HOST DEDENÍKU – Matylda: Karamelka

0412mat1_1Po zjištění Borůvčiny nemoci jsem si uvědomila, že výhledově nechci jednoho psa. Chci zase dva a pokud možno nechci, aby Světluška zůstala sama. A začala jsem pátrat po vhodném štěněti, pokud možno trikolorním. A navíc chci znovu fenku.

 

Tak to jsem chtěla fakt hodně. Naštěstí mi pomohla Světluščina chovatelka, na kterou jsem se obrátila při pátrání taky. Poradila mi chovku, kde se před čtyřmi dny narodila štěňata a jsou tam dvě trikolorní fenky. Blackandtanová fenečka už byla zamluvená její kamarádkou. Zavolala jsem hned a klaplo to.

V mezičase jsme dostali úkol vymyslet jméno na I. Já jsem samozřejmě chtěla jméno úplně jiné 🙂 Mušketýr prosazoval Lentilku, já Karamelku a Kačka Fidorku. Kuba tvrdil, že nejsme normální, ale protože nepodal konstruktivní návrh, nebyl brán vážně. Nakonec jsem si prosadila Karamelku, ale pořád jsme nebyli u toho I!

 

0412mat1

 

Přistoupila jsme k věci překladatelským způsobem, napsal do překladače „karamela“ a začala to házet do všech jazyků afrikánštinou počínaje. A ejhle, běloruština a lotyština vyplivla „iris“, takže Karamelka je vlastně Iris z Výhonkovce.

Začali jsme se těšit a jeli jsme i na návštěvu. Chtěla jsem vidět, co jsem si vybrala, i když jsem občas dostávala fotky a videa. Jeli jsme bez psic, maminka štěňat je prý starostlivá a nemuselo by se jí to líbit.

 

0412mat2

 

Štěňata jsme důkladně pomuchlili a domluvili se, kdy si tu největší a nejčipernější fenku z vrhu přijedeme vyzvednout. Když jsem pár dnů před odběrem dostala zprávy o tom, že všechna štěňata spí, zatímco Karamelka šmejdí po kuchyni a krade smetáček, usoudila jsem, že jsem si zase uměla vybrat 🙂

Pro štěně jsme jeli i s oběma psicemi. Byly nadšené, že jedeme na výlet, do chvíle, kdy jsme došli do obýváku, kde rejdila štěňata jako hračky na klíček. Světluška usedla do rohu s výrazem „jestli to ke mne přijde, tak se fakt pobleju“ a Borůvce se Karamelka okamžitě pověsila na prapor na ocásku. Borůvka udělala dva kroky, zjistila, že vleče trapičku a okamžitě ji sepsula. Taky nejásala.

 

0412mat3

 

Domů jsme odjížděli se štěnětem, kterému bylo šumafuk, že ho cizí lidi někam nesou, a dvěma otrávenými psicemi, která v autě vylezly Kubovi na klín a ke štěněti na Kaččině klíně se demonstrativně otočily zadkem.

Borůvka začala mrně okamžitě citýrovat, zatímco Světluch sesazená z pozice mladšího psa předvedla neuvěřitelný repertoár schválností. Rozhodně si nemohla vzít šunku z ruky, kterou olízl Ohavný skřet. Se štěnětem odmítala být v jedné místnosti a předvedla oblíbenou etudu „nebudu žrát, počkám, až ostatní dožerou a budou mi to moje závidět“. Po týdnu jí došlo, že tím ničeho nedosáhla, a nechala toho.

 

0412mat5

 

Borůvka zatím vychovávala jako o život a když byla Karamelka, které dění kolem ní bylo úplně jedno, hodně drzá, štípla ji. Štěně zaječelo a zajelo na pelech. Světluch zůstala v klidu, zatímco když jsme my šlápli štěněti na packu, dolítla si zkontrolovat, jestli je v pořádku. Ale trvalo jí skoro čtrnáct dní, než si začala štěně hlídat a občas si s ní i zkusila hrát, ale jen tak trošku, aby si nezadala 🙂

Zato kocouři měli oči navrch hlavy, sotva jsme malou strakatou štěnici dovezli. Byli k ní nesmírně vstřícní, a když po nich skákala, jen jí nafackovali (bez drápů). Když jsem viděla Oriáška, jak si lehl, nechal štěně, aby do něj šťouralo, a vstal, až po něm skákalo všema čtyřma, setřepal ji a odešel, obdivovala jsem ho. Feny tolik trpělivosti neměly a usměrňovaly mnohem dřív.

 

0412mat5

 

Karamelka měla jen jedno očkování, ale byla jsem toho názoru, že je potřeba naučit se nosit obojek a chodit na vodítku. Nepustila jsem ji do psího výběhu, ale i tak jsem si v duchu říkala, že obě strakatíce musí nějaké bacily domů navláčet, protože ty dvě samozřejmě prolezly všechna oblíbená místa. První procházky byly složité, ale mrňa rychle pochopila, že stejně bude muset jít. Tak jí to snad vydrží 🙂

 

Další fotky najdete tady: http://malcka.rajce.idnes.cz/2016_prvni_den/

 

0412mat6

Aktualizováno: 14.12.2019 — 23:32

38 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Karamelka je krásná, obě psice jsou také krásné, kocoury snad ani nekomentuju!!! Máte to v té zvířecí domácnosti hodně pestré.
  Co se výchovy týče, tak Melíšek II. byl přijat Cecilkou tak negativně, že jsem měla obavy, co bude. Bělinka taky nejevila moc nadšení, ale přeci jen se chovala jako dáma. No, dneska tu lítá černo-proužkované klubko a dovádí, hrají si jako koťata, což Melíšek je, ale Cecilce jsou 2 roky. Ona ovšem rozum asi nepobere nikdy, což je na jednu stranu dobře. Packují se, zakusují, válejí sudy a levitují prostorem. Dělají mi radost, snad nám to vydrží déle, nežli s ostatními.
  Tak přeji Borůvce ještě hodně dlouhý život se štěnětem a Světluškou.

 2. Karamelka je krásná.

  A obdivuji, jak jí kocouři přijali.
  U nás to občas ještě mezi Hepčou a Fousínem drhne. A to jsou oba kočičáci.

 3. Matyldo, ty mas ty svoje psice a kocoury fakt precteny. Proto taky o nich muzes tak moc pekne psat. (h) Boruvce psi vychovatelce drzim palce.

 4. Matyldo, Karamela je veskrze pozitivní štěník a už si všechny omotala. Paráda! A Tobě děvče přeji hodně sil, myslím na Vás, pohlaď za mne celou smečku. (h)

  1. Je strašně pozitivní. Když mě kouše do ucha ve čtvrt na sedm ráno, protože ten budík už přece řval a je den a můžeme vstávaaaaat- ach, ta je tak pozitivní 🙂

   1. Jak já ti rozumím. A čtvrt na sedm jest velice dobrý čas – mne černý čumák nárazy do oka budí o půl šesté … (headbang) … taky velice pozitivně.

 5. Matyldo, já mám chuť na tohle napsat „jakej pán, takovej krám“ 🙂 Protože to, jak máš laskavou smečku ochotnou (s pochopitelnými výhradami, ale bez násilí nebo dlouho trvající nesnášenlivosti:)) akceptovat nové členy – a to v jak psí, tak kočičí, je prostě zásluha tvé řídící alfa osobnosti (inlove)
  Osobně si myslím, že speciálně ve psím chování se musí promítat osobnost jejich pánečka… nevím, jak to vysvětlit, ale tak nějak velmi zjednodušeně – milí lidé mívají milé psy 😛

  A Karamelka? To je chodící rošťačivá roztomilost – nepodlehnout jejímu šarmu a přece vychovávat nemusí být vždy lehké – pokud tedy nejsi Borůvka 😛

  1. No vzhledem k jejím vylomeninám není těžké ji vychovávat- občas se někdo z rodiny zeptá, jestli některá ze strakatic byla takhle praštěná a já obvykle srdnatě tvrdím, že ano 🙂

  2. Mimochodem, před chvílí jsme byli venku a cestou z procházky to vypadalo jako že vedu na vodítku tvora zvaného tříhlavý pes Kerberos- všechny tři hlavy se chovaly veskrze mravně, protože lítačka a opruzování kolem pohozené zaječí nohy za doprovodu mého řevu proběhlo z jejich hlediska velmi příjemně 🙂

    1. No jo, ale vyhodila jsem je- mrňa odprejskla vcelku rychle, Borůvka to taky vzdala, zato Světluch se zastavila na okraji cesty na úrovni pohozené nohy a usilovně studovala oblačnost a přilehlé porosty- bylo vidět, že čeká, až se otočím 🙂

 6. Vybrali ste si dobre, je to správne oprsklé šteniatko! 😀 Je krásne, že ju kocúri hneď tak zobrali za svoju. A počítam, že Svetluch už dlho trucovať nevydrží a za chvíľu bude štenítke pucovať uši (chuckle)

  1. Nikoliv vylízané uši, má věčně packu na jejích zádech, když se ji snaží ukázňovat- telecí nápady slečny s puntíkem jsou někdy dost i na obě psice 🙂

 7. Moc se mi líbí hlášení o Karamelce – je dobře, že tak lehce zapadla do smečky. A navíc je moc hezká a sladká … zkrátka karamelka.

  1. No lehce- Světluch si to nemyslí, zvlášť když ji lupičák zlobí 🙂 ale už si dost zvykla. Borůvka ji citýruje, kdykoli mám pocit, že její lumpárny jsou přes čáru 🙂

 8. Karamelka je sladce karamelová a přes nepatrnou počáteční nedůvěru smečky už dávno do té smečky přijata. Mnoho štěstí!!! (love)
  Náš Pufík má operaci za sebou a snad bude vše v pořádku. Zpráva o průběhu včerejšího dne je na Hadopasech pod rubrikou „Puf, Pufík…..“ 😉

  1. Velká kočko, doufám, že už je Pufík ok! (inlove)

   (Včera jsem moc nebyla, byl ten pohřeb, ach jo)

 9. Je v tom spousta lásky,odvahy, bolesti i smíření..a hlavně naděje…děkuju Ti…umíš j ekrásně číst, necháváš jim tolik svobody, kolik je jen možné a jsi dobrá ALFA celé Vaší velké rodiny.

  1. Sharko, ani netušíš, jak moc tu naději potřebuju, když vidím, jak se Borůvka po troškách zhoršuje. Nevidí to nikdo jiný z rodiny, nebo možná nechce vidět…

   1. Matyldo – nikdo ji nezná tak dobře, jako ty, proto to nevidí.
    Já vím, že tě to neutěší, ale věz, že v naší rodině je a bude každý kavalírek Borůvka.

   2. Matyldo,tuším, je to z toho tvého psaní znát…znáš ji nejlíp a vidíš to,co ostatní prostě uvidí až to bude hodně viditelný…doma musíš bejt statečná, odvážná a Borůvčinou oporou…venku odjetá si můžeš v autě někde na krajnici pobrečet, na tohle budeš Alfo drahá prostě sama…zvládneš to, kvůli ní i ostatním to zvládneš..a na smutek,stesky a sílu,máš nás..krom jiných..a my tu jsme… (hug) (h)

    1. Sharko, napsalas to moc hezky… a máš pravdu. Matylda to zvládne, ale míň to proto bolet nebude. (h)

     1. Já vím Dede, ani Alfa prostě nemůže vydržet všechno…a bolest o to opravdu menší nebude… ;(

      1. Alfa vydrží všechno. Musí. A vydrží, i když si myslí, že ne. Ať se jedná o člověka, nebo o zvířátko.
       Jen tu bolest v sobě nesmí držet moc dlouho, to mívá špatné konce.

      2. Sharko, díky za Tvá slova ale někdy to fakt není k vydržení,když to na jednoho všechno furt padá. 🙁

   3. Já jsem žádné informace, jako máš Ty, neměla, o to byl odchod těch nejbližších zvířátek horší. U Melíška I. se dalo očekávat, že buď atak mrtvičky udeří znovu nebo se začne zlepšovat, bohužel došlo k té první variantě. Ale u Bělinky jsem vůbec netušila, že se něco děje. Hrála si, komunikovala, mazlila se……….. 3 dny a byl konec.
    Drž se, bude to bolet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN