HOST DEDENÍKU – Alasdair MacColla: Naslouchej hlasu krajiny (2)

Logo_AlasdairZkušenosti, které málokdo z nás má – tropy, džungle, lidé, zvířata, neznámý vzrušující i hrozivý svět. Alasdair se v něm naučil chodit a ve svých drabble nás tam vezme s sebou. Spolu s ním uvidíme skutečnost psanou srdcem. Dede

 

Nezkazíš mi to!

 

Téma: Hrdinovi trapní příbuzní

 

Drabble:

 

Stála na verandě jako vykřičník. Věděla, že o ni byl zájem a že za ni otec dostane spoustu věcí, ale Robin už jí dávno natloukl do hlavy samostatnost a sebeuvědomění. Otec slintal vzteky a chrlil na Becky výčitky a rozkazy. Vstal jsem a vykročil pryč, nechtěl jsem být svědkem rodinné hádky, ale Becky mě pevně drapla za ruku. „Buď tady, Alasdaire!“

Otec mluvil bengálsky, ale Becky mu tvrdohlavě odpovídala anglicky. „Přijmi tati jednou pro vždy, že si nevezmu toho zmetka jen proto, že ty chceš nové auto! Něco jsem tu dokázala a nezahodíš mi to!“ Hrdě pohodila hřívou havraní vlasů.

 

Závěrečná poznámka:

Není snadné jít proti něčemu, v čem byl člověk vychováván po celé dětství. Všichni jsme na ni byli moc pyšní. 🙂

 

* * *

 

Aby měl peníze na pití

 

Téma: Pláčí námořníci rum?

 

Drabble:

 

„Nechceš zavolat policii? Tobě to projde, ale já jsem cizinec a víš, jakou má na mě smírčí soudce žízeň.“

„Klid, máš pět svědků.“

„Jak myslíš.“

Přikradli jsme se k boudě a kopli s Robinem do dveří oba současně. Opatrnost byla zbytečná, seděl tam u stolu, opile blábolil jakýsi popěvek. Mrtvý delfín visel za ocas u stropu.

„Hlídej ho, Alasdaire. Já nemůžu, zabil bych ho asi,“ vycedil Robin, sňal delfína a vlekl ho z chatrče. Vzal jsem poloprázdnou láhev, zvedl rybáři v námořnickém tričku hlavu a nacpal jsem mu hrdlo láhve, vzteky bez sebe, do úst. Rum mu vyhrkl i očima.

 

Závěrečná poznámka:

Mysleli jsme, kdovíjaký gang pytláků lovících sladkovodní delfínovce nerozkryjeme. Nakonec to byl jeden ožran.

 

* * *

 

Jdi si tam sám

 

Téma: Fascinován zpět ve své kleci

 

Úvodní poznámka: Věnováno Toře.

 

Drabble:

 

Raghul ještě naposledy překontroloval svár a vylezl z velké klece. „Můžeme. Na tohle jsem se netěšil.“ To nikdo z nás. Cheetah Star je neskutečný mazel, ale umí být strašně tvrdohlavá a nám se nechtělo ji na půlhodinu uspávat, nedělá jí to moc dobře. Těžkou levhartici jsme zdvihli raději oba a nesli ji do přepravky. Holka si těžce povzdechla a složila mi tlapy kolem krku. Smrdělo jí z tlamy, že se mi málem podlomila kolena, ale Raghul, který nesl opačný konec, na tom nebyl lépe. Pak to mazlíkovi došlo. Vyškubla se, mávla tlapou a vyjevený Raghu seděl v kleci místo ní.

 

Závěrečná poznámka:

Vracela se k soukromému chovateli, Robin ji měl chvíli půjčenou na výzkum. Cheetah Star byla s lidmi od kotěte a měla je ráda.

 

* * *

 

Konflikt na pomezí světů

 

Téma: Velké srdce malý mozek

 

Drabble:

 

Robin se přitiskl ke kůře stromu a nevěděl, co si počít. Samice ásámského arniho se jako obvykle rozhodla, že bude bránit mláďata i proti nebezpečí, které neexistuje. Pracovní slon, na kterém vylekaní dřevaři seděli, se vyděsil, se zběsilým troubením ustupoval. Nebyl na útoky zvyklý a rozzuřená buvolice, která vodí mláďata, bezhlavě a nesmírně agresívně útočí naprosto na kohokoliv. Nikdo ji tam nečekal, buvoly zde naposledy viděli před pěti lety.

Ani Robin nebyl v bezpečí, ale zvíře jej ještě nezaznamenalo. Ásámský arni je tak vzácný! Jenže ze sloního hřbetu s křikem spadl první dřevař. Třeskly tři rány z Robinova opakovacího Marlina.

 

 

 

Aktualizováno: 14.12.2019 — 23:32

39 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Omlouvám se, jsem u syna, hlídám vnoučata a nestíhám nic. Ještě jednou diky za věnování drabble moc si toho vážím. Vše ostatní už jsem napsala jindy a jinde. Tvé zážitky jsou velmi silné, jak výše psáno i velmi exotické, většinou. Díky, že píšeš, moc ráda tě čtu.

 2. Milý Alasdaire, moc se mi tvá drabblata líbí. Tentokrát asi ten s levharticí – je přece jenom takový veselejší.

  Nejsmutnější je ten poslední … myslím, že se přece jenom Robin trošilinku rozmýšlel, jestli zachránit dřevaře nebo arniho (předpokládám, že arni je vzácnější než dřevaři …) A jak to dopadlo s jejími mláďaty?

  1. Já to znám jen z jeho vyprávění a z protokolu. Pokud se rozmýšlel, nevypadalo to tak. Mláďata skončila ve stanici. Dnes to budou dospělá zvířata, dožívají se třicítky.

   1. Ach – trošku jsem to chtěla odlehčit. Je mi jasné, že se nerozmýšlel, ale určitě mu to pak bylo líto … mně by bylo.

 3. Zde je opet videt, jaka sila muze byt ve strucnosti. Dalsi pribehy k zapamatovani a doprovodne predstavivosti. Dik.

  A OT. Musim se podelit o svuj vztek a doslova spatny pocit kolem zaludku. A tak trochu to patri k Alasdairovi a jeho zajmum. V pondeli federalni soud v Charlestonu (Jizni Karolina) odsoudil jednoho vyznacneho a velmi bohateho pravnika k pokute 70 tisic dollaru a rocnimu zakazu honitby za nasledujici aktivity. Chytal do pasti cervenoocase jestraby (red tail hawk), coz je federalne chraneny dravec, i kdyz v JK je jich opravdu dost. Strasne rada se na ne divam, kdyz krouzi, casto v paru, nasi krasnou modrou oblohou a nechavaji se unaset vetrem. Pro mne je to zosobneni svobody. Tenhle zmetek mel pasti, ve kterych byli holubi a kdyz se jestrab snesl dolu k holubovi, tak za nim padla klec. Vetsina jestrabu umrela hladem, zizni nebo na zraneni, ktera si zpusobili, kdyz se snazili dostat se z klece ven. Kdyz ten zmetek mel cas a naladu, tak jestraby dorazel zblizka pistoli pres ty klece. Delal to na sve velmi rozlehle plantazi, ktera je v jeho rodine mnohe generace. Zduvodnoval to tim, ze mu jestrabi lovili krepelky, ktere pestuje ve velkem mnozstvi – za ucelem honu. U soudu se hajil tim, ze nevedel, ze ti blbi ptaci (damned birds) = jestrabi, jsou nejak cenni. A teatralne plakal. Chytili ho pracovnici statniho ministerstva ochrany prirody (Department of Natural Resources) – takovi Alasdairove. Dobri lide je upozornili. A tenhle dusevni kripl sedi v univerzitni rade mistni univerzity. Uz se formuje petice dostat tohoto cloveka z univerzitni rady – ktera ma velkou rozhodovaci moc. Pod hrozbou, ze uz nikdy jim nedame ani jeden dollar, o ktere soustavne loudi. Takova americka traduce. Zaplatim jim drahe skolne, za coz dostanu diplom, a do konce zivota furt otravuji o prispevky na dalsi rozvoj alma mater.

  Uff, to jsem se rozepsala.

  1. Fakt, jak píšeš, „duševní kripl“, hrozné. No, něco jak ti naši myslivci (aka vrazi v zeleném), fakt je mám moc ráda.

   1. No, mne se o tom uz v noci zdalo. Hrozny na tom je, ze ta pokuta 70 tisic dollaru je pro toho kripla asi jako kdybych v Cesku dostala za neco pokutu tak 10 tisic ceskych korun. Kdyby tohle u nas udelal nekdo „mene vyznacny“, tak navrch k pokute jde sedet minimalne na dva roky.

  2. Čím to, že mě to nijak nepřekvapuje? Takových kreténů je bohužel všude dost, nejen v Jižní Karolíně. Našli by se i tady, i všude jinde. A diplomy za peníze, no tak to už je na denním pořádku. Když jsem viděla, jak jeden můj známý „studoval“ MBA, tak jsem se musela smát. To by v tom byl čert, aby i ten největší b.l.b. ten diplom za těch několik set tisíc nedostal. Tento můj známý to šel studovat z nedostatku jiné zábavy, když ho pro naprostou nespolehlivost vyhodili už z několikáté práce a byl nezaměstnaný. Usmyslel si tedy, že by se rád stal ředitelem některé z největších nemocnic v republice. Hlavním důvodem mu bylo to, že jako ředitel by nemusel poslouchat už žádného nadřízeného a mohl by si kdykoli odjet na výlet k moři. Napůjčoval si tedy peníze, kde se dalo a zaplatil si MBA. Diplom pochopitelně dostal, ředitelem nemocnice se nestal (naštěstí).

  3. Znám tyhle typy. Dobře, že ho dostali. Víc k tomu raději nenapíši, derou se mi na klávesnici nehezké výrazy.

  4. Hanko, tady zase nějak hnusák dravce tráví…
   Doufám, že toho člověka aspoň vyšoupnete z té univerzitní rady!

  5. taky bych ho bez jídla špoupla do klece…do takové,že které by se nedostal..a odešla..co s takovým zmetkem…

 4. Alasdaire, zase jsi dokázal dát každému slovu takovou sílu, že nad přečtením stoslůvek přemýším, jakobych přečetla dlouhý článek !

  Téma „Pláčí námořníci rum?“ – takové opravdu bylo zadání ??? To bych tedy vůbec nevěděla, kde začít a vida? Ale u tvého drabble se tak opravdu stalo a navíc zcela po zásluze!!! Já tedy doufám, že se to dotyčný buď rumem zalknul (a zároveň si vypálil oči), nebo přemírou alkoholu otrávil k smrti !!!

  No a velmi podobný námět jako poslední drabble jsme tady nedávno měli v případě smrti Harambe.

  Piš dál, těším se.

  1. Ano Maričko, bylo. Některá témata jsou vskutku hrozná, ale většinou s tím nemám problém. Téma vytáhne z vaku vzpomínek nějakou vzpomínku, strčí mi ji před čumák a na mně už je jen ji popsat. Problém vyvstal, když bylo nařízené téma takové, že jsem vzpomínky nemohl použít a vyžadovala se tvůrčí invence a to je moje slabší stránka.

 5. Fascinující čtení o tom, co je nám hodně vzdálené.Myslím, že nemáme právo si pořád na něco stěžovat. Díky, bylo to nejen krásné,také k zamyšlení.

 6. Alasdaire, prakticky z každého tvého drablíku by se dala napsat povídka – i s tím životním poučením schovaným mezi řádky 🙂 Moc ráda tě čtu, myslím, že sdílíme podobné hodnoty a líbí se mi pohled, jakým hledíš na svět.
  Z dnešního výběru mi nejsilnější přišel ten první příběh! (h)
  A smála jsem se tomu s tou levharticí (rofl) I když i tam jste samozřejmě mohli přijít k úrazu.
  Pytláci… asi bys mohl napsat víc a horšího. Drancování přírody a ubližování živým tvorům má mnoho podob.
  A ten poslední – ano, lidský život bylo třeba zachránit.

  1. Dede, ja běžného levharta unesu, ale Star byla docela narostla a tak jsme ji vzali dva. Jinak bych v kleci skončil já. O tom ostatním jsme si psali mailem. Ano mohl bych a asi by vás to zajímalo ale nelze se vším veřejně vylézt. Bohužel.

 7. Alasdaire, tvoje drabble jsou natolik z jiných světů oproti tomu našemu středoevropskému, že se co do neuvěřitelnosti a exotiky vyrovnají světům vymyšleným. Vedeš velice pestrý život.

  1. Další várka už bude vyber z domácích, aby tě exotiky zas nebylo na vás mnoho. Tobě dekuji.

 8. OT – stala jsem se obětí jednoho ptáka! (wasntme)
  Začalo to tím, že jsem si jednou postála na výjezdu z naší brány, abych nerušila jednoho místního konipase v dvoření se paní konipasové. Oba tančili na zemi, auto za sebou nevnímali. Já se rozjela, až když přesunuli své námluvy do vzduchu. Nevím, jestli si nyní konipas libuje nebo nelibuje v roli otce, ale rozhodně se chová divně.
  „Paní, co má ten pták proti vašemu autu?“ zeptal se mě jeden z řemeslníků, kteří nám zrovna ve jméně pokroku ničí Dům. Konipas totiž (bohužel musím říct „jako obvykle“) útočil na moje auto. na přední sklo, na zrcátka. Nejdřív jsem si myslela, že, stejně jako kdysi jeden bláznivý vrabec, útočí na svůj odraz, aby se zbavil soka ve svém teritoriu. Fajn teorie. Ale proč útočí jen na moje auto a cizích si více méně nevšímá? (Jednou zkoumal auto našeho zahradníka – ale ne s tou vehemencí:)) Proč útočí na zpětná zrcátka z té strany, kde není zrcátko? myslela jsem si, že to dělá zrcadlení hrušky, pod kterou parkuju, ale on si za mým autem zaletí i když stojím venku za cestou, kde se nic nezrcadlí!
  Copak já bych mu v zábavě nebránila, ale on si s uvolněním nahromaděné agrese či sportovního nadšení uvolňuje i kloaku a kdybyste viděli, jak děsně mám to auto od něj pořád po… podělané! 😛
  Tak mě napadlo, jestli on není v manželství tak nějak nespokojen, případně se necítí unaven péčí o rodinu, a nevyčítá mi tak tímto způsobem, že jsem ho v ty klíčové okamžiky zaslepeného dvoření nevyplašila! (rofl)

  1. Jo Dede, člověku se nezavděčíš, tak co chceš od ptáka!
   Že mluvíš o konipáskovi! Mé kamarádky vrány a straky – když ty se zavděčují, to je teprve síla! A když ukápne rackovi, málem to udělá díru do auta. Puh, konipásek!

   1. Jo, to mi povídej, bydlela jsem u řeky, kde bylo racků přehršle a pěkně sr… všude a taky kradli všechno, i rohlíky z ruky. (bat)

   2. Hm, jenže on je typickej stokrát nic, víš? (wasntme) Jak já mám zas.. zadělaná ta zpětná zrcátka, to sotva vidíš jejich původní barvu! 😛

    Ono jak parkuju pod hruškou, tak se ptačím znamením nevyhnu, samozřejmě. A tuhle byl asi týden, kdy jsem si říkala, že tam v noci musí sedávat aspoň orlosup! To byly cákance… (blush)

  2. 😀 mstí se za narušení námluv ..ještě že za kazišuka považuje auto ne Tebe 😀

 9. Alasdaire, tvá životní cesta se ubírala jinam, než cesty většiny z nás. Vyprávěj!

 10. Alasdaire, výborná drabble, přiznám se, že některá mi v dubnu utekla, o to raději je čtu dnes. Becky je formát, doufám, že jí to vydrží. Takové ženské, když se pořádně zapřou, dokážou pohnout čímkoliv a kýmkoliv. Díky za krásný výlet do exotických končin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN