BTW: Kdo, já???

BTW_dé_logo„Kdo, já?“ Ano, byla jsem to já a vůbec to nevím! Jestli je tohle ukázka toho, co přijde, tak potěš koště – pomyslela jsem si po poslední příhodě se ztracenou numerickou klávesnicí.

 

Není to tak dávno, kdy jsem si znovu s jistým úžasem uvědomila, jak snadno se uklízí dům, odkud se již odstěhovaly děti. Tedy, ne, že by bylo o moc méně špíny – práší se pořád a psi nanosí domů víc přírodnin, než kdy děti zvládly, ale jak snadno se ta špína uklízí, když všechny vodorovné povrchy nejsou plné věcí, které za sebou děti, puberťáci i adolescenti s tak neúprosnou dokonalostí trousí!

Nicméně po dvou příhodách z poslední doby mám dojem, že je to nutný stav, který je třeba nastolit coby obranu před děním příštím. Děním, ve kterém bude hrát hlavní roli rozčilená (případně rezignovaná) otázka: „Kde to, k čertu, může být? Vždyť jsem to sem dala!“

Neříkám, že něco hledám pořád, ale rozhodně častěji než před několika málo sto lety. Navíc se častěji dostávám do situace, kdy bych přísahala, že jsem to sem dala – a ono tu tam není, následováno situací, kdy je věc na místě, kde bych přísahala, že jsem ji tam nedala. Jen pro ilustraci uvádím dvě příhody.

Nejdřív jsem hledala brýle na čtení. Používám je málokdy, většinou spíš na šití, a poslední stopou mi byla vzpomínka, jak čekám návštěvu nenechavého tříletého nezbedy a preventivně mu odklízím pouzdro s brýlemi z dosahu. Ale kam jsem ho mohla dát? Nejdřív jsem hledala sama. Potom jsem zapojila Martina. Ten se okamžitě zeptal: „Kam bys to logicky dala?“ a já odpověděla: „Do mé pracovny.“ A hned zakvílela: „Ale tam to není!!! Prohledala jsem ji mockrát!“

Martin mi uvěřil – konec konců, moje podkrovní pracovna je místo velmi útulné, ale maličké, prohledat ji není žádný problém. Zkrátím to – hledali jsme po domě, já hledala nakonec i v mrazáku a přístěnku pod schody, ale nic. No a pak jednou u nás byl Marek, stál vedle mého pracovního stolu, já mu cosi ukazovala na počítači a jen tak ho upozornila, aby mi řekl, kdyby náhodou natrefil na pouzdro s brýlemi.

A on se na mě tak divně podíval, a zeptal se: „Tohle?“ A sáhl za dva rámečky s fotografiemi, které mám na stole. Chviličku jsem zírala na postrádané brýle a pak se začala smát. Jak prosté! Rámečky jsou nakloněné a chtělo to prostě jen o kus vyšší osobu, aby je našla. Já jsem je vidět nedokázala a v rámci hledání jsem rámečky neposunula, vždyť jsou až u stěny, ne?:))

Druhá příhoda se stala po mém návratu z Barcelony. V Praze jsem si vyzdvihla v Alze koupenou numerickou klávesnici k notebooku, krabička nevelká to byla. No a doma jsem ji pak nemohla najít, přitom jsem si byla jistá, že se mnou do Domu přijela! Poté, co jsem o víkendu, kdy u nás byla komplet rodina, průběžně bědovala, že ji prostě nenajdu, že zmizela, vysublimovala, sežrali ji psi, odnesli duchové, se mě Marek ptal: „A v autě jsi hledala?“

„Samozřejmě a několikrát!“ prohlásila jsem důstojně a popsala, jak jsem koukala pod všechna sedadla, mezi komplet psí potřeby, které tam vozím, a považ „vykrámovala jsem i stopařský baťoh!“ Protože si jasně pamatuju, že byla na zadním sedadle, na tom, co mám vyhrazené na převážení nezbytností (v kufru jezdí psi:)). Netrvalo dlouho a Marek mě volal ke mně do pracovny. „Tak co?“ zeptal se.

S úžasem koukám na vybalenou a nainstalovanou numerickou klávesnici. Hurá! „Kde byla?“ ptám se zvědavě. Ušklíbl se. „V autě, samozřejmě. Vepředu ve sklopce,“ dodal, když viděl, jak nechápu. Inu, musela jsem ji tam dát já – ale já tam přece nikdy nic nedávám! Je plná jiných věci, které tam musejí být… tam jsem se proto ani nepodívala! Pak mi došlo, že jsem ten den ještě parkovala ve městě a nechtěla jsem tu klávesnici nechat jen tak na sedadle. No, co už se mnou:))

A tak jsem pochopila, že ona s věkem rostoucí pořádkumilovnost není až tak podmíněná tím, že mi ten pořádek obvykle celkem vydrží, takže uklízení není až tak strašně zbytečná činnost, jako bývala – a stvořila jsem teorii, že to je jednoduše evoluční záležitost.

Příroda pochopila, že starší jedinci rodu homo sapiens jsou odsouzeni k věčnému hledání, a tedy vyprázdněním hnízda jim nastoluje podmínky vhodné k přežití. Jen by mě zajímalo, zda je v souladu s touto teorií fakt, že mi zmizelé věci poslední dobou nacházel syn, který toto hnízdo již před nějakou dobou opustil. Že by to nakonec bylo všechno jinak?:))

 

A dnešní téma? Prosté – hledání a nacházení:))

Aktualizováno: 31.7.2016 — 16:20

18 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Mám zážitek z minulého týdne, kdy jsme byli na dovolené. Můj muž bere dvoje prášky, jedny ráno, jedny večer. Oboje si zaparkoval do koupelny, na poličku pod zrcadlo. Druhý den pobytu zrazu nemohl ranní prášky najít. První podezření padlo na malého záškodníka Viktora, ukázalo se však, že ten v žádném případě na poličku nedosáhne. Hledalo se na všech možných i nemožných místech. Když muž začal odtahovat nábytek ode zdi a rozebírat gauč, šla jsem se na dotyčnou poličku podívat. A hle, byly tam oboje prášky, na sobě položené ve vzorném zákrytu! (rofl) No, byla jsem ráda, že jsem to tentokrát nebyla já (tmi) a že můžeme jít v klidu na snídani.

 2. Doma je to dobrý, tam se mi věci neztrácí. Ale katastrofa byla na podnájmu – 10 lidí v baráku, kuchyň obrovská, já unavená, a nějaký dobrák mi přemístil konvici na čaj tam, kde bych ji nehledala. Joj.

 3. Jo, také furt něco hledám a nacházím na místech, kam „já“ bych to tedy rozhodně nedala, musel mi to tam přemístit nějaký škodolibý skřítek. Jenže já mám navíc ještě jeden problém. Když něco hledám, většinou to znamená, že jsem to prostě někam jinam položila. To proto, že jsem jednak popleta, ale především proto, že jsem na to (to tam) pak zapomněla. A právě zapomínání je můj narůstající problém. Že totiž „na něco“ zapomenu. Když třeba na hodinu zapomenu, že mi v garáži doprala pračka, nic moc se nestane. Ale mě bohužel mozek vynechává nejčastěji u vaření. Zapomenu, že mám něco na plotně, protože jsem to dala na malý plamen, tedy vím, že to chvilku potrvá, než se hrnec začne vařit a tak „stačím“ jít to a to mezitím udělat. No a slavnostně zapomenu a pak rychle „zahlazuji následky“. A úplně nejčastěji zapomínám na troubu. Zrovna nedávno jsem do ní dala moussaku s tím, že bude hotová než pojedeme s Trixie ven. Před odjezdem troubu vypnu,po návratu pak zase na chvilku zapnu, naleji vajíčko na zahuštění a večeře je hotová. No zapomněla jsem před odjezdem vypnout, došlo mi to, až když jsme se už asi půl hodinky procházeli s Trixie. Vyrazili jsme domů, nic vážného se naštěstí nestalo, ale místo moussaky jsme měli k večeři „moussakové ratatouille“ a místo na plochý talíř, jsem večeři servírovala do hlubokého. No hrůza, hrůza !!!!!

 4. nemá nohy-neutečie.To je veta zúfalstva i nádeje,ktorú si skoro denne opakujem pri hľadaní rôznych vecí./kľúce,mobil,cigarety sem nepočítam-to hľadá skoro každý/
  Ja hľadám súčasti spodného oblečenia(/zúfalá,že príde návšteva a najde ich ona/,tričká,rôzne listiny…
  Ale:nemá nohy-neutečie je pravdivá.Nakoniec všetko najdem na tých neskutočných miestach ako je špajzka,pod gaučom, v skrinich v kupeľni a pod.
  Robím aj prevenciu:jednak sa snažím hneď všetko odpratať na pôvodné miesto,píšem si lístočky a dávam na ľadničku a prevencia farmakologická:Ginko Prim a od kolegu ajúrvedského lekára beriem nejaké patáky čisto organické indické,ktoré harmonizujú telo a mysel/to som ho citovala/,ale jaksi u mňa sa míňajú účinkom.Alebo bez nich by som bola ešte horšia.

 5. Chtěla jsem přispět se svou troškou do mlejna, protože zrovna nedávno jsem něco úpěnlivě hledala, dlouho a v tichosti, protože jsem nechtěla dát najevo, že zase něco hledám. Teď si úpenlivě vzpomínám, co to bylo!

 6. Jsem škodolibá! Dámy, jak já jsem ráda, že v podobných situacích nelítám sama! Až na to, že moje věci nachází na nauvěřitelných místech, nebo už mnou prohledaných místech, můj muž. Raději nebudu rozepisovat, jaké má k tomuto mému úkazu poznámky. Musím přiznat, že ač skoro osmdesátník, jeho utajení věcí, nepostihlo :O . Čím to je nevím, snad ženský mozek je přeplněn dalšími a dalšími informacemi, myšlénky těkají sem a tam……

 7. Soused potřeboval šroubovák, i šel si pro něj do kůlny do bedničky na nářadí. V bedničce šroubovák nebyl, ale bylo tam pomazánkové máslo. Konsternovám tímto úkazem, hluboce se zamyslel.Co je tedy v lednici? Ano, ležel tam šroubovák. 🙂
  Každý věk má své, stárnutí evidentně posiluje logiku. 😀

 8. hahaha tak jsem si přečetla komentáře a hlásím se do klubu.
  Dostala jsem za úkol najít důležitý doklad, který prý mám, no já se bránila, že u mě určitě není, co bych s ním dělala, když ho k ničemu nepotřebuju, ne určitě ho máš. Tak jsem tedy šla rovnou cestou k šuplíku, kde jsem si myslela, že je jediné místo, kde by mohl být. A on tam opravdu byl. Tak jsem vzala telefon a radostně volám, můžeš se zastavit, našla jsem to. Jak jsem byla na sebe hrdá…
  No a pak jsem potřebovala zavolat kamarádce, že se domluvíme na další prázdninové radovánky s našimi dětmi, jenže sakra, kde mám mobil? Vždyť jsem ho teď držela v ruce, tady si ho dávám a není tu, chce se mi řvát, jenže není na koho, jsem tu sama. Uf konečně ho mám, domlouváme se s kamarádkou a já ještě při hovoru myslím na to, že až skončím, mobil položím na své místo. Jo ještě musím zavolat dceři, abychom se domluvily, jak s Matyldou… no to přece nemůže být pravda, ten mobil tu zase není, vždyť jsem ho sem chtěla dát, já se snad zblázním, to přece není možný!?
  No našla jsem ho, ale mám silné podezření, že se přemisťuje z místa na místo sám a velmi poťouchle.
  Jo a ten důležitý doklad jsem položila k televizi, aby byl po ruce, tak běda, jestli tam nebude, až ho za hodinu budu předávat.

  1. Já jsem jednou musela letět k sousedům, aby mě prozvonili, že ho najdu po zvuku. Ano, našla jsem, ležel v košíčku na drobnosti, koukala jsem na něj asi 20x.

 9. Je zvláštní když něco hledáš, tak to prostě nevidíš. I kdyby jsi u toho stála.
  Mě se jednou podařilo dát noviny do ledničky.
  Tam jsem opravdu nehledala.

 10. Není to věkem. Tuhle jsem usilovně hledala náhradní klíč od domu a všichni členové rodiny mi tvrdili, že oni ho určitě nemají a posledně jsem jej měla v ruce já. No, po třech dnech hledání jsem je vyzvala, aby si prohlédli svoje tašky. Měla ho Kačka…

 11. Chachá, budu tu mít vnoučata. I vymyslela jsem tři výlety, aby tedy nebyly pořád jen na dvoře. Dostatečně, promyšleně, s předstihem. Přijedou v neděli. Dnes jejich rodičové volali. I chtěla jsem se pochlubit, jak se budeme mít a ejhle, já totálně zapomněla, kam jsem to s nimi chtěla jít. Jdu sbírat trosky své důstojnosti a plánovat nové výlety.

  1. Vzhledem k tomu, že jsem příspěvek psala kolem poledne, jsem konečně taky v Kalifornii. Ta úleva! Když mohli všichni, tak proč ne já… A už taky! Přivítejte mě v klubu!
   A všichni: Teď všichni Kaliforňané se za vás pomodlí, kdo táhneš s mulou přes pláně, nepoznáš pohodlí… 🙂

   1. Já jsem kalifornskému času ráda – teda teď to tak neoceníme, ale počkejte v zimě! Za oknem fujavica, zima jak na Sibiři a my si hezky hovíme v Kalifornii.

    Navíc je vidět, že se tady nikomu nenadržuje – do Kalifornie se nakonec podívá každý (rofl) (rofl)

 12. tedy, dede, nemluvila a nepsala jsi náhodou dneska o mně? Hledám stále něco a jsem už fakt nemožná. Mám na sebe stále větší zlost, protože hledám často a už spoustu věcí, které kdesi zmizely. I když máme byteček celkem malý, stále jsem v něm neobjevila kdesi zašantročenou nabíjecí šňůru k nové akus těrce na okna. Poslední, co si pamatuji je to, že jsem akustěrku nabíjela hned, jakmile mi došla poštou. Vykoušela jsem ji jedinkrát, a pak ta šňůra kdesi zmizela. Ani můj Jiří tu nabíjecí šňůru nenašel, takže jsem dneska právě iobjednala u Kärcheru šńůru novou . Jak káže zákon naschválu, ta původní šňůra se ukáže v momentě, kdy ta nová, náhradní dorazí domů. Zkrátka za blbost se platí stále a dost. o hledání peněženky a svých nepostradatelných brýlí jsem kdysi dávno už psala. Mohkla bych toho vyjmenopvat natucty. nejdrm nepořádná, jsem jen neskutečně zapomnětlivá. ve stresu jsem nedávno marně hledala své hodinky. Když jsem už prošla fakt úplně vše, a postěžovala jsem si na ztrátu Jiřímu, on se jen mrknul na mou ruku a s úsměvem se zeptal, zda náhodou nehledám zrovna ty hodinky, které mám na své ruce. Připadala jsem si sice jako nebetyčná pablbka, ale pak jsme se tomu smáli oba. Vzpomněla jsem si na svou zlatou babičku, která chuděra ke konci života mívala velice podobné problémy jako dnes mám já. Má babička často hledala brýle, které jí ale zrovna trůnily na jejímmvlastním nose. Ona je tam ale naprosto nevnímala. Dostávám se do stejných situací d i po bytě, když bolavá kyčel nechce přestat bolet. Pamatuju se, kolikrát jsem jako děcko hkledala babiččinu hůlku na nejnemožnějších místech, kam mne babička poslala, a přitom hůlka stále klidně vedle kamen a doslova se chechtala nahlas. Zapombnětlivost je ghnusná a nejhorší při ní je stres. Můj chlap mne dokáže riozžhavit doruda svou obvyklou poznámkou typu. tak si vzpomeń, kdes ten dotyčný ůpředmět zapomněla a kam jsi ho dala. na tohle jsem schopna jen ztekle vyprsknout: „Kdybych si dokázala sama vzpomenout, kam jsem ten dotyčný předmět uložila, nepotřebovala bych k jeho hledání tebe!!Ů nO, PRAVDOU JE, ŽE OBYČEJNĚ HLEDÁM VE STRESU A NENAJDU ZHOLA NIC.tEPRVE ZA ČAS PŘEDMĚT OBJEVÍM NA ZCELA OBVYKLÉM MÍSTĚ, KDE JSEM HO DŘÍVE NEVIDĚLA.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN