HOST DEDENÍKU – Matylda: Dilema odpadkového koše

0407mat1_1Třiďte odpad. Heslo, které je snad všude a dost se o tom mluví. Zkusila jsem to také.

 

 

Naše obec má málo tzv. sběrných hnízd (tlupa kontejnerů někde na ulici), zato zadarmo rozdala občanům velké pevné tašky na papír, sklo a plasty. Člověk je naplní a odnese nebo odveze do sběrného dvora. Potud dobré.

Jenže já mám dilema, jak to uspořádat doma. Náš dům jaksi postrádá spíž. Architekt tehdy projektované řadovky na to prostě nemyslel (je mi celkem jasné, že to musel být chlap). Takže v kuchyňské lince a v lednici mám skoro všechny potraviny, kromě železné zásoby o patro níž, což je opravdu ohromné (a nesnažte se mi říct, že si tam můžu klidně dojít. Můžu. Ale když ty schody během vaření oběda běžím potřetí, ztrácí na půvabu i ten argument, že pohyb je zdravý).

Takže vlastním i ty zázraky zvané potravinová skříň, ale je to dost omezující. A to hlavně ve chvíli, kdy dojde na třídění.

Na papír mám u topení kartonovou krabici. Kocouři ji používají jako oblíbené místo na číhání a Karamelka už zkusila, jak karton chutná. Jenže další krabici už v kuchyni nechci, zase nejsem takový ekolog, aby to musela vypadat jako ve sběrném dvoře i u nás doma.

Sklo naskládám na linku a ten, kdo jde do sklepa, ho do garáže příležitostně odnese. Skla je poměrně dost – všimli jste si, že zálohované jsou jen lahve od piva, zatímco od cideru nebo Vincentky ne? Já má od podzimu do jara rozhodně větší spotřebu Vincentky než piva – hlasivky jsou mým výrobním prostředkem.

Nejhorší jsou pro mě plasty. Těch je moc a já pořád nevím, kam je dávat. Třikrát denně běhat do garáže fakt nemusím a nevzhledný pytlík na lince nechci. Navíc je jasné, že spoustu plastů musím umýt, jinak v teplejších dnech Mušketýr v garáži umře na smrad a vypěstujeme tam nové a lepší druhy plísní, proti kterým je penicilin pouhý břídil.

Takže mám dilema, kam s tím.

 

0407mat1

Aktualizováno: 14.12.2019 — 23:32

40 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Milá Matyldo, buď ráda, že nebydlíš na 30 m2 jako já! Tady je prostě třídění zoufalé. A tak jsem se naučila vzít lahve, plasty i papír rovnou do auta, u garážových vrat je vysypat z těch tašek rovnou do kontejnerů a mám klid. Protože jinak bych se sem kvůli tříděnému odpadu asi nevešla. Snažím se recyklovat i jinak – nekupuju zásadně balené vody (Vincentka je pochopitelně výjimka), když si jdu pro víno do vinotéky používám stále stejnou PETku, kterou jen důkladně vypláchnu. Noviny a časopisy + papíry další, např. krabice od kočičích kapsiček házím do kontejneru řádně sešlapané. Lahvičky od tatarky, jogurtů apod. vymývám a recykluji u známého, který vyrábí různé dochucovací pasty apod. a má skleniček značnou spotřebu. Ani jednu nevyhodím.

 2. Recyklovaci peklo je prednostova rodina u bazin. Vetsina z nich jsou nazoru, ze recyklovani je nejaka komunisticka obezlicka oklestujici svobodu bordeleni. Zkombinovano s tim , ze v tech trech baracich vedle sebe (tchyne a dve sestry) se ji prevazne z papirovych nebo plastovych taliru, pije z plastovych poharku a pouzivaji se plastove pribory, a cele se to po jidle vyhodi i se zbytkama do odpadkoveho kose, tak se nam z toho s Chetem delaji pupinky – prinejmensim. Ja to uz ignoruju, ale Chet ma jeste furt snahy je prevychovat. Marnost nad marnost. Mnozstvi odpadu, co ta sirsi rodina vytvori, je fakt neuveritelne. Odvazeji to v pickupu na skladku.

  1. Mä odotan kans innolla tätä testiä koska tiedän että kerrot rehellisen mielipiteesi.Meillä on pettymys ollut yhdet kumpparit Reimalta.Pari vk-asua ollut ja ihan ok olleet kyllä. :)Ehdottomasti osallistun arvontaan! Kerrankin jos voittaisi jotain jota oikeesti tarttee. Mä olen voittanut kyllä blogiarvonnoissa, mutta palkinnot on ollu sellasta sisustusjuttua jne. Kiva nekin, mutta ei ne koululaista lämmitä pakkassäässä. 😉 Anoppi on paras! <3

  2. paulo dit :excellentes ces photos…une autre fête des lumières se présente à nous, grâce à vous !et pour les amoureux de belles images, avait lieu ce soir à Valence… la même fête.nous y avons découvert de bien belles choses…

 3. Kde my bydlime, se recykluje ale netridi. Dostali jsme od okresu opravdu velikou popelnici na recyklovani a tam muzeme dat papir, plasty, sklo, plechovky. Je tak velika, ze ani te petke nemusime slapat. 🙂 Vyvezou to jednou za 14 dnu a protridi si to sami. Skatule staci dat k silnici ten den, co vyvazi onu popelnici. Podle mne to funguje dobre, protoze nikdo lidi nebuzeruje, aby meli doma nekolik nadob na to ci ono a jeste to nekam nosili nebo rozvazeli. To by tady na venkove opravdu nefungovalo. I kdyz mame veliky pozemek, tak bohuzel nekompostujem. Kdyz jsme dum koupili, tak Chet si poridil prirucku na kompostovani, olomoucky synovec nam pomohl postavit tristrannou ohradu z betonovych kvadru, ktere tady zustaly po byvalych majitelech a vypadalo to krasne, prednosta se staral. Kdyz jsme po zime zaryli lopatou do kompostu, tak jsme probudili nekolik miliard ohnivejch mravencu. Odbornici nam poradili relativne ekologicky zpusob, jak se jich zbavit, ale moc to neslo, tak jsme to vypalovali. Tihle mravenci jsou strasne potvory; jednak kdyz kousnou, tak spouste lidem se udelaji hnisajici puchyre, a taky nici veskere dalsi mravence. Prednosta zatrpknul a tudiz nekompostujem. Travu a listi muzem v pytlech vyvezt k silnici, plus vetve a jiny zahradni odpad navolno, a okres to s prileztostnou obcasnosti vyzvedne. A ne prilis od nas je sberny dvur, kam muzem vyvezt el. spotrebice, baterky, stare matrace, textilie, apod.Za odvoz odpadu plati jen majitele domu na rocnich okresnich (a ve meste i mestskych) danich. najemnici v bytech neplati nic. Kdyz dostaneme rocni danovy vymer, tak to maji rozpocitane na vsechno, co se z toho plati. Nejvic se plati na skoly; odpad je druha nejvyssi polozka – pro mne asi 250 zelenych penez rocne.

 4. Snažím se třídit, co jde. Pod dřezem mám 2 košíky – na směsný odpad a na plasty. Ve špajzu štosujeme zvlášť noviny, zvlášť časopisy a ostatní papír. O noviny a časopisy projevila zájem vnučka a odevzdává je ve škole (je prvňačka, tak se zatím snaží a nelibě nese, když děda bere noviny na podpal, že bude mít málo sběru 🙂 ). Od města máme přidělenou hnědou popelnici, ale ta je spíš než na bioodpad určená na trávu, protože se vyváží jen po dobu „travní“ sezóny (zatím ještě vyvážet nezačali). Kontejnery na plasty, papír a sklo máme nedaleko, ale třeba kontejner na kartony jsem u nás ještě neviděla.

  1. U nás (Plzeň) se kartony dávají do plastů – ale na kontejneru je to označené. Pomocí obrázků 🙂 .

 5. Taky třídím. Ale my máme kliku, neb máme komoru. A v komoře papírovou tašku na sklo a 2 pytle od 15 kg balení psích granulí. Do jednoho pytle plasty, do druhého papír a pak naložit do auta a cestou do práce vysypat do příslušného kontejneru. Bohužel někdy vozím pytle na výlet i 2 dny. Třídím i takové ty žárovky a podobně do nebezpečného odpadu.

  1. Přesně vím, co bych s tím plastem v autě dělala- vozila ho na výlety dost dlouho 🙂 Mně jen připadá, že když to smetí musím odvézt autem, tak se to ekologično jaksi vytrácí.

   1. Mám to naštěstí fakt po cestě, takže jen zastavím, ale musím udržet myšlenku než sjedu z kopce dolů.

   2. Keď to človek vyhodí po ceste odniekiaľ/niekam, kam by aj tak musel, tak to zas až také plytvanie nie je.

 6. Jsem debil – komentář k tomuto článku jsem napsala do Zvířetníku – no co už se mnou (headbang) – tož vám to zkopíruju, ať o něco nepřijdete (rofl)

  Bydla v řadovém domku bez spíže, mnohdy řeším otázku Kam s tím. Vyfasovali jsme pytle na třídění odpadu, ale do těch dávám jenom plasty a skladuji je v garáži (tam se toho vejde, akorát my už chodíme bokem) – naštěstí nemusím po schodech, je v přízemí. Na papír je krabice v hale, skla u nás moc není a tak je taky v krabici v garáži a jednou za čas při venčení (a když si vzpomenu) ho odvezu do kontyšu. Jednou za měsíc vyhodim před barák pytel s plasty a krabice s papírem a je odvežen do sběrného dvora. Bioodpad třídím na kompostový a suché pečivo – pečivo jde pro králíčky, zbytek na kompost (ale nevím, co s ním budu dělat – ty letošní dva řádky erteplí a čtyři rajčata ho moc nespotřebují a už se nám kupí – naštěstí jsme letos vyfasovali kompostér) Jenže kompostový maniak je u nás Jeník – když není v dohledu, tak tu cibuli či jednu mrkvu klidně oloupu do koša.

  1. Komentářů k třídění není nikdy dost! 🙂
   Bydlím v malém paneláčku a byt má komoru. Mnozí ji při přestavbách bytů zrušili, ale to nevím, kam bych dala všechny ty věci, co v ní mám! 🙂 Jakož i tříděný odpad, který průběžně odnáším do kontejnerů stojících při cestě, kudy denně chodím.

 7. Třídím už dlouhá léta, prakticky od té doby, co se tady kdysi poprvé objevily žluté kontejnery na plasty a modré na papír. Dokud jsem bydlela ve vlastním domě, měla jsem ve špajzu vždycky dvě igelitky – na plasty a na sklo – a jednu papírovou tašku na papír, stanoviště kontejnerů bylo nedaleko na autobusové zastávce.
  Teď bydlím v městském bytě, ale s tříděním nemám sebemenší problém. Koupila jsem si tři tyhle kontejnery http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/20193899/#/60188339 , mám je stát na balkoně, vypadá to úhledně, je to čisté. Do jednoho dávám plastový pytel nebo igelitku na plasty, do druhého papírovou tašku od kočičího steliva na papír a do třetího igelitku na sklo a nápojové kartony, které pak rozházím do správných popelnic. Plasty nemyju, to se pak to ekologično jaksi ztrácí v té spotřebované vodě. Jediné, co oplachuji, jsou plastové misky od baleného masa, které by přece jen zasmrádly, ale těch mám málo, většinou kupuji maso u řezníka. Ostatní plast mi nesmrdí ani neplesniví, různé kelímky a krabičky spíš vyschnou.
  Obaly od kočičích kapsiček jdou bohužel do směsného.
  Jediné, co jsem s přestěhováním přestala třídit, je organický odpad z kuchyně. Dřív jsem si to házela na vlastní kompost, dnes zatím nemám kam, takže do směsného.
  Uvítala bych ještě kontejnery na plechovky a hliníková víčka od jogurtů apod. Je mi líto házet je do směsného.

  1. Vidíš, a my nesmíme dávat do plastů obaly znečištěné zbytky potravin, nedejbože od oleje.

   1. Pro obaly od oleje to platí, ty by se do plastu dávat neměly, ledaže by byly odmaštěné saponátem, ale to by pak bylo celé postavené na hlavu.
    Ale je zbytečné mýt třeba kelímky od jogurtů nebo od tvarohů, lahve od limonád nebo od jogurtových nápojů nebo třeba lahvičky od šamponů nebo pracích prostředků apod. Tyto plasty se totiž po dotřídění drtí a perou ve vodě, kde se právě zbavují případných zbytků potravin nebo kosmetiky nebo jiného znečištění. Takže když je vymýváš, tak se vlastně perou dvakrát a zvyšuje se spotřeba vody, spotřeba energie na její ohřev a nároky na její čištění.

    1. Díky za vysvětlení, vždycky jsem u vymývání kelímků přemýšlela nad spotřebou vody a byla z toho na rozpacích.

    2. No hej, lenže naraz tých kelímkov od potravín nemá človek za plnú tašku (a s každým zvášť tiež do kontejneru nepobeží) a skús ich hromadiť s tými zbytkami na dne a na stenách, za chvíľu ťa zaplavia octomilky 🙂 Od saponátov to je jasné, to nemá význam vyplachovať.

  2. Jé, tapuz, přesně tyhle máme taky doma v kuchyni dva – jeden na směsný, druhý na papír. Plasty „třídíme“ do velkého pytle na balkóně a biologický odpad dáváme do velké krabice (taky z IKEA a taky na balkóně), vyložené sáčkem, a každý týden poctivě vyvážíme na náš zahradní kompost. My nejsme žádní zahradnící (a nikdy jsme nebyli), a proto nás docela dost překvapilo, co se z toho sajrajtu za rok stane za krásnou hmotu.

 8. U nás na třídění odpadu je expert můj manžel. Copak o to před panelákem máme popelnice na plast, sklo, papír i bio odpad.

  Doma je to horší, tam kromě základního koše na odpad, máme koše na plast, papír a bio odpad.
  Manžel pečlivě kontroluje dodržování třídění odpadu.
  Ale jeden občas fakt neví.
  Přistihla jsem syna stát bezradně v kuchyni v ruce staniolové víčko od jogurtu, když předtím pečlivě vymyl plastový kelímek a dal ho do plastu, a nevědouc kam s ním.

 9. My jsme dostali hnědé popelnice na bioodpad od úřadu městyse už někdy před osmi lety. Vyvážejí to 2x do měsíce, což je hlavně na jaře a na podzim docela málo. Navíc začínají až koncem dubna, protože to rozhodl někdo od stolu, bez ohledu na přírodu. Pamatuju doby, kdy tu každou zahradu objížděli zahradníci a chtěli trávu, protože potřebovali hodně kompostu. Teď si z toho svážecí firma udělala dobrý džob.
  Dlouho jsme se sousedkou bojovaly s úřadem kvůli kont. na plasty, bylo nám to vymlouváno, že to můžeme příležitostně odvážet do Č.P. nebo do Kolína. Pak jsme je sem dostali a za 2 dny už člověk nemá šanci. Už máme i na papír a sklo, a nedávno sem dali i na konzervy.
  Já mám na plasty zatahovací pytel, schovaný v chodbě za pračkou, skla moc nemám a to jde do větší látkové tašky spolu s papírem a rozhazuju to do kontejneru rovnou. Kartonové krabice rozložím a štosuju ve stodole, plechovky od kočičího žrádla vypláchnu a na ně mám igelitku. To ty kapsičky od Felixe jsou jiná věc, mají vevnitř igelit a tak asi jiná volba než zatím směsný odpad není.
  A pamatuju jako malá holka, že se do sběrny nosil i textil, tedy to, co už nešlo opravit nebo přešít. Ale to byly jiné materiály než dnes.
  Je fakt, že v městském bytě je to třídění hodně komplikované.

  1. No, u nás vyvezou bio odpad zítra poprvé (devil) , přitom se už dávno stříhají stromy, keře, vyhrabuje tráva. My máme dvě hnědé nádoby plné už víc než měsíc, protože slibovali svážení už od dvacátého března. A na hromadě máme tak další dvě popelnice toho, co nejde prohnat drtičem a nezůstane tedy na zahradě. A to jsem i něco spálila, protože už nebylo pro ten, s prominutím, bordel, u kompostu k hnutí. Naštěstí mě nikdo neudal, asi by na ty policajty letěly vidle, až by mě poučovali, že to mám dát do bionádob.

   1. Ano, bohužel díky bionádobám se popelnice vyváží celé horké léto jen v liché týdny (v sudé ty bio). Ne, že by se ta obyčejná tolik plnila, ale ve třiceti stupních prostě smrdí. A když máme návštěvu s plínkovým miminem, je to dost naknap.
    Popelnice na bioodpad vyvážená jednou za čtrnáct dní je směšná. Kompostujeme všechno, co králíci a slepice nesežerou. Při sekání trávy provedu úlitbu dvou nebo tří sekačkových košů do nádoby, zbytek jde na hromadu.

 10. Tady u nás se barevně třídí už doma. V kuchyňské lince pod dřezem je prostor, který dovoluje zavěsit na dvířka odpadní třídílný kontejner/ek. V obchodě si vyzvedneme plastové barevné pytlíky, modrý na plast, zelený na kuchyňský odpad. Na zbytek se používají plastové pytlíky z obchodu. Strčíme je do chlívků, zahneme na okraji a plníme. Všechny zavázané pytlíky pak hodíme do jednoho kontejneru před domem. Přijede vůz, vysype kontejner a o zbytek se postará třídící linka. Linka vidí barevně a posílá pytlíky tam kam patří.

  Norové jsou zákonů dbalí, takže to funguje dobře. Jenom na začátku byly problémy s cizinci, kteří si ty role pytlíků, které jsou zdarma, brali ve velkém a dávali do nich, co je napadlo. Ale to už se také vyvrbilo.
  Je to efektivní způsob, neobtěžuje a člověk si na to rychle zvykne.

 11. Triedim a „hniezdo“ s kontejnermi na triedený odpad mám blízko baráku. No doma to zrovna moc vzhľadne nevyzerá, papier mám v jednej igelitke (alebo papierovej taške, ak sa taká ku mne dostane), plasty v druhej a zmesný odpad v obyčajnom smetnom koši s vekom. Ten kontejner na bioodpad by sa mi páčil, som pomerne veľký konzument ovocia a zeleniny a je mi ľúto vyhadzovať všetky tie šupky a ohryzky do zmesného odpadu, ale v činžiaku uprostred mesta človek nemá inú možnosť. Nahovárala som už brata, aby si založil kompost, ale poslal ma s tým do …teplých krajín. Ale švagrová zakladá svoj prvý záhon, tak uvidíme, myšlienka kompostu sa možno ešte uchytí (chuckle) Igelitky s odpadom v priekopách ma štvú neskutočne, väčšina ľudí čo toto robí, vlastní auto a chodí minimálne na nákupy do miest, kde kontejnery sú. Keby to raz za čas vyviezli na nejaké sídlisko, bolo by po probléme. Ale tá priekopa je pravda bližšie, a potom, ľudia majú stále dojem, že vonku v krajine to tak nejak samo od seba „zanikne“. Výsledky vidíme.

 12. Jo, tříděníčko, to je moje. Když začínaly po revoluci ekologické požadavky pro podniky, udělal si z toho Bimbo s kamarádem veterinářem vedlejšák. No a když dělali projekt na rekultivaci skládky, zjistila jsem, kolik odpadu vyprodukuje jeden každý z nás za svůj život. Takže třídím důsledně, aby se alespoň část z té haldy dala znovu použít. Když jsme koupili dům a začli naši dvanáctiletou anabázi s přestavbou, hned první věc, kterou jsme si koupili, byl nerezový dvoudřez s odkládácí plochou ze zastaváry ( druhá byl kombizáchod, který nám promptně ukradli ). No a pod ním je spousta místa. Kuřecí tuk nám vozí v krásných hranatých kbelících, takže jich mám pět – papír, plasty, sklo, kartony od mléka apod, hliník a pytel od granulí na plechovky. Plechovky mohu 2x týdně do sběrného dvora, na ostatní máme kontejnery opravdu hodně v dosahu – tak 100 m dokonce dvoje. U těch druhých je i kontejner na oděvy a na náměstí nově kontejner na drobné spotřebiče a baterie. Pro třídiče ideální. Jo a popelnici na bioodpad, kam smíme namíchat i Majdiny produkty, máme na dvoře. Cítit opravdu není. V popelnici mám jeden plastový pytel s odpadem. Kdyby přestali vyvážet počítám že bychom to zjistili tak za dva až tři měsíce

  1. Inko, a kam patří třeba obaly od kočičích kapsiček a vaniček? Přijde mi, že je to plast smíchaný s hliníkem.

   1. Kapsišky – to je zatím bohužel komunál a ti, kdo to strkají do tetrapacků dělají z vytříděného odpadu netříděný.
    Vaničky – tak tam je vršek do komunálu a spodek hliník.
    Jinak existují i firmy, které umí dostat ten hliník z toho obalu, jaký je na kapsičkách, když se měnila legislativa a my likvidovali folie za miliony, brali to od nás, ale to byla čistá nepoužitá. Co máme z výroby musí bohužel do komunálu.
    Kolega, který má na starosti odpady u nás ve firmě je pod mým tlakem, takže se snažíme co jde recyklovat – kartony, pytle od mouky, bigbagy. Výrazně nám klesly platby za likvidaci odpadů a je to cesta k menšímu plnění skládek. Ještě kdybychom mohli výrobky s krátkým DMT dávat do potravinové banky, to by bylo

    1. hele on ten vršek na vaničkách není hliníková folie? na něm není ten igelitovej povlak jako na některých kapsách,na scheba vaničkách není…

     1. To záleží na výrobci, ale většinou to není čistý hliník, protože ten se špatně navařuje. Některé jsou papír – hliník – plast, některé plast a jiné plast – hliník

    2. Dnes jsem tu moc pozdě ale Inko, jsi můj člověk,na třídění jsem pěkně ujetá a mým snem je malá kompostárna. Vše mám promyšleno ale při mých téměř sedmdesáti už by to byla dost troufalost.

 13. Je to asi blbý ale my , když chceme třídit odpad tak musíme sklo odvážet 3 km do kontejneru, plasty směsné až do Turnova k obchoďáku. V obci se se sbírají pouze petlahve a to ještě musí být bez etiket, bez kroužků, všechno vymyté a některý den se to odveze zase 3 km daleko na obecní úřad. Časopisy skládám kolegyňce pro děti do školy. U nás není ani jeden kontejner a pak se divíme těm pytlům po příkopech. Ale třídím a jak jsem říkala odvezu to k tomu obchoďáku. Tři koše vedle myčky mě taky štvou.

 14. tady si smlsne Inka, třídění je její „záliba“..dovedla ho prakticky k dokonalosti…. proti ní jsme všichni břídilové…

 15. Třídím ráda, třídím všechno a celkem netrpělivě čekám, až se objeví běžně i kontejnery na bioodpad (zatím jsou jen u rodinných domků a zahrádek, na sídlištích ne). Jsem tak vychovaná z domu, kde se všechno třídilo a zužitkovalo, zbyly vlastně jen plechovky a sklo.
  Uvedené tašky také používám, nemám s nimi problém, protože jsem si na odpady vyčlenila jednu spodní skříňku linky, kde jsou tašky i odpadkový koš na směsný komunální, takže jde jen o to, správně se trefit… :o)
  A přiznám se i k tomu, že obaly vyplachuji – nejen ty plastové, ale i skleněné (třeba od tatarky). Do tašky na plasty dávám ještě plastový sáček, takže jdu většinou vynést sáček s plasty a tašku s papíry, do které si nazpátek uložím větší nákup (obchod mám před domem).
  Měla jsem obavy z kontejneru na bioodpad (že bude smrdět), ale máme je už druhým rokem u zahrádek, vyvážejí se dvakrát týdně a i v létě není zápach nijak nesnesitelný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN