BTW: Instinkt venkovana

BTW_dé_logo„Kde je Marek?“ ptám se Nikoly, protože mláďata se chystají na cestu do Prahy a já mu potřebuju předat instrukce týkající se zásilky pro mého otce. „Někde na dvorku,“ odvětí Nikola balící věci do kufříku. Vyjdu před Dům a ke svému úžasu spatřím Marka na štaflích.

 

Zrovna leze dolů, v ruce pilku, ukazuje na velkou větev ležící vedle štaflí a vesele mi hlásí: „Tak jsi měla kliku – tohle ti spadnout na auto, tak máš na plechu pěknej ďolík!“ Koukám na větev, pak nahoru do koruny velké hrušně a hned vidím, kde si čert schoval kropáč. Moje auto je posunuté až ke garáži a zjevně netknuté. Marek pochopil moje nepochopení a pokrčil rameny.

„Dával jsem věci do auta, když jsem zaslechl, že něco vrže. Tak jsem hledal, co by to mohlo být. Uviděl nalomenou větev. Popovezl auto a větev doříznul. Koukej, na jak malém kousku dřeva visela…“ Odnesla jsem větev stranou a náležitě synkovi poděkovala – to by byla ale nepříjemná patálie, s ďolíkem ve střeše!

 

Předmětná větev:))

Předmětná větev:))

 

Pak jsem uvažovala nad tím, že byť už rok a půl žije po městech, pořád ještě neztratil instinkt venkovana. A co tím myslím? Inu zvyk pozorně sledovat svoje okolí. Zrakem, sluchem i čichem:)) Když žijete na svém, tak rychle pochopíte, že všechno kolem vás je vaše odpovědnost, a co vy neuděláte, to není – na rozdíl od průšvihů, které přicházejí i bez vašeho přičinění.

Vyrůstala jsem v Praze a žila tam do hluboké dospělosti. Takže jsem měla – a myslím, že pořád ještě mám – vypěstované instinkty člověka z velkoměsta. Umím chodit městem a nevidět věci, které mě rozčilují, ale nemohu s nimi nic dělat – třeba hnusné klikyháky na omítkách. Umím si dávat pozor v davu, vyhýbat se očnímu kontaktu, pokud procházím na místech nebo v časech, kde či kdy je upoutání pozornosti nějakým způsobem riskantní. Opravdu jsem pracovala na tom, abych nevnímala hluk od sousedů v domě.

Potom jsem se přestěhovala na vesnici, do nehotového Domu, kde věci měly ještě nějaký čas tendenci podléhat náhlým pohromám. Navíc, takový dům zní úplně jinak, než byt! Ano, uměla jsem poslouchat domácnost, tedy děti či domácí přístroje, ano, měla jsem letité zkušenosti z naslouchání naší chalupě. Oboje ale pomohlo jen částečně:))

Navíc na chalupě jsem mnoho podezření či nálezů nepravostí v první řadě hlásila taťkovi, který rozhodoval, co se má stát. A tady jsem to najednou byla já, kdo cosi zjistil, musel sebrat všechny znalosti, zkušenosti (své i získané), nějak rozhodnout a konat – Martin přes týden nebyl doma, takže většina problémů byla logicky na mně. A tak jsem učila pozorně se dívat, pozorně naslouchat a varovné zvonění v mozku nezaplácnout jako otravný budík:))

K městským instinktům jsem si tedy vypěstovala i instinkty vesnické. A pokud vás hned napadlo, jestli taky – v souladu s uznávaným vesnickým kodexem – do všeho strkám nos, tak bych řekla, že… přiměřeně:))

Drby mě moc nezajímají, ale život na vsi ano. A coby členka zastupitelstva si pěstuju zase nová tykadla instinktů – svoji pozornost jsem holt v některých směrech rozšířila z Domu a jeho zahrady na celou vesnici. A věřili byste, že mě to baví? 😛

 

Každý člověk je vybaven celou řadou instinktů, které se brousíme, jak život jde, podle toho, co zrovna potřebujeme. Jiné návyky si vytvoří člověk žijící sám, jiné ten, kdo samotu postrádá. Další závisí na dlouhodobém zdravotním stavu člověka – rychle se naučíte plánovat trasy s minimem schodů, když máte potíž po nich chodit! A tak se dnes hravě ptám: Tak co, v kterých oblastech si brousíte instinkty vy?:))

 

 

Aktualizováno: 9.5.2016 — 07:17

30 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Za doby života ve městě jsem také měla vypěstovaný instinkt „chráněné tašky, kapes“. Tady bych své reakce možná nenazvala přímo instinkty, ale rozhodně jsem se více začala orientovat na přírodu. A hlavně na oblohu, na její barvy. Tady se bouřka přižene úžasně rychle, blankytná obloha se během minuty změní. A často to bývá ten „klid před bouří“. To pak ztichnou i ptáci, nastane mrtvolné bezvětří, místo tmavých mraků má obloha najednou takovou pouštní, pískovou barvu a když k tomu navíc začne houkat siréna je to o starch. Pak je třeba mít při ruce puštěné přenosné radio, venku co nejrychleji sešoupnout zahradní nábytek, stáhnout slunečník, zabezpečit to, co by mohlo ulítnout (po zkušenosti, kdy velký slunečník i s tyčí vytažený z těžkého podstavce skončil na sousedovit zahradě). A pak jen doufat, že se obloha zase brzy vyjasní a nic horšího z toho nebude. Husté, černé mraky jsou proti tomu mnohem méně hrozivé, z nich bývá „pouze“ pořádný lijavec a hromy-blesky.

  Jako JanaBa, také mám uši nastavené ne sebeslabší netypické kočičí mňouknutí, zvuk že se kočky chystá zvracet. Ale asi nejvíce jsem naučila reagovat na hlasy ptáků, kteří oznamují hada nebo dravce na zahradě. Dravce najdu dost snadno ve větvích, pak stačí třeba jen pod stromem hlasitě zatleskat. Had může být obtočený kolem kmenu těsně u mého nosu (stalo se), nebo kdekoliv jinde na zahradě. Všichni ptáci ho vidí, shluknou se na větve v jeho blízkosti a kříčí. Jejich pohledy přesně ukazují, kam se mám dívat, ale mě to často chvíli trvá, než „beznohého vetřelce“ zahlédnu. Naštěstí jsou to opravdu vzácné případy, ale protože já (tedy my oba) máme z hadů na zahradě téměř paniku, nikdy křik ptáků neignorujeme i když pak zjistíme, že šlo „jen“ o teritoriální křik modrých sojek či drozdů.

  A ještě. Já tedy nejsem nijak extra rychlý řidič, ale přesto se držím angl. doporučení, které jsem jednou někde četla – „Nikdy nejezdi rychleji, že umí tvůj anděl strážný létat“ 🙂

 2. Městský instinkt mne naučil nenosit kabelky ale malou taštičku na prsou a šňůrku za krkem.vevnitř mám peníze v šustivém sáčku a náhradní peníze v kapse kalhot, v té co je u kolena. Mám dobrý instinkt na zloděje v davu.Taky instinktivně zamykám auto zevnitř,pokud jedu po mém rodném městě neb v určité čtvrti zastavíte na červenou a k vám přistoupí jistí spoluobčané a dožadují se odvozu do města. Kdo by odmítl, že ?
  Teď,co jsem na dědině se mi vrací ty přírodnější instinkty, jako třeba,kukuřice´= divočáci nebo podívej se kam si sedáš, nemusí tam být enono ale mravenci.Ne každá větev je pevná, zvláště když vrže, zde Martin dobře instinkt využil. 🙂 A taky slyším zvířata a ptáky a cítím chcíplou rybu na dálku,což je výhodné pro uchování života psů a mých nervů. :-)) Pokud se týká klepů mám nejraději takové ty zpravodajce, kteří tě prosí abys to nikomu neříkala, co ti svěří a očekávají opak. Měly jsme na to za mlada s kámoškama takové úsloví: „a je to fakt tajemství nebo to mám rozkecat ?“ 🙂 U nás na dědině jsou všichni příbuzní všech a tak TO-NĚCO, vždy stačí říct v jedné rodině a úspěch klepu je zaručen. 🙂

  1. (rofl) „a je to fakt tajemství nebo to mám rozkecat?“ (rofl) Tak tohle mi, milá Jenny, ušlo!

   Jinak ty jsi teď od té vody a rybářů – šla jsem neděli ráno kolem našeho rybníka (v lese) a na cestě vedle vody ležely dvě mrtvé rybky, tak 20 cm dlouhé, 8 „vysoké“ v ramenou. Vypadaly velice čerstvě, bez viditelného zranění a já dumám, kde se tam vzaly. Vyhodil je časný rybář? (proč?) Ulovil je nějaký vodní pták a pak je tam nechal? (proč?) vyskočily samy? Bylo to tak metr až metr a půl od vody…
   PS: psiny si jich díkybohu nevšímaly – asi byly opravdu čerstvé:))

   1. Tak to teda já typuji na nějaké hravé zvíře či ptáka,pobaví se lovem a odejde, tohle některá zvížata dělají.Rybáři asi ne, těm jde o hmotu, nechali by rybky dospět. Anebo možné ještě jedno řešení, je doba tření různých rybek a ony taky umí až z plytké vody vyskočit,třeba ale někdo zná jiný důvod.

  2. My jsme v praci v nasem oddeleni meli sekretarku, hodna zenska ale silena drbna. Takze kdyz nekdo chtel rozsirit drb, ale bylo osobne zinantni, tak se to reklo mile sekretarce a ta uz se postarala.

 3. Snažím se sem propracovat už nějaký ten den, pořád píšu komentáře (jeden za dva dny) moc rychle. K instinktům – z malého města jsem se stěhovala do většího, pak zpět do malého, ale u Brna a práce v Brně v poměrně „zajímavé“ lokalitě. Nevím, jak moc instinkty, ale bylo mi jasné, čeho si všímat a jak nosit tašky :).
  Doma jsem měla nejvíc asi „čuch“ na to, když se něco dělo s dětmi, potažmo teď se zvířaty. Myslím ale, že to tak má každá máma, respektive chovatel, kterému na jeho zvířeně záleží.
  Tak co, projde to?

   1. Toro, sláva!

    Jinak rada pro ty, kterým dělá flood control potíže. ta funkce bohužel nejde vypnout a vlastně ani nastavit, resp. se nám to opravdu nepovedlo najít – pokud to náhodou jde.
    Andy však ověřil, že pokud se zkusíte zaregistrovat (chce to jen jakékoliv slovo jako nick a nějaké heslo, nic víc se vyplňovat nemusí, ani mail, nic), tak by to už potíže dělat nemělo. Kdo chcete, tak to zkuste 🙂 Já se na vaše komentáře vždycky těším a mrzí mě, že vás sem taková technická hloupost nechce pustit.

 4. To byla od Marka dobrá práce! (y) Škoda, že podobný instikt u nikoho z nás nezapracoval, a tak jsem nedávno po ránu vyšla z ložnice doprostřed katastrofy skládající se z padlé dracény, střepů z květináče a vysypané hlíny. Narostla nám holka příliš do výšky a neustála to!
  Myslím, že mám slušně vypěstované instinkty ohledně dětí (i těch úplně dospělých 🙂 ) a zvířat. A takový můj městský (chtěla jsem napsat základní instinkt, ale to by mohlo svádět k úvahám nesprávným směrem, takže napíšu jen) obvyklý instinkt nebo snad zvyk je přehodit si kabelku na rameno tak, abych viděla na čudlík od zipu. Aby mi ji případně někdo nemohl otevřít, aniž bych o tom věděla. (chuckle)

  1. Ano jeden z hlavních městských instinktů: Při dotyku od neznáme osoby zkontrolovat kapsy a zipy

  2. Hančo, já si podle „městského bezpečnostního kodexu“ i kupuju kabelky – ty, do kterých se dá snadno sáhnout prostě nepoužívám 🙂

 5. Mojim zakladnym instinktom je pripravit sa vzdy na to najhorsie. Ak to pride – nic sa nedeje, ak to nepride – vyborne.
  OT: Dnes mal Minus televiziu. Lastovicky za oknom poriadali letecky den a jeden lastoviciak chvilu vyzeral, ze chce na mojom okne zacat stavat hniezdo pre svoju partnerku. Ked vsak zbadal za oknom chlpateho dravca, velmi rychlo si to rozmyslel.

  1. Yetti, tomu se říká: doufat v nejlepší, připravit se na nejhorší a pak už to brát jak to přijde 🙂

   Vlaštovky! To je skvělé:)) U nás jsou jiřičky, ve Dvoře jsem slyšela rorýse – už je tu opravdové jaro (inlove)

 6. Nemyslím, že to co mě postihuje 🙂 je instinkt, spíše bych to nazvala zostřené vnímání. V situacích, kde ostatní nereagují, slyším slabé volání o pomoc, bafnutí psa v nouzi, mňučení kočky na stromě, pípnutí ptáka. Nevím, co to je, můj muž říká,že jsem bystrouchá, ale jsem za to vděčná!

  Instinkt – ten asi nemám, ale domnívám se, že mám ulítaného anděla strážného. Většinou se mu povede přisvištět na poslední chvíli odvrátit, co se na mne řítí. Už jsem si zvykla a jak jsem slušně vychovaná, vždycky pípnu, tak zase děkuju, no.

  1. Já nevím, jestli je to jen bystrouchost, milá Jano! 🙂 Znám víc lidí, jako jsi ty, lidi, kteří jakoby přitahovali zvířata v nouzi. Oni nepřetahují (si myslím) – jen mají naladěný ten správný radar na stálý příjem (inlove)

 7. Uposlechnout instinktu, nemusela jsem mít 4x operovanou nohu! I jiné potíže by nebyly! Tak už se snad na stará kolena poučím. Teď se hlavně snažím instinkty nepodceňovat v autě – přeci jen je taxikařina dost nebezpečná práce.

  1. Milá Karolíno, doufám, že máš v autě na svoji ochranu víc, než jen instinkty… i když ty jsou nejdůležitější, protože ti mohou dát nějaký čas navíc na řešení případného průšvihu. (inlove)

 8. Já se ve městě narodila, žiju a jednou ( doufám že až za dlouhý čas )tady i zemřu.
  Instinkty mám městské.

  Ale navíc mám ty zdravotní instinkty. Trasa pokud možno bez schodů nebo alespoň s minimem. Raději oklikou po rovině než do kopce. Nastupovat do tramvaje či autobusu nízkopodlažním vchodem.
  A ještě mám jeden instinkt ( snad neurazím někoho jemnocit ), při našich výletech když je to možné, tak jít na WC. Tohle mám opravdu zmáknuté.

  1. Ano Míšo! (wave) To je moc dobrej instinkt – nebo zvyk? prostě když nejsem ve svém prostředí, využiju každou příležitost, kdy je wc při ruce (chuckle)

  2. Míšo, neblázni, vždyť ti tolik není, abys musela přemýšlet nad tím, jestli budeš muset jít do kopce nebo do schodů. Co budeš dělat za dvacet let?

   1. Holka zlatá mám defektní chrupavky v obou kolenech. A to se chodí fakt špatně.
    Ale jinak chodím, musím. Jezdím na rotopedu.
    Nevzdávám to i přes bolest.

 9. Teda já obdivuju ty svaté ženy (a muže!), které nezajímají klepy a drby! To mne jo!! Teda ne že bych je cíleně vyhledávala, navíc je ani neroznáším (radši poslouchám než vykládám (chuckle) ), ale když už mi chce někdo něco „důležitého“ nebo „šokujícího“ říct, tak se neodříkám a moudře pokyvuju hlavou a bedlivě naslouchám … a vélice se divím, protože já si ničeho nevšimnu (holt mé instinkty jsou velmi zakrnělé – ať ty venkovské, tak ty městské či drbnové).

  1. Ygo, taky svatá nejsem, ale co drbem, který tě nezajímá? 🙂 Hm. Zajímalo by mě, jak se odliší drb od zprávy (chuckle) Tak, jako mě nezaujme šeptanda o tom, co měl kdo na sobě, tak vždycky zbystřím, když se doslechnu o tom, že někdo má štěně! 😛

   1. NO vidíš – a mne taky zaujme, co měla ta dotyčná na sobě, když si jela pro štěně a to ji poblilo (rofl) … a zajímají mne pouze drby o lidech, co znám – checheche, takže to jsou vlastně zprávy

    1. Ano, Ygo, takovouhle zprávu si taky s chutí vyposlechnu, vůbec, když já nejsem ta poblitá! 😀

    2. Je prý vyzkoumáno, že pokud nikomu neubližuješ, je prý takové zpravodajství i zdraví prospěšné. :-)))

 10. Instinkty městského člověka tebou popisované mě ještě neopustily, automatické chystání klíčů do ruky ještě ve vlaku, letmé, ale důkladné prohlídnutí těch, co jdou od vlaku se mnou a hlavně za mnou… to se asi neztratí. Ovšem už umím i ty vekovské- něco je tady divně cítit, vodárna má divný zvuk (je slyšet velice slabě ze sklepa, ale stejně ji slyším hlavně tehdy, když je něco jinak), vrátka se divně otvírají, nesedá ta zeď? Jo a ještě mám instinkty chovatele a matky- divně kašle, divně čumí, pes se netypicky přehrabuje v misce, kulhání vidím dřív než ostatní 🙂
  A udivuje mě, že to ženská dokáže sledovat mimoděk, ale okamžitě vidí drobné vybočení z všedního řádu věcí.

  1. Jo! 🙂 A k té vodárně – to jsem jednou mírně vyděsila jednoho zedníka, když jsem po pár pár hodinách, kdy si oni betonovali a já se skrývala před bincem v pracovně, vyšla ven a požádala je, ať tu venkovní vodu pořádně zavřou, že teče. Vypadala jsem, že vidím za roh, ale pravda byla, že mě rozčilovalo spínání vodárny, když podle jiných zvuků chlapi s vodou nepracovali 😛

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN