BTW: Krtci

BTW_dé_logo„To snad není možné! Tohle už není hromádka, to je něco, co bych mohla zakreslit do mapy! Ať mi nikdo neříká, že něco takového vytvoří maličké černé zvířátko s lopatkovitýma packama. To vypadá nejmíň na krtkodlaka!“

 

Zastavila jsem sekačku a bezmocně zírala na hromadu hlíny, kterou budu muset objet. Ráno před sekáním jsem sice vzala hrábě a šla rozhrabat těch pár desítek krtin, které na zahradě byly, ale mezi rybízy jsem nenakoukla. Na tohle abych si vzala lopatu!

Nevím, proč krtci naši zahradu tak milujou, ale jisté je, že nám byli věrní i v době, kdy se po ní proháněl pásový bagrůček s nakladačem. Neříkal někdo, že krtci nemají rádi hluk? A ty dva dupající psi, pádící co chvíli odněkud někam, jim rovněž nevadí. Jak ráda bych přišla na něco, co jim vadí!

Ne, nejsem zlá na zvířátka. Nezabíjím ani mouchy, pokud nejsou v mnohonásobné přesile. Dokázala jsem vyjít s našimi sršni dokonce i tehdy, když si loni udělali hnízdo nad garáží a mluvili tak do praktického chodu domácnosti. Letos se mi povedlo bez násilí přesvědčit jejich královnu, že vyrobit sršní hnízdo v naší ložnici nepovažuju za dobrý nápad. Ale krtci mě už vážně štvou!

Poté, co se od jarních zemních prací na zahradě snažím vyrobit něco připomínající trávník, mi jejich věčně se množící hromádky lezou na nervy víc, než obvykle. Ono se řekne trávník, ale když se můj zahradník podíval, co všechno mi na dovezené hlíně mezi zasetou trávou vyrůstá, tak písknul a pravil: To je tedy fakt dobrá botanická zahrada, co všechno vy tu máte! Jo, a jestli tohle nebudete pořádně sekat a vysemení se to, tak Bůh s váma, toho se už nezbavíte.“

Nepoužívám jedy na plevely a nezabíjím krtky, takže letos nemám upravenou zahradu, ale  rozrytý, byť botanicky pestrý chaos. S nepokrytou závistí zírám na zahradu za cestou. Je dokonalá. Trávník je z trávy a nikde ani jedna krtčí hromada. Přemýšlím, jestli v tom nebude kus černé magie. Černé, jako krtek sám…:))

 

Napsáno pro ČRo Hradec Králové, 2016

 

 

Aktualizováno: 22.8.2016 — 22:04

56 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. krtci a kuny jsou živočichové naprosto nepředvidatelní a shledávám, že teritoriálně povahově silně rozliční: usadil se krtek na naší malé městské zahrádce a pilně tam užitečnil/škodil – podle úhlu pohledu. a tak jednou pleju a jak máchám motyčkou, vidím ho, jak se hrabe z krtiny v celé své kráse. říkám: „krtku, ty nemáš vůbec žádný vkus, jíst tu není co, lidi courají kolem plotu, kočky sem chodí, ob zahradu pořád někdo zpívá, nechceš se odstěhovat?“ fakt odešel a už se nevrátil! kuna městská/školní je zcela nezdolná ve svém prosazování bytových potřeb. té nájem nevypovíte, kdybyste se postavili na hlavu. ohryže všechno, i kabely od internetu. kuna vesnická moravská se usadila nad návratí a dělala na všechny dlouhý nos a binec, ke zlosti domácí kočce ( velké, černé a lovecké), kterou měla absolutně na háku. pak začal k rodičům chodit na stravu a za zábavou malý strakatý kocourek od vedle, ještě kotě… a ejhle! za týden kuna sbalila kufry a odlifrovala se přes ulici k sousedům do stodoly. nikomu nechybí, ale nechápeme 🙂

  1. Evo! (rofl) Tys zaříkala krtka! (rofl)

   A ten kocourek… třeba to byl prostě absolutně nesnesitelnej spratek, kterého ta kuna neměla zapotřebí 😀

   1. 😀 kouzelný vliv motyčky to být nemohl, když krtek ničehož nevidí 🙂 jinak kocourek je pěšínkový, velice zásaditý – úderem osmé ranní se dostaví na parapet u kuchyně a za šera večera odchází o zahradu dál domů spát 😀 z kuního pohledu mimořádně znechucující 😀

 2. Naše Činda loví myši ale krtky asi ne. Alespoň jsem neviděla žádný úlovek přede dveřmi

 3. Tak krtky tady naštěstí nemáme. Píšu naštěstí, protože nevím, jestli bych „Krtečka“, který by na mne vyjuknul ze středu jeho hroomádky dokázala bacit lopatou a jedy také nemám ráda 🙂 Ale pamatuji si, jak s nimi tatínek kdysi na chatě zápasil (a myslím, že též dost neúspěšně).

  My tu máme chipmunky, kteří sice nedělají hromádky, „jen“ díry do země, ale ty také pořádně dopálit, protože umí podtunelovat kde co.

  O.T. Tady ťeď běží roztomilá reklama na jednu pojišťovnu. Je v ní „soutěž skoků do vody v zaplavením domě“, který si pro zábavu zaplavili domácí psiska, aby se nenudili, když jsou páníci pryč 🙂

  Tohle je ta hlavní reklama, ale jsou tam pak i psí momentky jednotlivých „herců“ s komentáři „sportovních reporter“ 🙂

  https://www.youtube.com/watch?v=BrvRSSjaEfU

  Dede, jsem ráda, že jsi „to“ úspěšně překonala, ať to bylo cokoliv 🙂

  1. Pozor podtunelováno – jo, taková cedule by se na zahradách hodila! Však to ví i Maruščin kotník!
   A ta reklama je moc pěkná 😀 Mají tam i bloodhounda!

 4. Dobrý! Vzpoměla jsem si Tvoje trable s krtky, na Vysočině u přátel. I oni mají před chalupou velký travnatý pozemek, který pravidelně udržují traktůrkovou sekačkou. Těsně u domu je pruh plný krtinců. Při tom na vedlejším pozemku, louce, kde se seká tráva na seno, není ani jeden :O .
  Domnívám se, ať se to líbí nebo ne, že krtci jdou za lidskou společností (chuckle) a vznikl nový druh krtka, krtek domácí (wave) .

  1. Krtek domácí! No tys tomu tedy Alex tedy dala:))) Už se těším, až mi vykoukne i v kuchyni 😀

 5. Existuje obrovská spousta metod, jak zničit krtka. Bohužel, ani jeden nefunguje.

  1. Jo! 😀 Alasdaire, povídej něco o svých cestách… nenech se prosit! (blush) Málokdo z nás cestuje do divočiny na druhém konci světa… A nemusí to být o krtcích! (wave)

   1. Bude povídka dle skutečné události. Inspirovaná Ioanninou, které bude věnována. Není ovšem z nedávného pobytu, v tom mám trochu zmatek, o čem lze veřejně mluvit a o čem ne.

     1. Tak sníst se vám ji asi nepodaří, nezbude než si ji přečíst. 😀
      Ale vážně. Pokud s ní budu sám spokojen a předskokani ji schválí, tak je 70% pravděpodobnost, že ano. 😀

 6. Dle nařízení EU č.152 221, odd.485,kde je zároveň uveden zákaz disribuce okurek větších jako 14 cm,je dále uvedeno, že ve všech státech EU bude na pěstěné trávníky osazována zákazová značka K 32, zákaz vstupu krtkům. Je na krtcích aby nařízení respektovali,jinak zůstanou bez nově zavedené dotace na osivo trávníků. Na konec,ke kalhotkám už přišli, proč by se jim mělo ještě přilepšovat, že?!

  1. Chichi, co čekají od krtků, když si nemohou nařízení přečíst! Pro ně by to museli vybubnovat:))

 7. voda prilaka zizaly a zizaly prilakaji krtky… 😉
  nam je ovsem spolehlive vyhala ze zahrady roboticka sekacka. jak jezdi temer porad a sice tise, ale jemne stale vibruje, tak se jim to asi znelibilo. jupi! ted si nasi zahradku ale privlastnila kuna. nechava ‚navstivenky‘ na rohozce prede dvermi (devil) a na zahradnim stole :@ dostala jsem ruzna doporuceni jako lidske vlasy (no, byly by vsude), hluk – ten by odpudil nas – nebo trus velkych kockovitych selem – to asi spis snesu to hovinko velikosti malicku, nez nejaku tygri hromadku (chuckle)

  1. Robotická sekačka? 🙂 Může být! Já bych měla momentálně strach, aby mi sekací robůtek v některé té krtčí hoře neuvázl:))

   Kuny bydlí u nás na chalupě a tam se s nimi člověk může jen smířit. Jo a já zase slyšela, že na ně platí psí chlupy – tak těch bych ti mohla poslat na požádání nacpaný pytel!:))

   1. Kamarádka vyhnala kunu lidskými vlasy- Kubovi rostou rychle a má jich dost, tak jsem jí je nosila po každém stříhání. Kuna sídlila v kůlně, která měla časem vysypané škvíry lidskými vlasy- a odstěhovala se o tři zahrady dál. Fungovalo to 🙂

   2. Dámy – na kuny (stejně jako na sršně (rofl) ) platí domácí kuna! Jak máte doma jednu kunu, další se už nedostěhuje! A je jen na vás, zda je to kuna ochočená nebo divoká (chuckle) (chuckle) (chuckle) .
    Navíc staré hospodyně vám potvrdí, že kuna, jenž bydlí pod vaší střechou, chodí lovit zásadně k sousedům, takže vaše drůbež je v relativním bezpečí (pokud do kurníku nevtrhne kuna od sousedů zleva, když zrovna vaše domácí kuna loví u sousedů zprava).

    1. Ygo! Vážně?

     (rofl) …pokud do kurníku nevtrhne kuna od sousedů zleva, když zrovna vaše domácí kuna loví u sousedů zprava! (rofl)

    2. přesně..tak yu nás bydlela, chodila lovit až ob dva domy..aby ná snáhodou sousedi nenapadali a dom aani nedělala velkej rachot, jen aby mohl ana půdě bydlet..ovšem, pak si káča nerozumná,pořídila děti… (headbang)

   3. Na odpuzení kun opravdu ty psí chlupy spolu s odpuzovačem kun fungují. Psi ani kočky jim přístup neztíží.
    Dede, proti krtkům existuje trávníkové hnojivo s nějakým odpuzovačem, zkusila jsem ho na nejvíc rozrytý kousek a opravdu funguje, nevím tedy na jak dlouho.

    1. Díky Maruško, zeptám se. Ono je dost zlé, když ničí „dospělý“ trávník, ale když se snažíš nějaký založit, přitom bojuješ s hromadou plevelů, tak krtek je často ta poslední kapka – aspoň na jím oblíbených místech. Třeba pod mojí šňůrou na prádlo!

 8. Kdyz delal krtek hromadky vzadu v zahrade, nijak zvlast mi to nevadilo – hlinu jsem proste nahazela k ruzim. Po case krtek posunul frontu az k prostredku zahrady. Napousteni nor vodou z potoka vedlo pouze k tomu, ze si krtek sbalil lopatky a odstehoval se az k nasemu domu, pod travnik. Tady spojil sily s hryzcem a ja jsem na pokraji sve tolerance ke zviratkum.
  Moji krtci vykrtkuji zasadne v mistech, pod nimiz maji koupelnu, voda v byte jim totiz evidentne nevadi. Hryzce z tunelu vyplavit nelze, vedou tesne pod travou a kytkama v zahoncich. Jsou moc ploche a noru jsem jeste nenasla. Hryzci tunely vedou VSUDE, krtek ma hromadky jen NEKDE. … Zlatej krtek!
  Travit kvuliva kockam nelze. Zahradou probihaji lisky, tem bych otravenou mys neprala. Jo takhe kuna! Ta by prichciplou mys zhltnout mohla! Tady bych se vzhledem k jeji zalibe v autech moc nezlobila. Plasicku krtku nebo mysi jsem zatim nezkousela. Podezrivam vsechny okolni sousedy, ze ji pouzivaji, neb u nich se zadna tmava hromada na zahonku nekona.
  Toz Dede, tezce soucitim!

  1. Jo, hryzci! Pamatuju, jak s nimi dlouze a většinou marně bojovali babička a děda na zahradě. U nás skoro nejsou – že by neměli rádi jíl? (Proč krtkům nevadí jíl? Toho mám plno!:))
   Jedy nechci ze zásady. U těch ultrazvukových plašiček si nejsem jistá, co by to dělalo s jinými živými tvory na zahradě.

   1. Necetla. Az ted. Konec te povidky je drsny!!!! Obiral hlavicku krecka 8(!!!

    Krtek za zizalou, hryzec za krtkem, kuna za hryzcem, liska za kunou a myval za liskou … misto gauce derava zahrada. Kde se, prosim, daji sehnat novodobi domovnici se sekyrou?

    Vcera jsem slysela sousedova syna volat na otce: „Tady je dalsi krtci hromadka!“ Snad je to znamka krtciho stehovani a nikoliv vyletu. Hryzec a kuna, doufam, potahnou taky…

    1. moj efantazie vždy pracuje,i tak se u toho svíjím smíchy.. ani to finále mne neodrazuje..a pak ještě u další: Moje přítelkyně Julča…

 9. Krtek je moc krásné zvířátko! Roztomilé, jen ho nemít na zahradě. Na chalupě jsem kdysi měla malé Sněžky, bylo to příšerné a jednou se krteček vyhrabal ven a zoufale pobíhal mezi dvěma zídkami. Zrovna jsem cosi sázela, tak jsem ho čapla mezi 2 květináče – má ukrutnou sílu drobeček jeden. A co s ním! No, odnesla jsem ho docela daleko do louky v domnění, že by to mohlo fungovat a mohlo by se mu tam líbit. Myslím, že ne. Podtuneloval se pod silnicí zase k nám zpátky – nebo že by to byl nějaký parťák? Nevím, ale zahrada je zrytá neustále.

 10. Proti krtkům dobře funguje i Melinka. Když se nekrmí podle Melinčiných představ, ale podle tabulek na pytli granulí. Přežraná Melinka totiž už neloví. 🙂
  Ovšem pak nastane ta zenová část zahradničení.

  1. Melinka je borec, pokud uloví krtka! 🙂 Naši psi na zahradě neloví – Nazgúlové proto, že jim bylo vysvětleno, že co je naše (kočky), to se nehoní a oni to vzali jako všeobecné pravidlo – na louce myši vášnivě lovili, na zahradě ani omylem – jsou přece naše! 😛
   No a holky vůbec nemyšičujou, ani jedna. Obě jednou coby dorostenky chytily myš (hýbalo se to), ale pak zoufale nevěděly, co s ní, tak ji vyplivly… Jsou to dámičky, no!

   1. Melinka loví všechny myšičkoidy. Naučily jsme ji to ještě s Penuškou. Na rozdíl od Penny (a podobně jako Riki) taky vášnivě hrabe. Penuška hrabala, jenom dokud myšoid nevyběhl, pak lovila. Melly si najde a rozšíří všechny vchody a pak k jednomu umístí kólii a sama číhá u druhého. 😀 Zatímco kólie pracuje na nové lince metra, Melly se dočká svačinky.

    1. Melly je chytré děvče! „Melly si najde a rozšíří všechny vchody a pak k jednomu umístí kólii a sama číhá u druhého.“ 😀 😀

   2. Naši kluci na zahradě neloví, na louce někdy dělají lovce Pampaliniho ale nikdy nesežerou, možná, že ani nechytí. Jsou to estéti jak říkal pan vet. /někdy, často vypadají ale jako prasata/

 11. S krtky jsme válčili několik mnoho let, různými způsoby, z nichž nezabíral žádný. A tak častou zahradní prací mého muže byla likvidace krtčích hromádek doprovázená skřípěním zubů. On si poměrně dost zakládá na svém trávníku.
  Ale letos – já se to skoro bojím napsat – letos nemáme – a ťukám přitom, ba přímo buším – na zahradě žádnou krtčí hromádku. Sousedi taky ne. Ale co bylo příčinou, že krtci zvedli kotvy, fakt nevím.

  1. Co by – rozjeli se po návštěvách. Tu k Dede, tu k Yze … však my vám je zase vrátíme (rofl)

 12. Jelikož máme zahrádku na balkoně v 6.patře, tak tam ty krtčí potvory nevylezou.
  A na chatě v lese nám také dávají pokoj.

  1. Tak ochranný prvek 6. patra chápu – zajímalo by mě, proč vám dávají pokoj v tom lese u chaty… že by byla půda pro šťastný život krtků moc plná kořenů? 🙂

   1. Dede to Ti nevím, na paloučku zase tolik kořenů nemáme.
    Třeba si tam ze vsi ještě neprokopali tunel.

 13. Ach krtci – možná, že jen jeden krtek! Na jaře jsem měla takový pocit, že nás už opustil … chyba lávky, byl jen na dovolené! Naštěstí já opravdu nebazíruju na trávě, protože ta mi na dvorku fakt roste minimálně – je tam spíš změť pampelišek, fialek, sedmikrásek a pod sušákem jetelíček (a pod tůjemi, kde není nános jehličí, šťavel) a barsjakých jiných kvetoucích i nekvetoucích rostlinek … a mezitím sem tam nějaká ta travička. Takže u nás stačí krtince rozhrabat hráběmi a za týden je zase zeleno (kór včil, když prší – vloni, nemaje studni a tudíž nezalívajíc, spíš Llano Estacado). Teda bývávalo, bývávalo – minulý týden Brooke dvěma jemnými hrábnutími Erníkovi naznačila, že tady by to šlo … a možu ti garantovat, že malá černá pohroma se statečně vyrovná velké bílé pohromě.

  Jak říkám, anglického trávníku u nás nenajdeš a zaplaťpambu za ty tůje, z terasy na tu pohromu ani vidět není (rofl) …

  A co je krtek proti elektronickým plašičům krtků! Ty bych zašlapala do země aj s jejich vynálezcem a následnými uživateli … nasírají všecky kolem kromě krtků, těm jsou šumák.

  P.s. když včera Jeník zasýpal ty zmole a rozhrabával ty homole, tak si mrmlal pod fůsa: „Že já toho černýho hajzla na jaře nepropchl vidlama, když vylezl ven! To mám za svoje měkké srdce!“ Akorát doufám, že mluvil o krtkovi a ne o Ernestovi (chuckle)

  P.s.s. jsem ráda, že jsi opět redy – aj jsem měla včera starost.

  1. Ygo, taky jsem chvíli dumala nad tím, o kom Jeník mluvil! (rofl) (rofl)
   To mě připomnělo, jak Martin chodil v sobotu po zahradě a ukázal mi novou jámu, kterou psice vylepšily krtkem poničenou část netrávníku pod hruškou. Když pravil při pohledu na díru „a tohle má bejt jako co, zase!“ vůbec to nemělo ten správnej švunk, spíš z toho zněla rezignace:))
   Jinak činnost, při které Martin sbírá hlínu z krtinců a zasypává s ní psy vyhrabané jámy považuju za svým způsobem zenovou… 😛
   A trávník… no, jsem ve stavu, kdy si říkám: „zlatá byla lebeda!“ 😀

 14. Krtky nemáme, asi proto, že bydlíme hned u hodně obsazeného fotbalového hřiště. Ale rodiče na chalupě krtky mají (ó jaká slast pro psice, můžou hrabat a hrabat, rodiče jsou toho názoru, že vlastně už není co pokazit) a vystrnadit je aspoň mimo záhony je těžké. Vím o pokusu s železnou tyčí, na které byla navlečená petka s uříznutým dnem, takže ve větru to tak jaksi klapalo o ty tyčku. Pokud vím, drželi se pak v trávníku o velký kus dál. Pokusy o vyplavení byly spíš humorné, když se zjistilo, odkud vod a vytéká a jinak mám pocit, že naši spíš doufají….

  1. Jo, železné tyče s petkou! Někteří zoufalci to tu používají… nevím, s jakým úspěchem. Já bych je potřebovala vystěhovat z asi tak 1500 m2 – to by nebylo pro tyč kam šlápnout 😛
   Jo a taky jsem je jednou „vyplavovala“. No spíš to byl test, kolik vody dokáže v zemi zmizet, aniž by se někde jinde objevila ona nebo krtek! 😡
   Jinak doufat, že se jim člověk znelíbí je asi jediné, co jednomu zbude – pokud nemá kočku krtkolova… 🙂

   1. Na vaší zahradě bych spíš váhala, jak přinutit tu petku zůstat na tyčce- očekávala bych, že skončí jako psí hračka.

    1. Jo, Karamel by měla pocit, žes jí přichystala další, novou úžasnou štěněčí zábavu! 😀 (A krtek by měl klid:))

   2. Nóóó – prý osvědčený recept na zničení krtka je nehašené vápno + voda … akorát nevím, proč jsem si teď vzpomněla na Alex, když popisovala zničení vosího hnízda (rofl) ?!

    Ale jistě se najdou dobrodruzi, kteří to zkusili … jsou-li mezi námi, mohli by podat hlášení, kterak se zadařilo (chuckle)

    1. Nebo dát video na you tube! 😀
     Věřila bys, že když Andy hledal z výchovných důvodů (Patrik měl právě období, kdy se plížil k zásuvkám se šroubovákem ve snaze zjistit, proč mu to táta vytrvale zakazuje:)) video člověka zasaženého elektrickým proudem, tak skutečně našel video, kde to jeden zkoušel (ano, šroubovák do zásuvky!!) a druhej ho při tom filmoval… Některé lidi nepochopím (shake) ale zase Patrik pak bez osobní zkušenosti pochopil, že s elektřinou by si hrát tímto způsobem neměl 🙂

 15. Krtkovia,to je téma.Aj keď som milovnička zvierat vám dám recept na krtkov.Ja im dávam do dier naftalín a bohate zalejem vodou.Viem určite,že to nemajú radi.Utečú k susedom a nevacajú sa.
  Je mi ľúto,že odkrývam temnú časť svojej duše,ale robím to.
  Dede,som rada,že je všetko skoro ok.

  1. Naftalín? Vážně? kdyby chtěli zmizet aspoň na malém kousku zahrady, to by bylo!:))
   Jinak díky – škoda, žes včera nebyla blíž (wave)

 16. Tak u nás je krtko- myšuprosto. Jaký podíl na tom mají kočky a jaký vlak hned za zahradou nedokážu říct. Doporučuji oboje, v té kombinaci nemají krtci ani myši šanci :). Dobrá rada nad zlato, že?

  1. Toro, vlak u nás nepovede, ale o kočce jsem chvilku přemýšlela. jenže – v sousedství je plno koček! Jen sousedka severně jich má pět. A krtky má taky… (wantme)
   Aby se krtci drželi dál, musíš mít nejspíš superkočku Pampaliniovou! 😛

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN