HOST DEDENÍKU – Tora: Hotel u devíti koček (1)

Logo_ToraUž třetím rokem se vždy v dubnu účastním akce, která se jmenuje Duben, měsíc drabble. Píšu tam na zadaná témata příhody z našeho Hotelu U devíti koček, což je vznešený název naší obyčejné domácnosti a jejího (povětšině kočičího) osazenstva. Zadání bývají různá a po pravdě řečeno, čím šílenější, tím jednodušeji a rychleji mám drabble napsané. Nevím, jak je to možné, ale funguje to podobně už třetím rokem, takže nějaký ten kousek pravdy na tom prostě bude.

 

Zajímavé téma bylo například „Tak umírá Mary Sue“.
Pro jistotu v krátkosti přidávám, že Mary Sue je termín, obecně používaný pro fiktivní postavy, které svou dokonalostí lezou okolí (a posléze i čtenáři) na nervy. Na Wikipedii je jako příklad dán Old Shatterhand (a já se upřímně přiznám, že mi opravdu svou bezchybností vadil, a k mé velké nelibosti to jako Kara ben Nemsi ještě umocnil –   jeho dokonalost byla už opravdu nesnesitelná). Nicméně vraťme se k drabblování . Jak asi vypadá kočičí Mary Sue? Já téma zpracovala takto:

Krasavice patentní
Žárlili jsme všichni.
Byla nadpozemsky krásná. Bílý nadýchaný obláček, srst přímo volala po pohlazení.
Zářivě zelené oči na nás shlížely s pohrdáním, jako by říkaly: „Cože jste? Taky kočky? No to snad ne, že by i TOHLE mohly být kočky?“
Jistojistě se pohybovala plavně a neslyšně, po schodech by určitě nedupala jako stádo slonů.
Prostě nedostižná kočičí kráska.
Nedalo se na to koukat.
První to nevydržel Tobiáš, vyskočil na vršek kuchyňské linky a shodil krasavici na zem.
Tam jsme se na ni vrhli my ostatní a za chvíli z ní zůstala jen hromada smetí.
Domácí posléze jen polkla: „Můj kalendář!“

 

Další zadání zněla také záhadně: „Fascinován zpět ve své kleci“. Po chvilce přemýšlení jsem však měla jasno.

Kočka v kleci
„Tak se ukaž, junáku,“ zaslechnu.
Nepudu ven. Ani náhodou. Minule jsem šel a co? Díra do kožichu. Tůhle. Už vám na vaše lákání neskočím, nejsem blbej!
Jenže co to? Můj úkryt se bortí, rozpadá, ba úplně mizí!
„Doma ho nedostanem do přepravky a tady zas ven, pokaždé rozděláváme klec,“ vysvětluje komusi domácí, zatímco jsem nesen vzduchem, vržen na váhu, potupně zvážen, otevírají mi tlamku, přepočítávají zbylé zuby, uši otáčí naruby a než se naděju, pic ho, pigáro v kožichu, auvajs, zas mě dostali!
Přepravka! Bezpečí! Hurá!
„To mě fascinuje,“ platí domácí očkování, „kdyby to uměl, ještě si za sebou zabouchne!“

Závěrečná poznámka (do sta slov se nepočítá a bývá běžnou součástí drabble):

S kocourem Čeňkem a přepravkou je to trošku jako s tím příslovečným ježkem v kleci. Je-li kocour venku (tedy pokud jsme doma a potřebujeme ho dopravit kamkoliv) není možné jej do přepravky nacpat. Pořád někde přečuhuje nějaká noha či ocásek. Ovšem dostat jej u veterináře z přepravky ven je teprve úkol, hodný minimálně Jana Tleskače. Tudíž používáme podlý trik, kdy přepravku rozebereme na prvočinitele, a tím pádem ani všechny čtyři pevně zapřené tlapky Čendovi nejsou nic platné…

 

Poslední dnešní příklad je drabble, které mi dalo nejvíc práce, ač zadání vypadalo velmi jednoduše: „Svázané ruce“. Toto jediné stoslůvko jsem nenapsala téměř obratem, ale trvalo mi celý den, než mě vůbec napadlo, jak téma uchopit a než jsem slovíčka poskládala tak, abych byla spokojená.  Podle ohlasů se zdá, že se můj záměr, vložit do něj moji lásku k těm chlupatým potvůrkám, zřejmě podařil.

Z neznámých důvodů
Přiznám se, že sama tomu nerozumím.
Občas jsou s nimi velké problémy, a co si budeme povídat, nemít je, mohli bychom minimálně jednou do roka na opravdu velmi slušnou dovolenou.
Někteří z nich ani nejsou žádní krasavci.
Nezvala jsem je, a přesto tu jsou.
A já nedokážu zavřít dveře, uhnout očima, uzavřít nitro a říct: „Hele, víš co? Běž to zkusit jinam.“
Čím to? Vždyť dlouhé roky jsem žila bez nich. Nechyběli mi.
Jenže doba se změnila, já přičichla k hebkému kožíšku a něžné chlupaté ocásky mi svázaly ruce i srdce.
Teď se bojím naopak toho, že tu jednou nebudou.

 

Ne, drabble nejsou jen ztráta času. Drabble jsou útvary, která pisatele vycvičí. Zhutní jeho projev a donutí ho vážit každé slovo, protože změna či vynechání jednoho slovíčka mohou dramaticky změnit vyznění celého stoslůvka.

A já jen doufám, že se vybrané kousky líbily i vám. Třebas se nad nějakými dalšími ještě někdy sejdeme…

Aktualizováno: 14.12.2019 — 23:32

52 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Mary Sue – to mi připadá jako kombinace Mary Lou a Peggy Sue.
  (Obě moc hezké písničky :-))

  1. 🙂 nevím, jak ten název vznikl, ale je to opravdu název tohoto typu postavy, i dle Wikipedie.

 2. Toro, to je nádhrné počteníčko.Nejsem kočičí, ale dnes jsem zhruba po týdnu na značce. Skolil mě totiž tak hnusný virus, že jsem skončila na pět celých dnů v špitálu. Asi ten hnus nebyl součástí vakciny proti chřipce, protože jswem už moře let nedostala ani hloupou rýmu či kašel. Samo, řže ten hnuis dotáhl opět můj Jiří. ležel Dneska mne pustili, takže trošku dočítám a tápu v článcích. aA ještě k ke Tvému vězení,dede. Já v bývám dost často takto uvězněná doma. je to na palici, ale jsou fakt dny, kdy těch našich prokletých čtyřicet schodů do toho druhého patra bez výtahu opravdu slézt nedokážu. Artróza nejvyššího stupně v levé kyčli a opravdu nemožnost operace mne takto dokáže uvěznit taky. nahoru jsem schopná vyplazit swe, ale dolů to občas faktickiy nejde. Nárazy při chůzi olů jsou tak bolestivé, že nelze sestupovat. Kdybycho měli zábradlí na obou stranách schodiště, měla bych vyhráno, jelikož bych lezla jako po žebříku, tedy pozadu. Zábradlí a obou stranách není, tudíž swe někdy ven nedostanu. jak blbě vidím, netroufám si bez přidržení oběma rukama pozadu schody slézat. Uřž jsem kolikrát docela hnusně upadla, když jsem se na ten další schod zkrátka netrefila a šlápla jsem vedle. Budu muset už konečně začít hledat nějaký příhodnější obydlí. nelze to moc dobře řešit, protože na našem sídlišti bydlí vě všech přízemních bytech taky podobně postižení nebo staří lidé. Byt v přízemí tu asi nenajdu a výtahy ve starých bytovkách z roku 1963 nebo 4 se nedělaly nikdy. Ani tu není výtah na místo. A bějaká plošina nepřipadá do úvahy, protože byt i celý dům patří městu a je tu převaha zdravých nájemníků.

  1. Lenko, nad tím jsem přemýšlela už několikrát, když jsem šlapala ty šílené schody v domech třeba v Brně, byty s vysokými stropy, staré činžáky, schodů moc moc moc… a žádné výtahy. Ti, co špatně chodí, jsou opravdu odsouzeni buď být doma, nebo měnit byt. Je to drsné. Držím palce, ať to nějak dobře vyřešíš…

  2. Jen tak mimochodem – ono totiž platilo, že v domech do 4 poschodí nemusí výtahy být. Takže to chce opravdu hledat jiný dům. Dnes to možná není až takový problém?
   (Jak už jsem před časem psal, ten náš je bez jediného sebemenšího schůdku. Pokud se tedy nepokazí výtah :-))

  3. Lenko, zkuste vyměnit ten byt! Moje babička a později i děda se stali vězni v jejich bytě ve druhém patře – jak píše Tora, starý činžák, vysoké stropy, plno schodů. Krásný dům s atmosférou, ale jak začnou bolet nohy a krátit se dech, je to past. I proto má náš Dům zápraží a ne vchodové schody:))
   Držím palce… a moc to neodkládej (inlove)

 3. Toro, všechny tři jsou moc pěkné. Nejvíc mě pobavila „Mary Sue“, úplně vidím tu chlupatou partičku, jak spolupracuje na potupné likvidaci té „nechutné“ krásky 😀 .
  Na veterině kočky z přepravky vysejpám, zpátky do přepravky se v ordinaci ochotně hrnou samy. Naopak doma je obvykle problém je do přepravky nacpat a po příchodu z veteriny z ní vystřelí raz dva.
  A svázané ruce, no, to zná asi každý, kdo má nějaké zvíře. Ale jsou to sladká pouta, neměnila bych je za volné ruce. Vždyť ty čtyři kožichy mají u mě svůj domov a spoléhají na to. Kam by šli?

 4. Toro, už během dubna jsem se kochala tvým Hotelem u devíti koček a příběh o konci dokonalé Mary Sue mě na dlouho odboural. Létaly ode mne kachénky (chuckle)

 5. Dostala jsem se domů až teď (pro změnu jsme zase byli u veta se Silverem – generální úklid uší, oka a ostříhání dredů, včetně odběru na kultivaci toho úporného odporného čehosi, co má v tom uchu a nejde ničím zahnat).
  Moc děkuji za komentáře a jsem opravdu ráda, že se stoslůvka líbila.
  A děkuji Dede, že jim tady dala prostor. Určitě časem pošlu zas pár dalších vybraných kousků. A přála bych vám setkat se i s drabblíky třeba od Alasdaira, JJ nebo Io, jsou také moc krásné. Třeba to klapne :).

  1. Toro, nemám moc zkušeností s kočkama – mám jen jednu venkovní, naštěstí zdravou. Ale psici se udělalo cosi v koutcích tlamy. To cosi se po stěrech ukázalo jako Pseudomonas, necitlivý na ATB. A na Hadech mi tenkrát poradila Soňa koloidní stříbro. A FUNGUJE TO ! Samozřejmě nevím, zda by si to kocourek nechal kápnout denně do uší 😀 Ale zkus se poradit s vetem, mně se to osvědčilo moc.

   1. Děkuji, my dneska nechali udělat odběr na kultivaci, abychom vůbec zjistili, s čím bojujeme. Koneckonců letitý venkovský kocour je asi sbírka kde čeho… Je fakt, že koloidním stříbrem bych asi neublížila. Díky za radu.

 6. A ještě zcela OT – díky Ygo!
  Nevíš za co, viď? Tak za „spolknutý diamant“ 😀
  Jak jsi tuhle psala, žes koupila Ernestovi protiklíštěcí prostředek, co se podává jako tableta – drahý (spolknutý diamant 😀 ) Tak jsem se po delším přemýšlení plácla přes kapsu a koupila diamanty holkám – a to já potřebuju tabletu pro kategorii 30 kg+ Je to dražší než spot, ale na rozdíl od něho to (tedy aspoň na mých velkých a chlupatých psech) fakt funguje! Pokud to vydrží ty deklarované 3 měsíce, tak to nakonec bude stát za to 🙂 Takže díky!

 7. Mimochodem se mi ještě líbila finta na ježka v kleci:)) Mám dojem, že jsem to taky použila, protože kočka nešla u veterináře vyndat ven – a mám dojem, že to byla Mia. Ale už je to moc let, takže jen dojmy.
  Ale vlastně se můžu zeptat!
  Jenny, jak se holky kočičí chovají, když na ně jdeš s přepravkou? za mých časů cestovaly bez problémů dvě v jedné (přepravce:)), potíže jsem řešila jen na té veterině.. (inlove)

  1. Napodiv som posledne dostala Mraukoslava do aj z prepravky „bezbolestne“. Ale niekedy sa zasprajcuje a do prepravky ho treba davat „obuvakom“. (headbang)

  2. Pořád dvě v jedné ale Mia už má 6kg,takže to vydrží obě jen chvíli a jedna vždy vymajzne. Mám totiž přepravku pěkně vystlanou pořád venku a otevřenou, odpočívá se tam a spí, tzn., že někdy stačí jen zavřít. S Čitou jsem teď hodně cestovala na veterinu a pak ke kočičí specialistce do NJ, vydržela to holčička moje už je dobrá.Dovnitř to šlo dobře ale ven už ztuha, na konec si dala říct a byla strašně hodná. S Miou nevím, toho se bojím, ona roztočí nohy s drápy jak vrtulník kolem osy, naštěstí jsme to zatím nemuseli řešit. Na očkování k nám kočičí vet chodíval z vedlejší dědiny ale teď už vet není,bohužel se ubezdušil, takový strašně hodný člověk. Náš další, nyní již však bývalý vet v Bystřici p/h mne zklamal, takže až to bude nutné pojedeme zase do NJ. Pak zas podám zprávu 🙂 Takže, nejdu na ně s přepravkou ale ony jdou na přepravku. :-))

  3. Ernest ho má přes dva měsíce a zatím – klep, klep, klep – je téměř bezklíštěcí (nepočítám klíšťata, která smetu z kožíšku, ana se nestačí ještě zakousnout) – a to žijeme v klíštěcím ráji! Tak věřím, že ještě chvíli vydrží.

 8. Moc pekne momentky z kociciho zivota. Moc se mi to libi. Co se tyce prenosek. Cpat kocku do prenosky nebo ji temi relativne uzkymi dvirky pacit ven, kdyz se uvnitr drzi vsi silou, bylo oboustranne frustrujici. Az jsem objevila idealni prenosku. Zadna dvirka.MIsto toho vrch prenosky je jak viko od krabice; takze kdyz viko otevru, tak neni problem lapit kociciho tvora, jednou rukou soupnout do skatule, druhou zaklapnout viko a je klid. To same pri vyndavani. Hluboce doporucuju. Vyrazne to snizuje stres vsech zucastnenych.

 9. Moc pekne momentky z kociciho zivota. Moc se mi to libi.

  Co se tyce prenosek. Cpat kocku do prenosky nebo ji temi relativne uzkymi dvirky pacit ven, kdyz se uvnitr drzi vsi silou, bylo oboustranne frustrujici. Az jsem objevila idealni prenosku. Zadna dvirka.MIsto toho vrch prenosky je jak viko od krabice; takze kdyz viko otevru, tak neni problem lapit kociciho tvora, jednou rukou soupnout do skatule, druhou zaklapnout viko a je klid. To same pri vyndavani. Hluboce doporucuju. Vyrazne to snizuje stres vsech zucastnenych.

 10. Velmi ráda čtu drabblata a u svých oblíbených autorů dvakrát. Jen kdyby toho času bylo víc, on je to (navzdory moudře omezenému rozsahu) pořádný flák literatury! 🙂

  A tak jsem moc ráda, že Tora souhlasila, když jsem ji poprosila, jestli by nechtěla některá svá kočičí drabble publikovat na Dedeníku. (inlove) Ono se to nejen pěkně čte, ale nebýt Matyldiných kocourů, tak tady o kočku nezakopneme, já doma kočky nemám a ty, které žijí v sousedství (a že jich je!) jsou plaché a většinou je vidím v podobě mizejících stínů.

  A Toro, jak jsou všechny příběhy pěkné, tak dnes u mě vede ten první! Mary Sue na kalendáři s bandou naprdnutých opravdových koček nemá chybu – a navíc ono by to fungovalo i v lidském světě. (rofl) Bezva!

  1. Milá DEDE abychom tedy o kočku zakopli, tak já napíšu něco ze života Fousína a Hepinky. Dejte mi jen, prosím, trochu času.

 11. Miluju tvoje drabblata „ze života koček“. A máš pravdu – ruce velice pevně sváže kočičí vousek nebo psí chloupek.

  1. 🙂 viď. Jeden by řekl, že jsou to takový potvory chlupatý… a jak na ně nedáme dopustit.

 12. Tořin seriál z kočičího hotelu je skvělý. Faktem je, že zvěř dá člověku v časuběhu takové množství zážitků, že pak žádné téma není problém. 😀
  Z vlastní zkušenosti mohu říci, že stejně jako Tora, neměl jsem vůbec problém psát na zadané téma. V podstatě každé téma si samo sáhlo do vaku vzpomínek, vytáhlo nějakou ven a strčilo mi ji před čumák. Na mně už pak jen bylo ji popsat jen 100 slovy. A až to byl teprve kámen úrazu. S tématy jsem měl problém jen u takových (byla tuším že dvě), kde bylo přímo v zadání si něco vymyslet. Všem doporučuji to napřesrok zkusit, je to zábava i když trochu překotná, protože jsou tam termíny. 😀

  1. Alasdaire, moc děkuji, jsem opravdu ráda, že se kočičí příběhy líbí. Vždycky mi přijdou takové jednoduché proti všem těm „fanfikčním“ kouskům, prostě takové kočičí :). Ale je fakt, že někdy v té záplavě „drsných a temných“ drabblat jsou ty kočičí taková protiváha :).

   1. A to jsem nedodala, jaké skvělé příběhy dáváš ty. Tvé prožité kousky jsou famozní.

 13. Velmi pekne napisane, ja by som to nezvladla. Ked zacnem pisat, neviem prestat. Dostat pribeh do 100 slov by bolo nad moje sily (think) .

  1. Děkuji 🙂 Věř mi, že kdyby sis to zkusila, že to taky seškrtáš. Jde to. Sice někdy ztuha, ale jde to.

  1. Petro, moc děkuji, opravdu. Pro to píšeme, my všichni, aby se to vám, čtenářům, líbilo :). A každá takováhle odpověď je moc potěšující.

 14. Toro, já tě vždycky obdivuju. Živit devět koček a starat se o ně se vší parádou- to je fakt drsný. Mně stačí dvě kočky a dva malí psi, zvlášť když jeden z nich je uhopsaná Karamelka, do které se snažím nalejt aspoň kapku normálního chování.

  1. Matyldo, já zas obdivuju vás se psy. To bych řekla je mnohem náročnější, kočky jsou takové soběstačné, nemusíš je venčit a cvičit :). Takže kombinace koček a psů… to zas obdivuju já.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN