BTW: Hurá, Ari není asociál!:))

0818dar1_1„Tak děti, to by bylo všechno, a pokud už nemáte další otázky, tak si můžete přijít pohladit pejsky. Tamhle ten veliký bloodhound je Gerda, moc milá fenka, už se na vás těší. Z těch mých si můžete hladit Berry, tu černou, ale tu bílou Ari nechte radši na pokoji. Ona o cizí lidi moc nestojí.“

 

To jsme v červenci zase jednou vyrazili s Danou a Vítkem na letní dětský tábor konající se v lesích nedaleko od naší vísky. Cílem bylo popovídat si s dětmi o tom, co by měly dělat, aby se neztratily, a co dělat, když už se náhodou ztratí ony nebo nějaký jejich kamarád. Jako obvykle jsme měli předem rozdělené úlohy. Já budu mluvit, Vítek s Danou zajistí položení předváděcí stopy, kterou potom půjde Vítek s Gerdou. No a pak bude velké hlazení.

Při podobných akcích se mi pokaždé zasteskne po Nazgúlech. Jejich naprostá a zcela nepochopitelná láska ke všem cizím dětem (předškoláci jsou úplně nej – tvrdili chodští halamové s rozesmátými tlamami:)) by se mi tady zatraceně hodila. Berry není z cizích dětí nadšená, ale nechá se hladit a chvílemi si to i užívá. Ari… Ari je prostě Ari. Pes, který lpí na starých stereotypech a odmítá být moderním společensky korektním psem.

Moderní pes je takový, který hladce zvládá své společenské povinnosti – nikoho neděsí, hezky se chová k cizím lidem, když na něj někdo laskavě promluví, tak si své mínění nechá pro sebe a obvykle se nechá i pohladit. Přestože jsem Ari socializovala, jak to šlo, nikdy tuto roli nepřijala.

 

0818dar1

 

Důsledně rozděluje lidi na naše a ty ostatní, přičemž k těm ostatním je – v souladu s plemenným standardem – nedůvěřivá. Když na ni někdo cizí přátelsky promluví, dočká se nevlídného zavrčení. Ari je vychovaná cizích lidí si nevšímat a tak nějak čeká, že jí oplatí tím samým. Pokud ji lidi nechají na pokoji, tak klidně a spokojeně projde rušným parkem se spoustou lidí a psů, se psy si pohraje, lidí si nevšímá a vypadá jako dokonalá městská psí dáma:))

Doma je to jiné. Jak je k rodině mazlíček a miláček se srdcem na dlani, tak na cizí lidi za svým plotem hledí zásadně jako na sprosté podezřelé. Zuřivě štěká a nejspíš by se umístila vysoko v žebříčku nejméně oblíbených psů na vsi, protože se jí většina lidí bojí. To je něco, co nedokážou pochopit v Dogparku,  našem oblíbeném psím hotelu: „Ari? Ta něžná fenka?“ No bodejť, když tam nic nehlídá!

Pokud někoho pozvu do Domu a je to kamarád, Ari se brzy uklidní a rychle zkusí, zda by onen vlídně přijímaný cizinec (cizinec, i kdyby to byl letitý soused) nemohl třeba hodit kachnou, nebo něco takového. Pokud hodí, je to báječné! Může házet až do svého uházení – Ari se neunaví nikdy. Jak ale onen tolerovaný jedinec vyjde zase ven před branku, stane opět cizincem.

Pokud někoho pozvu do Domu a je to třeba řemeslník nebo jiná návštěva typu „ne kamarád“, je Ari víc než ostražitá a většinou ji musím někde zavřít, abych na ni nemusela pořád dávat pozor. Jednou se mě jeden řemeslník pobaveně ptal: „To se jen dělá, nebo by kousla?“ Odpověděla jsem mu, že jsem nikdy neměla odvahu to zkusit.

Popravdě ale mohu říct, že kdyby udělal něco, co by se jí nelíbilo, tak by ho opravdu kousla. Ariin hlídací instinkt je větší, než její vlastně jemná základní povaha, takže ho nedokáže úplně uřídit. Jsem tedy odsouzena, slovy Terryho Pratchetta, „střežit strážce“:))

 

0818dar2

 

Ale vraťme se k situaci v dětském táboře. Sedla jsem si na kládu, přitáhla Ari k sobě, Berry popustila kousek dál (obě byly na vodítku) a děti se náruživě vrhly do mazlení. Byly opatrné, milé, a všechny mluvily naráz. Kdo má či měl jakého psa, co ti psi umějí, jakou má Berry krásnou srst… a najednou vidím malou ušmudlanou dětskou packu, jak se opatrně dotýká Ariina hřbetu. Ach, nejlepší je to zakázané a nebezpečné, že?

Zkontrolovala jsem Ari a zjistila jsem, že o pacce ví a nic nenamítá. Popravdě mi přišlo, že už nějakou dobu Berry pozornost dětí závidí! A tak jsem – s vyžádanou opatrností s jemností – dovolila hladit i Ari. A nestačila jsem žasnout. Po chvilce Ari vypadala, že ji to dokonce těší!

Možná fungoval ten čas, který jsem jí dala, aby si na dětskou skrumáž mohla zvyknout. Možná se Ari mění. Možná bylo mimořádně příznivé postavení hvězd:))

Důležité je, že mohu zodpovědně prohlásit – Ari není asociál! Jen je ve společnosti poněkud nesmělá…:))

 

0818dar3

Foto: Dana Paulová

 

PS: Ten tábor je báječný – skvělá parta vedoucích a prima děti. Když jsme přijeli, tak si děti zrovna vytvářely scénář pro předvedení hry na motivy „Bitva o Tróju“. Byly poučeny o historických faktech, ale jak řekl jeden z vedoucích, trvají jen na tom, aby Trója padla. Zbytek byl na dětech:))

Aktualizováno: 18.8.2016 — 10:22

32 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Měla jsem dovolenou, tak se připojuji až dnes.
  To je dobře DEDE, že Ari je sociální.
  Kočky se to nenaučí.
  Hepinka je asociál a už jiná nebude.
  Včera jsem s ní byli u naší paní veterinářky. Hepča byla nějaká špatná. Polehávala a nejedla. Dostala kapačku a byl jí provedeno sono.
  Je v pořádku. Ale jak říkala paní veterinářka.
  Hepinka je nespolupracující kočička.
  Jak trefné.

 2. Míšo z Plzně,(od Hepinky a Fousína) potřebuju na tebe mail….. sharka.68 @ a jsem na seznamu.

 3. Když jsme byli v Buňkově, házela jsem holkám klacíky. Oběma se to líbilo a oční kontakt s Ari mi přesně vypovídal co chce a co ne, tak jsem to respektovala.
  Házej! Letmo se dotknout můžeš ale víc prosím Tě,ne! A už zase hoď, jo?! Ari a Berry posílám pohlazení.
  Z mých útulkářů a psů ze špatných podmínek se stali naši kamarádi a mohli jsme se na ně spolehnout,že neublíží, nakonec byli všichni velmi kontaktní. Teď zase sleduji vývoj dvou štěňat, zatím se věnují hlavně vzájemným hrám.Taky jsme byli u Páji, stříhat Connynku, štěně si všechno pamatovalo a klusalo hned na zahradu, vítání s Chicem a Terrynkem veliké, Nastěnka jen pozorovala.Doma u nás Jenka Conču furt hledala, to byla vítačka a zakusovačka po návratu !

  1. Jenny umíš hezky číst psy (inlove) Ari i sama přijde, ale musí sama, nutit se nedá. Kdyby na ni někdo byl tvrdý (stačilo by tvrdý, ani by nemusel být vysloveně zlý), byla by z ní kousavá bestie.
   Ona je navíc ještě hyperaktivní, s čímž musím počítat. Kdyby většina z nás fungovala běžně na dvojce až trojce z pětibodové škály od úplně v klidu až do naprosté pozornosti, tak Ari je běžně na čtyřce a k pětce to má kousek. Něco jako plnokrevník, který je ochotný se postavit na zadní, protože kilometr daleko vylétl z trávy kosák:))

   Jinak prima hlášení o Conny, doufám, že už sbíráš poznámky na další článek:)) Jenka už má z parťačky radost, co? A Babuška má klid, když ho chce mít, když mladé holky mordují jedna druhou 🙂

 4. Moc hezká příhoda, Dede, o malé bílé nesmělé pejsce! (inlove) Myslím si také, že příklad její starší sestry zaúčinkoval (to je jako u lidí).
  K tomu hlídání – náš Denis je zodpovědný a hlasitý hlídač domu i zahrady. To je naprosto v pořádku. Na cizí lidi, kteří vejdou dovnitř do domu, štěká a lustruje je a musí mu být řečeno, že je to v pořádku. Pak se zklidní a po chvíli se nechá i pohladit. Když je návštěva pracovní, jdeme do patra do kanceláře, kam Denis nechodí. Ovšem zpáteční cestu návštěvy dolů pes velmi přísně dozoruje, štěká a některé slabé povahy váhají na schodech, když je dole čeká zubatá psí tlama. (chuckle) Po napomenutí se Denis zklidní. Možná dává najevo, že je potřeba dotyčného zkontrolovat, zda něco neodnáší. 🙂

  1. Denis umí vypadat hodně přísně – řekla bych, že ze strakáčů, které znám, umí být nejkomisnější 😀 A že doma nikoho jen tak nepropustí? No, jak by mohl, když to tam má na starosti?:))

 5. Jo, závist je mocná učitelka. To takhle jistá lejdynka, která původně utíkala pár kilometrů, jen co k ní někdo cizí natáhl ruku, případně se klepala jak ždímačka, když utéct nemohla, a zalízala před cizí rukou do neskutečných škvír počínajíc dírkama od tkaniček na mých botách a mýma sukněma vůbec, zhruba rok a půl pozorovala jistou princeznu aberdeenskou, pro kterou jsou všichni lidi na světě přece od toho, aby ji obdivovali a hladili a nechali si olizovat obličeje. A jak se tak Donaldinka šmajchlovala, zničehonic tu hle, zpoza bezpečí mých nohou vyšla Melly a skromně praví: „Stojím tady nerozhodná v koutě, vidím, žes kólii nesežral, co kdybys mě taky pohladil?“
  Po půl roce si už přijde k člověku sama.
  Celkem jí to trvalo od vykročení z útulkového kotce tři roky. Největší roli v tom hrály piškoty na cvičáku (naučila se, že kdo smrdí psem, dává jí mlsky) a hlavě a především opisování od Dondy.

  Naštěstí teda nikdy ze strachu nezaútočila. Zdrhnout na stráň a odtud řvát, že u nás cizák nemá co dělat, být jenom slyšet (zato hodně), ale nebýt vůbec vidět, to jo. Ale naštěstí není ten typ, který přijde a kousne. Nebo ji nikdo ještě do tak úzkých nedotlačil, aby to zkusila. A já se usilovně snažím, aby to ani nikdy zkoušet nemusela.
  Petro, za Vaška tě těžce obdivuju.
  A Dede, třikrát hurá chrabré vlčce!

  1. Ioannino i Petro, můj obdiv máte obě dvě. Ono něco úplně jiného je sebevědomý, od malička vychovaný a vymazlený pes s hlídací náturou a introvertní povahou, jako byl můj Assim nebo je Ari – o kterých jsem psala já, a na druhou stranu Melly nebo Vašek – díky vám za ně. 🙂

   1. OT: Ioannino, nějaký dotaz ke svým kouzelným lékárníkům klidně hodit můžeš, jen nevím… jednak čtu často se zpožděním a obvykle v pozdních nočních hodinách, druhak jsem ta „nekouzelná“. 🙂 Čili svoji práci mám ráda, snažím se ji dělat dobře, čtu a vzdělávám se i trošku nad rámec povinnosti, ale třeba v historii velký přehled nemám a taky se přiznám, že mě, narozdíl od mnoha kolegů, nikdy moc nebavily kytky.
    Tvůj svět je fascinující sám o sobě, a pro mě možná o trochu víc tím, že jsem lékárnice, než kdybych byla třeba účetní. Těším se na další díl. 😉

     1. 😀 Tak to jsem trefila. Já to napsala jako příklad práce, o které nevím prakticky nic a která je mi hrozně vzdálená.
      Tak jinak: kdyby Ioannini hrdinové byli třeba kouzelní písaři a knihtiskaři. Nepochybuju ale, že i v tom případě bych se těšila. 🙂

      1. Hmmm, to je nápad, přidám písaře a knihtiskaře! (inlove) 😀
       Díky moc, nikdy nevím, kdy narazím na jakej odbornej problém, mít kolem lidi, kterých se můžu zeptat, je k nezaplacení.

  2. Obdiv netřeba, obzvlášť od tebe, která taky přetváří útulkáče k obrazu svému.
   Vašek zřejmě v původním… umístění (odmítám to nazvat domovem) neměl kam zdrhnout a v nouzi použil to jediné co mu nakonec zbylo. A zřejmě se to osvědčilo, tak to pak používal pro ukončení jakéhokoliv problému. Pozor, také nikdy sám nepřišel s úmyslem kousnout, dokonce se od začátku velmi rád mazlil. Jenže jakýkoliv problém (a problém mohl být právě jen druhý člověk v místnosti, nezvyklý pohyb, cokoliv) znamenal děs, zatmění a nějakou tu díru navíc. Základní průšvih byl v tom, že nedával šanci zvolit jiné řešení a reagoval okamžitě, bez varování. Zřejmě byl poučen, že vrčeti na lidi se nesmí. Tak nevrčel… (kdykoliv tuhle „radu“ čtu, zatmí se pro změnu mně).
   Ari… je prostě bílus. Nestojí o cizí lidi, má ty svoje. Při popsaném průběhu by se ale mohlo stát, že by občas ve svém majestátu mohla přehlídnout fakt, že je jimi vlastně mazlena 😀 (h)

   1. To je přesně to, kam jsem se jednu dobu bála, že by se mohla dostat Melly, kdyby zažila ještě o trošinku větší tlak – pes už neví kudy kam, utéct nemůže, tak zaútočí, a ono to funguje. Naštěstí se mi povedlo ji tam nepustit, ale bylo to o fous.
    Právě proto, že vím, jaká je to práce, tak tě obdivuju! (h)
    A když se psu zakáže komunikovat, jak to někteří jedinci dělají (a pak se diví), to je… (devil) Správná alfa není ten, kdo zakazuje projevy nespokojenosti, ale ten, jehož práce je dyskomfort vyřešit! Jenže vono je jednodušší vypnout zvuk, žejo… (devil) Vrátit takovýmu psovi víru v existenci alfy a s tím jdoucí pocit, že je v bezpečí, to je úžasnej čin. (inlove)

 6. Milá Dede, mně je Ari sympatická. 🙂 Já sama jsem dost nekontaktní a dotykům lidí mimo ty nejbližší se vyhýbám. Cizí krásné psy obdivuju, jásám nad nimi a ochám a ichám, ale nehladím, když se mi pod ruce sami očividně nenacpou.
  Oba moji psi byli taky nemoderní. Hladit jsem je nikým nenechávala a hlídala jsem hlídače. Nevadilo mi to. Obzvlášť hovawartí povaha mi vyhovovala a seděla k té mé. 🙂

 7. Ari není asociál, jen se prostě netulí ke každému 🙂
  Já jsme měla to potěšení a mohla jsme její bílou Výsost podrbat- jenže já to s mazlením cizích psů nijak nepřeháním 🙂
  Světluška je k lidem vlídná, ale u spousty lidí před kontaktem uhne. Jako že obdivujte, zajisté, ale zničíte mi účes.
  Karamelka- no, ta ty lidi, co ji zpovzdálí obdivují, doběhne převálcovat svým nadšením. Miluje obzvlášť děti, tam ji musím držet za obojek, aby to dotyčné dítko ustálo. Někdy mám pocit, že víc stojí na zadních než na všech čtyřech… fakt je ten, že ji třeba pochválíme, jak se hezky chová, Karamel se rozradostní a vyskočí nám do výše pasu. Jak chcete vychovávat psa, kterého nemůžete ani pochválit? Tak sice chválíme, ale u toho ji upozorňujeme, že má zůstat dole 🙂

  1. Matyldo, tohle byla a snad i pořád je Ari – je nadšená! Má radost? Pochválím ji za něco, co se jí povedlo? Ari skáče! Je to jediný můj pes, který s tím nepřestal. Skáče a šťastně olizuje každou část naší anatomie, která se naskytne, ale cílem je pochopitelně nos. Problém je, když se strefí – on za tím jazykem obvykle letí i zbytek rozdováděné vlčky… 😛

   Karamelka je živel a strašně se mi líbí. A jsem ráda, že jsem takhle poznala kavalíry – jako bezvadné společenské pejsky, kteří se v přírodě neztratí – myš si vyhrabou, bažanta i zajíce zvednou, leč odvolat se nechají, v kaluži pobrouzdají, zdechlinou se navoní… Prostě správní psi:))

  2. Ten postřeh o Světlušce – obdivujte mě, zajisté, ale zničíte mi účes – ten je teda trefnej!!! (chuckle)

 8. Buď ráda, že Ari dává svůj názor najevo čitelně a předem. Ty okamžiky, kdy se Vašek ve zlomku vteřiny z rozvaleného, slastně se mazlícího psa, změnil v bestii zakousnutou do hladící ruky třeba jen proto, že jiný člověk vstoupil do dveří, mám v hlavě dobře uložené a při jakémkoliv kontaktu s cizími zapínám nejvyšší ostražitost. Ale platí totéž co na Ari – nechat psa postupně uvykat, nikam jej netlačit a povolit jen to o co stojí pes (a hlídat a HLÍDAT). O vono to jde a vono se to mazlí.
  U Ari bude důležité nepřešvihnout ty okamžiky kdy ještě chce, dát jí možnost situaci ukončit odchodem, pokud o pokračování nestojí.

  1. Petro, psa jako je Vašek bych nikdy nedokázala zvládnout. Pochopit možná, ale zvládnout tak, aby mohl spokojeně žít svůj život, tak zle poničený předchozími zkušenostmi, to bych nedokázala. jsi dobrá (h) , žes to dokázala – žes to nevzdala a jedna psí dušička si to dokáže navzdory všemu na světě užít. I když vím, že to nemůže být jednoduché, ani po letech ne.
   Ari – ano je čitelná. Částečně je to tím, že je hodně vlčí, tedy má vhodný tvar uší i ocasu a je jí vidět do obličeje:)) A pak je to tak tím, že je to studánka průzračná, ona má skutečně nádhernou povahu. Když ovšem jsi „její“ a ne „cizí“. Ti její povahu neocení 😛

 9. Je to smutné – tolikrát se hrají hry o Tróju, a nikdy jí není souzeno vyhrát (rofl) … to já bych aspoň jednou, jedinkrát …

  Jinak jsem ráda, že Arinka je pouze plachá (nod) .

  Asociála doma máme taky a proto řemeslníky zveme raději v době, kdy je v Čechách. Pokud to není možné, hlídáme ji jako Věstonickou Venuši – bylo-li by možno, taky bychom nad ni postavili zakuklence se samopalem (chuckle) . Za to Erník …. ó Erník, to je milovník cizích lidí a návštěv. Bohužel je to černý podstaditý střapatý pes a svou nezřízenou radost dává najevo véééélmi hlubokým basem, což mnohé naše potencionální návštěvníky od dalších návštěv lehce odrazuje, kór když jsou nepsí. Ale k malé roční praneteřce se chová neobyčejně něžně a vlídné – žádné štěkání, žádné hopsání, míček si nechá vzít, ba i tygra a vůbec v tomhle mne velice mile překvapil. Je to gauner, ale v podstatě zlatíčko.

  1. změnit dějiny? A víš,že jo… Alespoň ve hře….

   Ari je náherná bytost,taková psí víla a na vílu si jen tak někdo nesáhne…. 😀

  2. No pokud mne neklame moje sklerotická paměť, tak podle jedné z hereckých historek mistr Zdeněk Štěpánek jsa zřejmě v dobrém rozmaru 🙂 na jevišti Národního divadla v roli (snad?) Zikmunda Lucemburského na Koncilu Kostnickém pronesl: „Huse, uděluji Ti milost …“. 😀

   1. pronesl: Jsi volný Jene Huse!! Dávám Ti milost !!! Diváci to vzali skvěle…jen ty důsledky: zaplatil pokutu a zkoumali,zda to nebyla provokace proti režimu… a navíc mu přišlili,že byl „ovíněný“ …

    1. On i mistr Kopecký v roli Jana Sladkého Koziny klekl před Lomikara a prohlásil něco ve smyslu „Ráčejí mi odpustit. Já už to nikdy neudělám!“ (Kdo zná, doplní správné znění a postavy.)

     1. ne, tím představení skončilo,protože herci se odbourali…a nikdo nevěděl,co na to říct… prý tehdy na tom byli nějací papaláši a jim se to velice líbilo, jenže dopadlo to jinak… jo a Nikoloki,nebyl to Štěpánek,byl to pan Vojta…
      (ale dějství proběhla…)

  3. Chichi, představa malé roztomilé Brooke hlídané s kalašnikovem aby někomu neukousla hlavu mi rozjasnila den:))
   Jinak Ernie je (jak jsem ho poznala) báječnej pes se spoustou charisma a dobré nálady, tedy se dá očekávat, že jako malý černý psík bude děsit část nepsí veřejnosti 😛

   Jo a ještě poznámka:)) Nepoužívám pro Ari tvar Arinka, protože ten je u mě vyhrazen jedné veselé strakaté psí slečně, která letos na jaře v Rusavě tak dokonale hrála na horké silnici scíplého psa:)) Když zdrobňuju, tak jí říkám Arišku:))

   1. Ech – ona Brůčka je opravdu roztomilá, akorát nesmí u nás nikdo být … pak je to velký lidožravý pes. No a Ernest už není malý psíček – je docela velký a mohutný (Brooke je podle něj tintítko – hlavně ta hlava, a ty žuby žahnuté nahoru). A navíc je už zas zarostlý jak Ezau (budeme muset navštívit Valtice), proto se ho mohou lidi i bát.

    A jasně – Arinka je jen jedna, a Ariška je taky jen jedna (chuckle) …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN