BTW: Dát či nedat, to je otázka…

BTW_dé_logoBylo to na začátku Borůvčiny nemoci, kdy jsme v hovorech s Matyldou na to téma narazily. Dávat či nedávat psu pravidelně léky proti bolesti, vezmeme-li v úvahu možné vedlejší účinky těchto léků?

 

Dost jsme se tím zabývaly, v té době jsme ještě nevěděly, že u Borůvky to, bohužel, až tak zásadní nebude. A Matylda se bavila právě se mnou i proto, že věděla, že já jsem se takhle za Kazana musela před lety rozhodnout a musela jsem potom akceptovat i možnost, že mu ty denní dávky Rimadylu nakonec zkrátí život. A k čemu Matylda došla?

 

 

Matylda: V prvních pátracích fázích Borůvčiny nemoci jí byla v rámci podezření na zánětlivý polyp předepsána nesteroidní antiflogistika, tedy léky na zánět a bolest – konkrétně to byl Rimadyl. Byla jsem v klidu, měla jej brát jen krátce.

Po operaci přetrvávaly problémy s močením – bodejť ne, endoskopie pro zvířata je dostupná jen na velmi drahých klinikách a tady se šlo do močáku přímo, tedy jsem předpokládala, že ji to bolí a tím víc ji to nutí čurat.

Dostala další Rimadyl (a atb) a tehdy jsem se začala podezřívavě vyptávat zpracována názory z internetu o škodlivosti Rimadylu a následném selhání ledvin a jater. Veta to zaujalo a vysvětloval mi, že je to běžný lék, který mnozí psi berou dlouhodobě, aniž by jim nějak vadil, a vedlejších účinků má málo.

Namítala jsem, že kamarádce zemřel ve třinácti letech labrador, který bral šest let Rimadyl na bolesti kloubů, a vet, který ho uspával, pronesl, že mu selhaly ledviny a na vině byl nejspíš právě Rimadyl. Podle našeho veta to ale určitě nebyl ten veterinář, který mu lék předepsal – a pokud pes bral lék šest let, asi ho zase tolik nezničil, navíc ho zbavil bolestí… hm.

Musela jsem se zamyslet, jestli třeba já přemýšlím nad tím, když si beru lék ze stejné skupiny, jako jsou tyhle psí? Kdo z nás dlouze zvažuje, než si vezme Paralen nebo Ibalgin? (a znám lidi, co je zobou denně.) Zato u psích léků nastudujeme příbalový leták a šílíme nad každou informací, která nás u humánních léčiv nechává poměrně chladnými.

Nakonec jsem Rimadyl, posléze Previcox vzala na milost (Previcox má i protinádorové účinky, proto jej Borůvka bere). Rozhodně ji zbavuje možného diskomfortu a bolestí, které by asi jinak měla – tkáň je v místě nádoru se zánětem. Borůvka stále běhá a je veselá – to by bez léků asi nebyla.

 

A co k tomu můžu dodat já? Kazan začal občas kulhat na levý loket (který si zranil jako puberťák), když mu bylo sedm, protože kloub začala ničit artróza. Dostával Rimadyl, ale jen na to období, kdy to bylo špatné – mezi tím byla vždy dost dlouhá doba, kdy léky nepotřeboval. Avšak občasné kulhání a stále častější nerovnoměrné zatěžování kloubů vedlo k tomu, že dostal artrózu i do pravého lokte, později došlo k poškození páteře mezi lopatkami.

Když mu bylo deset, kulhal už tak, že bylo jasné, že ho pravidelné denní braní léků nemine. Tou dobou jsme žili v Anglii a tam jsou veterináři školeni tak, že nikdy nerozhodují – vždy pokud možno co nejpřesněji popíšou možnosti a pak se musí rozhodnout majitel zvířete. Takže než navrhl léčbu, tak udělal Kazanovi krevní testy a pak mi vysvětloval, jaké jsou výhody a nevýhody.

On to tehdy postavil (zjednodušeně) takto: Při dlouhodobé léčbě nesteroidními antiflogistiky je možné, že to negativně ovlivní stav jater a hlavně ledvin. Jenže bez té léčby bude pes žít s trvalou bolestí. Hodně starých psů i tak umírá na selhání ledvin (z různých příčin) a ty léky mohou způsobit, že to přijde dřív. Je to na mně. Já jsem se rozhodla pro léky a život pokud možno bez bolestí. Navíc Kazan byl větší pes, měl svých plus mínus 35 kg, a chodit musel sám – toho bych do tašky prostě nedala.

Kazan to celkem zvládal. Ovšem horšící se páteř (patrně taky artróza) pohyb ztěžovala, tak jsem byla ráda, když jsem se dozvěděla o trocoxilu, což je lék proti zánětům a bolesti a bere se jen jednou za měsíc. Jenže pak (koncem září 2012, bylo mu skoro 12 let) částečně ochrnul na zadní nohy – tedy nějak se postavil, ale padal, a bylo jasné, že je zle. S veterinářem jsme zkoušeli další léky, trochu jsme Kazana rozchodili, ale o tři a půl měsíce Kazan umřel na selhání ledvin. Teď je otázkou, jak moc se na tom podepsaly ty léky.

Četla jsem názor, že za potíže s páteří může často spondylartróza, neboli srůsty na páteři. A jednou z příčin, proč se objeví tyto výrůstky blokující páteř, prý mohou být špatně fungující ledviny, které správně nečistí organismus. Mohly tedy léky, kterými jsme tišili bolest na předku páteře psa, ovlivnit negativně ledviny, a kvůli jejich nedostatečné funkci potom „odešla“ zadní část páteře? Byl by neléčený Kazan žil déle?

Nevím, opravdu nevím, protože když už bylo Kazanovi zle, byl v takovém věku, že jsem odmítla i razantnější diagnostické zásahy, které ho stresovaly. Ale kdybych zase stála před otázkou: kratší, ale šťastnější život s léky, nebo delší život bez tlumení bolestí, asi bych zase zvolila ty léky. Musela bych si to samozřejmě zase sama v sobě vypořádat a přijmout tu odpovědnost.

 

Nu, a protože se s tímto problémem může setkat každý, kdo žije s milovaným zvířetem – tedy asi se to dnes týká především psů, byla bych ráda, kdybychom si tady dali dohromady své zkušenosti. A tak se ptám: řešili jste někdy u svých zvířat podobný problém? Tedy přijmout léčbu i s negativními vedlejšími účinky, nebo tu léčbu radši obejít a doufat, že se to zvládne jinými prostředky? O jaké šlo léky? O jakou alternativní léčbu šlo? Jak to dopadlo? Co byste doporučili ostatním?

Aktualizováno: 15.3.2016 — 11:07

27 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Příspěvky jsou už staršího data, ale přidám i svou zkušenost. Můj Labrador cca 12 let, nevím přesně, je z útulku, má těžkou artrózu obou předních loktů. Obešel jsem s ním 3 ortopedy a všichni mi nezávisle na sobě řekli, ať léky proti bolesti (Rimadyl, Cimalgex, apod), dávám jen když nebude moct na nohu stoupnout. Jeden dokonce řekl, že pokud mu ho budu dávat denně, tak ho do 1-2 let zabiji. Já nyní dávám Cimalgex 80 mg, když se mi zdá, že kulhá víc, jelikož má období, kdy je ok a ujde si svým tempem 30 minut venku a někdy zase při kratší vycházce začne víc kulhat na jednu nohu a to pak dám prášek. Teď se mi bohužel zdá, že i přes prášek kulhá stejně, ale nikdy jsem u něj neviděl, že by nějak projevoval bolestivost. Chce si hrát, žere, venku si i popoběhne, když vidí psa, takže se v tom někdy težko orientuje. Také mi bylo řečeno ortopedem, že pravidelné podávání těchto léku zároveň i ničí chrupavku. Příčinu si už nepamatuji. Má 35 kg, dostává 4 ks Gelorenu, který mi byl doporučen, ale jestli to má nějaký efekt, netuším. Pokud by se kuhlání zhoršilo, raději ho budu držet na lécích, pokud budou mít efekt, i přes riziko, že mu to zkrátí život. Mějte se

 2. Zdravim. Zrovna resim problem s moji 13ti letou labradorkou, mame problem s kycli a v noze ma uz i nadory, zda zhoubne nechci radeji ani vedet a 2 vet se docela dost rozchazi v nazorech na uzivani leku od bolesti, konkretne Canidryl(stejna ucinna latka jako Rimadyl) a Previcox co se tyka negativniho vlivu na jatra. Bim, ze oboje neni idealni, ale jedna tvrdi, ze Canidryl je na jatra mene horsi a druha zase ze Previcox. A ja ted nevim, ktery tedy zvolit. Nemate nekdo, prosim, nejakou zkusenost? Dekuji

  1. Moniko, zajímejte se o Trocoxil – je to depotní lék, tedy dává se jen jednou za měsíc. Mělo by to snad být na ty ledviny méně náročné. Můj pes ho bral a účinek byl velmi dobrý. Bez léků bych ji v tomhle stavu rozhodně nenechala. Popravdě ve třinácti letech už vlastně nemáte co zkazit.
   Já to teď řeším u ovčandy, které ještě není osm… tam to opravdu rozvažuju.

 3. Informace o Rimadylu je pro mě novinka. Měli jsme bulíka polovinu jeho života na ledvinové dietě a ke stáru trpěl na klouby tak, že až pajdal. Vždycky mu Rimadyl opravdu pomohl a bez prášků bych ho nenechala. Nemá smysl, aby zvíře trpělo bolestí. Nakonec se Alf dožil na bulíka docela dlouhého věku, téměř 13 let. (h)
  Matyldo, držím vám všem palce!

 4. Líbí se mi níže uvedený zmiňovaný postup vetů, kteří léčí zvířata jako lidi. Ája I., měla vrozenou vadu páteře a tak jsme prášky braly od té doby, co se na to přišlo cca od 2 let, odešla mi ve 13 letech a do konce života jí to usnadnilo pohyb. O bolestech zad něco vím, v 15 letech jsem si vyhodila ploténku a tenkrát lékaři tvrdili, že jsou to potíže růstu a kašlali na mne, přišlo se na to až o pár let později na klinice v Olomouci, zastaralý výhřez učinil své a nebýt prášků asi bych se bolestí uskučela. Takže za mně,pokud se dá s bolestí snesitelně a kvalitně žít,prášky ano. Ledviny lze čistit i při tom užívání různými způsoby.

  1. Jo, mne taky. U zvirat je to jeste umocnene tim, ze kdyz je neco boli, tak nevi proc a nejde jim to vysvetlit. Takove zvire trpi, a, jak maji nekdy ve zvyku, nejradsi by nekam zalezli a umreli. Takze ty prasky na bolest jim umozni lepsi zivot, a ja bych rekla i delsi zivot, bez ohledu na mozne vedlejsi ucinky.

 5. Hm. My teď rozhodli, že v úterý půjde náš 16 let starý Čeněk – kocour – na vyndání zubů. Má problém s dásněmi, bolestivé choboty. Prý by mělo vyndání zubů pomocí. Je pravda, že oba dva ostatní starší kocouři to mají za sebou a neuvěřitelně jim to prospělo. Takže jdeme hop nebo trop. Buď to pomůže a bude dobře, nebo to v nejhorším nezvládne, ale neumře hlady nad plnou miskou. Bojím se o něj, ale radši to risknu. A ano, raděj ulevim zvířeti od bolesti. Radši kratší život bez bolesti než dlouhý v bolestech.

 6. Našeho Assima ve vyšším věku občas bolela záda. Dostával, na radu veterináře, lidský Nimesil. Jen příležitostně, stačilo to. Kdyby problémy byly trvalejší, určitě bych sáhla po nějakém Rimadylu nebo něčem podobném. Jestli mu to nějakým způsobem poškodilo játra, což mohlo, jsem pak už nepátrala. Byla jsem vděčná za téměř jedenáct let, kdy si plně užíval života a taky za to, že odchod pak byl celkem rychlý a rozhodování jednoznačné.
  Čili ano, jsem spíš pro (možná) kratší život než (zas jen možná, protože jistě to vědět nelze), delší přežívání.

  Borůvce stále držím palce, ať ten čas, který jí zbývá, je co nejdelší a co nejlepší.

 7. Můj legendární kocour Pepíček měl chronický zánět dásní. Nešlo o nějakou banalitu, dásně měl zhnisané, krvavé, zřetelně bolestivé, slinil, z tlamičky mu doslova tekly krvavé hleny a sliny, prokazatelně špatně se mu jedlo. Nepomáhalo prakticky nic, léčba ATB pomohla vždycky jen na chvíli, lokální prostředky jako šalvěj, řepík, heřmánek jen trošičku zlepšovaly stav. Jediné, co skutečně pomáhalo, byly steroidy. Je předpoklad, téměř hraničící s jistotou, že dlouhodobější podávání steroidů organismu celkově dosti neprospívá. Přesto jsme je po poradě s veterinářem aplikovali. Vždycky tak, aby se stav co nejvíce zlepšil – a ono to skutečně fungovalo, a to dost rychle, a pak se zase na delší dobu vysadily. Pepíček později zemřel, byl nemocný. Netroufla bych si soudit, jestli mu steroidy nějak zkrátily život, to se nedá ani prokázat, možná ano, možná ne, ale po tu dobu, co žil, mu výrazně pomohly.
  Myslím si, že od bolesti je třeba vždycky pomoci, pokud to lze. Protože kvalita života s trvalou bolestí je mizerná. A otázka, jestli ta pomoc zkrátí život, je složitá, v podstatě neřešitelná, protože nepříznivé vedlejší účinky jsou většinou jen možné, předpokládané, pravděpodobné, ale nejsou na sto procent jisté. Situace nějak dopadne, ale naprosto nemůžeme vědět, jak by dopadla v opačném případě, a pokud zvíře posléze zemře, nikdy si nemůžeme být stoprocentně jisti, že za to může léčba a že bez ní by žilo déle.
  Ale podle mě je prostě rozhodující kvalita života.

 8. Určite pomôcť od bolesti, kedykoľvek sa len dá. Život s chronickou bolesťou je … nie je to žiadny život. Bohužiaľ mám zatiaľ viac ľudských skúseností ako zvieracích…

  1. Taky něco vím o bolesti 🙂 I to byl důvod, proč jsem se rozhodla, jak jsem se rozhodla. navíc, aby byl pes fit, tedy i se zažíváním a vším, tak potřebuje pohyb. Když vezmu, jak se Kazan přestal hýbat, když byl v depresi po Daníkově smrti… a kdyby ho potom ještě mělo všechno bolet… Takhle si ještě užil hezký čas s malou Berry:)) Spíš mě ke konci překvapilo, jak přestala běhat Berry – když Kazan nemohl, tak ho neopouštěla, aby si sama poběhala 🙂

   1. no přece Dede proto,aby to Kazanovi nebylo líto,že on nemůže..Beryška je chytrá holčička…

 9. Zkušenosti se psem nemám.
  Kočičáci léky neberou, když pominu Bachovky a pastu proti bezoárům, co bere Hepinka.

  Ale já bych asi zvolila kratší život zvířete bez bolesti, než delší s bolestmi.

  Teď úplně odbočím od zvířat k lidem. Můj autistický syn bere antipsychotika a antidepresiva. Když je bere, je mu lépe. Bez nich je mnohem horší. Ten náš svět mu tolik nevadí. A já doufám, že mu to nějak neublíží. Věřím, že by ho ošetřující psychiatrička informovala.

 10. Já prášky nepolykám, ale alternativní čínský bylinkový pilule ano – Vyvanutí dračí jeskyně a podobné… pokud bral Šarik prášky ,tak odčervovací a ty polykal, Alavis na klouby taky, nic jinýho nemusel…u koček je to obdobné,jedinej,kdo dostává pravidelně brusinku pilulku,jednou tejdně,je Nenelka. Před vánocema nasazuju Bachovky krizovky. Kdyby to mělo zplnohodnotnit život zvířete na nějakej čas, dala bych ty chemický. Ne kvůli sobě. Kvůli němu. Jednou ty prášky přece nezaberou…a člověk by měl v sobě najít sílu a odpovědnost to neprotahovat…kéž by to šlo tak i s námi.

 11. Dede, tohle jsem ještě neslyšela: „…jednou z příčin, proč se objeví tyto výrůstky blokující páteř, prý mohou mít být špatně fungující ledviny…“
  Pokud je to tak, pak by i Bardovy problémy s páteří byly (částečně) zaviněny kastrací, kterou neunesly ledviny… KRUCI!
  Jinak řeším podobné dilema – Barouš má zlomený zub, zkažený, hnus. Jenže operace je náročná na jeho ne-zcela-zdravé srdce. Je mu skoro 13. Zkrátit životnost srdce třeba o rok? Nechat zub tak? Co je menší zlo? Jeho zub nebolí, kouše normálně.
  Obecně – co nejvíc přírodních léků, vhodné masáže,… Když nejde jinak, rozhodla bych stejně jako ty – raději kratší život bez bolesti. My to máme na houpačce – před Vánoci už to vypadalo na invalidní vozík, na poslední chvíli jsem se ještě rozhodla počkat a Barouš se na chatě rozchodil, teď dokonce občas sám dojde do lesa! (dohromady až 3 km) (h)
  Denní užívání Ibalginu a podobných léků vede k závažným zdravotním následkům. Když si jej vezmu 3x do roka, fakt neřeším.

  1. hele a ten bordel z toho zkaženýho zubu se slinama polyká..a kam to jde..do ledvin…a narkozu pro stará zvířata přeci veti mají…. i Pavla o Míšovi na Zvířetníku psala…a jak se zvednul. Viděla jsem ho v neděli, z 13ti letýho bolestínka,co měl zkaženejch zubů plnou hubu je sice bezzubej,ale spokojenej a veselej psík..ty oči mu jen září..
   si o tom s Pavlou popovidej,mail má cymb@ a je na seznamu.

   1. Jenže já to důkladně probírala s vetem a ten mi doporučil nechat to tak, právě kvůli srdci. Je to na hraně, ale spíše neoperovat. Vyjdu-li z obecného předpokladu, že veterináři raději operují, protože si tím vydělají, tak je asi riziko poškození velké. Ostatně veterinář zná jeho celkový zdravotní stav (děs a bída), tak snad ví co dělá. Taky ví, že prodloužením života veterina víc peněz nevydělá, protože vzhledem ke stavu páteře a výsledkům předchozích vyšetření veterinu neřešíme. Jaká je pravděpodobnost, že s ním v narkóze „nedobře“ pohne a pes se probudí ochrnutý? (Má srůsty, 4 vyhřezlé plotýnky, svalstvo v háji)
    Hmm, další dilema – očkovat? Obojí?

    1. My letos Borůvku očkovat nebudeme. Vzteklina vydrží dva roky a je zbytečné jí oslabovat už tak nalomený imunitní systém. Tak to doporučil vet.

    2. Asi bych neočkovala, i když nevím, co na to zákon – a když, tak jen tu vzteklinu. I když platnost vakcíny má taky přesah přes povinnou dobu přeočkování… Záleží na to, jak moc čekáš, že Barda vydrží ještě aspoň rok.

    3. tak snad i jinej dobrej vet,.by si udělal screening stavu psa..než by se rozhodl..ale nechci tě s ním honit od čerta k ďáblu…to si musíš rozhodnout sama, znáš ho nejlíp….

     1. Sharko, já zase jeho nechci tahat po všech čertech a nechat v něm vrtat… Vyšetření srdce dělal vloni specialista, stálo mě 4 tisíce, vyholené břicho zarostlo za 8 měsíců (to není překlep, ten pes prostě nefunguje).
      Předpokládat u něj nelze. V prosinci jsem moc nevěřila, že ho ještě přivezem z chaty domů. Před rokem jsem čekala, že mi po rezonanci nedoporučí vůbec probouzet z narkózy. Před tím několikrát kolapsy, kdy jsem se každý den bála jít z práce domů, jestli jej ještě najdu živého. Několik let už je prostě na houpačce – jeden den hledáš místo na hrob, druhý den pes vesele lítá. Neodhadneš, kdy se to zhoupne moc. A co nedělat, abys ho tam sama neposlala.
      Vzteklina je povinná – kdo na to přijde? Barouš pokouše asi stejně pravděpodobně, jako Borůvka. Ostatní nemoci se vyžadují na hromadných akcích…

      1. no vždyť píšu: ale nechci tě s ním honit od čerta k ďáblu…to si musíš rozhodnout sama, znáš ho nejlíp

  2. Můj skoro 13,5 roku starý kavalír Alec musel narkózu dostat i přes nález na srdci a o žádném zkrácení života řeč nebyla – možná proto, že mottem oné kliniky je „Jednáme se zvířaty stejně jako s lidmi“ – a lidem taky nikdo neříká, že narkóza jim zkrátí život 🙂 …

 12. Až na našeho druhého velššpringra jsem měla štěstí na zdraví svých zvířátek a dlouhodobou léčbu jsem řešit nemusela. Sama bych léky proti bolesti třeba v situaci Borůvky použila, to bez debat.
  Ale vždycky je třeba se sám sebe zeptat – když použiju tyto léky, bude mít to zvířátko kvalitní, byť trochu kratší život, nebo to dělám kvůli sobě? Já za sebe ano, léčit a pokud tyto dvousečné léky pomohou prodloužit “ kvalitní “ život, vzít to i s tou eventualitou, že na druhou stranu život ukracují.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN