BTW: Byla jsem skvělá a nevěděla jsem to!

BTW_dé_logoLenošila jsem na terase a užívala si klidu, jaký nastává, když člověk odmává nájezdníky. Milované, hlučné, zábavné nájezdníky, s nimiž se můj život obvykle zhoupne do živelného víru, který mě ujistí, že obvyklý poklid vůbec není špatná věc. Vzpomněla jsem si na letošní dva týdny nepřetržitého babičkování v režimu 24/7 a mírně se otřásla. Byla to legrace, ale nechtěla bych tím procházet znovu na plný úvazek…

 

A pak mě napadla překvapivá myšlenka: Byla jsem úžasná a nevěděla jsem to!

 

Uvědomila jsem si, že jsem s novorozeným dítětem zvládla bez přerušení nebo opoždění dokončit poslední ročník vysoké školy a zdaleka ne se špatnými výsledky. A to ono dítě déle než rok nespalo jedinou noc, od jedné do třech až pěti hodin ráno měl vždy aktivní den, bez ohledu na matku fungující jako zombie.

Uvědomila jsem si, že jsem úspěšně zvládla příchod dalšího potomka, přičemž mi v té době samozřejmě vypověděli toho staršího ze školky, protože jsem byla doma. Aby to nebylo tak jednoduché, pořídil k tomu můj muž ještě i štěně. Dlouhodobě to byla výhra, ale učte štěně čistotnosti, když bydlíte v jedenáctém patře a před venčením musíte obléct mimino a donutit čtyř a půlletého kloučka udělat totéž dřív, než se štěně počůrá!:))

Uvědomila jsem si, že jsem nejen přežila, ale dokázala i vychovat dvě rozjívená mláďata mužského pohlaví, obě silně dominantní a tedy neustále se rvoucí jak koně. Když se nervali, okamžitě spáchali nějakou lumpárnu. Když ji nepáchali, určitě ji plánovali. A nezabila jsem je!:))

Uvědomila jsem si, že jsem nejen přežila jejich bouřlivou školní docházku, ale dokázala jsem je i přivést k tomu, že poznávání je úžasné dobrodružství. Často škole navzdory!

Uvědomila jsem si, že ač jsem byla často zoufalá, nikdy jsme neshnili ve špíně, denně jsem dokázala uvařit, vždy jsme měli čisté oblečení a nakonec, tím bytem se vždy dalo projít, pokud jste si dávali pozor, kam šlapete:))

 

A uvědomila jsem si, že mě za tyto skvělé výkony nikdy nikdo nechválil, vždy se braly jako naprostá samozřejmost.

A uvědomila jsem si, že ani já jsem se nedokázala pochválit! Pořád jsem se viděla jako neschopná lepších výkonů a strávila spoustu času pokusy být lepší matkou, mít doma větší pořádek, a více prádla vyžehleného a…

…dnes vidím, jak jsem byla hloupá.

 

A dnes vidím, že jsem pořád hloupá! Protože si pořád myslím, že nedělám věci správně, že jich nedělám dost, že je nedělám dost rychle.

 

A napadlo mě: Co si o svých dnešních výkonech budu myslet za deset, dvacet let?

Neměla bych se radši aspoň občas pochválit už teď a trochu si to užít?:))

 

 

Přeju vám všem, abyste si uvědomili hned teď, jak jste byli skvělí – a že vlastně jste skvělí pořád. Jen to obvykle vůbec nevidíte!:))

 

PS: Co si jeden neudělá sám, to nemá  😛 Takže se rovnou zeptám, zbytečnou skromnost stranou: za co byste se pochválili vy?  🙂

Aktualizováno: 7.8.2016 — 22:31

31 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Dede, měla jsem podobný začátek dospělého života – s dítětem jsem dodělávala poslední 2 roky VŠ. Studium jsem si neprodloužila, můj muž ano (o 2 roky) 🙂 . Já jsem si ještě mezitím stihla udělat státnici z ruštiny – jen tak, protože mě to bavilo (nikdy jsem ji nepotřebovala). Několik let jsem jeden den v týdnu učila dálkaře na ekonomce – nemusela jsem, ale byl to zábavný doplněk k běžnému zaměstnání. (chuckle) K tomu 2 děti a obě babičky daleko. Máš pravdu, nikdy mi to nepřišlo jako něco zvláštního.
  Dnes jsem chválená jako skvělá tchýně. (chuckle) Fakt, všechny kamarádky mé snachy nepokrytě závidějí, že si bereme všechny tři děti na dovolenou, že je míváme odmala, že přijedu prakticky kdykoliv, když je potřeba. Já to dělám s radostí a nepovažuju to za nic úžasného, ale je fakt, že ne všude to takto funguje.
  No ale pak mám taky spoustu oblastí, kde bych mohla přidat a dělat víc a líp a…… o tom to ale dnes není, že ? 🙂

  1. Hančo, jsi báječná! Protože být pochválena jako skvělá tchyně… to je už prakticky na Řád Bílého lva (inlove)

 2. Já jsem taky skvělá! Zvládla jsem se po 16 letech ubíjejícího manželství rozvést a tím se vyhnout prožití zbytku života s cholerickým žárlivcem, který navíc začal pravidelně popíjet. Zvládla jsem se přestěhovat do svého starého bytu, zvládla jsem ho zrekonstruovat, zvládla jsem naučit své dva mini psíky žít v bytě. Doufám, že zvládnu i naučit svoji patnáctiletou dceru žít a tím ji dostat z depresí, které začala mít z toho, co zažila před rozvodem a z toho, že je trošku jiná, než její vrstevnice. Jsem skvělá, že jsem se z toho nezhroutila, že jsem schopná chodit do práce a být soběstačná i bez chlapa. Zvládla jsem i tatínkovu smrt ale strašně, tak strašně se mi stýská. Jsem šťastná, že zvládnu být ženou.

 3. Myslím , že většina českých žen je naprosto výjimečných a dokážou neuvěřitelné věci ať už mají po boku muže či ne.
  Jen jejich sebevědomí je někdy, někde jinde. Proto by si měly udělat bilanci,jako dnes Dede a být na sebe pyšné a při nejapných poznámkách okolí či rodiny ,která na způsobená dobrodiní ráda zapomíná, myslet si své a potutelně se usmívat po svými ženskými fousky. :-)) Však nejlépe víte své. Není větších a lepších žen, než těch českých. O jejich vrozené kreativnosti ani nemluvím, ta je na nich a to prosím ve všech směrech, nejskvělejší.

  1. Jenny, s tou improvizací jsi mě dostala – co já se navymýšlela „přechodných“ řešení:))

 4. Já jsem v poslední době velice ráda za Melinku. Po letech, která strávila v depce pod křeslem a bála se cizí ruky, se z ní stal pes, který mluví tak výrazně, že jí přezdívám emitorek emocí, a například včera se zvládla nejen napít z dlaně od cizího člověka, ale i si tam svoje místo vyšťouchat mezi dvěma dalšími čumáky.
  A celkem se plácám po ramenou za to, jak pohodová vyrostla Donda, přestože jsme měly podmínky od klidu a ideálu výrazně daleko – za první rok jejího života asi šestero stěhování, než se nám povedlo zakotvit v Kajutě.
  Podobným způsobem inspiruju i lidi kolem sebe. Poslední dobou hlavně k psaní. Je to práce skoro neviditelná a vypadá jako samozřejmost, ale není. Jsou momenty, kdy mě mrzí, že to ti lidi nevidí.

  1. Io, cokoliv je spojeno s uměním je vlastně neviditelná práce. Člověk je pak o to radši, když si to umění najde své příznivce 🙂

 5. Ne, ne a ne. Nejsem skvělá a nebudu. Trvalo mi spoustu let, jsem si uvědomila, že štvance si ze sebe děláme sami.
  V práci od rána do večera, nebo přes týden pryč a domů na víkend. O víkendech domácnost, aby byla jakž takž v pořádku, sem tam návštěva, zahrada, aby byla jakž takž v provozu. Po nocích zpracovávat úrodu, psát s dětmi úkoly, prát, žehlit … no tak jako všichni. Vždyť je to normálka.
  Až jsem padla na hubu a nevstala.
  Pak jsem měla spoustu času na přemýšlení, kde jsme my a kde je náš vlastní život.
  Takže se pochválím za to, že jsem si uvědomila, co je důležité, překonala předsudky (skoro) a zařídila se podle toho. Ženská práce je práce. A i když se dělá doma, nedělá se sama. A dvacetihodinový pracovní den není normální. Není. Ani pro ženské.
  Tak pravím já 😀

  1. „Ženská práce je práce. A i když se dělá doma, nedělá se sama. A dvacetihodinový pracovní den není normální. Není. Ani pro ženské.“

   Ri, tohle jsem si měla kdysi vylepit na ledničku:)))

 6. Zrovna mám na hlídání nájezdníky dva též, 2,5 a 4,5 roku. Teď si větší maluje a menší staví duplo, tak jen dohlížím :). Dede, myslím, že naše generace a generace našich maminek to odnesla nejvíc – práce, domácnost, děti, bydlení – vše stíhat a vše se bralo jako normální, to přece takhle zvládá každá… Jednorázové plenky nebyly, sušičky, myčky taky ne. Ale je fakt, že zas nebyl tak hektický pracovní život. Každá doba má své a já se přiznám,že svým způsobem jsem ráda, že jsem tam kde jsem. A i s tím věkem jsem smířená. Jsem ráda za každý den, který prožiju v pohodě, s rodinou nebo s vnoučatama. Vždyť život je tak parádní, když jsme všichni zdraví a v pohodě. Tak kéž to vydrží.

  1. Toro, tak to jsi řekla i za mne! Dík!
   Bych se pochválila za to, že jsem kdysi v mládí szàla při svém muži. Neměli jsme v čem bydlet, rodičům jsme nechtěli být na krku, tak se manžel rozhodl stavět. Svépomocí, jak bylo tehdejší nutností a zvykem. Dřela jsem zároveň s ním, naučila se ledacos praktického co jistě dáma potřebuje k životu (zdít kantky, nahazovat omítky….umíchala jsem nespočet míchaček různých malt a betonů, odvozila tisíce koleček materiálu, překatrovala tunu písku). Večer jsem na podnájmu navařila na dvoukolovém vařiči na druhý den, ráno šla do práce, odpoledne na stavbu, soboty, neděle, dovolené! Tři roky. Je pravda, že maminka nám prala, to už bych nezvládla a neměla bych ani kde prát.Po dostavbě jsem se pustila do zkulturnění pozemku na zahrádku. Dnes nechápu, jak jsem to dokázala fyzicky i psychicky. Byla jsem mladá? nebo tatínkova výchova „když se dáš na vojnu, musíš bojovat“ ? Nevím.

   1. Alex, zvládla jsem v životě ledacos, ale stavbu vlastníma rukama bych nedala. Jste s Jiřím fakt dobří! (h)

   2. Oh, tak omítat jsem se nenaučila 😮
    Ale umíchám skvělou maltu i beton a když já vybetonuju schody, tak drží 😀
    Stavěli naši, já byla pomocná síla a veškeré takto získané znalosti a dovednosti dodnes úročím 😀

    1. Já jsem dělávala helfra- překatrovat písek, nanosit zpod kopce vodu na maltu a navozit na kolečkách cihly. Jo, umím i vymalovat včetně oškrabání a vysádrování, ale nijak mě to netěší- spokojeně tu práci přenechám někomu jinému. A zedničinu skoro nenávidím, páč pokud jsem po zmíněných činnostech ještě musela umýt maltu z podlahy, nenáviděla jsem svět.

     1. Mě naučili v raném věku osmi let stavět zídky z kamenů a opravovat podezdívku a od té doby to už šlo tak nějak samospádem. 🙂 V podstatě jsem opravovala zgruntu každý bydlík, Makov byl pokročilá hrubá stavba, když jsem ho koupila. Asi nejvíc mě baví kachle. 🙂
      Ale nějak mi to nenaskočilo jako věc, za kterou bych se chtěla pochválit. Asi že mě to tolik baví a nepřijde mi to těžký. Bolí z toho jen tělo, ne srdce.

      1. Pokud opravuješ a bydlíš na staveništi sama, tak dejme tomu. Opravdu nesnášet jsem to začala s batoletem. Rodiče opravovali chalupu celé mé dětství a já jsme se nikdy nestěhovala do bydlení, které nepotřebovalo generálku. Prostě už těch stavebních úprav bylo nějak moc 🙂

       1. Jo, s batoletem to musí být strašně výživný. 🙂
        Já poslední dobou toužím po dřevostavbě. S tou je práce aspoň čistá.

        1. Když se řekne dřevo, vybavím si taťkovu příšernou cirkulárku! Ano, byla funkční a měla obrovský kotouč schopný rozříznout cokoliv. Taťka ji vyrobil skvěle… bez jediného bezpečnostního zařízení!:)) To muselo být v řezáčově hlavě. A obdivuju taťku, že na ní neměl jediný úraz – já se jí bála 😛

  2. Toro, zažila jsem roky, kdy jsem měla absolutně uspokojující práci, ve které jsem mohla roztáhnout křídla a letět. Časově i jinak velmi náročnou práci, která se mi dařila.
   Po pár letech bylo jasné, že buď vydrží práce nebo rodina, obojí se dělat nedalo. Ne pořádně. Tak jsem zvolila rodinu. Nelituju, jen někdy mě napadne… co kdybych? Ale pořád věřím, že jsem se rozhodla správně 🙂

   1. Dede, dobře jsi udělala. Máš skvělou rodinu a rodina je základ. Protože kdo jiný by tě měl, když je potřeba, nejvíc podržet? Rodina. Jsem ráda za to, že to u nás funguje. A přála bych to všem…

    1. parddon,Tora 🙂 a už zas letím. Mára spí a Verča zrovna blbne na dvoře, tak ať to nedopadne pláčem 🙂

   2. Dede, vzhledem k tvému rozhodnutí jsi odevzdala společnosti dva chytré, vzdělané, angažované mužské. To není málo! Dobrým rodinným zázemím jsi pomáhala svému muži ke kariéře, která ho naplňuje. Musel by jít daleko strmější cestou, kdyby tvé rozhodnutí bylo jiné. Svou vlastní kariéru jsi upozadila a to už není vůbec málo! Protože s tvým potenciálem je to škoda.
    Ale – vzhledem k tvému rozhodnutí jsi odevzdala společnosti…

 7. Milá DEDE, ano je to tak.
  Pokud se nepochválíš sám, nikdo jiný to za tebe neudělá.

  Takže se chválím, že jsem dokázala zvládnout 2 děti, které byly od sebe za 20 měsíců. Tj. měla ještě dvoje plenky. Tenkrát byly jen hadrové žádné jednorázovky. Při obou dětech jsem vařila , prala a žehlila a chodili jsme 2 x denně ven.

  Zvládla jsem vychovat jednoho autistu aspergera. Tenkrát o autismu neměl nikdo ani páru. O to to bylo těžší, porozumět mu.
  Nejvíc jsem pyšná na to, že se teď, sice až na prahu jeho 30-cítky, dokázal postavit na vlastní nohy. Stará se postiženou přítelkyni, dokáže věci o nich jsem netušila, že je může vůbec dokázat.

  Zvládla jsem vychovat druhého syna, který je sice zdravý, ale není to s ním vůbec jednoduché.

  Zvládla jsem je od jejich 8,5 a 10 let vychovávat sama. Jejich táta sice fungoval o víkendech, ale gró té výchovy bylo na mě.
  Netvrdím,že jsem vždy vše dělala dobře, ale snažila jsem se.

  Nejvíc se chválím, že jsem přes všechny těžkosti nezatrpkla. A dokážu se ještě občas radovat a snít.

  1. Míšo, skvěle řečeno – a klobouk dolů, žes to všechno zvládla (h) Myslím, že všechno dobře dopadlo nejspíš i díky tomu, žes nezatrpkla, v tom máš velikou pravdu.
   A syn autista na vlastních nohách s přítelkyní, o kterou se dokáže postarat, na to už je i klobouk z hlavy krátkej! (inlove)

 8. Když byly děti malé a já na mateřské, přes den jsme skákala kolem nich a večer (což bylo po desáté) jsme usedala k počítači a překládala. Vařila jsme, prala, žehlila, usínala za pochodu a všechno jsme to vzládla. A nevěděla jsme, jak jsme skvělá, páč mi bylo předkládáno, že jiní mají doma víc uklizeno a pomytější okna 🙂
  A onehdy mi sousedka odnaproti řekla, že neví, jak to stíhám, když učím, překládám, mám na starosti dům, rodinu a zvěř… a já jsme si pořád myslela, jak je to úplně normální a důležité jsou ty chuchvalce chlupů, co každou chvíli vyjedou zpod skříně. Ale věřte, že pro lidi z okolí je to většinou málo 🙂 Takže když jsem v pátek chystala kuchyň na malování, v sobotu jsme ji s Mušketýrem vymalovali a uklidili z nejhoršího a včera jsme tam různě dodělávala, čistila s Mušketýrem jezírko a podobně, tak si dokážu vyčítat, že jsme nevyžehlila. Ale pozor, pokrok, už si dokážu vyčítat i to, že jsem nestihla mít žádný volný čas 🙂 jenže dřív jsme ho při podobném zápřahu dokázala mít a ještě vyšívat nebo štrikovat 🙂

  1. Víš, když si jen představím, kolik přes školní rok odučíš hodin na různých místech (tedy ještě s tím ježdění) a k tomu neustále překládáš… tak taky netuším, jak si natahuješ den!:))
   Mimochodem se mi líbí věta „Ale pozor, pokrok, už si dokážu vyčítat i to, že jsem nestihla mít žádný volný čas“ 😀 Jo, tak se na to musí! jen to nesmí skončit u výčitek, ale u toho volného času (angel)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN