BTW: Milý svatý Václave

0928dar1_1Milý svatý Václave, všechno nejlepší ke svátku ti přeju! Určitě tě potěší, že jsme na tebe dosud nezapomněli, to koukáš, co? Myslím, že si rád poslechneš pár novinek.

 

Tak předně bych ti ráda napsala, že tu pořád ještě jsme! Naše země vzkvétá a většině lidí se daří dobře – jen skutečně málokdo hladoví nebo žije bez domova. Lidé se dožívají delšího věku a někteří si ho umějí i užít.

Země je v zásadě dobře opečovaná. To víš, není to všude stejné, ale celkově je na tu krajinu, kterou jsi měl určitě rád, hezký pohled. I když uznávám, že zrovna ty bys po těch letech měl problém ji poznat. To víš, že se změnila, ono se toho od tvých časů skutečně hodně změnilo.

Ale určitě tě nepřekvapí, že lidé se nemění. Někteří reptají, i kdyby u zlatého žlabu stáli, někteří kradou, lžou, čest je pro ně cizí slovo. Ale potěším tě – pořád je víc pracovitých lidí, kteří poctivě budují svůj život a umějí se radovat z výsledků své práce.

No, a starší stále reptají nad úpadkem mládeže. Přesto, když ta zvlčilá mládež dospěje, jsou z ní většinou slušní lidé. Ale předpokládám, že to pro tebe taky není nic nového.

Jinak na Němce reptáme pořád, tedy nejen na ně, ale ve skutečnosti s nimi i se světem čile obchodujeme a válku jsme neměli už sedmdesát let! To je úžasné, co říkáš? Víš, trochu se bojím, že si lidé zvykli a mají dojem, že život v míru a bezpečí je normální a není třeba o něj usilovat. Tak jen doufám, že to zvládneme i nadále.

Taky ti mám někdy dojem, že zdravý rozum v některých oblastech lidského života vyšel z módy. Ale je zde řeč o lidech, tak co se divím, že. Naštěstí, ono se to většinou nějak srovná, i když někdy mnohem později, než by bylo dobré.

Celkově si myslím, že se máme dobře a že na nás můžeš být hrdý. Doufám, že ti budu moct totéž napsat i příští rok. Kdo ví?

Tak se měj tam, kde jsi, hezky a zkus si s námi nedělat starosti, my to nakonec vždycky nějak zvládneme. Jo, kdyby ses přimluvil za víc soudnosti a zdravého rozumu, taky by to nebylo na škodu.

Tak tě ještě jednou moc zdravím a pěkně si ten svátek užij!

 

Tvoje Dede

 

PS: Přeju vám všem krásný sváteční den! (inlove)

Aktualizováno: 28.9.2016 — 07:15

24 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Krásné a moudré psaní Václavovi DEDE.
  Snad naši zemi a její obyvatele ochrání před zlými časy.

 2. Svatý Václav je pro mě tak nějak bližší svátek, než třeba 28. říjen- připadá mi náš tak, jak jsi to vystihla formou dopisu. S ním si prostě umím popovídat a že v poslední době jsou pro mě mnohé svátky o komunikaci.
  A doufám, že ho nebudu muset prosit, aby vyjel s rytíři z Blaníku.

 3. Krásně napsané, jako vždy (já teda chodím poctivě denně, akorát někdy nereaguju, protože některá témata jdou trochu mimo mne – ovšem u jiných témat si to zas vynahrazuju (rofl) ).

  Jak to tak čtu, tak si myslím, že od dob svatého Václava se ti lidi zas tak nezměnili … vždy byli na jedné straně lháři, prospěcháři a sobci a na druhé straně ti, co fandí pravdě a všeobecnému prospěchu. Akorát že doba rameno váhy někdy převáží na tu, někdy na onu stranu a málokdy zůstanou v rovnováze. No a na mládež nadávali už staří Římané, takže taky nic nového pod sluncem.

  Na co by teda čučel, to je těch sedmdesát mírových let – to za jeho časů nebylo. To za žádných časů nebylo – tož važme si tohoto požehnaného bytí a neberme to jako samozřejmost. Je to možná malý zázrak. Nebo spíš velký zázrak.

  Ještě pořád mi při české hymně leze mráz po zádech, neb jsem hrdý … Moravák. (cz)

  1. Máš proč být hrdá, milá moravská Ygo (inlove)

   Mám tenhle svátek ráda a snažím se ho nevnímat jen jako volný den. je to důležitý svátek a já doufám, že i příští rok se budeme mít čím svatému Václavovi pochlubit – a nebudeme zoufale prosit o jeho přímluvu.

 4. Milá Dede, já sem koukám denně, a mám Tvé články moc ráda. Umíš se neobyčejným pohledem podívat na úplně obyčejné věci, máš dar rozproudit debatu o věcech tak jasných a zřejmých, a přitom tak chybějících, pokud nejsou.
  Díky za tvůj koutek. I když denně nepíšu komentáře (opravdu nestíhám, většinou se dostanu na stránky, když už je večer a debata už utichla), ráda Tě čtu.
  A dnešní svátek samozřejmě slavím. Umývám kočkám okna, protože přes to, co na ně napatlaly přes léto, už skoro nevidí ven. A protože přichází doba, kdy dveře budou zavřené, budou pozorovatelny brzo plně obsazeny. A mít špinavý výhled není nic moc!

  1. Toro… je to zvláštní sváteční práce, tohle mytí oken! Ale jasnější pohled na svět se vždycky hodí – řekla bych. takže vlastně slavíš správně! (inlove)

   A děkuju! (wave)

 5. Milý svatý Václave, Tvůj svátek jsem oslavila před mnoha a mnoha lety tím, že jsem se na ten Tvůj svátek vdala. Snad je i Tvojí zásluhou, že jsem vdaná pořád, furt a stále.
  Tedy nevím, kam až Tvoje svatost dosahuje, od české kotlinky jsem se vzdálila, ale třeba máš rozšířenou kompetenci. A tak mám odsud malou prosbu – vévodo České země… odžeň vše zlé!

  1. Jano, tak ty jsi svatováclavská nevěsta! 🙂
   Moc vám oběma blahopřeju, výročí sňatku jsou výročí odpracovaná a není nic hezčího, než když se manželství povede (inlove) (f)

  1. Všechno nejlepší Wendulko! Hezky si svůj den užij – stejně jako případní Václavové (f) (inlove)

  2. Přeji ti krásný sváteční den – hlavně klid, mír a pohodu … a dobré lidi kolem sebe. Máš krásné jméno, Václavo – škoda, že ho nepoužíváš – i když v Anglii to asi není jenom tak, zůstat u českého jména.

 6. Milá Dede, málo k tobě na stránky chodím a je to nejspíš chyba. Protože mám pocit, že pokaždé, když sem nakouknu, najdu perlu. Ale ono to nejspíš bude tak, že bych ji našla každý den, jen kdybych přišla a četla. Ale k dnešní svatováclavské gratulaci: Málokdy čtu něco, co tak dokonale souzní s tím, jak vidím svět. Díky moc a užij si krásný volný den.:)

 7. Wendulko, přeji ti krásný svátek, hodně zdraví a pořád tolik elánu, co v obě máš.
  Dede, tobě děkuji za krásný dnešní článek / a vlastně všechny každodenní články/

 8. Milá Dede, krásně jsi to napsala. Taky to tak cítím, jen nemám ten dar vyjadřování jako Ty.
  U nás se vždycky slavil sv.Václav, neboť tohle jméno nosil můj tatínek, oba dědečkové a strejda. A tak tu teď za ně za všechny hoří několik svíčiček…
  A já pevně věřím, že svatý Václav, vévoda české země nedá zahynouti nám ni budoucím.

  1. Lído, škoda, že už slavíš jen se svíčičkami… ale zase jsi svoje Václavy či Vašíčky měla, to se taky počítá (inlove)

   A děkuju! (wave)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN