BTW: Dárek pro dámu?

0329dar1_1Co myslíte, že by mohlo potěšit dámu? Květiny, šperk, parfém, lístky na něco uměleckého, malá kolekce čokoládových úžasností? Ach ano, dokážu souhlasit se vším, vůbec s tou čokoládou. Ovšem co třeba takový rudl?

 

Musím uznat, že stane-li se člověk dámou na vsi, získá pojem „vhodný dárek“ zcela nové rozměry. Doteď si pamatuju, jak jsem si před lety koncem února koupila fůru drobného štěrku na parkovací místo, protože se mi z toho bláta kolem nás už chtělo plakat a při cestách do Prahy se hlídačkám na wc v metru nelíbilo, že se snažím si u umyvadel utírat boty a čistit šosy dlouhého kabátu – inu dáma přece nemůže být bahňák, že ne? Navíc obvykle tou dobou bývalo v Praze sucho a vysvětlujte, že pořád ještě nemáte příjezdovou cestu…

Dáma na vsi však ocení i další vychytávky – ke svým čtyřicátinám jsem třeba dostala vedle klasického parfému i úžasnou sekeru Fiskars. Popravdě mě už napadlo, že si Martin dost věří, protože v následujících letech jsem ještě dostala dva japonské kuchyňské nože vyráběné podobným způsobem jako samurajské katany. No, a coby dáma, kupující jehněčí a krůtí maso v podobě celých zvířat (stažených a vykuchaných, naštěstí:)), jsem ocenila i nápaditý dárek v podobě profesionálního sekáčku a řeznického špalku.

 

Rudl:))

Rudl:))

 

Ovšem jsem i dáma s psíčky! Takže objednávám granule obvykle v balení 2 x15 kg a konzervy pro psy beru ve svém oblíbeném balení 24 x 800 gramů, což znamená balíky, nad (pod?) kterými hekají i řidiči kurýrních služeb. Ovšem jak roky jdou, stále méně odpovídám oné Pratchettově vizi správné venkovské ženy, která bez problémů unese pod každou paží prase a v lese utluče dotěrného vlka zástěrou. Moje schopnost a hlavně ochota nosit břemena klesá rychleji, než jak naskakují čísla označující můj věk, přičemž silní synové už doma jaksi došli.

A tak jsem minule dostala ten pravý dárek pro jemnou dámu – rudl! To je úžasná vymyšlenost násobící schopnosti člověka přesunovat břemena. O tom vědí své například skladníci, dopravci a stěhováci – jak jinak dostane třeba samotný muž pračku do třetího patra? Nevymýšlím si, to je fakt stalo!

A tak máme doma rudl. Už nemám například potíž převézt si pytel granulí z venkovní komory do kumbálu, kde je skladuju v plastových kontejnerech pro aktuální použití. Rudlík pomůže s plnou popelnicí, s krabicemi plnými konzerv, s pytli se zahradnickým substrátem a kůrou, a pokud to opravdu potřebuju, přivezu si na něm do Domu i polena, vůbec, když mi kolečko zničili zedníci. Na rudlu jsme stěhovali mrazáky i ledničku. No řekněte, není to skvělý dárek pro dámu?:))

 

A tak se dnes ptám úplně jednoduše – na dárky, které vás třeba v první chvilce zaskočily, na dárky, jejichž užitečnost překonala konvence, na dárky překvapivé a nezapomenutelné. Tak co to bylo u vás?:)) A ještě něco – používáte doma rudl?

 

 

Ari, granule a rudl. Nenechte se mást malým pytlem - ty granule jsou za studena lisované, takže tohle je opravdu 15 kilo!:))

Ari, granule a rudl. Nenechte se mást malým pytlem – ty granule jsou za studena lisované, takže tohle je opravdu 15 kilo!:))

Aktualizováno: 28.3.2016 — 21:19

72 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Milá Dede, to je úžasná inspirace pro dárek k nadcházejícím mužovým narozeninám. Také pořád tahá pytle s granulemi pro králíky, šrotem pro slepice a jakýkoli další těžký náklad, občas to vozí na kolečku, ale do něj se to musí zvednout a pak zase vyndat. Rudl je báječné řešení, díky!!! 🙂 Už je objednán!!! 🙂

 2. připomínám 9.4. DUBENÍ v KLADRUBECH n/L..sraz v 11 hodin v Císařském hostinci, napřed oběd, potom prohlídka celého areálu hřebčína i se zámkem..

 3. U nas se jednu dobu tenhle druh darku znacne vymknul z ruky. To kdyz prednosta trpel iluzema, co vsechno doma udelame vlastnima rukama. Tak to jsem pak dostavala darky ve forme velmi drahych hobliku znacky Stanley, mahagonovych prken a podobnych veci. To jsem opravdu byla prekvapena. Ale musim rict, ze Chet umi obdarovat I moc peknejma vecma, a vzdycky je za tim hodne premysleni.

  1. Tedy Hanko, mahagonové prkno jsem nikdy nedostala 😀 Ale jinak věřím, že Chet své dárky promýšlí, vypadá na ten typ (inlove)

 4. Komentářů je tu hodně, přečtu si je později, teď musím jít sázet sazenice na záhony. Takže jsem jen přečetla článek a hlásím se k majitelům rudlu. A dokonce máme stejný, jako na obrázku, jen bez těch elegantních držadel. Máme totiž český, koupený myslím v železářství v Klatovech a oba jsem se tenkrát shodli, že to bude věc velice užitečná 🙂 No a teď ho máme tady a je k nezaplacení, velice často používán. Převážíme na něm těžké květináče, cementové „přezce“ a dlaždice, prostě všechno možné. Také už podle toho vypadá, je otlučený, troche rezavý, ale dále skvěle slouží.

  1. Páni, Maričko, vy jste stěhovali rudl z Evropy za oceán? 🙂 Tomu říkám oddanost věci… (inlove)

 5. Teda dámy, vy jste zde všechny takové zdatné a emancipované! Mně by si nikdo nedovolil dát darem sekeru, sekačku nebo nářadí, poněvadž by nemohl očekávat jejich vřelé přijetí. Zrovna jako MLP by nejásal nad novou pánví nebo kráječem cibule. My máme svoje sféry působnosti velmi konzervativně rozdělené.
  Jo a rudlík doma nemáme (tomu se ovšem trochu divím (chuckle) ).

 6. Taky jsem byla vytrénovaná k neustálému tahání těžkých břemen. Mohl za to můj dlouholetý koníček potápění, kdo někdy vlekl kompletní výstroj včetně zátěžových olov a ocelové flašky, ví, o čem mluvím. Ale s radikální změnou poměrů v oblastech, kam jsem jezdívala, jsem tenhle koníček vloni definitivně zabalila. Do loňska jsem ještě také bydlela v domě a mým velkým pomocníkem byl celá léta klasický modrý dvoukolák s nafukovacími kolečky. Odvozil všechno – pytle hlíny, pytle granulí, pneumatiky, různý zahradnický materiál, prostě co se dalo. Kromě toho jsem měla takový speciální rudlík na popelnici, protože tu jsem musela vyvážet od domu na roh ulice, přímo k našemu domu se popeláři neobtěžovali. Jednou jsem jako dárek, vyžádaný, dostala bezva akumulační prořezávací pilku na stromy.
  V bytě se bez takové techniky obejdu, ale bez čeho se tedy rozhodně neobejdu, je taška na kolečkách. Je mi jedno, že hlupáci se tomu vysmívají, já rozhodně nemíním tahat pytle bentonitového steliva nebo basy minerálek jen tak v rukou, a to ani od auta do baráku. Při čtyřech kočkách kupuji některé granule v 10kg pytlích a ne vždycky mi je dovezou až před dům. A po přestěhování jsem v místním malém supermarketu, ke kterému se ani nedá zajet autem, objevila skvělé kočičí stelivo, tak si ho odtamtud vozím v tašce na kolečkách. (MMCH, zajímavé je, že ti různí troubové se posmívají taškám na kolečkách, ale nikdo se nesměje kufrům na kolečkách. Přitom účel je tentýž, netahat těžký náklad v rukou 😀 ).

  1. Tapuz nikdy se nesměju taškám na kolečkách – mám ráda svá trucovitá záda 🙂 Ostatně jak jsem kdysi psala článek z Barcelony, kde jsou běžně v supermarketech zaparkované desítky těchto tašek a nikdo se za ně nestydí. A některé jsou moc hezké 🙂

  1. Věř, že u nás půlhodina nestačí 🙂 a máš vidět, jak zuřím, když mi dojdou baterky v půlce patra
   😀
   😀
   😀

   1. Hele a umeje to i žaluzie? Že bych nadělila krásný dárek Bimboušovi, protože u nás okna meje on. Je to dané historicky, po tom, co jsem několik oken při mytí vysklila a sklenář nás s nima poslal do paďous, ujal se této funkce Bimbo.

    1. to jsem nezkoušela a myslím, že k tomu nejsou uzpůsobené- jsou tenké, neukotvené na pevném a přece jen potřebuješ trochu síly …

  2. Mám ho, sice ne Karcher, ale Leifheit, ale můžu potvrdit, že je to skvělá věc. Mám k němu navíc ještě tyč, takže to zvládnu všechno ze země bez lezení.
   Nicméně, mám taky třípokoják, ale i když to jde krásně od ruky, necelá půlhodina mi tedy nestačí. Ale je to super, to je fakt.

  3. sharko vřelé díky za odkaz, konečně jsem se rozhoupala a hned jsem objednala, takže ano, letos uvidím i přes zavřená okna, jak jaro přichází (chuckle), tedy když je i umyju, no ale s takovým krásným udělátkem, to se snad poprvé v životě těším na mytí oken (clap)

   1. Jak jsem stará, tak tento čistič mám už asi rok a zatím chválím. Máme 27 oken v baráku-půlhodina nestačí. 🙂

   2. není zač Olčavičko, sice si musíš vychytat sklon a rychlost, ale jak si ten grif zažiješ, půjde to skoro samo…
    velkým pomocníkem je rozprašovač, minimalizuje se tak spotřeba vody…

    1. rozprašovač je tam slíbenej jako dárek, tak budu i rozprašovat
     se teda fakt těším, ale běda, jak mi to nepůjde… (chuckle)

 7. Tak my máme doma taky rudlík, ale ne tak krásný – samo domo – kolečka z nějaké staré kárky, rukojeti navařované, ale na stěhování pytlů brambor nebo květináčů na zahradu k nezaplacení…Jinak já dostala ke třicetinám vrtačku Bosch, k pětatřicetinám rycí vidle Fiskars a ke čtyřicetinám kompresor..nějak mě to zlato a diamanty míjejí, předpokládám že k padesátinám bude ta sekera Fiskars nebo vertikutátor…a já bych tak ráda třeba vířivku nebo houpací síť 🙂

  1. Minko, musíš intenzivně naznačovat! Ta vířivka k padesátinám je bezvadnej nápad, toho se drž. (nod) Že mě to vlastně nenapadlo dřív! (chuckle)

 8. OT- tak jsme včera Karamelku zvážili a má statečných 1,9 kg- to je dost, na to, že v dospělosti má mít tak osm, což asi mít nebude, asi bude větší jako naše holky. Obešli jsme blok rodinných domků a strakatice měly viditelně zlomyslnou radost, že štěněti se nelíbí obojek a vodítko. Na zahradě pak lítala kolečka jako na rallye, nažrala se a odpadla 🙂

  1. Skoro dvě kila radosti – ó vy se máte:)) Co kocouři, zapojují se? (inlove)

   Stejně se musím smát mírné zlomyslnosti Borůvky a Světluch, už jen proto, že si přitom vzpomenu na ksichty, jaké dělala na bílého skřeta naše černá madam 😛

   1. Oriášek si včera vedle štěnice lehl na bok a chvilku se nechal od Karamelky valchovat- ovšem když po něm přeběhla, tak se zvedl, setřepal mrně a odešel 🙂

 9. Na tom rudlu mne udivila na růžová „Déčka“ , jako úchytky, prostě stylové. Rudl by se sešel ale na oplocenku bych potřebovala sem tam mužskou ruku, třeba pro odvlečení kamene do kopečku ale mužské ruky nikde nemají, žádný
  e-shop, prostě nic. :-))

  1. Jo Jenny, na tom hodně je – ještě bych dodala, že pátráš po ochotných mužských rukách, ne? Když už si to člověk koupí, tak aby to ještě nemusel přemlouvat a uplácet! (rofl)

 10. Tak rudl jsem ještě nedostala, ale třeba větší zavírací nůž do kabelky ano, taky dýku z 200 let staré oceli a v době finanční nouze jsem dostala k svátku kanystr benzínu 🙂 O rudlu zauvažuju. Záda jsem v loterii nevyhrála a tahat se mi při aktuálním nedostatku mužské síly nechce.

  1. Dýka je taky dobrý dárek! 🙂 Otvíráš s ní obálky s účty nebo pro ni máš důstojnější práci? (wasntme)

   1. Ehm, kdyby nebyla od nejznámějšího brněnského zbrojíře, asi bych ji chlapcům půjčila na šerm- takhle mi visí na zdi a kochám se s ní. Otvírat s ní obálky by byla velmi náročná činnost, je to opravdu velká dýka, váží určitě přes kilo.

    1. Tedy je to spíš dagger? 🙂 Nevím, jak se to řekne česky… (čtu pokleslou literaturu převážně anglicky 😛 )

 11. Z nejakého neznámeho dôvodu je to u nás tá rudla, teda rodu ženského 🙂 V dome je to určite neoceniteľný pomocník, v paneláku by som ju asi moc neužila. Najlepšie darčeky dostávam tradične od kamošky dlhoročnej, od nej mám aj sadu nožov, s najväčším z nich som teraz cez Veľkú noc hladko prerezala ešte trochu namrznutú kačku napoly a opäť som si ho pochvaľovala. Inak dnes dočítavam, nebola som moc online cez sviatky, zato ma podľa tradície na Bielu sobotu opäť vytopili (naposledy pred 4 rokmi na Veľký piatok) a vinníka niet, nikomu sa nič nestalo, všetci nado mnou mali všetko suché… Tak buď mi v kúpeľni na plafóne vyrazil prameň čistej studenej vody, alebo niekto zatĺka (headbang) To sú zas radosti bývania v činžiaku…

  1. No, kdyby tě aspoň obléli na Velikonoční pondělí, tak bys to mohla brát jako lidový zvyk …

  2. KM11, Yga je zvíře a rozesmála mě, nicméně chápu, jak je to zoufalé když ti v bytě tryská voda odněkud, odkud by neměla… Co na to řekli instalatéři? Máš velké škody? (hug)

   Jinak my jsme byli dlouhá léta osudem předurčeni jako ti, kdo vytápějí (eh, nad námi už nikdo nebydlel, tam byla jen občas protékající střecha) a často jsme o to taky neměli tušení, protože to vznikalo buď ve stoupačkách, nebo to protékalo neviděno z venčí pod vanou (asi přímo do díry v panelu, co já vím)
   Každopádně jsme se vždy dohodli a škody platili z našeho pojištění (byli jsme dobře pojištěni 😛 )

   1. Zhodou okolností Dede ani veľmi nie, lebo pre iné starosti som ešte nenapravila škody spred tých 4 rokov, a ten najväčší objem vytiekol asi za 10 minút cez jednu z tých starých puklín, takže inde sa to ani moc nedostalo. Inštalatér ma akurát tak vytočil, lebo prehlásil (asi naháňajúc si vlastné kšefty), že to je z kanalizácie a že by bolo treba odpady v celom vchode prerobiť… Z kanalizácie to určo nebolo, bola to čistá, číra voda, nebyť toho pachu po murive, človek by sa jej mohol aj napiť. Jednoducho to niekomu pretieklo umývadlo alebo vaňa, a keď to odtieklo, bolo po všetkom. Horní susedia vraj nič nemajú a správca volal aj do bytu z vedľajšieho vchodu o poschodie vyššie (kúpeľňu majú šikmo nado mnou) a tí tiež nič, všetko majú suché (tak určitééé…) Normálne rozmýšľam, že keď to vyschne, poprosím brácha, aby v mieste kde to najviac tieklo, pekne regulérne prevŕtal vŕtačkou dieru do plafóna, nech aj budúce záplavy vytečú tade a nejdú ďalej 😀

    1. Km, ono o tom opravdu nemusejí vědět a přitom to může být od nich – ale od toho je tam ten odborník, aby cestu vody našel. Vypadá to, že tys tam měla jen „odborníka“ 😛

 12. Tak já jsem žádný takový praktický dar nedostala. Jestlivá to není tím, že nejsem praktický člověk.

  Včera jsem oslavila abrahámoviny. A k tímto kulatinám jsme si darovali s manželem Řím. Poletíme tam 3.9.. Letenky už máme, teď ještě hotel a šetřit na EURA.
  Jinak oslava bude až 09.04. společně s mojí mami, která oslaví 70-sát, jí máme v restauraci. Abychom si to také užili a nebyli u plotny a s rukama ve dřezu.

  1. Milá děvčata – Míšo i mami – hezky si své narozeniny užijte – padesát je náhodou móc hezký věk (něco o tom vím téměř z přímého přenosu (rofl) ), no můžu jenom doufat, že se dožiju i těch sedmdesát … posílám vám oběma růžičky (rose1) (rose1)

   1. Připojím se za Ygu.
    Všechno nejlepší milé dívky, užijte si co to dá, přeji krásný Řím s parádním počasím. ( samá srdíčka)
    Mně čeká taková oslava příští rok-sedmdesát, takže o to víc mamce gratuluji. 🙂

  2. Mňa to čaká čoskoro, ale s maminou to už nestihnem (u) … Míšo, tak všetko naj, moc si to s maminkou užite. A rozhodnutie nechať sa na narodeniny obslúžiť schvaľujem na celej čiare.

  3. Milá Míšo, přeju všecko nejlepší k narozeninám, jsou krásné kulaté 😀 Užij si jak návštěvu restaurace s maminkou, tak krásnou dovolenou v Tvém milovaném Římě. A užívej si života vůbec (rose1)

  4. Míšo, přeju ti všechno nejlepší k narozeninám (inlove) Zdraví, štěstí, radost, lásku a bezvadnej výlet do Říma! (f) (rose1)

   A mamince taky všechno nejlepší (f)

   A vůbec nejlepší je, že můžete slavit spolu… (angel)

 13. Kvalitní otvírák na konzervy umožňuje dámě elegantně a rychle otevřít konzervu jakéhokoli výrobce.
  Moje maminka měla přítelkyni, která vyrůstala na valašských pasekách a uměla vždy vyhmátnout originální, levný a přitom mimořádný dar.
  Zmíněný otvírák je pro mne připomínkou obou.
  Dodneška si pamatuji jak maminka byla překvapena, když ho dostala a jakou z něj měla radost. Od té doby se u nás jiný nepoužívá.

  1. Jo! Měla jsem x blbejch otvíráků, než jsem se konečně dočkala a koupila jeden, kterej funguje 🙂
   A když to máte navíc jako předmět s milou vzpomínkou, tak to nemá chybu 🙂

 14. Jistě – rudl do každé rodiny! Nemůžu si vynachválit a mamčiny obří citrusy se na něm převáží jedna radost!
  Jinak svoje vlastní nářadí nemám … a klidně použiju to Jendovo (checheche – žádné dvojsmysly) – hřebík klidně zatluču JEHO kladivem nebo obuškem (sekerkou), hlavně když je po ruce.

  1. Ach ano, také netoužím po vlastním nářadí – nejlepší je, když jeho nářadí drží jeho ruce a potřebné udělají (wasntme) Poradím si, když musím, ale rozhodně dobrovolně nejsem Dáma s nářadím (chuckle)

 15. Taktéž jsem usoudila, že záda mám jen jedna… Auto s řidičem je přes týden v Blavě a i když se jezdí na velké nákupy do Makra, tak se toho z Přerova tahá spousta. Zakoupila jsem si tašku na kolečkách, ne babkovskou, ale s in-line kolečky, která se dá nosit i přes rameno, na převážení granulí a kocourů k vetovi jsem si pořídila vozík z IKEA, po zahradě vozím věci na kolečku s nafukovacím kolem (lépe zvládá nerovnosti, obrubníky).

  1. Ano, nafukovací kolo na kolečku je fajn. Když koukám na to, jak zedníci zřídili to naše, tak mám dojem, že se po patnácti letech přiblížil čas koupit nové kolečko… 🙂

 16. Jistěže máme rudlik, výtečný, dimenzovaný na 250 kilo. Našim jsem kupovala jen takový městský, hliníkový skládací do auta. Od té doby mají jejich kaktusy značky Ó Punťa a jejich oleandry kolečka 🙂
  Taky mám trochu zvláštní představu, co je to vhodný dárek. Tak mám svou sekačku, svou motorovou pilu, a naštve mě, když mi někdo odnese můj nejoblíbenější dvoukoláček, protože ten vozí pytle s pšenicí ještě o něco lépe, než rudlik. A stačí mi jedna ruka 🙂

  😉 musím napsat Ježíškovi. Potřebuju ještě malý elektrický kultivátor. Nějaký pěkný, dámský. Nemáte tip?
  😉

  1. Jeden z dědulů u nás si chválí kultivátor z Lidlu, mají ho tak dvakrát do roka (minulý týden měli)

  2. Ri, čím to je, že si tě bez problémů představím jako Dámu s motorkou a motorovou pilou? (wasntme) (bez hororových konotací ovšem 😛 )

   Elektrický kultivátor… to je co? Já mám jen vlastní elektrickou strunovku, páč ta naše benzínová je spíš mohutný křovinořez a je těžká jako ďas.

 17. Rudl, tedy spíše rudlík ten z IKEA, taky modrej,mám doma a vozím na něm krabice ze zoohitu,pytle se slunečnicí pro ptáky atd.. neskutečně užitečná pomůcka..jsem ráda, že jsem si ho koupila. A je skládací 😀
  Už jsem si zvykla,že jako dárky dostávám lítací sekery, křesadlové pistole,nože… 😀

 18. Taky jsem dostala sekeru, taky Fiskarsku, ale k pětatřicátinám 🙂 Později jsme pořídili ještě dvě další, větší, jsou dokonalé.
  Jeden z nejlepších dárků, které jsem kdy od svého chotě dostala, je můj osobní (rozuměj „pracky pryč, to je moje“) kufřík s nářadím. Je v něm nářadí v té nejvyšší kvalitě, část přizpůsobená mým zájmům, část všeobecně záchranná. Kladívko dámské velikosti. Řezáky Olfa ve třech velikostech, šroubováky a šroubováčky klasické, křížové i hvězdička, malý imbusový klíč, kleště kombinačky, štípačky a miništípačky, kleštičky ploché i kulaté, špičatá pinzeta a peán. K tomu dva druhy drátu navinuté na dřevěných hranolcích, teflonová páska a dva druhy oboustranné lepicí pásky 3M, izolepa Scotch. Vteřinové, disperzní a dvousložkové lepidlo. Od té doby jenom doplňuji to, co dojde, vymyslel to skvěle. Přidala jsem pár maličkostí – zápalky, kousek konopného provázku a štěteček. Se svým kufříkem zvládnu lecjakou domácí katastrofu i náhlý záchvat tvorby 🙂
  Rudl má exchoť, ale speciální, na převážení bomb s technickými plyny. Je mnohem užší než ten tvůj, bomby jsou štíhlé, vysoké. Ale je s ním schopen přestěhovat i pračku 🙂

  1. Ty jo Renato, to zní skoro, jako kdyby to byl kufřík pro Bond Girl, jen tam chybí pár vražedných nezbytností a je to komplet 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN