BTW: Auta na náměstí

0428dar1_1Přijíždím do města a přemýšlím, jestli v centru zaparkuju. Běžná starost, ne? Jenže Dvůr Králové nabízí úskalí víc, než je běžně zvykem. Vedle klasického nedostatku parkovacích míst je tu i podivný systém jednosměrek, který mě přinutí pátrat po volném místě v rozsáhlé osmičce, kvůli které centrum fakticky objedu dvakrát. A to do toho centra aspoň trefím!

 

Centrum Dvora Králové je začarované od rekonstrukce, která se pro místní ukázala být spíš neštěstím. Po kouskách ochromovala centrum města skoro tři roky a výsledek je, mírně řečeno, rozpačitý. Zmizela zeleň, dlažba na náměstí vypadá jako udělaná ze zbytků, chodníky v dolní části náměstí jsou dlážděny „silničními“ kostkami, lidé si mohou sednout na lavičky kamenné nebo „drátěné“, oboje v osvědčeném designu „se nám tady nepovalujte!“. Ten šachový stolek, ač je to dobrý nápad, to už nezachrání.

Aby byl výsledek „zkrášlení“ náměstí úplný, byly použity lampy veřejného osvětlení, které vypadají, jako by je z druhé ruky koupili z nějakého parkoviště u supermarketu. Dobrá, když se na historické náměstí nepořídily nějaké klasické, hodící se třeba k podloubí a stylu radnice a úřadu, tak to mohly být hezké moderní, ne? Nemohly. Jsme ve Dvoře.

Turisté tu na náměstí rozhodně nikomu nepřekážejí, protože sem ani nedojedou. Nejenže nejsou ukazatele směrem na centrum, ale třeba vjezd směrem od ZOO znamená, že po letmém pohledu na centrum nešťastného řidiče odvedou jednosměrky zase pryč – když má štěstí tak tam, odkud přijel, jinak centrum objede z jiné strany. Pokud se mu nepodaří trefit se na jediný vjezd, který je proti poště, tak dojde k oprávněnému názoru, že centrum Dvora Králové je na parkovišti před Kauflandem a v jeho okolí.

 

0428dar1

Foto Městská knihovna Slavoj, Dvůr Králové nad Labem

 

Možná to vypadá, že Dvůr Králové nemám ráda. To je však omyl, rozčiluju se právě proto, že to město ráda mám. Snažím se do centra města jezdit a nakupovat v místních obchodech, a zároveň mi je jasné, že si to mohu dovolit jen díky své volné pracovní době a faktu, že už nenakupuju pro velkou rodinu. Kdybych v napjatém časovém harmonogramu matky malých dětí měla pátrat, jestli se mi povede někde zaparkovat a pak vláčet nákupy a děti ke kdesi odstavenému autu, taky jedu do toho supermarketu. A že jich má toto nevelké město až kam!

Dobrá, pomiňme nákupy. Co jiného láká lidi na náměstí a do centra? Není toho pořád ještě málo. Je tu několik restaurací s poledními „meníčky“, jsou tu kavárny, cukrárny, pekárny, můžete si pod podloubím koupit pizzu do ruky. Je tu Základní umělecká škola, kde se pravidelně pořádají zajímavé výstavy, městská knihovna Slavoj a Městské muzeum – obě instituce poskytují pestrý program pro děti i dospělé. Dají se tu kupit knihy, dobrá káva, dárkové předměty všeho druhu. Na druhém kraji centra je obnovené kino Svět a Hankův dům, zdejší, taky vcelku aktivní kulturní stánek nabízející divadelní představení, koncerty, sál pro plesy a taneční a malé sálky pro všechno možné.

Teoreticky by to přece mělo fungovat! Vůbec když vím, že je ve Dvoře velká skupina aktivních lidí, shromážděná především kolem zdejší „Velké kulturní trojky“ – tedy ZUŠ, městské knihovny a muzea. O jejich nadšení a práci vím i proto, také jsem se také snažila přiložit své polínko:)) Pak tu jsou další nadšenci, kteří pořádají módní přehlídky a svatební veletrh. Potom je tu určitě plno akcí, o kterých coby neobčan Dvora Králové vůbec nevím.

Jenže to vše jsou výtrysky aktivity, skutečný živý život se v centru města neodehrává – nebo spíš je takový nedomrlý až skomírající. Obchody a provozovny zavírají, ti, kdo zůstávají, těžce bojují o slušné výsledky, někteří jen o přežití. Je to opravdu všechno způsobeno tím, že se do centra nedostanou turisté (protože ho nenajdou) a místní a přespoláci se mu vyhýbají, protože se tu nedá pořádně zaparkovat? Nebo je už náměstí tak přichcíplé, že není důvod na něj chodit? Hm, možná taky vidíte hada zakousnutého do vlastního ocasu!

Ono to parkování na náměstí není v zásadě vyřešené špatně – ovšem fungovalo by jen tehdy, pokud by hned vedle (nebo pod zemí) bylo nějaké velké parkoviště, kam by třeba mohli odkládat auta lidé, kteří v centru pracují nebo parkují dlouhodobě. Pak by návštěvník nějaké to místečko nahoře nejspíš našel. Můžeme stokrát káravě říkat, že občané nemají být líní, parkovat mimo centrum a hezky chodit pěšky, jenže ono to tak nefunguje. Ostatně, pokud parkujete mimo centrum, tak se nabízí parkoviště u Penny (2x), Kauflandu, Tesca nebo Billy. Pak si už musíte jen vzpomenout, proč byste do toho centra vlastně měli jít:))

Jsou však případy, kdy do centra jet opravdu potřebujete – a to v případě, že jedete k lékaři. Kolem náměstí a v přilehlých ulicích je spousta ordinací praktických lékařů i specializovaných ambulancí a prakticky u žádné nezaparkujete. Minimální počet míst je jak u staré tak nové polikliniky a zastavit se nedá – s výjimkou jedné – ani u lékáren. Tady si parkováním u supermarketu nepomůžete.

Já vím, není to lehké – já taky nemám ráda náměstí vydlážděná auty! Jenže pokud má být centrum města živé, musejí tam být živoucí obchody, restaurace, kavárny a všechna ta místa, která lákají lidi ke zvědavému loudání a příjemnému trávení volného času. Mělo by to být místo maximálně hezké, opečované, čisté a pohostinné. Dvůr Králové by snadno mohl splňovat všechna kritéria, ale dnes je hlavně čistý.

Já nevím, jestli by další řada parkovacích míst, vyhrazené parkování pro dlouhodobější stání a smysluplnější dopravní režim nevyhánějící auta z centra pomohl či nikoliv. Lidé supermarkety neopustí, ale aby se had pustil svého ocasu, muselo by nejdřív náměstí a obecně centrum být zase lákavé, živé vší nabídkou, která se osvědčila ve městech, kde centra neumřela. Ale to by se nabídka musela vzchopit a vydržet nějaký čas, než by opět vznikla poptávka. Ale jak vydržet, když nájmy se platit musí hned, ne až lidé zase centrum objeví?

Nevím co s tím a nejspíš to neví ani tamější zastupitelstvo. Ono se obecně moc neví, jak zachovat centrum malých měst živé ve dravém světě supermarketů, akcí a hromadných slev. Vzhledem k tomu, že zázraky se nedějí, měli by představitelé měst usilovněji hledat cesty, jak svá města neztratit. Mnoho lidí reptá, ale někteří i pomáhají. Jde o to hledat cesty, jak věci mohou jít, místo hledání argumentů, proč to nejde – i když to je určitě jednodušší:))

 

A já se dnes ptám – jak je to u vás? Žije vaše centrum nebo má potíže? Co podle vás dokáže občany měst do center města přilákat? Myslíte, že možnost zaparkovat je skutečně tak důležitá, jak ji lidé vnímají?

 

PS: K tomuto článku mě inspiroval aktuální článek na iDnes, ale problém samozřejmě vnímám hodně let, stejně jako ostatní lidé, kteří tu žijí.

Aktualizováno: 27.4.2016 — 20:30

30 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Tohle má docela dobře vyřešené Česká Lípa. Na centrálním náměstí se dá parkovat, i když míst tu není nějak závratně mnoho, a příjezd na náměstí je možný z různých směrů, ale vždy oklikou, úzkými uličkami. Ale ne daleko od náměstí jsou 3 velkokapacitní parkoviště, vzdálené max 5 minut. Jedno z nich bylo dokonce ještě nedávno neplacené. Příchod na náměstí je pak pěší zónou. To je podle mě docela vyhovující, nejsem přítelem náměstí zastavěného auty. Ale chápu, že ne všude je na takové řešení dostatek prostoru.
  Přímo na náměstí je asi nejlepší českolipský hotel s restaurací, kavárna a vinárna, to vše navíc s předzahrádkou, když se oteplí. Taky samozřejmě městský úřad, informační středisko, knihovna, pošta, 2 pekárny, parfumérie. Bohužel i několikery hadry nevalné kvality. Ale kousek pod náměstím, na té pěší zóně, se najdou i luxusnější hadry 🙂 , taky dvoje knihy, dvě květinářství, drogérie. Neříkám, že u nás kdovíjak zázračně pulsuje život, ale rozhodně se nedá říct, že máme centrum vylidněné.

  1. Hančo, velké parkoviště a příchod do centra pěší zónou je asi ta nejlepší varianta, která se naskytuje. Důležité je uznat, že bez parkovišť a rozumného řízení dopravy to prostě nejde. Můžeme lidem kázat, že mají chodit pěšky, ale oni pak o místech, kde to žije, tak nějak hlasují kolama 🙂 Kam se nedá zajet, tam nejezdí. Proto je tak těžké vymyslet fungující kompromis. Protože upřímně řečeno, parkoviště jsou vždy malá, ať jsou takřka jakkoliv velká – stejně jako harddisky, kufry u aut nebo komory:))

 2. Z mé zkušenosti je hlavní problém absence míst, kde se dá trávit čas. Tomu nepomáhá ani přítomnost kaváren, protože v Čechách je běžná mentalita „zůstaň dokud máš, hned potom zaplať a běž pryč.“ Běžte si do cukrárny/kavárny v malém městě s knihou/tabletem/počítačem a seďte nad kafem/kofolou/vodou půl hodiny. Servírka vám nedá pokoj a velmi odměřeně vás pozoruje, až vím to nedá a raději odejdete.

  1. To je celkem neřešitelné – já takový postoj chápu a pokud někde potřebuju sedět déle, tak si prostě rozmyslím, co si budu postupně objednávat. V létě může fungovat park s pohodlnými lavičkami, v zimě možná knihovna?
   Jinak máš být doma nebo v práci – město je jen pro procházející 😛

 3. A promiňte zcela OT:
  V Ostravě byla včera otevřena kočičí kavárna Čaukymňauky!
  A rozhořel se boj na fb:
  Je to jen 300 m od mého bydliště, tak jsem se tam ovšem byl včera podívat. Není tam ještě všechno úplně hotové, ale tři mainky a dvě malinká koťata ragdoll jsem viděl, kafíčko a pivo vypil.
  Samozřejmě, že tomu podniku fandím!

   1. Se mnou se nemazlily 🙂
    Ale v některých případech snad i ano, jsou takové fotky i v oficiálních sdělovadlech. Nepodařilo se mi sem dát žádné odkazy. Diskuse na fb je velice kontroverzní, ale to je obsáhlá záležitost…
    Navíc odpoledne jsem se dočetl, že už před několika dny otevřela jiná kočičí kavárna, v městské části Ostrava-Jih.
    Už se neodvažuji dávat odkazy…

    1. Krmiči, odkazy se musejí dávat po jednom, kvůli spamům. Já kouknu a jestli najdu ty tvoje uvězněné, tak je osvobodím, jo? 🙂

    2. Doufám, že až se to pořádně rozjede, bude zasvěcená reportáž na Modrém Kocouřovi. Už tam bylo představeno 7 kočičích kaváren v různých českých městech.

      1. Ano – a většinou jen kladné ohlasy. A třebas ta brněnská je pro mne celkem při ruce, tak snad někdy …

 4. A promiňte zcela OT:
  V Ostravě byla včera otevřena kočičí kavárna!
  http://kobzol1987.wix.com/caukymnaukycafe
  A rozhořel se boj na fb:
  https://www.facebook.com/%C4%8Cauky-m%C5%88auky-cafe-1144828942194772/timeline?ref=page_internal
  Je to jen 300 m od mého bydliště, tak jsem se tam ovšem byl včera podívat. Není tam ještě všechno úplně hotové, ale tři mainky a dvě malinká koťata ragdoll jsem viděl, kafíčko a pivo vypil.
  Samozřejmě, že tomu podniku fandím!

 5. Centrum mého města rozhodně žije, velmi rušně, a to přesto, že parkování v něm je téměř nadlidský úkol. Přes den žije doslova davy turistů a taky spoustou místních, kteří v centru pracují, obchodů, restaurací, kaváren, cukráren, hotelů, bank a nevím, čeho všeho ještě, je v něm nepočítaně. Po večerech a po nocích žije pak především turisty, protože bytů je v něm relativně pomálu, ale taky feťáky a dealery drog, děvkami, pasáky, naháněči do bordelů, opilci, zloději a tak podobně. Ale přes tuhle roztodivnou a poněkud podivnou společnost v něm není pro našince nijak zvlášť nebezpečno, a pro obezřetně se chovajícího turistu vlastně taky ne. No jistě, jde o Prahu, konkrétně Václavák a přilehlé okolí. Těžko ji srovnávat s malými městy, je to specifické místo. Zatímco jinde lidem vadí pustá a mrtvá centra, v Praze jsou zase lidé, kterým vadí přílišná zalidněnost. Tak si vyberte, no. Je to těžké.
  MMCH, i v Praze jsou hezká místa, kde ale „chcíp pes“. Starý Spořilov, kde jsem až do loňska bydlela, má krásné centrální náměstí, které bylo kdysi plné života – hospody, cukrárna, řezník, zelenina, malá sámoška (Včela-Bratrství), zdravotní středisko, kostel atd. Z toho všeho je tam dnes jedna (frekventovaná) hospoda, poskrovnu navštěvovaný kostel, nějaký fyzioterapeut, jedna mrňavá pobočka banky a pak řada kvelbů, kde se v rychlém sledu střídají veskrze neužitečné (prodejna hudebních nástrojů, kancelářských židlí, krbů, šicích strojů) nebo neúspěšné provozovny (vinotéka, rámařství, kadeřnictví), kam kolikrát stěží zavítá jediný člověk za den. I sobotní „farmářské“ trhy tam hynou na úbytě. Život se odehrává na přilehlém sídlišti v místním nevelkém obchodním centru, kde je pohromadě pěkně všechno na jednom místě včetně pošty. Popravdě řečeno, to OC je stokrát šikovnější, než klopýtat s taškami dokola náměstí, i kdyby tam bylo nevímco. Náměstí už asi neožije, určitě ne obchodním ruchem 😀 .

 6. Vylidňování centra Ostravy, to je problém, který kdybyste chtěli jen studovat z různých článků a diskusí na netu, tak by vám to zabralo celé týdny. Takže se nebudu snažit to osvětlit.
  No, nějaký problémek zde asi opravdu je. Ale jak pro koho. Mně „mrtvé“ tzv. „centrum“ nevadí. Aspoň ne moc.
  A Ostrava je krásná! To myslím vážně.

 7. Oh, Dede, tohle je na esej 😀
  Z mého pozorování (Hradec a Nymburk a Havířov a jiné), jsem si vytipla asi tři hlavní „žáby na prameni“. První je dopravní obslužnost. Nejen zaparkovat ale i jen dojet k centru bývá zapeklitý problém. (O důvtipný Gočáre!) Když se do toho nemíchá památkářská lobby, parkování se řešit obvykle nějak dá, s průjezdem to bývá horší, pokud příkré a zakroucené středověké uličky jsou zároveň hlavním tahem přes město (protože zelená lobby po léta úspěšně blokuje stavbu obchvatu).
  Není důvod hodiny trávit motáním v uličkách, když za tutéž hodinu nakoupím pohodlně v supermarketu.
  Druhá žába je podle mě nabídka. Ta souvisí s vlastnictvím nemovitostí v centrech. Pokud jsou nebytové prostory městské a obsazované „obálkovou metodou“, jsou nájmy tak vysoké, že si je může dovolit tak akorát banka, herna, sex shop a sekáč. Těžko už sezonní cukrárna, závislá na turistech a počasí. O vytápění a údržbě historických městských objektů ani nemluvím. Tady památkáři odvádějí fantastickou práci svými zákazy a příkazy na zachování „podstaty“ objektu, které z center měst dělají drahé a mrtvé skanzeny.
  Kde nic, tam nikdo, jak říká moje sestra. A já to doplním ještě o kde nikdo, tam nic. Tolik ke krátké otevírací době obchůdků se speciálním sortimentem, které jsou pro běžnou pracující populaci nedostupné. Ony totiž i ty restaurace v centrech nežijí z turistů, ale z úředníků, kteří každý den někam musí běžet na oběd. Čím víc úřadů, tím vyšší obrat.
  Turisti to nevytrhnou. Co by taky v centru dělali? Motali se auty a zabírali parkoviště kvůli dvacetiminutové prohlídce několika štítů? Vlekli za sebou děti, psi, kola po dlažbách, překáželi spěchajícím zaměstnancům … Kdepak, my turisty ve skutečnosti nechceme.
  A proto je ani nepodporujeme. Protože co potřebuje turista ze všeho nejvíc? (a co se mu ve většině historických center zoufale nedostává?) Ó ano. Turista potřebuje hlavně čisté, voňavé a OTEVŘENÉ záchody. Dostupné, přístupné, označené a více než jedny na okres. A zatímco si vzájemně hlídají kola, děti, psy a nákupy. Nudí se, prohlížejí si památky, fotí u nich děti, psy a kola, nenápadně se rozhlížejí, kde by se dalo co smlsnout. To je podpora podnikání. 😀
  S nohama křížem je městská džungle vždy odsouzena k bleskovému průletu, i kdyby tam za pomoci dotací pozlatili i odpadkové koše (na to supermarkety už dávno přišly). Zatímco k dobré toaletní logistice se turisté vracejí a doporučují ji dál. A tím podporují život v centrech malých měst. Ověřeno na horním okraji Evropy. Fakt. Jeďte se tam podívat 😀

  1. Dokonalý rozbor 🙂 Nelze než souhlasit.Já si taky myslím, že Brno turisty v podstatě nechce. Protože jinak by muselo být v centru i něco víc než vietnamské obchody s hadrama a miliony sekáčů. A veřejné toalety ani nevím, kde hledat.

  2. Díky Ri, napsalas to skvěle a rovnou dodávám, že přátelské (otvírací dobou i prostředím) veřejné záchody jsou hlavně v malých městech záležitostí velmi zřídkavou. Dvůr Králové je má (i když ta otvírací doba…) poblíž Šindelářské věže, ale nechtěla bych být turistou, který se je snaží najít. Jsou důkladně utajené! A nedivila bych se, kdyby je časem zavřeli pro nedostatek zájmu. Ono to teoreticky není z náměstí daleko, ale když člověk neví, kde je hledat, mohou být klidně na Marsu.
   Ta nabídka – zatím ve Dvoře není špatná – klobouk dolů před všemi, kdo vydrželi. Knihy, papírnictví, galanterie, pekárny, masny, lahůdky… pořád je za čím jít. Ale jak dlouho to vydrží?

   1. Ano – záchodky MUSÍ být utajené, jinak by nebylo žádné dobrodrůžo je hledat (a tu mne napadá, že za jejich utajení mohou vynálezci čurokapů – o těch více na Hadopasech (rofl) ). V Břeclavi taky tak – s velkou slávou je v devadesátých letech vybudovali … a teď už jsou zřejmě zavřené (ON TAM NIKDO NECHODIL – bodejť, místní znalí nepotřebovali a cizinci se nedopídili). Takže jediná možnost – pro otrlé či véééélmi potřebné – jsou wécka na vlakovém nádraží.

    1. Hm, máte v Břeclavi aspoň máte po ruce nádražní hajzlíky, byť jen pro otrlé a zoufalé, ale u nás je nádraží na kopci nad městem:)) Navíc ty záchody tam jsou taky jen na vyžádání klíčů u pokladny a nevím, jestli je za mého života někdy zrekonstruovali, tak jsou utajené 😛 Ostatně na tom nádraží není ani kiosk – neuživil by se. Asi!

 8. Dnes si mi DEDE kápla do noty, protože tenhle problém vylidnění center malých měst, jsme řešili minulý týden.
  Jeli jsme do Klášterce nad Ohří do zámku na výstavu oblečení a věcí našich babiček od Ivy Huttnerové.

  Klášterec je moc pěkné městečko. Barokní centrum je krásně opravené, radost pohledět. Problém nastal, když jsme chtěli pojíst. Na náměstí a ani v okolí nebyla jediná otevřená restaurace. Ale ani krámky tam nefungovaly. Prostě nic. Vše zrušené a zavřené. Byli jsme se zeptat v informacích a tam nám potvrdili, že opravdu v centru nic není. Najíst se dá jen na okrajích města. Podle mě je to škoda, na zámek jezdí dost turistů a městečko je to opravdu hezké.

  1. Hm, když už v centru nemají ani restauraci, tak to je opravdu na pováženou. Ty obvykle vydrží najdéle.
   Jinak ve Dvoře nám dnes otvírají novou obchodní pasáž – považte, pasáž!!! Banka, doktoři, hospoda, kavárna, pár luxusních bytů. Soukromý investor. Moc doufám, že to vydrží – na pohled to vypadá pěkně.
   Mě zajímá, jestli se bude v těch nových prostorách kouřit – pokud ne, bude to dvakrát zajímavé (tedy pro nás) 😛

  2. jenže ne pořád a ne dost, takže v Kláštěrci k neuživení a hospoda nemůže mít jednoho zaměstnanace…

 9. Pokud jde o parkování- rozhodně to vnímám jako problém. Nejezdím do města vlakem nebo autobusem, ale autem, protože nemám kancelář, nýbrž si potřebné knihy a notebook vozím v autě z místa na místo k lidem. Mohla bych jezdit vlakem- v doprovodu statného nosiče. Takže jezdím autem a nezdržuju se v Brně zbytečně, což znamená, že pokud chci jít do centra, někde zaparkovat musím. Zaparkovat v Brně znamená u supermarketů- jinak je parkování v centru zoufalým objížděním několika uliček. Ve spojení s mizernou otevírací dobou obchodů se pro mě centrum stává místem, kam jedu jen v případě nevyhnutelnosti.
  Ve vedlejších Židlochovicích se zaparkovat na náměstí jakž takž dá- a pokud ne, ve vedlejších uličkách místo najdu vždycky. Místní obchody taky mají bídnou otevírací dobu, ale aspoň to parkování neřeším tak složitě a sortiment malých obchůdků je velice dobrý. Možná se obchodníci báli, když přišel supermarket, ale ten nenabízí teplé pečivo z pekárny, zdravou výživu, klasické domácí potřeby, papírnictví a podobné obchůdky potřebné pro každodenní život, kam dodnes lidi rádi chodí. Nemluvě o dvou textilních galanteriích, které jsou naproti sobě a obě nemají problém přežít. Takže ono to asi nebude jen o parkování, ale taky o sortimentu obchodů a podobně, aby lidé měli důvod do nich chodit.

  1. Víš, chápu problémy velkých historických měst, ale ona obvykle jako města přežjí, i když se z jejich centrálního náměstí stane skanzen. Malá města, pokud jim umře centrum, tak jim nezůstane nic – včetně toho, že přijdou o různorodé pracovní příležitosti pro své lidi. To by měli mít na mysli dokonce i ti památkáři, že je třeba ve městě žít. Jsem přesvědčená, že u spousty staveb se dá najít rozumný kompromis mezi ochranou a užíváním. Navíc si myslím, že extrémně vzácných budov po našich malých městech není tolik, aby kvůli jejich ochraně hynula centra.

   1. ono je to Dede i o tom, že místní tam nic netáhne…svoj ecentrum znají a nějak se tam vyskytovat nepotřebují…kafe si daj doma, nejsou zvyklí na malé dobré ristreto a povídat si v kavárničkách….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN