BTW: Střípky z Marseille (2) Camargue

0414dar03_1Tak dobrá, já zatím (nebo vůbec:)) vynechám Le Panier a nějaké ty památky a vrhnu se hned k těm koním. A plameňákům. A černým kravám – ty jsme ale měli vždycky tak daleko, že nemám fotky, i když mohu na mou duši potvrdit, že tam jsou. Zkrátka, pojďte se podívat do Camargue.

 

Ten den jsme si půjčili auto (hledat správné místo na pozemcích rozlehlého nádraží Sv. Karla – Gare Saint Charles – je samo o sobě námět na článek:)) a za hvízdání rozdováděného větru jsme vyrazili do národního parku Camargue. Cesta nás vedla z Marseille na Arles. Den předtím jsem koukala na fotky, na wiki, na městské stránky a váhala – zastavit se tam nebo ne? Ale po třech dnech jsme v centru Marseille jsme měli definitivně města plné zuby, takže krása a starobylost sem či tam, odbočili jsme rovnou směrem na Saintes Maries de la Mer, což je vlastně jediné městečko v parku – farmy a usedlosti nepočítám.

 

To jediné, co bylo na plácku označeném "turistické info":)) Ano, ještě je jen začátek dubna...

To jediné, co bylo na plácku označeném „turistické info“:)) Ano, ještě je jen začátek dubna…

 

Nejdřív jsme jeli rovnou hlavní cestou (D570) dolů k moři – nemohla jsem se dočkat přírodního moře! Cestou jsme viděli první stádečko koní a pochopitelně jsme museli zastavit, koukat a fotit – co kdybychom už jiné neviděli? Můj pesimismus však naštěstí nebyl na místě, koní bylo vidět dost, byť jen málokdy byli úplně volně v krajině. Ve vodě – což je častý případ zdejších reklamních fotek – jsme je však neviděli ani jednou. Asi to nechávají plameňákům:))

 

Naši první koně!:))

Naši první koně!:))

 

Městečko bylo hezké, ovšem v souladu s očekáváním velmi, velmi turistické. Tady dám malou vsuvku. Před hodně lety, ještě s dětmi, jsme jezdívali rádi do Francie – byli jsme v Paříži, v Bretani i v Provence. Už tehdy to bylo v Provence turistické, ale pořád se tomu dalo utéct a s autem a ubytováním zajišťovaným přes Interhome (pronájmy soukromých domů) jsme taková „původní“ místa nacházeli a milovali.

 

Koník...

Koník…

 

Ovšem – to musím podotknout – většinou jsme jezdili po východní části Provence s centrem v Nice. Tento poslední výlet však ve mně vzbudil pochybnosti i trochu smutku – mám pocit, že turistickému nakašírování (a sjednocení cen) se už snad ani nedá uniknout, že to zachvátilo celý kraj. Snad se mýlím, tolik jsme toho zase nenajezdili, i když opět jsme opustili hlavní cesty ve prospěch těch vedlejších. Ale zpátky co Camargue:))

 

Osedlaní pro strýčka Příhodu...

Osedlaní pro strýčka Příhodu…

 

Když jsme se pokochali mořem a prošli městečko, zamířili jsme zpátky na sever, tentokrát ale po „vyhlídkové“ silnici D85A. A ejhle, ještě jsme pořádně neopustili poslední domy a „Koukej, plameňáci!“ To byla chvíle, kdy jsem litovala, že nemám zrcadlovku a teleobjektiv, ať už je to jakkoliv těžký krám. Krajina byla placatá, svým způsobem divoká a nehostinná, byť se prý na některých místech parku dokonce pěstuje i rýže.

 

Konečně moře! Středozemní:))

Konečně moře! Středozemní:))

 

Stála jsem disciplinovaně na silnici a přemýšlela, jaké to asi je, když se člověk může vypravit do hloubi této krajiny, jen tak, se znalostí cestiček, rizik i krás. Jenže my jsme turisté, jsme tu jen na chvilku a jen díky autu máme možnost se aspoň dívat kolem sebe i jinde, než na hlavních turistických tazích.

 

Pomník zdejším "kovbojům" v Saintes Maries de la Mer

Pomník zdejším „kovbojům“ v Saintes Maries de la Mer

 

Po prvním nadšení jedeme dál a už necítím potřebu vykřikovat „Hele, plameňák!“ pokaždé, když nějakého zahlédnu. Stavíme každou chvilku a fotím i z auta, protože tak dokážu lépe zachytit měnící se krajinu. Po zdánlivě nekonečných mokřinách, močálech a mělkých jezerech se krajina postupně zpevňuje, díky kanálům je vidět víc luk i polí a plameňáky nahrazují koně a krávy.

 

Saintes Maries de la Mer

Saintes Maries de la Mer

 

Většinou bílí koně a skoro vždy černé krávy. Jen ty krávy máme vždycky hrozně daleko, tedy na můj foťák. Ale popravdě, ani mě nenapadlo se snažit ke kravám aktivně přiblížit – zcela jsem vystačila s informací, že zdejší černí býci jsou prodáváni do Španělska na koridu a já vím, že zcela postrádám toreadorský um i jejich absenci pudu sebezáchovy:))

 

Plameňáci:))

Plameňáci:))

 

Moc se mi líbilo setkání s klisnou a hříbětem – bílou klisnou a rezatým hříbětem. Docela by mě zajímalo, jestli to byl kříženeček, nebo jestli jsou koně z Camargue bělouši vybělující ze zrz? (To je, prosím, termín:))  V jedné ohradě jsme našli vedle koně i mezka/ mulu. Já nepoznám, co je co, tyto termíny znám vlastně jen teoreticky, ale podle statné postavy bych tipla tu mulu.

 

Blata po provensálsku:))

Blata po provensálsku:))

 

Viděli jsme ale i dost koní v ohradách přilehlých farem, kteří, chudáci, čekali osedlaní, jestli se mezi turisty náhodou nenajde někdo, kdo by si jel zajezdil. Popravdě, jezdce jsme v krajině neviděli vůbec, jen jednou jsme potkali povoz tažený koníkem. To je fuk. Prostě já bych ty koně odsedlala – turisté chtiví ježdění by na to sedlání určitě rádi počkali.

 

Jsou krásní, že?

Jsou krásní, že?

 

Když nás D85A přivedla zpátky na hlavní D570, tak jsme ji přejeli napříč a pokračovali k „Rhoničce“, neboli k ramenu Rhony, zvanému Petit Rhona (Malá Rhona), tvořící západní hranici parku. Tehdy jsme ji ještě přejeli po mostě. Ovšem, když jsme se obloukem stočili na jih, zpátky k moři a do parku, museli jsme si počkat na přívoz – mosty došly:)) Přívoz byl úžasný, kolesový! A k našemu úžasu byl zadarmo. V Provence!

 

Kůň a mula (mul - byl to kluk:))

Kůň a mula (mul – byl to kluk:))

 

Potom jsme zase projeli Saintes Maries de la Mer a zamířili zpátky na sever, abychom ještě v parku zahnuli na východ (směr Marseille) a po silnici D37 se konečně přiblížili i k největšímu „etangu“, tedy jezeru či laguně Étang de Vaccariés. Potom jsme se kolem západního břehu velké Rhony stočili na jih, abychom zase skončili před vodou – mosty se tu v jižní části parku prostě nevedou. Tentokrát se už za přívoz platilo, velká Rhona je mohutná a nelítostná, na té se legrácky s kolesem se netrpí.

 

Přívoz přes Petit Rhonu

Přívoz přes Petit Rhonu

 

Pak už stačilo ujet pár kilometrů a byli jsme naráz ve světě průmyslu – a šlo nejen o klasickou výrobu mořské soli. Nákladní přístavy, průmyslové provozy, kamiony a zase kamiony. Jak je dobře, že lidé dokážou své poklady občas i chránit, ne?:))

Fotky (hodně:))najdete tady:

http://sandvika.rajce.idnes.cz/Dede_-_Marseille_-_Camargue/

Aktualizováno: 14.4.2016 — 07:44

24 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. a vylezli jste si v st maries de la mer na strechu kostelika? da se tam sedet a krasne fotit :-*)

 2. Dnes jsem tu pozdě. Moc krásné putování. Koníci náádherní až srdce usedá. Příroda,úžasné, já jen projížděla kolem.Vážně se tam budu muset vrátit. 🙂 Díky!Ještě prohlédnu fotky.

 3. Bylo tam pěkně. Škoda, že jsme měli málo času, líbilo by se mi tam někudy procházet. 🙂 Ten strašně turistický tón je holt daň za to, že je to území chráněné a musí si na sebe stejně aspoň trochu vydělat.
  Jo a nebyli tam komáři! Sice jsme si nezaplavali, ale zato koukali. V létě prý člověk hlavně zaplácává ty krvežíznivé upíry. Jo a prý tam snad mají dokonce nějaký vlastní druh komára… (wasntme)

 4. Děkuji za postřehy. Krásně jsem si početla. Tedy až dnes, ale pěkně u kávy. Z Francie mám jeden stejný dojem, nejsou tu obchody s potravinami. Jen v sobotu trhy. Jinak se jí v restauracích. A výborně. Nikde mi tak nechutnalo jako ve Francii.

 5. Krásný výlet. Pro mne překvapivě divoká krajina (protože jak může být divoká krajina, když je placatá? A ona jo, může 🙂 ).

 6. To musela byt krasa videt na vlastni oci divoke kone a plamenaky. Trochu mi ta krajina pripomina nasi stranu Atlantiku – baziny, mokrady, rakosi a siroke pisecne plaze. U nas ziji divoci mustangove na souostrovi Outer Banks, ktere zacina u virzinskeho pobrezi a tahne se hluboko do Atlantiku podel severokarolinskeho pobrezi. Kone jsou potomci mustangu, ktere tam zanechali Spanele pred temer 500 lety. Dnes jsou chraneni ve dvou castech – Corolla na virzinske strane a mensi stado na nejjiznejsim obydlenem ostrove Ocracoke. Bohuzel jsem je na vlastni oci nevidela, I kdyz jinak Outer Banks znam. To budu muset napravit. Fotky z Corolly: http://www.carolinaouterbanks.com/gallery-HorsesCorolla.htm

  1. Vzpomněla jsem si na poníky z Dartmooru 🙂 . A pak na divoké koně v Milovicích (taky původem tam odněkud) – na ty se chceme někdy vypravit podívat.

   1. Máš pravdu Zano – s Dartmoorem i s Milovicemi. Tam bych se taky ráda podívala. Zdena bp dává občas odkazy na moc krásné fotky, které snad dělá její zeť… To kouzlo koní je snad univerzální (inlove)

  2. Jo a ještě Hanko díky za odkaz – o těchto koních jsem neslyšela a všechno koňské mě zajímá 🙂

 7. Nádherný výlet, Dede! Jsem naprosto unešená – a to se dívám jen na fotky, skutečnost musí být mnohonásobně silnější! Tolik vody, plameňáci a bílí koně – najednou jakoby jiný svět.
  Překvapilo mě, že koníci z Camargue jsou poměrně malí, spíš jako poníci (prý 132 – 142 cm v kohoutku). Jo a hnědé hříbě je naprosto v pořádku, všichni bílí koně se rodí tmaví a postupně vybělají. 🙂

  1. Víš Hančo (inlove), já vím o tmavých hříbatech u vybělujících běloušů, ale ne o rezatých 😀 Proto mě napadlo, jestli se maminka koninka nespustila s nějaký neodolatelným ryzákem! 😀
   Jinak většina starobylých plemen není velká, je to pro koně nepraktické. S tím přišel až člověk.

 8. Fotky jsou uzasne Dede, ta s koni maminkou a hribatkem by byla na plakat, opravdu krasa. Ten vylet po Camargue byl jenom jednodenni? Me se zda, ze jste toho stihli hafo, zazitku na tyden.

  1. Ano, byli jsme tam jen na jeden den – a ne celý, protože předtím bylo dobrodružství „půjčujeme si auto“ 😛

 9. Krásne fotky Dede, koníčkov nie je nikdy dosť, oni sú úžasne fotogenickí. Je možné, že blednú z ryšavej farby, napríklad na tejto fotke http://1url.cz/UtKIw vzadu je koník, čo vyzerá ako keby bol niekde medzi ryšavou a vybielenou. A prekrásne je to svetlo na fotkách, neviem čím to je, ale je vidno, že to je jarné svetlo. Jasné že napovedá aj to, že niektoré stromy nemajú listy, ľudia sú naobliekaní a tak, ale to jarné svetlo je akési iné, povedala by som že také studenšie, striebristé, ako pri čiastočnom zatmení slnka 🙂 . Letné slnko robí celkom iné farby a odtiene, všetko je sýte a krikľavé, ale toto sú krásne, jemne pastelové farbičky, hlavne to more, pláž a nebo …

  1. Km, děkuju za úvahu o jarním světle… vím, že je jiné, ale tys to moc krásně definovala 🙂

 10. DEDE moc hezky jsem si početla a fotky jsou moc pěkné.

  Camargue je drsný ale přesto krásný kousek země.
  Takový nespoutaný a divoký.
  Kde se vůbec vzal v oblasti Provence.
  Jsou to věci na té matičce Zemi.

 11. Dede! To jsou tak krásné fotky – skoro u každé jsem chtěla něco prohodit, ale držela jsem se (chuckle) . To moře a nebe a koně a plameňáci a vůbec ten divoký placatý kraj! Děkuju, že jsi nás tam vzala.

  1. Já děkuju za poznámky k fotkám, vždy ráda čtu tvé postřehy 🙂

   Děkuju nejen tobě, samozřejmě:))

 12. Tak tohle bych chtěla vidět ještě víc než města. To moře… ach… no nic, musím jít uklidit tom, co tu lupička natropila během mé včerejší nepřítomnosti- jak se v pracovně dostal na zem částečný obsah odpadkového koše a kdo roztrhal pytlík s čajem?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN