BTW: Zralé léto

0803dar8_1„Kombajny! Patricku, koukej na kombajny, ty jsi tu ještě letos neviděl!“ Zatímco upozorňuju malého milovníka zemědělské techniky na nový fenomén (loni tu touto dobou nebyl:)), tak si najednou s nepříjemným pocitem uvědomím, že léto vrcholí a já mám přitom pocit, že jsem si ho ještě snad ani nezačala užívat!

 

Hned vzápětí se pokárám – samozřejmě, že si léto užívám, dokonce i čerstvou rybízovou marmeládu mám udělanou, spoustu borůvek jsem snědla a pryskyřicové vůně vyhřátých jehličnatých lesů se nadýchala. Kořen té momentální minipaniky tkví jinde a já vím kde. V letech raně školních, kdy jsem si touto dobou uvědomila ten děsný fakt, že prázdniny se už překulily do druhé poloviny.

 

Léto budiž pochváleno:))

Léto budiž pochváleno:))

 

Co na tom, že prázdniny už dávno nemám a na venkově (díkybohu:)) žiju celý rok. Stejně přichází s vrcholným létem jakýsi pocit stesku a je jedno, že vlastně nemá opodstatnění. Vždyť já mám ráda i podzim, ne? Stejně jako zimu. Eh… tady dodám, že je mám ráda ve správných obdobích – tedy například netoužím po zimě v létě, že:))

 

Žně focené z mého okna - kombajn

Žně focené z mého okna – kombajn

 

Když ale zaženu hloupé pocity, mám se z čeho radovat! Zlatá pole s obilím – miluju ten pohled, i tu vůni za suchých horkých dní. Žně jsou pro mě napínavá podívaná, nikdy neodolám pohledu na kombajny, traktory s ohromnými vleky, na celou tu (většinou) velmi účelnou organizaci, jejímž cílem je dostat úrodu pod střechu pokud možno suchou.

 

Jiný kombajn, který stál dva dny zaparkovaný před naší zahradou - místní sedlák nejspíš zase nechtěl přijít o naftu, jako když loni nechal kombajn v noci na poli. Naše psice si kombajn pohlídaly:))

Jiný kombajn, který stál dva dny zaparkovaný před naší zahradou – místní sedlák nejspíš zase nechtěl přijít o naftu, jako když ho loni nechal v noci na poli. Naše psice si kombajn pohlídaly…:))

 

Další fáze ošetření polí je opticky také pěkná – zlatá strniště se mění v jemnou čokoládovou hněď – v našem kraji jde spíš o čokoládu mléčnou, černozem není pro podhůří Krkonoš zrovna typická. Jenže jakákoliv čokoládová přirovnání nepomohou, když musíte vydržet ten smrad! Pro čtenáře nesžité se zemědělskou praxí doplňuju, že před podmítáním se strniště hnojí rozmetanou kejdou. Šťastným, kteří nevědí, co je to kejda, doporučuju googlit:))

 

Když se snáší balíky, aneb žně z mého okna podruhé:))

Když se snáší balíky, aneb žně z mého okna podruhé:))

 

Krajina v této době ztrácí ten neprostupný zeleno-zlatý kožich, který nutí poutníky (i trénující psovody stopaře:)) se držet pouze na cestách nebo v lesích. Na loukách už roste otava, tráva je tedy o něco řidší a je v ní víc květin, než v té husté jarní. Loukou se tedy dá projít, aniž by člověk příliš poválel trávu a ztížil tak její sekání. Stromy jsou tmavě zelené, letos bujně zelené – nezničené suchem.

 

A kdopak nás to navštívil? Čáp kontroluje průběh prací:))

A kdopak nás to navštívil? Čáp kontroluje průběh prací:))

 

Tedy všechny kromě mé třešně – srdce mi usedá, když se na ni podívám. Listí uschlo a opadalo, jen na vrcholcích nejvyšších větví ještě nějaké je. Můj krásný strom umírá a já ani nevím proč. Zato růže letos rostou a kvetou takovým způsobem, že už chápu, jak to bylo s tou Šípkovou Růženkou. Bílá růže už byla tak veliká, že bránila otvírání okna!

 

Moje růže

Moje růže

 

Bylo tedy třeba jim ostříhat odkvetlé květy. Ty nové keříky, co mám u zadního sezení, ty jsem si ostříhala sama – byly toho jen tři větší košíky. Ale na ty v růžové zahradě jsem nutně potřebovala Martina. To není práce pro dámu ve slamáku s košíčkem na předloktí – to je v případě mých růží práce pro statečného muže v ochranném oděvu.

 

Moje růže - to jsou ty zahrádkové:)) Další mám jinde...

Moje růže – to jsou ty zahrádkové:)) Další mám jinde…

 

Moje růže jsou totiž predátoři, kteří dokázali vytlačit i mátu:)) Nakonec jsme na tom pracovali oba (já stříhala na těch lépe dostupných místech:)) a výsledkem byla hromada vysoká asi metr dvacet na základně s průměrem kolem dvou metrů. Eh, mám opravdu ráda růže!:))

Letos máme krásné léto, bez zbytečných veder a dokonce s dostatkem vláhy. Mám radost a jsem vděčná. Vždycky, když se zrovna neleknu, že ještě chvíli a je tu listopad!:))

 

0803dar9

Muškáty nezklamou:))

 

 

A tak se ptám: jak si léto letos užíváte vy? Kde vám bylo krásně? Kam se těšíte? (Míša do Říma! A napíše nám o tom:)) Máte nějaké fotky, na které můžete dát odkaz? Pojďme vzdát hold létu, i když je už po svaté Anně:))

Aktualizováno: 31.7.2016 — 16:50

26 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Tak naše léto je tu opravdu dlouhé, od května do září. Až teprve v říjnu se začne citelně ochlazovat, tedy ráno a večer, přes den může být ještě pořádní pařák. „Jaro“ tu máme tak březen, duben, pak už přijdou vedra. Jak říká jeden náš známý (zdejší rodák), v Alabamě jsou 4 měcíse ráj, 8 měsíců peklo. Ty 4 měsíce, kdy si libuje je listopad-únor. No v říjnu jsem už z těch hiců dostatečně vyčerpaná, že ochlazení vítám, ale sotva teploty klesnou na +20 a níže skuhrám, jaká je mi zima 🙂

  Ale i tady máme ty „pryskyřicové vůně vyhřátých jehličnatých lesů..“ a take ji mám moc ráda, protože mi připomíná (hlavně) borovicové lesy mládí. Apropos pryskiřice – dělávali jste si někdo „žvejkačku ze smůly“? V dětství jsme v lese odlamovali bublinky smůly na kúře stromů a v puse ji cucali tak dlouho, až změkla a dala se „žvýkat“.

  Dede, máš překrásné růže !!! Já mám tři keříky červených růžiček – knock-out rose. Květy vydrží tak dva tři dny, pak lístky opadají. Ale nové hojně dorůstají, takže keř kvete až do mrazíků. A já pravidelně odlamuji zbytky, prý se to má, protože to podpoří další květy.

  A Dede, držím palce, ať zdravotní problémy přestanou být vleklé ba co víc, ať zcela pominou.

 2. Tahle monstra mi svištěla kolem oken celý minulý týden. A vůni venkova si užívám každou chvíli, neb na druhém konci je prasečák. (pardon)
  Ale tohle léto je příjemné, to jen lonské bylo nenormální.

  A Dede, růže máš výstavní, to teda jo.

 3. Mám takový dojem, co jsme přijeli z dovolené, že tady u nás na severu si léto vybírá oddechový čas. Na horách jsme měli krásně, ani jsem nedoufala, že bude tak teplo. Jak v Jizerkách v půli července, tak v Orlických na konci měsíce jsme se i koupali. Zato teď je tu jen kolem 20 st., zataženo, deštivo! Bych prosila ještě přidat na teplotě i slunečním svitu! (sun) Nejhůř snášejí deště, zvlášť ty prudké, petúnie v truhlíku – sotva se vzpamatují, už je další příval vody zase zdecimuje:
  http://hanca1.rajce.idnes.cz/Srnec#Kytky_cervenec_2016_014.jpg
  Škoda, že jsem si nevyfotila ty loňské, ty si v těch vedrech lebedily!
  Páni, Dede, ty stroje jsou krásné, našemu Viktorovi by se taky moc líbilo koukat na ně z okna! On je rovněž fanda do strojů, přístrojů, udělátek a rád uvádí věci do chodu. Naposledy na dovolené se vypracoval do funkce liftboye pro výtah na nádobí – to úžasné zařízení bylo v jídelně a paní majitelka mu dovolila, aby mačkal příslušný knoflík. To bylo radosti! 🙂

 4. Miluju léto, to se o mně ví (rofl) .

  Dnes ráno jsem si povzdechla, že už odletěli rorýsi – to je u mne první náznak paniky, že dobrých dnů je před námi již pomálu. Ale potěšili mě čápi – ti v počtu cca 20 kusů radostně prohledávali čerstvě zorané pole … tak je to dobré, čápi tu ještě jsou …

  Ovšem jak mnozí vědí, léto je stav duše … tož vám všem přeju celoroční léto (f) (f) (f) .

  1. No a já už jsem předevčírem toho cvrčka taky slyšela. Mě tyhle mírnější dny docela přišly vhod.

 5. V podstatě letos poznávám Kajutu. Ještě nikdy jsem nebydlela těsně vedle potoka. Znamená to, že prakticky nemusím zalívat, ale zas musím vymejšlet, jak přimět vítr a slunko, aby Kajutu obíhaly a sušily. Loni, když bylo to děsné vedro, tu zůstala opuštěná zahrada pořád ještě dostatečně zelená, zatímco za barákem to krásně vyschlo. Letos je tam zatím pořád ještě vlhko. Musím vymyslet nové triky, je to první vodní domeček, co mám, ty ostatní byly spíš větrné a sluneční.
  Ale na procházky je parádně!

 6. No tak teď nevím. Já norské léto neopouštím, tak jsem pro sousedy vysoce oceňovaný jedinec, který v případě nutnosti zaleje zahradu, vezme poštu a tak. Dělám to ráda. I když mám paniku z alarmů, každý jiný systém, jiná hesla. No povedlo se mi, povedlo zainteresovat securitas. Ale už mám u nich i kamarády, přátelsky si klepající na čelo 🙂 . Eh, koukám, že jsem se dostala někam jinam.

  Tak teď ty růže! Sama je nemám, soused jich má patnáct. Odstřihuji každý květ hned po odkvětu, ne najednou jak to asi dělá Dede. Nepotřebuji tedy Martina, ale.. dělám to špatně?

  A teď k létu. Norské léto miluji. Tedy když se povede, třeba jako letos. Srpen začíná být chladnější, slunce je ostré jako na horách a vzduch mi připomíná chladnou vodu. Ta ale nestudí, naopak, je příjemná, jen hladí.
  Ale ráda také vzpomínám na horká léta mého dětství, na tetelící se vzduch u babiččiny stodoly a pozlacené prašné pruhy uvnitř. Od slunce, které se tam škvírami dralo. Jaké ticho a vůně a tajemství!
  Jak to, že ze mne tenkrát nelil pot a jen jsem si to užívala! Ty hormony nejsou nic moc, si myslím.

  1. Hi, hi, Jano, souhlasím s Tebou, co se týká hormonů. A to jsem si, naivka, myslela, že s přibývajícím věkem se jejich pozornosti zbavím a budu si užívat znovu teplé letní dny. Kdepak, vycházím s Ajvinkou za ranního kuropění a ploužím se až večer po západu slunce. Zbytek dne trávím v noře.

 7. Letošní léto je takové, jaké by asi léto v našich klimatických podmínkách mělo být, tak opravdu nevím, nač si zemědělci stěžují. Teda pokud si u každé plodiny rok co rok nepředstavují maximální výnosy zvýšené tak o 10%. Nebo co je u nich tedy běžný výnos. Omlouvám se, to ti vinaři, zasejc mne to nadzdvihlo.

  1. No jo, Inko, vloni si nestěžovali – vinaři. Vloni peronospora nehrozila … zase si stěžovali jiní (nod)

    1. Já děvčata vím, ale nezavděčí se – loni byly malé hrozny, na jaře to proschlo a strašně sladké. Letos halt plíseň. Tak to bylo i za našich předků, tak to je a tak to i bude, protože příroda je to jediné, nad čím člověk nezvítězí. Protože i kdyby zvítězil bude to jeho zkáza

     1. A tak ber to tak, že nadávají jen zemědělci- soustružníkům je to většinou šumák 🙂

 8. Dede, ta třešeň normálně kvetla a pak začala usychat? Pokud to tak bylo, začalo to schnutí od konců větviček, které kvetly, a vypadaly pak jako spálené mrazem, tak jí asi není pomoci. Má moniliový úžeh (spála růžovitých), proti němu se bojuje postřikem v období kvetení a pak těsně po něm…, hodně citlivé jsou meruňku a višně, ale postihuje i další peckoviny. Podívej se na webu, jestli se dá řešit nějak jinak než pilou.

 9. Dede vás všechny zdraví a mává z cest, kam se vypravila řešit své vleklé zdravotní problémy. Nemá net, ale všechny vás přese mne pozdravuje!

 10. Léto budiž pochváleno.
  Míša se těší do Říma a napíše o tom. Odlétáme od dneška za měsíc. To správné léto si užijeme tam.

  Jinak také mám vnoučka milující traktory a veškerou zemědělskou techniku. Ten pozná už na dálku jakou značku traktor má. Vyzná se v tom jak odborník. Hraček traktorů od výrobce Brudera má opravdu hodně.
  Takže k letošním narozeninám dostane hodinky s motivem trakoru Valtra. Bude mu 6 let a už je to velký kluk.

  http://eshop.agrico-sro.cz/files/thumbs/mod_eshop/produkty/full/4561.384789483.jpg

 11. Letošní léto je příjemné a líbí se mi- stěžují si vinaři, protože v tom vlhku napadají révu snad všechny druhy chorob najednou. Takže když jsme loni zasadila tři hlavy stolního vína u zahradní zdi, mám to hned s výukou o plísních, protože jak zasvitne slunko, tak promáčená země tu vytváří podnebí hodné skleníku.
  Ale je jasné, že je druhá půlka léta- chladno zrána, i když jen kapku a já pořád běhám venku jen v kraťasech a v žabkách.
  Růže závidím, já mám před domem tři minirůžičky a pořád na nich jsou nějaké choroby, tak mě skoro přestávají bavit.

 12. Dede, mám ráda vrchol léta! Ta vůně balíků slámy! To jsme si z nich stavěli na strništi pevnosti, než nám je zemědělci rozebrali a odvezli. V pozdějších letech jsme si stavěli z balíků překážky pro koně. A stále byly prázdniny!
  Růže máš skutečně nádherné! Já je hnojím, stříhám odkvetlé konce, ale musím hodně stříkat proti plísním, jinak by byly bez listí. Dělají to dva keře, ostatní odolávají. Asi odrůda.
  Letošní léto až na pár tropických dní je také vlhké a příjemné. Vegetace bují a já mám radost, že nepřijdeme o okolní lesy (pokud je nezničí lesáčtí odborníci).

 13. Já jsem známý chladnomil, vedra upřímně nenávidím, do teplých krajin k moři apod. by mě nikdo nedostal, ale léto mám samozřejmě ráda jako všichni. To „naše“ léto, kdy není tropické vedro, pofukuje, v noci se vychladí byt, protože teplota klesne až je někdy zapotřebí i lehká deka, občas sprchne, občas je zkrátka horko, ale to se dá vydržet. Letošní léto je pro mne ideální a teploty okolo 30° trvaly tak krátce, že se daly přežít. Loni jsem trpěla jak zvíře. Letos si léto užívám a jsem maximálně spokojená. Ještě mít víc času na procházku nebo výlet….. ale to bohužel nemám.

 14. Dede, krásně jsi to napsala. Tento týden mi spíš připomíná vyvedené září než léto. Máš nádherné růže, co s nimi děláš? Vypravuješ jim pohádku o Šípkové Růžence? U nás mi tak nenarostou, asi nemám ty správně zelené ruce. Jsem ráda za každý květ. Asi budu muset k tobě zajet na školení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN