BTW: Béďo, jaro je tady! Kde???

0317dar1_1V pondělí na chvíli vysvitlo sluníčko, tak jsem se rozhodla vzít psy na vycházku kolem přehrady Les království. Cesta tam většinou vede na úbočí prudkého kopce, což slibovalo ochranu před vlezlým větrem.

 

Zaparkovala jsem u hráze a vypustila psiny. Ari i Berry byly nadšené, že konečně půjdeme po cestě hojně popsané psímu vzkazy, takže ani nekoukaly, jestli kolem neběhá nějaká zvěř. Já, zvyklá na náš vídrholec, jsem si zapnula bundu až k bradě, nasadila flísovou čelenku a rukavice, protože ač sluníčko vypadalo jarně, vítr byl velmi silný a opravdu ledový.

Tedy u nás ano, ale když mě před větrem chránilo strmé úbočí, svět okamžitě zjemněl a dokonce na chvilku i zjarněl. A já uvažovala nad tím, že mi poslední roky připadá březen jako měsíc bez konce. Unavená blátivou a revmatoidní nezimou, kdy teploty kolísají mezi nulou a pěti až deseti stupni (což fakt není žádné teplo, jen otrava) se těším na jaro, aby po studeně „teplých“ zimních měsících přišel studeně studený skoro jarní březen.

 

Vidíte Labe? T je jen ta tenká stužka u protějšího břehu...

Vidíte Labe? T je jen ta tenká stužka u protějšího břehu… ta lesklá plocha je bahno.

 

Jak nečekám teplo a zelenou trávu v prosinci, v lednu a v únoru, tak v březnu se jí nemůžu dočkat! A hele – právě v březnu nám nasněžilo víc, než za celou zimu. Ale ptáci už zpívají… a lidé z Prahy ukazují fotky rozkvetlých stromů! To u nás zatím kvetou jen skromnější kvítka, otužilé sněženky, někde bledule.

Ale tady, v závětří nad třpytivou vodou přehrady, na mě jaro najednou vlídně dýchlo. Nejdřív jsem sundala nemódní flísové doplňky, pak dokonce rozepnula bundu. A zasnila jsem se… ach, to bude, až si hodím na tričko jen větrovku a nebude mi zima! To bude, až si nebudu muset obouvat vysoké zimní horské boty, ale jen vklouznu do nízkých botasek… Okamžitě jsem zahnala představu, obsahující 37 stupňů ve stínu – těším se přece na jaro:))

 

Ari zase něco vidí... ale byla hodná, celou cestu neopustila posádku bez povolení:))

Ari zase něco vidí… ale byla hodná, celou cestu neopustila posádku bez povolení:))

 

Jak jsem šla dál, zjistila jsem, že přehrada je také nejspíš nachystaná na jaro! Ani ne dva kilometry od hráze voda z přehradní nádrže v podstatě zmizela, jen v proudnici u protějšího břehu tekl skromný proud Labe. Vypadá to, že se čeká hodně vody, až začne v Krkonoších tát. A hodně vody je taky dobrá zpráva, ne? Tedy když nevyhrkne do kraje naráz.

Moje myšlenky se vrátily zpátky k jaru a oblečení a zapřemýšlela jsem nad tím, že se blíží Velikonoce a já bych se měla podívat do šatníku, v čem vlastně to jaro přivítám. A co udělám se zahradou, kde mi zatím řádí jen zedníci a krtek, který se zjevně rozhodl nenechat se zahanbit občas se vyskytujícím bagříkem. A co udělám sama se sebou, abych přestala být zimě zimomřivá a taky kapku jarně vykvetla:))

 

A tak se dnes ptám: taky vám připadá březen k nepřečkání? Když jsem byla malá, byl to prosinec, který se vlekl… protože jsem čekala na Vánoce. Dnes čekám na jaro podstatně netrpělivěji, než na vánoční stromeček!:))

Co nového byste si rádi pořídili na jaro? Čeho se už nemůžete dočkat? Co je podle vás tím pravým znamením jara?:))

 

Stačí trocha sluníčka a běhání a Berry je v kožichu horko! Inu černá je černá...:))

Stačí trocha sluníčka a běhání a Berry je v kožichu horko! Inu černá je černá…:))

Aktualizováno: 17.3.2016 — 10:30

49 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. U nás už je asi dva týdny jarní teplo, ale včera a předevčírem jsme měli +30 (myslím, že jsme o stupeň trhli dosavadní record) a to už bylo na klimatizaci, protože stoupla i vlhkost. V autě jsme ji pustili, doma ani na noc ještě ne. Probudila se nejstarší želva Slider, další ještě spí, ale má přijít déšť (a trochu se ochladit) a ten je určitě probudí. Psala jsem na Zv. že mi kvůli teplé zimě letos nevykvetl ani jeden narcis, což mě mrzí. Místo žluté „šály“ kolem záhonu mám jen hustou zeleň. Ale záhon už mi manžel zryl, takže asi brzy půjdu koupit sazenice, které vždy nejméně týden ještě sílím na verandě, než je vysadím ven. Kvetou ale cedry a všude venku leží žlutý prach, včetně vnitřku garáže, kam nafoukal. Před dvěma dny jsem umyla chodníky do domů, ale už je tam nový žlutý nános. Takže avizovaný déšť bude vítaný, aby to všechno smyl. Ale drozdi (kvíčala a mockingbird)už si staví hnízda a vzhledem k teplé zimě možná i rorýsi přiletí letos drive (oproti loňsku, kdy měli naopak velké zpoždění).

  Jo a najednou se mi v hlavě ozvala melodie téhle písničky. Tak si ji zazpívejte a třeba se hned budete cítít jarně 🙂

  https://www.youtube.com/watch?v=9XMgW7OeBHU

  1. Maricko, my jeste nejsme uplne zluti, ale zacina to. Prave jsem si vsimla, ze veliky dub na zahrade je obsypan jehnedami, takze zlute silenstvi propukne tak do dvou dnu. A dva vecne zelene a soustavne opadavajici virzinske duby uz taky zacnou do kvetu. A to jeste kousek od nas je borovy lesik a prevazujici zapadni vitr ten pyl zene k nam. Docasne konci obdobi suseni pradla venku a prijde k uzitku susicka. Ten pyl do domu neni to orechove.

  2. to je pěkná písnička maričko. velice jarní. já jsem včera nemohla spát, tak jsem si půl noci pouštěla písničky od karla kryla a jarka nohavici, youtube je skvělá věc.

 2. Brezen v Cesku nebyl muj oblibeny mesic – a ani moc na bezky to nebylo. Ale jednu vec jsem mela v breznu rada. Nekdy, kdyz zafoukal vitr, tak z nej byl citit prislib jara, cerstva vune a teple pohlazeni.

 3. Dneska jsme objevila v rohu zahrady chráněném zdí rozkvetlé fialky a úplně děsně moc mě to potěšilo 🙂

  1. Jo jo – odpoledne jsem byla u rybníků a kvetou fialky, křivatce a dokonce jsem našla jeden orsej …

 4. Moja kámoška má jednu prúpovídku, a síce že „už zas máme to sku…né (veďvieteaké) predjarie“. A o ľadovom vetre by som mohla báje a povesti písať, fučí tu tak, že keď ideme s Jackie von, tečú mi slzy po lícach a prídem domov s očami jak angorák, a to nosím okuliare. Zimných búnd mám už tiež plné zuby, aj blata, aj ranného škrabania predného skla auta. Ja už chcem teplo! (sun) Bez ohľadu na to, že si nemám čo obliecť, lebo napriek predsavzatiam sa mi moju priestorovú výraznosť podarilo povýšiť na úplne nový level …:(

 5. Jaro zde 🙂
  Ještě zubatý, ale kvetou krokusy, a barevná vajíčka na stromech. I trnky, i když jen trochu. A ladoňky taky a sněženky, ani nemluvím. Tráva je zelená, bahno pryč a já vlastním hřbetem a rukama zryla velký záhon. Uvařím si čaj a vypiju ho venku 😉
  Sníh si nechte 😛

 6. Nejsem žádný zapálený zahradník, takže ztráta zahrady po bezmála třiceti letech mě nijak netrápí, dokonce je pro mě velkým osvobozením. Ale mám ráda kytičky, takže už vloni v létě při stěhování jsem si vlastně přenesla „mobilní“ zahrádku na balkón – zasklený. Byla to krása a na to se teď těším, už se nemůžu dočkat. Oschlé a ošklivé muškáty pořád ještě čekají na chodbě za dveřmi na oživení, protože zima se nechce vzdát. Jako první posly jara jsem si opatřila malý trs hvozdíků, kterým se v chráněném koutku na parapetu u okna daří, a drobnokvěté macešky, které jsou podle mých zkušeností ještě ze zahrady do určité míry mrazuvzdorné, takže těm už teď snad nic neublíží.
  A stalo se mi něco nečekaného. V létě jsem ze zahrady na balkon přestěhovala dva velké květníky se svými milovanými million bells. V každém byly dvě rostlinky, krásně rozrostlé a se záplavou květů. Jak se rok chýlil ke konci, pomalu přestávaly kvést a nastal čas likvidace. Jenže – v každém květníku uschla jen jedna rostlinka, druhá žila dál, už bez květů a trochu oschlá, ale přece. Tak jsem ty žijící nechala, ostříhala uschlé kusy a prostě čekala, až zajdou samy. Ale nestalo se. Na balkoně přežily zimu, před časem ožily a rostou, na jedné už vykvetly dva kvítky. Tak nevím, myslela jsem, že jsou to jednoleté kytičky, ale nechám je, přesadím je, ke každé přisadím jednu novou a doufám, že mi budou dělat stejnou radost jako vloni. Ibišek už se taky mírně olistil. Jen se ještě bojím vystrčit rozmarýn, mám dojem, že tenhle středomořský krasavec chce prostě teplo. Tak už aby přišlo!
  Nemám ráda prosinec, pro mě je to temný, smutný a beznadějný měsíc, ty krátké dny, kdy se už po třetí hodině šeří. Nene. Ale leden, to už je něco jiného. I v dobách, kdy bývaly řádné zimy se spoustou sněhu a pořádným mrazem, už byl leden příslibem světla a života. Objevuje se slunce a dny se začínají prodlužovat, všechno je veselejší.

 7. Pro mne je nekonečným měsícem únor – to je vůbec takový nanicovatý měsíc, nejlíp ho zrušit (rofl) … zato březen, to už je jiná. Aj když chumelí, říkám si s Wabi Daňkem „Nevadí, zase bude líp!“ a za sebe pak dodávám „To je jenom takové škádlení, to nemá dlouhé trvání!“

  A u nás sice ráno namrzlo, ale svítilo sluníčko a teď je tam moc hezky a dokonce celkem teplo. Snad to vydrží i na odpolední vycházku – kam asi dneska půjdeme, abychom si to užili oba dva? Asi k rybníkům – tam mi nevadí, že se Ernest vrhá do vody (u řeky jsem dost nervózní, neb je plná vody a móc rychlá, na což Ernie nedbá a včera tam byl už i s hlavou – naštěstí na vodítku).

  1. Tak byli jsme u rybníků a byl ve vodě – navíc sežral kde jaký ptačí trus, prase jedno černý! (rofl)

   1. Hlásím se k vám, únor je blbej měsíc. Člověk je natěšenej na světlo a teplo a co má – únor, blé.
    Březen, jako je teď, sice fakt není jaro, ale aspoň to světlo už je.

  2. Ygo, i pro mne je únor nekonečný- prosinec je tajemně předvánoční (ano, pořád), leden je ještě zima, ale ten únor je prostě hrůza. Teď už trochu vykouklo slunko, tu a tam v zahrádkách něco kvete a dneska jsme si na stráni u cesty ulomila tři větvičky trnky s nalitými poupaty. Březen se dá snést, pokud tak jedovatě nefučí 🙂

 8. U nás svítí slůňo od rána ale na západní frontě zatím zmrzlo.Za chvíli už bude dobře.Musím utřít prach:-)
  Mně se nejvíc táhne listopad, krásný podzim je už většinou pryč a dušičkový čas pro mně znamená vždy divné sny, které končí až kolem Vánoc. Březen je měsíc mokrých ponožek a studených nohou ale i sněženek,bledulí,krokusů atd.Ptáci cvrkají jak o dušu a náš Pepa se připojuje jak internet a hledá noty. Od rána řve. V oplocence už mi vylízají ven narcisy, bude to fajn.

 9. Taky se už nemůžu dočkat jara! Začínají zpívat ptáci, prodlužuje se den, nádhera… 🙂 S nadějí sleduju, jak se příroda probouzí a vzpomínám na svou oblíbenou lehkou jarní bundu a tenisky… Áách… 🙂
  OT – Dede, mezi srnčí zvěří se asi rozkřiklo, jaká je ruská ruleta zábava, a tento sport se rozšířil z podhůří Krkonoš až do podhůří Jeseníků. Včera jsem načapala partu srnek a srnců v lese hned vedle silnice – jeden z nich se postavil do cesty před auto a na poslední chvíli pomalu odkráčel do příkopu. Ostatní přežvykovali, sledovali to a uznale pokyvovali hlavami. Neutekli, zůstali tam stát a čekali na další auto. Možná se i střídali, nevím 😀

  1. mě šla včera při odjezdu od matky kočka-bílomouratá, jela jsem ve vilkový čtvrti pomalu,jen ten blbeček za mnou nebyl nadšenej,ale když zpoza živého plotu vyběhla na silnici kočka, tak přestal i troubit..jet rychleji,tak jsem ji měla pod kolama…asi to byl kocour , když se na druhý straně vyšvihnul na plot a skočil jak gumovej dolů, to byla krása…

  2. Asi mezi nimi funguje tichá pošta (rofl)

   Ivano, já jsem jela včera domů z Prahy kolem půlnoci a tak jsem si dělala u nás na okreskách virtuální čárky – srny, liška, zajíci, srny, kočka, zajíci… nebýt tak strašlivě unavená, tak by to byla svěží společnost na cestách (nikdy to nebylo na krizové brzdění, naštěstí se každý z nich po mě nejdřív podíval a já viděla svítící oči), ale ve skutečnosti jsem si na posledních kilometrech už docela zoufala 🙂

  3. Ještě k té bundě – začínám nesnášet tu svoji zimní a přitom je to taková šikovná bunda! (rofl) Jenže jaro si dává na čas, že.

   Jen tak mimochodem: taky vám bylo posledních pár dní tak strašná zima? U nás neustále fičel ledovej vítr – on fičel i v Praze, jen tam se před ním dalo občas schovat. Nevím, jestli je je to tím, že duševně se už upínám k teplu, nebo na mě leze nějakej chcíp, ale zima je mi pořád.

   1. jo,Karolína by ti mohla poreferovat,jak málem umrzla v sobotu na procházce….ale je fakt,že se udělalo i v nížině dost chladno…

    1. Strašná,myslela jsem, že na mně jde zase chcíp a večer zatopeno, přesto jsem si oblékala na domácí mundur ještě župan.

   2. V poslední době je mi hrozná zima, připadá mi, jako by bylo čím dál víc zima a vítr čím dál ostřejší.

    1. Mně je taky pořád zima,i doma, větší, než když doopravdy mrzlo.
     Moje babička říkávala, že když zima odchází, leze do chalup. Tak nějak to opravdu vypadá.

 10. U nás od samého rána krásně svítí sluníčko, takže volám s Dede: Jaro je tady! Kde? Ve Stodůlkách!!! (wave)
  Pro mě byl vždycky nekonečný měsíc leden a od loňska ho nemám vůbec ráda, to se pro mě zastavil čas…

   1. U nás ráno -3, obíhala jsem auto a ostříkávala oboje dveře, abych se alespoň jedněmi dostala dovnitř, neb auto bylo jeden led.
    Potřebovala jsem dojet k vlaku, jely jsme s kamarádkou do Lysé.
    Ale tam už sluníčko a rozepnutá bunda. To už bylo jaro.

  1. Olčavo, já byla včera celý den v Praze a na nohách – když jsem neobíhala svoje záležitosti, venčila jsem psy. V Central parku na Lužinách jsem byla ráno po osmé a ve dvě odpoledne – zmrzla jsem v obou případech hrozně, každou chvíli jsem měla na hlavě kapucu. A když jsem byla za dámu, mrzla jsem ještě víc – můj dámovskej kabát nemá kapucu (chuckle)
   No a dnes mi odtud hlásíš jaro 🙂 (f) nemám já smůlu s načasováním? 🙂

   1. No, ono to jaro budí zdání za oknem. Například na Proseku od rána září sluníčko ostošest, jen se srdce směje. Ale velká část louže na střeše protější hospody je pokrytá ledem. I dnes to bude chtít ještě tu bundu s kapucou.

   2. Ehmm Dede, já se tomu ani moc nedivím, nevozíš ty si náhodou svoje počasí s sebou? 😀

 11. KROKUSY – ocúny nebo ocúny jsou druhým jménem jesenný a tak kvetou na podzim. Vypadají sice podobně, ale jeden je koření a druhý jed a to dost silný

  1. K tomu ještě doplním, že české jméno krokusu je šafrán 😉 A kromě toho, že ocúny kvetou na podzim, u nich neuvidíte květ a listy dohromady… Ocún když nekvete, vypadá jenom jako trs listů, a když kvete, listy u něho nenajdete. Krokus (šafrán) zvládne obojí. (wave)

    1. Ba ne – krokus na jaře, ocún na podzim. Navíc krokus může být vícebarevný, ocún je pouze fialkový. A zase – krokus je pěstovaná květina v předzahrádkách a na veřejných trávnících, ocúny si rostou samy o sobě na mokrých loukách … aspoň u nás, na jihu Jižní Moravy.

     Když kvete krokus, tak jásám, když kvete ocún, jde na mne splín

   1. Ivano, díky za shrnutí – já, na rozdíl od Sharky, se snažím oba druhy správně pojmenovávat, leč jako první mi taky vždycky vpadne do myšlenek ocún (rofl)

  2. Krokus (Crocus) a jesienka/ocún (Colchicum) nie sú navzájom vôbec príbuzné rastliny. Krokus je z čeľade kosatcovitých a pod zemou má hľuzy, trochu podobné ako klasické kosatce, a jesienka patrí medzi ľaliovité a ako väčšina ľaliovitých má cibuľku. Podoba je teda čisto náhodná! (konvergencia)

 12. Nejdřív jsme čučela na nadpis – BEDO, jaro je tady (headbang)a přemýšlela, jestli si z naší Bedulky Dede utahuje…. pak mi naskočil starej animák,na nějž jsm emoc ráda chodil ajako dítko do kina a vypavila si malého Bubu, jak dloube do Médi Bédi a volá hlasem Aťky Janouškové – Béďo,vstávej,je jaro!!!
  No asi je, ale při dnešním pohledu na šedobílou jinovatku,která vytvořila na trávě,keřích a stromech huňatej kožíšek, z kaluží udělala zrcadla jsme jen konstatovala – no , asi jo, ale tady ještě ne…sice už sněženky,ocúny a jiní jarní nedočkavci vystrčily svoje barevné hlavičky, ale paní Zima se s jarním mládencem o žezlo pořád přetahuje…hepčí! Pšík! a do třetice.. a je to pravda!

  1. No, mě hned napadlo, že Béďa s Bedou můžou udělat zmatek u těch, kdo znají film i Bedu 😀 Ale nedbala jsem! (wave)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN