MATYLDA: My se bojíme psů!

0609mat1_1Během Setkání jsme odjeli se psy na výlet, kde mi na Všemině poodběhla Karamelka se Světluškou k vodě, aby se napily. U vody byl i asi pětiletý chlapeček s maminkou.

 

Obě psice začaly pít, ale chlapeček se otočil na Karamelínu a ta to pochopila tak, že si chce hrát, stejně jako si s ní hrál dopoledne dav naprosto cizích dětí, které ke Zvířetníkům nijak nepatřily. Nadchla se, skočila k němu a otiskla mu bahnitou tlapku na kraťasy. Maminka začala křičet: „My se bojíme psů!“

Hmmm, došlo mi už dřív, že se štěně hrne někam, kam není zváno, rozběhla jsem se a už na ni volala, ale Karamel je prostě malý truhlík. Pokud se nadchne, dá se těžko brzdit, den poté měla čtyři měsíce… Doběhla jsem, popadla ji za obojek, omluvila se a nabídla chlapečkovi, že mu štěně podržím, může si ji pohladit. Rozhodně nechtěl.

 

Karamelka Hrozná, již skoro čtyřměsíční:))

Karamelka Hrozná, již skoro čtyřměsíční:))

 

 

Přiznávám, že mě nenapadlo, že se někdo může leknout malé Karamelky, která vypadá jako plyšák z hračkárny. Obvykle je dost poslušná, běhá se mnou na volno a poslechne kdykoli, když je odvolána od hnusu, běžícího zajíce a lezení do míst, kde nemá co dělat. Děti jsou bohužel jiná kategorie, což je způsobeno tím, že doma na vsi si ji pod dozorem maminek chodí hladit i batolata.

Ale dopustit jsem to neměla. Potud slova majitelky štěněte.

 

 

Světluch rozesmátá

Světluch rozesmátá

 

A teď něco z hlediska matky, která měla dítě, co se bojí psů.

Nebylo to příjemné pro nikoho z nás. Na Kubu dvakrát ošklivě vyletěl pes, takže důvod jsme znali. Ovšem dítě mělo tendenci panicky prchat při zahlédnutí psa. Je to nebezpečné a je to fakt průšvih. Ale přiznejme si, že v dětském věku se tyhle strachy dají odstranit snáz. Jen to dítě musí věřit rodičům, kteří ho doprovázejí (míním tím naprosto věřit, každá drobná lež je na závadu, i když jste dítěti řekli, že očkování bolet nebude).

Měla jsem štěstí, že mi pomoc nabídla Alex, která věřila tomu, že to lze vyřešit, a měla pravdu. Během návštěvy seznámila Kubu s klidnou Klérkou, vysvětlovala mu a učila ho, jak se k psovi chovat. Dodnes jsem jí za to hluboce vděčná, i když jsme tehdy o pořízení psa vůbec neuvažovali. Sám Kuba pak přiznal, že ten strach byl nepříjemný, ale nevěděl, co s tím dělat.

 

Karamelka placatá

Karamelka placatá

 

Jenže strach dítěte není problémem majitelů okolních psů. Pokud se dítě vyděsí motocyklu, nebudeme žádat od všech motorkářů, aby po silnicích nejezdili (a na vsi se s nimi na polních cestách potkáte fakt na blízko). Motorky, auta i psi jsou součástí každodenního života ve městě i na vsi a i děti se musí vyrovnat s tím, že líbit se jim nemusí, ale prostě jsou tady. Chování dětí mezi dopravními prostředky je předmětem výuky, chování dítěte ke zvířatům není, ale asi by být mělo. Ale nemělo by to dítě znát z rodiny?

 

Nekončící zápas ve volným stylu:))

Nekončící zápas ve volným stylu:))

 

Dede:

Díky, Matyldo, za ten článek. Na tom výletě jsme byli s Matyldou i my a paní s chlapečkem jsem viděla – jen tak mohu uvěřit, že se dítě lekne maličkého štěněte sršícího roztomilostí. Dost jsem o tom přemýšlela. Že se někdo lekne mých psů, to u dětí vidím spíš jako pud sebezáchovy, konec konců ti malí si s nimi hledí v podstatě z očí do očí a málokteré si chce hrát na Karkulku. Ale mrňavá, čtyřkilová Karamelka?

Pak mě napadlo, že se to dítě možná obecně bojí živých tvorů, třeba by uskočilo i před králíkem nebo kočkou. A tak mě napadlo, jestli on to vlastně není nedostatek socializace dítěte? Nebo je to dítě v běžném životě chráněno ad absurdum a nedokáže se tedy postavit ničemu, co běžně nezná? Myslíte si, že by měl být vztah k živým tvorům součástí rané socializace dětí? (Já jsem o tom přesvědčena, ale já jsem zvířecí:))

 

Strakaté jing a jang

Strakaté jing a jang

 

Pak mi došlo, že ta maminka řekla „bojíme se psů“. Možná tedy není socializovaná matka a svoji fobii úspěšně přenáší na dítě. A to vidím jako velký problém a mezi námi, i sobectví. Fobie dokážou život pořádně komplikovat a vypěstovat jednu tam, kde by nemusela být… taky důvod k zamyšlení. Já mám třeba fobii z výšek (vlastně z hloubek:)), ale ze všech sil jsem se snažila, aby to moje děti neovlivnilo. Neovlivnilo:))

Aby nebylo mýlky, nikdy nenechám svoje psy, aby strašili děti, vždy si je přivolám, většinou i uvážu, hlavně když jde o malé děti. Nikomu nenutím, aby je snášel. Jen si obecně myslím – stejně jako Matylda, že základní kontakt se zvířaty (psi, kočky, koně, krávy, ovce, králíci) by děti zvládat měly – tedy měly by vědět, jak se k nim chovat, aby nedošlo k maléru. Nemusí ta zvířata milovat, ale měla by je umět snášet a respektovat.

Co si myslíte vy?

 

PS: Když jsem k článku zpracovávala fotky, důkladně jsem si prohlédla Karamelčinu lupičskou masku – že by se ten chlapeček měl opravdu čeho bát?:)))

 

Lupič!:)))

Lupič!:)))

Aktualizováno: 9.6.2016 — 07:39

63 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Když ono je to těžké. Kdybych neměla panickou hrůzu z pavouků, tak bych snad ani nechápala, jak se někdo může bát zvířátek. Ale protože vím, co je to zažít sžíravý strach z v podstatě neškodného (a navíc užitečného) osminožce, dovedu se do jejich pocitů vžít. Proto se snažím mít Ernesta na vodítku, máme-li potkat lidi, navíc když tam jsou malí lidé. Taky ne každý je nadšený, když se na něj vrhne sice roztomilý, ale mokrý a lehce smrdutý pejsek.

  Na druhou stranu je velice vhodné se naučit jednat s volně loženým psem, protože mohou nastat situace, kdy se s takovým potkáme. A řekněme si to na rovinu – není lepší projít kolem psa bez úrazu na obou stranách, než se bít v prsa, že já jsem v právu, protože pes nebyl pod vlivem (rofl) svého majitele, ovšem zkrvavenou rukou.

  P.s. furt se divím, že zrovna já mám dítě, které se bojí vešekerého zvířectva (no dobře, ale koně snad ani zvířectvo není 😀 ). Jdeme kolem plotku, kde se popelí slepice a dítě (ech téměř šestadvacet) je na omdlení, protože ta slípka se na ni podívala krhavým okem a snad jí chce játra vyklovnout jako orel onomu Prométheovi (chuckle) …

  1. Ygo, ty mě těmi svými příměry jednou budeš mít na svědomí – ta slepice! (rofl)

   Jinak k tématu: my nebereme lidem právo mít strach ani nesnižujeme odpovědnost pejskařů. Jen tvrdíme, že pokud se někdo panicky bojí psů, tak to není problém těch psů a lidem by se žilo líp, kdyby se snažili se s tím strachem nějak vypořádat, protože na světě (doufám:)) vždy nějací psi budou. Tedy zkoušet se strachu postavit a snažit se ho neposílat po dětech dál.

   Já jsem třeba jako malá šílela z hmyzu a pečlivou prací sama na sobě jsem došla k tomu, že ho nemusím, ale dokážu žít i s našimi sršni 😛

   1. No však já nic jiného neříkám. V podstatě jde o to, aby se každý snažil ovládnout to své – na jedné straně člověk svého psa a na druhé straně člověk svůj strach – když se to podaří na obou stranách tak sláva a haleluja na nebesích.

    P.s. to nebyl příměr, to byla holá pravda. Terka je přesvědčená, že slepice patří mezi nebezpečné, krvelačné dravce (rofl) , protože ji ve dvou letech jedna klovla do prstíčku.

  2. Ygo, pavouci vůbec nejsou neškodní, jsou to malé kousky smrti s osmi nohama, zahalení v terroru svých obětí

   1. Ale pro lidi v našich krajích neškodní jsou (nod) – opomíjím jedovatou zápřednici, která se k nám už taky dostala, ale ta není tak častá jako obyčejný domácí a obvlášť nehezký pokoutník či pavouk křižák.

 2. No to je strašnej pes, ta Karamelka Hrozná! Až výhružná, zdá se. Úplnej Baskerville. 😀

  Ale ono je to se současnými dětmi dost těžký už proto, že mnohé z nich si myslí, že kráva je skutečně fialová. A pokud si to myslí i maminky …

 3. Psu a kocek jsem se nikdy nebala, ale mela jsem panickou hruzu z hus. U nas na vesnici je velika naves s travniky na jedne strane. A kdyz jsem byla mala, tak se tam promenovaly husy. A utocily na mne. Asi proto, ze jsem pred nema cestou do skoly utikala, mavala rukama a tak. Poznaly slaby clanek.Uz jsem z toho jako prvnacek byla hyn na nervy a tak jsem vesnici obchazela za humnama podel silnice na Prerov. Az mne tam nachytal nas tata, kdyz tama jel sluzebne do Prerova. Pak mne par dnu do skoly pres tu naves vodil a ucil mne se nebat. Nicmene jista neduvera k husam mi zustala. O to vic je mam rada na pekaci. 🙂

  1. TEDY, HANI, NEVĚDĚLA JSEM, ŽE MÁŠ STRACH Z HUS I TY. A POKUD JSI KDYSI NA STARÉM ZVÍŘETNÍKU ČELA MŮJ PEKELSKÝ PŘÍBĚH O ZLÉM HUSÁKOVI, TAK VÍŠ, JAK JSEM SE ZLÉMU A ÚTOČNÉMU HOUSEROVI ZA SVOU VĚČNĚ POŠTÍPANOU A JEHO KŘÍDLY DOMLÁCENOU KAMARÁDKU POMSTILA. pODOTÝKÁM, ŽE JÁ JSEM BYLA TEHDY TAKY PRVŇÁK.TEN HOUSER BYL VÁŽNĚ HODNĚ ZLÝ A ÚTOČIL INA DOSPĚLÉ, CO SI TROUFLI JÍT PO OBECNÍ CESTĚ,KTEROU ON POVAŽOVAL ZA SVÉ VÝSOSTNÉ ÚZEMÍ. OD TÉ DOBY, CO JSEM HO TEHDY PO SVÉM KLUKOVSKÉM ZPŮSOBU POTRESTALA, UŽ NIKOMU NIKDY NEUBLÍŽIL A MOJE KAMÁÁDKA UŽ M SMĚLA VOLNĚ PROJÍT, ANIŽ BY JI HUSÁK NAPADLA A POŠTÍPAL JI. BYLA JSEM DÍTĚ, ALE NESPRAVEDLNOST MNE TAK NADZVEDLA, ŽE JSEM VZALA SPRAVEDLNOST DO SVÝCH RUKOU.

  2. jednou na mě jako na malou holku houser vletěl a klobal mě do hlavy, do paží a předloktí, (přiběhl strej ,popadnul ho a v neděli byl z housera oběd) sice se tvářím, když vidím husy, že je vše OK, ale vím, že ten strach tam v pozadí je, ale namlouvám si, že teď už jsem velká,teď bych vyhrála já…

 4. Tak aby tu byl zastoupen i druhý tábor 😀 . Jako malá jsem se psů bála, a to až panicky. Rodiče se mnou museli přecházet na druhou stranu ulice, jinak jsem se nehnula z místa, do sámošky, před kterou čekali psi na své pány, až nakoupí (tenkrát se to tak běžně dělávalo), jsem prostě nešla a nikdy bych byla nešla na návštěvu k někomu, kdo měl psa. Potenciálně jsem se bála i koček (!), jenže s těmi jsem se v městském prostředí setkala jen zřídka a můj strach z nich nebyl tak panický, přece jen byly menší než psi a nepřipadaly mi tak nebezpečné. Rozhodně jsem nebyla žádné nesocializované ani nadměrně ochraňované dítě a ani moje maminka rozhodně nebyla žádná nesocializovaná osoba s fóbií. Moji rodiče se zvířat nebáli a tak se mi všemožně snažili vysvětlit, že není čeho se bát, že se jen musím chovat určitým způsobem a bude to OK. Ovšem marně, můj strach byl prostě větší. Musím říct, že jinak jsem žila úplně normálně, nijak mě to netrápilo a psy jsem prostě nevyhledávala. Trvalo to sice dlouho, ale v dospělosti mě ten strach najednou nadobro přešel, bez zásahu jakékoli třetí osoby. Dnes už se dávno psů nebojím a doma mám čtyři milované kočky. Ale úplně dovedu pochopit, když se někdo psů bojí, nijak mě to neudivuje a nepřijde mi to nenormální. A když někoho zvu k sobě domů, tak se vždycky ptám, jestli mu nevadí kočky, jak z hlediska alergie, tak z hlediska strachu nebo nechuti k nim. Každý se prostě bojí něčeho. Pokud to sám necítí jako problém, tak prožije bezproblémový život i s tou fóbií, pokud mu to vadí, tak s tím může něco dělat a zjednat si nějakého odborníka, to je každého věc.

  1. Pokud má někdo fobii a kvůli tomu někam nechodí apod., je to jeho problém. Pokud ten problém přenáší na své dítě, je to špatně. A pokud kvůli tomu chce omezovat ostatní (přicházím JÁ, všichni psi musej pryč nebo aspoň svázat do kozelce), tak se nenechám.

   1. Přesně! Kdysi proti mě šla holčička a zlomyslně volala: já mám alergii na psy!! Tak jsem zavolala: no to je mi tě líto. Přejdi si na druhou stranu! Holčička nevěřícně zazírala, já jsem pokračovala v chůzi a holčička, stále s otevřenou pusou, pomalu přešla jinam.

    1. K nám na Velikonoce přišli na pomlázku známí s chlapečkem, který se rozhlédl a řekl: „Já mám alergii na kočky, vyhoď je ven.“ Tak jsem mu řekla, ať na ně nesahá a jde od nich dál, protože ty kočky tady bydlí.

     1. tys ho nevyhodila??? myslím toho chlapečka??? Já bych mu sdělila-jo, tak to počkej na rodiče venku a už by byl za dveřma. (asi jsem větší herodeska);)

    2. 😀 , myslela jsem si to…. nemusela ani křičet, mohal přejít..to že má alergii je její věc, ne tvoje… taky se se svejma alergiema nehrnu tam, kde je něco,po čem kejchám a dusím se….

  2. No, já jsem se jako malá taky bála psů. U nás v domě byly dost těžké dveře, takže jsem se vždycky pověsila na kliku a trvalo mi dost dlouho, než se mi podařilo otevřít. No a jednoho dne na mně vyskočil pes – byla to fenka Asta, která patřila paní z 1. patra (nevím už, co to bylo za rasu, ale středně velký pes). Já jsem se lekla, vykřikla a uskočila. No a paní, která šla za Astou, pravila: Neboj se jí, ona žere pouze chytré děti!!!
   Později mě strach přešel, mám ráda všechna zvířata, a musím říct, že i když mám doma kočku, tak i psi ke mně velice lnou (ostatně většinou i děti). Bratránkův obrovský černý labrador se většinou usadil před křeslem, kde jsem seděla, a s tlapou položenou na mém koleni na mně oddaně zíral, zatímco já jsem mu vyprávěla, jaký že je frajer a pan pes…

 5. Myslím, že použití množného čísla „my se bojíme psů“ neznamená, že i maminka se jich bojí. Maminky takto často mluvívají o svých dětech, např. máme rýmičku, nepapáme mrkvičku, pan doktor nám píchl včeličku apod.

  1. Abych pravdu rekla,tak ten matersky plural nemam rada a nevzpominam si, kdyz jsem vyrustala, ze by se to pouzivalo.

  2. ale nemění to nic na tom, že matka si myslí,že toto sdělení stačí..místo , aby s tím strachem dítěte pracovala v jeho prospěch a nenechala ho růst do fobie… jak já ten plurál nesnáším (headbang)

 6. Dobrý den,
  je neuvěřitelné, že se zde řeší to, že ti kdo se bojí psů, s tím mají, zjednodušeně řečeno, jít k psychologovi. Proč?! Pokud budou majitelé psů dostatečně soudní na to, aby měli své psy na vodítku a nevnucovali jejich blízkost ostatním, nemám s nimi problém. Jenomže pro některé pejskaře je představa, že někdo psa prostě nemusí (nebo se ho dokonce bojí), nepochopitelná. Je to zdánlivě otřepané, ale pravdivé – moje svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhého.

  1. evidentně jste to nepochopila, ten strach z epsů nepřejde tím, že ho budou mít pejskaři na vodítku..proto ten psycholog…

  2. Právě kvůli tvé poslední větě. Nedovolím, aby mí psi kohokoliv obtěžovali, ale pokud někdo bude vyšilovat jen proto, že jdeme po stejném chodníku, tak je to na psychologa. Stejně jako pokud někdo požaduje vodítka a náhubky a kdovíco ještě. Pes nesmí obtěžovat (lidi, jiné psy, zvěř,…), majitel po něm musí uklidit – a to je vše. A u štěňat a malých dětí holt musí „protistrana“ dávat o kousek větší pozor a poskytnout trochu více tolerance. Uznávám, když počtvrté říkám stejnému dítěti, že na tohoto psa nemá sahat a rodičové neřeší, tak mě ta tolerantnost přechází…

  3. Psycholog je dobrý právě pro život toho člověka, který se bojí. Nikdo tu nepopírá, že je třeba mít psy pod kontrolou a většina zodpovědných pejskařů se o to skutečně snaží. Jenže na světě nejsou jen ti zodpovědní (a těm nezodpovědným je váš strach úplně jedno) a také, sem tam se prostě stane, že potkáte volně pobíhající zvíře. Je to normální součást tohoto světa a nikdo psy kvůli vašemu strachu nevyhubí.
   Ti, kdo se jich bojí, či ještě hůř propadají panice, jsou v takových případech velmi zranitelní. Proto je dobré s tím strachem něco dělat, proto není dobré ten strach přenášet na dítě, které by ho nejspíš bez matčina vlivu nemělo – aspoň pokud jde o plyšákoidní štěňata.

   A obecně – není dobré žít se strachem z běžných věcí. Vždy je dobré s ním bojovat a pokud ho člověk neodstraní, může ho aspoň otupit. Svět je pak příjemnější 🙂

  4. Nemusí moje dítě ze psa jásat, ale nemusí z něj ani vyšilovat. Už proto, že neadekvátní reakce na psa může u zvířete vyvolat také neadekvátní reakci. Že i dítě, které se bojí by mělo vědět, že nemá ječet a utíkat. A nejen dítě, do určitého věku za něj musí reagovat rodič.
   Já měla problém spíše ten opačný, Kačka se na všechno vrhala a to také není dobře. Ale žijeme tu společně se zvířaty a měli bychom alespoň rámcově mít povědomí jak se k nim chovat. Nejen s domácími, ale stále s více divokými. Prasata dnes nejsou vyjímkou uprostřed menších měst, potkat vysokou už také není nic mimořádného

 7. Tak tady mohu napsat velmi dlouhé povídání. Stalo se v podstatě nešťastnou náhodou, že se mi kluci, obzvláště jeden, začali bát psů. Totiž: šli jsme s tak dvouletými chlapečky z hřiště a mladšímu bafl do obličeje z několika centimetrů vlčák. Bylo to přes plot, bylo to štěně, které mělo větší rozměr než rozum a považovalo to za způsob, jak vyzvat dítko ke hře. Dítko to pochopilo naopak – leklo se a vystřelilo od něj. Brácha začal řvát ze solidarity. A bylo na problém zaděláno. Na druhé straně plotu se objevila majitelka, která okamžitě pochopila situaci. Domluvili jsme se, že zítra na stejném místě ve stejnou dobu. Já vedla dítě kolem plotu a vysvětlovala mu, že pejsek je hodný, ona držela štěně a vysvětlovala mu, že na děti se musí potichu a pomalu. Po několika dnech tohodle tréninku jsme se dostali do stavu, kdy se děti nebáli kolem psa projít, ale psa ve volném terénu obcházely příliš širokým obloukem, což ještě nebylo pořád dobré.

  1. No a pokračování – na Brnění jsem se poznala s Io a Penny a ona pravila (tedy Io), že si s tím Penny poradí. A poradila. Při prvním setkání se děti držely na jednom konci bytu a mezi psa a sebe strkaly mámu. Penuška, tehdy už hodně po služebních letech, pracovala jemným nevnucováním se na tom, aby ji děti začaly vnímat jako něco normálního a příjemného (a Io jí v tom zdatně sekundovala). Výsledkem po několika návštěvách bylo, že děti Penušku milovaly a komunikovaly s ní. A ona je naučila, jak vypadá pes, který si chce hrát, jak pes, který chce mít jenom pokoj, a jak pes, kterého je lepší obejít bez pokusu o kontakt. A funguje to perfektně a dodnes, však jste sami viděli. Penny, Io, díky (h) .

   1. Měli jste kliku na dobrého učitele 🙂 Já se už divila, co píšeš o klučičím strachu, když na Setkání byli oba úplně v pohodě (inlove)

 8. Já se přiznám, že se bojím velkých plemen psů. Mám z nich opravdu respekt. Ale tenhle strach jsem na své dva syny nepřenesla. Jen jsem se učila od malička, že na cizí psy se nešahá.

  Vidím na svém vnoučkovi, jak je dobře když dítě vyrůstá se zvířáty. U nich doma mají 2 koně a 2 psy. U nás má zase 2 kočičáky. Nebojí se a zároveň se chová ke zvířatům velice ohleduplně.

  P.S. Ale Matyldo Karamelky bych se určitě nebála, ani Světlušky.

 9. Myslím, že je to o vzájemné toleranci. Jako nemajitel psa naše děti v rodině učím – líbí se ti pejsek? Bezva. Ale prvně se zeptat, pokud chceš hladit! Nemají s tím problém. Na druhou stranu od majitelů psů očekávám, že pes nepřiletí k dítěti a nezačne si s ním hrát po psím,aniž by to to dítě čekalo a chtělo. Nebojím se psů, ale z „volně ložených“ nemám dobrý pocit. Ono totiž není pejskař jako pejskař a volání někde z dálky „ona nic neudělá“, když mám packy na ramenou a u hlavy mi cvakaj zuby mi na odvaze moc nepřidá. Jasně, Karamelka asi běžně lidi nevyděsí,a u té maminky je něco špatně, ale oni i ti malí psi dokážou být občas pěkně ostří a ne každý majitel je má zvládnuté. A každý holt nemusí psy milovat, stejně jako je plno lidí, co nesnáší kočky, třebas.

  1. Toro, máš pravdu – je to otázka tolerance. Ale v tomto případě bych spíš čekala, že Matylda dostane spíš vynadáno za ty zablácené packy.

   Normální by podle mě bylo, že se přižene rozdováděné štěně, dítě se možná nejdřív lekne, pak zasměje, pohladí mrňavého hebkého tvora, matka pokárá Matyldu za štěněčí nekázeň, nechá si vysvětlit, že ten tvor je čtyřměsíční (tedy vlastně batole), dítě si pohladí psa, Matylda se potřetí omluví a v míru se rozejdou…

   1. Ano, Dede, ideálně, ba možná i většinou to tak i proběhne. Ale nejsou všichni stejní a s tím se musí počítat…

    1. Já vím, nám se to stalo s Ari a byla taky čtyřměsíční, tedy těžko ovladatelná. Šli jsme lesem, nikde nikdo, tak štěně běhalo. Najednou se proti nám vynořil starší muž s asi dvanáctiletým chlapcem. Kluk nic neříkal, ale muž začal strašně nadávat na psa, jak to, že si tak běhá, že děsí dítě. No, chytli jsme štěně (šlo to těžko, Ari to považovala za hru) a omluvili se (podotýkám, že štěně se k ani jednomu z nich nepřiblížilo, natož se jich dotklo) a on nadával dál. Martin se zase omluvil, on pořád nadával a koukal na Ari. No, tou dobou pod mýma rukama rostla skutečná hrozba – naštvala se totiž Berry, kterou jsem musela pořádně držet – a té si chlap vůbec nevšiml, protože celou dobu klidně a tiše stála…
     Snažit se musejí obě strany. A jak mám pochopení pro neplechy malých dětí, tak potřebují jistou dobrou vůli i štěňata…

 10. Jedinou fobii kterou mám je lítání a to je prostě jednoduché – nelítám. Kupodivu ani moje děti po tom příliš netouží, byť jsem jim to nikdy nijak neznechucovala.
  Po tolika letech s obřími psisky mám spoustu povědomosti o tom bojím – nebojím. Zejména Majda je pro spoustu školkových dětí kamarád, pravidelně se u ní zastavují a myslím, že někteří i hladí, strach z ní nemají. ALE když jdeme venku a najednou se k ní přižene malé dítě a chytne ji okolo krku, moc dobře mi není. Protože prostě nevím, jak zareaguje, je lekavá a když se ožene s otevřenou tlamou, může poranit. Pokud je navolno a někde v dálce vidím či slyším děti, jde na vodítko, protože děti a malí pejsci jsou její láska. Pokud maminka povolí, nechám ji navolno, umí si s dětmi hrát a pokud se moc nerozvášní, tak na ně neskáče. Ale určitě ta velikost je trochu problém, vnučky jsou zvyklé na malé psy, ovšem vítající Majda jim taky není po chuti

  1. Já mám psice na děti zvyklé, tedy na děti venku, ale obvykle se zeptají. U dětí pod tři roky psa i podržím, aby dítě nebylo povaleno nadšeným psem a já jsme mohla líp kontrolovat, co se děje.

 11. něco je špatně, matka chlapečka evidentně usoudila,že je snazší hystericky říkat-bojíme se psů a schovávat svůj strach a fobii a přenášet ji na synka, než se sebou něco dělat….stačilo by se svěřit psychologovi… chlapeček to nebude mít jednoduchý..možná se bude bát všeho, pozděšji i vycházení na ulici…Matyldo,sama jsi měla doma Kubu,co se bál psů, budeš tedy tolerantnější a já vím, jak moc tě to prostě mrzí… Karamelína tím postižena doufám nebyla a ty se z toho otřepeš…jen budeš dávat víc pozor..a potvrdilo s emi pravidlo: Strach má velké oči.. víš Dede, co je na tom, že Karamelína má 4 kila, ten strach ji mnohem zvětšil..a rozesmátou tlamku s mléčnejma zubama, proměnil v nebezpečnou tlamu plnou zubů.. a důvěrně položenou tlapku s výzvou,budeme si hrát, pojď za mnou, si matka s chlapečkem přeložili jako pracku,s drápama, co způsobí šrámy na kůži a ty budou plný svinstva…
  i když za Šarikova života mne víc deptaly matky, co při pohledu na velkého plyšáka volaly na svý děti: Pooodiveééééj,to je krášššnej pejsááánek,pohlaď si ho… tak to jsme s Šarikem prchali oba …

  1. Karamel opravdu ničím postižená nebyla, jí je spousta věcí šumák, protože prostě profičí mezi těma barevnýma ušima. Ano, mě to mrzelo, že jsem nebyla dost rychlá.

   1. už je to pryč..a ty dáš příště víc pozor… (hug) , ale ta matka z toho ještě dlouho bude dělat kovbojku….

    1. Jo, na nějakým maminkovským fóru- málokde se sejde tolik lidí, kterým pes vadí i na pět metrů a přivázanej, protože co kdyby se utrhl. Jo a taky vadí na polní nebo lesní cestě bez vodítka, protože se vynoří bez varování za zatáčkou 🙂

     1. Prosím, militantní matky mi nepřipomínej. Těm vadí růže za plotem, co kdyby dětičky prostrčily prstíčky a píchly se, kvetoucí lípy, protože z nich útočí včely a píchají děti do jazyka, hrbaté chodníky, protože na nich děti padají,…. (devil) .
      Mám teďka jednu takovou kauzu v okolí, čeká na dořešení a je mi z ní vzteklo a smutno. Mohla bych o tom napsat, pokud by byl zájem to číst.

      1. Napiš. Někdy se za potížemi skutečně skrývá jen nedorozumění, je dobré získávat různé zkušenosti, člověk pak líp chápe ty ostatní.
       Ovšem militantní matky věci neprospějí takřka nikdy. Ten tvůj výčet mluví za vše, ono to tak skutečně u některých rodičů bývá.

       1. Tak dobře, koncem června bude znám výsledek, tak pak to shrnu. Třeba to na článeček bude.

  2. Sharko, díky – přiznám se, že by mě nenapadlo, že dítě může vidět Karamelku tímto způsobem, což je chyba. Ale i tak mi ta reakce přišla dost extrémní – ten kluk rozhodně nebyl žádné batole.
   Asi za tím bude spíš ustrašenost matky. Třeba ani ne ze psů, ale obecně z čehokoliv její mocí neovladatelného v přítomnosti jejího syna. Pokud by tohle byla pravda, tak kluka lituju.

   Ad matky a děti vrhající se ke psům: dnes už výjimka, podle mé zkušenosti. Teď nevím, jestli to přikládat tomu, že lidé jsou ve vztahu ke psům poučenější, nebo pravidelnému přísunu článků o lidech roztrhaných psy. Ráda bych doufala v první možnost:))

   A ještě jedna poznámka – včera jsem se nechala přistihnout organizátorkou dne dětí u nás na vsi a ani moje obrana, že to s malými dětmi neumím, mi nebyla nic platná 😛 Takže jsem ze zoufalství slíbila dětičky poučit o správném chování ke psům – pro jistotu jen s Beruškou… (chuckle)
   Doufám, že ke mně natočí aspoň půlku jednoho ucha:))

     1. příště třeba předvádění stopování nebo záchranářské činnosti se psy milá Dede…a pak si možná vymyslíš na konání těchto dětských dnů,nějakou akci jinde 😀

      1. Jasně! Hledání dítěte ukrytého v terénu, vytažení z úkrytu a umazlení do bezvědomí 😀 ! A všichni spolužáci mu to budou neuvěřitelně závidět!
       No dělám si trochu legraci, ale předpokládám, že ukázka záchranářství před dětmi tě nemine :).

       1. Ta byla loni, leč pes kráčející s čumákem na zemi do křoví děti moc nenadchl 😛
        Tak si vysvětlíme pár věcí o tom, jak se chovat ke psu, aby byl kamarád a jak se chovat, kdyby náhodou nebyl. No a Beruška bude hrát pokusného psa 😀

   1. To by mohlo být děsně fajn, Dede. Musím říct, že my měli štěstí na proškolení, kromě výše uvedených setkání jsme měli ve škole canisterapeutického psa. Byl to borderkoliák a panička učila děti zásady setkání s cizím psem (rozpoznání pokynu ke hře, uhýbání očima a tělem, pokud je pes náznakově agresivní, a ochrannou polohu při napadení). Pak přešli k péči o psa, takže takhle dobře nakrmené, napojené, vyčesané a vydrbané zvíře jste ještě neviděli. Psovi rostla během výuky viditelná svatozář, zvlášť když ho děcka vodila na vodítku a povelovala. 😀 .
    Myslím, že to bylo nejméně tak užitečné, jako hodina dopravní výchovy.

    1. Mělo by to být stejně důležité, jako ta dopravní výchova 🙂 To jste měli kliku na prima psa a psovoda:))
     Nazgúlové by bývali takové věci předváděli rádi a dlouho, milovali děti takřka nepochopitelně. Holky jsou jiné – Berry pozornost snáší, Ari radši uteče:))

     1. S Barouškem jsme odnaučovali strach a učili děti jak hladit. S Vaškem důrazně vysvětluju, proč nehladit bez dovolení.

      1. Máš to opravdu dobře rozdělené. Ještě pořád na sebe nenechá Vašek od cizího šáhnout?

       1. Nechá – když o to sám stojí. Přijde k lidem, nechá se mazlit. Už se nechá i od dětí, ale trnu u toho a hlídám každé mrknutí oka (je děsně rychlej). Nesmí začít člověk, nesmí se ho pokoušet chytnout za obojek nebo na něj sahat „divně“ (klíště,…). Pokud to stihne, tak už naštěstí varuje zavrčením. Když bude člověk moc rychlý, dopadne to zle.

        1. Petro, klobouk dolů, proti stavu, v jakém byl Vašek, když jsi k němu přišla, je tohle úžasný pokrok. I to, že zavrčí a rovnou nestartuje, je moc dobře. Udělala jsi na něm veliký kus práce.

    2. No tedy, tohle přesně jsem chtěla napsat ráno ale byla jsem vyrušena. Souhlas! Nejen dopravní výchova ale i různé životní situace a chování ke zvířatům, to vše byla měla být škola hrou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN