BTW: Podívej, tamhle je… cokoliv!

0810dar3_1I cesta může být cílem – podle tohoto hesla jsme si s Patrickem v sobotu vyrazili na výlet vlakem ze Dvora Králové do Staré Paky a zpátky. Tam jsme měli jet couráčkem motoráčkem, zpátky rychlíkovým motorákem (rakví:)). A jako bonus jsme na královédvorském nádraží potkali Hurvínka:))

 

Nebyla jsem překvapená, protože jsem o něm věděla. Nemohla jsem nevědět, protože ten víkend u nás byl můj synovec a jak jsem přišla s myšlenkou na výlet vlakem tam a zase zpátky, dostala jsem kompletní informační servis – u něj je to nutkavá záležitost, neznám nikoho, kdo by měl podobný přehled. „Váš vlak se bude ve Dvoře křižovat s Hurvínkem, teto! To je ten mrňavej motorák, ten si musíš pamatovat!“ pravil srdečně a já na okamžik zapřemýšlela, jestli by neřekl totéž i o koňce:))

 

0810dar1

 

„Koukej Patricku, tímhle vláčkem jsem jezdila jako malá!“ Patrick moc nadšeně nevypadal – jak je to malý cestovatel, tak má rád stroje velké, čím větší, tím lepší! Ať jde o auta, vlaky, lodě nebo letadla. Zato já jsem zjistila, že mě ten pohled hodil á dva na skluzavku vzpomínek. Když motorátko zastavilo, aby počkalo na vlak v protisměru, zvědavě jsem nahlédla dovnitř. Ano! Je to ono! Doteď si pamatuju, jak ty dřevěné lavice tlačily, když jsem na nich po přestupu v Martinicích, uondána zdlouhavou cestou z Prahy, nakonec usnula.

 

0810dar2

 

I díky tomu mi přišlo, že v Poniklé je vždycky zima. Objektivně i bývala, od Jizery pěkně táhne, ale většinou to bylo tím, že jsem byla rozespalá a vidina dalších nejméně pěti kilometrů šlapaných vzhůru do kopců mi v tu chvíli taky nepomáhala. Maminka ale obvykle dovedla vymyslet nějakou hru, nebo začala něco vyprávět, a tak se nám za chvíli pěkně šlapalo. Tato vzpomínka mě vzápětí přivedla k dalšímu pozorování.

 

0810dar3

 

Když přijel nás motoráček, byl hodně plný a já najednou zapochybovala, zda s malým vůbec najdeme místo u okýnka – každý, kdo cestuje s dětmi, ví, jak je okno důležité:)) Při hledání mě zarazila rodinka, rodiče a dva chlapci, kteří okupovali hned deset sedadel naráz – šest na jedné straně vagónu, a čtyři na druhé. Už jsem je málem žádala o místo, když jsme si všimla, že za nimi jsou ještě dvě sedadla volná.

 

0810dar4

 

Usadili jsme se a cesta začala. Patrick svědomitě koukal z okna a komentovali jsme každou pozoruhodnost – přejezdy, krávy, koně, zamávali jsme Zvičině a na projížděných nádražích hledali další koleje. Mezím mi nemohla ujít aktivita rodiny před námi. Otec klidně okupoval čtyřsedačku a dětí (cca 4 a 10 let) si nevšímal.

Matka seděla na hraně jednoho ze šesti sedadel, měla (mě dobře známý:)) uštvaný výraz, průběžně kluky napomínala, podávala jim vodu a jídlo, a podle toho, že jim po dojezdu slibovala vanu a postel, byť bylo teprve čtvrt na šest, jsem usoudila, že už toho má plné zuby. Což jsem dokázala pochopit. Jen mě napadlo, proč jim místo toho věčného napomínání radši něco neukazuje nebo nepovídá?

 

0810dar5

 

Dokud jsem nevyrostla natolik, abych si mohla ve vlaku číst, tak mi naši ukazovali a povídali. Když jsem měla děti já, ukazovala jsem a povídala. Díky tomu, že ve vlaku býval celkem hluk, nemuselo obvykle mé povídání snášet mnoho lidí v okolí. I když si myslím, že je pořád lepší poslouchat povídání, než uječené nespokojené děti, okopávající každého v okolí.

Ano, i Patricka začala po čase stálezelená krajina s nedostatkem technických zajímavostí nudit, ale díky kreativnímu využití oblíbené Svěrákovy a Uhlířovy písničky „Krávy krávy (jak si vlastně povídáte – nevěřili byste, co všechno si může povídat!:)) jsme v hlučném a ukolíbaném motoráčku hladce dorazili do vzrušujícího světa nádraží ve Staré Pace:))

 

0810dar6

 

Zatímco jsme povinně zamávali dvěma projíždějícím vlakům a čekali na náš rychlík, uvědomila jsem si, jak rychle jsem vklouzla do známého módu „Podívej, táhle je…“ dosaďte cokoliv. A došlo mi, že mi doteď taťka říká totéž – pokud spolu někam jedeme – i když bych si třeba chtěla mírumilovně číst. On to nejspíš bude rodičovský reflex, něco jako odsunování skleniček z kraje stolu a dosahu nepozorných loktů:))

Začíná mi připadat, že to babičkování asi bude častěji časově dvojkolejné – jednou nohou si budu užívat přítomná dobrodružství s prapotomkem, zatímco tou druhou se budu brouzdat v dávno vyjetých kolejích. Což, mezi námi, nezní vůbec špatně:))

 

0810dar7

 

PS: Jak jste se svými rodiči a prarodiči cestovali vy? Povídali vám, hráli jste hry, uklidňovali vás četnými svačinami? Jak bavíte na dlouhých cestách své potomky vy?

 

PPS: Jedna zvědavá: jestlipak víte, jak si povídají železniční přejezdy?:))

Aktualizováno: 9.8.2016 — 21:54

52 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Vlaky miluju! Jako děti jsme jezdily s mámou několikrát ročně k jejím rodičům ze Slovenska do Prahy a to čítalo bratru 8 hodin jízdy rychlíkem. Jako malé jsme měly s sebou pastelky a papíry na malování, jako větší už každá svoje čtení. A koukání z okna neomrzelo nikdy. Časem jsme už uměly trasu nazpaměť včetně všech nádraží a měst, kterými jsme projížděli či zastavovali. Jako dospělá jsem toho už vlakem moc nenajezdila, ale velmi bych si přála dostat k nějaké příležitosti namísto hmotného dárku jízdenku na Pendolino, když už nic rychlejšího u nás nejezdí!

  1. Koukám, milá Leo, že nás tu trasu Česko_Slovensko jezdilo víc! 🙂 Já jsem vždycky milovala úsek mezi Štrbou a Popradem, zvlášť na jaře, kdy dole to už kvetlo a Tatry byly ještě pod sněhem. To je pohled, který mě nikdy neomrzí (inlove)

   1. Jo, průjezd kolem Tater.
    Heč, jednou jsem z okna vlaku pozorovla mocnou bouřku nad jejich vrcholky. Pamatuju si to pořád. Impozantní pohled 🙂
    Stejně nadšená jsem byla při jízdě autem tou částí mezi Starhradem a Strečnem. Taky děsná romantika 😀

   2. Tak to tě potěší jedna penušatá příhoda.
    Bylo to v době, kdy bylo Penušce asi tak 15, už začínala nedoslýchat a já jí vybírala kamarádku, která by ji časem vodila. A zalíbila se mi jedna fenka v útulku v Košicích. Domluvila jsem se s kamarádem, že přijedem, nasedly jsme s Penuškou do vlaku, Penuška očekávatelně bavila spolucestující, všechno v pohodě. Někde v půlce cesty se vlak začal prodírat hromadama sněhu a Penuška začala nenápadně naznačovat, že všechno fajn, ale kde prý tu mají ty čurací pauzy? Takže jsem na další zastávce vylezla, posadila Penušku do závěje a povídám, honem, čůrej. Penuška tam trčela z té závěje a tvářila se značně nepohodlně. Došel k nám průvodčí a co prý děláme. Já to vysvětlila, on se zasmál, Penny zjistila, že má obecenstvo a začala si ušlapávat sníh a přitom dělala ksichty typu „nemohl by ten záchod studit trochu míň?“. A jelikož průvodčí viděl, že Penuška fakt umí čurat na povel, že má pouze námitky proti přimrzání jisté části anatomie k závěji, tak celý vlak pozdržel, dokud se Penuška nevyčůrala.
    A pak se na nás po zbytek cesty, kdykoli šel kolem, spiklenecky usmíval.

 2. Hmmm, vzpomínám na vlak do Řevničova v dobách mého dětství. Na začátku dokonce pára. Ano, docela nepohodlná sedadla, ale to nevadilo, protože stejně byl většinou tak nacvaklej, že nějaký sezení nehrozilo.
  Naši si se mnou povídali, od nějakých osmi let jsem si četla.
  Se synkem podobně, čtení, omalovánky, povídání… asi jako předřečnice včetně reakce na dnešní (většinové) rodiče.

  1. Zano, jezdila jsem směrem na Řevničov jen pár let a později než ty (já už byla na střední tou dobou) a potvrzuju – ten vlak byl nacpanej vždycky! 🙂

   Využiju dočasného pobytu nahoře v diskuzi (jsem v Kalifirnii 😛 ) a ještě zvědavě zopakuju tu poslední otázku z článku: jak si povídají přejezdy? (wasntme)
   Nápověda na smysl otázky je schována v písničce Krávy krávy – zde: https://www.youtube.com/watch?v=ECVThiZaWJU (rofl)

    1. Jo! Jsi skvělá! (inlove)
     No a v našem pojetí s Patrickem mluví přejezd místním nářečím, tedy říká: Kling, kling… kling kling 😀

     1. Kdepák,přejezdy dělají MŇAU, mňau, m ň a u u u, protože na nich bydlí kočky železniční, jak vám i po čtyřiceti letech dosvědčí dcera i synovec, se kterými jsme těch koček potkali bezpočtu. Akorát musíte pořádně svištět přes přejezdy rychlíkem, který to zvonění báječně zdeformuje.

 3. Nepřestává mě udivovat, jak někteří chlapečci už od malinkata jsou uchváceni dopravními prostředky a stavebními stroji. Jako váš Patrik. Jako náš Víktor. Ten byl naposledy fascinován pražskými tramvajemi – a v restauraci opustil náš stůl a šel si samostatně sednout za stůl u okna, aby je mohl pěkně zblízka pozorovat. (chuckle)
  Vzpomínám si, že na delších cestách jsme se sestrou zpívaly. V autě, samozřejmě. 🙂 S vnoučaty zpíváme taky. Nebo něco vyprávím. Taky mají dovoleno v autě jíst – jablka nakrájená na měsíčky nebo sušenka dokážou významně zvednout náladu. 🙂 Ale ty konce – nechtějte vidět, jak vypadá auto po týdenní dovolené! No, to jen tak na okraj.
  Písničku známe, byla jsem s Aničkou v divadle, když tu Uhlíř vystupoval a tak patřila jednu dobu k našim hitům. A jak si povídají přejezdy? Co takhle tam tadam tadam tadamta tam tadam tadam tadamta tam tadam tadam tadamta tá – á – á. (music)

 4. My jako ajznboňácká rodina jsme jezdili vlakem všude – režijky to jistí…jako malá, než bylo auto – jsme jezdili za babičkou na Vysočinu. Po silnici 125 km, vlakem skoro 7 hodin – přesedání v Pardubicích,a pak ještě 2x, čekání na přípoje tuhle pul hodiny, tuhle třičtvrtě, a půl dne bylo v háji…ale máti je stará škola, nikdy bych nás nenechala dělat jakýkoliv bordel v kupé, vždycky nás bavila celou cestu, hráli jsme si, malovali, povídali, muselo to bejt dost náročný…ale dá se to zvládnout, a to většinou s náma jezdila sama, proto dneska odsuzuje přesně to chování který popisuješ, matky vytáhnou mobila, dětí si nevšímají, nechají je lítat po vlaku, lézt v botech po sedačkách, vrzat opěrkama, mlátit do košů, když už je okřiknou, protože dělají bordel takový, že je to samotné ruší, tak si z toho děti nic nedělají. Ale ty děti za to většinou nemůžou, je jasný že se nudí, když se jim nikdo nevěnuje. Já bohužel dojížím vlakem denně víc jak hodinu na trati Praha Kolín a užívám si to furt…ráno to ještě jde, ale odpoledne, když mám hlavu z práce jak pátrací balón, tak bych takovou rodinku přerazila…ale zase když člověk narazí na opačný případ, jako minulý týden, tak pookřeje – přisedl tatínek s dvouma holčičkama, tak tři a pět let, hned jim na boty nasadil návleky, aby nikoho nepokopaly, celou cestu si s nima povídal, holčičky byly úplně zlaté, tak na konci cesty než jsme vystoupili, tak ač to normálně nedělám, musela jsem tatínkovi pogratulovat, jak má šikovné a vychované děti, že se to hned tak nevidí, nadmul se otcovskou pýchou a bylo vidět, že ho to potěšilo…

  1. Minko, i my jsme byli ajznboňácká rodina, tak přesně vím, o čem píšeš (wave)
   Denní vlastně dvouhodinové dojíždění fakt nezávidím – zažila jsem to kdysi taky, byť jen po Praze (stejně to někdy trvalo i déle než hodinu, když nenavazovaly přípoje, a je to fakt vyčerpávající. Chápu, že ti cestou zpátky mnoho trpělivosti s hloupostí a bezohledností nezbývá (inlove)

   1. Jo kdyby to byla hodina tam a hodina zpátky, to bych juchala – vlakem je to hodina dvacet (čekání na přípoj v Poříčanech) a ještě 40 minut městskou na Masaryčku:-)Jezdím to letos dvacet let a už jsem nějaká unavená…nejhorší je, že jsem vždycky hodně četla nebo pletla – na čtení už se nedokážu soustředit, když je kolem mě hluk a na pletení potřebuji vedle sebe vlevo místo na tašku s klubíčkem – a ty elefanty jsou pořád našlapané…

    1. Jé, Minko, jak a kam to tak divně jezdíš?
     Já jsem jezdila trasu Kolín – Praha několik let, a i v těch nejdivočejších dobách, když se stavěl koridor a rychlíků bylo málo a zrychlené jen dva, to při zpožděních trvalo hodinu, jinak 40 min.
     Akorát teda na to nádraží v Kolíně a zpět jsem se musela dopravit autem, cca 7 min.

     1. No jo, já jezdím ze Sadské, takže Nymburk-Poříčany, čekat na Kolíňák, ráno i večer, někdy to ráno střídám s busem Poděbraďákem,ten zase končí na Čerňáku, takže do centra o kus dál.No a pak na Budějovickou a ještě busem…někdy si připadám jak Hanzelka i Zikmund dohromady…

 5. Jezdili jsme s našima autem. A zpívali jsme. Dnes se mi to zdá neuvěřitelné, ale mamka nás dokázala zabavit zpěvem celou cestu, klidně až do Bulharska 😀
  Vlakem jsme jezdili výjimečně. A když už, bylo to k babičce do Prešova. Spacím vlakem. To bylo dobrodrůžo 😀 Přestupovalo se nad ránem v Kysaku. Dodnes nevím, co to je Kysak, ale přestupovalo se tam 😀
  S dětičkama jsme jezdili vlakem Praha-Ostrava. Nevím jak. Prohlíželi jsme knížky, kreslili … co já vím. Měli jsme svoje místenky a nějak jsme se zabavili. Dnešní běžné lítání dětí po vagonu bych těžko snášela, ale to je teď jedno. Už jsem vlakem jezdila dost a když můžu, obloukem se tomu vyhýbám. Vlaky mi – dejme tomu – nevoní 😀

    1. V tom mém taky – ale já tam ještě nevystupovala, já se tam teprve musela vzbudit, protože do Košic to bylo už jen dvacet minut… 🙂

 6. Ono povídat a povídat. Holky (9 a 7) si už většinou povídají samy, ale sem tam vyžadují upřesnění. Jako když se zasekly u lidojedů a nemohly se dohodnout, jestli ti kanibalové spořádají také pindíky. Jako že když se tím čůrá, jestli by jim to chutnalo a taky že se moc nenajedí. Braly to úplně vážně, v zápalu se překřikovaly a důvěřivě se na mne obracely o potvrzení nebo vyvrácení jejich argumentů. Snažila jsem se, snažila, ale protože nemám v tomto oboru příslušné vzdělání, furt jim to nebylo jasné. Protože mně také ne, hádaly jsme se na celý vagon. Sem se trochu zpotila, když se celé osazenstvo posléze otočilo k nám. Myslím ale, že jim tenkrát hlasitý hovor nevadil, naopak.

 7. Víš DEDE, připadá mi zvláštní, jak dnešní předškolní děti milují jízdu vlakem, tramvají či autobusem. Můj vnuk Samík bydlí na vesnici, takže ho všude vozí autem. Když je u nás v Plzni a potřebujeme se někam dopravit, tak jedeme MHD. A Samík je nadšený, rozzáří se mu oči a je nadšený.

  Já jsem jezdila MHD a vlakem od malička. Když jsme jezdili k babičce na prázdniny, tak jsme 2 x přestupovali. Z velkého vlaku na motoráčky.
  Můj manžel dokonce pamatuje ( podotýkám,že je ročník 1950 ), jak si ve vlaku museli cestující topit. Přikládat do kamen.

  Děti jsem ve vlaku ale i třeba v čekárně u lékaře snažila zabavit čtením. Já jim četla a kluci byli hodní a nelítali a nekřičeli.

  P.S. Protože vlakem jezdíme poměrně často, všimla jsem si nešvaru, který také v článku popisuješ. Jeden člověk obsadí celou 4. Dá si všude zavazadla a natáhne nohy. A ty blbečku stůj. Když slušně požádáš o uvolnění místa, ještě se tváří uraženě.

  1. Míšo, pro spoustu dnešních dětí je vlak exotika – pokud s ním nedojíždějí „do města“. Navíc v hromadné dopravě je to zajímavější, jsou výš nad okolím a nemusí být uvázané na jednom místě. No a pak je tu !kouzlo velkých strojů“ 😀

   K tomu obsazování sedadel: ano, celkem respektuju, pokud je místo, když má člověk vedle sebe nebo proti sobě tašku/nohy. Obsadit jedním člověkem čtyřku je už drzost. Aby čtyři lidé obsadili naráz DESET míst, tak to jsem ještě nezažila! Že jim nestačila ta šestka, když už ani jeden z rodičů neseděl u okna?

  2. Můj muž hovoří ke kocourovi “ Fousíku ty rošťáku náš jeden malinkej“
   A ke mě “ Ten je tak krásnej viď „.

 8. U nás bylo povídání naprostá nutnost. Jinak se synek rozhlídl po dopravním prostředku a začal komentovat lidi, což bylo někdy o ústa. „Paní proč jste tak tlustá? “ nebo mami proč má ten pán tak vykulený oči nebo po shlédnutí totalitní reklamy – mamí,náš soudruh prezident se jmenuje busák,busák ( Gusta Husák) a pod. Takže odvést pozornost byl prvořadý úkol,pak ještě zabíralo jídlo. 🙂

  1. (rofl) Jenny, zabránit dětem říkat různé věci dokáže být pořádný záhul, když ony jsou většinou ještě zoufale upřímné (rofl)

   Jinak v dopravních prostředcích mě nejvíc uváděl do rozpaků Marek, když mu byl +- 1 rok a jezdil ještě na velkém kočárku. A jak v něm seděl, byl v té správné výšce, aby lidem dosáhl do kapes… Vracet to pak lidem byla jedna z nejtěžších věcí, které mě při výchově potkaly – hlavně tu peněženku! (wasntme)

 9. Někdy si připadám už tak trochu na hlavu, protože já na procházkách ukazuju i Denisovi (když nemám po ruce děti) 😀 .
  Podívej, Deny, támhle jede vlak a hele, Denoušku, dneska jsou v ohradě koníci! (rofl)
  Teď už jdu, ale ještě se vrátím. (wave)

  1. Hančo, to není ojedinělé – občas to dělal taťka s Bertíkem a já se občas přistihnu, že to dělám také! Ale nakonec, kdo nemluví se svým psem, že? Nemusím být proto a priori padlá na hlavu… 😛

    1. U nás taky a i dříve. Dnes : Jenko éro : A díváme se obě na oblohu až ho najdeme a pod.
     Však zvířata jsou převlečený lidi né ?! :-)))

   1. vnučka, když byla malá, nesnášela že jsem mluvila se psem na veřejnosti nebo na ulici.Co myslíte že dělá ´jako dospělá se svým psem když jde na procházku? No povídá, vysvětluje mu všechno stejně tak jako dítěti

    1. Tedy Hančo, to je dobře, žes to napsala! Koukej, kolik nás takových je – a mě občas fakt i napadlo, že mi šplouchá na maják:))
     Marto – to s vnučkou je kouzelný! 🙂

  1. No jo Míša není v Kalifornii.
   A to tam má příbuzné, kteří jí nechtějí znát.
   Třeba je to tím.

   1. Míšo, na takové příbuzné nehleď! 🙂 Já jsem moc ráda, že nás zrovna ty dnes držíš ve správném časovém pásmu (inlove)

 10. S dětmi jsme si při cestování povídala, ukazovala jim věci kolem a vysvětlovala a na delší trasy jsem vždycky měla knížku, blok a pastelky 🙂 Když jsem jim polohlasem četla, tak se mi občas stávalo, že se ke mně nasáčkovaly i cizí děti a poslouchaly 🙂 jejich matky se dívaly většinou znechuceně a nechápavě. Blok byl prima na hraní piškvorek, kreslení a oblíbenou hru „hádej, co kreslím“, kdy jsem třeba kočku začala kreslit od oka nebo čenichu a šlo o to, uhádnout co nejdřív, co z toho bude 🙂

  1. Ano, knížky, bloky a pastelky, samozřejmě autíčka 😛 A malým Andym to bylo těžké, byl opravdu hodně neposedný – ale zase hodně vnímavý i na detaily, tak tam jsme došli k tomu, že jsme hledali i jednotlivé výhybky:)))

   Naši nám obvykle ukazovali a povídali, přičemž, jak jsme byli větší, tak to taťka prokládal neustálými zeměpisnými dotazy: co je to za město/ vesnici/ kopec? Později: kam vede hlavní silnice, kterou přejíždíme, v autě proměněno na železničních přejezdech: odkud kam vede tato trať? Člověk musel pořád dávat pozor, jinak nevěděl… (blush)

 11. Já taky ukazuju („podívej“), ale protože děti už jsou velké, ukazuju všem, kdo jsou zrovna okolo. Zrovna minulý týden nad Dalmatinovem jsme v šesti lidech zkoumali nenadálý výskyt hnědých kobylek obecných na pichlavém keři, určeném k vykopání. V chytré knížce jsme si našli, že jsou to kobylky obecné, a pak jsme bádali nad tím, proč jsou tam jenom samečkové. A tak dlouho jsme kobylky na keři honili, až jsme objevili i jednu samičku 🙂
  Také jsem kamarádce ukázala, jak se líhnou šídla, jak si suší křídla a nakonec odlétají do světa. „To by mě nikdy nenapadlo, sedět tady u jezírka a zírat na nějaký hmyz. Jéé, podívej, fakt letí!“
  Asi už všichni vědí, že když zavolám: „Pojďte se podívat!“, tak opravdu něco hezkého uvidí, protože ochotně vybíhají 🙂 Naposledy vyběhli, aby viděli, jak zapadající slunce skrze bouřkové mraky pozlatilo obrovskou kvetoucí lípu u sousedů. Trvalo to jen asi dvě minuty a bylo to krásné.
  A jak jsem cestovala s rodiči? Ve spánku. Jakmile jsem nastoupila do libovolného dopravního prostředku, okamžitě jsem usnula a vzbudila jsem se tak pět kilometrů před cílem cesty.

  1. Renato, tys musela být báječné dítě! 🙂 Takhle spával Marek v autě, ale asi jen do čtyř let… bohužel 😛 Bohužel proto, že potom patřila k oblíbeným cestovním zábavám našich dětí vzájemná rvačka, takže je člověk musel krotit preventivně (angel) Pamatuju si, jak jsem jednou zastavila auto na parkovišti kdesi mezi Poděbrady a Jičínem a nařídila jim vystoupit z auta s tím, že dál jedu bez nich, protože mě to už nebaví poslouchat (jela jsem s nimi sama). Pár desítek vteřin mi věřili… a slušné chování jim pak vydrželo o něco déle:))

 12. Většinu dětských cest jsem strávila s nosem na okně. Ale pokud si vzpomínám, ukazovala jsem si sama. Vydrželo mi to dodnes, hlavně sledování proměn na známé cestě, to mě baví moc.
  Dede, Patrick nezapře tvoje geny. Je ti šíleně podobnej.

  1. To dělají ty kudrny 😛 Ale díky:))
   Taky dodnes ráda koukám ven, ale jen na těch zajímavějších úsecích. Kombinuju to s knihou a jsem pak šťastný cestovatel:))

   1. Nejen kudrny. I tvar čela a rukou.
    Knížka na cesty prostě patří! Akorát mi dlouho trvalo, než jsem mohla pořádně při jízdě číst, protože mi dlouho bývalo v autobuse blbě. (Jako děcko jsem mívala od otce režijku na autobusy, což bylo super, člověk přišel, mávl řidiči před nosem režijkou a jel, dokud se mu okolí nelíbilo natolik, že se mu zachtělo vystoupit.)
    Vyléčila jsem se z toho na puťáku Maďarsko-Rumunsko s doprovodným autobusem. Nejdřív jsem jedla 4 kinedryly denně a pak jsem z toho byla tak zblblá, že jsem je začala vynechávat, a když mi došlo, že jsem ten den neměla ani jeden kinedryl a stejně neblinkám do škarpy, tak jsem je prostě vysadila úplně. 🙂 (Asi v tom hrála trochu roli i mátina cestovatelská horečka – i když se mělo jet pouhých 25 km, máti vyšilovala už dva dny předem. Na tom puťáku nebyla. 🙂 )

    1. Jsem kdysi znala jednu mladou paní,té musel manžel zjistit , kdy přesně jede vlak tam a tam. Pak vyšla o dvě hodiny dříve na nádraží, stihla předchozí vlak a manželovi pak vynadala, že ji málem ten vlak ujel. 🙂

    2. Io, já můžu číst jen ve vlaku, v autobuse nebo v autě ne. I proto, když sama neřídím, jezdím nejradši vlakem… 🙂

     Jo a za časů častého ježdění Praha Smíchov – Jaroměř mám doma několik knih všelijakých úžasných škvárů (chuckle) To tehdy byl na smícháči antikvariát a když jsem neměla svoji knihu, tak jsem si místo časopisu kupovala do vlaku knihy z tamější nabídky. Někdy byly dobré, jindy ani ne, ale vždycky to bylo lepší s knížkou než bez ní… 🙂

     1. Antikvariát na Smíchově pořád (nebo možná už zase, nevím) je. Kupovala jsem tam asi před čtrnácti dny vnučce taky knížku do vlaku. Už jí čteme po druhé.

      1. Jeden čas tam nebyl, to vím. Jenže co zrušili přímé vlaky z Hradce (resp. Letohradu) na Smíchovské nádraží, tak tam už vlastně nejezdím… 🙂
       Ale jsem ráda, že funguje a pořád pomáhá! 🙂

       1. Mně se líbí i ta vychytávka „půjč si knihu a na dalším nádraží ji ulož do police pro někoho jiného“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN