BTW: Pro jistotu aneb jak nezabíjet čas

BTW_dé_logoJela jsem v poklidu, dokud jsem neodbočila z okresek na silnici první třídy vedoucí z Hořic do Hradce Králové. Tam už byl provoz podstatně živější, ale jelo se. Ne dlouho. Jakmile jsem objela Všestary, přivítal mě nechvalně známý pohled na barevná světýlka – kdepak, žádný vánoční stromek, ale řada brzdových světel prokládaná oranžovými blikačkami.

 

„Kruci,“ pomyslela jsem si a taktéž začala brzdit a blikat. „Jestli se to fakt zaseklo, tak jsem v průšvihu!“ Jela jsem na živé vysílání do rádia, takže počty vypadaly následovně: od nás do centra Hradce to je obvykle 30 minut klidné jízdy. S parkováním 35. Chtějí, abych tam byla někdy kolem 8:20, ale vysílání začíná až v 8:35. Takže kdy vyjet?

Strašně nerada chodím pozdě a nemusí jít ani o nic důležitého. Prostě mi přijde, že když slíbím, že někde budu v tolik a tolik hodin, tak tam prostě musím být. A protože nesnáším dramata typu „na poslední chvíli“, tak se – pokud to jen trochu jde – s časem jistím. No a minule mě napadlo, kolik času jsem takhle pro jistotu ve svém životě zbůhdarma vyplácala?

Kdybych sečetla všechny ty čtvrthodiny, které jsem si (obvykle zbytečně) nakladla do časových harmonogramů, tak by z toho už bylo pěkných pár dní vlastně vyplýtvaného času. Protože – co s takovým časem můžete udělat?

Většinou postáváte na místě srazu, občas kouknete na hodinky a doufáte, že ten druhý nepřijde o tolik později, oč vy jste přišli dřív. Pokud se setkáváte na vhodném místě a za vhodného počasí, můžete vytáhnout knihu. Nebo – poslední dobou – si můžete číst v mobilu. Zpravidla však ušetřený čas jen různým způsobem zabíjíte. A zabitý čas nám nikdo nevrátí, ne?:))

Právě tak jsem přemýšlela, když jsem si včera počítala časy na cestu do Hradce. Nechci tam okounět půl hodiny jen tak, že ne? Jenže… je to živé vysílání. Včas tam být prostě musím! A tak jsem si na obvykle půlhodinovou cestu dala 40 minut + 10 minut rezervu. A pak jsem uviděla ta světýlka…:))

Byla to nehoda asi čtyř aut, ale díkybohu se to dalo objet – a navíc byla čerstvá, takže jsem k ní popojížděla jen asi 100 metrů. Navíc řidiči v protisměru byli kupodivu grandi a zajížděli do krajnice, aby se aspoň osobní auta mohla snadno protáhnout. A tak jsem dojela jen s pětiminutovým zpožděním, tedy bohatě v rezervě. Jen, když jsem si zpětně ty časy počítala, tak mi vyšlo, že šlo-li o živé vysílání, tak jsem opravdu riskovala. Jak snadno jsem mohla nedojet!

Jenže člověk nemůže počítat se vším a zvětšovat rezervu ad absurdum. To by si potom zabil větší kus života, než je únosné. Rizika se prostě vynulovat nedají. A teď mě vlastně napadlo, proč tak nesnáším, když někdo chodí pozdě. Zabíjí můj vlastní čas!:))

 

A tak dnes otvírám debatu o chození včas, pozdě nebo dřív. Umíte si vypočítat ty správné časové rezervy? Chodíte na schůzky včas – či se o to aspoň poctivě snažíte? Jak řešíte, když víte, že se opozdíte?

 

Aktualizováno: 25.7.2016 — 21:24

27 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Myslím,ze som neurotik, pretoze vsade\do práce i na porady,schodzky chodím veľmi skoro/tak 15-20/.minút skor.to je v poriadku_je to v mojej povahe.Ale hrozné je,ze ťa moja povaha je hnusna-ja sa totiž nas..ram,ked ostatní prídu v norme.tak taká som.
  P.s.cely deň som makala v záhradke,teraz, oblohu križujú blesky,ale neprší.

  1. Chichi Verenko, ty se s tím ne..reš 😀
   Jinak u nás taky ani kapka, ani včera nepršelo a to na pole začali vyvážet kejdu. Šiš to je smrad! 😡

 2. no, je to těžké. Povede se mi přijít pozdě kvůli dopravě dost často. Samozřejmě se snažím přijít včas a sjednávat si schůzky na takovou dobu, aby to nebylo rizikové, ale dost dobře si nemůžete k normální pracovní době připočíst 2 krát nebo 3 krát 2 hodiny rezervu, a i tak to není jisté (kolega stál onehdy na D1 3,5 hodiny).
  Počítám s „normálním“ stavem, jako je ucpaná Štěrboholská nebo Jižní spojka, nebo jiná známá místa, kde doprava kolabuje nebo se něco opravuje, ale počítat vždy s převráceným kamionem přes cestu nelze, to bych nedělal nic jiného, než čekal.

  1. To je přesně to jak píšu, že si prostě nejde dělat rezervu na všechno. A když se jezdí po našich silnicích a hlavně dálnicích, tak prostě nevíš a je to takové – jak Bůh dá:))

  2. Bohužel někteří kolegové se nechávají vystresovat do té míry, že od jednoho zákazníka (třeba v Plzni) jedou ke druhému na schůzku druhý den (třeba v Brně)rovnou a spí v hotelu. Pak na 5x 2 hodiny se zákazníkem vyjíždějí v neděli odpoledne a vracejí se domů v pátek večer. Ale tohle dělat nebudu. Mohou si zavolat ty mé kolegy, když jim jde o minuty, nebo mě a riskovat, že třeba nepřijedu 🙂

 3. Nemám ráda nedochvilnost a velmi se snažím chodit včas.
  Dneska jsem u doktora čekala dvě hodiny. A tak je to tam vždycky, to nebyla žádná nenadálá situace. Vedro na omdlení… Pan doktor je ten typ, co je totálně v pohodě a všichni kolem se můžou zbláznit 🙁

  1. Ahoj Zano! 🙂
   O čekání u doktora mi nemluv – já mám skvělou doktorku, ale když tam jdu, tak musím mít novou knihu, rozečtená by mi tam nemusela stačit 😛

 4. Tak tohle je zkouška – když se nepřihlásím do redakčního systému, budu nebo nebudu v Kalifornii? 🙂
  Jinak pro čenáře, kteří se orientují podle středního sloupce posledních příspěvků – jsou i novější než Jakkelovy, ale schované dole, protože jsou v Kalifornii:))

 5. Já jsem děsně nervozní, když někam nemůžu dorazit na čas. Jsem v tomhle hrozná, prostě jsem naučená, že daná hodina je daná hodina a přes to nejede vlak. Jenže teď s tím rozkopaným Brnem to není jednoduché. Ale naštěstí v práci mám klouzavou pracovní dobu, takže tam nějakých pár minut nic neřeší, a jinam si dělám takovou rezervu, že zatím stíhám.
  Na druhou stranu totéž očekávám i od ostatních. Jenže bohužel… většina to tak nemá.

 6. OT – dnes u náš na vsi nešel celý den proud, tak jsem mohla vyzkoušet „na ostro“ naši střešní elektrárnu. (Pustili jsme ji prvně minulý pátek:)) Sluníčko svítilo a já zjistila, že celý Dům vesele jede „na sluníčko“, vůbec jsem nepoznala, že je jinak výpadek. Ale pak mi došlo – já jsem tu s tou energií vlastně „zamčená“ – nemohu pouštět případné přebytky do sítě a zapínat v tomhle teplu topení se mi fakt nechtělo! Tak jsem nakonec v době výpadku zapnula pračku na dlouhý program (naštěstí jsem tu měla k praní ložní prádlo), myčku a pár dalších spotřebičů, u jejichž fungovaní nemusím být. jeli jsme totiž na blízký dětský tábor ukázat psy – stopaře a povídat dětem o tom, jak se neztratit a co dělat, když už se jim to stane:))
  No vracela jsem se zvědavá – ale všechno bylo v pořádku, jen v bojleru měla voda 70 stupňů:)) Ono to fakt funguje!

 7. Tyhle časy nanic mě štvou, ale asi se s tím nedá nic dělat. Nerada jezdím pozdě, byť i mně se někdy díky kolonám zadaří. A to pak volám a omlouvám se, aby dotyčný věděl, že jsme se na něj nevykašlala, ale fakt se snažím, což je ovšem při stání v koloně nanic. Vždycky si říkám, že bych možná měla víc využívat hromadnou dopravu (teda pokud by mi k tomu někdo dal nosiče na ty učebnice, záda jsme v loterii nevyhrála). A onehdy mi došlo, že je to jedno. Kačka jela k zubaři vlakem a šalinou a zůstala trčet u nehody úplně stejně. A zuřila, že si knížku zapomněla doma 🙂

  1. Víš, městská či obecně veřejná doprava se rozhodně vyplatí, když je to metro. Jde i tramvaj, ale koleje se snadno zablokují, že? Autobusy sice sem tam mají vlastní pruh, ale většinou popojíždějí stejně jako ostatní. Takže pokud jde o lepší čas a jistotu, tak se dá vsadit jen na metro, Pokud ovšem někdo nespadne do kolejiště…

   1. Ucpané ulice v Praze řeším jízdou na motorce.
    Ale teď zrovna leje jako z konve a tím pádem se mi nechce jet domů 🙁

 8. Jak kdy. 🙂 A vypozorovali jste pravidlo, že s nejvíc vyplazeným jazykem dobíhají ti, kdo to mají nejblíž?

  1. Rozhodně to platí o vstávání do školy:))) Vím to – základku jsem měla tři minuty daleko… často jsem běhala, abych to za tu minutu stihla 😛

 9. Já jsem z těch, kteří jsou na místě spíše hodinu před než minutu po. Jistěže se mi stane, že přijdu pozdě, občas, ale stane. Ale řídím se tím, že neexistuje situace, kam by člověk nemohl přijít pozdě – už jsem to tu jednou psala v souvislosti se spěcháním zejména na silnici. Takže i živé vysílání halt jede a hlavní aktér není, no Bóže. Asi bys přišla o nějaké čtenáře, kterým se tohle ale absolutně stát nemůže, ale život by šel dál.

  1. Jo a jsem to já, INKA, z dovolenkové, couráme se po krásném koutu naší země – Jindřichův Hradec, Telč, Slavonice……….. Včera jsme se těšili z Pelhřimova.

   1. Inko, pozdravuj tam. V Telči i Jindřichově Hradci jsem prožila v každém přes 20 let, do Slavonic jsme jezdili k příbuzným. Je tam krásně…a pro mne i bolavě.

   2. Ahoj Inko! Jo, tak je nádherně, courali jsme tam někdy před třemi lety časně na podzim. Tak si to krásně užijte! (inlove)

    PS: nepřijít na živé vysílání by BYL průser… rozhodně víc u ředitele než u posluchačů 😛 Jsem ráda, že nebyl:)))

  1. Jo, pořád to blbne. Poznám to tak, že nejdou pořádně mazat spamy – některé totiž podle toho přišly v hodině, kterou server ještě nemá – tak jak by je mohl smazat, že? 😛

 10. Teď už se mi daří chodit včas na schůzky, ale i na odjezdy autobusů či vlaků.
  Dávám si dost velkou rezervu, aby nám nic neujelo.
  Ona ta MHD v Plzni je občas na mrtvici.
  Spěšným vlakem jsme z chaty v Plzni za 10 min a MHD se domů i s přestupy handrkujeme i přes půl hodiny.

  1. Jo, rezerva na odjezdy hromadné dopravy… to by bylo času, kdyby se to sečetlo! A kdyby mi to někdo odečetl, hezky bych omládla 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN