BTW: Prsty v hlíně – A při té příležitosti…

0331dar7_1Dívám se na svoji zahradu a usilovně si opakuju – počkej dva tři měsíce a uvidíš, jaká to bude krása! Protože teď jsem schopná vyfotit leda jarní zátiší s bagrem. A proč? Protože funguje zákon zvaný „A při té příležitosti…“:))

 

Loňské usilovné sucho, které si naše část královéhradeckého kraje vychutnala v míře maximální, napáchalo na naší zahradě škody, které bych nikdy nečekala. Jak přežily stromy, keře i květiny, byť úroda nestála za nic, tak nepřežil pořádný kus trávníku a to hlavně v okolí mé růžové zahrádky, tedy pod jižním štítem domu.

Dumala jsem nad tím, proč zrovna tady? Ano, není tu žádný stín, ale ten není i na jiných místech a tam tráva znovu obrazila, dokonce už na podzim, po prvních deštích. Radila jsem se s odbornou literaturou a došla k názoru, že za to může jíl.

 

0331dar1

 

Právě na těchto místech není jíl jen ve spodních vrstvách půdy, jako jinde, ale kvůli stavbě domu a navážkám se dostal až na povrch. A jak napsali odborníci, tráva na jílu může kořenit jen mělce, takže dlouhodobé sucho jí dokáže zahubit. To se taky na poměrně velkých plochách stalo.

Souvisí to i s faktem číslo dva – sucho bylo v našem kraji tak extrémní, že bylo zakázáno zalévat nejen vodou veřejnou, ale i vodou z povrchových toků a vlastních studní. Starosta neoficiálně pravil, že mu nebude vadit, když si z vlastních studní zalejeme zeleninu, ale záchrana trávníku už byla mimo diskuzi, což jsem akceptovala.

 

0331dar6

 

Takže jsme se rozhodli, že je třeba efektivněji zachytávat dešťovou vodu ze střechy, na kterou se regulace zalévání (zatím) nevztahuje, a zároveň udělat rozumný rozvod vody po zahradě, aby se skutečně dalo zalévat i tam, kde to za „normálních časů“ potřeba nebylo. Přitom na těch nejhorších místech upravíme půdu a vysejeme nový trávník. Jenže… znáte to. Naplánujete jednu akci a najednou se objeví ono kouzelné sousloví „A při té příležitosti…“:))

Když už bude rozvrtaná zahrada a budeme tu mít schopného stavitele, tak co kdybychom opravili plot, který nám v zatáčce podryli, když nám konečně dělali naší úžasnou příjezdovou cestu? Co kdybychom přitom udělali vzadu na zahradě ještě jedna vrata a zásobní parkovací místo? Autem už za námi dojíždějí oba synové. Co kdybychom konečně spravili poslední roky zarůstající a celkově pustnoucí prostor kolem studny a přitom spravili zadní schody?

 

0331dar3

 

Jak by měl být konečný stav pěkný, tak momentálně to vypadá děsně. Dokonce je už postavený dočasný plot, který nedovoluje psicím užívat si bahna na rozorané části zahrady, což představuje aspoň jedno malé požehnání v deštivých dnech. Takže chápete, že moc prostoru na popis něžných úponků jara na naší zahradě letos nemám. Ale přece se vynasnažím:))

Zelená je tráva – tedy tam, kde je toho schopná 😛 Největší lístečky má můj raný černý rybíz – je to jediný keřík, který se už zelená. Maličkaté má i živý plot kolem růžové zahrádky, růže jsou krásně napučené. Kvetou sněženky a bledule, kdyby mi při stavbě terasy loni na podzim nezničili krokusy, tak by kvetly taky – u sousedky kvetou:))

 

0331dar4

 

Narcisky už pomalu ukazují poupata, hyacinty taky, tulipány mají vystrčené jen listy. Zelenají se denivky, zimu zjevně přežila i dřevitá pivoňka. Za chvilku by už mohl vykvést zlatý déšť. V rámci velikonoční výzdoby jsem nakoupila macešky a petrklíč, takže ty mi zdobí (spolu se stále nesundanými dekoracemi:)) dvorek a vchod do Domu. Prostě jaro je tady už i v našem podhůří!  (f)

 

A tak se dnes jednoduše ptám: jak vypadá jaro tam u vás? Co už kvete a co ještě ne? Na co se těšíte? Pokud máte nějaké jarní fotky, dejte odkazy – potěšíme se všichni:))

A jedna prémiová: Taky u vás funguje zákon „A při té příležitosti“? Co se vám takhle podařilo stvořit, vybudovat či zažít?:))

 

0331dar5

 

Aktualizováno: 30.3.2016 — 20:33

63 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. U nas tez jaro vrcholi a jsme v totalne zlute fazi. Zluty je cerny kocour Pepa a kejcha. Jakey kejcha. Zluty je beton na verande a misty ma primo zaveje pylu. A to jeste uplne nerozkvetly virzinske duby. V noci ma vydatne prset a uz se nemuzu dockat, aby ten dest aspon castecne pyl smyl.

  A prsty v hline ti pravidim. Ja jsem se na nasich latifundiich fakt napracovala, nas tata vyklucil naletove dreviny, neter s pritelem take zvelebovali a vypadalo to krasne, krome zadni casti, kde rostou liany a jine a nikomu a nicemu to nevadi. Ale je to vicemene vsechno vnivec. Jak ve zdejsim klimatu vsechno roste jak blazen a ja uz dobre tri roky nemuzu plit a rostlinky opatrovat, tak jsme zarostli bylim. Je mi z toho krapet smutno.

  1. Hanko, to je život a nemá cenu se s tím trápit. Já se snažím mít zahradu pokud možno „soběstačnou“, nejsem pěstitel, nemám „zelené ruce“, ale i ta jednoduchá zahrada ode mě pořád něco chce:))
   Jo a NIKDY mě nenapadlo, že já budu někdy sít a hnojit trávník – vždyť my jsme doteď neustále bojovali hlavně s tím, aby nám tráva nepřerostla a šla posekat (wasntme) (a pak řešili, kam s tou trávou:))

 2. U nás vlastne jaro vrcholí.Stromy,zlatý dážď su v plnom kvete,tráva rastie,narcisz sú ako žlté koberce v záhradkách.A mne začína práca.Posadila som hrach/4 druhy.veľmi skorý,skorý,zázrak z kelvedonu(ten som kúpila pre meno(/ a neskorý.Cuketky sú už tiež v zemi,cibuľka už raší,kôpor.mangold a bylinkz sa tiež usadili v zemi.No a musím spojazdniť závlahu-dnes je 22 st.-ale lúpe ma v kostiach,tak možno v noci jemný daždik spraví za mňa prácu.

  1. 4 druhy hrachu? Víš, že když jsem loni koupila hrášky na setí (poprvé:)), tak jsem snad ani nepodívala, jaký hrách to vlastně je? (wasntme)

  2. DEDE, JÁ SEJU HRÁŠEK POUZE SUPERANÝ A SEJU HO TŘEBA S TÝDENNÍM ZPOŽDĚNÍM, ABY SKLIZEŇ LUSKŮ BYLA PLYNULÁ. MNĚ UŽ HRÁŠEK PREMIUM VYLEZÁ A ROSTE CCA 3 CM NAD ZEM. VYSÉVALA JSEM V PROSINCI, KDYŽ BYLO TAK TEPLO. DĚLÁM TO TAK UŽ ROKY A POKAŽDÉ UŽ NA PŘELOMU DUBNA A KIBĚTNA SKLÍZÍM HRÁŠKY. JEN PODOTKNU, ŽE ZROVNA SEN ZÁZRAKEM Z KELVENDONU NEMÁM VŮBEC DOBRÉ ZKUŠENOSTI, PROTOŽE ŠPATNĚ VZCHÍZÍ. JAK NEKUPUJU SEMÍNKA OD HOHEL GARDENU, TAK PREMIUM HRÁŠEK OD NICH SHÁNÍM KAŽDÝM ROKEM.MÁME NEJRADĚJI HRÁŠKY DŘEŇOVÉ A LETOS POPRVÉ VYSEJU I CIZRNU, COŽ SICE PRAVÝ HRÁCH NENÍ, ALE VÝTEČNÁ LUŠTĚNINA TO JE. MILUJU TOTIŽ HUMMUS.

 3. U nás se jaro projeví tím, že konečně mohou být otevřené dveře do domečku dokořán, což kočky milujou – mohou být hlavou venku a zadkem doma. Na zahradě všechno možný pučí a roste, hlavně tráva teda, a já jsem v práci od nevidím do nevidím a když nepracuju v práci, tak doma, takže prostě to jaro, obávám se, zas někam uprchne, aniž bych si ho všimla. Jo a do toho ještě Duben měsíc drabble, a mám vymalováno. Ale já si nestěžuju! Prostě to tak je. Frčím rokem jak ten pověstný Širón!

  1. Tak místo drabblování jdi raději ven, Bez urážky, nikdy jsem nepochopila smysl toho měsíce, psát mě nikdy nebavilo… A většina výtvorů, které jsem četla (drabble) nestála za ten čas, který tomu autoři věnovali.

   1. No ono každého baví něco jiného. Já před autory těchto výtvorů smekám, většina těch, co jsem četla se mi líbila. Já psát bohužel neumím, ale ty co to umí obdivuji.

    1. Mně se drabblata taky líbí – a taky bych to neuměla … hlavně každý den. Taky mi dá práci pořád propočítávat ta písmenka (i když vy na to asi máte automatické počítadlo). Už se těším, až si přečtu, jak to vypadá u Devíti koček

   2. Pak, bez urážky, nechápu proč čtením něčeho, co za to podle tebe nestojí, trávíš čas a nejdeš raději ven. Každý má holt jiné priority a mě psaní baví. To, co mě nebaví, nedělám a ani se k tomu nevyjadřuji.

  2. Ať se ti při vypukávajícím jaru hezky píše, Toro, a nezapomeň na nás s kočkou Shirocco.

 4. Jo jo, zlomyslné jaro 🙂
  Krokusy odkvetly, narcisy jsou v nejlepším, modřence, něco žlutého v kamení, trávu na dvorku jsem sekala o víkendu. Na rybníčku haraší kachny a Lukrécie nosí z pole jednoho ptáka za druhým. Soused pooral, obrátil hlínu a všechno co má křídla se slétlo a loví. A nekoukají kolem sebe, protože si nedovedu představit, jak takový opeřenec dokáže přehlídnout bílou kočku uprostřed čerstvě uvláčeného pole :/
  A venku je šestnáct stupňů. Řeknu páníkovi, ať zapojí venkovní vodárnu … a bude po jaru, ne? Nemám ještě počkat?

 5. V naší zahrádce kvetou žlutě mini narcisky a růžovými kvítky kalina bodnantská, ta ale kvete už někdy od ledna. Zlatý déšť se teprve na svou příležitost chystá. V truhlících mám primule a zítra, nejpozději pozítří ponořím ruce do hlíny a osázím další truhlíky maceškami.
  Zahrada ožívá nejen flórou, ale i faunou. Pozorovala jsem dnes dva konipasy, jak skotačili a pásli se na pažitu. Ti mi tu přes zimu chyběli!

  1. Tak konipasy jsem ještě letos neviděla – no, možná netouží být ve společnosti bagru 😛 Ovšem krtek maká – nejspíš považuje hloubení příkopů za výzvu… (angel)

 6. Včera jsem si užila jara až dost. Přeházela jsem kompost, který je vcelku na nic, protože je hrubý a kyselý, tak akorát pod borovice. Ale pěkně jsem se zřídila, jako vždy, když se pustím do něčeho takového. To aby bylo za plotem, kam není od nikud vidět jarně uklizeno (fubar) .
  Ale zítra už budu fit, tak budu pokračovat. Doupravím korunu letní švestky, očistím ocelovým kartáčem třešen a višeň. To udu provozova ekvilibistiku na žebříku.
  Už mi kvetou botanické tulipány, krokusy a sněženky. Forsytie se chystá kvést.
  Na Velikonoční pondělí jsme byli s pánečkem a Ajvi za Tišnovem směrem na Vysočinu, takže nějaké fotky jsou tady:

  http://dig.rajce.idnes.cz/Krivos%2C_pereje_Kalskeho_potoka/

  1. Alex, ty se svými zády přehazuješ kompost??? Nejsi náhodou nějaká… hyperaktivní (wasntme) 😀

   Jinak máš bezvadné fotky z krásného výletu. A ty kytičky na závěr! (inlove)

 7. Nikdy jsem si nepřála Arabelin prsten víc než u příležitosti, kdy někdo z okolí pronese větu .. a při této příležitosti …
  Představte si to, otočím, zavřu oči a je to. Žádný haldy suti, žádný bahno vůkol, žádná rozkoreněná zahrada, chjo. 😀

  1. Jejda Abyt, já také sním vždy, když mě čeká nějaká pohroma v podobě přestaveb, malování atd. Takový prsten, nebo kouzelná hůlka, nebo to alepoň ZASPÁÁÁT!

  2. Abyt, já bych si ho teď TAK přála!!! Ten prsten 😀 Nebo aspoň, aby to bylo už hotové… (blush)

 8. U nás už zlatý dážď odkvitá a je také teplo a sucho, že cez sviatky okopaný a odplevelený záhon pod barákom už musím polievať. Rozsadila som hosty (funkie), čo prežili rozkopávku, tak do začiatku potrebujú trochu pomôcť. Ľaliovky (denivky) už majú skoro 40 cm, neviem kam sa tak ponáhľajú, keď kvitnúť majú až niekedy v júni? Ráno, keď idem k autu, voňajú v chladnom vzduchu už naplno rozkvitnuté marhule a broskyne, kvôli nim dúfam, že už nebude mrznúť. Škoda, že toto najkrajšie obdobie u nás tak rýchlo odcvála, teraz už sa to bude hnať jak o život – čerešne, pivonky, orgován, kosatce, ľalie… A keď rozkvitnú slnečnice, je už prakticky po lete a Vianoce sú zas na krku 😀 … Ale nie, do hlavy prosím niee, treba si teraz tú jar užiť a to poriadne (sun) (aj za cenu boľavého chrbta – aktuálne som majiteľkou jedného takého)

  1. Km11, kdybys tak krásně nepopsala to jaro, tak bych tě za připomínku Vánoc TEĎ asi… nepochválila (chuckle)

 9. Včera jsem vykopala z vyhozeného(někým) květníků takové pokryvné rostlinky, něco jako fialky a nasadila na oplocenku. U mně bude „při té příležitosti“ velmi brzo, budeme dolaďovat koupelnu a při té….. asi teda malovat.Chjo.
  A tady je pár fotek ze včerejška, z mého rodného města od milované řeky, s dalším novým mostem a pár fotek z libosadu Michalov, prastaré magnolie.

  http://www.rajce.net/a12585670

  1. Jenny, předělávaná koupelna je děsivej opruz (u nás před dvěma lety:)), ale ten výsledek obvykle stojí za to! 🙂
   A foť svoji oplocenku, mě to místo zajímá! (inlove)

 10. Jasně, jaro je tu! Odkvétají mi krokusy (dva, ostatní asi padly za potravu hryzcům 🙁 ) Kvetou mininarcisky, tulipány už vystrčily všechny lístečky a hyacinty začínají ukazovat na květ. Včera jsem vypustila vodu z jezírka – předtím vylovila ropuší vajíčka a asi osm larev vážky – a napustila čistou vodu. Všechnu žoužel jsem tam poctivě vrátila, snad se jí bude dařit. Dneska na dně sedí skokan hnědý i se skokanicí 😀 Do skleníku jsem vysela spoustu letniček. Ať žije jaro (f)

  1. Lído, tys nadšenec! (inlove) Ropuší vajíčka bych asi dala, ale ty larvy určitě ne, brr 🙂
   Tak ať ti ty kytičky hezky vyjdou… (f)

 11. Pardon, o čem to mluvíte? Jaro? To je to období, kdy všechno pučí, ptáci se namlouvají, slunce se schovívavě uculuje? Tak to tady nemáme. Ještě čekáme. Na ten až brutální nástup, kdy udýchané jaro musí využít ten krátký čas, který mu na severu byl vyměřen. Je nuceno poměrně rychle ustoupit létu, tak s oroseným čelem neví, kam skočit dřív. Ale ještě ne, teď jenom malinko natahuje ručičky, aby se sem tam něčeho nesměle dotklo. Ale přiřítí se!
  Tuhle o svátcích bylo jeden den v Praze devět stupňů, v Oslo také devět. Česká média mluvila o chladném dnu, norská si pochvalovala, jak je dneska příjemně.
  Všechno je relativní, že ano.

  1. Nechcu rýpat (chuckle) , ale na dnešek u nás hlásají až jednadvacet stupňů … to je už i na naše poměry teploučko. A já už čtrnácte dnů chodím v tříčtvrťácích a vestě (to jsem zvědavá, jestli mne Beda předběhla).

   1. Styď se! Dneska jaro zacouvalo daleko pryč a na terase máme 4,6 stupňů. Ale přeju vám.

   2. Jsem se právě celá schvácená (whew) vrátila z pochůzek po doktorech, šla jsem parkem, napřed jsem odložila lehkou bundu a po té i svetr. V triku bez rukávů mi bylo báječně. Jaro je tady (sun) (a já jdu na ta okna)
    Na balkoně mám 24°C

  2. Jano, na norské tryskové jaro, kdy se spolu umějí v jednu chvíli míchat jarní i letní kytky se dobře pamatuju – a máš pravdu, je takové chudák uštvané, ale velmi krásné 😀

 12. No, měla jsem krásný hyacint- do dnešního rána, než se po něm přehnala malá tříbarevná katastrofa. Mininarcisky ještě žijí, zatím uštípla jen jeden (sprintovala po zahradě s narcisem v hubě). Kvete meruňka a sousedům mandloně (luxusní pohled).
  A protože jsem před pár lety měla zahradu ve stavu tankodromu, když jsme dělali studnu a zakopávali do země automatickou závlahu, hluboce soucítím.

  1. Jak to tak čtu, tak si říkám, jak je fajn, že máme jenom dvorek s „trávou“ – když Ernest vyrve sedmikrásku, fialku či pampelišku, tak to není ani poznat (rofl) … a ty díry se tam taky ztratí, holt loni byly hory po krtkovi, letos jsou doly po Ernovi.

  2. Už kvetou stromy??? No jo, ÚJM! 🙂

   Když si představím Karamelku s narcisem v hubě, vidím Daníka s mým posledním převislým muškátem tamtéž 😀

 13. Právě jsem posnídala oblíbené kukuřičné lupínky se zakysanou smetanou a banánem. Zvířectvo je také nakrmeno a k obědu bude brguláš od včerejška. Takže oblékám pracovní oděv a jdu zanořit prsty do hlíny. Předzahrádka už volá mocným hlasem po jarní údržbě. Loňský rok nepřežilo několik levandulí, tak zbylé musím nějak atraktivně přemístit. A plot, který byl souvisle obalený břečťanem, také musím nějak opravit. Břečťan padl kvůli opravě chodníku a má škaredé díry. Na záhonku kvetou dva (slovy dva) zapomenuté narcisy, jeden hyacint a pár trsů fialek. Lístečky pučí na hlohu a habrech v živém plotu. A josta, co jsem koupila v zimě a pěstila v květináčích na verandě, už má malinké lístečky. Ale muškáty na té verandě kvetou jako divé a sklidila jsem první letošní jahůdku. Žádný zázrak – truhlíkové jahody jsou také, zatím, na verandě v teple. Ale stejně, jahůdka žádnou chuť neměla. Sousedům kvete nádherně „zlatý déšť“. Odcházím krtkovat.

  1. Jo a nahoře u Rajstny kvetou mandloně. Krásný pohled je na vinohrady, pečlivě ostříhané a vyvázané. Každý druhý pás má půdu zoranou a v lichých roste travička. Velmi úpravné a dekorativní. Krajina si oblékla módní proužek. Hnědý a zelený.

   1. No pravda – jarní vinohrady mám ráda. Když už jsou vyvázené do obloučků a už už vyrašit první lístečky. Kdepak – krajina s vinohradem má obrovské kouzlo, té se máloco může rovnat.

  2. zlatý déšť jsm eráno obdivoval ai před naším panelákem…poupata byla jak plamínky..nádherně pokvete…

  3. Zanořím prsty do hlíny a bude tam díra po nějakém hryzci, ještě mě kousne. Anebo se mi nachladí klouby anebo uklouznu na blátíčku protože naše psí horda má vyběhané cesty v bývalém trávníku. Ještěže to není englickej ale jen Podhorskej (headbang)

  4. Pitrýsku, ty jsi kupovala jostu ? To jsem ti mohla dvě sazenice poslat. Mám je krásně zarostlé v květináči

   1. Děkuji za nabídku, je to moc milé. Ale pozdě bycha honiti.
    Na jostu mě nalákala YGA. Jednou mi přivezla skleničku jostové marmeládky. Tak moc mi chutnala, že jsem se uhamounila a, že si jostu sama vypěstuji (když už jsme zakoupili zavařovací hrnec). Tak jsem zvědava, kolik se na stromečcích urodí a hlavně kdy to bude.

 14. U nás byly dvě louky plné krokusů, jenže peníze mají větší moc než příroda a tak se to rozprodalo na stavební parcely a je po krokusech.

  1. Ježkovooko!!! To je škoda! V CHKO Bílé Karpaty na takový zázrak přírody zvou turisty na kukandu.

  2. Marska, u nás pri Senci rozpredali na stavebné parcely areál starej tehelne, kde v hlinitých svahoch hniezdili zákonom chránené včeláriky zlaté (česky vlha pestrá http://1url.cz/StzZ3). Ochranári protestovali, petície sa podpisovali, nič nepomohlo, peniaze a ponáspotopizmus opäť zvíťazili…

   1. KM11. To znám, tu bezmocnost. Chystám článek o něčem podobném. Chamtivost, bezohlednost a tupost!

  3. Maruško, to se ani někdo nepokusil ty cibulky (aspoň nějaké) ve vhodnou dobu vyšťourat a přesadit? No jo, já vím 🙁

   1. dne jsme se byli podívat a opravdu po krokusech není ani památka, za to tam stojí dva nové baráky a třetí asi bude. Ale asi o kilometr dál jsme objevili ty samé krokusy, měli jich plnou zahradu tak se asi někdo pokusil. Byly modrobílé.

 15. Zahrádku nemáme, jaro se u nás bezpečně pozná tak, že se mnou není k vydržení. Touláááát!
  No, zítra je první trek, potom budu chvíli hodná (angel)

 16. No tak já budu asi jaru nejblíž – tady už je zlatý déšť v plném květu, kvetou narcisy a už jsem viděla i tulipány. Fialky taky kvetou. Navíc začínají kvést trnky a meruňky! Tak doufám, že už mráz nepřijde. A hlavně – už jsem viděla kvést bílou magnolii a ty růžovofialkové mají už táááákhle veliké pupeny … a ptáci ráno řvou o život.

 17. DEDE, NA MÉ ZAHRÁDCE UŽ KROKUSY DOKVÉTAJÍ A MOJE OBLÍBENÉ SKALKOVÉ TULIPÁNY UŽ MAJÍ NASAZENÁ POUPATA. MERUŇKA JENTAKTAK ROZPUKNOUT A LÍSTEČKY MAJÍ ZATÍM POUZE JOSTY A JEDEN ČERNÝ RYBÍZ.NĚCO MÁLO ZELENÉHO JE NA MALINÁCH. ZATO MI UŽ KRÁSNĚ ROSTE CELOU RODINOU OBLÍBENÝ A UŽ V OPROSINCI VYSAZENÝ SUPERRANNÝ HRÁŠEK PREMIUM.ZROVNA V NEDĚLI JSME S PETRUŠKOU OSELI TU HOLINU KOLEM NAŠEHO SEZENÍ POD JAVOREM, TAKŽE VŠČERA A DNES JSOU TRAVNÍ SEMENA DOSTATEČNĚ ZALITA VYDATNÝM DEŠTĚM. CELOU STŘEDU UN NÁS LILO JAK Z KONVE,TAKŽE VŠE POLETÍ VZHŮRU VELMI RYCHLE. MÁM OSAZENÉ VŠECHNY PYRYMIDY. V JEDNÉ JE JARNÍ ČESNEK, DALŠÍ TŘI SKRÝVAJÍ ČERVENOU I ŽLUTO CIBULI, ZÍTRA MI KONEČN MÁ DOJÍT JAHODNÍK, KTERÝ DLOUHÉ PODZIMNÍ I ZIMNÍ SUCHO DOST POŠKODILO.TAKY SNAD DORAZÍ DALŠÍ PŘÍRŮSTKY DO BYLUINKOVÉ ZAHRÁDKY. I KDYŽ SE SICE ŘÍKÁ, ŽE MEDUŇKA JE PLEVEL,CO DOKÁŽE ZAMOŘIT PŮL ZAHRADY, U MNE SWE MEDUŇCE NEDAŘÍ. VYPĚSTOVALA JSEM SI NĚKOLIK ROSTLIN ZE SEMENE, ZAHYNULY VŠECHNY.JIŘÍ SI DOVEZL MEDUŇKOVÉ ODKOPKY ZE ZAHRADY SÉ MATKY, ALE ANI TYHLE ROSTLINY NEPŘEŽILY NÁŠ JÍL,KTERÉHO JE ZDE TÉŽ AŽA. KDYŽ JIŘÍ RYJE, MUSÍ RÝT JEN NA PŮLKU RÝČE HLUBOKO, JINAK ,CO SE DOSTANE NAHORU, ZHROUDOVATÍ A NEJDE POŘÁNĚ ROZBÍT. VÁPNÍM DOST, ALE MUSÍM BÝT TAKY OPATRNÁ, PROTOŽE ZAS BY VÁPNÍK ZABRÁNIL VSTŘEBÁVÁNÍ JINÝCH ŽIVIN.VŠECHNY VOLNÉ A KARTRÓNEM NAMULČOVANÉ ZÁHONY MÁM ČÁSTEČNĚ OSETÉ SALÁTEM ,ŘEDKVIČKAMI A ČERVENOU ŘÍPOU, ALE NA ZBYTKU NEZAKRYTÉ ZEMĚ UŽ ROSTOU PĚKNĚ ROSTLINY SVAZENKY VRATIČOLISTÉ, ABY BYLO DOST PASTVY A, TAKY SE PŘILÁKALO DOST VŠLIJAKÉHO UŽITEČNÉHO HMYZU NA OPYLENÍ. nĚKTŽEROU SVAZENKU NECHÁM VYKVÉST, NĚCO ZARYJU JAKO ZELENÉ HNOJENÍ. I TO UŽ MÁM DÁVNO V ZEMI A PO DEŠTÍCH ČEKÁM, ŽE SE ZAZELENÁ.ZKRÁTKA JSEM NEČEKALA, AŽ SE JARO ZEPTÁ… NA VNITŘNÍCH PARAPETECH UŽ MI KRÁSNĚ VYRŮSTAJÍ PĚKNĚ SILNÉ SAZENICE PAPRIK, KTERÉ SI PĚSTUJU ZE SEMEN, NA RAJČÁTKOVÉ ROSTLINY TEPRVE ČEKÁM. NĚJAK JSEM LETOS ZASPALA JOZEFA, TAKŽE SEMENA JSME SELY AŽ O VELIKONOCÍCH S NAŠÍ PWETROU. oNA MÁ PETRA LEPŠÍ OČI A DALEKO ŠIKOVNĚJŠÍ PRSTY, TAKŽE JÁ DĚLALA DŮLKY DO ZEMĚ A ONA VYSÉVALA DO VANIČEK SEMÍNKA.MYSLÍM, ŽE I TO VÍC JAK TÝDENNÍ ZPOŽDĚNÍ RAJČATA DOŽENOU.MYSLÍM TAKY, ŽE UŽ TAK ZA TÝDEN BUDU SEKAT PRVNÍ TRAVIČKU.NE TU NOVOU, ALE UŽ DŘÍVEJŠÍ TRÁVNÍKOVÉ KOUSKY.ALE NĚJAK STÁLE NEVĚŘÍM, ŽE SE VÝRAZNĚ OTEPLÍ. PTÁCI TOTIŽ DENNĚ NĚKLIKRÁT DOSLOVA VYMETAJÍ SLUNEČNICI V KRMÍTKU. JE JICH ČÍMDÁL VĚTŠÍ HEJNO A KRMÍ SE JAK NEZAVŘENÍ. A DOKUD PTÁCI TAKTO ŽEROU, NEBUDE JEŠTĚ TEPLO. NEVÍM, JAK TO TY PTÍCY POZNAJ, ALE FAKT KDYŽ SE TAKTO LÁDUJOU, JE V NOCI VŽDY KOLEM NULY A NENÍ TEPLO ANI PŘES DEN.UVIDÍME, CO A JAK BUDE. A DEDE, NESTOJÍŠ O NOVÉ KROKUSY? MNĚ SE VELMI ROZMNOŽILX TX VELICE RANÉ, SVĚTLOUNCE FIALOVÉ A MÁM HODNĚ I TEMNĚ FIALOVÝCH. JEN ŽLUTÝCH JE ZATÍM MÁLO, PROTOŽE TĚCH JSEM HODNĚ DALA NAŠÍ VĚRCE, KTERÁ SE DO ŽLUTÉ ZAHRADY ZBLÁZNILA, TAKŽE ŽÁDNOU JINOU BARVU NECHTĚLA.MÁM TEDY NAVÍC CIBULKY TEMNĚ A I SVĚTLEFIALOVÝCH KROKUSŮ. NETUŠÍM SICE, CO ŘEKNE JAJKA, KTERÁ MÁ FAK ZKUŠENOSTÍ HODNĚ, ALE U MNE TO DLOUHO VYPADALO, ŽE KROKUSY PO MÝCH ZÁSAZÍCH DO HLOUBKY ZEMINYNEPŘEŽILY. pO ROCE SE ALE ZAS OBJEVILY A MNOŽÍ SE MI OSTOŠEST I TAM, KDE JE OPRAVDU NECHCI. NABÍZÍM TI CIBULKY, POKUD MÁŠ ZÁJEM. NEBYLO BY JICH MNOHO, ALE I MÁLO SE DOBŘE ROZROSTE.

  1. LENKO, TY UŽ MÁŠ SEZÓNU V PLNÉM PROUDU, TAK AŤ SE DAŘÍ! (wave) (inlove)

   PÁR KROKUSŮ BYCH NA ZKOUŠKU BRALA, DĚKUJU! ZKOUŠELA JSEM VYSADIT KUPOVANÉ CIBULKY KROKUSŮ, ALE NĚJAK SE JIM TU NELÍBÍ…

   1. DEJ VĚDĚT, JAKÉ KROKUSY BYS CHTĚLA. MÁM JEMNÉ LILA KVĚTY, JKTERÉ JSOU TAK RANÉ, ŽE ČASTO PŘEDBĚHNOU I SNĚŽŠNKY, PAK MÁM I TEMNĚ FIALKOVÉ, KTERÉ SE MI OPRAVDU MNOŽÍ I TAM, KDE JE MÍT VÁŽNĚ NECHCI. ŽLUTÉ BYCH TI DALA AŽ PŘÍŠTÍ ROK, PROTOŽE TĚCH MÁM DALEKO MÉNĚ, NEŽLI TĚCH FIALOVÝCH. POKUD JSEM ČETLA SPRÁVNĚ, MÁ NĚJAKÁ TVOJE SOUSEDKA KROKUSY NA ZAHRADĚ,TAKŽE BY TI MOŽNÁ PORADILA, JAK NA NĚ V TOM JÍLU. JINAK KROKUS JE OPRAVDU NENÁROČNÝ A MNĚ SE MNOŽÍ I VTOM JÍLU DOCELA DOBŘ. MOŽNÁ, ŽE DĚLÁŠ CHYBU V HLOUBCE ZASAZENÍ. ON KROKUS ZATAHUJE PO ODKVĚTU OPRAVDU DO HODNĚ VELKÉ HLOUBKY,TAKŽE POKUD BUDEŠ CIBULKY OPRAVDU CHTÍT. MI USÍM JE VYRÝT UŽ NANÍ, ABYCH VŮBEC VIDĚLA A NAŠLA, KDE BYLY A KVETLY. ZÍTRA TI NĚJAKÉ CIBULKY OBOJÍCH VYRYJU. AŽ TROŠKU OSCHNOU, POŠLU TI JE V BUBLINKÁCH. A NÁVOD NA HLOUBKU A ČAS VYSAZENÍ TI POŠLU ZÁROVEŇ. MOŽNÁ, ŽE NĚKDO ZE ZKUŠENĚJŠÍCH BUDE PROTI ZÍTŘEJŠÍMU VYRÝVÁNÍ KROKUSOVÝCH CIBULE PROTESTOVAT, ALE JÁ TAKTO DAROVALA OBA DRUHY A DNESKA UŽ ZDOBÍ JEJICH KVĚTY OKOLNÍ ZAHRÁDKY. MOŽNÁ, ŽE BUDU MÍT ŠTĚSTÍ A VYŽEBRÁM O VÍKENDU TY KRÁSNĚ SNĚHOBÍLÉ KROKUSKY OD JEDNÉ STARÉ PANÍ, CO JICH MÁ OPRAVDU PLNIČKOU ZAHRÁDKU A MÁ VŠEMOŽNÉ BARVY. TY KROKUS NA NĚJAKÝ ČAS V JEJÍ ZAHRADĚ ZMIZELY. BYLO TO V DOBĚ, HBNED POTOM, CO TAM TAKY ŘÁDILI ZEDNÍCI. MAJITELJKA OPRAVOVALA FASÁDU A MĚNILA OKNA, TAKŽE TO ŘÁDĚNI TRVALO DOST DLOUHO. JE ZAJÍMAVÉ, ŽE TY KROKUSYN NĚKDE NĚAJK PŘEŽILY, TAKŽE ZAHRÁDKA UŽ ZAS HÝŘÍ BARVIČKAMI. MÁM KROKUSY MOC RÁDA, I KDYŽ JSEM SI UŽ I NĚKTERÉ BARVIČKY DOKOUPILA. MNĚ SE KROKUSY DAŘÍ DOBŘE A MÁM JÍLOVÉ PODLOŽÍ TAKY.RYJEM JEN NA PŮL RÝČE, ABY SE JÍL NEDOSTAL NA POVRCH ZÁHONŮ. ZÍTRA TEDY VYRYJU A PAK POŠLU.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN