BTW: Zatracená poezie venkovského života

0229dar5_1Ten pohled připomínal kalendáře z afrických přírodních parků. Zrovna vycházelo slunce a hned před ním, na linii obzoru, přecházelo stádo srn. Byla by to dech beroucí poezie, kdyby to zároveň neznamenalo, že mi celé to stádo zase bude bivakovat prakticky před Domem. Nemůžu si pomoct, ale deset, dvacet až čtyřicet srn na jednom kousku pole hned vedle vesnice už mi nepřijde normální.

 

Když jsem byla malá a chtěla zahlédnout pasoucí se srnky, musela jsem u nás na chalupě brzy vstát a potichu se plížit k jednomu skrytému palouku. Když jsem měla kliku a nedělala hluk, podařilo se mi občas dvě nebo tři zahlédnout. Tajil se mi dech nad tou krásou, ale ten pohled nikdy netrval dlouho. Srny byly neklidné, hlídaly si vítr a většinou mi zmizely dřív, než jsem si je stihla užít.

Takže když jsme se přestěhovali k nám na vesnici a já zjistila, že občas mohu zahlédnout na protějším poli stádečko srn, byla jsem blahem bez sebe – považovala jsem to za znamení toho, že tato krajina je čistá a laskavá ke zvířatům.

 

Pohled z koupelnového okna (nemám teleobjektiv:))

Pohled z koupelnového okna (nemám teleobjektiv:))

 

Nyní, po šestnácti letech, mohu jen konstatovat, že neustále početnější stáda srn znamenají jediné – že je myslivci pilně krmí a zároveň důsledně pronásledují kohokoliv, kdo by v těchto zvířatech mohl probudit byť jen kousek pudu sebezáchovy. Nevím, jestli jsou ty srny tak blbé nebo drzé či ochočené, ale nevadí jim lidé, auta ani psi. To už musí být, aby se pustily na útěk!

Je jich tolik že nemohu vyjít do lesa, abych na blízko nepotkala aspoň jednu či dvě, častěji jich vídám víc. Před člověkem (který má na vodítku psy) vyskočí teprve na vzdálenost tří až pěti metrů a obvykle jen popoběhnou. Pokud chci cvičit psy nebo si s nimi hrát, musím být jak indián na válečné stezce – dojít na některou z přehledných luk, důkladně prohlédnout okolí a pak doufat, že se některá ze srn nebude chtít přijít podívat, jak mi psí holky nosí míčky.

Minulý týden jsem došla k názoru, že vidím srnčího ducha, jinak mi to nedávalo smysl. Stoupala jsem ve velmi přehledném řídkém lese po cestě do prudkého kopce, psiny jsem měla na volno a házela jsem jim klacek. Dělaly jsme dost velký hluk, tak jsem jen doufala, že případná zvěř o nás ví a bude se držet stranou.

 

0229dar2

 

Došly jsme na dohled ke kraji lesa a já najednou uviděla proti nebi siluetu srny. Velmi světlé srny, stojící klasicky bokem s hlavou otočenou k nám. Okamžitě jsem si přivolala psy, kteří srnu neviděli ani necítili, vítr šel od nás k ní, takže o nás musela vědět! Viděla jsem ji ještě poté, co jsem s uvázanými psy vykročila směrem k ní, pak zmizela.

Vím toho o hlouposti a drzosti srn už dost, ale tentokrát to bylo takové, že jsem byla ochotna věřit na srnčí duchy:)) Ovšem na kraji lesa dali psi okamžitě nosy na zem a bez váhání mě přesvědčili, že na ducha to vonělo až moc reálně! A já si znovu opakovala – na co ta srna čekala? Dobrá, na lidi kašle, ale vždyť na začátku ti psi běželi dokonce směrem k ní, to jí taky bylo jedno? Fajn, tím, že se nehnula, na sebe neupozornila a já bez problémů mohla psy uvázat. Ale jak blízko by potenciální nepřátele k sobě nechala přijít, kdybych tam nebyla? Nebo to byla další podoba oblíbené srnčí ruské rulety?

 

0229dar3

Stádo bylo ten roztažené do délky, nevešlo se mi celé do záběru (foceno kompaktem)

 

Představuju si, jak by to u nás vypadalo, kdyby se tu usadila vlčí rodina. Ti by si museli myslet – aspoň zpočátku – že se ocitli v ráji. Takové zvěře… takové hloupé a nepozorné zvěře! To by byla bašta! Ale věřím, že ne na dlouho. Kdepak, srnčí stáda by nenabyla zpátky trochu ostražitosti nebo pudu sebezáchovy. Jsem přesvědčená, že myslivci by se o vlky rychle postarali. Pokud by se na to přišlo, tak by pak nejspíš říkali, že si mysleli, že to jsou psi… Přece by si nenechali nějakou šelmou strhnout svoji zvěř, kterou si tak pohodlně ve své krajině pěstují!

Ještě k srnčí ruské ruletě. Že srny přebíhají přes silnice úplně připitoměle, ať je světlo nebo tma, na to jsme tu všichni zvyklí. Popravdě jen stálá ostražitost, znalost jejich cestiček a velké štěstí mě zatím uchránily před střetem s těmito nemyslícími zvířaty. Vím, že v noci mohou být zvířata oslněná, ale ve dne by snad vidět měla, ne? Zažila jsem toho se zvěří na silnicích hodně, ale minule mě přece jen dostaly – to se mi ještě nestalo!

 

0229dar4

 

Bylo to jedno mrazivé dopoledne, jela jsem do města a v autě jsem vezla i psy. Hned ze vsi jsem zamířila do táhlého kopce. Motor byl studený, nikde nikdo nebyl, tak jsem jela pomalu, asi šedesátkou, maximálně sedmdesátkou. Najednou začala Ari v autě naléhavě kvílet, já se rozhlédla a zjistila, že šikmo ke mně zezadu přibíhají čtyři srnci. Nejdřív jsem je nebrala vážně. Stačilo, aby mírně zpomalili a jen maličko změnili směr běhu a bez problémů by přes silnici přeběhli za mým autem. Navíc, jak jsem řekla – nic nejelo za mnou ani proti mně.

To by ovšem byla nuda, že? Takže jsem ke svému úžasu zjistila, že se všichni čtyři srnci ženou v dostihovém tempu vlevo vedle mého auta – upozorňuju, že je to tam pořádně do kopce! Tak jsem pro jistotu dupla na brzdu a dobře jsem udělala, protože jsme se nejspíš ocitli na místě „M“, kde tuto silnici nejspíš přecházely už i srnčí prababičky, a všichni čtyři srnčí magoři to zalomili přímo před moje auto, aby se dostali na protější pole (a nejspíš pokračovali až před náš Dům).

Stejně jako u onoho srnčího ducha mi naprosto chybí nějaké aspoň přibližně logické vysvětlení tohoto chování. Jsou přežraní řepkou, která jim „vymyla“ mozky? Ta srna v lese mohla být apatická nebo slepá, ale na to se ve chvilce ztratila docela šikovně. Ti srnci slepí být nemohli a museli mít velmi dobrou kondici, protože cválat do prudkého kopce s autem o závod už chce slušnou fyzičku.

 

0229dar5

 

Přiznám se, že se mi stýská po dobách, kdy jsem se tiše plížila po lesích, abych mohla vidět divokou zvěř v jejím přirozeném prostředí. Dnes tady u nás o zvěř prostě doslova zakopávám, ať chci nebo nechci, a věřte mi, že kvůli psům bych se jí velmi ráda vyhnula! Ale není kam. A to nemluvím o divočácích, kteří doslova ořou lesy, louky a pole v okolí – ale ti jsou aspoň plaší. A já moc doufám, že plaší zůstanou. Už třeba jen proto, že plaché zvěři se dokážu vyhnout, beznaděj na mě padá z té neplaché.

Vím, že tenhle můj žalozpěv zní lidem z města dost divně, ale nemůžu si pomoct. Té zvěře je bez přirozených predátorů prostě moc (myslivci nejsou přirození predátoři:)), a pokud má absolutní přednost, není život v její blízkosti úplně jednoduchý a to nejen kvůli psům. I v těch Alpách byly zvěří stopy až nahoře v lese, na zasněžených pastvinách v okolí domů žádné stopy nebyly – a pokud byly, tak nepatřily zvěři, ale turistům:))

 

 

0229dar2

A tak se vás dnes ptám na vaše zkušenosti se zvěří takzvaně divokou:)) Srnčí, zajíci, bažanti, dokonce i mufloni a daňci. Zajímají mě různé zážitky, ať už z přímých setkání nebo ze silnic. Máte někde ještě plachou zvěř, která se před lidmi schovává? Třeba u nás jen málokdy vidím jeleny, ti se s lidmi nekamarádí, naštěstí většinou nevidím ani ty divočáky:)) Jak je to u vás? Pojďme si povídat o tom, jak ladí divoká zvěř s naší českou zahrádkou:))

Aktualizováno: 28.2.2016 — 21:42

66 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Už jsem o tom všem psala ve vedlejší hospůdce, nedávno a s dovolením to dám sem jen s malou obměnou.
  Přemnožená srnčí je otřesnou vizitkou každé místní myslivosti a to zejména v případě, že zvěř nemá přirozeného predátora, jako že samozřejmě zase k vůli myslivcům nemá a mít nebude. Oni ubezduší všechno kolem, hlavně to co se nedá sežrat. Podle mne jsou to škodiči přírody a krmit jezdí jen proto aby zase mohli střílet avšak jen pro své vlastní potřeby – do svých břich. Přece nebudou zbytečně utrácet za střelivo a taky nemají čas chodit po lese. V celém revíru není téměř žádný zajíc ale to nevadí, stejně je střílí ale bdí nad cizími psy aby zajíce nerušili,jejich psi však běhají volně.
  U nás milá Dede je to to samé. Myslím, že by si vlastníci pozemků měli dobře rozmyslit , komu pronajímají pozemky za mrzký peníz. Další ukázkou msliveckého umu je, že např. vysadí kačeny,pak je krmí,chodí tam s dětmi a chlebem, kačeny neumí pomalu ani létat.Na podzim pozvou kamarády a vystřílí je, vyberou peníze na tombolu, tam strčí ty kačeny,nakonec se ožerou. Fuuuj! Teď tráví bobry, bohužel to nemohu dokázat, jen jsem viděla jak jeden poštval na mladého bobra psa a ten pes bobra v mělké vodě ubezdušil, pak bobra pan myslivec odnesl asi na ukázku, jak je šikovný. Měla jsem z toho šok a normálně jsem se pozvracela.Přitom na protipovodňových nádržích bobr neškodí, pokud je ošetřená nátoková a výustní hráz, na bočních březích to nevadí,protože se voda měla správně rozlívat do nivy a tak se rozlívá do chodbiček a pak zas odejde. Náletového dřeva je tolik, že se nestačí ani odstranit, ostatní je oploceno. Srnčí je všude, všude a myslím si, že tak špatné hospodaření v revírech jsem dlouho neviděla.

  1. A to jde za vlastníky pozemků? Já jsem měla dojem, že pokud jeden není velkostatkář (myslím jako majitel desítek hektarů), tak nedokáže legálně zabránit tomu, aby na jeho pozemcích myslivci myslivčili, i kdyby se mu to stokrát nelíbilo – a peníze že už vůbec neuvidí. Připadalo mi to vždycky docela nefér. Ale teď jsem se zarazila, jestli to vím správně, nemám s tím žádnou osobní zkušenost a třeba se pletu…

   1. Kaa, myslím, že máš pravdu. Já jsem se o to kdysi zajímala, chtěla jsem vědět, jestli bych mohla mít les a nemít v něm honitbu. Zjistila jsem, že těžko, byť si už nepamatuju, proč to nešlo. Rozhodně ale vím, jak kamarádka žijící na samotě protestovala, aby stříleli srny u ní v sadě (sad je těsně u domu), a taky jí to bylo houby platné.
    Naprosto nechápu, jak mohou mít myslivci (prostě členové nějakého sdružení), takovou moc nad majetkem jiných lidí – myslím tím teď majitele pozemků. A nad životem jiných tvorů – třeba právě těch psů.
    Když pes škodí jinde, musí si poškozený stěžovat, mít nějaké důkazy a pak je majitel psa povinen zaplatit škodu, případně pokutu (v nejhorším případě jít do vězení) a udělat opatření, aby se situace neopakovala. Pokud se to tak neděje, je to problém vymáhání práva, ale právo je tu jinak jasně dané.
    Když si nemyslivec (čest opravdovým myslivcům) vystřelí, kdykoliv a jakkoliv, nezodpovídá se nikomu. Důkazy mít taky nemusí. Je tu jen jeho slovo… které případně „potřeby“ ověřují jeho kamarádi.
    Je mi jedno, jestli kšeftují se zvěří, jestli mají plné mrazáky, dejme tomu, že je to odměna za práci ve prospěch zvěře (eh – je to ve prospěch zvěře, když se takhle pěstují tupá zvířata, z nichž polovina by v reálném životě neobstála?).
    Ale možnost zabít, bez jakékoliv zodpovědnosti, na čímkoliv pozemku, mi silně vadí.

    1. si nechcte vyprávět ode mne a od Raven, jak nám sundali ze střechy pokrejvače brokama , prostřelili kočárek na zahradě, taky brokama a jak se bojí o páva ,o kočky a psy…kdykoliv je hon..

   2. Vždy záleží na tom, zda má honební společenství uzavřené dohody s vlastníky pozemků, že na nich může provozovat honitbu. Vlastnící pozemků by pak neměli rezignovat na členství v honebním společenství a starat se jak toto společenství s pozemky hospodaří, případně i uplatňovat škody. Honební společenství pak pronajímá honitbu myslivcům organizovaným v MS, případně fyzické osobě, která na to má oprávnění. Honební pozemek může z honitby, kterou vytvoří honební společenství vyňat příslušný státní orgán.tento orgán také honitbu schvaluje, za určitých splněných podmínek. Veřejný orgán jako je obec by pak měla pronajímat pozemky za tímto účelem jen po výběrovém řízení a vypsání záměru a vybrat si z nabídek tu nejpřijatelnější. Bohužel se v naší kotlince při současném uplatňování práva a jeho vymáhání tak neděje. Všechno se to mastí tak pěkně po staru tj. známosti,kamarádi z mokré čtvrti,přátelé třešní,oblbování neznalých občanů.

    1. Jak postaru?
     Vždyť tady je nález ústavního soudu, který říká už v roce 2006, že střelba kolem zahrad a buzerace od myslivců je jasně veřejný zájem, protože to je ochrana životního prostředí.
     A že si myslivci můžou to co postřílí nechat a prodat, je taky veřejný zájem a ne byznys, protože tak je to správné a vždycky to tak bylo.
     A basta!
     http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2007-49

     1. Doporučuju nahlédnout do vyjádření účastníků řízení v odstavci III. Senát, sněmovna, ministerstvo …

  2. Jenny, trávit jakákoliv zvířata je hanebné… a neměli by myslivci zvířata chránit?
   Jo tuhle se na mě jeden nalepil v antikvariátu (chtěla jsem knížku o služebním stopování, což mu stačilo na zapředení hovoru) a v rámci svého dlouhého monologu se pochlubil mimo jiné tím, že své psy štval na kočky, aby je zabíjeli… jen tak. Jednou se divil, proč pes neposlechl, aby zjistil, že ho omylem poštval na jejich vlastního kocoura. A pak kdo měl v téhle dvojici mozek (devil)

   1. Já jsem na ně bohužel extremně vysazená a tak raději dál nebudu jejich bohulibou práci hodnotit. Považuji je za staré struktury se zbraněmi doma a zbabělce. Otázkou je, proč jim jdou zákonodárci evidentně na ruku. Asi proto, že tato převážně muskularní instituce potřebuje stále něco střílet.Ovšem přemnožená divoká prasata dokrmují u posedů aby to neměli daleko, pak ale nemají čas a tak prasátka pěkně přibírají a vesele se množí. Nicméně chápu,že tam mohou být i kvalitní lidé, kteří by mohli myslivost provozovat i jinak. Asi by měli být profesionální hajní s dostatkem vzdělání všude a pečovat jak o les tak o zvěř.Dopoledne ředitelem,či traktoristou nebo seniorem o švédské holi a večer myslivcem nebude to pravé.Tož tak.

  3. Bobr je zvláště chráněný druh, takže pokud získáš důkazy, že je tráví či jinak likvidují, dá se s tím něco dělat. Nehledě na to, co všechno dalšího by mohl takový jed provést ve vodním ekosystému. Pokud otrávili bobra, nemuseli otrávit zdaleka jenom bobra.

 2. OT: Mili priatelia zvierat, prave mi pred oknom preletel bocian (cap) a teraz si spominam ze minuly tyzden som videla pred nasim cinzakom cierneho drozda (kosa). Nie je to trochu priskoro???
  Pritom pocasie je hnusne – prsi a prsi.

  1. Na kosáky ne, čápi tu nebudou mít co jíst, protože jakmile napadne sníh, nedostanou se na myši

   1. Kosáci tu jsou snad celou zimu, nee? Alespoň tady v Přerově jo. Možná myslela špačka (škorca)

   2. Nedavno davali na Prime reportaz o capovi, kt. prilieta do Ciech ako prvy kazdy rok. Tiez sa cudovali, ze uz priletel. Nazov obce som si bohuzial nezapametala.

    1. Yetti, kosáci tady u nás přezimují, ti to zvládají. Čápy jsem naštěstí ještě neviděla. Sice není zamrzlo, ale přece jen, březen začíná až zítra – ještě měli zůstat v teple 🙂

     1. Sem projela on line čapí hnízda a co nevidím, sněží, šmánkote, já chci už jaro. Mnó, tak zítra asi budeme zase sypat ptáčkům.I v Makově už poletuje.

      1. JENNY, V NAŠÍ BĚLÉ OD RÁNA PRŠOSNĚŽILO, TĚSNĚ PŘED SETMĚNÍM ZAČALO HUSTĚ CHUMELIT. UŽ VENKU LEŽÍ MINIMÁLNĚ 15 ČÍSEL MOKRÉHO A VELICE TĚŽKÉHO SNĚHU A CHUMELIT NEPŘESTALO. ZAS TO ODNESOU SUCHEM OSLABENÉ A VĚTRY NEDÁVNO „NAČATÉ“ STROMY V OKOLNÍCH LESÍCH. TEN SNÍH JE VÁŽNĚ VELMI TĚŽKÝ A PADÁ A PADÁ. MÁM PŘÍMO PŘED OKNY SOUSEDOVU ZAHRADU PŘES ULICI. MÁ V NÍ FAKT NÁDHERNÉ A UŽ HODNĚ VYSOKÉ JEHLIČNANY(HLAVNĚ SMRKY A JEDNU BOROVICI) SE SPOUSTOU ZRALÝCH ŠIŠEK. OO TĚCH STROMOVÝCH VEĚVÍCH V JEHO ZAHRADĚ ČASTO SKÁČE A POLETUJE JEDNA REZAVÁ A JEDNA ČERNÁ VEVERUŠKA. VEVERKY JSOU ČILÉ CELOU TUHLE ZIMU NEZIMU, TAKŽE NESPALY.JE JASNÉ, ŽE NAPADNUTÍM TAKOVÉ SPOUSTY ČERSTVÉHO A TĚŽKÉHO SNĚHU UBUDE VEVERUŠKÁM ENERGIE, JELIKOŽ SE MÁ I DOST OCHLADIT. KROM TOHO, JAK JSEM JEŠTĚ PŘED SETMĚNÍM ZJISTILA PROSTÝM POHLEDEM DO ZAHRADY, TĚŽKÝ NÁPOR JISTĚ NĚJAKÉ STROMY ZLOMÍ. A TO JE JEN ZAHRADA, ALE V OKOLNÍCH LESÍCH BUDE TĚŽKÝM SNĚHEM ZLOMENÝCH ČI VYVRÁCNÝCH STROMŮ JISTĚ VÍC. NYNÍ JSEM SE BYLA OSOBNĚ MRKNOUT VENKU A TEN TĚŽKÝ SNÍH ZAČÍNÁ NAMRZAT! DĚS A BĚS TO DO RÁNA BUDE A CHUDÁCI TI, KDO ZÍTRA MUSÍ JET NĚKAM AUTEM.ZAS BUDOU ZLÁMANÉ OUDY, BOURAČKY A SPOUSTY HAVÁRIÍ. JEŠTĚ ŠTĚSTÍ, ŽE K NÁM JEŠTĚ BĚLŠTÍ JEŠTĚ ČÁPI NEPŘILETĚLI. LÍTAJÍ TAK V DRUHÉM TÝDNU BŘEZNA, COŽ JE ZA CHVÍLI, ALE JEŠTĚ MAJÍ NĚJAKÝ ČAS. VŠECHNO JE NYNÍ ZAKRYTO TLUSTOU SNĚHOVOU DUCHNOU. PŘÍRODA SE FAKT ZBLÁZNILA. SNÍH JE TŘEBA, ALE MĚL PŘIJÍT DŘÍVE.ZÍTRA JDU HÁZET SNÍH Z CESTIČEK NA ZÁHONY, ABYCH TU NEČEKANOU NADÍLKU ZUŽITKOVALA. MNĚ UŽ ROZKVETLY I TY POZDNĚJŠÍ KROKUSY A ASI TO LETOS VŠECHNO ZNIČÍ SNÍH. MÁM KROKUSY VLASTNĚ DVOU DRUHŮ- NEJDŘÍVE KVETOU TAKOVÉ NĚŽNÉ, SVĚTLE LILA KROKUSKY, PAK KVETOU ŽLUTÉ A TEMNĚ FIALOVÉ. TY ŽLUTÉ JEŠTĚ NEKVETLY, ALE OBOJÍ FIALOVÉ UŽ BYLY V PKLNÉM KVĚTU. A LETOS SE MI ZBLÁZNILA JEDNA KRÁSNĚ ČERVENÁ PRIMULKA, CO VLONI KVETLA CELÉ LÉTO AŽ VLASTNĚ DO PODZIMKA. A LETOS UŽ KVETE TZAS, UŽ V LEDNU ZAČALA.. ASI O NI PŘIJDU, ALE TO NENÍ ZAS AŽ TAKOVÁ ŠKODA. HORŠÍ JE,ŽE MI TOTIŽ UŽ PŘED TŘEMI TÝDNY VYRAŠIL A UŽ DO VÝŠKY CCA 5 CM NAROSTL ČESNEK, KTERÝ JSEM VYSADILA NAPODZIM. O TEN PŘI TAKOVÉ SNĚHOVÉ NADÍLCE PATRNĚ PŘIJDU.ZKRÁTKA MÁM OBAVY O VŠE ŽIVÉ. JEŽEK SKORO NESPAL, PROTOŽE SE LÁDOVAL KOČIČÍMI KONZERVAMI.JSEM SI JISTA, ŽE KOČKY KONZERVY SEŽRAT NEMOHLY.MÁM TU JEŽČÍ OPOTRAVU OŠETŘENOU TAK, ŽE KOČKA SE TAM NEDOSTANE. LETOS JE VŠECHNO JINAK, TAKŽE OČEKÁVÁM, ŽE BUDE ZIMA ZAS AŽ DO ČERVNA, JARO NEBUDE A POTOM SE VŠE ZVRTÁTÍ V LÉTO. JE DOBRÉ, ŽE ASPOŇ NĚJAKÝB SNÍH NAPADAL.

         1. V tuto dobu normálně leze ze země, vadil by mu jen silný holomráz v kombinaci se sluníčkem. Obojí asi nehrozí.

      2. JENNY JÁ ZASYPÁVÁM KRMÍTKA DENNĚ , NEPŘETRŽITĚ A UŽ NĚKOLIK MĚSÍCŮ. PTÁCI BAŠTĚJ JAK PROKOPNUTÍ,DĚLÁM JIM I VLASTNORUČNÍ KOULE SE SEMÍNKY. NĚJAK JIM VÍC CHUTNAJÍ, TAJKŽE NA KAŽDÉM MUCHOVNÍKU TO VYPADÁ JAK NA OZDOBENÉM BVÁNOČNÍM STROMKU. DNES JSEM SYPALA UŽ TŘIKRÁT A PRÁZDNÉ KRMÍTKO JE STÁLE. PODLE PTÁKŮ BUDE JEŠTĚ ZIMA DLOUHÁ, ASPOŃ V BĚLÉ JO.A CHUMELÍ A CHUMELÍ OSTOŠEST. TAK NEVÍM, ZDA TU CHUMELENICI NEPŘIVOLALA DEDE TÍM, ŽE CHTĚLA SNÍH. NO, POKUD HO MÁ V DOUBRAVICI MÁLO, KOHU NALOŽIT A PROCPAT DRÁTAMA CELÁ MÓŘE SNĚHU.TAD FZURT PADÁ A LEŽÍ UŽ CCA 15 CM.

       1. TO JSI LENKO NEPŘIVOLALA TY. TO PŘIVOLAL MŮJ JIŘÍ PROTOŽE V NEDĚLI I VČERA DOPOLEDNE BYLO TEPLO TAK VYTÁHL ZE SKŘÍNĚ JARNÍ BUNDU-PŘECE NEBUDE JAKO BLÁZEN V ZIMNÍ – TAK NEVÍM, NEVÍM, S TÍM BLÁZNEM, JAK TO JE ….

 3. Zajaci provokatéri sú jeden z dôvodov, prečo si netrúfam chodiť s Jackie navoľno. Tá má výdrž extrémnu a dokázala by za nimi bežať sveta kraj (a možno aj dobehnúť a strhnúť, ale to sa so mnou nedozvie). A z jednej strany máme diaľnicu a z druhej horlivé PZ Gidra Voderady, s flintami pripravenými hocikedy vystreliť na psa čo je na voľno (podobne ako Ygu ma už pár z nich vonku zastavilo a držalo mi kázeň, so psom na vodítku. Keď som zdôrazňovala, že veď je na vodítku a nepúšťam ju, mala som dojem, že je im to skoro až ľúto). Zajacom obvykle takto vyšíva v predjarí a na jar, nielenže neutečú, ale ešte nám chodia naproti, fakt na 3 metre. Srnky máme ale plaché, tie nečakajú, kým prídeme bližšie. A to s tým nelogickým prebiehaním cez cestu, ťažko povedať, v tom môže byť viac faktorov, nevedia odhadnúť rýchlosť pohybu auta, inštinktívne zrýchľujú aby mu unikli a potom spanikária a vrhnú sa bezhlavo v najnevhodnejšej chvíli (celkovo mám pocit, že jelene a lane sú v tomto tak trošku trubky…). Tiež sa mi už stalo, že srna alebo laň už bola v druhej tretine cesty, keď som sa autom blížila a miesto aby dobehla už ani nie meter na druhú stranu cesty, otočila sa mi pred autom na päte a vrhla sa naspäť na tú stranu, z ktorej vyrazila…

  1. Km11, tys tu debatu myslím nezažila (Yga asi ano), tak to připomenu.
   Vyprávěla to LuckaV. Chodila se psem pravidelně běhat, psa měla uvázaného na běžeckém vodítku k opasku. Opakovaně ji obtěžoval nemyslivec s flintou, který ji (navzdory tomu vodítku) rád vysvětloval, jak jí může zastřelit psa. Vyřešila to nakonec jednoduše – pomohla duchapřítomnost a mobil.
   Když ji příště zastavil, vytáhla mobil, vytočila 158 a nahlásila, že ji ohrožuje muž se zbraní… Dotyčný zdrhal, až se mu za patami prášilo, a LuckaV pak vysvětlila, o co jde.
   Takže až vás bude zase někdo buzerovat… víte co dělat.

 4. Nepěstují u vás zemědělci konopí? Tady nejsou zemědělci, ale srny se chovají jako srny a jsou schované v lese. Sorbon o nich ví, já ne 🙂

  1. Dalmi, začínám mít podezření… (chuckle) Moc by se mi líbilo, kdyby se i naše srny chovaly jako srny a ne jako hloupý dobytek!

 5. Je pravda, že na množství srn taky nadávám, ale na fotky od Dede to nemá. U nás spíš srny pobíhají v menších skupinkách, dvojicích, trojicích. Ta obrovská stáda vídám směrem do nížiny, na polích, kde se pasou na mladých rašících rostlinkách. U nás je půda velice kamenitá a chudá a ne moc vhodná na pěstování čehokoli. V bezprostředním okolí naší vesnice jsou tak hlavně louky a pastviny. Na druhou stranu, takové nebojácné stádo srn přímo před domem by mohla být zajímavá výcviková pomůcka 😀 Najty totiž téměř nereaguje na stojící či pasoucí se zvíře, ale až na rychle se pohybující zvíře. Umím si představit, jakým způsobem ji reakci na zvěř odnaučit, ale žádná srna (u nás) mi prostě nepostojí 😀 Obvyklé setkání se srnou vypadá takhle: nečekaně vyskočí srna, já se leknu, ona se lekne a tryskem pádí pryč. A pes začne šílet. Nedávno se mi stalo, že srna vyskočila z houští fakt pouhé dva metry ode mě a Najty (na vodítku). Ale zřejmě to nebyla forma srnčí ruské rulety, protože srnka vypadala dost vyjeveně, že nás vidí (chuckle) Tím, že byla tak blízko, si k ní Najty čuchla, jednou štěkla a zůstala u mě, bez vyšilování a snahy běžet za srnou. Byla jsem z toho paf. Možná si k těm zvířatům prostě potřebuje jenom čuchnout (rofl)

  1. Ivano, není to výcviková pomůcka… nebo já to tak neumím využít. (wasntme) Prostě psi čučí na srny, neštěkají na ně, dokonce mohu vjíždět do brány a vyjíždět a psi z ní neutečou. Jenže kdybych jim dala volno, okamžitě je půjdou zkontrolovat, což by tak jako tak vyústilo v honičku. Tak dělám všechno proto, aby je kontrolovat nešli 🙂 Jinak to velké stádo zase takové potíže nedělá, většinou to jsou holky a ty se prostě pasou. Potíž je se srnci, ti mají rádi adrenalin a pak se dějou neuvěřitelné věci. Taky se mi stalo, že přímo k nám vyběhl z naší rokle srnec (proč běžel, to netuším, z cesty do té rokle není ani vidět, byl tam naprosto v bezpečí) a odvedl mi tehdy Ari, tehdy sotva odrostlé štěně. Berry neutekla. No a pak vyběhl z rokle další srnec a běžel za prvním srncem a za Ari… fakt pohled jak u blbejch 😛
   Jak máš tomuhle zabránit? Je to hned za naším domem, žádná divočina, těm srncům stačilo zůstat v rokli a psi by o nich neměli ani páru – a já je do rokle nikdy nepouštím. Proč to ti srnci udělali? Moje vysvětlení je ta ruská ruleta – jiné nemám (angel)

 6. Vidím, že neplachá zvěř je problém všude – tak pro nás jsou nejhorší zajíci. Bažanta Brooke zvedne a víc si nevšímá, od srnek se dá odvolat, ale zajíc je neodolatelný, neb vypadá, že by se dal chytit (což se samosebou nedá).

  Jinak co se týče srnek – už se nám parkrát stalo, že vprostřed stáda běžela divná černá „srnka“ – to se Brůča tak nějak samovolně zařadila … nechňapá, neštěká, jenom běží (fubar)

  Ovšem nejvíc nás míchá myslivec, který jezdí pravidelně (i v tyto mírné zimy) zasypávat – vždycky, když nás uvidí, nelení, zastaví a bedlivě nás nabádá, abychom ty psy na jaře nenechaly po loukách běhat kvůli srnčatům. Jasně vidí, že my máme psy ošéfované (vždy si je zavoláme, když vidíme, že se blíží zeleným mužíček). Ale že ty srnky honí smečka prchlíků (běžně vídáme tři černé psy), to mu asi nevadí … nebo nemá koho buzerovat, když pánící se nikde nevyskytují.

    1. LIDI, U NÁS PRŠOSNĚŽILO CELÝ DEN, NYNÍ VENKU PADAJÍ SEDLÁCI A JE TAMUŽ CCA 15 ČÍSEL TĚŽKÉHO A MOKRÉHO SNĚHU. FOTIT JSMEM NEMOHLA KVŮLI TMĚ, ALE BYLA JSEM SE NA TO BÍLÉ NADĚLENÍ MRKNOUT ASI PŘED HODINOU. JE TO VÁŽNĚ UŽ SILNÁ VRSTVA A NEPŘESTÁVÁ CHUMELIT. JEN TO ZAS PĚKNĚ NAMRZÁ, TAKŽE POZOR RÁNO. A JEŠTĚ SE PŘIDÁM K TĚM, KDO POZORUJOU ZBBLÉ A NEPLACHÉ SRNY. TADY SE TAKY SRNČÍ PŘEMNOŽILA. PROTOŽE SE TU PĚSTUJE VŠUDE ŘEPKA, JSOU ZVÍŘATA OPŘIOTRÁVENÁ A VLASTNĚ ZBAVENÁ PLACHOSTI PRÁVĚ TOU ŘEPKOVOU PASTVOU. JE TO JAK DROGA. SRNY MI NEVA, ALE TO, ŽE KOUSEK OD POSLEDNÍÍHO DOMKU V BĚLÉ SE ZJEVUJOU DIVOČÁCI. TO JE VÁŽNĚ VRCHOL. TI BY SE MĚLI VYSTŘÍLET.JE TO OPRAVDU NEBEZPEČNÉ A VELICE PŘEMNOŽENÉ ZVÍŘE. JELIKIOŽ FAKT NEMÁ ŽÁDNÉHO PŘIROZENÉHO NEPŘÍTELE. RNY NEŘEŠÍME, ALE DIVOČÁKŮ SE BOJÍ UŽ SKORO CELÁ BĚLÁ. ONI SE SEM NASTĚHOVALI(ASI TAK 300 M OD POSLEDNÍ CHALUPY) UŽ VLÉTĚ, KDY TU BYLO POLE KUKUŘICE.NO, MOŽNÁ, ŽE SE UŽ I DOVSI NĚJAKÝ TEN DIVOČÁK VYPRAVIL. LIDI SE TU CHOVAJÍ JAK ZVÍŘATA A HÁZEJÍ ODPOADKY KOLEM POPELONIC. ŽRÁDLA BY TUTUDÍŽ DIVOKÉ PRASISKO NAŠLO I DOST.Z TOHO ZVÍŘETE MÁM OPRAVDU DOCELA STRACH.JE NEVYZPYTATELNÉA MÁ ŽÍT V LESE, NE CHODIT NA KRAJE OBCE.

   1. Ygo, máš úžasné fotky, jak budu mít večer chvíli, tak ti ještě napíšu konkrétně:)) Miluju tvoje všelijak pokřivené stromy, a ten západ slunce, ten je! Úžasná je ta lyska (?) na růžové vodě… (inlove)

   1. Ona Brooke není chytač, je honič (rofl) – ji nebaví něco držet v hubě (kromě myší), ji baví za tím šíleně letět … proto například žijeme v symbióze s čápy – těch si nevšímá, protože oni si z ní nic nedělají a nešílí, že se blíží pes. Brůča je po dvou setkání vyhodnotila jako tvory nehodné jejího zájmu …

    1. Ygo, teď jsi mi připomněla, jak čápi uštvali mladého Daníka – a já mu to přála:)) na poli byli čtyři a když tam vyběhli psi, dva uletěli (holky?) dva zůstali a doslova vodili Daníka za nos – střídali se v pomalém letu před psem, právě tak, aby pes neztratil zájem. Jak říkám, uštvali ho.
     Od té doby se ani Daník ani Kazan nepouštěli za žádnými ptáky a že v Anglii nám věčně kolem domu postávaly volavky 🙂

 7. No, ¨Míšo, největší stádo muflonů žije v Praze v Thomayerově nemocnici, takže jaký městský člověk. A už před 25 lety můj dědeček říkal, “ u nás na Bulovce tokají bažanti“
  Mám psa, který má rychlý start a malou výdrž, takže jakákoli běhací zvěř uteče bez problémů. Nám dělají starosti nutrie. A už tak markantní, že buď nepustím Mařku z vodítka, nebo ji nechám si půl hodiny plavat sem a tam a honit je. Dobrý je, když je na břehu pařez, na který si mohu sednout. To ať si klidně lítá vodou jak Titanic. Jasně, že dostávám vynadáno, že ten pes honí zvířata, ale je to prakticky intravilán, nejsou to zvířata divoká, neb nejsou u nás vlastní. Predátora nemaje množí se neuvěřitelnou rychlostí. A pokud by chtěly tomu psovi utéci, jednoduše se ponoří a odplavou… Ale to ne, to je lepší se nechat honit

  1. No, z našeho Daníka, kokra,si takhle dělaly zadel kačeny.Pes byl po hodinovém pobytu ve vodě zcela vysílen, musela jsem ho vysadit do auta a ty mrchy si v klidu naprosto ležérně, poplavávaly dál po rybníku. 🙂

  2. To je pravda s těmi muflony. Před dvěma lety jsem byla na přelomu listopadu a prosince hospitalizovaná v Thomayerce. Měli jsme z pokoje výhled na zalesněnou stráň za nemocnicí. Stromy už byly opadané, tak bylo dobře vidět, dny byly krásné slunečné a na stráni jsme každý den sledovali stádo muflonů. V noci, když je klid, chodí i po areálu nemocnice.

  3. Inko, naprosto chápu tvé pocity. To je právě to – ta zvířata tam nemají co dělat, nekontrolovaně se množí, ale řeší se to, že je Majda honí…

 8. Ono v tom Rakousku, kde tak 70% území jsou Alpy a na ně navázaná pohoří to mají trochu jednodušší, když snad na každém čtverci 10x10km je nějaké místo, kam se člověk bez potřebného vybavení ani nedostane. V ČR to máme složitější. Míst, kde by zvěř o člověka nezavadila, necítila jej nebo jím vyprodukovaný hluk/pach tu moc nemáme. To pak si ta zvěř postupně zvyká v oblasti velmi rušných silnic tolik není. Obecně hlučných míst a se světelným smogem přibylo a pak taková vesnička se silnicí druhé třídy a pár pejskaři pro ně „nic není“. Nemluvě o přetnutých migračních trasách (kolik zvěře se přiblíží k silnici z HK do Jaroměře/Hořic?)

  1. I tady v okolí naší vsi je plno pěkných míst, která nejsou obydlená. Ale zdá se, že srny jsou společenská zvířata, na dohled od vsi je to nejspíš nejlepší. 😛
   Potíž je v tom, že pak na jaře přicházejí o srnčata, když se kosí louky lemující vesnici 🙁

 9. Dneska nemám k tématu co dodat.
  Jsem člověk městský a nemajíce auto.

  Na chatě tento problém nemáme. Srnku ani zajíce tam nezahlédneš. Jen ptáčky. Na jaře tam zpívají jako o život.

  1. Chceš vidět zvěř. Svez se motoráčkem ze Svojšína do Boru, z Nýřan do Heřmanovy Huti, z Rokycan do Nezvěstic nebo z Chrástu do Radnice, kolem těhle pidi lokálek, kde párkrát za den prodrncá motoráček je té zvěři spousta 🙂

   1. MÍŠO, PŘIDÁVÁM SE A SOUHLASÍM.JÁ NA TRATI ZE SVOJŠÍNA DO BORU TRÁVILA VŽDY SPOUSTY ČASU, JELIKOŽ TO JE KRATŠÍ CESTA Z PLZNĚ DO BĚLÉ NEŽ PŘES DOMAŽLICE .BOHUŘŽEL TAM BÝVAJÍ KROM DIVOKÝCH ZVÍŘAT ČASTO I POPADANÉ STROMY PŘES KOLEJE.PRÁVĚ TA TRAŤ MÁ OPRAVDU HODNĚ UPRAVENOU RYCHLOST JÍZDY MOTORÁČKŮ. JDE SE HODNĚ POMALU, KOLEM SE POPÁSAÁ SPOUSTY SRNČÍN ZVĚŘE, BÝVAJÍ VIDĚT ČÁPI,LABUTRĚ I VOLAVKY A POMALU JSOU ROZEZNAT V LESE I HOUBY.TRAŤ JE TO MOC PĚKNÁ, ALE UŽ JSEM DVAKRTÁT ZAŽILA,KDYŽ PŘÍMO NA VLÁČEK PADL STROM. TO PAK JE OPRAVDU NEKONEČNĚ DLOUHÁ DOBA, NEŽLI SE TO VŠE VYŠETŘÍ A NÁSLEDNĚ I UKLIDÍ, FAKŽE ČLOVĚK DORAZÍ DO BĚLÉ DALEKO POZDĚJI NEŽ PŘES TY DOMAŽLICE.ALE TA TRAŤ STROJÍ FAKT ZA ZHLÉDNUTÍ A PROJETÍ. APOKUD NĚKDO CHCE POKRAČOVAT NĚKAM DÁL, NECHŤ ZABROUSÍ DO BĚLÉ. UŽ JSWEM KDYSI TO BĚLÉ PSALA NA STARÉM ZVÍŘETNÍKU.JE TU FAKT KRÁSNĚ A OKOLNÍ LESY BÝVALÉHO KIOMUNISTICKÉHO POHRANIČNÍHO PÁSMA NEJVYŠŠÍ OCHRANY BYLY NEDOTKNUTÉ CIVILIZACÍ. HODNĚ SICE POKAZILA INTENZIVNÍ TĚŽBA DŘÍVÍ, ALE LES TU STÁLE JE . A BORŮVEK, MALIN A V PŘÍPADĚ NORNÁLNÍHO JARA, LÍÉTA I PODZIMU SE TU NAJDE I HODNĚ HUB.LIDI V BĚLÉ RÁDA NEMÁM, ALE OKOLNÍ PŘÍRODU FAKT MILUJU V KAŽDÉM ROČNÍM OPBDOBÍ. A JE TU I HODNĚ NOVÝCH CYKLOSTEZEK, TAKŽE I NA KOLE SE DÁ DOJET HODNĚ DALEKO.

 10. Naprosto souhlasím. Ty srny, co s rozmyslem míří před auto, i když kolem je spousta volného prostoru a denní světlo, znám taky. Zajíci a bažanti zřejmě nemají pud sebezáchovy, jinak by se nepoflakovali na kraji vesnice, kde přebíhají silničku mezi pruhem pole a tenisovými kurty. O kus dál je sice železniční trať, ale za ní širé rodné lány, tak nechápu, co hledají na tom pruhu pole mezi kurty a fotovoltaikou a pokračováním vesnice. Ty baráky jsou řadovky, tam lidi moc zeleniny nepěstují, co taky na té nudli za domem. Ale myslivec z vedlejší ulice mi řekl, že nad ránem, kdy já tvrdě spím a on jako starší člověk je vzhůru, nám po ulici courají srny a viděl tam i lišky. Ale ty pole a vinohrady a lesíky jsou fakt jen kousek! A v lesíkách je plno krmelců, myslivci zvěři dost přilepšují. Tak proč sakra lezou do té vsi?
  A pomíjím to, že chování zajíců vůči malým psům je čistá provokace, když je psíci nestíhají, tak na ně zajíci prostě počkají, aby to byl adrenalin!

  1. Jo! U nás je zajíců a bažantů málo (díkybohu), ti jsou spíš dole v „kraji“:)) Ale i tak se mi už potřetí v životě podařilo před dvěma týdny hodit psům klacek a vyplašit zajíce 😛 Opět jsem si ověřila, že moji psi zdravého zajíce nedohoní (nemám corsosetra:)))

   1. DEDE, U NÁS ZAJÍCE NEUVIDÍŠ, ZATO KOUSEK OD POSLEDNÍHO STAVENÍ CHODÍ RÝT A ROCHNIT SE DIVOČÁCI.BAŽANTY TADY MYSLIVCI UŽ NECHOVAJÍ, ALE PAMATUJU SI DOBY HNED PO NAŠEM PŘÍCHODU, KDY BAŽANTŮ BYLO OPRAVDU HODNĚ. A TA ZVÍŘATA NEJSOU ANI VE VĚTŠÍCH MĚSTECH ŽÁDNOU ZVLÁŠTNOSTÍ. KDYŽ JSME JEŠTĚ BYDLILI V MOSTECKÉM PANELÁKU,ZDRŽOVALA SE POD NAŠIMI OKNY CELÁ HEJNA KOROPTVÍ, ZAJÍCI A BAŽANTI TAM POBÍHALI JAK DOMÁCÍ ZVÍŘATA, ZAJÍCI ČASTO ZBLBLE KLIČKOVALI PŘED AUTOBUSY MHD A OBYVETELÉ KUPOVALI PYTLE ZRNÍ, ABY ZVĚŘI MOHLI V ZIMĚ PŘILEPŠIT.ZAJÍCE JSEM PO PŘISTĚHOVÁNÍ SEM NEVIDĚLA SPOUSTY LET. MANŽEL MÉ SPOLUSTUDENTKY Z VŠ PROHLAŠOVAL, ŽE POKUD BUDE JAKO LESÁK VŮBEC CHTÍT ZAHLÍEDNOUT SE KOROPTVE, ZAJÍCE A BAŽANTY,MUSÍ ZE 30 KM VZDÁLENÉ HORY SVATÉ KATEŘINY DOJET AŽ DO MOSTU.

 11. Ono zvierata mozu fakt liezt na nervy,ked sa vyskytuju tam, kde nemaju byt. Priklady:
  1. Pred nejakym casom som sa vracala autobusom od priatelky z nedalekej obce domov. Bola nedela 8 hod. rano, na hlavnej ceste ani koleso. Nie tak ani noha, ale az styri. Na betonovom podstavci (ten tam zostal po nejakom budovatelskom hesle) stal urasteny samcek-srncek s krasnym parozim. A uprene civel na nas autobus. Ked sa autobus priblizil, parohac si to zamieril rovno cez cestu, no a jasne ze popred vozidlo. Sofer bol skuseny a sam polovnik (myslivec), takze uz preventivne zabrzdil a nechal debila prebehnut. Keby autobus zrazil parohaca, okrem umazaneho autobusu sa nestane nic. Ak by srnec skocil pred osobne auto, moze sa vybit cela posadka 🙁 .
  2. Ked som este pracovala v nemenovanej fabrike, mali sme kuriozny smrtelny pracovny uraz. Pani, pracujuca na obchodnom oddeleni sa vracala zo sluzobnej cesty z BB. Sama v malom aute. Niekde na hlavnej ceste c.66 jej do drahy skocila jelenica. A to tak, ze pristala na celnom skle auta, zrejme chcela auto preskocit. Zahynuli obe – pani aj jelenica. Kedze pani bola na sluzobke, nehoda bola kvalifikovana ako smrtelny pracovny uraz. Vsetci zamestnanci museli byt s nou preukazatelne pouceni, tzn. precitat zapis a podpisat (wasntme) .
  A potom milujte lesnu zver (fubar) .
  Vlci sa u nas vyskytuju len na vychodnom SK, tam obcas strhnu aj nejake ovce. Medvedov je dost, ale radsej vyzieraju kontajnery, akoby nahanali zver. Rysy su plachi, ziju tiez vacsinou v hlbokych lesoch a polovnici a pytliaci ich s radostou likviduju. Taka rysia kozusina na stene je fantasticka ozdoba, no nie ???

 12. Dede, mně se skoro zdá, možná že nesprávně, jako by ti ty srnky lezly na nervy

 13. Nad Dalmatinovem máme jeleny a divočáky. Divočáci jsou plaší, ale už mi několikrát zryli zahradu. Laně jsou úplně pitomé a oprsklé, korzují po vsi a okusují kytky z truhlíků. Za soumraku se hojně vyskytují na silnici, přecházejí volným krokem a auta je nevzrušují. Mám je ráda na podzim, když od myslivců kupuju, co střelili 🙂

 14. No, moje děvčata si povídají přes dva ploty, potok a louku s muflony naproti v oboře.
  Dneska zahájili konverzaci kolem jedenácté v noci.
  Mufloni si začali! Fakt! Myslím, že tam na nás už čekali. Oni vždycky prohlásí Bek, bek, bek! – a čekají na odpověď…
  Ale stejně – nahnala jsem holky domů a s noční kontrolou zahrady byl ámen. 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN