BTW: Za zubatými obzory Tyrolských Alp

0201dar8_1Miluju zimu, ale nejsem lyžař. Martin miluje zimu i lyžování, ale má problém – synové došli:)) Tedy pořídili si své rodiny, své plány na dovolené a Martin je najednou bez lyžařských parťáků. Tak jsem za nás – jeho děvčata – navrhla, že pojedeme do zimních hor s ním. Zatímco on bude lyžovat a já s vlčkama projdeme nějaké ty kopce pěšky.

 

Abych vysvětlila to moje (ne)lyžování. Jako malá jsem měla velký problém s jednou kyčlí, i měla jsem zakázanou spoustu činností, včetně lyžování. Což byl problém, protože v zimě se za naší horskou babičkou prostě bez lyží dostat nedalo.

 

Berry a zimní alpské radovánky

Berry a zimní alpské radovánky

 

I usoudili rodiče, že malé lyžičky a později běžky, na kterých nesportuju, ale které používám k dopravě svého já z bodu A do bodu B, jsou akceptovatelné za podmínky, že mi budou dostatečně často říkat, abych byla opatrná.

 

Ari a zimní alpské radovánky

Ari a zimní alpské radovánky

 

Výsledek této politiky (ne)lyžování byl vcelku nasnadě – nesnášela jsem lyžování, bála jsem se jezdit rychle a to, že existují pohodlné upravené běžkařské stopy, které mají omezené množství strmých kopců, jsem objevila až v hluboké dospělosti. Do té doby jsem jezdila buď více či méně zledovatělých strmých horských cestách, nebo hlubokým sněhem – jinými slovy na chalupu a zpátky.

 

Oberau Wildeschönau, "náš" kousek vesnice

Oberau Wildeschönau, „náš“ kousek vesnice

 

Opravdu jsem si běžkování užila až v Norsku, což mělo několik důvodů. Jednak jsem dostala prvně v životě pořádné lyže (na nelyžování obvykle stačilo, co bylo) a jednak jsem většinou jezdila do Nordmarky lyžovat sama – tedy jen s Nazgúlama. A psi nikdy nezdvihali obočí, když jsem si před prudkým sjezdem sundala lyže a sešla to pěšky, nebo ten kopeček sjížděla s hrůzou v očích. Dokonce ani neměli nejapné poznámky, že do kopce jezdím rychleji než z kopce:))

 

Kolem byly vlídné schůdné kopce:))

Kolem byly vlídné schůdné kopce:))

 

No, a když jsem se tedy nakonec s lyžemi spřátelila, zranila jsem si v Anglii ten kotník (a klenbu nohy) tak nešťastně, že mám nejspíš s lyžováním utrum úplně. Nemůžu říct, že by to můj život výrazně ochudobnilo, obzvlášť když se zimy poslední roky vlastně nekonají a tady v kraji i za sněhu bez problémů všude projdu pěšky.

 

Můj obvyklý pohled na cestách:))

Můj obvyklý pohled na cestách:))

 

Když jsem tedy kývla na zimní dovolenou, začala jsem si hned dělat starosti – dá se v Alpách taky chodit v zimě pěšky nebo je to všechno zaměřené na lyžaře? Na zimní dovolené jsem byla naposledy v roce 2008 v Norsku a Alpy obvykle vídám jenom z letadel. Baty mě uklidňovala, že v Rakousku to s turisty umějí a určitě tam cesty pro lidi a psy budou. Musím říct, že měla pravdu:))

 

Takhle to vypadalo třeba v lesích

Takhle to vypadalo třeba v lesích

 

Ubytování jsme si zajistili v soukromí v Tyrolích, v Oberau Wildschönau. Ukázalo se, že jsme měli šťastnou ruku, protože dům našich domácích byl hned na kraji vesnice, kousek od přívětivé rokle s potokem a pod strání, přes kterou vedla pěší stezka – tedy ideální pro každodenní ranní venčení psů. Holky to tam milovaly, bylo tak k dispozici dostatek klacků a já je mohla v hlubokém sněhu aspoň kapku vyběhat.

 

Míjely jsme četné farmy

Míjely jsme četné farmy

 

Doufala jsem, že i unavit, ale to se mi s Ari nikdy nepovedlo, ta snad má někde pod ocasem soukromý jaderný reaktor:)) Jak ale s pokračující oblevou sníh těžkl, musela jsem dávat i pozor na to, aby si neublížily – Kazanovi se to právě pro samou radost ze skákání do hlubokého sněhu tenkrát v tom Norsku podařilo, bolestivě si poranil vazy na přední noze.

 

Kopce vypadaly na dosah ruky:))

Kopce vypadaly na dosah ruky:))

 

A k té oblevě. V Alpách nebyl skoro žádný sníh ještě na začátku ledna. Pak ale začalo pořádně sněžit, stejně jako u nás, a týden před tím, než jsme tam měli jet, tam bylo takřka ideální počasí – mrzlo, občas sněžilo, dokonalá zima. Jako u nás. Jenže já se dívala na předpověď počasí.

Už ta na cestu do Alp, tedy na 23. ledna, byla děsná. Nejdřív za mrazu příval sněhu, po něm přechod fronty, náhlé oteplení a déšť. A celý další týden měly teploty v Alpách stoupat – od třech stupňů, přes pět až k osmi, s určitou nadějí, že aspoň přes noc bude maličko mrznout. Na konci ledna!

 

Oberau - kaplička

Oberau – kaplička

 

Cesta byla přesně tak děsná, jak předpověď pravila a nemít moje auto, bylo by nám ouvej. Po spoustě sněhu na našem území jsme v Německu vjeli do deště, který prostě nepřestal – jen v Alpách se změnil spíš na silnější mžení.

Přesto tam bylo nádherně. Jenže jak týden šel a předpověď se naplňovala, sníh mizel před očima. Martin říkal, že i v těch dvou tisících metrech zasněžují, dole začal mizet sníh nejdřív na vrcholcích jižních svahů, kde nestínily jiné hory, potom mizel i ve stínu.

 

Pohled z Hochgurglu směrem na sever (více méně:))

Pohled z Hochgurglu směrem na sever (více méně:))

 

Mysleli jsme, že dole na jihu u italských hranic, kde jsou kopečky aspoň o tisíc metrů vyšší, to bude lepší, tak jsme se tam vypravili na výlet. Jenže jak jsme jeli podél Innu na jih, sníh mizel – nejdřív jen na jižních svazích, potom všude. U odbočky z dálnice A12 na silnici č. 186 směrem na Ötz a později Sölden už dole sníh vůbec nebyl a museli jsme se zase vyšplhat skoro do 1 000 metrů nad mořem, aby bylo kolem zase bílo.

Nejdřív jsme vyjeli tak vysoko, jak se jen dalo, tedy do Hochgurglu, do výšky 2 175 metrů, kde byla zastávka lanovky a heliport. To byla čistá radost, s úžasnými výhledy, krásným sněhem, přistávajícím vrtulníkem a Wiener Schnitzel čili řízkem v místní restauraci.

 

Lítal tam vrtulník

Lítal tam vrtulník

 

Seděli jsme na sluníčku na terase a bundy si nesundali jen proto, že občas přece jen studeněji zafoukalo – na konci ledna, prosím. Psiny byly řádně obdivovány, páč se chovaly spořádaně a byly fotogenické:))

Pak jsme sjeli o tisíc výškových metrů níž, do Obergurglu, kde jsme zaparkovali auto u další lanovky a šli se se psima procházet kolem půvabně skorozamrzlé řeky Gurgler Ache. Lidi, tam bylo nádherně!

 

Hochgurgl - restaurace a lanovka

Hochgurgl – restaurace a lanovka

 

A teplo… to jsme už v bundách nevydrželi, chodili jsme jen ve svetrech a sytili se tou modrobílou krásou. Pokud šlo o sníh – kde ho nechali na pokoji, tam bylo možná i půl metru, ale běžecké stopy byly na kopečcích, kde se opíralo sluníčko, takže byly vydřené místy až na trávu.

Vrátili jsme se zpátky do Wildschönau a já byla moc ráda, že jsme se s dovolenou umístěnou popravdě na slepo, tak dobře trefili. Tam dole na jihu opravdu v zimě chození pro pěší nebylo – kopce byly strašně strmé, skalnaté, bez cest. Zato tam „u nás“ bylo pořád co objevovat, kam chodit.

 

Výhled z restaurace

Výhled z restaurace

 

Líbily se mi tradiční domy a statky rozházené po svazích. Popravdě s těmi střechami se štíty kolmo ke svahům vypadaly vesnice jako trsy hub, třeba václavek, rostoucích na pařezech. Farmy, většinou označené jako „bio“, ukrývaly ve velkých chlévech stáda krav a já cestou kolem ráda čichala vůni sena i těch krav.

Ano, ty chlévy voněly, jako u nás voní dobře vedené koňské stáje. Kolem statků se obvykle v houfkách vyskytovala různá drůbež, což mě nutilo být ve střehu – ale musím psiny pochválit, když nejde o srnčí, chovají se mravně:))

 

U řeky v Obergurglu

U řeky v Obergurglu

 

Obleva nepřinášela potíže jenom lyžařům, ale i mně. Ráno bylo zledovatělo, později sníh měknul a strašně klouzal. Bez náledníků (já používala spíš spirálové, než drápky, i když ty mám taky) bych chodit nemohla, navíc  se psy připnutými k opasku. Musím uznat, že jsme zase chodily do kopců rychleji než z nich dolů – když brzdíte dychtivé vlčky, je cesta dolů skutečně podstatně náročnější než stoupání:))

Stejně se mi osvědčily šusťákové návleky na boty a kalhoty, protože mimo větší cesty jsme často chodily hlubokým sněhem. Dívala jsem se po zvěřích stopách a v lesích nahoře v kopcích skutečně byly. Ale rozhodně jich nebylo tolik, jako u nás – tady (Podzvičinsko) ta krajina spíš působí jako obora, kde se zvěř prostě pěstuje, ta hustota stop i zvířat je mnohem větší.

 

Jako obvykle...:))

Jako obvykle…:))

 

Martin naposledy lyžoval ve čtvrtek a to už říkal, že ráno jezdil na ledu a v poledne málem na břečce. Naši domácí byli z počasí upřímně nešťastní, protože lidé odhlašovali pobyty a těžko se jim za těch podmínek divit. Jenže pro lidi v těchto vesnicích jsou příjmy z turistického ruchu podstatné, turisty ubytovává kde kdo.

Opravdu bych jim přála lepší zimu, ale popravdě, když jsme odjížděli, tak do zbytků sněhu pršelo a předpověď počasí i na další týden je nevalná. My jsme ještě měli štěstí, dovolená byla fajn a já se přesvědčila, že i chodec si to může v zimě v Alpách užít. I se psima:))

 

 

Svítání v horách

Svítání v horách

 

Jedny fotky najdete tady: http://sandvika.rajce.idnes.cz/Dede_-_Alpy_-_Wildschonau_a_okoli

A fotky z výletu zde: http://sandvika.rajce.idnes.cz/Dede_-_Alpy_-_Hochgurgl_a_Obergurgl

 

A tak se dnes ptám: jezdíte na zimní dovolenou? Do hor nebo za teplem? Lyžujete? Rádi?:))

Víte, moc by se mi líbilo, kdyby se někdo pokusil popsat své pocity ze sjezdového lyžování, někdo kdo to umí a miluje. Martin není muž slova, i když jinak definici vyhovuje:)) Nechcete mi o tom někdo napsat? Já si to jen představuju…

 

A pak druhá věc: psí holky mi tam odmítaly pít vodu. Nejen tu z kohoutku, ale nenapily se ani z potoka, a že Berry obvykle pije i z každé kaluže. Takže jen žraly sníh, což bylo málo. Neměla jsem vývar, dala jsem jim do vody šunku. Poprvé to pomohlo, pak už ne a navíc to vypadalo hnusně 😛 Tak jsem jim zalévala vodou granule (normálně to nedělám, jsou to ty za studena lisované). Taky se vám někdy stalo, že vaše zvěř takhle odmítala „cizí“ vodu? A co jste s tím dělali?

 

 

Mapa Wildschönau

Mapa Wildschönau

 

Mapa Hochgurgl a Obergurgl

Mapa Hochgurgl a Obergurgl

Aktualizováno: 1.2.2016 — 08:35

55 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Dede, měli jste krásnou dovolenou a článek mě (mile) překvapil. Totiž já doufala, že se ještě za tepla podělíš o zážitky. Ale také jsem čekala, že budu číst, kterak vás vlčky nadšeně vítaly po dnech v (jim už známem) psím pensionu (nebo, že je hlídal Marek). No a vida, ony byly na dovolené s vámi !!! Jéé ty si to musely užívat. Nebyla tohle dokonce jejich (vaše) první společná „dovolená v Alpách“? Fotky jsou nádherné, jedna hezčí, než druhá. Ten úžasný východ slunce, dům „vašich domácích“, čekání na řízek atd. atd. A místní dřevěné domy, kde mě vždy fascinuje, jak mají kolem domu (nebo do homole) hranice polen „jako když střelí“, žádný kus dřeva nepřekukuje. Dokonce i u té fotky „lesní chata“ jsou polínka krásně narovnaná těsně kolem oken (Tady se naopak doporučuje mít jakékoliv dřevo-hlavně to na topení – co nejdále od stěn domu, protože dřevo rozežerou nejen švábi a jiný brouci, ale hlavně láká termity, kteří se pak prožerou i do stěn domu). No ale z těch psích fotek se mi asi nevíce líbí ta v článku – jak holky utíkají po cestě „U řeky v Obergurglu“. Ta jasná radost z volného běhu !!!

  Vzpoměnla jsem si, jak jsme kolem Vánoc viděli na Euronews záběry z nějakého turistického centra ve Švýcarsku. Také tam neměli sníh, což byla pro spoustu lidí doslova katastrofa. Takže stříkali umělý a prosili místní, aby se přes svátky lyžování vzdali, aby umělý sníh déle vydržel alespoň pro turisty, kteří zůstali věřní a naštěstí neodřekli zamluvené pobyty. Myslím, že většina poslechla.

  Proč Ariberry nechutnaly „alspské bystřiny“ nevím, možná to mělo co dělat s cizími“ pachy ve vzduchu a tím pádem i půdy. Jak se sklonily k vodě (navíc možná i prudčeji tekoucí, než jsou zvyklé) , její břehy měly neznámou vůni a tak nedůveřovaly ani vodě. Naopak prodírat se sněhem a nabírat si ho plné pusy znaly z domova, s tím tedy neměly problém

 2. Zabim tu bílou kozu! Jo, o Ari mluvím 😛 Mám už třetí den bloknutá záda. Odpoledne jsem byla na masáži u Dany, napravila mě, jak to šlo, a nakázala klid. Jenže venku skoro celý den pršelo, umíte si představit, jak psí holky vypadaly – i když jsem je vzala ven do relativně čistého lesa.
  I připravila jsem si, tiše úpějíc, kýbl s teplou vodou a houbou, donesla ho do předsíně, s dalším úpěním se přezula a vzala si tenkou nepromokavou větrovku (kdo kdy venku myl mokrá zabahněná zvířata a nerad se pořád převléká, chápe proč) a otevřela venkovní dveře.
  A co udělal můj milovanej bahnitej původně bílej psíček? Skočila dovnitř jedním mohutným skokem poháněným radostí nedočkavostí a hladem a – jak tušíte – dopadla rovnou do toho kýblu, který úspěšně převrátila. Na zátěžovej koberec…
  Ne, nezabila jsem ji. Ani jsem neplakala. Nádávajíc a úpějíc jsem holt šla pro další vodu a po namáhavé akci „vydrbej a utři psy“ jsem šla vysoušet ten koberec! Ještěže je pod ním dlažba…
  Povím vám, to jsou chvíle, kdy si s vřelostí vzpomenu na Betty MacDonaldovou a její tvrzení, že chovatelství psů je masochismus, něco jako „mlácení se do hlavy kladivem, protože je tak příjemné, když přestanete“:)))

  1. Chudinko, lity, lity. Sice se směji, ale také lituji, nebyla by to radsot ani bez bloknutých zad.

  2. CHUDINKO DEDE, TO MUSEL BÝT FAKT ADRENALIN NONPLUS ULTRA. ARI JE ŠIKOVNÁ PEJSKA, SNAŽÍ SE TĚ PROCVIČIT, ABY TĚ ZÁDA PŘESTALA BOLET.JASNĚ TO VIDÍM PŘED OČIMA . SMÁLA JSEM SE, NE ŠKODOLIBĚ, ALE FAKT SRDEČNĚ, TAK PROMIŇ

  3. Ak ma nahodou nieco boli, moj Mraukoslav je odbornik na to, ducnut mi z celej sily hlavickou prave do toho miesta 🙁 .
   Co sa divokych pesin tyka, doporucujem uviazat na dvorku o nejaky strom, nabrat do kupy teplu vodu a aspon zhruba „osprchovat“. Dalsiu ocistu dokoncit standartne 😀 .

 3. Dede, to musela byt moc pekna dovolena. A ze to tam vlckam sluselo. U mne vede Ari rozevlata a AriBerry svorne drzici klacek. 🙂

 4. Krásné fotky vlček v Tyrolích,muselo tam být nádherně.
  Je to fajn, že tam můžeš i jako nelyžař a vždy se něco najde, co potěší tělo i duši a taky pejsky, vím,že tam mají pejsky rádi a nikdo jim nenadává.
  Jezdím, tedy jezdila jsem na lyže celý život,poslední dva roky jsme byla se známými i v Italii. Když si najdu modře označené sjezdovky, je to pohoda, zvláště po ránu, kdy je tam po úpravách manšestr na sněhu. Ale sjedu i červenou. Sjezdovky jsou dlouhé, takže můžeš jet hodně pomalu, občerstvit se po cestě ve všude přítomných stáncích,hospůdkách zastřešených s luxusními WC.Dobroty italské i rakouské,taky chutnají po jízdách. Šířka sjezdovek je značná a tak i pro méně zdatné jízdu šikmo svahem ovládnete šmahem. Na spodní části sjezdovek jsou rodinné sjezdovky a to je fakt pohoda i s malými dětmi. Lanovky jsou pro hodně rozežrané a zhýčkané lyžaře, třeba stoupneš na jezdící pás, který tě dopraví až na sedačku, ani hnout se nemusíš. Tady u nás jezdím na Ramzovou s kamarádkami anebo na otočku na Rusavu, bohužel sníh odešel a bojím se, že brzo přijde to co v loňském roce v létě a tak se letos zabezpečuji jak to jen jde.
  Jinak , pokud jede poma, vždy si v duchu zkouším kam si stoupnu a kterou rukou se musím po té tyči natáhnout :-))

 5. Já jsem v dětství a mládí náruživě sjezdovala a uměla jsem to opravdu dobře. Od začátku ledna až do té doby, kdy slezl sníh (obvykle kolem velikonoc někdy na přelomu března a dubna) jsem byla každý víkend od pátku večera do neděle večera ve Špindlu a nádavkem ještě týden jarních prázdnin. Tátův podnik tam měl horskou chatu, která stála přímo v polovině jedné ze sjezdovek. Stačilo nasadit lyže před lyžárnou a kombinací různých vleků, lanovek a sjezdovek se dala sjezdit spousta svahů a přistát zase před lyžárnou, aniž by člověk musel vůbec sundat lyže z nohou. Moc mě to bavilo a byla jsem si v tom jistá, takže jsem se nebála pustit se i na tzv. „černé sjezdovky“, i když jsem si raději užívala ty méně příkré, které jsou podstatně delší. Tenkrát se sjezdovky téměř neupravovaly, takže v mnoha úsecích jízda odpovídala jedné z dnešních disciplín akrobatického lyžování – jízdě v boulích. Tenkrát jsme to ale brali prostě jako realitu, pořizovali jsme si co nejkratší možné lyže na svou výšku a „machrovali“ mezi boulemi. Bavila mě na tom spousta věcí. Předně se mi líbil pohled ze začátku sjezdovky směrem dolů. Vždycky jsem na to koukala a plánovala jsem si, kudy to vezmu, zároveň si prohlížela lidi na svahu a zkoušela hodnotit, co od nich můžu očekávat a jak to projedu, abych se s nikým nesrazila. Při jízdě samotné se mi moc líbil ten zvuk lyží na sněhu, odhazování spršky sněhu s ledem při zatočení, ten pravidelný rytmus, který jízda mezi boulemi po chvíli nabrala, a v rovných hladkých úsecích ta rychlost a to úsilí o udržení lyží v rovném směru a i sama sebe v podřepu nad lyžemi. Byly to skvělé zážitky. Navíc musím říct, že i když tenkrát nebylo nic takového, jako přilby, chrániče páteře ani ničeho jiného, a oficiálně neexistovala žádná pravidla pro pohyb po sjezdovkách, nikdy za celá ta léta se mi nic nestalo, ani jí jsem nikomu neublížila. Dnes už nelyžuji. Někdy se mi stýská po tom pocitu fičet dolů ze svahu, ale už bych do toho nešla.
  Běžky mě nikdy nebavily.

  1. TAPUZ, VYROSTLA JSEM SICE P V MOSTĚ, TEDY POD KRUŠNÝMI HORAMI, ALE POŘÁDNĚ LYŽOVATJSEM SE NAUČILA TEPRVE ASI VE 12 LETECH, KDY RODIČE USOUDILI, ŽE NA LYŽAŘSKÝ VÝCVIK, KTERÝ SE KONAL OD 6. DO 9.TŘÍDY ZÁKLADKY KAŽDÝM ROKEM A BÝVAL NA CELÝ TÝDEN, MI OPRAVDU DŘEVÁKY S KANDAHÁREM STAČIT NEMOHOU. TEHDY JSEM DOSTALA PRVNÍ PĚKNÉ LYŽE A JAKO VÁZÁNÍ KANDAHÁR S MARKROVOU ŠPIČKOU- VELIKOU NOVINKU TEHDY..LYŽÁKY JSEM ALE MĚLA JEN TY GUMOVÉ,PO MAMINCE, Z NICHŽ SE MI MNOHOKRÁT PODAŘILO VYSTOUPIT A BĚŽET BEZ NICH PO SVAHU DOLŮ. OPRAVDU SJEZDOVAT JSEM ZAČALAA PŘEDTÍM TVRDĚ BRIGÁDNIČIT , ABYCH SI MOHLA KOUPIT POŘÁDNÉ LYŽE SE SKLUZNICEMI A HRANAMI, KOMPLETNÍ VÁZÁNÍ MARKER A JEŠTĚ POŘÁDNÉ KOŽENÉ PŘEZKÁČE.SJEZDOVÁNÍ MNE FAKT STRHLO A BAVILO. NA HORY JSEM MĚLA KOUSÍNEK. MÍSTNÍM VLÁČKEM SE DALO SNADNO DOJET POD BOUŘŇÁK, KDE BYLY MOŽNOSTI. ŽOVAČKAY VELKÉ. VLEKY STÁLY KAČKU ZA JENU JÍZDU, ALE FRONTY BYLY DLOUHÉ MOC. S PŘÁTELI JSME TAM JEZDILI DO ÚMORU, A PAK JSME JEŠTĚ SEŠUPAJDILI NA LYŽÍCH AŽ KE HROBSKÉMU NÁDRAŽÍ NA VLÁČEK. LEGRACE I LYŽOVÁNÍ S PARTOU BYLO VŽDY. SVAHY NEBYLY VŮBEC UPRAVENÉ, JÍZDA V BOULÍCH MI VŠAK ŠLA. PAMATUJU SE, ŽE KAŽDÝM ROKEM JSME SEZÓNUM KONČILI TAK 9. KVĚTNA, KDY SE DALO LYŽOVAT JEN DOPOLEDNE, ODPOLEDNE JSME POSTAVILI BUNKRY A BOJOVALI JSME JAK MALÉ DĚTI RPTOI SOBĚ. CESTA VLÁČKEM DŘEVÁČKEM, V ČASTO PROMOČENÉM OBLEČENÍ A A VE VAGÓNU, KDE BYLA JEN JEDINÁ KAMNA UPROSTŘED POUZE PRŮVODČÍ, BÝVALY TAKY DOCELA KRUŠNÉ. OBČAS JSME DORAZILI ZMRZLÍ JAK RAMPOUCHY, JELIKOŽ UHLÍ DRÁHY DO VAGÓNU MOC NEPŘIDĚLOVALY A DŘEVĚNÉ LAVICE OPRAVDU ZMRZLÉ OUDY PŘÍLIŠ NEZAHŘÁLY. ALE STEJNĚ TO BYLA NÁDHERA. KDYŽ ROZTÁL SNÍH NA BOUŘŇÁKU, JEZDÍVALO SE AŽ NA KLÍNOVEC, KDE SNÍH DRŽEL DELŠÍ DOBU..KDYŽ JSEM SE VŠAK VDALA, MANŽEL NESJEZDOVAL, BO SJEZDOVKY NEMĚL. ZAČALI JSME BĚŽKOVAT, ALE JÁ SE NA TĚCH DLOUHÝCH A OUZKÝCH LYŽÍCH ZAČALA BÁT JEZDIT. NO, KDYŽ JSME NE BĚŽKÁCH SJÍŽDĚLI TU CESTU DO HROBU, BYLA JSM UŽ V DOCELA VYSOKÉM STUPNI TĚHOTENSTVÍ. JÍZDA ÚZKÝM ÚVOZEM S VYJEŽDĚNOU LEDOVOU STOPU BYL OBROVYKÝ ADRENALIN. JEN JSEM TEHDY DOUFALA, ŽE TA CESTA DO HROBU S VELKÝM H NEBUDE CESTOU DO HROBU OPRAVDOVÉHO. ZKRÁTKA JSEM BYLA DOST VELKÝ ŠÍLENEC. DNES SE BOJÍM PÁDU, NA LYŽÍCH UŽ JSEM NESTÁLA DOBRÝCH 30 LET. STEJNĚ JAKO DEDE JSEM NAD VĚTŠÍM SVAHEM BĚŽKY SHAZOVALA, HODILA SI JE NA RAMENA A ŠLA DOLŮ PĚŠKY.

 6. Patříme k těm, kteří pobyt kvůli nedostatku sněhu zrušili. Měli jsme být v Bayrischzellu tento týden, ale tam, kde loni děti lyžovaly, je teď jen vydřená louka. Uvidíme, jestli tam bude sníh o jarních prázdninách. Půjčujeme si tam dům od kamaráda, přičemž další nielsíkův kamarád má přímo v městečku lékárnu a tak je tam náš společenský život rušný.
  Jinak papričky plněné sýrem patří mezi klasické italské antipasti misti – předkrmy. Prodává je tu Globus, v Kauflandu je dokonce mají na váhu. Já si pro ně chodila v Mnichově na Viktualienmarkt, kde měli též vinné listy s rýží, nakládané balsamickové cibulky, pečené žampiony plněné sýrem, chobotničkový salát, sušená rajčata nakládaná v olivovém oleji a bylinkách… Mńam. Právě tyhle dobroty si vždycky v Bayrischzellu dopřáváme. Prodávají je v každém obchodu s potravinami. Ten italský vliv na kuchyni je tam hodně znát.

 7. Chichi, Dede, synové došli! (chuckle) Ale ať Martin nezoufá, však mu doroste malý parťák! 🙂 Náš Viktor už lyžičky dostal, zatím to s ním tedy na Alpy není (právě jsou všichni v Jeseníkách a jsem zvědavá, jak tam sníh drží, když v Alpách ne), ale za pár let – děti se učí rychle!
  Já jsem se sjezdovkami skončila někdy po střední škole a přešla jsem na běžky, ty mi maximálně vyhovují. Fyzičku sice nemám, ale nepotřebuju trhat rekordy, jen se projíždět krajinou a přitom se kochat. 🙂 Na zimní dovolenou ale nejezdíme, počkám si, až napadne u nás a mohu vyjet přímo od domu. Což jsem letos nestihla a tak už mám nejspíš smůlu.
  Je fajn, že vám počasí vyšlo a že jste si pobyt krásně užili, z černobílého dua očividně čiší radost veliká!

 8. Vyrostla jsem na horách, takže lyže byly samozřejmostí zvláště když tatínek byl lyžařský instruktor studentů VŠ. Lyžovala jsem ráda a dobře. Pak jsem se vdala a MLP byl z rodiny, která na tohle moc nebyl. Na hory nejezdili, jen k moři a na Berounku na chatu, takže on přijel vybaven příšernými prkýnky se špatně namontovaným vázáním. A protože si byl vědom, že mně to na těch sjezdovkách jde podstatně líp než jemu, tak halt utrpěla mužská ješitnost a řekl si, že se to musí změnit v jeho prospěch. Inu, pořídili jsme si běžky. Pro mne nic moc, bála jsem se těch uzoučkých prkýnek, nestíhala jsem jeho fyzičce (hrál závodně fotbal, takže jí měl dost velkou) a neměla jsem důvěru v sama sebe. Začal vítězit, což mu vyhovovalo. Pak jsem po pár zraněních postupně lyže odkládala až došlo k tomu poslednímu a to byla úplná konečná. Bojím se šlápnout do neznáma, natož se případně rozjet.
  Ale ten sjezd z kopce dolů byl kdysi úžasný, moc jsem si to užívala, ten pocit volnosti, rychlosti, toho, že člověk ovládá pár prkýnek, svištících po zářivém sněhu….. stejný pocit, jako rychlá jízda autem nebo na motorce.
  MILUJU ZIMU!

 9. Nádherné fotky, krásně jste si to užili. Bezva, když se dovolená vydaří.
  Já a prkna bychom nešly dohromady, takže taky procházky a kochání na kopce a do údolí.

 10. Este dodatok. Ten Kikirik je naozaj fesak, ale podla velkosti ostruh musi byt uz dost stary 🙂 .

 11. Nelyžuju. Umím to moc špatně a nikdy mě to netěšilo natolik, abych se styl i vztah k lyžování snažila zlepšit. Takže na zimní dovolené nejezdíme a hory mám radši v létě.
  Jinak zimu obecně moc ráda nemám a teď budeme mít na nějakou dobu s většími výpravami utrum. No, ale jaro už bude naše 🙂

 12. Černo-bílé duo na sněhu, to je nádhera. (inlove)

  Sjezdovky jsou jeden z velmi mála sportů, o kterém můžu říct:“Ano, umím.“ A asi jediná záležitost, při které si dokážu užít Rychlost. Teď jsem na tom ale pět let nestála, prý se to nezapomíná, tak uvidíme. 🙂
  Ale často mě při pohledu na soustavu vleků a lanovek a barevných lidiček hemžících se pod nimi napadá, že se máme fakt dobře – když jsme schopni tohle všechno postavit, abychom se mohli jen tak vozit do kopce a klouzat s kopce. 😀

 13. Vítej zpátky! Na řízek čekáte přímo ukázkově. Hm, čekala bych taky, i bez řízku. Krásný fotky, krásné vlčky, no a ty taky ujdeš 🙂 (hug) .

 14. Zatím jsem se pokochala prvním albem! Nádhera!!! Z obou holek ta spokojenost přímo tryská. To je nádherný život pro pejsky, sníh, hory, chodící panička, tomu se určitě nic nevyrovná. Nu abych nezapoměla na Martina, ten si také jistě užil své. Mám radost, že jste si odpočali v takovém krásném prostředí. Jdu se kochat druhým albem!

 15. Byly roky, kdy jsem zimu a sníh nesnášela – do Krkonoš lyžovat jezdil Jenda s Terkou sám. Až se začalo jezdit lyžovat do Jeseníků s naší partou, tak měl ZAKÁZÁNO jet beze mne. Takže před čtyřicítkou jsem po desetiletích (naposled v šestnácti na školním lyžáku – jak jsem tam zlomila OBĚ lyže) stoupla na sjezdovky. Lyžařský svážek včetně pomy byl v podstatě součástí chaty – a tam jsem sjezdovému lyžování přišla na chuť (i když začátky byly ve znamení grotesky – jenom při nácviku „nasednutí“ na pomu se smíchy řezali všichni včetně vlekařů). Navíc jsem zjistila, že při lyžování panují podivné fyzikální jevy – ačkoli jedu suverénně nejrychleji ze všech, všichni mne předjíždějí …

  Bohužel už roky v zimě na hory nejezdíme – ta zimní lyžařská parta se nějak rozpadla, a kdo lyžuje, jezdí do Rakouska do Alp a na ty jejich sjezdovky si my už netroufneme …

  Tvoje fotky jsou kouzelné a je vidět, že jste si zimní hory fakt užívali

  1. Ygo, opravdu obě lyže??? (rofl)

   Klobouk dolů ped tebou – je jedno, kdo se řezal smíchy, jsi dobrá, žes začala. No a Alp bych se nebála – tam mají sjezdovky pro každého. Někdy se závistivě koukám na pevné lyžáky a relativně krátké lyže… běžky jsou strašně samostatné sportovní nářadí, ty sjezdařské vypadají mnohem poslušněji (chuckle)

   1. No jo – prostě mi „tak nějak“ upadly obě špičky (rofl) …

    A ještě jsem chtěla říct, že my s Jendou obdobně jezdili v létě – on si objel svých stodeset kiláků na kole a já s Toyou jsme si uťapaly nějakou tu naučnou stezku – večer jsme byli spokojení všichni …

 16. Tak DEDE v první řadě Ti musím pochválit fotografie. Dívala jsem se na alba na Rajčeti a jsou krásné. Musí tam být moc hezky. A Ari a Berry jsou modelky fotogenické.

  Já nejsem zimní ani lyžovací. Na lyžích jsem naposledy stála v 17-ti letech na lyžáku se střední školou. A to už je let.

  My s manželem jsme spíše kavárenští povaleči a obdivovatelé památek a obrazů .

  1. Míšo, svět potřebuje i kavárenské povaleče (chuckle) Je logické, že to jsou spíš milovníci koček… vlčky nemají pro vysedávání kdekoliv moc pochopení, páč je třeba být v pohybu! 😛

   1. A navíc už máme i kavárny kočičí. Do jedné v Praze ve Vodní ulici se chceme jít podívat.

 17. nelyžuji…vypadalo by to velice komicky..jen jednou jsem to zkusila, v pubertě..dole jsem úlevně objala jedinej strom, co tam byl a odmítala ho pustit…nevim, co na tom všichni máte 😉 , kdyby náš Stvořitel chtěl,abychom plavali a lyžovali,tak nám dal žábry a udělal delší chodidla 😀

  1. Miluju plavání, žábry nemajíc:)) Ale s tím lyžováním jsem na tom podobně, i když asi spíš přinucením. Kdybych mě naši v mém nejvlastnějším zájmu nenaučili se bát (jak jinak zajistit, abych neblbla), tak by mě to asi bavilo 🙂

   1. Já zase plavání nesnáším. Z důvodů, které jsem už mnohokrát popsala – brýle (nic moc bez nich nevidím), oční problémy (v bazénu mi cákne chlorovaná voda do očí a já mám okamžitě zánět spojivek), plavat jsem se naučila v pozdním věku a dodnes se vody bojím, nemám z toho ten správný zážitek. Plavat bych ale potřebovala kvůli zádům a vůbec – figura by se tím taky docela upravila. Jenže….

 18. myslela jsem, že na vodu jsou mrchy jen koně….i když Šarikovi jsem vozila,naši vodu… u nás se ionizuje..jinde je chlorovaná…poděbradku bez bublin z městských kašniček odmítaj.

   1. choděj i na vodu z kastrolu,v kterým byl guláš a dala jsem jen odmočit hrnec..to,že v tom je i jar nějak neřešej… ale když jsme to zjistila,dávám na ty odmočovací kastroly pokličku…pily mi i vodu z konve-odstátou tři dny na balkoně nebo upíjely z podmisek…kocour měl rád vodu z louže…moje kočky s vodou cavyky teda nedělaj 😀

 19. Vlčky na tyrolskom snehu sú proste úžasne dekoratívne! Vyzerajú byť úplne vo svojom živle. Lyžovanie bolo pre mňa ako rodené športové drevo vždy za trest, najšťastnejším dňom môjho posledného povinného lyžiarskeho bol ten, kedy sa mi pri tisícprvom páde vylomilo viazanie a mala som svätý pokoj. Zasnežené prechádzky ale môžem! Takú som si s Jackie užila tohto roku až 1, slovom jednu, minulú nedeľu poobede, po tom veľkom snežení. V pondelok už pršalo 🙁 V podstate tiež zimu nemusím, ako píše Yetti, ale nahradiť ju obdobím bahna (a u nás aj otravnej hmly) tiež nie je to pravé orechové… Ráno pri prvej káve pozerávam na ORF teletexte predpoveď počasia a majú tam aj stránky s aktuálnymi teplotami vo svetových mestách. A v údajoch z dnešného rána bol mráz len v Reykjaviku (-4°C), všade inde je plus! :O (Moskva, Petrohrad, Tallin, Helsinky – klasické večne zmrznuté kúty a všade je nad nulou, a to boli prosím merania tak medzi polnocou a 04:00 ráno…)

  1. Ešte som zabudla k vode pitnej pre psíkov – podľa Jackie je úplne najlepšia voda z kaluží po ceste, čím špinavšia kaluž, tým lepšia voda a potom ešte dažďová z kýblika v Kikinom pieskovisku … Keď som jej vo veľkých teplách nosila na prechádzky vodu vo fľaši a naliala jej ju do misky, pozerala na mňa akože a čo ja s tým … Lizla si len aby neurazila a doma sa vrhla do pieskoviska na dobrú kýblikovú (chuckle)

   1. Věřím na kyblíkovku:)) Berry, která se nedotkla průzračné alpské vody, pije běžně z „bukové studánky“ – přirozené nádržky mezi kořeny mohutného buku. Bývá tam napadané listí, které tleje – když jsem si tam minule opláchla ruce po házení klacků, tak mi páchly a to nemám vlčáčí nos. Tak se v tom vyznej 😛

   2. No vidíš, listy a bahno asi nevadia (keď som sa bráchovi sťažovala, že psina čistú vodičku z fľaše ne-e, tak mi povedal, že skús jej tam pridať trochu hliny …) Ale teraz som si spomenula, že keď sme v tom pekelnom lete chodili na Ronavu, miestnu zavlažovaciu vodnú nádrž, a bolo tak teplo a tak málo kyslíka, že kapali ryby a plávali tam hore bruchom, tak tej vody sa Jackie nenapila, ani v najväčšom horku. To už bolo asi cez čiaru. Tak som jej vždy len namočila hlavu za ušami a bruško (fľaškovou, nie rybacou z Ronavy) a pádili sme domov…

  2. Km11, mluvíš mi z duše o období bahna! Přece nemá smysl si přát jaro na přelomu ledna a února, tak ať je pořádná zima, že jo. Prd. Můžeme doufat, že je to letos jen El Niněm… ale nevím… 🙁

   1. Zimu já nerada. Vždycky jsem říkala, že by mi sníh stačil jen na těch horách. Ale letos, i když jsem minulý týden těžce tahala kočár tou břečkou na chodnících, měla jsem aspoň pocit, že třeba ten svět bude ještě v pořádku. No, taky nevím… 🙁
    Teď už zas 13 stupňů za oknem…ven nejdeme, skolil nás všechny nějakej bacil… Na jaro se těším, hodně. 🙂

   2. Ja už sa tiež neviem jari dočkať, len sa už aj trošku bojím, čo za druh jari to bude, po poslednom lete a tejto zime …

 20. Voda má různé příchutě, někde je poznám i já. Na Bardovi to bylo dost vidět – někde pil jen záchovnou dávku, jinde chlastal do zásoby. Absolutně mi odmítl pít v jednom kempu na treku – venkovní kohout, ze kterého pili všichni, lidé i psi, Barouš se vody ani nedotknul. Když mi to došlo a nalila jsem ze zásob, vytáhnul celou misku. Různé ochucené psí vody (občas jsme něco takového vyhráli) jsem taky mohla rovnou vylít.
  Otázka je, zda fenkám nechutnala voda, či zda jim tolik chutnal sníh a neměly už potřebu pít. Zkusila bych nabrat sníh a nechat roztát. Požírání sněhu zakazuji – pes se tím zbytečně prochladí. Také se dá přejít krátkodobě na konzervy (maso na dovolené moc praktické není), případně ke granulím dávat konzervovou kaši (konzerva + voda).

  1. Zákaz žraní sněhu jsem nikdy nezvažovala, protože ho kromě jezevčíka žrali všichni, bez následků a většinou právě proto, aby se po nějaké honičce zchladili. Navíc jak jsou psi sami na zahradě, nemá smysl vynucovat příkaz, na jehož dodržení nemůžu dohlédnout.
   Ta voda… záchovná dávka, tos definovala přesně. Jenže začaly mít drolivý bobky 😛 Ony ráno dostávají na snídani trochu masa z konzervy, tak jsem jim spíš přilila do těch granulí – a večer obvykle po celém dnu správně padaly hlady:))
   Jinak fakt nevím, co jim vadilo – nepitelné prý bylo i jedno jezírko s přítokovým potokem – čistá voda, písčité dno… a to Berry obvykle fakt lemtá z každé vody, která je poblíž.
   Jo, jedna voda prošla – vysoko nad vesnicí měli na pastvině korýtko s vodou http://sandvika.rajce.idnes.cz/Dede_-_Alpy_-_Wildschonau_a_okoli/#IMG_8361.jpg Tak tam si dvakrát lízly – já se napila pořádně 🙂

   1. Nielen pesovia. Mojim kocicakom som pravidelne vymienala vodu. A co myslite, pili ju? Houbeles. Najlepsia voda bola z crepnika, zmiesana s hlinou, ked som zalievala citronovnik. A to vraj macky citrusy neznasaju.
    Co sa vody z vodovodu tyka, mame zdroj z horskeho pramena. Voda je chutna a studena aj v lete. Moja stara mama z Rimavskych Janoviec ( to je obec pri RS) ked k nam prisla na navstevu, nesla sa tej vody dopit. Oni na dolniakoch maju fakt hnusnu vodu 🙁 .

    1. My máme výnimočne dobrú, z prameňa pri Dobrej vode (to je fakt obec v Malých Karpatoch). Ale tu v Blave v práci mi kohútiková už nechutí.

 21. Musim sa priznat, ze najradsej by som zila v krajine, kde zima neexistuje 😀 .
  Ale dnes v noci u nas nasnezilo par cm snieziku a prikrylo zvysky hnusnej brecky. Po poslednych dnoch, ked bola hmla ze by sa dala krajat je to vitana zmena. Bohuzial, podla predpovedi bude stale teplo a aj tato biela nadhera sa znovu zmeni na odpornu slamastiku.

  Dede, Tvoje pesiny su uzasne (y) . Berry vytvara v bielom snehu krasny kontrast a Ari vypada ako polarna vlcica. Keby som ju stretla niekde v lese bez „oblecenia“, lapim od laku infarkt 🙂 .
  Ta snimka, kde vlcky bezia pred Tebou v postroji, mi nieco pripomenula. Onehda som videla v telke sportovu disciplinu, kde tazny pes bol zapriahnuty pred bezkarom a pretekali spolu. Bolo to v niektorej severskej krajine, ale uz neviem kde.
  Tak ma napadla „nemiestna“ myslienka. Ked vedies svoje pesiny priputane o opasok, co keby si si k tomu obula aj bezky ??? (wasntme) .

  1. Já vím, co by se stalo, kdybych měla běžky – nejspíš by mě na první kilometru zabily 😛 To by byla taková radost, že se panička konečně necourá a můžeme vyrazit pořádnou rychlostí, že bych skončila na první zatáčce:)))
   Když se Martin nechal tahat na běžkách ještě mladší Berry (v dobách, kdy u nás byl sníh na běžkování), tak si s GPS změřil, že na hlubším sněhu (ale směrem k srnám) ujížděli rychlostí 24 km/H, po cestě 28 km/h… 😛 A to je Ari podstatně rychlejší než Berry 🙂

  2. Na běžkách se umím spíš tak nějak plácat, než pořádně běžkovat. Ale v době, kdy byl hovawart Assim v plné síle, jsme jezdili stylem: MLP svým tempem a za ním já, Assimem lehce tažená. 🙂 To byly pěkné výlety. 🙂

 22. Za takových podmínek bych v Langenfeldu vlezl do termálů aqua dome a kochal se vrcholky z termalniho bazénu 😀 To je něco, když ani v Alpách není dost sněhu. Jinak sjezdové lyžování jsem měl rád jako dítě. Ten skvělý pocit z rychlosti, jak letíš střemhlav dolů a ve vteřinách se rozhoduješ jak vybereš ten oblouček, jak objedeš klacek na zemi, jestli do tříleté dítě ti do cesty vjede nebo ne, jestli dokážeš jet rychleji nebo ještě rychleji, kolik sněhu dokážeš vyhodit prudkým zabrzděním, jak ti rychly ledový vítr co si vytváříš mění rysy. Jo bavilo mě to, když jsem měl dobré lyže. Ale jak jsem rostl, tak najednou sjezdovky byly stále kratší (já byl rychlejší), fronty delší a ceny šílenější až mě to bavit přestalo, abych 20 minut čekal ve frontě, 15 minut jel nahoru a za 5 minut byl dole a dál za to tak hrozný peníze, to už se mi fakt nechtělo.

  1. Jo, tak nějak si to fičení z kopce představuju (wave) Díky 🙂
   Termální bazén bohužel nepřipadal v úvahu – psi tam nesmějí… 😛

  2. 🙂 Jo, takhle nějak jsem to měla napsat, o té rychlosti.

   Z jižních Čech je blíž do Alp než třeba do Krkonoš. I jednodenní výlety jsme dřív pořádali: v sedm ráno odjezd, v deset v pohodě na kopci, v pět končí lanovky, večer ve vlastní posteli. 20 minut fronty jsem tam nezažila, za 5 minut to dolů opravdu nestihnete a finančně to vyjde leckdy i líp než u nás. Za nesrovnatelné zážitky a podmínky. Ovšem i tak je to dost drahá záležitost – taky na celotýdenních horách jsme s MLP byli jen párkrát. 🙁

   1. Jo, parádní lyžovačku, ve sluníčku, s nádhernými výhledy na okolní kopce, a večerním zakončením v termálním bazénu jsem zažila dvakrát a jsou to jedny z těch dnů, na které se prostě nezapomíná. 🙂

  3. Jo, takhle nějak jsem si sjezdovky taky užívala. Občas mi to chybí.
   Běžky mě nikdy moc neoslovily, přijde mi to současně nudný i nebezpečný. A vzhledem k minimálnímu výskytu sněhu jsem se nějak nedostala k tomu, abych zkusila sněžnice.

 23. Nevím, jaké pocity mají moje děti při sjezdovém lyžování. Ale na videích, které natáčí jejich otec, vypadají jako lyžařští pánibozi. Všichni (včetně otce) mají nadměrně dlouhé stehenní kosti, tím se jim posouvá těžiště a při sjezdu vypadají velmi elegantně a zároveň jezdí efektivně. Kdybychom bydleli ve Špindlu, určitě by závodně lyžovali. Jsem ráda, že bydlíme v Praze. Nesnáším sníh 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN