BTW: Chvála žravosti

0504dar4_1Vždy je to chvíle plná radostného napětí. Oči jsou jasné a dychtivé, tlapy pružně stepují, ocasy jásavě vlají. Pokud nejsem dostatečně rychlá, kapou i sliny. Prostě, je to nádherný okamžik psího dne, kdy se chystá MISTIČKA:))

 

Mám velkou kliku, že všichni moji psi byli a jsou přirozeně žraví, a pokud jde o žrádlo, jsou v podstatě bez významnějších preferencí. Všichni se drží premisy, že syrová zelenina je nejedlá, ale trocha nastrouhané mrkve důkladně povařené ve vývaru a ulpívající na povrchu masa se dá sníst. Jako zelenina prý skvěle poslouží tráva, přičemž pýr a mladé obilí vedou. Ari se domnívá, že co je sladké, je fuj, s čímž nikdo jiný ve smečce nesouhlasí. Ovoce je akceptovatelný zákusek, přičemž moji psi dávali a dávají přednost samosběru.

 

0504dar1

Berry

 

Nadšené tanečky před jídlem mě navíc uklidňují. Pokud psi jásají při přípravě jejich stravy a k misce se vrhají s radostí a zjevnou chutí, tak vím, že jsou v pořádku a svět se otáčí správným směrem. Navíc je v tom cosi velmi uspokojujícího, když vidím, jak jim to jídlo dělá dobře, jak se pak blahobytně rozvalí – nebo začnou lítat s čímsi v tlamě:)) Ari vždy dodá jídlo novou energii a teorie opatrnosti po krmení jí nic neříká.

 

0504dar2

Ari

 

Majitelé zvířat s nadváhou by třeba nesouhlasili, ale já jsem přesvědčená, že nežravec, a to jak zvíře, tak dítě, je podstatně větší problém. Už třeba proto, že chybějí páky pro „vynucení“ konzumace vhodné stravy. Pokud zvíře (dítě) dlouhodobě nechce jíst a pán (rodič:)) nemá nervy ze železa, tak to bývá právě ten nežravý tvor, který si do značné míry určuje, co bude jíst a co ani omylem. Přičemž pravděpodobnost, že se do kategorie „ani omylem“ dostane to zdravé a potřebné, je celkem vysoká. Navíc u nežravých jedinců chybí jeden z nejsilnějších motivačních faktorů.

 

Copak tam asi je?:))

Copak tam asi je?:))

 

Vím, jak s tím bojuje taťka u Bertíka, a chápu, jak je těžké být zásadový, když se díváte na hubeného patnáctiletého psíka, který má ovšem velmi přesné představy o tom, co je ochoten ještě pozřít – a kvalitní konzervy koupené pro psa jeho věku a kondice to rozhodně nejsou! Co to je, si myslím, občas neví ani Bertík, je si jist pouze tím, co to není.

 

A tak se dnes ptám: jak jsou na tom vaše zvířata případně děti? Jedí rádi nebo je potřebujete k jídlu popostrkovat? Podařilo se vám „rozjíst nežravce“? Případně naopak: umíte omezit jídlo skutečně žravým tvorům s přesvědčivýma očima „už týden jsem, paničko, nejedl, chudák já!“?

 

Klacíček byl na stromě:))

Klacíček byl na stromě:))

Aktualizováno: 3.5.2016 — 15:54

51 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
    1. Byla chyba na serveru, server měl špatně nastavené časové pásmo. Musel jsem zavolat na providera, aby to nastavil správně, teď už by to mělo fungovat.

 1. Ja, ked som si chcela udrzat tak „primerenou“ hmotnost, tak som mohla jest len 2x denne. Po 50-ke som to vzdala. Teraz jem, co mi chuti a mam nadvahu.
  Minus nepapa granulky, pretoze nema niekolko zubov, ale ma rad macacie konzervy a sacky .

 2. Tak nevím, ale něco je špatně. Už dvakrát jsem psala a pokaždé mi to hlásilo, že jsem moc rychlá a když jsem si to druhé psaní zkopírovala a znovu poslala, tak mi to zas píše, že je to duplicitní, tak mi zkrátka dneska není přáno.
  Asi že jsem psala o dětech a ne o zvířatech 🙁

  1. Moc se všem omlouvám, ale jak jsem psala včera, zatímco denně mažu desítky až stovky spamových komentářů, nenapadlo mě totéž dělat s uživateli, takže mám nyní přes 55 000 spamových uživatelů (roboti), kteří produkují spamy. je jich tolik, že to zahlcuje redakční systém a já nejsem s to je efektivně mazat – mohu po jednom, jakmile zadám mazání po skupinách, hodí to chybu. Já sama mám problém, protože jsem vlastně taky registrovaný uživatel 😛
   Doufám, že si dnes Andy najde čas a udělá aktualizaci redakčního systému a najde cestu, jak těch 55 000 špionů zlikvidovat efektivněji, než po jednom.
   Do té doby se omlouvám a prosím o trpělivost (blush)

 3. Totálně nežravé dítě měla má nejstarší sestra – co my se nadělali zajíčků, letadýlek a jiných šaškovin, jen aby Martinka aspoň něco snědla. Terka do roku byla živa jen ze vzduchu (zřejmě se chystala na kariéru jogína) a jednou za týden z naškrabené broskve (chuckle) … pak jsem jí ze zoufalství vrazila česnekovou topinku (poctivě smaženou na sádle) a naráz děcko jedlo. Ovšem rekordy netrhalo.

  Toya do osmi let mívala období nežravosti (si pamatuju, že jednou jsem si večer dala v restauraci stejk, snědla z něj dvě sousta a zbytek si nechala zabalit pro strádajícího pejska doma – zajímavé, stejk ji zaujal – checht). Po kastraci ona období odpadla – a až teď mne napadlo, jestli ta nežrací období nebyla vlasně její falešná březost (která se jinak u ní neprojevovala).

  Brooke se taky sem tam ošívala nad miskou granulí, teď na syrovým kuřecím stehnem jásá. Ernest jí v pohodě a Zikmund taky – což je úleva.

 4. Nepamatuji se, že bych s našíma zlaťákama měla někdy problém. A s tímhle posledním už vůbec ne. Zvláště po té pitomosti s chemickým kastrováním. Trvá sice jen půl roku, ale následky jsou dlouhodobé. Najednou kouknete a pes je tlustý. Připlíží se to nepozorovaně jako had. A představte si tlustého retrívra! Zapírám ho jako Jidáš.
  Když kolemjdoucí kárají své kolem hopsající miláčky aby nechali starého pejska, na dotaz kolik že mu je let, odpovídám sveřepě – devět. No to ale vypadá dobře, se mi dostane pochvaly. Psovi je čtyři a půl.
  Podařilo se mi zhubnout ho o dvě a půl kila a blíží se ke správné váze. Vizuálně je to ale stále dobrosrdečná chlupatá koule. Změnil se mu i kožich. Ladné blonďaté vlny zkudrnatěly a z těch kudrn se mu ježí do prostoru zbytky původních vln, takže za chvíli si budu muset vymýšlet i rasu.

  Krmím ho granulema, které mají omezit také žebrání. Ale kdepak, žebrá jako by to vystudoval. Své dvě misky denně vymlaskne než si odhodím vlasy z čela.

  Ne, my problém se žraním nemáme.

  1. (rofl) Jano, já vím, jaký problém to byl, Scotta zhubnout, zvlášť když pohybu má dokonce víc, než byste mu dovolili (chuckle), ale napsalas to tak, že se musím smát (rofl)

   Tak mu ty vlny ostříhej? Haló, má tu někdo zkušenost se stříháním retrívrů? Co si o tom myslí Mistr stříhání Pitrýsek? (Ptám se, abych ti neradila blbosti – ale já mám vlčáka stříhaného na vlčáka…:))

 5. Myslím že v domácnosti, kde se krmí pravidelně a jí se u stolu, se něžravky nevyskytují, nebo jsou to nežravky přiměřené, život si neohrožující.
  Tam, kde „na tom společném stolování zase tolik nezáleží“, se nežravost dokáže vypracovat do rozměrů nevídaných.
  Děti (i zvířata) kopírují chování smečky. Takže u nás teda nežravky nejsou. Bestie, které ze závisti sežerou i cibuli, to jo, ale nežravky ne. I půůůůdl je nežravka jen do okamžiku, než se otočím zády. Pak si vyleze na okno a vybagruje misky kočkám 😀

  1. Ri, to je zajímavá myšlenka, myslím i obecně nad tím, že zvířata ve smečce jedí líp, protože jsou rychle seznámeni s pravidlem, že kdo zaváhá, nežere nebo nestihne sežrat všechno.
   Ano, společné jídlo je v rodinách důležité a při trysku dnešních dní to není v rodinách úplná samozřejmost, stojí to úsilí, aby to fungovalo 🙂

 6. U nás jedí všichni moc dobře. Děti i zvířectvo.

  Honásek a Fousík to byl a je nenažranec. Fousín se nám vyžral bratru do 7 kg. Nastoupili granule light a ubráno žrádlo. Ovšem jeho loudícím očím se těžko odolává. Já to ještě dokážu, ale páníček ten ztěžka.

  Hepinka za dobu strávenou s Fousínem pochopila, že co si nevyřve a neohlídá, tak nemá. A tak naše tichá kočička na nás ječí jako zjednaná. A misku si brání vrčením a syčením. Není tak nenažraná jako Fousín, ale jí pěkně.

  Děti mi jedly dobře a vnuk v této tradici pokračuje. A já. Jako dítě mě dávali za vzor :
  “ Podívejte se, jak Michalka pěkně papá. V ničem se nerýpe. Vemte si jí za příklad. “ A obě sestřenice mě svorně nenáviděly.

  1. Hepinka není šťastná z výzvy, kterou pro ni Fousín představuje, ale zase počítám, že jí to zase odbourává část jednotvárnosti všedního života (chuckle)

   Míšo, podle tvého popisu se mi Fous jeví jako moc sympatickej kocour! 😀

   1. Což o to sympaťák to je. Zvláště, když mi ráno přešlapuje před záchodem a pořvává na mě “ dělej mám hlad. „

  2. DEDE I OSTATNÍ, HLÁSÍM,ŽE NEŽRAVEC JSEM KDYSI BYLA JÁ SAMA, MÁLOŽRAVÁ JE NAŠE VNUČKA ADÉLA. MÍŠO, JAKO DÍTĚ JSEM BYLA TVÝM PRAVÝM OPAKEM,TAKŽE MNE DĚTŠTÍ DŘI STÁLE SNAŽILI POSÍLAT NA VÝKRM DO OZDRAVOVEN. NEVEDLO SE V DĚTSTVÍ, ALE DOKONALE SE VŠE ZADAŘILO V DOSPĚLOSTI. DOKÁŽU SI ŽIVĚ PŘEDSTAVIT ÚDIV MÉ ZLATÉ BABIČKY NAD DNEŠNÍ MOU SLONOHROŠÍ A POSTAVOU.
   MÁM K TOBĚ, MÍŠO ,DOTAZ: NEJEDEŠ NA LETOŠNÍ RUSAVU?

 7. Vysloveného nežravce jsem nikdy doma neměla, bohužel ani u dětí. Ale každé moje zvíře mělo přesně definováno co je poživatelné a co ne. Majda toto povýšila ještě o level výš – ona má dokonce maso rozdělené na vařené a syrové. Jsou masa, která nepozře syrová, ale vařená ano. A potom jsou období nejezení, což mi nevadí, protože vyhubnout se jí podařit nemůže. Ale že mne s tím citýrováním leze na nervy, to teda jo. Ovšem to není nic proti kocourkům, ti mi hrají na nervy. Copak Gafy, ten alespoň jako kocour vypadá, ale Felínek je taková můrka, kterou by jeden odfoukl. I když si myslím – podle zásob, které doma občas uloží – že oba si přilepšují venku

  1. Inko, popis Felínka coby odfouknutelné můrky se mi moc líbí 🙂 – bohužel přesně vystihuje i Bertíka!

   Majda je dáma s preferencemi, co naděláš (chuckle)

 8. Barouš byl jako štěně naprostý nežravec. U štěněte problém veliký, takže jsem dělala strašné opičárny, aby to zvíře baštilo. Postupně se z něj stal normální žravý pes, po kastraci skok do „umírám hlady a sežeru cokoliv včetně kamení“. Bojujeme s tím pořád. Navíc s jeho špatnými plotýnkami, kdy za týden stěží ujde to co dřív za jednu procházku je znát každý snědený drobek navíc – nic nevylítá.
  Vašek byl zřejm v útulku několik dní o hladu a bití od nového spolupsa. Trvalo nejmíň rok než byl schopný slízat s Bardou jeden talíř napůl. Navíc měl špatné trávení, byl dost hubený a najednou měl spoustu pohybu a potřeboval nabrat svaly. A sotva se trochu spravil, tak spolknul hopíka, operace, rozkrmování a chodící kostlivec. Takže do žrádla dostával nakonec klidně i lžíci sádla, než se spravil.
  Oba krmím masem a syrovou rozmixovanou zeleninou.

  1. Říkáš lžíce sádla? A to se ti nepo…? Já mám Ari i ve třech letech hubenou, někdy hodně moc hubenou, jindy jen hubenou. Už jsem uvažovala i o té vánočce s máslem, jak doporučoval doktor Štourač 🙂 Protože jak Berry hlídám, aby neztloustla, tak Ari musím hlídat, aby mi nezhubla moc. (Ale vypadá zdravá, prostě má asi dokonalé spalování:))

   A ještě něco: jsem přesvědčená Petro, že Vašek by bez tebe neměl šanci na jakkoliv trochu normální život – a i s tvým uměním a pomocí to pro něj je dlouhá bitva. Něco jako Melly od Io… Přiznám se, že nevím, jestli bych takhle „poškozeným“ psům uměla pomoct – a klobouk dolů před vámi, že to zvládáte (inlove)

   1. Nepo. Sádlo, škvarky, olej z rybiček, cokoliv. Ne každý den a pozor – nekrmím granule. Na přibrání jsou dobré i přílohy (kolínka, brambory).

   2. Dede – je s podivem, že se psi po sádle (másle, oleji) neposerou – tuhle byla Brůčka velice hodná … než jsme zjistili, že si do pelechu vzala i rendlík se sádlem a půlku z něj vylízala. A myslíš, že to na jejím delikátním zažívání zanechalo následky – ne-e!! A ty kostky okousaného másla jí traktem taky projely bez úhony. Ale je fakt, že Terka taky krmí syrovou stravou (já ne – já jsem lajdácký lenoch, takže Ernest musí žrát granule).

    1. Holky snídají konzervu (maso), večeří granule, přes den dostávají sem tam syrové kosti, syrové maso, bílý jogurt, tvaroh. Ari dostává asi o třetinu víc než Berry.
     Teď jsem nakonec došla do toho bláznivého stavu, že každá má svoje granule: Berry za studena lisované, po kterých má dokonalé zažívání (nezaplynuje Dům:)) a zbytečně netloustne. Po těch samých byla Ari v kondici, ale vypadala jak kostlivec – aby nebyla kostlivec, musela bych jí dávat tak dvojnásobek doporučené dávky a taková hromada granulí v jejím žaludku se mi nelíbila. Takže je zpátky na RC pro vysoce aktivní psy a vypadá líp. I když já si myslím, že ty za studena lisované jsou lepší – no jsou vítaným pamlskem, Ari nerada piškoty, jsou fuj – sladké:)).
     Přiznám se, že hlídat dávky barf krmiva pro dva relativně velké psy se mi nechce, tedy ty granule jako základ stravy zůstávají – jako u Ygy 🙂

    2. Poznámka – ta másla sežrala v době, kdy byla taky na granulích a na funkci agronoma to taky nemělo vliv (rofl) …

     1. Vašek má za sebou i mýdlo (to teda jen načnul), jelení lůj, indulonu… Následky to mělo pouze ode mne (řvala jsem jak tur).

       1. Ten výraz!!! Paničko, já OPRAVDU NETUŠÍM, jak se tady to mýdlo objevilo… to samo! (rofl)

    3. K tomuhle se musím přidat, náš desetiměsíční choďák mi nedávno, skoro než jsem se otočila, ukradl z kuchyňské linky celý krajíc chleba se sádlem se škvarkama. Jelikož bych to po něm nedojídala a vyhodit mi to bylo líto, nevýchovně jsem mu chleba nechala. Taky jsem si říkala, co to s ním udělá – a ono nic.

   3. lžící sádla hubenýmu psovi a lžičku sádla hubené kočce, to mi radil i vet….

   4. Věř mi, že jsou dny, kdy si velice přeju mít dva normální psy. 🙂 Ale Donda už naskočila do plně dospělýho a zodpovědnýho režimu a pomáhá jako o duši.

    1. Milá Io, CD ví, co dělá. (h) Já neumím vycvičit (vychovat ano, to jo:)) ani učenlivého a dychtivého vlčáka – co bych asi tak mohla nabídnout Melince nebo Vaškovi? Ono se vám to tam nahoře zapisuje (angel)

     1. Ono když vidíš, jak z toho uzlíčku nervů postupně vykukuje pes, jehož svět má místy řád, a proto už není všude děsivě melinkožravý, tak to stojí za to. Každej Melinin uvolněnej úsměv je odměna.

   5. Dede, já myslím, že po živočišném tuku jim nic být nemůže, je to součást přirozené vlčí stravy. Horší jsou rostlinné oleje, ty psi trávit neumějí, dokonce se doporučuje při zácpě dát lžíci oleje.
    Před dvěma lety jsem celá natěšená, že se mi podařilo koupit lůj pro sýkorky, pověsila v zahradě dvě kila loje. Netušila jsem, že Aira umí tak vysoko skákat – sežrala to všechno, i se špagátem a NIC té potvoře nebylo.

 9. Nežravec je moje Noriska a o něco menší nežravec je Pidikočka. Pitina jí normálně. Ostatní jsou nenažranci. A máš velkou pravdu Dede, raději nenažrancům budu dávat méně a budu v klidu, než stát nad Norčetem a hlídat,aby alespoň něco snědla. Pidikočka si dojde na granule…Noriska jí jen trochu ráno a pak když přijdu a sedím u ní a promlouvám k ní,že musí papat.Pak milostivě něco ují, večer sezobne 5 granulí a šlus…a tak jednou tejdně vyměknu,koupím syrový hovězí a kus grilovanýho kuřete a Norče se napráskne…

  1. Hm, že bys podávala syrové hovězí každý den? (wasntme) I když, kdo ví, co bys musela hledat potom, kdyby se Noriska rozhodla, že dost bylo hovězího? (chuckle) Totiž i tohle nežravky bez problémů zvládnou.

   1. toho se bojím Dede, jo,ale zapomenout na stole čabajku nebo vepřovej bůček – to přesně vím, kdo odnesl a snědl – nežravá Noriska… (headbang)

 10. Třetí členka psí smečky je stejná jako obě předchozí- takže pažravá 🙂 Pes váhavě přistupující k misce, který podezřívavě očuchává nabídnuté, je těžce nemocnej.
  Kocouři ječí už při trysku k misce a pokud teprve nandávám kapsičku do misky, snaží se mi ji vydrápnout z ruky. Takže standard.

 11. Penuška byla nežravec, co já se s ní natrápila! Nakonec se to ustálilo tak, že když měla večer prázdnou misku, dostala do ní další porci granulí. Když neměla, nedostala nic.
  Melinka je kyselina srstí porostlá, jak praveno na DMD, černá díra s horizontem událostí na patře. Donynce je běžné žrádlo celkem fuk, pamlsek si vezme ochotně, ale bere ho jako jinou formu pochvaly. (Zatímco Melinka jde za pamlskem hlava nehlava, jsem přesvědčená, že ani neví, jaký cvik právě provádí, hlavně že má před nosem piškot.) Takže tyhle dvě dostávají večer Donda o trochu větší porci, než potřebuje, a Melinka o trochu menší. Melly vdechne to svoje a pak je to na ní, kolik si od Dondy vyžebrá. 😀
  Když má Donda opravdu hlad, protože se ten den dost nadřela, tak si uvrčí skoro všechno až na poslední čtyři granulky, které hladové černé díře s přezíravým pohledem přenechá.
  (Melinka se nenadře nikdy. Ó ne, kdepak, naše lejdy se šetří!)

  1. Tak postup – vidím pamlsek tak místo mozku zapnu žaludek (hladovej) – to uměli a umějí všichni moji psi, tak Melinku až tak nepomlouvej – není v tom sama! (chuckle) U nás pamlsek nesmí být vidět – nejdřív se cvičí a pamlsek se objeví až potom, tak to funguje 😀

   Jo a moc se mi líbí, že se Donda dělí… myslím, že to není samozřejmé (inlove)

   1. U normálních psů funguje vedení pamlskem – držím piškot před čumákem a pes za ním projde třeba kladinu a na sestupce ho dostane. Piškotem se učí i postoj, kdy psa můžeš i nechat lehce zakousnout do kraje (zbytek držíš) a zatím psa rovnáš a trénuješ výdrž.
    Pokud pes hlava nehlava provádí správný cvik, není to ideál, ale jde to. Pokud při spatření pamlsku provede cokoliv (nebo všechno) na co si zrovna vzpomene, je to těžký přeskok a znamená to pamlsky zrušit, protože výcviku nepomáhají, ale kazí jej.

    1. Náš cvičák jede na pamlsky. Já do té doby jela na pochvalu a Melly se neučila skoro vůbec nic.
     Jo, skoro vždycky mi prvně zkusí dát pac, ale jsem drsná, nevydám piškot za pac, takže pak lejdynka vstane a nechá se provést cvikem s piškotem před čenichem.
     Občas u ní vidím záchvaty nadšení jako: „Hele, já jsem vlastně před pěti minutama zvládla tunel, žejo? Pamatuješ si to? Tamten tunel! Sama! Jsem byla vevnitř! A vylezla jsem druhou stranou, pamatuješ si to?“ Ne že by mi k překážce běžela a ukázala mi, jak to dobře umí (což dělá Donda), ale kouká na tunel, na mě a má záchvat štěstí (stočí se do rohlíku a směje se na celou tlamu). Takže si myslím, že zhruba s každým padesátým piškotem do té hlavy i něco pronikne.
     Pokud to ovšem není pouze: „Hele, oni se mi věnujou, jenom mně, oni mě asi fakt milujou!“
     Melinka je neštěstí na nožičkách – ráda by měla úspěch a byla šikovná, ale zoufale se bojí zkoušet… Takže když ji k tomu úspěchu jakkoliv dotáhnu a pak ji chválím jak magor…
     Ale spoustu věcí se už naučila. Sice strašlivě pomalu a má regresy jak blázen, ale ve srovnání se stavem před třemi lety je to už dost jinej, mnohem lepší pes.
     Jo – a nechválím ji tu, jasný? Jinak mě vzápětí potká další regres nebo záchvat psí depky. 😀

   2. Melinka není úplně blbá. 😀 Když pamlsek není vidět, je hledán pamlsek, protože ona přece ví, že ho s sebou mám. 😀
    Donda se o Melinu vysloveně stará. Když se Melly bojí, Donny ji natlačí do rohu a tam ji zalehne. Když jde Melly řvát k plotu, Donny přijde zkontrolovat, jestli to má smysl, a když ne, tak Melinu uklidní a odvede domů. Když se Melly někde sekne, Donda ji buď zkusí odvést, nebo přijde upozornit mě. (A když lezou ze dveří, musí Melina jako první, jinak ji Donda kouše do nohou, aby si pohnula, protože Melly měla půl roku, kdy se bála vyjít ze dveří, a Donda byla zrovna v pubertálních měsících, takže se to naučila řešit takhle a teď se toho odmítá vzdát. Ale když má nadirigováno sedět a čekat, až lejdy laskavě vyjde sama, tak se kousání nekoná.)

     1. Donda má bordeří pohyb, tzn. kostru tak trochu kočičí. Umí prakticky upažit a na konci toho upažení použít drápy.
      Takže ze dveří startuje po ploché dráze a za sebou div nezanechává rýhy. 😀
      Většinou to odnese rohožka a na ní položené kroksy. To se pak Donda vrací a pokorně mi ty boty podává: „Promiň, já nechtěla, bylo to silnější než já!“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN