MATYLDA: Tři Grácie

0707mat2_1Tři Grácie patřily k jednomu z míst, která jsem v lednicko-valtickém areálu navštívila coby pubertální dítko a pak už ne. A kapli svatého Huberta jsem neviděla nikdy.

 

Místní informace jsem si zjistila od Ygy ještě po cestě, a tak jsem věděla, kde máme zaparkovat. Vystoupili jsme z auta a psice se nadchly – tam bylo lidí! Určitě by je mohl někdo obdivovat! Jenže kromě nás byli všichni na kole, takže na nejfrekventovanějších místech klusaly pěkně na vodítku.

Tři Grácie je oblouková stavba s kolonádou plnou antických soch božstev. V tom oblouku je prý i sál- jenže je nepřístupný. Vstup je ze zadní části, kde uvidíte jen předsíň s mozaikovou podlahou, kamennou lavicí a naházenými židlemi. Škoda, tak moc bych se chtěla podívat dovnitř.

 

Tři grácie

Tři grácie

 

Uprostřed oblouku je sousoší tří Grácií. Myslím, že na svou dobu to byla štíhlá děvčata, byť na tu dnešní zase ne- mají nemoderní bříško (ale jak říkají mí přátelé, většina ženských je tak vyrobená) a ten zadek se s aerobikem taky nepotkal, přesto vypadají velmi žensky a půvabně.

U Grácií jsme narazili na mladou dvojici s asi roční holčičkou, která byla nadšená z pejsků. Karamel jsme drželi za obojek, protože ta byla nadšená taky a batole by její radost nemuselo ustát- nicméně holčička ji pořád hladila a krmila sušenkami (vypadaly velmi zdravě). Světlušce se opřela oběma ručičkama o hřbet a nadšeně hladila taky.

 

Také tři grácie...:))

Také tři grácie…:))

 

Vydali jsme se za Tři Grácie po červené značce směrem ke kapli svatého Huberta. Cesta vedla nejdřív pěknou alejí zakončenou moc hezkým bahnem – upovelovat psice, aby bahno obešly, bylo docela náročné, ale dostaly pak odměnku a byly nadšené. Tady jsme šli sami, takže v klidu bez vodítek.

Byla neděle odpoledne a lidí tu bylo sice poměrně málo, ale i tak dost- a my jsme byli jediní pěší, jinak všichni byli na kolech. Při průjezdu cyklistů jsem psy vždy podržela, někteří cyklisté se usmáli, pozdravili, někteří poděkovali a jiní nezvládli ani otevřít pusu. Inu, mravy jsou různé, že.

 

Hledejte tajemnou značku!:))

Hledejte tajemnou značku!:))

 

Cesta vedla převážně po cestě s poměrně hlubokým jemným bílým pískem a kola musela jezdit okolo- po písku vlastně běhali jen psi. My jako pěší jsme zase stihli obírat lesní jahody kolem cesty, které cyklisté v tom fofru nevidí 🙂

Svatý Hubert se mi moc líbil. Je to kaple na mýtině v lese, kousek od kaple je i lavička, kde se můžete posadit a koukat nebo rozjímat. Seděl na ní starší pár než my a jejich pohled Karamel vyhodnotila jako jednoduše seznamovací. Takže jsem sprintovala se Světluší za štěnětem a řvala: „Kari! Ke mně! Nechtějí si hrát!“ Naštěstí se lidé nevyděsili, vyslechli si mou omluvu a jen se zvědavě tázali na plemeno.

 

Světluch a Karamelína:))

Světluch a Karamelína:))

 

Hubert je lovec a je to frajer. Na svatého se mi moc nezdál 🙂 Ale kaplička je krásně zpracovaná a mezi andílky je znak, nad kterým jsem hloubala – vůbec netuším, co by mohl znamenat. Že by to mělo něco společného se zednáři? Skoro to tak vypadá – nebo nemám tolik číst Dana Browna 🙂

Zpátky jsme šli po téže cestě. Celkem to bylo něco přes 4 km, i když některé značky tvrdily 6 km, ale to se mi nezdálo. Takže pokud potřebujete naprosto nenáročnou procházku, mohu jen doporučit 🙂

 

Fotky najdete zde: http://malcka.rajce.idnes.cz/2016_tri_gracie/

 

Děkuju Matyldě a kromě diskuze na základě povídání a fotek se zeptám: Máte svoji oblíbenou sochu? Proč vás zaujala? Chodíte kolem nějaké sochy, která vás… řekněme irituje?:))

PS: Grácie jsou nadčasově krásná děvčata, i s těmi bříšky:))

Aktualizováno: 30.6.2016 — 21:53

30 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. To jsou moc pěkné drabble Toro! A strašně moc se mi líbí to poslední, i to zadané téma je tam jasně poznat a přitom je to tak originální a nečekané, jsi skvělá.

 2. Moc hezký výlet jste si udělali a třem živým „graciím“ to na fotce moc sluší.

  Z „vinných“ Gracií jsem znala jen tu bílou, ale je to už hóódně let, co jsem ji pila.

  Pokud jde o zadečky, tak ty „vypouklé“ se tady před pár lety najednou staly „in“, tedy hlavně u černošek. Najednou jsem si všimla, že zdejší černošky mají až nepřirozený „tvar pozadí“ (máme jednu takovou naproti našeho domu a fakt ta změna bila do očí. Určitě móda, kterou zavedla zřejmě nějaká roková zpěvačka. Ale myslím, že jsem někde četla, že je to „in“ snad i v Brazilii nebo Chile. Většinou jsou to vycpávky všité do kalhotek, což byl asi případ naší sousedky, už chodí zase „normální“. Ale některé „praštěné“ si dokonce nechávají vsadit silikony, aby to pazadí bylo správně vystouplé. Jak se na tom pak dá sedět, to vůbec nevím !

  1. Tyhle vystouple zadky u nekterych cernosek jsou prevazne geneticka zalezitost. V oblastech, odkud se „cerpalo“ prevazne mnozstvi otroku, byly a jsou kmeny, kde takove pozadi bylo naprosto typicke. Myslim, ze to byla Angola nebo nejake oblasti podel pobrezi na sever.

     1. Tyy jo, Maricko, tak tohle jsem nevedela. Coz mi pripomina Cheta a jeho tri sestry. Oni nemaji zadny zadek. Chet i v obdobi nejvetsi prostornosti zezadu vzdycky vypadal, zu mu nohy rostou primo ze zad. Dve z jeho sester jsou ponekud silnejsi, takze i kdyz pozadi je sirsi, tak je uplne ploche. Jedna z nich kdysi uvazovala o plastice, ale uz ji to nejak preslo.

 3. Ale že je u nás krásně! V lese mezi Břeclaví a Valticemi se ještě skrývá Rande vous (nebo-li Dianin chrám) a taky stojí za návštěvu. A potom za Břeclavou je úžasné místo, kde se setkávají staletí a to je Pohansko – najdete tam pravěké hradiště, nezbytný zámeček i udržovaný řopík. Navíc je tam naučná stezka doupných stromů a ti zdatnější (nebo kolaři) dojdou pralesem až na Soutok, kde se stíkají dvě řeky a setkávají tři státy …

  Po prohlédnutí Matyldiných fotek jsem se tam vydala i já s Ernestem – ale zatímco ona dokázala děvčata z bahna odvolat, tak mně se Ernie na začátku cesty nejprve vyrochňal v obrovské kaluži a pak se vyválel v písku. Výsledkem byla pískovcová pohyblivá socha … (headbang)

 4. Lednicko-valtický areál jsem objevila loni, když jsme tam měli setkání strakáčů. A musím přiznat, že jsem byla naprosto okouzlená. Taky jsme tentokrát víceméně vynechali psí soutěže a krom společné procházky kolem rybníků naše skupinka, která dorazila ze severu Čech, vyrazila i do lednického zámku, do skleníku, na Janův hrad. Protože kdoví, jestli se tam ještě někdy podíváme!
  A tak jsem si ráda, Matyldo, zavzpomínala.
  Mimochodem, nejen Grácie mají bříška, ani lepý jinoch (Apollon?) není nejštíhlejší. Důkaz zde :
  http://hanca1.rajce.idnes.cz/Strakaci_2015_Lednice/

  1. Hančo, moc hezké fotky! A teď už vím, že květina „Birds of Paradise“ se česky jmenuje Strelicie :)Takže jestli jsi angl. název neznala, tou podobou exotického ptáka jsi se skvěle třefila 🙂 Ten květ vydrží ve váze hóóódně dlouho – však je taky pěkně drahý.

   1. Jůů, tak to slavím pěstitelský úspěch! Letos mi poprvé Strelicie pokvete (clap), asi po deseti letech.

 5. Protože dnešní článek i přiložené „rajče“ se týká krajiny, kterou tolik miluji a tak se přidávám
  k debatě.

  Mnou milovaná a obdivovaná socha není dílem žádného světoznámého autora. Je to právě zde uvedený a obdivovaný sv. Hubert. Ctím ho a obdivuji už od svých dětských let. Často jsem k němu chodívala na svých procházkách. Nejraději v čase, kdy jsme měli on a já soukromí na kus řeči.
  Nemohu to teď najít, ale vím, že muž, který stál modelem, byl nástupcem architekta Hardmutha. A opravdu mu je podobný. Někde jsem měla uložen jeho obrázek. Ale jak šel čas, přišla jsem o něj.
  Časem se můj vztah k Hubertovi ještě prohloubil. Jen jeden člověk ví proč. A já prosím, zachovej moje tajemství.

 6. Matyldo, príma výlet, v Lednici už jsem byla několikrát, ale tady ještě ne, určitě se tam musíme někdy podívat. A parádní fotodokumentace. Jo a nohy, ty má Hubert fakt dost dobrý :).

 7. Matyldo, nasadilas mi s tou značkou brouka do hlavy i zapátrala jsem. Prý jsou to smyšlené kamenické značky, které mají navozovat středověký původ sousoší.
  Jó, a Hubert fešák vskutku je, taky to bejval původně velkej hříšník. 🙂

  1. Tyjo, to je dobrej detail!
   Matyldo, koukám, že Karamelína je ve stavu „nohatá ušatá smršť roztomilosti“. 🙂 (inlove)

  2. Taky jsem si myslela na kamenickou znacku, ale prislo mi to prilis stylizovane. Znam kamenicke znacky z Olomouce na kostele sv. Morice, a ty jsou mnohem jednodussi a hrubsi – ovsem ze 16. stol. Takze ta smyslena znacka dava smysl.

   1. …v 19.stol. bylo v módě o zednářství. Také majitelé Lednice a Valtic nezůstali ušetřeni. V lednickém parku byla dokonce zednářská zahrada. Kus parku v jeho centru byl (dnes už zaniklý) pavilon na malém pahrbku. Od něj se rozbíhaly hvězdicově cesty. Vše určeno k meditaci. A kolem zednářů bylo spousta tajemna. Takže jsem se dozvěděla, že ony značky na saletu sv. Huberta jsou právě zednářské značky. Zatím se mi nepodařilo zjistit, co, právě tady, znamenají.

    1. Mně to tady na tom malém obrázku připomíná způsob, jakým se římskými číslicemi zapisují opravdu vysoká čísla, akorát že tam se takové čáry dělají kolem číslice M. Jestli ti to nějak pomůže.
     Jinak – zednáři jsou na mě už moc mladá záležitost, tam můžu jenom hádat.

 8. Já bych teda bříška těch Grácií nekomentovala. Byly to normální ženské (tedy ty, co stály modelem).
  Mrkněte na obrazy starých mistrů, tam taky nebyly žádné „plošiny“. To bříško byl symbol ženy-budoucí matky.
  To, co se pěstuje dneska, sice vypadá na pohled pěkně, ale to ženství se z toho vytrácí, je to cílené na něco jiného.

  A ten les na procházce vypadá slušně houbově :).

   1. Nóóó, Kersko je taky na písku (u Labe) a když to nastane, tak jsou žně. A lesy jsou tam podobný.

    1. Ale asi tam občas zaprší, což se tady nestává úplně často 🙂
     S tím bříškem máš pravdu… je pravda, že to je normální a to, co je nám v médiích předkládáno, je pouze výsledek děsné dřiny- léta jsme se snažila, bylo to jakž takž, jenže rozhodně ne dobrý, ale pak jsem cvičit přestala a mám tam něco zcela jiného… 🙂

     1. Tuším že loni i u nás na písku vyrostly hříbky – ovšem to bylo spíš za trest. Čistit je od toho jemného bílého písečku byla práce pro vraha. A kdo to u nás dělal? Samosebou že já sama samičká (chuckle)

  1. Ale Wendy, Hubert je tam přímo svatej! Koukni znovu.
   Díky Matyldo za sdílení výletu. Na fotkách jste jeden hezčí než druhý, konkurance s Gráciemi je veliká.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN