BTW: Střípky z Marseille (1)

0413dar1_1Tak na tohle město jsem vážně zvědavá. Byli jsme v Provence víckrát, ale kromě Nice jsme nikdy nezabloudili do větších měst. Nestáli jsme o to… a tak, když se vyskytla možnost trochu víc poznat Marseille, navíc brzy na jaře, kdy ještě není horko a ani davy turistů, neváhali jsme.

 

Už přílet stál za to. Ač jsem koukala předem do mapy celkem pečlivě, nenapadlo mě se podívat, kde vlastně leží letiště. A pak jsem měla pocit, že je to všechno nějak zmatené – jak jsme klesali, tak to bylo jednou nad pevninou, pak nad mořem, pak něco, poloostrov? Pak zase voda, pořád voda… jaká? Vždyť moře bylo už předtím! Věřila jsem, že pilot ví, co dělá, ale stejně se mi ulevilo, když se těsně před přistáním ukázalo, že pod námi opravdu kus placaté země je:))

 

Marseille - pohled do starého přístavu, vlevo pevnost Sv. Jana (to je ta severní, starší, tuším původně z 12. století)

Marseille – pohled do starého přístavu, vlevo pevnost Sv. Jana (to je ta severní, starší, tuším původně z 12. století)

 

Po dostudování mapy jsem se ujistila, že ano, je tam jezero? Laguna? Nikdy jsem si vlastně nevšimla, že kousek od Marseille je taková ohromná vodní plocha! Plní to řeky, s mořem je to spojeno jen úzkým kanálem. A právě na té laguně je kus marseillského letiště, takže jsme přistávali z vody na břeh, ale nebylo to jako v Nice, kdy se přistává od moře k pevnině, ale taky to bylo nad velikým jezerem směrem k jeho břehu. Když vezmu v úvahu, jak je to tam kopcovité, a jak bažinaté je to, co je rovné (Camargue hned v sousedství), byla to asi rozumná volba:))

 

Starý přístav žije - není to nakašírované!))

Starý přístav žije – není to nakašírované!))

 

Do města jsme přijeli taxíkem. Řidič nám nejspíš chtěl šetřit eura, protože jel jako šílenec. Usoudila jsem, že se snad nezabijeme – byl to Mercedes a měli jsme pásy. Martin podotknul, že řidič pás nemá…:)) Později jsem zjistila, že vlastně o nic nešlo. Pokud je normální, že po chodníku jede motorka jen proto, že jinak je ulice jednosměrná ve směru řidiči nevyhovujícím, tak se rychle přestanete divit a začnete dávat větší pozor. A kocháte se z bezpečných míst:))

 

Ulice Le Canabiére - zrovna byla demonstrace:))

Ulice Le Canabiére – zrovna byla demonstrace:))

 

Je čím se kochat. Je to hezké a živé město, které má nepominutelné charisma. Historie nijak netříská do očí, ale pokud jste o ní aspoň trochu poučení, tak její stopy nemůžete přehlédnout. Byla jsem v úžasném muzeu historie města (mezi námi, to by stálo za samostatný článek:)) a tak mě pak už nepřekvapilo, že tam mají románské kostely, které byly ve dvanáctém století přestavovány, protože jejich základy sahají klidně až do století pátého.

 

Uličky, které nejsou mauzoleem

Uličky, které nejsou mauzoleem

 

Byla jsem tam jen velmi krátce, takže mohu nabídnout jen dojmy – fakta se ostatně dají snadno dohledat a street view v google mapách funguje:)) Takže střípky:

 

Starý přístav – tak jako každému městu sluší hezké nábřeží u příjemné řeky, sluší centru Marseille starý přístav. Vody v něm moc neuvidíte, největší část hladiny totiž pokrývá síť mol, u kterých hnízdí stovky lodí – od malých lodiček, přes jachty, až k větším výletním lodím. Když fouká – a že foukalo skoro pořád, je přístav plný jemného klapání a zvonění, jak si lana hrají na celý les stěžňů. Okolo přístavu, který se jmenuje Vieux Port, vede široký chodník, který je po většinu dne plný lidí. Začátek dubna podle mě není žádná pořádná sezóna, ale plno tady bylo pořád. Nerada si představuju, jak to tady asi vypadá v létě:))

 

 

Ulice...

Ulice…

 

„Lidé jsou různé!“ tu platí i bez známého hanlivého dovětku. Velké přístavy vždy nahrávaly míchání lidských ras a kultur a Marseille není výjimkou. Žila jsem několikrát na místech rasově a kulturně promíchaných, takže mě ta různorodost nepřekvapila. První dny jsem chodila po městě sama a musím říct, že určité problémy jsem měla na té jejich hlavní ulici, stoupající od přístavu – na La Canebiére. Demonstrace mi nevadila, ale večer se tam objevovali nepříjemní týpci, patrně nabízející drogy či hledající podobná povyražení. Když jsem přes den bloudila uličkami čtvrti Camas (jižně od Le Canabiére), tak jsem sice měla dojem, že jsem změnila kontinent, ale jinak to bylo v pohodě. Na „pocit“ byla jednoznačně nejpříjemnější ta nejstarší část města, ležící severně od starého přístavu – Le Panier – prakticky žijící historie a umění v jednom. Uličky na jih od přístavu jsou normální residenční čtvrtí s vysokými domy a minimem veřejného prostoru.

 

Je libo trh?

Je libo trh?

 

„Vaří doma vůbec?“ mě napadlo a ne jednou. Když bloumáte centrem Marseille, tak musíte dospět k názoru, že zdejší obyvatelé mají kapku jiný žebříček hodnot, než je zvykem u nás:)) Jen velmi těžko hledáte u nás běžné obchody s potravinami, a když už máte to štěstí a najdete třeba menší prodejnu Sparu, tak tam nemají čerstvé pečivo – i pro jednoduchou bagetu musíte do pekárny. Trochu častější jsou maličké krámky, něco jako u nás Vietnamské večerky. Zatímco turistu neudiví, že pro bary, bistra a restaurace prakticky není kam šlápnout, jistou zvědavost vzbudí nebývalý počet lékáren a oficín – pánská a dámská kadeřnictví jsou zjevně žádanější než třeba drogérie:))

 

Chcete se nechat upravit? V Marseille to není žádný problém!:))

Chcete se nechat upravit? V Marseille to není žádný problém!:))

 

„Kouřem proti smogu?“ Já vím, jsem rozmazlená tichem a čistým vzduchem naší vísky. Pokud nadávám na zápach, tak to spíš souvisí s hnojením blízkých polí kejdou, než s klasickým smogem. Jenže úzké uličky centra Marseille ve spojení s neustálým proudem aut a motorek se prostě dusí ve výfukových plynech. Místní obyvatelé to nejspíš ani nevnímají, nebo snad vyrážejí klín klínem hojným vypalováním zobáků, protože počet osob kouřících na ulicích je významný:)) Je možné, ba pravděpodobné, že mimo centrum je vzduch lepší, ale tam jsem jen projížděla autem, tak nevím.

 

Typická ulice rezidenční čtvrti

Typická ulice rezidenční čtvrti

 

„Psi – kde běhají?“ I v centru centra města jsem potkávala psy a všímala jsem si jich, protože psabsťák dostávám na cestách bez psích holek velmi brzy. Centrum města je kamenné a asfaltové, zeleň se vyskytuje jen v parku nad jižní pevností (Sv. Nicolas) u paláce Pharo a něco málo se najde u severní pevnosti (Sv. Jan), resp. u muzeí Mucem. Ale nikde není psům dovoleno volně běhat. Přítomnost malých psíků mě nepřekvapovala, ale když jsem v jedno odpoledne potkala německého, holandského a belgického ovčáka na ploše několika městských bloků, tak jsem se už musela zamyslet. Kde TIHLE psi běhají? Vím, jak veliké nároky pohyb mají moje psí holky…

 

Připomíná mi to italská města... (náměstí se spoustou turistických restaurací)

Připomíná mi to italská města… (náměstí se spoustou turistických restaurací)

 

Moderní umění všedního dne – to je něco, co Francouzi opravdu umějí. Chcete vidět krásný silniční most spojující v sobě sílu, odvahu a půvab? Odvážně navržené moderní budovy, haly, mosty či dálniční nadjezdy včetně zajímavých plastik, které dokáží oslovit. Ve Francii si můžete vybrat. Ale stejně mě fascinovala zrcadlová střecha v čele starého přístavu. Nevím, k čemu to slouží – v létě to může vrhat žádoucí stín na jinak sluncem spalovanou plochu. Ale efekt obrovského zrcadla nad hlavami lidí mě fascinoval… nikdy jsem nedokázala projít, aniž bych odolala pohledům vzhůru:))

 

Zrcadlová střecha

Zrcadlová střecha

 

Tím končím dnešní střípky z Marseille – tak jako tak už musíte být doslova učtení:)) Fotoalba dodělám během dne…

Album č. 1 – centrum města: http://sandvika.rajce.idnes.cz/Dede_-_Marseille_-_centrum_mesta

Album č. 2 – rybí trh http://sandvika.rajce.idnes.cz/Dede_-_Marseille_-_rybi_trh

 

Pohled na ústí přístavu - vlevo jižní pevnost Sv. Nicolase

Pohled na ústí přístavu – vlevo jižní pevnost Sv. Nicolase

Aktualizováno: 13.4.2016 — 11:31

42 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Taky vzpomínám… Naše první nezapomenutelná cesta do západní ciziny, začátek devadesátých let, já vykulená dvacítka s mamkou- u začínající cestovky, za pár korun půl Evropy, autobusem žlutou Karosou s exotickým nápisem na boku“ JZD Poděbradská Blata“, dvě noci v busu,dvě noci po Formulích, za pět dní šest zemí…V Marseille jsme měli volno asi na tři hodiny, tak jsme prolitli letem světem přístav a nahoře katedrálu, zamávaly jsme Hraběti Monte Christo na pevnost If a jeli dál…Bylo to krásné a ráda na to vzpomínám, ale teď po těch letech si neumím představit takhle trávit dovolenou, po noci strávené v busu se na benzince hromadně umýt, nasnídat ze zásob a ztuhlá a přelámaná se celý den courat po památkách s vidinou dalších x hodin na sedačce…Teď si uvědomuju, že vlastně máti byla v tom věku co já teď a užívala si to stejně jako já, asi to byla nějaká euforie ze svobody a možnosti vyjet ven, kterou jsme si užívaly i s pár korunama v kapse…

  1. Minko, takhle jezdili naši a já je obdivovala – na to bych neměla. 🙂 Nám se to vyhnulo z jednoduchého důvodu – Marek se narodil v březnu 1990, takže jsme začali cestovat až o dost později – a autem. Tedy když nepočítám cestu na Taiwan (chuckle) Můj první pořádný výlet na „západ“ byl vlastně na východ! 😀

 2. Milá Dede, krásně jsem se s Tebou prošla a zavzpomínala na známá místa. Ráda bych se tam ještě jednou vrátila ale nevím,každé chození městy čím dál víc bolí. 🙂
  Tak jenom dodám pro všechny dobrou radu, kdo můžete cestovat, jeďte hned a nic neodkládejte,v pozdějším věku to může být to dost složité.
  Těším se na další fotky ! Díky!

  1. Jenny, máš pravdu s tím chozením – taky jsem uběhla míň kilometrů, než dřív. Ale nevadilo mi to 🙂

 3. Moc hezké počtení i pokoukání, Dede (a ten dědek rybářskej by mě naštval taky) !
  Byli jsme v Provenci v r. 1999 a i když mám pocit, že Marseille bylo původně v plánu, nakonec na něj nedošlo. Tenkrát, na vrcholu turistické sezóny, po jedné zkušenosti s příšerně zacpanou pobřežní magistrálou, se nám nechtělo trávit další hodiny v autě – a Marseille jsme zase neměli úplně blízko.Ale jinak bylo v Provenci krásně, levandulově!
  Moc se těším na další díl(y), hlavně na ty KONĚ!!! (h)

  1. Jo, na popojíždění po pobřežní magistrále (v šíleném vedru) si pamatuju taky 🙂 Koně budou zítra! (wave)

 4. Dede,ani neviem či napísať právidím,alebo rovno závidím.A vieš,čo najviac?Parťáka Martina!!!!.A to fakt.nesmeirne rada mám takéto túlačky.Najsôr plán,/maximálny a minimálny/potom sladké snenie a vo finále realizácia.Takto som prešla mnohé štáty s parťákom i s parťákmi.Ale život je taký,že sa parťáci starí minuli a nejak nových s týmto pohľadom na dovču som nezískala.“Slintala“ som už pri Vašom putovaní loďou vo Francii,teraz Provence a no keď budete realizovať Bretaň kamennú drsnú v kráse,neviem, neviem…,no ale aspoň napíšeš.
  tak ešte dlhé roky s Martinom,ak vám dôjdu nápady-pár vám ich dám.

  1. Verenko, jsem taky ráda, že se nám s Martinem hezky toulá 🙂 V Bretani jsme už byli, ale není všem dnům konec, že? Já bych ráda někdy do Skotska, kluci tam už byli. Ale ne po kopcích, ale po hradech – a třeba i pálenicích (blush)

  1. Nádhera, pokochala som sa. Ja som tam zatiaľ bola len po zemi, busom (a väčšinu času na Kinedryle (chuckle) ), tak tento pohľad nepoznám.

  1. Ten rybi trh jsem podrobne studovala na fotkach. To by se mi libilo. Tam bych vydrzela dost dlouho. Ale z toho dychavicneho rybare se mi udelalo spatne. Prijde mi, ze kdyz zvire chytam nebo lovim pro potravu, tak se k nim az do konce budu chovat s respektem.

   Ten zrcadlovy strop by mne asi dost rozhodil. Myslim, zavrat by se dostavila tak po druhem nakouknuti vzhuru. To jsou drobne zustatky poranene michy a nervu kolem krcni patere.

   46 Euro za porci bouillabaissy by mne taky definitivne odradilo. To si pak rikam, ze zas tak rozezrana byt nemusim, a ze Pan Buh by mne potrestal za obzerstvi. Ovsem neni mi jasne, co na tom muze tolik stat, resp. jak velika je porce, zejmena kolik je v porci humra, ryb a potvorstva z more. Asi to jmeno a lokalita.

 5. DEDE krásné povídání o Marseille, která má své kouzlo přístavního města.
  Tam jsme nebyli, byli jsme ve Francii jen v Paříži a Štrasburku.

  My jsme si včera zarezervovali hotel v Římě. Takže letenky jsou a hotel také. Teď našetřit na EURA a v září razíme směr Roma bellissima città .

 6. Jak ryby nejím, tak mě v Marseille fascinoval rybí trh na nábřeží u starého přístavu. Krásný zážitek 🙂

  1. Jo, taky jsem ho zažila, ale naštval mě tam jeden rybář, který nechal živé ryby umírat na suchu – a lidi se dívali, jak se tam ti chudáci dusí. To mě přešla chuť na ryby…
   🙁

 7. Toulání po Marseille si ráda počtu, mikdy jsme tam nebyla… ale třeba někdy pojedu 🙂 Vlastně jsem nikdy nebyla ve Francii. Mušketýra spíš nalákám na Marseille než na levandule v Provence- kdykoli stříhám ty naše domácí, tak říká něco o smradlavých kytkách a tam by jich bylo moc 🙂

 8. Jééé – to je krásné toulání a ani mne nohy nebolí (rofl) . Ta zrcadlová střecha by mne asi taky fascinovala – možná má navodit pocit většího prostoru? Ale nápad je to krásný. Mám ráda města, kde staré přechází v nové a naopak a navzájem se neruší(hlavně když vím, že za pár hodin z něj vypadnu).

  Těším se na fotky přístavu a vůbec na fotky. No a pak se hlavně těším na Camarque – počítám, že vás ani komáři neotravovali (a to si myslím, že v sezónu jich tam bude víc než u nás).

  P.s.: ty oficíny – holt Francouzi na sebe dbají.

  1. Jo, vzpomněla jsem si v Camargue na slepá ramena Dyje a byla jsem moc ráda, že je teprve začátek dubna 😀

   Už jdu na ty fotky…

 9. Aaaach Marseille, mladosť – pochabosť 🙂 . Rok 1991, náš prvý poriadny výlet do zahraničia, s 25 kilovými báglami na chrbtoch sme kyvadlovým autobusom dorazili do Marseille a mali 30 dní platný vlakový lístok medzi Marseille a Parížom, vysadať a presadať sme mohli podľa ľubovôle. V Marseille sme 3 noci spali v hosteli zvanom Chateau du Bois-Luzy, je to taký zámoček, nechcelo sa nám veriť keď sme prichádzali, že sme dobre. Ale boli sme, vnútri sú poschodové postele v izbách s vysokými stropmi, spoločné kúpeľne a spoločná kuchyňa, kde niektoré vybavenie pamätalo možno ešte aj staviteľov tohto zámočku. Je to na kopci, takže s nádherným výhľadom. Odtiaľ sme sa pešo spúšťali po tých úzkych krivoľakých uličkách do centra a až k moru, na kamenitú pláž (návraty do kopca ale boli krušné). Starý prístav je úžasný, aj na jeden rybí trh sme natrafili. Týpci s drogami fungovali už vtedy, ale nám to vtedy nejak nedochádzalo, že sa máme báť (chuckle) A jedla som tu svoju prvú skutočnú pizzu, áno, zrovna vo Francúzsku 🙂 Dali sme si ju v stánku na pláži, bola veľká ako koleso od voza a plná ančovičiek a morských potvor. Vďaka Dede za krásne pripomenutie, zaspomínala som si…

  1. Km11, tos napsala krásnou vzpomínku!

   S tou pizzou, já nejsem její velký fanda, nevím, kdy jsem jedla první „pravou“, ale první nezapomenutelnou (zatím je to jediná nezapomenutelná:)) jsem měla v italské Sieně – taky kdysi. Byla s mozzarellou, pro mě tehdy neznámým sýrem, a špenátovými listy. Byla vynikající, atmosféra večerního náměstí v Sieně dodala úžasné prostředí a já prostě už na tu pizzu nezapomněla 🙂

   Jo, taky máte rádi pizzu s mozzarellou? 🙂

   1. Jedinou pizzu, kterou mam rada je prave ta s mozzarellou a rajcatama a bazalkou. A jeste jednu variaci ze syrske restaurace v Columbii, kde delaji Damascus pizza, ktera navrch vyse uvedeneho ma jeste tenke platky lilku. A pecou to v cihlove troube na velmi vysoke teplote. Vynikajici. Jeste edna, kterou muzu, je feta (balkansky)syr, cerstvy spenat a houby. Jak na tom vidim zaveje strouhaneho syra, tucne mlete maso, salamy,…. tak to opravdu ne.

  2. To vďaka tebe Dede, celé sa mi to vybavilo úplne naživo. Tú pizzu sme vtedy jedli večer na pláži a zapíjali nejakým miestnym stolovým červeným, a to sa tiež nedá zabudnúť. Mozzarellu som objavila relatívne nedávno (keď považujeme 10 – 15 rokov za „nedávno“) a mám ju najradšej samotnú na plátky, posolenú a s rajčinami (blush)

 10. Moc pěkné střípky z Marseille. S těmi obchůdky a vařením jsme měla stejnej pocit i v Rouenu,ve Vannes i jinde..než mi došlo,že oni nakoupí na trhu nebo cestou z práce v malých krámečcích…na ty super-hyper, si dojedou asi jednou měsíčně nebo za 2 týdny..nejsou to magoři jako u nás, co jezdí každý víkend do nákupních center nakupovat a bavit se po celý den…
  a ochutnali jste marseilleskou Bouillabaissu ?

  1. Ne… měli jsme jinou skvělou rybí polévku, ale pravou bouillabaissu ne. Nebyli jsme v turistické restauraci, kde dělají porci „na ochutnání“ (tak se to fakt jmenuje) v rámci připraveného menu, a mimo menu chtěli za jednu 46 euro… Až takovej fanda rybích polévek nejsem 😛

     1. A to sis měla dát Dede – za šestačtyřicet éček ti ji musel vkládat přímo do úst mladý, vymakaný číšník, nahoře i dole bez (rofl) (rofl)

      1. to víš, zacukal by prsním svalem a vyrazil Dede misku a ta by se tou drahou polívkou zlila… 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN