MATYLDA: Chvála smetáku

0606dar1_1Taková běžná věc. Má ji nejspíš každá domácnost. Smeták.

 

 

Moje babička mívala dva – jeden na zametání a jeden na ometání (pavučin, prachu ze stropu a tak). Tak k tomu jsem se nedopracovala. Stejně jako jsem nikdy neměla kastrol speciálně jen na vaření marmelády.

I v bytě plném koberců jsem smeták měla – v koupelně a v kuchyni koberce nebyly. Vydržel dlouho a nemusel být té nejlepší kvality. Zato v domě bez koberců, zato se psy a kočkami, se smeták stal každodenní potřebou.

Celkem rychle bylo zjištěno, že trvanlivost smetáků s umělými štětinami je v kombinaci se zachlupeným domem krátká. Navíc dost často smetí jen mírně hrnou a moc nezametají (pro malé smetáčky platí totéž a už jsem vlastnila k podobnému skvostu i lopatku, co nebyla schopna přilehnout k podlaze).

Navíc moderní násady jsou vyrobené z jakési tenké trubky potažené plastem. Ta pokud spadne, promáčkne se a rychle se v tom místě zlomí. Na což došlo onehdy, a tak jsem byla nucena bleskově koupit další. Ne, že bych doma neměla gumový kadeřnický smeták, který skvěle zametá chlupy, ale ten má problém s pískem. Tak jsem vyrazila do obchodu.

A měla jsem štěstí. Z regálu na mě koukal dřevěný smeták na dřevěné rukojeti s obyčejnými štětinami. A při bližším pohledu se na něm skvěl nápis Spokar. Vrátila jsem se okamžitě do dětství, kdy tenhle nápis byl na každém zubním kartáčku. Jo, přesně ten smeták jsem chtěla!

A o regál vedle byla další vymoženost civilizace – dřevěný rejžák na dřevěné tyčce. Od stejného výrobce.

A tak jsem si pořídila obojí. Samozřejmě že doma vlastním i sofistikované stroje, ale klasika je klasika 🙂

 

Dede: Ach ano, také mám smetáky různého druhu (včetně rejžáku na tyči a koštětě:)) a jsem schopna na toto téma živě diskutovat. Má-li člověk v domě psy a kamna zároveň, přemýšlí občas nad tím, jaké by bylo blaho býti mutantem, kterému by se ruce měnily podle potřeby rovnou v nejčastěji používané nástroje… smeták by rozhodně aspiroval do užšího výběru:))

 

A tak si pojďme povídat – zametáte? Čím nejradši? Používáte i takové ty vychytávky, jako kadeřnický smeták (se silikonovými štětinami:)) nebo lopatku a smetáček s vysokou rukojetí? Jak vám to s tím jde?

Jo a ještě jedna: kdybyste byli mutant pracovní, v jaké tři nástroje byste nechali proměnit své ruce jako první?:))

Aktualizováno: 5.6.2016 — 18:09

57 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Používám hodně takový ten lepící váleček s rukojetí, po nalepení smetí opláchnu pod vodou a je to. Mám dva, jeden na drobky na lince a druhý na delší tyčce, nabere i vyházené stelivo,pápěří z prachu a drobky, taky pavučinky.

 2. A ještě dodatečně k dolní otázce. Jako mutant bych asi brala buď třetí ruku, nebo deset prstů na každé ruce, nebo obrovské dlaně. To proto, že vééélice často zjišťuji, že mi při různém přenášení prostě chybí ruka navíc (a vzpomenu si na caste maminčino rčení „víš proč se línej ztrhal? Protože nechtěl jít 2x“). Fakt jsem líná někdy jít 2x a snažím se „jen do dvou“ rukou pobrat víc, než se tam vejde. Na zahradě jsem to řešila zrovna dneska ráno. Kdy jsem šla kontrolovat záhon, zjistila jsem, že je třeba sebrat papriky. Byla jsem jíná vrátit se pro misku, tak jsem je začala trhat do rukou. Jenže jich nakonec bylo víc, než jsem původně chtěla sklidit,do dlaní už se mi nevešly a nakonec jsou to řešila tak jako skoro vždy na záhoně – naplnila jsem si jimi zvednutý a otočený spodek trička, tam se jich už vešla hromada 🙂

 3. Čtyři kočky v bytě s celoplošným kobercem znamená luxování každý druhý den (ono by se dalo luxovat i každý den, ale nejsem blázen, žejo). Mám dva vysavače, jeden klasický s hadicí, který tahám za sebou, a druhý tyčový s rotačním kartáčem, z kterého jde oddělit ten malý ruční. Vysavače střídám, protože každý je lepší na něco jiného. Ten tyčový dobře bere chlupy díky tomu kartáči, ten klasický sice chlupy tolik nepobere, ale zase líp vezme prach, roznesené stelivo a tak podobně. Kromě toho mám i gumový smeták na obzvláště úporné chlupy, ale používám ho jen občas a jen na místech, kde jsou ty úporné chlupy vidět. Smeták mám úplně obyčejný, právě ten s umělými štětinami. Uznávám, že není zrovna nejlepší, ale jelikož metu jen mrňavou koupelnu, mrňavou kuchyň a balkon, tak mi stačí. Malých smetáčků s lopatkou mám po bytě rozmístěno několik, aby byly pořád při ruce. Měla jsem asi štěstí na lopatky, všechny přilnou k zemi. Duhové chlupaté ometátko na prach mám taky a hojně ho používám, ale stejně ho musím čas od času prostřídat něčím zásadnějším, protože na skutečně dřevěném nábytku nechává takovou slaboučkou vrstvičku prachu a na plastovém povrchu ten prach jen rozmetá sem tam. Na plast používám univerzální vlhčené ubrousky a na to dřevo vlhčené ubrousky určené na nábytek, ono se to s nimi tak mírně naleští a vypadá to dobře.
  Ovšem snad nejlepší, co mám, pokud jde o úklid, je takový ten vysavač na mytí oken. To je vážně supervěc. Dlouho jsem s tím váhala, ale jsem ráda, že jsem do toho šla.

 4. Náš nejstrašnější smeták měl železnou (!) tyč obalenou takovou bužírkou. Ta hnedle praskla, vyklubalo se železo a začalo s chutí rezavět.

 5. Smetáků a košťat máme několik. V garáži smeták podobný tomu na obrázku jen je delší. Ten je na „velké smetí“, především spadané bobulky a listí z keřů u garáže. Vše shrnujeme na hromádku tak, že rukojeť tlačíme před sebou jako hrablo na sníh. Podle velikosti hromady to pak shrneme buď na lopatku, nebo takovou tu velkou „lopatu na uhlí“. Na menší zametení je v garáži typické koště, takové to prošité proutí či co to je. U bazénu máme podobný smeták a koště, protože tam zase manžel každé ráno zametá kolem bazénu, jinka to vše nafouká nebo napadá do bazénu – celoročně různé listí, v sezóně tisíce maličkých květů jasmínu a zimolezu. Tam na ty hromádky stačí obyčejná lopatka, taková s gumovým rantlíkem, aby dobře přilehla k zemi. A ještě je tam maličké košťátko do ruky, které používáme oba, když jsme ve voda na ometání špíny z míst, kam se koštětem nedostaneme (třeba pod kaskádou). Doma na velký úklid máme vysavač (to je výhradně manželova práce) a na denní rychloúdržbu jednak malý „vysavač“, asi ho také znáte – http://1url.cz/2tJNx a pak malý skvělý smetáček od značky „shark“ – http://1url.cz/UtJNO. Maminka měla doma podobný, jen byl pouze ruční (tedy ne nabíjecí), ale fungoval také skvěle. Je to výborná věc, tím že se dá rukojeť „zlomit“ a zcela zklopit, zajede se s ním bez velkého ohýbání hluboko pod židli i stůl. Neuvěřitelné, kolik se toho denně do zásobníku nasouká a „zametá“ stejně dobře na dlaždicích, jako na koberci.

  Dede, viděla jsem Matyldiny fotky ze setkání. Tedy tys tak krásně dělala pejskááá (no Matylda si také s tím košíkem skvěle poradila:) ). A moc se mi líbilo tvoje modré tričko (je to ještě tričko, nebo už halenka?). Moc ti slušelo, má krásný, nezvyklý vzorek a modrá je navíc moje velmi oblíbená barva.

 6. Smeták! Jedna z prvních věcí, které jsme si do prázdného bytu tady pořídili. Postele jsme zakoupili jen pro babičku a synka. Sami jsme leželi na tenkých matracích položených na zemi. Ze skladiště divadla jsme zapůjčili trochu nábytku. Moc se nakupovat nedalo, manžel dostal v divadle Folkan v roce 1968 3.000 SEK měsíčně. Ale 1.000 korun šlo na daně, 1.000 na nájem. Žili jsme tři dospělé osoby a čtyřleté dítě za tisícikorunu. Mohla jsem utratit 30 korun denně. Zapisovala jsem nákupy každý den. Není divu, že se mi tu manžel udřel k smrti, začal pracovat i pro jiná divadla. A tak místo dvou – tří představení v roce jako měl v Praze jich dělal desítky ročně. Prožil tak svůj život dopředu a zemřel v 62 letech stejně jako pan režisér Radok. Zvláštní bylo, že oba se narodili v prosinci a zemřeli v dubnu. Pochopitelně v různých letech.
  Nikdy to nepřestane bolet, postrádám je oba dva. Kam až mne vzpomínky zanesly při slově smeták.

  1. Velká kočko, vzpomínky jsou neposlušné a sklouznou strašně snadno nekontrolovaným směrem (inlove)
   Víš, já doufám, že tvůj muž si tu práci aspoň užil, že ho těšila (h)

   1. Bohužel tu trpěli oba dva. Pan Radok i můj manžel. Švédská neurvalost je zabila.

 7. Smeták máme spokar, ve dřevě není, je to plast. Používá se jen v kuchyni, zamete se binec do zdířky centrálního vysavače. Jinde používáme centrální vysavač.

   1. Člověče, že jste na to nemysleli při přestavbě baráku … Ono to není zase až tak drahé.

     1. To je škoda, ono by stačilo, kdybyste si nechali jen zakutat trubky do zd a posléze po finančním zahojení nechali dodělat zbytek.

      1. přesně tak..rozvod potrubí je důležitej…vysavač se koupí klidně za dva -tři roky…

 8. Zcela OT: na FB ke mně doputovalo zajímavé srovnání postav vlka a současného německého ovčáka. Ano, ta fena NO volně neběží, ale do vodítka se taky moc neopírá (to by měla hlavu níž). Ovšem poloha končetin je nezpochybnitelně špatná… a tam směřuje chov výstavních psů NO. Kdy se už chovatelé vzpamatují?
  Jsem ráda, že pořád existují „okrajové chovy“, jako jsou (mnou vybraní:)) angličtí dlouhosrstí NO a bílí švýcarští ovčáci a snad pracovní linie NO (to je taky zvěrstvo – neměli by být NO všichni pracovní psi?), kde zůstala normální postava psa, tedy ta vlčí, zachována…

  http://www.shawlein.com/

  1. Ježišmarjáááá – a to jako fakt?! Takhle si chovatelé představují krásného psa – nota bene vlčáka? Je to k pláči. K čemu takový pes?

   Ne zvěrstvo, bohužel člověčenstvo …

 9. tady mám co říct 🙂 Vlastním kadeřnický smeták. Takový s krátkými gumovými „vlásky“. Geniální věc, která posbírá každý chlup. Neodpikne je nikam, hezky je shromáždí a já je jen vycucnu ručním vysavačem. Doporučuji každému.

  Dokonce chci ještě jeden, protože nahoře mám pracovnu, kde potřebuji zamést nitě, zbytečky látek a papírů a nechci běhat se smetákem nahoru a dolů.

 10. Jak už jsem podotkla, smetákové téma je mi blízké:)) V Domě máme dole většinou (kromě obýváku) dlažbu, nahoře jsou koberce. Psi jsou dole i nahoře, protože nahoře mám pracovnu a tak pěkně se tam spí, když má panička hlídku (chuckle)

  Chlupy je samozřejmě nejlepší vysávat, protože je to efektivní, člověk nehoní chuchvalce sem i tam. Jenže ze psů nepadají jen chlupy, ale i písek a jiné přírodniny, stejně jako je v topné sezóně neustále svinčík kolem kamen a zásobníku dřeva, takže smeták je v neustálé pohotovosti.
  Kupuju ty dřevěné s přírodními žíněmi – ty plastové prostě nezametají. Totéž platí pro smetáček (všechna štěňata ocenila dřevěného chlupatého nepřítele:)), lopatky mám obvykle široké plechové. Úzkou plechovou s dlouhou rukojetí (dřevěnou), mám pro vybírání popela z kamen.
  Asi před dvěma lety mi taťka daroval bezvadnou vychytávku – lopatku a smetáček s dlouhými rukojeťmi v takové bytelné úpravě, takže se to postaveno nekácí, lopatka přiléhá k podlaze a smetáček smetá:)) To je hlavně kolem těch kamen velká pomoc, ale na větší plochy je to samozřejmě málo.
  Ten kadeřnickej, co je snad ze silikonu, mám taky, ale je s ním problém – zatímco chlupy vezme dobře, prach a písek zůstávají 😛
  Když nad tím uvažuju, tak mi udržování čistých podlah zabere dost významnou část života! (wasntme)

  1. Sice doma netopíme dřevem, ale na chatě ano, takže souhlasím s dřevěným smetákem a kovovou lopatkou. Čím starší, tím lepší (to je jak reklama na starožitnictví, ale je to tak). No a na rychloúdržbu koberců mám koště s rýžovými chlupy, velmi dobře je vykartáčuje. Akorát to chce k tomu ještě ochotné ruce.

   Kdybych mohla zavelet evoluci, tak to těch rukou chce osm. Nejmíň. 🙂

  2. Aha, já tě čtu až teď. Máš tedy zmetek, protože ten můj „kadeřník“ zamete skvěle i písek.

   1. Ten můj nemá ty „chlupy“ úplně krátké… nevím, třeba ho blbě používám (wasntme)

    1. z druhé strany kadeřnického mám takovou stěrku,ta vezm,e písek i jinej bordel,co nevezmou ta chapadýlka…

 11. Doma smeták používám málokdy. Mám nějaký hybridní, na jedné straně smetavý, na druhé je molitanová Houba. Nevím, jestli na jemný materiál nebo proti prášení. K němu trojúhelníkovou lopatku na dlouhé tyčce. Vzhledem k tomu, že tady denně jezdí dva robotické vysavače na plný úvazek, zametám jen v případě katastrofy.
  Venkovní smeták je takový plochý s dlouhými tvrdými štětinami. S tím se pracuje denně. A zamete všecko, slámu i kusy betonu. Na dřevěných rukojetích nelpím. Vlastně je nemám ráda. Ohýbají se a dělají třísky :/

   1. Ne. Máme dům s prahy, ale každodenní vysávání vyžadují ve skutečnosti jenom dvě místnosti, ty ve kterých se válí psi. Do těch ostatních stejně musíme skrz velký vysavač, abych vyčistila filtr a zásobník. Zvlášť teď bych řekla, že chudáci sosáci trpí.

 12. Velkej chlupatej pes doma. Alespoň v obýváku, ložnici a pokojíčkách dětí koberce. Pokojíčky dětí se jediné dají zamknout, takže chlupatci tam neproniknou. V každém patře vysavač, dole opravdu velký, výkonný, s možností praní koberců. Osvědčená ETA Neptun, toho času druhá. Chlupy nezametám, chlupy vysávám, neb Majdino podsadní chmýří před smetákem zbaběle prchá pod skříně. Mám nádhernej smetákovej nástavec na vysavač, paráda

  1. Smetákovej nástavec? Ari teď děsně líná (navíc o obvyklému chlupacení domácnosti) a náš vysavač se blíží ke konci své životnosti – tak jsem jedno velké ucho na různá vysavačová doporučení 🙂

  2. Ať zametám nebo vysávám, vždycky při průvanu zpod nějaké skříně vyjede chuchvalec chlupů a zas vypadám jako šmudla.
   Jinak hlásím, že na Rusavě přišla Karamel (strašlivý pes, bacha na ni) o spodní jedničky a někde včera o spodní dvojky, takže je kapku bežžubý pes 🙂

   1. Bezžubé cukrátko! (inlove)
    Pořád nedokážu pochopit, jak může maličké strakaté štěně, které mi přijde jako zosobnění roztomilosti, vyděsit děcko… Své psy hlídám, málokteré dítě si chce hrát na Karkulku, ale mrňavá kavalírka? Ten chlapeček musí mít problém se socializací, jinak to nevidím (wasntme)

  3. Eta neptun se u nás neosvědčila do té míry, že jsem na celou tu značku definitivně rezignovala.
   Taky mám v každém patře jeden velký vysavač, zjistila jsem, že má něco do sebe, když jsou oba na stejné sáčky (dvě různé značky). Nahoře s kobercovou hubicí, dole s hubicí na tvrdé povrchy. Teď mám dům plný drobného stavebního prachu. Podám hlášení, který z vysavačů přežil 😉

   1. Ri, myslíš, že by to fungovalo i na chuchvalce dlouhých chlupů? Myslím ty robotické vysavače?

    Já jsem měla jeden kdysi půjčený na testování a neosvědčilo se mi to – byla to jen hračka, která něco málo předvedla, ale skutečně zametení (nebo vysátí) to nebylo. Ale to je už moc moc let…

    1. S opravdu dlouhými vlasy je problém. Posbirají se, ale zůstávají na kartáčích a musí se sundavat ( neskočí samy do zásobníku). Chuchvalce chlupů tak nějak nevznikají. Ani z Lukrécie ani z retrívrovitého psa, který tu byl minulý týden.

     1. Naprosto souhlasím. Když zrovna procházím obdobím stresového línání, zůstávají moje vlasy všude 🙁 .

     2. Možná je holt princip v tom, že se vysává pořád. Ony chuchvalce taky vznikají z jednotlivých chlupů a pokud se to vysaje dřív, než se sdruží… 🙂

   2. Já nevím, ten první jsme měli dvacet let a momentálně stále ještě pracuje na faře. Tenkrát nám ho doporučili kluci, co měli firmičku na praní koberců a prali opravdu velmi dobře. Ta
    “ zametací “ hubice je zřejmě hubice na plovoucí podlahy. Za bratru 5000 Kč nadělal miláček spoustu práce a to jsme měli koberce všude

    1. Když budu přemýšlet, vzpomenu si, v kterém roce jsme ho koupili. Půjčovala jsem si tenkrát na praní koberců nějaký Karcher. Ten Neptun pral od samého začátku o tolik hůř, že jsem ho přestala používat. Možná tu ještě někde straší jako garážový sosák, ale spíš myslím, že už je pryč.
     Možná to byl jeden špatný kousek, ale už jsem přešla na jiné značky.

     1. No von ten Karcher opravdu bude lepší, ale to je trochu jiná liga a před těma skoro 20ti lety to byl i hodně velký rozdíl finanční. On ten Neptun sice taky, vlastně po dvaceti letech stojí pomalu stejně. Co se týče praní, tak u nás to má už vychytaný Bimbouš, ale pravda, poprvé jsem z toho byla trochu rozpolcená

      1. Já jsme to vyřešila tak, že jsem se zbavila koberců- po dvaceti letech v okobercovaném bytě mi nijak nechybí 🙂

       1. Sláva nahým podlahám – když vidím, co všecko denně vymetu a co naopak zůstávalo v koberci (an jsem luxovala maximálně dvakrát týdně – znamená to, že jsem špindíra?!), se divím, že nás neodnesly vši, blechy, svrab a neštovice (jak nám kdysi předpovídali stařeček). Nikdy více koberce!

    2. Já nedám na Neptuna dopustit, mám též druhého /první byl bez mokrého vysávání/. Můj vysavač slouží už 19 let a u dvou kolií jeto pořádná služba. Stejně nemám pořád uklizeno, jen vždycky chvíli. Kluci kolií si pořád s něčím hrají, nejraději mají krabičky s nějakým mlskem uvnitř. Recyklační četa.

      1. A tak jo. Koukala jsem do garáže. Je tam. Dala jsem ho do elektriky, vrčí. Koupen v roce 2000 plus – mínus. Sáčky do něho nemám a kupovat nebudu. Měl nástavec na mytí oken. To jsem původně občas používala. Na rozdíl od praní koberců, to skoro fungovalo. Akorát já stála na židličce a myla okna a strojní operátor na zemi u vysavače podle mých povelů zapínal a vypínal motor čerpadla. Jak říkám, neoslovil mě.

 13. My máme ve většině bytu plovoucí podlahu nebo dlažbu. S kočičákami se zametá pořád, koště mám bytelné a zametá dobře. Ale stejně jednou týdně je třeba důkladně vysát. Máme vysavač Vorwerk a ten saje dobře. Následně vytřu celý byt.

  Můj manžel touží po robotickém vysavači. Ale já si myslím, že do paneláku je to blbost. To chce prostory domu. Jenže on si představuje, jak náš kočičák Fousek sedí na robotickém vysavači a jede. Viděl to v nějakém videu na youtube a je z toho nadšený.

  1. Reklamy a videa jsou zkáza lidstva. Můj muž kdysi viděl v reklamě Jacka Russella a když jsme uvažovali psa do rodiny, prosazoval „toho chytrýho pejska z reklamy“. Přesvědčit ho, že koupíme jinýho strakatýho pejska bylo pracné, ale vyplatilo se 🙂

   1. Toho strakatýho pejska z reklamy mi nepřipomínej, kluci se zakoukali do Arinky, která byla vždycky v jejich blízkosti jako reklama na pokojné a pohodové soužití se psem 🙂 . Aby u nás taky brzo nepřistálo strakaté štěně 🙂 .

 14. smeták mám kadeřnickej, dobře se s ním zametá balkon a krásně sáhne u chlupy z koberce, když to není na vysavač.. smetáčky jsme vzdala umělé a mám poctivej,ručně dělanej s dřevěnou rukojetí a přírodníma chlupama-žíněma, krásně mete a nevíří prach…na pavučiny mám oprašovátko barevné a na mytí podlahy mop. Mop je na duté nepříliš silné alutrubce, potažené plastovou folií,pokud je to potažené bužírkou natahovací,trubka je lepší,pokud je to jen lepené okolo pruhem tenké folie, trubka brzy praskne…takže novou trubku vezmu,vypěním ji montážní pěnou a mám pocit,že je zpevněná a víc vydrží…ale toho dementa, co vymyslel teleskopickou násadu na smeták a dalšího dementa,co to vyrobil tak, že se to při opření o zem sesune, bych tím vehementem zabila….

  pokud bych to z rukou moha sundavat,chtěla bych mít jednu ruku ,jako dobře vybavený švýcarský nůž a do další bych brala sekeru a psací pero…

  1. Ometátko barevné jsem kdysi měla, ale zmizelo v propadlišti dějin. Asi by lepší bylo péřové a k tomu bych prosila přidat tu služku v bílé zástěře 🙂

   1. Ometátko duhové máme na pokusy s vnímáním barev. Nestačil by ti fyzik v bílém plášti? 8)

       1. Když já bych chtěla mít uklizeno a ne aby si u toho někdo dělal pokusy se statickou elektřinou a podobně- tak radši tu služku 🙂

        1. ty jsi se z historie moc nepoučila viď? s kým si začne služka? Buď s pánem domu nebo s mladým pánem… ber toho fyzika 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN