BTW: Zářící sever

01_maják_1Nevěděla jsem úplně přesně, co od dánského severu čekat. Tedy – projížděla jsem tudy po dálnici, četla jsem o něm kdysi jednu knížku (román). Nicméně volba destinace naší dovolené byla v tomto případě ryze účelová a obdivování přírodních krás nebylo na prvním místě.

 

Šlo hlavně o to, převzít někde blízko norského domova Andyho a Anii malého Patricka, společně si užít týden prázdnin a pak se s ním vrátit domů, zatímco se mladí prokousají peklem zvaným mezinárodní stěhování:))

Protože původně s námi měly jet i psice, nechtělo se nám jezdit mimo EU – takto to bylo mnohem jednodušší. Jenže nakonec si psy vzali Marek s Nikolou, kteří měli svoji dovolenou ve stejném termínu. Takže jsme nakonec objevovali dánský sever stylem nejvíc vyhovujícím tříletému cestovateli.

 

08_mapa

Lonstrup je vlevo dole pod Hirtshals

 

Bydleli jsme v Lønstrupu, malém přímořském letovisku, ležícím západní straně severního výběžku Dánska, kousek od známého přístavního města Hirtshals. Měli jsme plně vybavenou chatu, jejíž soukromí (mezi mnoha jinými chatami) chránil porost zdivočelého křoví, zatímco její okolí bylo vzorně vysekáno. Teoreticky jsme skutečně byli cca 300 metrů od moře, jen je třeba zmínit, že na ty poslední metry bychom potřebovali křídla – cesta totiž končila na vysokém útesu. Tedy útesu… ony to jsou všechno duny, jen na tomto místě byl ztvrdlý písek vyhlodán do úctyhodně odstrašujícího útesovitého tvaru.

Velmi rychle jsme pochopili, že vzdálenost od moře je v tomto případě výhodou. Neustálý vítr, občas se volně měnící ve vyjící vichr, by pobyt v chatě… no, řekněme, nevylepšil. Za jednoho obzvlášť větrného dne jsem velebila stavitele, kteří nechali právě na západní straně chaty vyrůst hustý poměrně divoký živý plot krášlený divokými růžemi, za ním se dalo sedět v horku letního severního slunce – mimo něj byla potřeba pořádná větrovka.

 

Moře severní:))

Moře severní:))

 

Dešťové přepršky byly skoro na denním pořádku, ale opravdu pošmourný den jsme zažili jen jeden. Nebyli jsme zklamaní – o skandinávském létě víme dost na to, abychom věděli, co čekat. Přestože krajina severního Dánska není na první pohled nijak uchvacující – taková prolamovaná rovina to je, něco jako bublanina (duny na pobřeží opravdu vypadají jako vzdutý okraj svítku:)) – ukázalo se, že má své vlastní, velmi silné kouzlo. Malířské kouzlo!

Nebyla jsem na tu dovolenou správně teoreticky připravená, takže jsem sama přišla na to, co bych si jinak přečetla – tato výspa Dánska je pro malíře krajináře něco jako severní Provence. Ono to tu září… světlo je úžasné, obloha často dramatická, moře bouřlivé, duny malebné, barvy pastelové, obloha nekonečná. Nevím, proč je to tam tak výjimečné, když by tento popis mohl klidně sedět na kdejakou přímořskou krajinu, ale výjimečné to je.

 

Krajina s majákem

Krajina s majákem

 

Možná je to nedostatkem měst, jistou opuštěností tohoto kraje. Všechno kolem vám připomíná, že přežít není legrace, ale stojí za to se o to pokoušet. Kdybych měla tento kraj přirovnat k něčemu, co znám, byl by to anglický Cornwall. Ale jen v některých aspektech a šlo by jen o jeho nejzápadnější výběžek.

Ono je to asi částečně i tím větrem, který si svobodně přeletí nad Severním mořem a nic ho nebrzdí. Jeho neustálé šeptání, hlazení, dorážení i vytí vám tak snadno připomene, že to není člověk, kdo vládne Zemi, to ona nás (zatím) na svém povrchu trpí. Bouřlivé, zářící a nezkrotné moře, neúnavně okusující pevninu, připomíná totéž. Hledáte v krajině původní osídlení – domky v městečkách, osamělé statky v krajině, a vidíte, jak byly všechny sporé, přikrčené před větrem, útočiště v nehostinném světě, kde úroda nebývala nijak bohatá a rybolov byl stejně nutný, jako nebezpečný. A navíc tu měli pochodující duny!

 

Severní moře

Severní moře

 

Tedy ty duny samozřejmě nepochodují, nemají na to nohy, Ale pohybují se, pro případné lidské stavby a pole dost zničujícím způsobem. Tuny a tuny jemného písku jsou přesýpány neustále vanoucím větrem. Zatímco na jedné straně duna dobývá pevninu, na druhé je vykusuje moře. A tak můžete jen na malém kousku severního Jutska (tak se jmenuje tato část Dánska) najít jeden slavný zasypaný kostel (Skagen) a jeden maják, jehož osud je už také zpečetěn (Rubjerg Knude).

Ten maják je svým způsobem úžasný. Postavili ho v roce 1900, 60 metrů nad mořem – kolem něj bylo rovno a byl asi kilometr od pobřeží. Dnes jsou všechny jeho doprovodné budovy zasypané pískem (čti – zničené a zmizelé), moře je od něj doslova jen pár metrů, zato se vedle něj tyčí čerstvé vysoké duny, které tam předtím nebyly. Po takových dvaceti letech se nejspíš bude říkat: „Jo, tady stával maják, než si ho písek a moře vzaly zpátky…“

 

Maják Rubjerg Knude do nějakých dvaceti let let vezme voda

Maják Rubjerg Knude do nějakých dvaceti let let vezme voda

 

Onen zasypaný kostel je ve Skagen, což je ten úplně nejsevernější prstíček Dánska, kde se setkávají ze severozápadu Skagerrak a z jihovýchodu Kattegat, což jsou názvy pro jednotlivé části Severního moře – lidé tady je rozlišují. Je to místo, kde je důrazně doporučeno nechodit do vody víc než po kolena. Proudy jsou tu velmi silné, písek stále putuje i pod vodou, koupání je tak skutečně životu nebezpečné.

Ony ani lodě to nemají lehčí – putující písečné podmořské útesy (reefs) jsou velmi záludné, protože Kattegat je velmi mělké moře. I proto tu byly odjakživa tak důležité ty majáky. Dnes se pro lodní dopravu bagrují podvodní cesty, zpevňují se kamením, aby se tato nebezpečí přece jen eliminovala a mohly zde plout i lodě vyžadující větší hloubku. Je to ale práce tak nějak věčná:))

 

Ztracen v poušti:))

Ztracen v poušti:))

 

Ostatně jestlipak víte, jak lidé nakonec zkrotili většinu putujících písečných dun? Cihly ani beton by to nezvládly, ale rostliny ano. Koncem devatenáctého století tu začali lidé důsledně vysazovat na duny různé vhodné rostliny, hlavně trávy, později i keře a nakonec i stromy. Díky tomu se písečné duny zpevnily a vlastně zastavily. Ovšem u majáku Rubjerg Knude to nepomohlo – změna v proudění vzduchu daná postaveným majákem byla nejspíš tak velká, že vyrostly duny čerstvé, rostlinami zatím zcela nezkrocené.

Jediná putující duna, nechaná pro pozorování budoucím generacím, je Råbjerg Mile, duna putující jihozápadně od Skagen. Má asi tak jeden čtverečný kilometr a na výšku cca 40 metrů. Ovšem dělá administrativní potíže – kdysi stát vykoupil její rozlohu a zřídil tam přírodní rezervaci. Jenže neklidná duna, vzniklá asi před 300 lety u pobřeží Skagerraku a putující severovýchodním směrem tak 18 metrů za rok, jim už z vykoupeného území utíká, takže se honem jedná o dalších odkupech zasypávané půdy:))

 

Setkání moří

Setkání moří

 

Fantastické jsou i pláže, pokud sem tedy nejedete se stejným očekáváním jako k Jadranu. Písečné, nekonečné, bičované větrem a občas i divokými vlnami. Plavání je tady na severu oficiálně povoleno jen na místech s plavčíkem, a kdo má rozum, tak se toho drží. Nic však nebrání tomu, jít si zaskákat do vln – jste-li milovníci silného příboje a chladné vody:)) I když jsem u moře sedávala ve větrovce, byla jsem uchvácena jeho krásou, vůní a čistotou.

Náš malý rád na břehu „utíkal s vlnami“ a na místech, kde i tohle bylo na hraně, se nadšeně smával divokému bouřícímu příboji. Strach neměl ani maličko, ten jsme měli spíš my, protože náhlá vlna na členitějším pobřeží než je hladká pláž by nepozorného tříletého trpaslíčka smetla jako nic. Nakonec jsme si domluvili pravidla a v rámci nich jsme si to bezvadně užili.

 

A na závěr zase trochu moře...:))

A na závěr zase trochu moře…:))

 

Města mě tentokrát nijak zvlášť neokouzlovala, i když klasické domky uměly být pěkné, Skagen je skutečné letovisko, navzdory onomu severu. Žluté domečky, červené střechy, bílé dřevěné plůtky lákají fotografy, stejně jako staré budovy statků nebo kostely s věžemi, které nemají střechu do špice, ale klasicky do štítu. Ne, lidské výtvory mi tu zastínila příroda…:))

 

Fotky najdete tady: http://sandvika.rajce.idnes.cz/

Aktualizováno: 27.7.2016 — 22:30

37 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Moc by se mi tam líbilo, čím dál víc preferuji chladnější větrné kraje, studené moře,nic z toho by mi nevadilo ani ta větrovka. Ráda bych se tam podívala, asi tohle ještě naplánuji.

 2. DEDE, MOC TI TOHLOE VŠE PŘEJU.JSTE OPRAVDOVÍ SVĚTOBĚŽNÍCI A CESTOVATELÉ. JÁ PO TAKOVÝCH DÁLKÁCH ANI NETOUŽÍM, ALE OBRÁZKY SE KOCHÁM RÁDA. A OPROSÍM, ABYSTE MI NA TENTO VÍKEND A UŽ OD Ř ZÍTRA DRŽELI VŠE, CO MŮŽETE. PATRNĚ UŽ DCERA VŠE SAMA NEZVLÁDÁ, TAKŽE K NÁM SPOLU SE SVÝMI PŘÁTELI AUTEM POSÍLÁ NA VÍKEND ADÉLKU SAMOTNOU. VĚŘINI PŘÁTELÉ PŘIVEZOU ADÉLKU ZÍTRA VEČER, BUDDEE TAKY CELÝ VÍKEND A ZASE JI ODVEZOU V NEDĚLI PO 14. HODINĚ DOMŮ. JEDOU SEM TOTIŽ VYŘIZOVAT POZŮSTALOST, TAKŽE JEJICH DOBRÉ VŮLE VĚRA VYUŽILA A ADÉLA K NÁM MŮŽE ASPOÉŇ TAKTO. BUDE TO MOŽNÁ DOST SLOŽITÉ, JELIKOŽ ADÉLA NIKDY JEŠTĚ NEBYLA NIKDE SQMA BEZ MÁMY. NA TO, ŽE JÍ BUDE V LEDNU PŘÍŠTÍHO ROKU UŽ PĚT LET, JE VELICE NESAMOSTATNÁ A NA MÁMĚ JE VELICE ZÁVISLÁ. NAROZENÍM MLADŠÍ SESTRY SE PATRNĚ ADÉLA DOSTALA NA HODNĚ NÍZKOU POZICI V RODINĚ A JE TO DOST VELKÝ ŠOK. SEBESTŘEDNÝ, ROZMAZLENÝ A SOBECKÝ JEDINÁČEK SE N PŘÍCHODEM MLADŠÍ SESTRY NAJEDNOU OCITÁ NA DALEKO NIŽŠÍ PŘÍČCE HIERARCHIE, NEŽ BYLM DOSUD ZVYKLÝ. JSEM JEN ZVĚDAVÁ, ZDA TO ODLOUČENÍ ADÉLA S PŘEHLEDEM ZVLÁDNE. NENÍ NA TO VŮBEC ZVYKLÁ. JEJÍ MÁMA UŽ V TOMTO VĚKU MĚLA ZA SEBOU NĚKOLIK TŘÍTÝDENNÍCH POBYTŮ NA ŠKOLKÁCH V PŘÍRODĚ, KAM SE HJEZDIKLO OD ŠKOLKOVÉHO VĚKU A I DVAKRÁT ROČNĚ A NA FAKT CELÝCH 21 DNÍ. BYLA JSEM VŽDY MOC RÁDA, ŽE HOLKY MOHLY SE ŠKOLKOU NA TŘI TÝDNY ZMIZET Z MOSTU.JÁ ALE S NIMI NEBYLA NA TÉ ŠKOLCE V PŘÍRODĚ NIKDY. MUSELY TY TŘI TÝDNY NĚJAK VYDRŽET BEZ MÁMY A TÁTY. DENNĚ JSME JIM OBĚMA S JIŘÍM POSÍLALI OBRÁZKOVÉ POHLEDY. TY MAJÍ DEONEŠKA SCHOVANÉ DOMA.ZKRÁTKA POBYT VE ZDRAVÉM PROSTŘEDÍ UPROSTŘED HNUSNÉHO OPODZIMU S NESKUTEČNÝMI INVERZEMI, KDY SE NĚKOLIKANÁSOBNĚ(KOLIKRÁT I 5 NÁSOBNĚ) OPŘEKRAČOVALY LIMITY ZPLODIN V OVZDUŠÍ, TY BYLY K NEZAPLACENÍ. NEBYLA JSEM ŽÁDNÁ MACECHA, JÁ JEN CHTĚLA, ABY ZAS BNEBYLA FURT V MOSTĚ NEMOCNÉ. HLAVNĚ NEKOJENÁ VĚRA CHYTLA A DOSUD CHYTÁ KLAŽDÝ BACIL, KTERÝ SE JEN KOLEM MIHNUL. DRŽTE NÁM PROSÍM PĚSTI, AŤ TU PREMIÉRU ZVLÁDNEME VŠICHNI BEZ SLZIČEK A ÚHONY. JDU NYNÍ CHRNĚT, ZÍTRA MUSÍM VÝT FIT

  1. LENKO NEBOJ, S PĚTILETÝM DÍTĚTEM SE UŽ DÁ DOMLUVIT A NĚCO S NÍM DĚLAT. OVŠEM MUSÍM ŘÍCT, ŽE KROMĚ TO, ŽE TO NEBYLO K TOBĚ MILÉ, NEBYLO TO OD RODIČŮ ANI ROZUMNÉ, NENECHAT ADÉLKU NĚKDY U TEBE. KDYŽ NIC JINÉHO, MUSELI VĚDĚT, ŽE S DRUHÝM DÍTĚTEM TU TA POTŘEBA BUDE (BEZ OHLEDU NA TVÉ CITY). JE FAKT, ŽE PATRICK U NÁS BÝVAL SÁM DOST ČASTO, ALE PŘI TOMTO POBYTU TO BYLO POPRVÉ, CO NÁM PŘED SPANÍM BREČEL ZA MAMINKOU. TAK JSEM MU VYKLÁDALA, CO DĚLAJÍ, VYPOČÍTÁVALI JSME SI, CO VŠECHNO BALÍ DO KAMIONU A PODOBNĚ. NO A CO Z TOHO POCHOPIL JSEM POZNALA POTÉ, CO JSEM MU ŘEKLA, ŽE DĚDA JEN DOHLÉDNOUT NA VYKLÁDKU KAMIONU – TO SE POTĚŠIL, ŽE UŽ MAMINKA S TATÍNKEM V KAMIONU NEJSOU:)) NO, TAKY JSME TO ZVLÁDLI. TAK DRŽÍM PALCE, AŤ SI TO SPOLU S DĚVENKOU BÁJEČNĚ UŽIJETE!

 3. Dede, krásné povídání a fotky – no náádhera. Malý písečný horolezec je roztomilý (a nebojácný). My tu máme klidné moře, v zimě se občas také umí zlobit, ale jeho vlnky jsou proti těm severním tedy jen mírné nadskočení. Zato je ale krásně teplé, ovšem je fakt, že bydlet přímo u takhle klidné vody by mi časem přišla až nudná podívaná. Na bouřící vlny, tříštící se o balvany je „hlavně z okna“ rozhodně krásnější pohled. Velice zajímavé o majáku a jeho nevyhnutelné zkáze, stejně jako duna, která „ujde“ každoročně 18 metrů !!!

  1. Děkuju Maričko 🙂 Ona ta bouřící voda má své kouzlo, ale nevím, jestli bych přímo u ní musela bydlet… i když, asi bych mohla:))

 4. Dedééé. Ty fotky jsou tak krásné a příroda mi připadá tak jaksi čistá. Nebo je to jenom na fotkách???
  V dnešním dusném vedru je to takové osvěžující! Mimochodem to dusno už trvá týden!!! I na Vysočině!!! Za to jsem si přivezla pár hub!!! Mňam!!!

  1. Je tam velmi čisto, velmi příjemně čisto. Líbilo by se to to! 🙂
   Houby? No, na Vysočině určitě:)) Tady u nás je pořád sucho, i když byly houbové dny. (wave)

 5. Nádherné fotky, Dede, zvlášť toho moře. Moře je ohromný živel, mám k němu veliký respekt. A tady vypadá opravdu drsně. Vidíš, já vždycky myslela, že Dánsko je taková nic moc krajina… a přitom je tam taky krásně. Přeju ti moc tu krásnou dovolenou.

  1. Toro, je drsné a vzbuzuje úctu. Ale taky je úžasně živé! Jinak ony se tam v krajině kopečky najdou, jen to nejsou kopce, ale je to ono „prolamování“. Ta krajina vypadá z dálky poměrně plochá, ale zblízka je jako shora uhlazené těsto, do kterého sem tam zaboříš prsty. 🙂 A hned máš kopeček! 😀

 6. To se mi moc libilo. A je zajimave, ze tvuj popis mi v mnohem pripomina Outer Banks – radu ostrovu, spis koralku v mori nez ostrovu, podel pobrezi Sev. Karoliny. V nekterych castech OB jsou duny take vysoke, ale velmi prisne chranene, coz znamena, ze se pres ne smi chodit pouze na vyhrazenych mistech, protoze duny jsou jedina ochrana proti oceanu.A ano, rostou na nich ruzne traviny, ktere je zpevni. Ale i tam (a na vsech dalsch karolinskych ostrovech) se topografie ostrovu meni a je to prirozeny proces.

  Prvne jsem na OB byla s Chetem tak pred 25 lety. Na nejvetsim ostrove Hattteras stal velmi znamy majak tak na kraji oceanu,ze bylo jasne, ze bude brzo pohlcen. Ale nakonec ho premistili necely kilometr dal od oceanu. To byla velika akce, kdy majak a vsechny prilehle budovy posunovali po kolejich.

  A jak pises o setkani dvou mori, tak blizko Hatterasu se potkava teply Golfsky proudici z jihu se studenym Labradorskym proudem ze severu a dost se perou. Okoli OB je take nejvetsim vrakovistem lodi na vychodnim pobrezi.

  Jo, a protoze je to daleko od pevniny, tak na atlanticke strane OB fuci dost silne. Pri nasi posledni navsteve byla dva dny takova vichrice, ze se, zejmena ten prvni den skoro nedalo vyjit ven. Akorat jsme museli vencit Jakeyho. … A cely dum se trasl a kvilel – vzpomnela jsem si na Meluzinu. Sice nam to omezilo vylety, ale clovek cumel jak blazen, co ta priroda umi. Druhy den bourky jsme vyjeli na atlantickou stranu ostrova, ale tam se nedalo vydrzet. Vichr zvedal pisek vodorovne a doslova to rezalo oblicej.

  Prikladam jedno z videii, ktere Chet za te bourky udelal. Dum, ve kterem jsme byli, byl u vody, ale na strane zatoky. Vitr stejny, ale voda tolik nebourila. https://www.youtube.com/watch?v=5OqMgqxdvU0

  1. Hanko, to bych někdy chtěla vidět. A navíc je to Atlantik! Oceán, to je něco… no ještě mořštějšího než moře. Vzpomínám na řvoucí Pacifik na jihu Taiwanu, ten taky byl!
   Jinak ty fotky u majáku, když tam nejsou lidi, ty dělal Martin jedno ráno, kdy přesně jak píšeš, letěl písek vodorovně. A k tomu majáku zajel na kole! Je to zdatný muž:)) Jen o foťák měl strach (wasntme)

 7. Zajímavý článek a nádherné fotky. Moc se mi na severu líbí – když je tam někdo jiný a hodně fotí (rofl) ! A jak jsem už říkala onehdá, taková dovolená by se mi i líbila, kdyby následovalo moře teplé, Středozemní, Jaderské (nod) !

    1. Jak tam máš pěknou přírodu, tak nejhezčí jsou zvířata:)) Ta fotka, jak Karamelka spí s Oriášem… ta je! A Světluch se doopravdy směje (inlove)

 8. Ten bicykel-ten je!!!
  Fotky mora sú úžasné-divoké,hrozivé,nekonečné.
  Napadli ma pri tom verše:…a more šumí a more o breh plieska,tak ako včera,tak aj dneska.

 9. Krásné fotky, Dede. Zvlášť mě zaujalo, jak bych to nazvala.. to živé moře, které tady na severu opravdu málokdy evokuje lehce si hrající vlnky. Mimochodem i norská hymna má tuto realitu ve svém textu. Volně překládám pár vět.

  Ano, milujeme tuto zemi
  která se, vrásčitá a ošlehaná větrem
  zvedá nad vodou…

  Je to tak. Severské země jsou robustní, omlácené počasím, ale své kouzlo stoprocentně mají. Mám to tu ráda.

  BTW: Pamatuješ plavbu výletní lodí po Oslofjordu? Krevety, hudba, západ slunce, tvůj žaludek mírně na vlnách… Tak ta se před čtrnácti dny potopila u Nessoddenu.
  Sakra, mám to tu ráda?!

  (Všichni výletníci bez paniky zachráněni , loď už je zase na nohou, tedy na kýlu.. snad.. nebo jak se to jmenuje).

  1. Jano, celá pod vodu? Tý jo… věřím, že to bylo bez paniky, pokud tam byli Norové – v tom jsou fakt dobří:)) Je fajn, že je loď už zase na vodě – pod vodou to pro ni nemá žádnou budoucnost (chuckle)

 10. DEDE pro mě velice zajímavý článek a krásné fotky.
  Úplně z nich cítím vítr se slanými kapkami moře na své tváři. Je to tam drsný kraj ale krásně drsný. A malý Patrick je skutečný Viking. Nebojí se živlů.

  Já sever moc neznám, vždy víš, že my jsme spíše italofilové.
  Na severu jsme byli jen v Norsku v Oslu a v Drobaku. A je to tam fakt jiné než ve střední a jižní Evropě.

  1. Děkuju Míšo… jsem ráda, že se ti to líbilo. (inlove)
   Ano Patrick se nebojí a tak to holt jednou skončilo velikým (vzteklým) křikem, kdy jsme si museli vyjasnit, co u moře může a co ne. Na té obrovské ploché pláži měl volný pohyb, to bylo v pohodě, ale poblíž nás byla pláž úzká, pobřeží bylo chráněno navezenými balvany (je vidět na fotkách, asi aby jim to tak neužíralo z útesů), kde se rozbíjely největší vlny. Ale i tak ke břehu dobíhala voda divoká a zpěněná. Nic obtížného pro dospělého člověka, ale mrně by to tam smetlo raz dva. No a víš jak to je, když je člověk prarodič… radši neriskuješ 😛

 11. Zase jsem jednou nakoukla. Po pravdě jsem byla zvědavá, jak sis užila Dánsko, protože my tam byli předloni a byli jsme nadšení. Koukám, že jsme navštívili podobná místa, jen my měli „základnu“ v Lokken. Ale na rozdíl od tebe jsme chytli „nedánské“, téměř tropické počasí. Přesto čtu, že jste si tu kouzelnou zemi i s kloučkem kouzelně užili.

  1. Regi, do Lokken jsme často jezdili – nebo přes něj někam dál. Je to tam fakt moc krásné 🙂

 12. Krásný fotky. O té putující duně jsem slyšela nadšeně vyprávět i z jiný strany. Až budu jednou velká, seberu psy a podívám se tam. Zatím jsem to moře okukovala jenom z jednoho břehu, a i tak mi stihlo učarovat.

 13. Když jsme na severu Dánska byli na kolech, tak mě zaujalo jak vesnice co mají svůj pivovar jsou tam na to náležitě hrdé. Pivovar je pomalu nejvýraznější stavbou obce a jejich pivo se prodává v prémiovém balení dráž než ostatní piva.

  A pak to, že díky větru je úplně jedno jestli jedete rovně,z kopce nebo (v možnostech Dánska) do kopce. Záleží jen a jen na směru větru!

  1. Přesně! S tím kolem… já se těšila na rovinky a ten vítr mi tak dodělal kopce 😀

   Jinak pivovary jsme s Patrickem nějak neobjevovali (wasntme) Aspoň nám něco zbylo na příště (wave)

 14. Báječně jste si to užili, počasí bylo hezké, i když nepříliš teplé (soudě podle oblečení) a místní domky mi připadají takové úhledné- to byly všechny nebo jen vybrané? Stejné mi to připadlo v jižní Anglii loni- všechno úhledné a uklizené, žádné ruiny obklopené smetím.
  Ty zvonky na kole mi připomínají, co mám na kole já- větší červený zvonek s bílými puntíky- je často předmětem závisti 🙂

  1. Matyldo, bylo to tam velmi úhledné! 🙂 A čisté, to se mi líbilo.

   Jo červenej zvonek s puntíkama je zcela oprávněně předmětem závisti:))
   A jak vidím, jsme obě zase v Kalifornii, čert aby to vzal. Zkusím na správce serveru poštvat zase Andyho, jen když on teď má velmi málo času…

   1. Tak si myslím, že po severu – i když nádherném a divokém – tu Kalifornii přežijem 😀

    Dede, užili jste si krásnou dovolenou, umocněnou i krásným vnoučkem. A on si to určitě užil taky. Moc vám to přeju, ale nezávidím (i když Patrika trochu jo, ti moji vnuci nějak moc rychle vyrostli). Ale já, když k moři, tak jen k teplému (sun)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN