s pejsky (i bez) a následné hospůdky
   vše potřebné se dočtete na Hadech v sekci Setkání, srazy => http://forum.hadopasi.org/viewtopic.php?f=21&t=3505
   pojďte se vyvenčit…. (inlove)

   1. Ad setkání – na mě je přihlášení teď moc brzy. Naštěstí je to místo, kam dokážu jet ráno a večer se vrátit 🙂

 8. Večer se podívám a moc se těším. Už vánoční hra mne potěšila a nastavila laťku, kterou jste určitě nepodlezly (nod) .

  A tak si maní vzpomínám na debatu, kde jsme mudrovali nad tím, kterak pomocí kvasnic zhubnout (rofl) – jsem zvědavá, co všechno jsi z naší nepřeberné studnice nápadů využila (chuckle) …

  1. Jo, najdeš tam ledacos 😀
   Ta hesla ma zase na svědomí Martin (ty na stěně vepředu) a Bubu (ty delší vzadu:))

  2. Ještě jsem chtěla podotknout k postesknutí na nedostatek mužského elementu ve vašem souboru – už staří Řekové měli monotematický herecký ansámbl a jak si s tím poradili! Všecko hráli chlapi – muže, ženu, zvíře, věc … tož to by bylo, aby mladé Češky toto taky nezvládly! (rofl)

 9. Kouknu večer- teď jsem učinila vážně míněný pokus uklidit na mém pracovním stole 🙂 Za chvilku mám první dnešní hodinu, a pak to dost poletí až do večera (ale dneska je krásně, takže na anglickou konverzaci jdeme na procházku kolem dědiny).
  Děsně závidím to tričko 🙂

  1. Triko je skvělý, co? Nápad byl můj a geniálně ho namalovala Katka Hornychová. Ona vyrábí malované oděvy, co kus, to originál. Je fakt dobrá 🙂

   Užijte si konverzační kolečko! U nás je mlha a 2 stupně… zatím. Doufám, že se sluníčko taky objeví 🙂

    1. Koukni sem http://www.malovanatrika.cz/ Má moc krásné věci, jen já jsem, bohužel, typem někde jinde. Zkoušela jsem si u Katky halenky, košile i šaty… ale nakonec jsme obě uznaly, že to není ono. Když má prodejní dny, tak se tam střídají desítky žen, má stálé zákaznice.
     Letos měla překrásné šaty s takovou kapku středověkou jupkou přes ně – být mi o třicet let míň, tak po nich skočím:)) Teď jsem holt spíš na bagančata a strömbergovskou bundu 😛

     1. Podívala jsme se a podle fotek z přehlídek bych řekla, že se mi líbí spíš starší věci… a prodejny jsou na pro mne nedostupných místech 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN