BTW: Jiřinkové opojení

0915dar6_1Včera jsme si prošli v muzeu Boženy Němcové výstavu oděvní, dnes navážeme s naprosto úchvatnou přehlídkou jiřin a jiřinek – ale kdepak, děvčata to nebudou! Je to tradiční podzimní výstava květin – jiřin, která navazuje na tradici v tomto kraji (doslova:)) pěstovanou už od roku 1837, kdy byla zde v kraji založena nejstarší jiřinkářská společnost na světě!

 

Ano, je to tak – Jiřinkový spolek královéhradeckého kraje se sídlem v České Skalici byl založen v roce 1836 a veřejně vyhlášen dne 14. 9.1837. Spolek sice aktivně působil pouze deset let, ale obliba jiřin v kraji přetrvala. Fascinovalo mě, jak se potřeba jejich šlechtění jaksi setkávala s národním smýšlením – když se podíváte na jména se spolkem spojená, tak získáte dojem, že z jiřin se stala kvítka málem buditelská. Kdo chcete vědět víc, čtěte třeba zde  nebo tady.

 

V zahradách

S jiřinkovými slavnostmi byly spojené i jiřinkové bály a nemůžeme být ve Skalici, abyste se nedozvěděli, že královnou prvního jiřinkového plesu konaného v roce 1837 se stala… no hádejte! Kdo asi? No přece mladá Boženka Němcová! A byla opravdu Němcová, protože to bylo dva dny po její svatbě (bylo jí sedmnáct). V roce 1839 zase vytáčel na jiřinkovém bále tanečnice mladý Bedřich Smetana – jak asi myslíte, že přišel na slavnou Jiřinkovou polku?:))

 

0915dar2

 

Ale škoda zbytečných slov – pojďte se pokochat aspoň nějakými obrázky. Jiřin bylo na výstavě mocmoc a všechny byly krásné – velké i malé, rozmarné, skromné, ohromující i nápadité. Člověk nevěděl, kam se honem kouknout a věřte mi, že jsem si nadávala, že jsem s sebou neměla pořádný foťák! Takže musím s lítostí přiznat, že fotky jsou pořízeny mobilem. Přesto doufám, že vás potěší – jako nás s Luckou potěšila ta záplava barevných květin za horkého zářijového dne.

 

0915dar3

 

A abychom si trošku zahráli, zkuste si na fotkách květin vybrat tu, která se vám osobně nejvíc líbí, kterou byste chtěli mít ve váze nebo na zahrádce! A označte ji jako „moje nej“. Totéž lze udělat mezi fotografiemi již uvázaných kytic! Bude zajímavé se podívat, jak si jednotlivá kvítka vedou v popularitě:))

 

0915dar4

 

Takže na všechny fotky se podívejte tady a nezapomeňte hlasovat pro svou nej jiřinku!:))

 

0915dar5

 

0915dar6

 

0915dar7

Aktualizováno: 14.9.2016 — 19:00

37 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Dede,jiřiny jsou sice krásné, ale vzhledem k jejich rozrůstání je raději nepěstujuu.Nemám na své pidizahrádce na kytičky mnoho místa,takže z ní postupně zmizely pivoňky(tentýž problém jako u jiřin) a vyghostila jsem i kosatřce, které se během dvou let staly tak nezničitelné, že eraději musely ven. Mám někooli tulipánů, narcisek a hlavně jarních kytiček(krokusy apod, ale třeba růže nebo astry jsem v nekvalitní zemině jen trápikla, takže jsem je rqději darovala. astry mi pokaždé napadla jakási černáb hniloba, takže ani nerozkvítaly. Velmi dobře se u mne daří krásným třapatkám i echinacee.Nyní toho moc už nekvete, protože jediný plně rozkvetlý keř je keřovitá drobnokvětá chryzantémka, kterou u nás nazývají kateřinka, protože vykvétá zpravidla na svátek kateřiny. měla jsem zpočátku tyhle kateřinky třech barev. trs bílých, trs růžových a trs krásně modrých: nevím proč se nějak všechny barva pomíchaly a vznikla jen jedna jediná barva. Zůstaly mi jen ty růžové, ale jsou pěkné a ve váze vydrží hodně dlouho.na mé zahrádce už toho moc nekvete, jelikož vedra a opravdou veliký srážkový deficit vše kvetoucí dost poničily. zkrátka mi zbyly kvetoucí jen kateřinky a opět znovu vykvetla snaznka, kterou jsem vysela jako zelené hnojení.Třapatky už nejsou žádnou ozdobou, měsíčků je už jen pár denně, řepíky odkvetly a třezalka dokvítá taky. Jiřinky bych chtěla jen v případě, ž by se daly pěstovat ve veliké nádobě, aby tolik neodnožovaly. Mbně se spíš daří pěstovat bylinjky- řepik, dobropmysl,jestřabinu, měsíček,třezalku a neskutečně dobře se u mne daří šalvěji. Tu jsem však před dvěma roky musela zachránit přesazením do obrovského květináče. Zničila jsem si málem celý nádherný keř šalvěje tím, že jsem omylem zaryla kousek od šalvěje kravinec. Naštěstí jsem si chřadnutí rostliny všimla včas. A hlásím, že u nás se navečer strhla docela výživná bouřka a trošku máme zalito. No, jasněže prší, když zrovna dneska začíná bělská pouť. Lít by celý víkend nemuselo, ale ochlazení vítám s radostí.

  1. Ještě něco na mé zahradě velice krásně kvete, ale nejsou to kytky. Jsou to žluté cukety,které se docela zjab nčily v tom parném počasí. Za chvíli budem s Jiří patrně ucuketováni. Už jsem spousty cuket rozdala, a taky jsem uděla čtyři dávky cuketového uncle benś.už nám lezou cukety i z uší a to ještě není konec plodnosti. Dokonce jsem tzačala ty cukety i kandovat podle rčeceptu z hadopasů.Ty žluté cukety sbírám mladé,takže nemají ještě vyvinutá semena a nejsou tak rozměklé. přemýšlím o tom, že najaké ještě naložím jak okurky nakyselo. Tím, žw jw září takto teplé, dozrálůa skoro všechny rajčata na rostlinách a mám ve foliáku hromadu krásných paprik. Jak to bude dál, pokud se opravdu ochladí tolik , jako rosničky předpovídají, to je zatím ve hvězdách.A stále mi ještě dozrávají obrovské ostružiny a ještěi maliny se snaží. Ani jsem nevěděla, co mám třeba udělat s tou spopustou žlutých fazolových lusků, takže jse je mléčně zvasila. jinak přeju všem krásný víkend a na celý víkend mizím.

   1. AHOJ LENKO, TAKY MI KONEČNĚ DOZRÁLA VŠECHNA RAJČATA A PAPRIKY SE SNAŽÍ – PĚSTOVALA JSEM JE POPRVÉ A MÁM DOJEM, ŽE JSEM ROSTLINY MOC NAPLÁCALA K SOBĚ, UŽILY BY VÍC PROSTORU.
    ZALITO BOHUŽEL NEMÁME, DEŠTĚ NÁS OBCHÁZELY, DOSTAVILO SE JEN MRHOLENÍ. POD STROMY JE SUCHO A KRTČÍ HROMADY ZŮSTALY SYPKÉ. BŮH DEŠTĚ NÁS OPRAVDU NEMÁ RÁD, TY DEŠŤOVÉ FRONTY TOČÍ KOLEM NÁS TAK, ABY NÁS MÍJELY…

 2. Jiřiny jsou bezva kytky. Mívala jsem je roky. Různé barvy, různé tvary květů. Je to s nimi jednoduché. Na podzim vykopat hned, jak po nich šlehne první mrazík. Moc nečistit od hlíny, nechat trochu obeschnout na kolečkách a hodit do papírového pytle na brambory. A hodit někam, kde je člověk na jaře zase najde (do sklepa, do garáže, to je fuk, jen, aby se našly ) a pak do záhonu, tak jako brambory, rostou a množí se … no jako brambory…
  Až do okamžiku, než přijde mokré léto plné slimáků. Vydržela jsem to jeden rok, druhý rok a pak už jsem je ani nevykopávala … už pár let jiřiny nemám. Škoda vlastně. Že bych se k nim vrátila ?

  1. Chichi, hlavně, aby se našly 😀 Jo! Já je takhle vykopala, dala kýblu s trochou hlíny a pak maličko zasypala pilinama. Martin fakt netušil, proč ten bordel strkám do garáže! (wasntme) No, tenkrát jsem je zachránila, to rok poté je v zemi něco sežralo…

 3. Krásné kytky jsou jiřinky – u nás se jim říká orgíně a já je měla odjakživa ráda. Vůbec je neberu jako hřbitovní kvítí (ani chryzantémy – koneckonců na moje narozeniny jsou nejběžnější kytkou, tak vždycky nějaké v kytici mám). Mojí favoritkou jsou asi ty bílé – hned na první fotce. Připadají mi tak sváteční.

  A s jiřinami si vzpomenu na Jiřinu z VB … (h)

  1. Ygo, taky jsem si vzpomněla na Jiřinu (h) Kolik už lidí z našeho původního okruhu tu už není!

 4. Náhodou, Dede, fotky jsou krásné, díky za ně!! Hlasovala jsem pro fialovou (nebo rudou) s bílými okraji. 🙂
  Před dvěma lety jsem dostala jiřinu od kamarádky. První zimu jsem ji dokonce ani nevyndala ze země, ale ona byla statečná a přežila (měla štěstí, že byla opravdu mírná zima). Druhou zimu jsem jiřinu vykopala a že jsem netušila, jak moc se rozrostla, tak jsem pár hlíz při tom dolování zničila. Ale zbytek přežil, přezimoval v garáži na okně – ta kytka je zřejmě velmi životaschopná! (chuckle) A taky se mi na ní líbí, že kvete opravdu dlouho – začala, řekla bych, tak před měsícen a stále má další a další nové květy! Tady je:
  http://hanca1.rajce.idnes.cz/Kytky-_zahrada/#Kytky_011.jpg

  1. Hančo, máš je moc hezké – klidně bys mohla tvrdit, že to jsou taky fotky z výstavy:)) Víš, ta růžovožlutá kombinace mi přišla na první pohled tak nějak fádní, proč někdo kombinoval tak divně dvě málem nejčastější květinové barvy do sebe? Ale víš, jak na ně co chvíli koukám, když prohlížím album a komentáře, tak už mi fádní nepřipadá – je něžná. I když já mám radši ty sytějších barev – ty červenobílé a bílofialové, ty jsou!

 5. Jirinky-astry po našom georgíny má hrozne moc a moc rada.Nie su pre mňa hrbitovné/teda cintorínske/ sú žiarivé,posledný pozostatok leta a tepla.Naša babička ich mali celú ptredzáhradku spolu s tureckámi hrebíčkami.A volali ich givorgíny.Dávam si ich tiež do záhradky pred chatu,aby bolo v zahradke veselo-problém je,že väčšinu cez zimu neuchovám/uschnú,či čo/Ale dobré susedky to istia.
  A vybrať si neviem-všetky sú jedničky

  1. Verenko, to je skvělé mít sousedky, kterým jiřinky zbývají 😀 Takhle já kdysi přišla ke svým prvním a zároveň i posledním… 🙂

 6. Chryzule mám moc ráda, na hřbitov přece nosíme co zrovna kvete. A jiřinek jsem měla moc druhů. Od kamaráda z turnovské šlechtitelky. Už není ani šlechtitelská stanice ani pan ing Gála. Je určitě tam někde nahoře obklopený jiřinkami. Teď, myslím se jiřinami zabývá ing Lamač a nevím zda ještě někdo tady z okolí Turnova.
  Teď už se mi nechce je na jaře sázet a na podzim vyrývat, je to dřina a dají dost opatrování přes zimu. Na podzim, u nás, u vody nejdříve zmrznou.

  1. Na chryzantémy se těším, chci k Domu tři (bílou mám na záhoně, ale je letos nějaká scíplá). Nicméně koupím nejdřív jen jednu, abych otestovala, jestli se s nimi už Ari smířila 😛

 7. Dede, ještě mám oranžovorůžovou a červeno-uvnitř žlutou. Tady je adresa alba na Rajčeti z loňského roku
  http://dig.rajce.net/Co_jeste_kvete

  Jsou někde uprostřed. Neumím zkopírovat z rajčatového alba jednotlivé fotky.

  Mám ráda výrazné barvy, ta oranžovo růžová je omyl. Proto se mi asi tak líbí Brad Pitt. Fialovou ještě nemám.

  1. Alex, máš jiřinky jak z výstavy! (inlove) Ale jak jsem listovala dál, tak nejhezčí jiřinka byl Darek! 😀

  2. Alex, jestli se sem vrátíš. Letos jsem dostala pro mne dosud neznámou Sandevillu. Je na terase ve velkém kořenáči, blíží se podzim a nevím co s ní. Jak to děláš, že ji máš pátým rokem? Díky.

 8. Jak se má člověk rozhodnout, která je nejkrásnější, když jsou tak krásné všechny? Tak tedy Vochomůrka, je něžná jak krajkoví. A na druhém místě jsou všechny ostatní. Jiřinky jsou nádherné kytky, fascinující je jejich barevná i tvarová rozmanitost, kolikrát by člověk ani nevěřil, že je to stejný druh. Stejně tak mám ráda astry, to jsou taky taková barevná sluníčka. Oboje jsem zkoušela pěstovat na zahradě, ale bohužel se mi nedařily.
  Hřbitovní jsou pro mě chryzantémy, ale mám je ráda. Kdysi, když ještě v květinách byl malý výběr, jsem měla v listopadu promoci po rigorózní zkoušce. A dostala jsem dvě veliké a krásné kytice chryzantém, byly báječné a straaaašně dlouho vydržely. Od té doby je mám tak ráda.
  Už jsem to sem jednou dávala a teď jsem si na ni zase vzpomněla:

  Pod starým plotem kvete chryzantéma
  a už se trochu barví do zlata.

  Chtěl bych psát verše. Noc je hvězdnatá
  a nad horami pluje luna němá.

  Nalej mi vína – ať se to tu pění,
  chce se mi básnit v lehkém opojení…

  (starokorejská lyrika)

  1. Díky za verše, milá Tapuz!
   Jo, chryzantémy mám taky ráda a nijak mi nevadí, že jsou spojované s hřbitovem – nakonec člověk nosí na hroby krásné květiny, ne? 🙂 Navíc jsem jsem u dvou hřbitovů prakticky vyrůstala – z mého dětského/ dívčího pokojíčku jsem koukala na Olšana a babiččina chata byla v sousedství královédvorského hřbitova a tak jsme si tam chodívali hrát 🙂 Takže i hřbitovní kvítí u mě nemá žádné mínus (chuckle)
   Jen ty umělé voskové chryzantémy… ty jsme jako malí vybírali z kontejnerů, kam byly nakonec vyhozené, a na „tajných“ místech jsme je zapalovali a vlastně dělali trestuhodné blbiny. (angel) Ale naši andělé strážní to nejspíš zvládali, protože jsme se nikdy nedostali do průšvihu ani se pořádně nepopálili… (wasntme)

   1. Asi jsem taky „hřbitovní“ typ, chryzantémy miluju a přes Olšany jsem si léta zkracovala cestu do práce. Kromě klidu, stínu a veverek s dají z nápisů na hrobech vyfabulovat skoro detektivní příběhy. 🙂

  1. Ahoj MaRi – mám dojem, žes to skoro vystihla – chodily jsme s Luckou a každou chvíli jsme nad nějakou kytkou zajásaly – ta je NEJ!!! No a po chvilce se to opakovalo a nemůžu říct, že bychom se vždycky sešly 😀

   Já jsem asi byla nejvíc vedle z oranžového harlekýna – to je ten pátý obrázek v článku. Ale hned bych přidala tu jednoduchou červenou (první obrázek v článku) a vítězná Brad Pitt ( 😀 ) taky není špatná… Nevybrala bych si!

 9. Dede, nádhera. A fotky moc pěkný. Já bych nevěděla, pro kterou mám hlasovat.Klidně bych mohla všechny. Když jsem ještě bydlela v H.P. tak jsem jich měla plnou předzahrádku. Tady mi bohužel nejdou přezimovat, mám na to špatné podmínky.

  V sobotu jsem byla s kamarádkou v Lysé n. L. na výstavě jiřinek. Bylo to hezké, ale přes veškerou snahu pořadatelů už 2. den výstavy byly jiřinky dost unavené. Bylo opravdu vedro, a to pro řezané květiny moc dobré není. Ale takhle naživo, jak to bylo na té tvé výstavě, to si může člověk jen slintat blahem.

  1. Jé Tečko, tys je měla? Já jen jeden rok, když jsme se přistěhovali a dostala jsem od sousedky hlízy. No, ale já nemám kde je přezimovat, takže druhý rok nestály za nic a mě to bylo líto, tak jsem těch pokusů zanechala. Vlastně nepěstuju nic, co by muselo přezimovat. Nemám na to místo.

   Ale jiřiny miluju.
   K té únavě květin – měli tam i výstavu kytic z jiřin a pořád je rosili – však bylo horko…

   1. No jo, měla. A docela dost, jak se rozrůstaly, tak jsem rozdávala. A taky kanny a mečíky. Ale tady mi nepřezimovaly, ve sklepě je přes zimu dost vlhko a jiné prostory, kde by nemrzlo, nemám. Tak to šlo postupně všechno do kopru.
    Takže co se musí na zimu vyndavat tady nemá šanci. Mám smůlu.

 10. Květiny jsou to krásné, to ano, ale pro mne trochu brutální. Jak barvami, tak těmi špičatými okvětními lístky. Čest vyjímkám, samozřejmě.
  Se jim omlouvám, ale ne.

   1. No jo, každý to máme jinak.
    Pro mě jsou zase hřbitovní voskovky.
    A listopadky v květináči. Na zahrádce je mám ráda, kvetou, když už ostatní kytky odkvetly.

  1. Jsou většinou velké a zářivé, to jo. Ale chápu osobní antipatii 🙂
   Mně zase zkazil Marek vnímání orchidejí – jak jsem je v Norsku mívala (bylo tam vhodné okno). Tak dlouho mi opakoval, že je nemá rád, protože vypadají jako kdyby ho chtěly kousnout, že jsou určitě masožravé a jen číhají, aby mu něco provedly, kdy se on nedívá… že mi vlastně nechybí, že je doma nemohu mít. 😀

   1. Syndromem hřbitovních kytek netrpím, chryzule nezřízeně miluju a mám jich plnou předzahrádku. Kvůli nim se vlastně docela těším na podzim 🙂
    Moje antipatie směřují k červeným karafiátům 🙂

 11. Mám tři kotrče jiřin. Na zimu, když je uschovám, si musím k nim dát popis, která je která, protože bych za půl roku nepoznala podle hlíz jejich barvu. Snad nejkrásnější je bílá- no bílá je jenom nekterý květ, někdy přechází do žluta někdy je květ celý žlutý. Jsou to mohutné, obrovské květy, i stvoly jsou jak malé kmínky. Letos je napadli škvoři. Když jsem onehdá řezala květy pro maminku, tak jsem za každým druhým okvětním lístkem našla zalezlého škvora! Nestačila jsem je zašlapávat. Keříky jsou jich plné, každý den je musím čistit, protože ožírají nové nárusty, mrchy jedny. Postřik na ně neplatí (envy) . Také se letos u vás přemnožili škvoři?

  1. nemáme je…

   Vadí vám škvoři? Přestěhujte je

   past na škovry z převráceného květináčePokud se začnou škvoři ve vaší zahradě chovat nevhodně a likvidují příliš mnoho rostlin (zvlášť rádi ožírají květy jiřinek a chryzantém), pak je můžete „přestěhovat“. Stačí, když poblíž místa jejich výskytu dáme vzhůru dnem staré květináče, které naplníme vlhkým mechem nebo dřevitou vatou. V dopoledních hodinách pak stačí tyto ekologické pasti vzít a přemístit tam, kde nám už škvoři vadit nebudou nebo kde nám dokonce poslouží (např. konzumací larev mšic).

   Pokud byste chtěli připravit škvorům přímo sídliště, pak můžete zakoupit speciální úkryty. U nás je nabízí například http://www.zelenadomacnost.com. Úkryty stačí umístit na stinné místo 3- 5 cm nad zemí. Jsou vyrobeny ze směsi dřevěných pilin, cementu a dalších příměsí a tak by měly poskytnout přístřeší celé řadě škvořích generací. Nepotřebují žádné čištění ani péči.

  2. Já mám škvory jen v rybízech a tam ať si dělají co chtějí 🙂
   Alex, a jaké máš barvy – kromě bílé do žluta? (wave)

 12. Hezké, hezké, výstavy kytek mám ráda 🙂 Ale u fotek z téhle jsme si vzpomněla na jiřiny na výstavě u Heveru- ty byly monumentální 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN