BTW: Delikátní povídání s dobrým nápadem na konci

0607dar3_1Jak asi víte, Berry byla nemocná. Nevím, kde si uhnala (patrně) virovou střevní nákazu, která se jí ošklivě zkomplikovala. Aby toho nebylo málo, chytla to i Ari, ale ta, léčena prakticky hned, se do tak špatného stavu jako Berry nedopracovala. No a při doléčení mi Matylda dala dobrou radu, která se osvědčila a já bych to chtěla říct i vám. Kdo ví, kdy to můžete potřebovat!

 

Předem upozorňuju, že budu psát o problémech zažívání, tedy některé popisy mohou jemnější povahy znechutit – v takovém případě, prosím, dál nečtěte.

Bylo to ve středu předminulý týden, kdy jsem si všimla, že Berry má průjem. To není u psů nic neobvyklého, někdy jim nesedne, co sežerou a pes jinak vypadal dobře. Nelíbila se mi jen barva stolice, byla příliš tmavá a já jsem usilovně zahnala myšlenku na to, že by to snad mohla být krev? I udělala jsem obvyklou úpravu režimu – trochu hladovky a pak maso s rýží. Vypadalo to, že to zabralo, jen ta podivná barva přetrvávala.

 

Berry u veta na svém oblíbeném místě - tam je bezpečná, za tou nohou u stolu jí pan doktor opravdu nikdy nic nedělal:))

Berry u veta na svém oblíbeném místě – tam je bezpečná, za tou nohou u stolu jí pan doktor opravdu nikdy nic nedělal:))

 

V pátek večer (jak charakteristické) jsme došli domů pozdě a Berry nejednou nechtěla večeři. To je u ní prakticky neuvěřitelný jev, takže jsem silně zneklidněla. Hodně pila, později večer zvracela. Navíc se mi zdálo, že má teplotu – Berry mívá čenich pravidelně mokrý studený a tentokrát jí opravdu hřál. Navíc se vrátil průjem, ještě mnohem horší než předtím.

Takže zase hladovka, smecta, snídani dostala jen Ari. Před den Berry nevypadala špatně, pořád ještě to vypadalo na „veselý průjem“ (podle definice EvyŽ – tedy pes průjmuje, ale jinak vypadá nemocí nezasažen). Přemýšlela jsem: jet ho Hradce na kliniku nebo ne? Odpoledne jsem dostala podezření, že ani Ari není v pořádku, takže večer obě dostaly jen trochu rozvařené rýže.

Ráno (v neděli) bylo jasné, že Ari v tom jede taky, takže obě holky zase dostaly zase jen trošičku rýže, smectu a čekala jsem, co bude. Přes den Berry vypadala lépe, Ari vypadala normálně, tak jsem uvařila rýži s kuřecími prsíčky, kterou obě s chutí snědly. V pondělí ráno to ovšem byla katastrofa – Berry měla nejdřív průjem s tmavou krví, později z ní už tryskala čerstvá krev. A začala vypadat opravdu špatně. Ari nevypadala hůř, ale ani lépe.

 

Berry

Berry

 

I zavolala jsem svému veterináři a šupem jsme jely – všechny tři. Pan doktor Berry prohlédl, změřil jí teplotu (ta byla normální) a konstatoval, že břicho je měkké, napětí v tkáních bylo taky dobré, ale bylo jasné, že psice se cítí opravdu bídně. Tak udělal všechny obvyklé kroky a dohodli jsme se, že bez antibiotik to nepůjde – tedy u Berry jsme se nedohadovali, tam to bylo jasné, ale rozhodli jsme se nečekat, až se Ari zhorší tak, jako Berry a dostala je taky.

Takže psice dostaly do vody iontový nápoj, do tlamy extra probiotickou pastu, zase byla chvíli hladovka (+ ta pasta), následovaná rozvařenou rýží. Vím, že je možné nabídnout i vařené rozmělněné maso nebo brambory, ale u nás obvykle rýže funguje. Pro Berry jsem měla ještě speciální konzervu. No a pak začalo čekání na… výsledek:))

Ari spolupracovala, ale Berry se doslova nechala prosit. Bylo vidět, jak ji moje upřená pozornost rozčiluje, tak jsem se snažila po ní nekoukat, ale ona se i tak snažila chodit za mnou – což jsem jí nedovolila, musela jsem ji mít na očích. Zlepšovala se, když ji něco zajímalo, živě reagovala, ale rychle jí docházely síly (není divu).

 

Ari

Ari

 

Obě se uzdravovaly, ale Berry stále zůstávala na bobku krev. A čím kvalitněji vytvarovaný bobek byl, tím víc krve se objevilo. Bylo zjevné, že průjem jsme vyléčili dřív, než se vzpamatovala sliznice tlustého střeva. Byl pátek ráno a co teď? Uvařit jí vločky? Vet ordinoval až odpoledne a do telefonu mi ráno řekl, že mám vydržet, všechna léčba běží, chce to jen čas.

A pak jsem zavolala Matyldě – vlastně jen proto, abych se mohla někomu vyplakat na rameni, že si nevím rady. A ona měla velmi rozumnou radu – vyplývající zase z jejích zkušeností s marody. „Kup jí lactulózu (Lactulose AL sirup), to je sirup na změkčení stolice, používá se to pro pacienty po operacích střev. To jí nezpůsobí průjem a uleví se jí.“ Šikovná Matylda!

A tak jsem už s  autem naloženým na Setkání zajela do lékárny, koupila sirup a navíc ještě ascorutin (podle hesla, může pomoct, uškodit by neměl), s sebou jsem měla injekční stříkačku a okamžitě sirup Berušce aplikovala. (Ten chlapík, co seděl v autě zaparkovaným za mým, zjevně nevěřil vlastním očím:))

 

sirup

sirup

 

To bylo dopoledne. Nebudu vás unavovat podrobným ho*noznalectvím, ale sirup neuvěřitelně pomohl. A to nejenže dal střevu čas a možnost se zahojit, ale nejspíš omezil i bolestivost při vylučování, takže Berry se už nesnažila bobky zadržovat:)) Zotavení bylo až zázračně rychlé, byť v tom žádný zázrak nebyl – prostě díky vstřebané vodě se normálně tuhá (zdravá) stolice zředí a střevní sliznice tak získá čas na hojení.

A tak mě napadlo, že možná mnozí z vás stejně jako já netušíte, že něco takového existuje. Výhodu vidím v tom, že to není klasické projímadlo – jak by člověk mohl dát projímadlo psu, který se z průjmu právě zotavil? Navíc ten sirup je jemně nasládlý (ano, ochutnala jsem ho:)) a není problém ho do psa dostat. Předpokládám, že by to mělo fungovat i u koček, ale ty vlastně neznám, tam by bylo třeba si to ověřit. Ale princip fungování by měl platit vlastně u každého.

 

PS: Průjem je problém, trpět jím může kdokoliv a blížící léto je jeho vrcholnou sezónou. Takže není od věci si zopakovat základní postupy, a přidat malou radu pro případ, že se to zkomplikuje.

 

A tak se dnes ptám: Jaké vy máte zkušenosti s léčením průjmů u dětí i zvířat? Co zabralo? Co používáte, když se vám zrovna nedostává léků? Jaké máte zkušenosti se smectou, černým uhlím, endiaronem, imodiem či čímkoliv dalším? Případně hruškovicí či slivovicí – teď mluvím o lidských (a nejlépe dospělých:)) pacientech? Pojďme si navzájem poradit!

Aktualizováno: 6.6.2016 — 10:24

54 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Asi jen pro lidi, ale mne se na tezke zaludecni zazivaci potize osvedcila miso polevka – z bileho misa. Asi prece na te fermentovane sojove paste neco je. Miso mne dostalo z dost akutniho zanetu slinivky, kdy jsem blila non stop pres tri tydny, a zila na lzickach cocacoly a stredne cervenych hroznech bez zrnicek. Na ty jsem mela strasnou chut a rozkrajovala jsem si je na pulky. Az kdyz jsem zvedela, ze to bylo slinivkou, tak jsem se docetla, ze tyhle ruzove hrozny jsou na tohle lecive, a pak jsem si vzpomnela z mych let v japonske restauraci prave na to miso.

  1. Hanko, koupila jsem si loni miso a pomohlo to (h) Jen ta chuťová láska se nějak nedostavila (wasntme)

   1. musíš do toho přidat tofu sýr a mořský řasy… mě to teds chutná jen s řasama, tofu leda orestovaný…

 2. Že se vám do toho motám, děvčátka, pokud budete chtít ušetřit za tu lékárenskou laktulózu*, zkuste nasadit obyč. mléko, případně přímo UHT mléko, v tom laktulóza bezpečně je (je to izomer mléčného cukru /proto je to sladké/ laktózy, vzniká právě tím ošetřením při velmi vysoké teplotě = ultra high temperature, tj. vstřikem přehřáté páry o teplotě 140 st. Celsia a vyšší). Obyč. mléko by podle mě taky šlo, zas až tak moc se ty dvě potvory (tj. laktóza a laktulóza) od sebe neliší. Jo, samozřejmě je toho v obou druzích mléka cca o jeden řád míň, to je jasné, ale ten rozdíl v ceně myslím mluví za vše.
  *A já si myslela, jak vám tu léta průběžně dělávám školení o různých typech pasterizace mléka, zejména s přihlédnutím k UHT mléku, že si jméno té laktulózy aspoň jedna zapamatujete, no, ne, jsem osvětářka na houby. 😉

  1. Tak říká se například, že dospělé kočky mají po nezakysaném kravském mléku průjem, protože již neprodukují enzym na štěpení laktózy a nejsou prostě schopné to mléko strávit. Ale netýká se to prý všech koček, některé prý ani v dospělosti tuto schopnost neztrácí. No, a všechny moje čtyři kožichy shodou okolností tuto schopnost i nadále mají, kravské mléko jim ani v nejmenším nevadí, takže mléko jako jemné projímadlo pro ně použít nemůžu.
   A pro sebe už vůbec ne. Piju prakticky výhradně UHT mléko a vypiju ho poměrně hodně, protože ho mám ráda, ale na mé trávení to nemá žádný vliv (respektive ne takový, jako když si dám štamprdle laktulózy) 😀 . Asi je to individuální.

   1. U mych kocek to bylo a je individualni. Uz to ani nezkousim. V dobach meho ranneho souziti s kockama (a pred internetem) jsem mela predstavu kocicka=mlicko. No, vetsinou to nedopadlo dobre. Po nekolika uklidech prujmu jsem usoudila, ze to bylo tim mlikem. A empiricky – ono jo. Akorat jsem jednou vydatne dokrmovala kocici maminu, ktera zas zdrhla pred kastraci a objevila se znova tak gravidni, ze kdyz se jako koule dosatrala na zahradu, tak za chvili uz rodila. Pet kotat a za chvili mastitida jak hrom. Kotata neprospivala a mamina slabla tak, ze mne I nechala vymackavat hnis z ceciku a davat na to nejake masti. Tak jsem kotatum i matce kupovala specialni mliko od veterinare a kotata rostla jak z vody (mlika) a mamina se zase zase posilila tak, ze konecne se nam podarilo ji odchytit na kastraci. Ale to teda bylo neuveritelne drahy.

    1. venkovkám dávám zakysanou a doma mlíko pije jen kocour, kterýmu po něm nic není a Káča užírá máslo….ostatní semo tamo oblíznou pramen zdravý smetanový a milujou sejry..bohužel ty drahé….takové provolone,to je jejich naprosto nejoblíbenější…

   1. :-))) Srandu si děláš, že jo? 😉
    UHT je o kousek dole včetně zkratky vysvětlené a vysvětlovala jsem to tu i onde už aspoň 20x, nekecám. Zkráceně – UHT mléko je takové to v krabici, co stojí cca 8 Kč a vydrží třeba rok, ale pak se hned a docela hnusně zkazí, je to pasterované na hodně vysokou teplotu, takže ty běžné bakterie se vybijí a ty hnusnější (dokonce i nějaké spóry) tam zůstanou, ale pak to po těch měsících nezkysne, ale rovnou shnije. Jinak se složením od normálního mléka neliší, jen tím tepelným ošetřením (a tou laktulózou). No a normální mléko, takové to, co si normálně koupíš v obchodě, to se ošetřuje šetrnějšími teplotami (od cca 68 st. C přes 72 st. C až po třeba 90 st. C v případě smetany a platí, že čím nižší teplota, tím je delší doba výdrže, obecně to ale bývá jen v rozmezí desítek až jednotek vteřin), vydrží to pár dní a zkysne normálně.
    P.S. Stejně si myslím, že si ze mě děláš prču, fakt jsem tu to do různých debat psala mockrát. Holt asi neumím vysvětlovat, nevím. Nebo se když tak případně zeptej JJ, ta je na Pasteura specialistka…

     1. 🙂 Já to nemyslím zle. Nikdy nic nemyslím zle, jen to možná z mého psaní není poznat.

     1. Nekupovala, UHT nekupuju, mám ráda to čerstvější. Ale pokud je v akci, u nás v Albertu to tak mají. No, dobře, ne za osm, ale za osm padesát/devadesát, přísahám na holý pupek.
      Zas na druhou stranu, na chatu nebo chalupu na vaření ideální, nemusí se dávat do ledničky, vydrží… 😉 Jen se holt nesmí prošvihnout ta záruka, no.

       1. Oni mě tady snad čtou, platí to až od zítřka. Fakt bych to nikdy nekoupila, mlíko mám moc ráda, ale ne toto. Ovšem jako náhrada za laxativum dobré a levné, i když jak píšu jinde, té laktulózy je tam o řád míň.

      1. No,když máš do obchodu šest kiláků a stojí tě to kromě peněz i spoustu času, tak to trvanlivé není až tak volba. Jo, bydlím v místní části Přerova, kdeuž minimálně 15 let není obchod s potravinami, ale hospody tu jsou tři (devil)

     1. Mrkni na ten leták, co jsem na něj dala odkaz. Ono teďka je obecně s mlíkem dost krize, ceny jdou níž a níž, nejen u mléka, ale už i u sýrů. Ještěže tak, já z těch cen byla poslední dva roky celkem nešťastná.

      1. já nesnáším albert, u nás jsou tři, jsou nepřehledný,velký a bolí mne z nich nohy.. s tou ceniu jsi mne dorazila…ale já ho stejně nekupuju, spíš si dám lahvový..pro mne jsou top Globus a Lidl..a malý krámečky, kam si chodím občas pro nějakou dobrotu…a sobotní trh.

    1. No srandu som si nerobila,mlieka pijem minimálne,na varenie používam mlieko čerstve z mliekomatov,/sme poľnohospodarsky kraj-mliekomaty su na každom kroku/V opbchode vidím mlieko trvanlivé a čerstvé roznej tučnosti a v poslednej dobe aj mlieka s prídavkom roznych minerálov-moc si ich však nevšímam.

     1. No, mě nenapadlo, že když to v jednom příspěvku celkem podrobně popíšu, že se na to hned za chvíli někdo jiný může zeptat. Opravdu jsem si myslela, že si děláš legraci.
      Já jsem naopak „mlíková“, mléko, jogurty, sýry, to je kromě zeleniny a ovoce základ mého jídelníčku.

 3. Čítam,ale nestíham sa zapájať-noo ve´d aj tak by to nebolo nič svetoborné!.Ešte dnes do rána robím a služba je presne na to slovo,čo je nosným v článku.Alwe fotky sú absolútne vynikajúce,portréty ľudí a psíkov sú spokojné,šťastné.Škoda,že je to pre mňa ďaleko.No ve´d příště.

 4. Nejprve klepu na dřevo 🙂 a teprve teď píšu 🙂 Naše kočky (ani ty už za duhou)na průjem naštěstí nikdy netrpí(netrpěly). Tedy na na takový – jak říkal jeden chlapeček – že „čůrá ze zadačku“. Občasná měkká stolice se občas vyskytla, ale sama od sebe během dne odezněla. Myslím, že důvod byla většinou nějaká ještěrka, kterou si na zahradě chytly a sežraly (a já tomu nedokázala zabránit). Trixie je na tom stejně jako kočky a i u ní to jsou opravdu vyjímky. U Trixie ale pro jistotu dávám živočišné uhlí, protože nevím, co při běhání na volně někde bleskově sblajzne. Uhlí také dostává bílá Sadie, kdykoliv mi její „problém“ hlásí manžel po návratu z procházky (druhý den mu do rukasku přidám sáček s kapslí uhlí a plátkem sýra). U Sadie na volno neběhá a tak její problem je zřejmě proto, že předešlý den doma dostala (asi si vyloudí) čínské jídlo, nebo pizzu, které měli její páníčci rádi a kupují k večeři. Už když ještě bydleli vedle nás, tak se Kris „přiznala“, že občas i Sadie od nich občas dostane trochu do misky. Uhlí zabírá skvěle, jen se to s ním nesmí přehnat, protože právě pro svoji „sací“ schopnost může způsobit naopak zácpu. Takže já dávám jednu želatinovou kapsli (tak se to tu prodává), kterou v případě potřeby opakuji.

  YGO – skvělé fotky !!!!

  1. Maričko, uhlí jako želatinová kapsa i přijde jako výborný nápad – tablety, hlavně ty nepotažené, se do zvířat i některých dětí špatně dostávají! jsou velké a v krku nekloužou 🙂

  1. Ygo, máš úžasné fotky! Umíš moc hezké portréty lidské i psí, stejně jako krajinky. Užila jsem si:))
   Je zajímavé, jak jsou plné jasu a pohody – tvoje i Matyldiny. A bývají takové fotky z většiny Setkání. Asi je ta všeobecná dobrá vůle fotogenická 😀

  2. Páni, na Rusavě muselo být nádherně, po všech stránkách. Ach jo, tak ráda bych tam byla s vámi!
   Přátelská atmosféra a pohoda z fotek prýští proudem a všechny zvířetnické dámy vypadají na portrétech skvěle! No, neudržela jsem se a přičinila pár komentářů. 🙂

 5. S lactulózou mám zkušenosti u mého prvorozeného syna. Jako miminko trpěl na zácpu. Měl jaterní dietu a tak se dokrmoval Evikem nízkotučným kojeneckým mlékem. Tenkrát mi v poradně lékařka doporučila mu dávat lžičku lactulózy. A také to zabralo.

  Co se týče mé osoby, tak na mé problémy se zažíváním zabírá IMODIUM. Bez něho na dovolenou nejedu. Mám s ním dobrou zkušenost, protože skutečně zabírá.

  A do třetice zkušenost s kočičákem. Když jsme si přivezli Fousíka z útulku, trpěl průjmem. Chodil několikrát denně. Zabralo mu až krmivo Hill’s Prescription Diet Feline i/d. Teď už je to dlouho v pořádku. Zaplať bůh.

  1. Dietními konzervami Hill´s jsem kdysi léčila Daníka, byly skvělé. Jenže náš vet je neměl, měl něco jiného. Mně to přišlo horší, ale Berry se neošklíbala a pomohlo to 🙂

 6. u koček se mi osvědčila rada Nadi Jansové- jak je urputnej průjem, tak syrový hovězí,mletý nebo škrábaný a vydržet a pít..to už tehdy u Majolenky nezabírala ani smecta ani prášky. Chodila mi po bytě kostřička potažená kůží a co chvíli z ní tekl smradlavej sajrajt…dneska je to osvalená,pěkná, svérázná kočka.
  u Šarika zabíralo černý uhlí..
  U mě jako malé v Bulharsku Mastika a fernet na cukru. Když mi bylo víc,tak po ránu na lačno panák slivovice. před spaním jako šláftruńk něco bylinkového, nejčastěji borovička nebo praděd. Praděd už nedělají,ale bohdanečský bylinný likér chutná podobně.

  1. No a Oriáš má po hovězím pprůjem, i když je zdravej…
   U Světluch jsou veškeré léčby vylepšené tím, že je potravní alergik, takže kuře ne (mám v mrazáku pořád rybí filety) a z rýže mívá řidší bobek i ve zdravém stavu, naštěstí obvykle žere jen to, z čeho jí není špatně, takže při posledním průjmu si vzala jen trochu té vařené ryby, rýži zamítla, a pak už loudila svoje granule.
   U lidí dobře zabírá fernet (pod hrozbou ubezdušení, když to na ni vykecám, poradila lékařka). Slivovice spíš jako prevence. V Bulharsku nám rodiče dávali ráno lžíci slivovice a pak když došla, tak rakije. Nebylo nám nic 🙂

   1. Přidám ještě jednu zaručenou radu pro lidské potíže od kamarádky,která má postiženou dcerku s častými střevními potížemi. Nezabírá nic než lžíce,panák, ledové coca coly. Vyzkoušela jsem také, pomohlo.

    1. Vyžblouchané (bez bublin). Spolehlivě zabírá při zvracení, u průjmu jsem nezkoušela.

    2. Studenou coca-colu jsem v mládí používala na kocovinu, byla naprosto spolehlivá a účinkovala rychle. Musí to ale být ta pořádná „základní“, bez nějakých dalších příchutí a hlavně slazená cukrem, žádným syntetickým fujtajblem. Tenkrát ani jiná nebyla.

     1. Vychlazenou colu znám jako prostředek proti zvracení – podávanou po lžičkách. Jako prostředek proti průjmu jsem ji nějak nezkoušela. Ale je to nápoj mnoha předností… 😛

     1. Terka zkoušela na Brooke – syrové ani náhodou (blije), musí se přelít vařící vodou.

     2. Šarik i Bára s Frenem vyrostli na mase a vločkách,granule prakticky neznali…chutnal jim vařenej pajšl s rýží, těstoviny s vepřovýma nožičkama ..hovězí srdíčko… syrový maso jedli všichni..šarik si i za plot pro slípky došel a podělil rodiče i mne….

    1. Jeden z mých kocourů syrové hovězí zvrací, vařené nechce. Druhý ho nejí a třetímu nevadí. Kočička ho taky nechce.

     1. z 8 koček u nás syrový hovězí nejedla jen Pidikočka, ale minule si taky dala,což mne překvapilo..nebleje po něm nikdo…ale musí bejt mletý…krájený na kousky ho nechtěj…

      1. Moji kočičáci syrové maso dostávali a rádi baštili a to nejen hovězí.U syrového masa je důležitá čerstvost a kvalita.Čiči jeden kousek masa nechce a jiný kousek sblajzne ráda.Říkám o ní,že by mohla být kvalitářkou na jatkách

 7. Lactulose dáváme v nemocnici pacientům, u nás doma pejskúm i lidem activní (živočišné/lékařské)uhlí. Je to přirozený produkt, a působí částečně i proti otravám a nevolnosti.

  1. Živočišné uhlí u psů náš vet nerad viděl, protože to často není jen aktivní uhlí, ale i všelijaké přísady, které prý psům nedělají dobře. Ale jak to někdy před rokem popadlo smečku v Praze – začal Bertík, tak jsem nějaké čisté sehnala a opravdu fungovalo. 🙂

 8. Lactulosu dávám potomkovi, když má zácpu. Zajímavé je, že druhý na ni netrpí. No, každý jsme holt jiný.

  1. Já ten přípravek vůbec neznám, asi proto, že zácpu ve smečce obvykle řešit nemusím 🙂 Ale přijde mi to jako jemný prostředek, Berry nevypadala, že by byla pod nějakým „pnutím“ 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN