BTW: Mám na to nos

BTW_dé_logo„Který čaj to vlastně byl?“ lámu si hlavu nad zcela nepodstatnou záležitostí. Tedy nepodstatná je z hlediska dění světového, rodinného i psího, leč můj nos vytrvale lobuje u mého mozku: „Ta vůně malin byla neodolatelná – já ji chci cítit zas!“

 

Je to potíž, s tím mým nosem. Na vlčáka nemám, ale jinak jde patrně o můj nejostřeji nabroušený smysl a dává smysl, že je to právě ten, který zrovna bůhvíjak nepotřebuju:)) Čichám čichám… skoro cokoliv, doma i venku. Dokážu vařit jen podle čichu, solím podle zkušenosti, takže obvykle jen minimálně ochutnávám. Navíc je můj vybíravý nos nejlepším kamarádem mé vlastní mlsotě:))

Jenže sami víte, že svět není jen světem vůní! Když jsem byla těhotná, nezvracela jsem v prvním trimestru kvůli chutím, ale kvůli vů… no pachům. O jídlo vůbec nemuselo jít, nejhorší byla sklepní zatuchlina. A to jsem tehdy pracovala v pražské Opletalově ulici a cestou do práce jsem na chodníku byla nucena minout tolik sklepních oken, že mé první kroky na pracovišti vedly neomylně k záchodové míse.

Za běžného stavu z pachů nezvracím, ale stejně je registruju. Všechny a dost intenzivně. Lidé v mém okolí přede mnou neutají nejen konzumaci česneku, ale vlastně jakýchkoliv voňavějších bylinek. Jistě, hodí se to, když po něčem pátráte – třeba úniku plynu nebo mrtvé myši v přístěnku. Ale jinak to žádná extra výhoda není.

Minule jsem se rozhodla zkusit, jestli bych mohla fungovat jako pes. No dobrá, prakticky nic necítící pes:)) Vzala jsem za kliku u horní koupelny – je mosazná a poměrně nová, tedy zanechává v dlani dost výrazný pach kovu. Pak jsem šla ke knihovně a poslepu vytáhla knihu a rukou ji pořádně uchopila. Vrátila jsem ji zpátky a pak zkoušela, jestli ucítím, která to byla. Nevěřili byste tomu, ale fakt jsem ji našla! Tu ruku jsem si pak musela umýt mýdlem, protože mě pach mosazi rušil:))

 

Popravdě není úplně normální povídat si s lidmi, jak moc cítí věci – ono se to bere jako nespolečenské. A tak se tedy zcela nespolečensky ptám vás: co váš nos? Je pro vás svět pachů jemně pastelový, přiměřeně barevný nebo řvavý jak havajská košile? Co vám voní a co nemůžete ani cítit?

Prostě, jak čucháte vy?:))

 

PS: Ten čaj jsem nakonec našla – je to malinový Teekanne. Sice chutná skoro stejně jako jiné malinové čaje (zkoušeny byly čaje od Pickwicku a pak Jemča a Babiččin čaj:)), ale ta vůně je opravdu intenzivní…:))

PPS: Začínají zrát maliny – pro teď nijak nepotřebuju vůni malinového čaje:))

PPPS: Mám ráda parfémy, ale nemohu je moc používat, bývají na mě silné – no, kolínská taky voní (obvykle vystačím s jemně vonícím krémem:)). Když jdu na letištích kolem duty free obchodů, zdvihá se mi z toho propletence vůní žaludek a jsem-li tomu vystavena déle než pár minut, rozbolí mě hlava. Eh… zas se k tomu vracím. Proč nemohu mít místo ostrého čichu ostrý zrak?:)))

Aktualizováno: 30.6.2016 — 17:03

21 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Čumák mám vynikající, takže často trpím. Taková letní narvaná MHD… Pro mě je nepříjemná už jedna voňavka, ale jejich směs je pro mne vražedná sama o sobě. Když se k tomu přidá ještě ten nevoňavkový zbytek… (envy)
  Jo a zkus Teekanne černý rybíz!

 2. Mám velmi vyvinutý čich a k tomu patřičný atribut mé osobnosti. :-)ˇTím myslím rodinný frňák.
  Mám to v genech a syn to zdědil po mně. Výhodné je, že cítím chcíplou rybu dříve než mí psi a totéž se týká extrementů. Pokud to stihnu, jsou psi zachovalí dojít domů beze smradu.Kouř z cigaret cítím na sto honů a i další pachy jsem schopna rozlišit. Dnes jsou sofistikované přípravky proti smrádku ale je to zdravé? Myslím, že proti gustu, žádný dišputát, jen by někteří smraďošci neměli týrat okolí,jinak chápu, že i pro ně je to zdroj blbé nálady.Možná sama nevoním jiným ale jsem ráda za prapůvodní instinkty, někdy mohou i zachránit život.Ještě jen poznámku, syn dostal ředitelskou důtku v 2. třídě ZŠ,když na otázku, kterou látku-plynou lze poznat čichem , odpověděl, že ostravskou klobásu. Třída se smála a souška uča, se cítila prý zesměšněna před žáky. On to však myslel naprosto bezelstně a upřímně.
  I nos,tedy čich, nemusí být vždy společensky bezpečný. :-))

 3. Aktualne vodi kolegyne do praci sebou psa. Starickeho, potrebuje dohled a spolecnost. Jenze nektere dny proste zaziva problematicteji a desne smrdi. Kolegum – chlapum, co sedi s kolegyni vedle v mistnosti to vubec nevadi, vubec to neciti! Snazim se psa prdiciho u meho stolu odvelet pod nos sve panicky, bohuzel s nevalnym vysledkem – pes jednak nemluvi cesky a memu „jdi smrdet jinam!“ nerozumi a navic je hluchy. Kolegyne vzdy udivene vzhledne „schon wieder?“. Ja! grrrr.
  Rano chodivam pobihat do blizkeho lesa. Nos mi neomylne hlasi, ktery z protibezicich ci predbihajicich jiz stihnul propotit triko a kdo stale jeste voni mydlinkama a parfemem. (Nechapu, jak zustanou navoneni. Ja uz na kraji lesa patrim lehce do te prvni skupiny.)
  Nevadi mi propletence vuni v parfumerii, ale vonnou svicku nebo osvezovace do auta likviduju jedine v plynove masce….

 4. Taky mám dobrý čich, cítím všechno a všude. Nevadí mi to, považuji to dokonce tak trochu za výhodu. Jsem tak trochu pedant na čistotu, a tak se mi s tímhle nosem nemůže stát, že bych doma měla smrádeček, a to i se čtyřmi kočkami. Pořád očuchávám, jestli někde něco nezanechali, jestli nesmrdí jejich záchody, záleží mi na tom, aby to nebylo cítit (Nedávno mi závozníci přinesli do bytu sedačku a ani nechtěli věřit, že tu žijí čtyři kočky. Že prý není nic cítit. Tak to mě potěšili 😀 .) Miluju parfémy, je to takový můj koníček, mám jich asi tak dvě stovky a každý den se voním jiným. Nevadí mi, užívám si to a je jen málo těch, co mi nevoní. Vůni většiny z nich si dovedu i vybavit. Nevadí mi ani vůně česneku a cibule a podobných aromatických přísad, při vaření si to užívám, miluji třeba i vůni ryb. Naopak hrozně nemám ráda vůni ani chuť těch zmíněných ovocných čajů, přijde mi strašně umělá, nepiju je. Spolehlivě mi zvednou žaludek různé aromalampy, tyčinky, difuzéry a nejvíc ze všeho voňavé svíčky, doma to vůbec nemám, mám ráda čistý vzduch. Vadí mi smraďoši, od toho jdu pryč. Nejhorší jsou snad mastné, špinavé a zapocené vlasy, ale ono je těch hrůzostrašných možností hodně a nechápu, že se v podmínkách, ve kterých žijeme, někdo prostě nedokáže každý den umýt a obléknout do čistého.

 5. Nemůžu se srovnávat se psinama, ale nos ostrej mám. Vařím podle čichu, ucítím, že fena začala hárat a poznám i která, kombinuju si mýdlo, krém a voňavku tak, aby se doplňovaly, vyčuchám, že bude pršet nebo že je v domě o kousek jinak vlhko (věci jinak voní)… Ale nepovažuju to za prokletí. OK, tak jsou lidi taky cítit, no. OK, tak jsou někteří čuňata a nemejou se dostatečně často, no. Jejich věc. Ostatně zvířata jsou taky cítit a rostliny taky.
  Co fakt miluju, je, mí barák plnej voňavejch svíček a tyčinek, prostě po mým provoněnej barák. Provoněný oblečení. V tom je mi příjemně.
  V ložnicovým okně mi například mezi ostatníma věcma kvete šalvěj.

 6. Jo dede,, ještě vzpomínka na dobu mého prvního těhotenství. Mně nevadily pachy, já totiž v sobě neudržela jakékoli s velkou cuhtí pozřené jídlo déle, nežli tři až pět minut.Pak jsem vše odevzdala na wc. kdybych to stejně měla takto dál a po celý život, asi , , bych chtěla být častěji těhotná. na začátku prvního těhotenství jsem totiž vážila o 8 kg víc jak na jeho konci a ještě jsem porodem salších 10 kg zhubla. No, nevydrželo to, bohužel, takže je ze mne slonohroch velmi výrazných rozměrů a zhubnout víc jak 5 kg nedokážu, i když se moc moc snažím.

 7. Oproti mému manželovi, mám nos jako Ari a Berry dohromady. „Něco se tady pálí, jako nějaká izolace,“ prohlásím uprostřed kuchyně. MLP zavětří a prohlásí, že nic necítí. Za dva dny voláme elektrikáře, málem jsme vyhořeli, hořela nějaká spojka v elektrických drátech. To bylo minulý měsíc. O ucházejícím plynu, o zapomenutých Darečkových bobcích v jeho záchůdku ani nemluvě. Někde jsem četla, že muži mají oproti ženám špatný čich. Snad je to atavismus po předcích – žena, matka,dítě.
  Tedy výjimka je Mušketýr 🙂

  1. alex, mám čich velmi podobný tomu tvému. manžel taky nikdy nic necítí, takže cestou autem na setkání do jižních Čech stále na má upozornění nereagoval. já cítila dobře ten zápach pálícího se motoru, ale on až do Klůatov tvrdil, že nic necítí. Máklem se zavařil motor, jelikož odešlo těsnění pod hlavou motoru. No,když se něketrá z dcer jako mimi potentila, on nic necítil, i když to dítě zrovna měl v náručí. Mlp se nikdy nezdráhal dítě přebalit , ale nadělení v plínách zkrátka fakt necítil. Až, když děcko ječelo a bylo k No, neutišení, rozhodl se podniknout ktoky k nápravě. hovinko v plínkách děcka ho pokaždé dost překvapilo.a ty nosy chlapa a ženské jsou zcela jiné proto, že chlap od dávnověku lovil, zatímco pražena musel najít nějaké jedlé hlízy, bylinky nebo různosti jako přílohu. Většinozu se praženské musely řidit zkušenostmi, ale pokud chtěly něco nového a zajímavého chu´TOVĚ I VŮNI, MUSELY NAJITÉ KOŘENÍ ČI JINÉ KOŘÍNKY A NATĚ NEJDŘÍVE OČICHAT A OCHUTNAT. PO ZJIŠTĚNÍ JEDLOSTI I PROMPRAMUŽSKÉ TOHLE NEVÉ OBOHACENÍ JÍDELNÍČKU VYUŽÍVALY U JINÉ PRAŽENY. JE TEDY JASNÉ, ŽE ŽENSKÁ MÁ DO VÍNKU DANÝ DOBRÝ ČICH .

 8. Mám normální čich, asi naštěstí. Co ale cítím moc dobře je, když se naši kocouři občas „zapomenou“ a označí si území, tedy náš, potažmo dle jejich mínění jejich domeček. To šílím a vyhrožuji, ba i vraždou pachatele. A pak nesnáším pach potu s špíny, což je v létě ve vlaku občas fakt dílo, jak jsou někteří lidé cítit. Pot jako takový pochopím, taky se potím, ale starý několikadenní a ještě k tomu pach špíny, to nepochopím a nedělá mi to dobře.
  PS,Barbucha mi nahodil drabble, když já zklamala. Tak je tam. V drabblatech. Drabble, ne Barbucha.

  1. Tos mi nahrála, můj otec nosil takové ty polokošile, dávno tomu, bylo to z nějaký děsný uměliny a maminka ho nemohla přimět, aby automaticky po příchodu z práce hodil košili do prádla. Nikoli, celé odpoledne a večer ji větral v obýváku a ráno ji přinesl mamince do postele, aby ji očuchala, jestli si ji může vzít. Tak takové bylo maminčino prakticky denní probuzení

   1. Inko, obyčejné polokošila ještě ušly, ale zápach z tehdy módních dederónových byl fakt strašně odpudivý.h Můj táta se velice nerad převlékal, ale potil se strašlivě i v klidu, takže mami dost trpěla. Přitom dederonová košile se lehce přemáchla a dokázala uschnout i za několik málo hodin.

 9. Já bych řekla, že cítím tak průměrně.
  Ani v jednom těhotenství mě pachy ani vůně neobtěžovaly.

  Parfémy mám ráda a voní mi klasika Chanel No.5. .
  Koupila jsem si ho v duty free na letišti v Oslu, když jsme byli v Norsku. Už ho bohužel nemám, ale voněl mi moc.

  1. No, v těhotenství jsem věděla, co to je nos jak ohař. Všechny smrady pětkrát zesílily a po třech měsících mi přestaly tak moc smrdět jen některé. Ale třeba masna nebo smrad namoklých lidí ve frontě se fakt snést nedal celých devět měsíců 🙂

 10. Nemám ostrý nos. Jen velmi průměrný. Na čuchání mám Mušketýra 🙂 Ten funguje jako ohař.
  Malinový čaj mám nejradši Grešíkův Malinový šálek. Teekanne taky není špatné 🙂

 11. Já mám bohužel velmi dobrý čich, dokud jsem kouřila, cítila jsem normálně, ani jsem si už neuvědomovala, jaká je to potíž cítit. Maminčin kolega cítil, když jeho kolegyně měly své dny, což v téměř ženském kolektivu nemusela být až taková legrace. Já to měla podobně, na střední jsem používala svou úchylku jako vědma – věděla jsem, co spolužačky den (noc) předem dělaly či nedělaly. Kupodivu jsem snášela pitevnu, horší byla slepičárna.
  Jak jsem kouřením otupovala a žila vedle chápavého muže ( poblinkaná miminka a pejsci byla jeho záležitost), úplně jsem zapomněla jaké to je. Dneska zase cítím a to není úplně fantastické. Rodina mne používá jako detektor pachů, zrovna včera jsem konečně vyčuchala, kam si hoši ukládájí zásoby na zimu. Kačka s Bimbem se shodli, že tam měli ptáka, křečka, krtka a mladého potkana. Vlastní likvidaci bych byla schopna provést jedině v nějakém skafandru.

 12. To já nemám ostrý ani čich ani zrak.
  To by mě nikdy nenapadlo, že někdo může mít tak dobrý nos, já bych podle čichu vařit nedovedla, ani mě nikdy nenapadlo uvažovat jestli někdo jedl česnek nebo bylinky, takže jsem to asi nikdy z lidí necítila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN