HOST DEDENÍKU – Alex: Osm dlouhých týdnů

logo člověčinySe zalíbením a hrdostí v duši jsem se zadívala na polovinu vymalované koupelny. Moje práce! Opřela jsem se pravou rukou o kachličky…když v tom rup!, v posledním článku prsteníčku nepříjemně křuplo, stočil se dolů a do boku směrem k prostředníku a bezbolestně tak zůstal a odmítal se vrátit zpět, ať jsem s ním kroutila sebevíc.

 

Dodělala jsem práci, k tomu ještě natřela trubky od topení, uklidila a čím dál víc jsem shledávala, že mi křivý prst velmi překáží. Jsem zarputilý pravák, už dvakrát jsem měla pravou ruku v sádře, takže se mi začaly promítat v hlavě všechny nepříjemnosti,  spojené  se znehybněním pravé ruky.

Začne to hned ráno na toaletě hm, hm, pokračuje čištěním zubů a šudlením obličeje. Na štěstí je léto, nemusím se soukat do punčocháčů, kozaček…  atd. Bylo mi stále víc jasné, že postih v podobě nějaké fixace mne nemine. Sedla jsem za volant s výstražně vztyčeným prsteníkem, doufaje, že si řidiči v mém okolí nepopletou můj prsteník s charakteristickým pohrdavým gestem a nebudu insultována nějakým prchlivým násilníkem.

Na chirurgii, v našem úředním městečku, se mne ujala velmi příjemná, mladá, hezká a jak se později ukázalo i velmi zdatná lékařka. Hned když jsem se objevila ve dveřích, tak mi oznámila, že jsem si utrhla extenzor, natahovač, vyslala mne na RTG, protože se může někdy vytrhnout i kousek kosti. Z nepříjemného, bezbolestného postavení prstu se začal klubat velký problém.

Po návratu do ordinace (vytržení kostičky se naštěstí nekonalo) jsem byla velmi pečlivě informována paní doktorkou, co se mi stalo, a jak bude pokračovat léčba. Zatímco sestřička velmi zručně pro mne vyráběla dlažku, mne tuhnul úsměv na rtech!

Tato šlacha se nedá operovat a sešít. Aby prst nezůstal křivý a nepřekážel (pravá ruka – proč já se sakra neopřela levou! Když už!) musí šlacha opět srůst, tím pádem musí být v klidu! A tím pádem fixována 8, slovy OSM týdnů, potom teprve se bude postupně zatěžovat. Paní doktorka ještě podotkla, že už je lepší zlomenina prstu, ta se zhojí rychleji.

Tak! A stejně je šance na rovný prst 50:50!  Pokud si dlažku znehodnotím, okamžitě přijet a budu převázána.  Tuto nabídku jsem použila hned za týden, protože dlažka byla krátká a umožňovala mi neskutečně dobrou pohyblivost, takže kromě namáčení jsem vykonávala ledacos a umný výrobek sestry jsem zničila.  Byla jsem laskavě pokárána a dostala jsem dlahu na celý prst.

Momentálně mám za sebou dva týdny, ještě dalších šest mne čeká. Sotva jsem se jakž takž zmátožila z boreliózy a chlamydií, ano obě potfory mi sedly na klouby, tak nemůžu plavat, jezdit na kole, vykonávat mokré domácí práce, čistit a krájet houby. Léto utíká, ale mám výborného manžela, který leccos zastane za mne a na moje počáteční skuhrání mi uklidňujícím tónem sdělil: „U tebe přece normální léto, už jsem si zvykl a koncem září bývá také hezky.“

Zjistila jsem, že moje kamarádka, zubní lékařka si extenzor na prostředníku levé ruky utrhla při zastrkování prostěradla v posteli (přes dva měsíce pracovní neschopnosti), moje přímá sousedka za zdí, si jednou utrhla šlachu na prstě, když prudce zabrala při sundávání ponožky!

Takže pozor, šlachy na prstech praskají nejenom při volejbalu! Přeji všem příjemně strávenou druhou polovinou léta a opatrně na prsty!

 

Dede: Přesvědčila jsem Alex, aby o svých zkušenostech napsala, protože když něco vlastně nebolí, leč neošetřené to může znamenat znehodnocený prst, tak je třeba šířit osvětu! Já už zažila a i řešila ledacos, ale o tomhle slyším poprvé. Tak to berte částečně jako varování:))

Jinak přeju Alex, ať se s dlahou radši sžije , aby byl prstík jako novej  (inlove)

A o čem bychom si dnes mohli povídat? Třeba o úrazech, které nám pořádně změnily plány – či o těch, na které jsme vyzráli.

Já rovnou přidám rozsekané koleno, když jsem v šestnácti letech spadla 2. července (!!!) z koně. Do půli srpna jsem měla sádru od kotníku po kyčel a zbytek prázdnin se znovu učila chodit. Ale stejně dobře si pamatuju, že po troše praxe jsem se s tou sádrou dokázala v taťkovo holinách i brodit potokem. Přece se nevzdám!:))

Aktualizováno: 14.12.2019 — 23:32

28 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Alex, Kubovi a případným dalším pacientům držím palce ať se vyléčí bez zlých následků. (y) (y)

 2. Alex, to teda je otrava s tim prstem. A 8 tydnu! Drzim palce, at se dobre zhoji.

  Ja jsem pred nekolika lety okouzlovala vztycenym prostrednikem. Nekdy jen na leve ruce, nekdy na obou. To bylo pred operaci krcni patere, ktera se tak nejak rozpadala a tlacila na michu a nejake nervy v okoli. V dusledku cehoz mi spontanne visely vschny prsty do nedrobovolne pesti – s vyjimkou prstu prostredniho. Ten hrde stal vztyceny. A protoze ja se bez rukou nevyjadrim, tak to vypadalo fakt jak jedno jedine gesto. Coz o to, v praci si zvykli, ale sranda byla na jednanich nebo u soudu. Tam jsme fakt predem upozornovali, ze jsem se nezblaznila, ale ze je to neurologicka zalezitost. A fakt je, ze i dnes mi ten prst nnekdy spontanne vyjede nahoru. (chuckle)

 3. Tedy Alex, to se toho na tebe opravdu sesypalo nějak moc najednou. Tak moc přeji rychlé uzdravení !!!!

  Slovo extenzor slyším poprvé, pokusím si ho zapamatovat 🙂 I já měla poraněný prst. A jako u Alex také napotvoru na „pracovní ruce“, v mém případě levé, jelikož jsem levák. To mi kdysi kočka Smoky téměř prokousla levý ukazováček. Přesněji, pořádně se zahryzla do prvního kloubu pod nehtem. Bylo to zcela nechtěně, takže jsem sice zařvala, ale kočce to nevyčítala, byla to vlastně moje chyba. Smoky velice zaujatě sledovala z okna kočku před domem, silně mručela a já myslela, že jí cizí kočka tak frustruje, že bude lepší, když jí od okna přenesu jinam. Což byla chyba, ona, jak byla v pozoru se bleskově otočila a rafla mě (taková trochu přesměrovaná agrese). Dávala jsem si studené obklady (přes den i na noc), máčela v heřmánku. Mírný otok sice splaskl, ale prst do poloviny znehybněl. Furt jsem myslela, že zábaly pomohou, nepomohly, prst zůstával trčet. A velice mi tím při práci překážel, stále jsem jím do něčeho šťouchala a tím bolest obnovovala. Týdny ubýhaly a já se vyrovnávala s tím, že tak to už zůstane. Přesto jsem si při půlroční kontrole u dr. postěžovala a on mě poslal na rehabilitaci. Bylo to jak mučení za inkvizice – doslova mi ten prst silou ohýbali, sice předem nahřátý, ale bolelo to děsně. Dělala jsem tam i různá cvičení s rukou (zaměřená na prsty) a po 6 nebo 8 návštěvách na „hodinách utrpení“ se prst podařilo rozhýbat – napsali že na 75%. Mám na vrchním kloubu bouli a je tím trochu pokřivený, ale hlavně že je zase funkční(podle mého teď už na 95%). Od té doby vím, že rehabilitace umí zázraky. A dr. mi tenkrát řekl, že moje obkladování byla velká chyba. Tím jsem si totiž sama prst znehybněla a on v té „hýčkané“ pozici zatrvdnul. Měla jsem s ním naopak – i přes bolest – cvičit, ohýbat ho. Asi jako když manžela po výměne kyčle hned druhý den stavěli na nohy a nutili chodit. Tak Alex, až ti sundají dlahu, snaž se prstem take co nejvíce hýbat.

 4. Uf, netušila jsem, že se něco takového může stát, navíc při tak banálním pohybu. Znehybnění na pravé ruce je nepříjemné, ale nezbývá než vydržet. Přeju, aby prstík srostl tak, jak má! (y)

 5. Jen zcela OT technická – flexory (a extenzory) jsou svaly (ohýbače vs. natahovače), ne šlachy. Asi se Ti přihodilo něco jiného, nebo Ti to dostatečně nevysvětlili (nebo nevím).
  Ale soucítím, to je jasné, každá zdravotní patálie je velice nepříjemná. Přeju brzké uzdravení.

 6. Alex – držím palce, ať se ti prstík narovná ke tvé spokojenosti a jsi nadále šikovná pravoručka (clap)

 7. Alex, to je nepříjemné… a dlouhé. Ale uteče to, věř mi. Já před dvěma lety v půli listopadu si zlomila záprstní kůstku u malíčku na levé noze, samozřejmě jsem na tom den pajdala, než jsem se donutila jít k doktorovi a tam jsem na to dostala na šest týdnů nechodící sádru. Před vánocema, radost veliká teda. Ale hele – ted na to vzpomínám docela ráda. Vánoce byly i tak, nebylo naklizeno, napečeno pomálu, dárky před internet… a šlo to. A těch šest týdnů se sádrou a pak ještě dva na rozcvičení doma utekly jak voda. Tak dlouho jsem doma z práce ještě nikdy nebyla. No a hele, šlo to, přežili jsme všichni… Tak držím palec, ať se to zahojí dobře.
  No a tobě Dede též, ať se vše dobře léčí.
  Prostě táhněte a srůstejte… (doufám, že víte, z čeho to je… :-))

  1. Zdravím všechny, a děkuji za sdělení vašich prožitých bolístek a fixací! „Sdílená bolest, poloviční bolest“.
   Ano, Aida správně opravila – extenzory jsou svaly, ale šlacha se mi jednou rukou asi lépe klofala do klávesnice 🙂 .
   Kubovi ze srdce přeji vyhojení sluchu!!!!

 8. TEDY, ALEX. TO JE VÁŽNĚ PECH. JÁ MĚLA ASI PŘED ČTYŘMI ROKY COSI PODOBNÉHO. NEBYLO TO NIC ZLOMENÉHO SNI UTRŽENÉHO, BYL TO JEN ZÁNĚT KARPÁLNÍHO TUNELU A NA PRAVÉ RUCE TAKY. JEN JSEM VYŽDÍMALA RUČNĚ CCA 10 LITROVÝ KÝBL NALOŽENÝCH BEZINEK A PRŮŠVIH NASTAL TÉMĚŘ OKAMŽITĚ. NEMĚLA JSEM VŠAK JEN ZAFIXOVANÝ P JEDEN RST. U MNE BYLA SÁDRA OD PODPAŽÍ A SAHALA AŽ TAK, ŽE JSEM NEPOHNULA ANI ŽÁDNÝM PRSTEM NA RUCE. ZE SÁDRY MI VYKUKOVALY JEN NEHTY PRSTŮ, ZBYTEK VIDĚT ANI NEBYL, NATOŽ,ABY SWE S NIMI DALO POHNOUT,PAK DOKTOR SE SE MNOU VŮBEC NEHODLAL BAVIT A TU SÁDRU MI PŘIDĚLIL NA SEDM DLOUHÝCH TÝDNŮ. A BYLO TO FAKT KRUTÝCH 7 NEDĚL.VZHLEDEM KE SVÉ DĚTSKÉ A PUBER´TÁCKÉ ŠIKOVNOSTI JSEM MÍVALA SÁDRY NA PRAVÉ RUCE DOST ČASTO, TAKŽE JSEM SE I LEDACOS NAUČILA I LEVOU. DOKOJCE JSEM I ZVLÁDALA PSANÍ LEVOU ROKU. OVŠEM UTŘENÍ SE PO POŽITÍ WC MI FAKT LEVOU NEŠLO. NO, VYŘEŠILA JSEM TO JEDNODUŠE, TAKŽE Z WC JSEM ŠLA DO KOUOPELNY A ZNEŠIŠTĚNÝ OTVOR JSEM PROSTĚ OSPRCHOVALA. VŠE OSTATNÍ VČETNĚ JÍDLA JSEM SICE ZVLÁDLA, ALE POTÍŽ BYLA PŘI JAKÉMKOLI VAŘENÍ. V TÉ DOBĚ JSME VAŘIKLA POUZE BRAMBORY VE SLUPCE, PROTOŽE LOUPNÍ BYLA NAD MÉ SÍLY. KRÁJENÍ CIBULA ČI JAKÉKOLI PŽÍPRAVY KRÁJECÍ NEBYLO MOŽNÉ ZVLÁDNOUT JEN JEDNOU RUKOU.JIŘÍ SWE SICE SNAŘIL POMÁHAT, ALE POKAŽDÉ PŘI RUCE NEBYL.

 9. Alex, je to na prd, ale zahojí se to, když to máš ošetřené. Já mám většinou následky úrazů nedohojených, kdy na námitku, že po 14 dnech to pořád bolí, mi bylo řečeno „to se stane, dávejte si na to na noc mokrý hadr“. Jako mladší jsem měla tendenci být poměrně ukázněný pacient, ale po takových zkušenostech jsem toho názoru, že je to stejně jedno.
  Asi trochu poprosím o palečky, Kuba bere šílené dávky kortikoidů, by s emu spravil sluch po výbuchu, u kterého dřepěl v sobotu a zdá se, že to nezabírá tolik, kolik by mohlo (i když těžko říct). Popáleniny s vpečeným střelným prachem se hojí slušně, i když asi něco vyhnisá, ale to ucho furt není dobrý. Zítra jde na kontrolu do nemocnice a obávám se, že si ho tam možná nechají.

  1. JEŽKOVY VOČI, MATYLDO, MAČKÁM PĚSTI PRO KUBOVO ŠTĚSTÍ SEČ MOHU. OHLUCHNUTÍ , I KDYŽ BY BYLO TŘEBA JEN DOČASNÉ DĚS A BĚS. A POKUD BY KUBOVI V TÉ NEMOCNICI SLUCH VRÁTILI, B BYLO BY TO SKVĚLÉ.NEJSEM DOKTOR, PROTO SE PTÁM, PROČ NA TEN ÚRAZ MUSÍ BRÁT ZROVNA KORTIKOIDY?
   JÁ UŽ DLOUHO SLYŠÍM VELICE MIZERNĚ.ODMALIČKA JSEM TRPĚLA STRAŠLIVĚ ČASTÝMI ZÁNĚTY STŘEDOUŠÍ.KTERÉ VŠAK VELICE SNADNO PRASKLY SAMOVOLNĚ. MÁM NÁSLEDKEM TOHO JEDEN BUBÍNEK TAK ZJIZVENÝ, ŽE UŽ DÁVNO PŘESTAL BÝT ELASTICKÝ A FUNKČNÍ, A VE DRUHÉM BUBÍNKU JE DOST VELKÝ OTVOR,TAKŽE ANI TEN NEFUNGUJE, JAK BY MOHL. A JELIKOŽ NESNESU JAKÝKOLI DRUH NARKÓZY, NELZE TNA TĚCH BUBÍNKÁCH UDĚLAT JAKOUKOLI PLASTIKU. SLYŠÍM JEN TROCHU A JEN NA JEDNO UCHO.VÍM, JAK JE TO TĚŽKÉ.

   1. Už si ho tam nechali, protože ta ambulantní léčba moc nezabírala.
    Jo a kortikoidy má na prokrvení té postižené oblasti. Prý.

    1. Kolegyně chodí 1x ročně na kapačky na ušní do Vojenské, aby se jí nezhoršoval sluch a říká, že to zabírá. Nevím jaký má přesný problém.

     1. Problém se jmenuje akustický šok- připletl se k výbuchu. První kontrolní štace byla na popáleninách, druhá na ORL. A to jsem si myslela, že ty nohy jsou na tom hůř…

      1. Držím palce Alex i Kubovi.
       Každý zranění je protivný, ale nejodpornější jsou ty, který nechají nějaký trvalý následky, i kdyby jenom zevnitř poškrábanej kloub.

    2. A sakra, to je patalie. Drzim vam palce. Copak kuze, to je bolestive, ale zahoji. Hlavne, aby se to spravilo s tim sluchem. (y)

  2. Držím palce moc, Matyldo. Přijít o sluch by bylo moc špatné. Určitě se to spraví, je mladej, tak snad to půjde, třebas pomaleji, ale půjde.

 10. Alex moc na Tebe myslím a držím palce ať to nebolí a dobře zhojí. Já se svými 10 zlomeninami za celý život velmi dobře vím, co znamená znehybnění čehokoliv. Doufám, že už mám vybráno.

 11. Milá Alex můj manžel si také utrhl extenzor při zastrkávání prostěradla. Byl na chirurgii a neměl to ani znehybněné a zahojilo se mu to samo.

  Svou troškou do mlýna připěju, že jsem 4 měsíce po ASK pravého kolene s degenerativní chrupavkou vylezla na kopuli ve Vatikánu v Římě. Myslela jsem, že tam zdechnu. Už nikdy více.

  1. Příště výtahem, je tak zhruba do dvou třetin a vstupné je jen o 2 € dražší. 😉 Zrovna zhruba před týdnem jsem tam byla, bohužel bez dalekohledu. Příště výhradně s ním.

 12. Inko, na to, že jsem neměla nikdy nic zlomeného jsem šeredně ale opravdu šeredně doplatila. Asi před pěti léty jsem na zahrádce šlápla a propadla jsem se do díry po hryzci. Nebyla pod drnem vidět. V kotníku zabolelo a snad ani nic nekřuplo. Nevím. Nikam jsem s tím nešla a léčila to jako výron, ani ne v klidu. Když jsem s tím asi po třech měsících šla na rentgen, tak zjistili, že mám zlomenou nějakou kůstku. Ale řešili to tak, že to je artróza a že se s tím nedá nic dělat. Pořád to natéká a bolí, že někdy neujdu ani dva kilometry. Když mě poslali za čas na traumatologii tak mi napsal pan doktor, že se s tím nedá nic dělat jen znehybnit kotník a vzhledem k dalším potížím si mi s tím dělat nebudou. Tak pajdám a pajdám a trpím.

  1. A to já jdu k doktorovi i s výronem, protože pod to není vidět, bolí to a pokud by člověk měl navíc ještě něco zlomeného, v tom kotníku je to problém.

 13. Přeji 100% uzdravení.
  Já nikdy nic zlomeného neměla a úrazy se mi docela vyhýbají. Jeden kuriózní dvojitý bych ovšem měla…To jsme jeli na první tábor po obnovení skautingu, všichni jsme byli notně nadržení a přípravy byly naprosto dokonalé, zbaleno jsme s sebou měli vše, co bychom mohli ty tři neděle potřebovat pro tábor i pro naši tehdy dvouletou Kačku. Byla toho halda v chodbě, o kterou jsem si v noci nazáchodjdoucí parádně rozbila obličej. Vypadala jsem jako když mne Bimbo mlátí. Když se mi to asi po deseti dnech vyloupalo a já vypadalo normálně, ukručeli mne ti nejstarší, abych je naučila skákat do vody. Takové plivátko to bylo, prkno hezky zelené, oslizlé… Šipka s rozběhem nebyla zrovna to pravé ořechové, což jsem zjistila, když jsem uklouzla a do vody šla skoro kolmo. Zapřela jsem ruce, ale ten ksicht jsem si ošmirglovala znova a to můžu být ráda že jsem si nezlomila vaz. Je zajímavé, jak se v takové chvíli čas vleče, já letěla sotva dva metry a za tu dobu jsem si stačila uvědomit, že tohle nemusím přežít.
  Naše Kačenka má po mé mamince vysoký práh bolestivosti, takže jednou týden chodila se zlomenou rukou, než jsme dojeli k doktorovi. To s ní jezdila na kole a plavala…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN