BTW: Nuda, nic než elegantní nuda!

0907dar1_1Ta příhoda by se skvěle vyjímala v animovaném filmu, tam bych se tomu i zasmála. Když jste ovšem v takové situaci hlavním protagonistou vy sami, díváte se na efekty hodné filmové grotesky jinak, že? Hlavně, když potom řešíte ty škody:))

 

To bylo tak. Zavírala jsem kufr u auta nejspíš s větší vehemencí a menším rozmyslem, než bylo zdrávo, takže jsem se těmi zavírajícími se dveřmi praštila do hlavy. (Mám poměrně vysoké auto – to pro představu, že jsem s tím stačila švihnout:)) No a síla nárazu bylo taková, že mi z nosu spadly brýle – přímo na dvorek vydlážděný kamennými kostkami.

Momentálně mám jen „poloobroučky“, kovový rámeček je jen na horní straně skel, takže jsem měla úžasnou kliku, že se nerozpadly na kousky, jen se mi odštípnul kousek skla. I v tom jsem měla štěstí, protože to je na vnějším dolním rohu, v podstatě mimo zorné pole a je to jen kousek té vnitřní části vrstveného optického sklíčka, takže ta vnější stále ještě drží tvar brýlí.

Jenže co si budeme říkat, je to celkem znatelné poškození, takže je na čase se podívat po nových brýlích. Kromě toho, že multifokální skla, řešící všechny mé optické potřeby, jsou drahá záležitost, je tu otázka obrouček. A to je v mém případě nějaká otázka! To proto, že mám poměrně široké lícní kosti a tak je pro mě vhodná tak desetina vystavených modelů. Jak jsem však zjistila po návštěvě nejen své oblíbené optiky (spíš po proběhnutí většiny těch hradeckých), letos asi nemám šanci si vybrat – a není to jen otázka rozměrů brýlí.

Vždyť ty obroučky jsou všechny stejné! Eh, to samozřejmě přeháním, ale jen trochu. Barvy jsou tlumené, od černé, přes šedou, několik opatrných odstínů vínové a červené, něco v modré – spíš kouřové než jasné, sem tam opatrný náznak zelené, klasická zlatá a zlatavá, stříbrná, občas i bílá. Nic, na co by si člověk stěžoval, ale pokud jde o tvary obrouček a jejich zdobení, tak to vypadá, jako by se návrháři dohodli, že heslem sezóny je „nerušit“!

Když mi bylo těch třináct a já měla první brýle, tak bych dala cokoliv za to, aby na mně ty obroučky nebyly pokud možno vůbec vidět. Od té doby uběhl pořádný kus života, v jehož delší části bych onu nynější nabídku „nudné elegance“ klidně akceptovala. Jenže dnes jsem dospěla k tomu, že chci brýle nápadité a klidně i nápadné! Takže, co s tím?

Možná bych něco našla na netu, kdybych dlouho hledala (běžné hledání neukázalo nic zajímavého, obvykle se cílí jen na nižší ceny), ale k čemu mi to je, když vím, jak málokdy mi obroučky dokonale padnou? Já je musím zkoušet, představa nestačí. Možná mají nějaké zábavné a odvážné obroučky někde v zahraničí, ale to je mi houby platné, když tam si brýle dělat nenechám.

Kdyby to tak bývalo vždycky, tak si povzdechnu a koupím si co je. Ale ono to tak nebývalo! Ještě relativně nedávno se stylově zajímavé a osobité obroučky koupit daly, když měl člověk štěstí a odvahu. Dokonce i za rozumné ceny. Jenže já ty svoje současné mám už pár let a nové bych potřebovala teď, a ne až někdy, až přijdou osobitost a nápady zase do módy.

 

A tak se dnes ptám: co vy a nákup brýlí? Jak snadno či nesnadno se vám brýle shánějí? Jste spokojeni se současnou nabídkou?

A pak jedna tiše doufající: nemáte náhodou tip na značku, která by byla ochotna se i letos oddat aspoň mírné návrhářské extravaganci?:))

 

PS: Kdo byste si chtěl pohrát s virtuálním výběrem brýlí, zkuste to tady:)) https://www.lenscrafters.com/findyourlook

Aktualizováno: 6.9.2016 — 22:31

35 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Nastesti bryle potrebuju jen na cteni a k tomu si vystacim s tema z drogerie ci podobnych zdroju. V prumeru od 10 do 15 dolaru, takze jich mam vzdycky nekolik ruznych tvaru a barev. Pred nekolika lety na preventivni prohlidce oci jsem se ptala ocniho doktora, jestli prece jenom bych nemela mit na cteni bryle na predpis a rikal mi, ze v zadnem pripade ne, ze mi staci ty obycejne a sam vytahnul z kapsy bryle a rikal, ze je ma taky z lekarny za 7 dolaru. Ale napr. nase mama takove brejle nemuze, protoze ty cteci vadu ma na kazdem oku jinou.

 2. nemám ráda výrazně barevné umělohmotné obroučky (brýle nosím já, ne ony mne), tak to podle článku vypadá, že letos bych s nabídkou mohla být spokojena. 😀

  1. Anti, věřím, že budeš 🙂
   Většina mých posledních brýlí byla/ je kovová, s půlbroučkami, elegantní a nenápadná. Už mě to nebaví a rozčiluje mě, že v normální optice nemám šanci najít trochu zábavnější variantu, ač tam má personál obroučkami prakticky vytapetováno 😛

 3. Ach jo, brejle…
  Jsem na tom podobně, moje první bylo naprosto zřetelně vidět na kilometr a já tolik chtěla něco neviditelnýho.
  Multifokály už nosím pár let, je to drahá zábava (lépe je být zdravý a bohatý). Momentálně mám dvoje s dobrými skly, ale jedněm se krásně oranžové očnice loupou, druhým se ošoupal ten (růžový) můstek přes nos.
  Zatím se tvářím, že je to bezvýznamná drobnost…

  1. koukám, milá Zano, že jsme na tom stejně:)) Jo, taky mám na těch svých ještě další drobné vady, ale zatím přes ně vidím (no, bývalo to lepší) a jsou zatmívací, takže bych hned tak nové nehledala. Jenže když se jeden majzne (sám!!!) do hlavy tak, že mu sletí z nosu brejle a kousek si jich odštípne, tak se tím nákupem už zabývat musí (wasntme)

 4. Já mám dlouhá léta brýle na dálku. Rozhodně je nosím do auta, kdybych chodila do kina, tak bych je tam taky nosila, no a pak příležitostně podle potřeby. Před pár lety jsem začala potřebovat i brýle na čtení, neb jsem najednou měla nějaké krátké ruce 😀 . Mám dvoje dálkové a jedny nablízko, všechny kovové, takové ty úzké modely s tenkými obroučkami celkem nenápadných barev – dálkové mám jedny vínové a druhé tmavomodré, nablízko mají vlastně jen takovou tmavokovovou barvu. Nějaké výrazně barevné ani nechci, protože nosím docela barevné oblečení a pak by to často k sobě asi nepasovalo.
  Což mi připomnělo, že musím co nejdřív zajít k očaři, protože mi najednou všechny ty brýle přestaly vyhovovat. U dálkových mám pocit, že na takovou střední vzdálenost najednou vidím líp bez nich, a ty nablízko asi budu potřebovat silnější. Chci při té příležitosti změnit tvar a opatřit si takové ty větší výraznější s plastovými obrubami, nejraděki černé nebo vínové, ale to se uvidí podle toho, jak v nich budu vypadat.
  Sluneční mám fialové.
  Žádnou oblíbenou optiku nemám, každé mi dělali jinde.

  1. Vínová je taky má oblíbená brýlová barva, spolu s modrou a červenou (červené mám brýle k počítači:))
   Jsem zvědavá, jak snadno (nebo nesnadno:)) si najdeš ty pravé – přeju ti radši tu první variantu 🙂

 5. Mně se zdálo loni, když jsem si vybírala sluneční brýle, že jsou všechny na jedno brdo. Ale nechala jsem si poradit (mám totiž tendenci vybrat si brýle, ať jsou k jakémukoliv účelu, typu obří moucha (chuckle) ) a postupem času jsem si je oblíbila. A stejně to vypadalo, když jsem vybírala brýle na čtení – taky jsem se na radu trpělivé paní optičky a po několikakolovém výběrovém řízení propracovala k lehkým brýlím s červenobílými obroučkami. No, stejně je nosím jen večer doma, přes den na svoje čisýlka zatím vidím.
  Ale kdybych někdy potřebovala nové brýle, jdu do těch, co doporučila sharka, ty nevypadají nudně ani trochu!

  1. No fuj, omlouvám se za hrubku, čísílko je správně (pokud je ten výraz vůbec možný). (whew)

  2. Dobrý optik opravdu pomůže, to potvrdím. A červenobílé brýle musejí být šik (wave)

 6. Před dávnými roky, v dáli dozníval dusot mamutů, koupila jsem si v Budapešti obroučky neb tuzemský trh nabízel tak tři verze, jednu příšernější než druhou. S širokou obrazovkou, kostěný obroučky, takový ala Urbánková. Nádhera. Pak jsem dlouho pátrala, kdo mi je zasklí. Nikdo. Nebyly tu vhodný polotovary. Pak mi je odvezla zasklít do Paříže moje francouzská kamarádka. Pak jsem čekala až zase přijede, protože posílat poštou takovou křehkost zdálo se neprozřetelné a taky nemusely dorazit vůbec. Pak je přivezla, byla jsem šťastná jak blecha. Celá akce trvala skoro dva roky. Pak jsem si s nima založila na noc knížku a tuto položila u postele na zem. A pak ráno za maminkou radostně přicválal chlapeček a chřup… a bylo po brejlích. 🙂

  1. Abyt, to je v pravdě brutální historka – Jenny to správně odhadla 🙂 Jen kdyby mi tě nebylo ještě teď líto, ty zničené brýle (po tom dvouletém čekání), to muselo bolet (inlove) Hlavně, když si pak člověk říká: že já je nedala někam jinam! 😛 Já jsem takhle přišla o brýle zavěšené ve výstřihu (chuckle). Ne, žádná lechtivá historka, jen jsem se nečekaně předklonila 😛

  2. Ach bože Abyt, moc se omlouvám, že se směju cizímu neštěstí, ale dostala jsem záchvat smíchu… (rofl)

 7. dlouho, předlouho jsem se už v nějakých -nácti nošení brejlí bránila, když jsem pak už vyfasovala „do kina a do auta“, v kině jsem si je nasazovala, až když zhasly světla 😀

  jenže pak jsem na otázku „nevidíte jaké číslo má ta přijíždějící tramvaj?“ odpověděla otázkou – „jaká tramvaj????“, nedalo se už nic dělat… ale mám s brejlema problém už posledních pěkných pár let, protože čočky mi asi neakomodují vůbec a potřebovala bych asi tak čtvery – na ven, po místnosti, na počítač a na čtení 🙁

  obroučky jsem taky chtěla trošku obměnit, ale vždycky skončím u prakticky stejných, obdélníkových, takže to nemá valný smysl a ano, jsou všechny prakticky stejné… barvu mám momentálně (už dlouho) zelenou, o které optička pronesla, že málokomu sedí – a mně sedly na gezicht jako p*del na hrnec

  1. Taky jsem začínala (nerada) asi ve třinácti s brýlemi na dálku. Někdy po padesátce jsem začala potřebovat i na blízko. Po delším rozmýšlení jsem si nechala udělat multifokální brýle a jsem s nimi moc spokojená. Pár let už je nosím, a vlastně jsem si na ně tak zvykla, že jiné nepoužívám. Fungují na dálku, na počítač i na čtení. Bohužel musí jeden počítat s vyšší investicí.

   1. Jiřino, já jsem s nimi taky spokojená, jenže mě se oči pořád mění a obvykle mi to tedy limituje i životnost těch drahých skel. Jo a přestože na blízko už taky vidím dost mizerně, pořád ještě nejsem v „pluskách“, tak se to blbě ladí. 🙂

  2. „Jaká tramvaj?“ (rofl) (rofl) Bedo, ty jsi ale číslo:)))

   Jo a se zelenejma brejlema bych taky váhala… a pak si je radši rozmluvila:)) To opravdu každému nejde… (wave)

 8. No jo, když mě to nebaví :/
  Mám brýle jedny (teda na ven, ty domácí, zamordované od psů, nebo jenom ke čtení nepočítám) a musím je nosit ke všemu. Navíc mi máloco sluší a polovina toho, o čem se okolí shodne, že mi sluší, mě při pohledu do zrcadla doslova dráždí. Už několikrát jsem z optiky odešla s prvními brýlemi, které mi optička nabídla a dala vyzkoušet, když jsem si v mezidobí, vyzkoušela celou prodejnu (včetně některých sportovních a pánských).
  Pocit pekelné nudy jsem při tom zažívala při zkoušení těch úplných obrouček. Připadaly mi všechny stejné, jako když utekly z filmu z BB 😀
  Mám požadavky na funkčnost. Nosím je, když jdu se psy, když jdu nakupovat, když jdu do divadla a když jedu na kole, nebo lezu na kopec. A taky když šiju. Takže pevné, nerozbitné, zatmavující, neodleskující a na obličeji nenápadné. Všechny barvy mám na sobě 😀 vždycky se najde nějaká, která se k barevným brýlím nehodí 😀
  Jak říkám, nebaví mě to.
  Chodím do Kolína do Olympie. Tamní optik si vysloužil pochvalný komentář od mé očařky. Beru to jako doporučení 😀

 9. No, zatím se stále bráním nošení brýlí nastálo, ale pomalu se k tomu schyluje. Takže na řízení, počítač, televizi, divadlo, kino….. přece nepotřebuju něco extra. Navíc jsem kloboukový, ne brýlový typ, navíc jsem škrt. Ale až budu muset volit brýle na celý den, tak určitě budou kovové, nenápadné. Bimbo jakožto brejlovec si zažil jeden typ a až na úlet před vojnou si drží svůj stálý standard – kovové obroučka, barva stříbrná. I když se občas snaží, stejně skončí u těchto.
  V Kolíně je strašná spousta optik, myslím, že někde zcela jistě nějaký ten starší model mají

  1. brýle ti musí sedět a slušet..ne že s nima budeš vypadat blbě,i když budou nenápadné… vybereš si i levnější….hlavně ne v grand Optikálu…

  2. Inko, když pro tebe nebudou brýle nutné zlo, můžeš si je i užít! Když už bídně vidím (kde jsou ty úžasné časy, kdy jsem jen neviděla do dálky, nevidět na blízko je mnohem větší opruz), chci mít aspoň pěkné a klidně nápadné brýle.
   Maminka vždycky říkala: nosí se to na obličeji a furt, tak musejí stát za to. Tak tomu pár myšlenek (nejlépe radostných:)) věnuj (inlove)

   1. No, nutné zlo – na dálku se svými třemi dioptriemi vidím špatně, lidi poznávám podle chůze a hlasu, Bimbo mi stále nadává.

 10. Chodíme v Brně do malé optiky s velmi ochotnými prodavačkami, ale když si Kačka v minulém školním roce kupovala brýle na přednášky, narazila na stejný problém. Jí teda sluší všechno, co si na ten čenich narazí, ale všechno bylo nuda, nuda a nakonec si vybrala fialové. Přitom před dvěma lety brýle hrály všemi barvami. Jenže extravagance prý teď v módě není.

 11. Není to dávno-asi dva měsíce, co jsem dospěla do multifokálních skel…a protože na očích nešetřím a poslední brejle jsem si pořizovala před 8 lety, rozhodla jsme se dopřát si… dopřála jsem si svoje snové obruby značky Zenka a k nim skla s šedým efektem zabarvené..cena – 16.500,- celkem..Zenka je francouzská, variabilní a na rámečky má různé výměnné vehementy,takže jednou mám brýle vínovo modrošedé s kytičkami,další den vínovo bílé s trojuhelníčky,potom vínovo v horní části tyrkysové obdélníčky nebo vínovo v horní části zlatobéžovou pásku s 3 štrasovými bílými kamínky… ty vehementy se dokupují,každý tak za litr, sedí skvěle, nejsou těžké, mají švih a já vím, že díky této variabilitě,budu dlouho měnit jen skla…optička je moje kamarádka, díky ní mám vždy brýle originální, které mi sednou a slušej…takže pokud bys chtěla, ráda tě k ní vezmu a seznámím Vás..a protože dělá i optometrii, sama ti zaměří čočky a umí to suprově….

  1. Sharko, to je paráda! Díky moc, to se mi fakt líbí. Tak já tě vezmu za slovo, jo? Dohodneme se mejlmo (inlove)

   1. OK…a udělej to tenhle měsíc, mají akci na varilux skla- 1 platíš,druhý zdarma….takže si j enecháš přesadit do jinejch rámečků, abys měla jedny do práce a druhý třeba na vejlety a procházky s holkama po lesích…

  2. podepisuji… u této paní jsem byla na doporučení Sharky cca před třemi lety a spokojenost je maximální doteď. ještě Sharka nezmínila, že paní se podívala, prohlédla a přinesla přesně ty pravé obroučky…já jsem si samozřejmě vylovila asi desatery další, ale byly to nakonec ty, které ona odhadla :-))tento měsíc se tam zastavím zase, potřebuji nová skla do slunečních brýlí. Sharčiny brýle jsem dneska viděla na vlastní oči a upřímně přávidím 🙂 a jinak Hradec nevím, ale v Pardubicích v optikách nuda není…mluvím ale o malých soukromých optikách, ne o řetězcích 🙂

 12. Tip nemám. Ale miluju svoje fialový brejle (i když mě do nich praštilo jedno čévéčko košem, takže mají nestandardní zrcátko na obroučce 🙂 ). Povedlo se mi 1. najít brejle přesně na obličej, 2. parádně sladit barvu a antireflex skel. Hrála jsem si s tím v té optice asi čtyři hodiny. Všechna čest paní optičce. Když paní optička viděla, že je mi fakt jedno, kolik peněz za to utratím (byla to první plánovaná výdajová položka poté, co mi přistály na účtu prachy za barák), nabízela mi i lepší antireflex a moc se divila, že ho nechci. On byl totiž modrý nebo zelený. Brýle fialové. Když pak uviděla skla a obroučky vedle sebe, pochopila. Říkala, že tak hezké brýle tam už měsíce neměla, že jí až teď došlo, že si lidi vybec nevybírají antireflex podle toho, jak bude ladit k obroučkám.
  No, někteří jsou ulítlí na barvy, žejo. Třeba já. 🙂
  A miluju ty brýle i proto, že ty předchozí byly tak hnusné – takové ty muší obřiny z raných devadesátek. Panejo, jak já byla šťastná, když jim Penuška ožrala nožičku! Nosila jsem je od té doby jenom do kina a nasazovala, až když byla tma. 😀

  Dede, přála bych ti, abys kápla na stejně dobře zásobenou optiku a stejně trpělivou paní jako já.

  1. Taky jsem ulítlá na barvy a moc ti přeju vysněné brýle (inlove) – když už je člověk musí nosit, měly by s ním ladit. No a já v současné nabídce nacházím maximálně kategorii „Tak jo…“ nadšení se nekoná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN