HOST DEDENÍKU – Matylda: Jak Borůvka onemocněla

0305mat1_1Borůvce bylo na podzim sedm. Z hlediska kavalírů je to starší dáma, byť ne úplně stará. Takže občasné noční čurání, kdy mlátila packou do dveří, jsem přičítala věku. Konec konců, loni v lednu měla jakési neurčité potíže podobného druhu, kdy laborka nic neukázala, a den po vyšetření se problém vytratil.

Jenže tentokrát se nevytratil. Naopak po Vánocích se začal stupňovat. Na Silvestra ráno jsem se s ní zastavila na veterině a zřejmě jsem byla jediná, kdo nechtěl prášky na uklidnění. Papírek zánět neprokázal, byla vyčuraná, takže na ultrazvuku nebylo vidět nic, a přítomný vet byl toho názoru, že jí může dát atb, abych měla klid já, když tam klinicky nemůže nic najít.

Sebrala jsem psa a odjela domů. Zkusila jsme brusinky, chlorellu, ale nezabíralo nic. V noci Borůvka vstávala po čtyřech hodinách a já jsem začala trpět nedostatkem spánku.

Sbalila jsem psa podruhé a odjela na veterinu znovu. Se vzorkem moči v kapse. Službu konající vet taky na papírku nic nenašel, ale protože jsem trvala na tom, že psice je nemocná, zkusil hodit vzorek moči pod mikroskop. Našel struvity. Borůvka dostala atb a pastu proti struvitům. Jenže se nijak moc nelepšila, a tak jsem do ní nalila misku pití, vyrazila k vetům znovu a donesla psici do ordinace v náručí, aby se nestihla vyčurat.

Vet udělal ultrazvuk a našel polyp. Zajásal, že příčina obtíží je odhalena, a zkusil znovu atb a protizánětlivé léky. Zlepšení bylo jen mírné a po týdnu se ukázalo, že polyp je stále stejný. Injekční stříkačkou nabral moč při sledování ultrazvukem a koukl do mikroskopu. Nádorové buňky nenašel a pro jistotu si ještě vyrobil obarvený cytologický preparát, jestli nenajde něco v něm. Všechno bylo negativní, a tak jsme se dohodli, že polyp bude lepší odstranit.

Byl stanoven den operace, Borůvku jsem dovezla na veterinu v klidu, jen jsem předem upozornila, jak špatně snáší narkózu. Vet byl rád, že to ví, připravil narkózu, kterou používají pro kardiaky a staré psy. Ještě jsme dohodli revizi chrupu, protože Borůvka byla 14 dní pod antibiotickou clonou a už nechtěla kousat tvrdší věci.

Po operaci mi vet volal, že nešlo odstranit všechno a to, co šlo, radši poslal na histologii. Sice jsem znejistěla, ale pořád jsem věřila – vždyť cytologie byla negativní a útvar na ultrazvuku nevypadal, že by prorůstal do hlubších vrstev! Ale popis „prstovité výrůstky“ mě přece jen hlodal v hlavě.

Zatímco Borůvka čtyři dny po operaci, kdy jí rozřízli břišní stěnu i močový měchýř, letěla po terase jak splašená, aby vyrazila ze zahrady drzého holuba, já jsem jen doufala.

Zbytečně. Měla jsem zavolat v pondělí ohledně výsledků histologie. Vet byl naprosto zoufalý, že neví, jak mi to říct. Prý to věděl už od pátku a celý víkend přemítal, jak to na mě vysypat. Nakonec zvolil tu nejlepší metodu – prosté informace.

Dozvěděla jsme se, že nádor je zhoubný, karcinom přechodného epitelu. Poctivě mi nastínil možnosti: odstranit močový měchýř, spojit močovody s trubicí a získat inkontinentního psa, který bude mít plínky. Nebo podstoupit chemoterapii, vylíčil mi četnost i cenu. Nebo dát jen humánní prášky, které budou mírně brzdit nádorový proces a zbaví psici bolesti.

První a druhou možnost jsem zamítla. Hystericky čistotná Borůvka by pleny neunesla a chemo jsem nechtěla já. Navíc se večer ozvala Xerxová, která mi potvrdila, že každý, kdo z jejího okolí se psem chemo absolvoval, řekl, že už nikdy. Stres z dojíždění na veterinu, rozpíchané žíly, do kterých se infuze už těžko dostává…

Celé odpoledne a večer jsem jen brečela. V mezičase jsem si uvědomila, že mám doma ještě Světlušku, která na Borůvce hodně visí. Po konzulatci s Pitrýskem a Evou Ž jsem se rozhodla sehnat štěně. Bohužel sehnat narychlo fenku kavalíra je skoro nemožné. Večer jsem si šla lehnout s vědomím, že mám jakési dva vágní přísliby, které nejspíš nevyjdou,  a jinak nemám nic. V noci jsem skoro nespala, zatímco Borůvka se Světluší spokojeně chrupkaly a nic neřešily.

Druhý den se mi ozvala Světluščina chovatelka, se kterou jsme mluvila den předtím. A nastínila možnost, o které se doslechla od kamarádky.

O tři dny později jsem jela s Borůvkou vytáhnout stehy. Zahojená byla perfektně, byla veselá, mrkala na veterináře a při našem rozhovoru, kdy jsme znovu probrali všechny možnosti, se nechala krmit kousky piškotu. Zkontrolovala kocoura v přenosce, který měl jít na kastraci, a pak už jen seděla u dveří.

Pokud bych přistoupila na chemo se všemi stresy a riziky, byl by střední medián přežití 380 dní. Při využití jen zmíněných prášků 188 dní. Šance na vyléčení nulová. Takže jsem zvolila tu kratší variantu s méně stresy. Chci jen dosáhnout toho, aby Borůvku nic nebolelo a zbylý čas si užila v pohodě.

Mám dvě pozitivní zprávy. První je, že po operaci je momentálně v lepším fyzickém stavu než před ní. Usilovně loudí jídlo, nosí mi plyšové kachny a na procházce běhá, čehož jsme před operací dosáhla málokdy.

Druhá pozitivní zpráva je, že v jedné malé chovce se tři dny před oznámením té hrozné zprávy narodila trikolorní fenka kavalíra…

Aktualizováno: 14.12.2019 — 23:32

46 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. ach jo, co napsat?? mrzí mě to velice, Borůvka tak patří k našim stálicím, hvězdám Setkání….

  posílám pohlazení všem!!!

  štěně je dobrý nápad, třeba dokáže víc než čekáme 🙂

 2. Ano máš to teď těžké Matyldo, to jsou nejhorší období v životě někoho ztrácet, a Borůvka je dáma sotva v nejlepších letech, taková mladice. Ale třeba to nakonec bude o hodně déle než bylo předpověděno.

 3. Milá Matyldo, rozhodla jsi dobře. Já sama bych chemošku nikdy zvířeti nenechala dát. Prý jsem jí snášela dobře, ale byl to děs. Užívejte si přítomnost a nové štěndo bude báječný duševní obklad jak pro Vás, tak pro zvířenu. Objímám.

  1. Dvakrat jsem se musela rozhodnout, jestli dat kocku na chemoterapii. V obou pripadech jsem se rozhodla proti a v obou pripadech jsem dobre udelala. A v obou pripadech se holky kocici dozily vice doby, nez ktera jim byla predpovedena vcetne te chemosky.

   Dobre to pro Boruvku delas. (h)

   1. Zapomnela jsem dodat, ze obe holky kocici dostaly obcas injekci prednisonu. To uz nam nas vet daval predem naplnene, v ziploku, drzeli jsme je v lednicce, a kdyz byla potreba, tak jsme to do svalu pichli. Nejsem v zadnem pripade priznivcem dlouhodobeho pouzivani prednisonu, ale v dobe, kdy jsme pocitali mesice, to holky kocici nakoplo.

 4. Matyldo, je mi líto, co vás všechny potkalo. Je to těžké, taková zpráva. Ale rozhodla jsi správně. Užívejte si Borůvky a ona vás, každý den, kdy je veselá a spokojená, se počítá!

 5. Matyldo, take už jsem psala jinde, ale jsem ráda, žes „vývoj“ nemoci popsala podrobněji. Takže obdivuji tvoji vytrvalost (až paličatost) s jakou jsi postupovala, když „tys“ věděla, že s Borůvkou něco není v pořádku i když veti nic nenacházeli. Sice jsi se nakonec dopídila tak smutného výsledku. Moc držím palce a přeji sílu.

  Ano štěně je moc dobrý nápad. Jak jsi už dříve psala, Světluška je na Borůvku velmi fixovaná a štěně tak určitě pomůže oběma. Zvířata mají „předtuchy“, kterými lidé neoplývají. Takže, Světluška určitě časem svým zvířecím smyslem vycítí, že s její kamarádkou není něco v pořádku. A pak byste měli doma jednu pejsku nemocnou tělesně, druhou duševně. A štěně bude hrát velmi důležitou léčebnou roli. Borůvka se bude pilně věnovat výchově mrňete a pro Světlušku bude rozptýlením psích chmur.

  Mám dotaz (i na ostatní) ohledně psího čůrání. Píšeš, že Borůvka chodila v noci čůrat každé 4 hodiny. To je u psa hodně často, nebo ne ??? Já vím, že někteří psi (možná většina) udrží moč klidně celou noc (např. bílá Sadie ano). Nevím, jestli jsou na to (od majitelů) vytrénovaní, nebo prostě častěji čůrat nepotřebují. Ale pokud čůrají častěji, považuje se to za vadu? Naše Trixie má dveře z garáže stále otevřené a může si během dne i noci vyběhnout kdy chce. Takže jsem nikdy neměla možnost ji v tomoto směru vyzkoušet. Kdykoliv ji večer pouštím k nám, vždy ji nejprve řeknu, ať se vyčůrá a ona poslechne i když je to někdy jen „na pár kapek“. A chce-li z vnitřku ven, packou škrábne na dveře a já ji pustím. Někdy chce prostě ven, někdy se hned jde vyčůrat, ale loužičku uvnitř neudělala nikdy. Vím, že čůrá často, dokonce nevím, jestli by moč ty 4 hod. udržela. Ale protože je takhle učůraná, co ji máme, nikdy jsem neměla důvod se nad tím vážnějí zamýšlet. Možná i proto, že sama během dne také „chodím často“, tak proč by nemohl pes? Přesto by mě zajímalo, jak často čůrají vaši psi?

  1. Maričko, naší psíci normálně moč klidně udrželi celou noc, nebo když jsme byli deset hodin v práci, kolikrát když třeba ráno pršelo, tak se i šklebili, že je honíme ven, a to byli bez čůrání třeba přes deset hodin přes noc. Potom když byl Billy starší, tak si zvykl několikrát za noc chodit čůrat na balkón do kočičího záchůdku, ale často to bylo spíš tak, že on moc rád z toho balkónu šmíroval co se kde děje, než že by opravdu potřeboval čůrat. Až když mu bylo 12 let a poslední rok života byl nemocný, i měl rakovinu, tak se začal trochu počůravat.

   Takže Trixie i když chodí často ven, třeba nechodí, protože potřebuje, ale protože prostě má tu možnost a ráda sleduje co se venku děje, a u té příležitosti se vyčurá.

   1. Vendulko, to máš pravdu, že ona zatím nepotřebovala svůj měchýř trénovat, tak ani sama neví (a my též ne), jak dlouho by to vydržela.

  2. Maričko, já vím, že třeba Berry vydrží strašně dlouho, i když je třeba celý den na zahradě, jen tak, z vlastní vůle. Proč to dělá, to nevím.

 6. Matyldo, jsi statečná, že´s to napsala! (inlove)
  Vzpomněla jsem si na Štětinku a její nejstarší skoťandu – chodila na chemoterapii, snášela ji velmi dobře a stejně, pokud si to dobře pamatuji, nepřežila ani rok.
  Vám přeju co nejdelší společný čas!! (inlove)
  Myslím, že z mnoha důvodů je štěně vynikající nápad!

    1. Ale jo, to je dobrý! Já jsem jen chtěla Matyldě trochu optimismu nalejt, že to i s práškama jde! 🙂

 7. „Chci jen dosáhnout toho, aby Borůvku nic nebolelo a zbylý čas si užila v pohodě.“ – toto je snad nejdůležitější věta… Matyldo, umím si představit jak bolí to vědomí vyměřeného času, ale bolí „jen“ tebe – jsi skvělá, že ses rozhodla dát Borůvce to nejlepší co v dané situaci lze… ona bude veselá a bude si to užívat, protože nic neví a nejspíš i kdyby věděla, tak by to neřešila – dokud to nepřijde… a pak jí pomůžeš (inlove)

  ta poslední věta o narozené tříbarevné fenečce mě úplně rozbrečela (h) (h) (h) (h)

 8. Matyldo, díky za tohle psaní, jste statečná děvčata. Největší dar ze všeho je čas,užijte si ho co to dá.
  A štěně je velmi pragmatické a dobré rozhodnutí.Posílám Vám všem pohlazení a objetí. (h) (hug)

 9. Matyldo, je mi to moc líto. Je to vždycky tak těžké, když nám takhle onemocní zvířecí kamarád a my jen čekáme. Přeji vám, abyste spolu všichni strávili ještě hodně krásných dní a abys mohla Borůvce jednou dopřát důstojnou a lehkou poslední cestu.
  Zeptám se, možná hloupě, ale berte v potaz, že nejsem psí, nýbrž kočičí, a u psů to možná funguje jinak. Nebude nemocné fence vadit nový člen smečky? U koček znamená příchod nového člena do party obvykle obrovský stres pro všechny, nějakou dobu trvá, někdy zmizí, jindy se setřese na únosnou míru a někdy bohužel trvá napořád. Zdravé kočky to obvykle ustojí, ale nemocným to určitě neprospívá. Měla jsem kdysi nemocného kocourka Pepíčka, měl rakovinu, cukrovku a selhávající ledviny. Věděla jsem, že je jen otázkou času, kdy zemře. Nepodstupoval už prakticky žádnou léčbu, jen takovou podpůrnou, aby se cítil pokud možno dobře, a dělala jsem mu pomyšlení. Když bylo jasné, že mu začíná být zle, vyprovodila jsem ho na cestu poslední. Celou tu dobu jsem myslela na to, že až Pepíček zemře, Matýsek, druhý kocour, zůstane sám, a to jsem nechtěla. V té době se dokonce v nabídce jednoho útulku objevil můj vysněný kocourek. Ale do té doby, dokud Pepíček žil, jsem si žádnou jinou kočku domů nepřinesla. Nechtěla jsem Pepánka trápit stresem z nového přírůstku, chtěla jsem mu až do konce dopřát co nejvíc klidu a pohody ve známém prostředí beze změn.
  Tak se jen ptám. Pejskům to nevadí? Nebo to dokonce uvítají?

  1. Jak kterému, některý to neřeší, jiný to bere jako obrovskou újmu. Ale vzhledem k tomu, že přijala Světlucha, asi přijme i dalšího člena smečky. Horší v tomto bývají fenky, pokud si nesednou, jsou to někdy nepřátelství na život a na smrt.

   1. My jsme toto řešili s patnáctiletým Donem. Měli jsme obavy jak přijme štěně. My jsme si vzali čtyřměsíčního Luxe. Když jsme ho přivezli tak byl trochu nedůvěřivý, proč a co jsme mu to přivezli? On totiž ostatní pejsky moc nemusel. Ale během dvou dnů se skamarádili a prodloužilo mu to ještě o dva roky život. Po jeho odchodu byl smutný Lux a tak jsme si opět vzali štěndo. Před tím jsme byli vždycky jednopsí.
    Já jsem se nemohla odhodlat na tento článek nicnapsat. Je to hodně bolestivé a člověk si připomene co prožíval sám před třemi lety. Matyldu za její sílu obdivuju.

  2. Proto jsme konzultovala třeba s Pitrýskem. Věděla jsem, že kupovala Otíka, když měla doma už hodně nemocnou fenku a jednu mladší. EvaŽ mi to taky schválila, ale varovala, aby štěně přišlo, dokud je Borůvce relativně dobře a abychom štěněti nedovolili ji otravovat (osobně si myslím, že ho Borůvka rychle srovná hned ze začátku a pak si štěně bude hrát spíš s mladší Světluškou). Taky je potřeba vzít v úvahu, že kavalír je smečkové plemeno a těmto psům moc nesvědčí, když jsou sami- z vlastní zkušenosti můžu říct, že mít dva je výrazně lepší.

   1. to je asi u kolií to samé. Psi asi všeobecně mají rádi legraci a když je jeden sám tak si moc neužije. Ona si, paní hraběnka štěničku vychová co by dvorní dámu. Srovná to do latě.

  3. Nevím jak ostatní psi, ale kavalíři mezi sebou vycházejí naprosto bezvadně nejen při setkáních na procházkách, ale i při rozšíření smečky. Alecovi byly skoro 2 roky, když jsem mu přivedl o čtvrt roku mladšího kámoše Dawna, ve věku 7,5 roku dobře snesl jak Dawnův předčasný odchod, tak příchod 1,5 roku starého Sonyho. No a před dvěma roky Alec coby 11 letý a Sony coby 5 letý naprosto samozřejmě přijali tříměsíčního Fíďu a ani jsem se nestačil divit, jaké pečovatelské pudy se v nich probudily – obzvlášť u mladšího Sonyho (snad i nějak cítil svoji příbuznost s Fíďou – je bratrancem jeho tatíka).

   Kavalíři jsou jako chipsy – jeden nikdy nestačí 🙂

  4. Díky za vysvětlení. Jen jsem se ptala, protože vím, že u koček by to bylo pro maroda zničující. Ovšem je fakt, že kočky nejsou smečková zvířata (kromě lvů), často jsou to výrazní individualisté. Psi jsou jiní, to je zřejmé.
   Přeji co nejvíce pohody, ať se to vyvíjí pokud možno co nejlépe.

  5. Tapuz, obecně bych řekla, že psi berou společnost jiných psů lépe než kočky, ale rozdíly samozřejmě jsou.
   Záleží na plemeni psa, na způsobu jeho života, na tom, jak je vázaný na pána, zda mu vyhovuje smečka nebo je solitér.
   Třeba taťkův skoro patnáctiletý Bertík byl vždycky sám pes a rozhodně o další společnost doma u pánečka nestojí. Strašně žárlí na každého, on by štěně nesnesl.
   Moji psi s výjimkou Maxe k nám přišli jako malá štěňata z velkých domácích chovných smeček, kde byli psi i feny, a rovnou do další smečky, takže předpoklad pro to, aby to fungovalo, tu vždy byl.
   Rizikové bylo přivést malé Nazgúly k tehdy jedenáctiletému jezevčíkovi, ale Max byl celý život městský pes zvyklý na vycházkách potkávat jiné psy, se kterými vycházel, takže na vesnici, kde byli psi maximálně za plotem, se mu po psí společnosti stýskalo. Tak štěňata přijal.
   Když náhle umřel Daník, tak Kazan na Berry čekal tři měsíce a za celou dobu se nepřestal trápit. Když částečně ochrnul Kazan, chtěla jsem to udělat tak, jako teď Matylda – věděla jsem, že je to jen otázka času a sháněla jsem štěně, protože Berry ho potřebovala. Nestihla jsem to, Ari se narodila tři dny předtím, než Kazan umřel. Berry byla sama dva měsíce a truchlila taky celou dobu, i když myslím, že se vzpamatovávala lépe než Kazan – však jí byly necelé tři roky…
   Naši situaci asi celkem výstižně okomentoval Martin, když se koukal na Kazana se štěnětem, jak se Kazan zase začal po té dlouhé době smát. Pravil: Koukám, že jsme vyřešili jeden problém a zadělali na další. A měl pravdu. Tak jsme zatím stále dvojpsí 🙂

 10. Taky si myslím, že všechno už bylo napsáno. Tak se jen připojuji s jedním objetím – Matyldy, Borůvky i Světlušky. Držte se holčičky

 11. Už jinde jsem se vyjádřila, jak je mi líto celé Matyldí smečky. Velice smutná a bolestná prognóza …

  Na druhou stranu jsem ráda, že operace Borůvce ulevila a že je zase veselá. Dokud bude nosit kachnu, dotud dobrý. Věřím, že to bude nějaký ten pátek přes slibovaných 188 dnů.

  Tak vám všem držím palce, ať se radujete z každého dalšího společného dne, ať vyjde štěnička, ať máte ještě krásné barevné a veselé léto. Nedejte se.

 12. Dnes je tu ťažká téma… Pripomína mi to chvíle presne spred štyroch rokov, keď sme sa podobne beznádejnú diagnózu dozvedeli o našom jazvečíkovi Maxovi. Rozhodli sme sa rovnako – a neľutujem to. Všimla som si, že psy svoj odchod akosi dopredu neriešia – nestresujú sa, a ak aj chápu, že musia ísť (nie som si tým istá…), tak ich to zrejme nijako neznepokojuje. Max bol úplne spokojný do posledného dňa, a ak býval na konci viac unavený, tak sme si proste užili chvíle s ním na gauči vedľa nás – čo tam po tom, že na vychádzkach už mu stačilo prejsť sa len chvíľu po ulici, nikoho to netrápilo.
  Matylda, držím palce a prajem veľa síl. Dúfam, že si všetci spoločne vychutnáte zostávajúce mesiace (aj s novým šteňaťom) a dúfam, že ich ešte bude pekná hŕstka.

 13. Já bych chtěla nejdřív Matyldě poděkovat, že mě nevyhodila, když jsem jí navrhla, ať zapíše i toto pokračování života s Borůvkou. Věděla jsem, že žádám strašně těžkou věc, ale nedělala bych to, kdybych si nebyla jistá dvěma věcmi: jednak, že to Matylda zvládne a že jí to možná i trochu pomůže přijmout danou situaci (Borůvka to naštěstí neřeší, od toho je tu Matylda) a jednak tím, že takový článek může pomoct lidem, kteří se ocitnou se svým milovaným zvířetem ve stejné nebo podobné situaci.
  Víte sami, že nejhorší je pocit bezmoci a to veliké „Já nevím, co mám dělat! Co můžu udělat? Je to, co dělám, dostatečné?“ A hledáme informace kde se dá, zkoumáme, hledáme naději. Nebo hledáme cestu, jak vydržet nevyhnutelné a jak se s tím smířit.
  Tehdy má obrovskou cenu, když najdeme někoho, kdo se se stejným problémem taky vypořádává nebo vypořádal – a uměl o tom napsat. V případě Matyldy dobře napsat.

  Matyldo, víš, jak mi na tobě i tvé smečce záleží. Držím palce, ať si Borůvka ještě dlouho užívá psího života, kde se nad budoucností nepřemýšlí (inlove) a vy ostatní – a především ty, zvládnete i ten poslední úkol.
  Štěně je skvělý nápad. K samotnému nemocnému psu bych možná váhala, ale je tu Světluch a ta pomůže, když by byla Borůvka unavená, a Světluch pomůže být unavená z veselého šmejdivého štěněte 🙂
  A děkuju, žes to napsala. (h)

 14. Matyldo, přeju ti moc a moc ať je trikolorka tvoje a trikolorce přeju to štěstí, že se dostane k tobě.

  Borůvka – co říct. Už jsem to řekla jinde, tak se nechci opakovat. Ale myslím na celou smečku a vyhlížím norskou Borůvku, abych tu vrtivku mohla pomuchlovat.

 15. Matyldo, co víc napsat… Všechno už bylo přede mnou napsáno. Držím palce, ať vyjde štěně – moc dobré rozhodnutí. Tobě pevné nervy, tebe to bude bolet nejvíc. A Borůvce co nejvíc dní bez bolesti a trápení. Rozhodla ses nejlépe, jak to šlo, na výběr jsi bohužel neměla nic moc. Myslím na vás…

 16. Matyldo v současné době se mi to lehce nečte ani nepíše. Mám ještě hodně čerstvou ránu, tečou mi slzy, ale Tvé rozhodnutí je statečné a myslím, že jedině rozumné. Ať už s léčbou Borůvky tak s pořízením nového štěňátka.
  Borůvka bude mít zábavu se mrňousem, bude mít koho vychovávat a Světluška kámoše na blbnutí.
  Já vidím svoje holky kočičí, jak dovádějí. Už pookřály. Už jsou akčnější a veselejší a to mi dělá radost.

 17. Už jsem psala jinde – je mi to nesmírně líto a moc držím palce, aby ten čas, který je Borůvce vyměřen prožila v pohodě.
  Dvakrát jsem doufala, že medicína udělá zázrak, dvakrát jsem svého kamaráda nechtěla od sebe pustit. S odstupem dlouhých let se trochu stydím, že jsem byla sobecká. Obrovské dobrodiní toho, že člověk může zvířatku pomoci, když pro něj život začne být utrpením , se sice nesmí zneužívat, ale co by za to někteří lidé dali. Radujte se ze společných dní a žijte přítomností

 18. Matyldo (hug) (hug) (hug)
  Dopraj jej toľko prechádzok, maškrtiek a venčenia plyšovej kačky, koľko len bude chcieť.
  Šteniatko je geniálne riešenie a CD v akcii.

 19. Matyldo moc si vás vážím za vaše rozhodnutí. Rozhodla jste se správně.

  Vím, jak je to těžké. Ale člověk se musí rozhodnout, tak aby bylo nejlepší pro Borůvku.
  Myslím na vás.

 20. Matyldo,

  slibuji, že já i mí tři kavalíři budeme urputně držet palce a ze všech sil se přimlouvat u veškerých sil hýbajících tímto Světem za vykonání nějakého zázraku …

  😐 (u) Nikoloki

 21. Matyldo, jsi silná,statečná ženská…při všech emocích umíš použít rozum tam, kde je třeba. Borůvce je teď líp. Asi jí ten vetřelec v měchýři vadil,při rychlejším pohybu,takže pokud to nebylo nutné,.rychlá nebyla. Je fajn, že se zotavila. Bude potřebovat hodně síly a ty taky. Ona potřebuje abys byla silná ty. Buď prosím,pro ni i pro Světlušku… až budeš mít potřebu se sesypat a vybrečet a vykřičet tu bolest, víš,že máš kde…víš,že tu jsme.
  Ten nápad se štěnětem byl geniální,tak ať má Borůvčinu školu… a až to přijde,Světluška nebude tak sama. Ale ty budeš muset být silná i pro ni… drž se, holka statečná… (hug)

 22. Matyldo, velmi, velmi vas lutujem (inlove) -vsetky. My sme takto podobne prisli o Minka I. Tiez dostal rakovinu mechura, bohuzial zistilo sa to az ked nador krvacal. Vet mi ponukol len 1 moznost liecby – operaciu a plienky. Ale skus si predstavit kocura s plienkou 🙁 . Podla mojej skusenosti vsetky macky maju tendenciu strhnut si obvazy. Bolo to tazke rozhodnutie a oplakala som ho, ale humannejsie bolo poslat kocurika za Duhovy most ;( .
  Drzim prsteky s novym steniatkom, a rada z vlastnej skusenosti: snazte sa priviest mlada domov, kym je Boruvka este medzi vami. Ak Boruvka odide a potom privediete steniatko, moze sa stat ze svorka ho neprijme. Bude ho povazovat za pricinu, preco musela Boruvka odist.
  Prajem vam vela sily a odvahy do nastavajuceho boja
  (f) (h) (f)

 23. Matyldo, Borůvka je potěšením pro všechny, kdo zdobnou lady od Žabek znají.
  Je těžké muset rozhodnout. Kormidluješ statečně v nastaveném čase. Myslím na Vás.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN