BTW: Z Mostku na Pecku

0118dar6_1Neděle se vylíhla krásná, slunečná a mrazivá. Pohled na meteorologický radar mě ubezpečil, že sněžit u nás zase nebude, takže jsme se rozhodli vyjít si na procházku o kousek dál a výš, než kde žijeme. Takže vás dnes vezmu na potulku krajem, který asi málokdo z vás zná:))

 

Naši vycházku jsme začali na nádraží v Mostku. Našli jsme modrou značku a vyrazili po „hlavní“ lesácké cestě přímo nahoru do kopce. Martin tu už jednou byl, já ještě nikdy, tak jsem pilně koukala po tom, jak jsou vedené cesty, protože na vycházkách dávám přednost těm „méně hlavním“.

 

0118dar3

 

Protože jsme byli v neznámém terénu plném zvěře (stopy byly snad všude), měla Ari smůlu a musela jít na vodítku. Ve známém terénu ji pravidelně pouštím – jednak obvykle umím odhadnout pravděpodobnost, s jakou na zvěř narazíme, jednak situaci jistím tím, že si v tu dobu uvážu Berry a Ari se schováme kdykoliv nás pustí z očí. Ari si nás pak hezky hlídá:))

 

0118dar4

 

Obě najednou pouštím také, ale mám jen dvě místa, kde to mohu dělat v zimě, kdy je zvěře skutečně plný les. Až bude zase porost na loukách a polích a množství zvěře v lese se „rozředí“, budeme mít snazší život a holky víc svobodného běhání. Přestože se Ari v poslušnosti významně vylepšila, nemohu se na ni spolehnout stoprocentně a zvěř má teď v těch mrazech jiné starosti, než se nahánět s dobře živenou šelmou.

 

0118dar5

 

Cesta byla pohodlná, kráčeli jsme svižně – to se psima ani jinak nejde. Vzduch voněl sněhem a mrazem, sluníčko svítilo, občasné mraky sice uměly udělat dramatický stín, ale sníh z nich nevypadl ani omylem. Z lesa jsme vyšli na louky a pak nahoře na kopečku se nám najednou otevřel krásný výhled jak na kostelík ve Vidonicích, tak na Pecku – městečko s kostelem a hradem.

 

0118dar6

 

Pak jsme začali klesat směrem ke Staňkovu a já dala Ari Martinovi, protože pod sněhem byl občas led a brzdit to bílé potrhdílo je zatraceně namáhavý tělocvik. Bohužel ze Staňova se už šlo po silnici, ale vzhledem k tomu, že jsme za celou dobu potkali jediné auto, nebyl to takový problém. Došli jsme do Pecky a já jsem zase musela obdivovat, jak malebné je to místo. Jen kdyby to neleželo na tak prudkém svahu! Místní musejí mít pěkně vytrénované nohy a plíce:))

 

0118dar7

 

Vycházka měřila asi osm kilometrů, což se dá považovat za příjemné nedělní protažení, které tak nějak logicky skončilo v hospodě. Poslední dobou se ve Dvoře hodně mluví o nově otevřeném hostinci a penzionu Na Kopečku v Horní Brusnici, tak jsme to tam šli zkusit. Nezklamalo nás to.

 

0118dar8

 

Je to místo nekuřácké, vlídné i k dětem i ke psům – a zástupců obojího tam bylo v nedělní odpoledne požehnaně. Vzhledem k tomu, že pánečci i rodiče si u svých svěřenců hlídali slušné chování, bylo i za této konstelace hostů v hospodě příjemně. A to jídlo! Zdejší kuchařka si opravdu zaslouží řád zlaté vařečky:))

 

0118dar2

 

A píšu vám o tom proto, že je leden a lidé si začínají plánovat výlety a dovolené na tento rok. A tak jsem vám chtěla ukázat místo, kde je krásně, dá se tu hodně chodit, jezdit na kole, sbírat houby (pokud zase nebude sucho), je tu výborné koupaliště a nemálo příjemných hospod a restaurací. Je odtud blízko do Krkonoš i do Jičína, tedy do Českého Ráje.

 

0118dar1

 

Na druhou stranu je naše Zvičina, Dvůr Králové se svým Safari, a nádherně zrekonstruovaný Kuks. Navíc to není úplně turisticky profláknutý kraj, takže se na svých toulkách nebudete pohybovat v davech, což je skvělé pro děti i pro psy:)) Bez auta je to maličko obtížnější, ale veřejná doprava tu funguje a na spoustu hezkých míst se dá dojít pěšky. Je tu kopcovato, ale vhodnou volbou cest se to dá zvládnout:))

 

Další fotky najdete zde: http://sandvika.rajce.idnes.cz/Dede_-_Vylet_z_Mostku_do_Pecky/

 

A tak se dnes ptám rovnou několikrát:))

Co jste dělali o krásně zimním víkendu vy?

Jaké místo z těch, která znáte a máte rádi, byste doporučili ostatním na dovolenou nebo třeba prodloužený víkend?

Už víte, kam si letos vyrazíte?:))

Aktualizováno: 17.1.2016 — 21:35

97 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Dede, taková procházka (no tůra) by se mi take moc líbila. Ach ty výhledy !!!! Tady je to placka a fakt mi výhledy do krajiny chybí (placate „do dálky“ tu jsou ale ne „přes kopečky do údolí“). Za našich evropských výšlapů jsem se na výhledy vždy těšila. Když jeden vyfuní nějaký kopec, strmou cestu a pak nahoře na něho vykoukne otevřená krajina – řekne si, že to za tu námahu stálo. V teplém počasí jsme si většinou pak někde na chvíli sedli a kochali a odpočívali.

  1. Maričko, už jsem si párkrát říkala, jestli bych dokázala žít v placatém kraji. Žila jsem na dost místech, ale ač jsme si je často vlastně nevybírali, kopečkovatá byly všechna – dokonce i na tom Taiwanu:))
   A máš pravdu, dojít na výhled a kochat se… to je krása. 🙂

 2. Připomněla jsi mi Pecku před dvěma (???) lety. Moc hezké místo. Vždycky mě fascinovalo, jak je Pecka na kopečku, ale když k ní přicházím, koukám shora. Nějak mi ta fyzika nešla do hlavy 🙂
  První pololetí už se mi hezky plní 🙂 .

  1. Páni Zano, už pět výletů? To jsem zvědavá, kam vyrazíš. Já s tebou ráda cestuju – tedy virtuálně:)) (wave) Jinak bys mě asi uštvala 😛

 3. U nás bylo o víkendu plno, takže jsem hodně vařila. Dost sněhu napadlo už v sobotu a tak se mladá generace vypravila na lyže, na jednu blízkou sjezdovku, takovou rodinnou, kde už syn se učil lyžovat. Mně zůstal benjamínek, který sice také dostal lyžičky, ale zatím jsme v nich zkoušeli jen chodit po zahradě. Do lesa jsme šli bez lyží, zato jsme se koulovali, schovávali se za stromy a dělali ve sněhu andělíčky. Večer jsme v rámci rozšiřování obzorů s holkama pekly kynutý koláč, protože nevěděly, co je kynuté těsto. 🙂
  Co se týče výletů u nás na Českolipsku, hodně možností vyjmenoval dole Velké Číslo.
  Jako základna se dá zvolit třeba právě Sloup a odtud absolvovat skalní hrad, několik různých značených okruhů po skalách a jeskyních, ve Sloupu je i možnost koupání v poměrně čistém rybníku. V blízkosti je sklářské muzeum v Novém Boru (+ lesní hřbitov s památníkem popravených účastníků rumburské vzpoury) nebo v Kamenickém Šenově. Jsou tu sklárny, kde je možno se podívat přímo na proces výroby skla – Sklárna Ajeto v Lindavě, restaurace Ajeto v Novém Boru. Když už v Boru, tak vystoupat na Klíč, to je brána do Lužických hor. Když už v Šenově, tak v létě se svézt historickým vláčkem.
  Anebo je možno zvolit jako základnu oblast kolem Mácháče, kde krom koupání má člověk turistický možnost navštívit Bezděz a kousek dál zmiňovanou Housku, vystoupat na Hradčanské stěny (opět všudepřítomný pískovec), obejít Hradčanské rybníky a samozřejmě obejít i Mácháč.
  Je toho tady spousta, jak výšlapů na vršky a krásných výhledů, tak i rybníků, kde se mohou vycachtat lidi, případně i psi. Jo, specielně pro psy je v Hamru na Jezeře psí pláž! 🙂

  1. Hanko a Pekelné doly , co se filmují pohádky a Mlýn z Pyšné princezny a moc dalších pozoruhodností. U vás je víc ke koukání než u nás pod Ještědem. Začít u Mácháče a pokračovat až do Rumburského výběžku a týden by na to nestačil. (emo)

  2. Hančo, mohla bys napsat aspoň jeden návod na výlet – a Maruška taky! (inlove)

   Jinak jste měli skvělý víkendový program! (wave)

   1. Máš na mysli nějaký „dog friendly“ výlet? 🙂
    Tak asi bych mohla, když na něj nebudeš pospíchat. Počítám, že na jaře by se mohl hodit – a je to zároveň takový příjemně vzdálený termín! 😛

 4. O zimnim vikendu v nedeli (ano, i tady je obcas chladno, v noci i mrzlo), jsme slavili prednostovy kulatiny. Oslava se odehravala v dome nasich pratel ale ja jsem poskytla jidlo a piti. Ja na party rada varim a chystam. Sesli se kamaradi muzikanti, vedly se reci a hlavne se hralo. Chet se potesil.

  1. Hanko, to musela být paráda – u nás doma nikdo na nic nehraje (mamina hrávala, ale tu už je dávno) a tak ti tyhle vaše seance můžu jen přávidět (inlove)
   A všechno nejlepší Chetovi – ať se vám spolu ještě dlouho dobře žije (f) (music)

  2. kulatiny jsou padesat nebo vsechno s nulou? jsi dobra hanko, ja taky rada varim, ale kdyz toho je vic, desne se u toho stresuju, jak se snazim vyrabet tolik ruznych jidel najednou, a jeste to vsechno nekam nosit je na jednoho az moc

   1. Ja si myslim, ze kulatiny jsou pro starsi lidi a maji, samozrejme, nulu. V pripade Cheta to byly sedesatiny. S tim varenim vic veci naraz, vcetne pripadneho prevozu. Ja jsem to kdysi davno delala nekolik let profesionalne. Teda jestli Profesionalne (s velkym „P“) nevim, ale zivilo mne to. Coz o to, stres to muze byt, kdyz se neco zvrtne, (vetsinou aspon jedno neco se zvrtne) ale tak nejak se to vzdycky zvladlo a jeden je pak castecne imunni a adrenalin taky udela sve.. No, byla to z me strany jista drzost, protoze jsem v tom nemela zadnou zkusenost, ale na druhou stranu to byla existencni zalezitost. Dnes uz mi to od ruky tak nejde, protoze stat delsi dobu v kuchyni, zohejbat se, atd., rozzlobi muj dolni obratel a kycli.

 5. no prave, staci poprasek snehu, nebo jenom predpoved snehu, a nejezdi vlaky, neletaji letadla, skoly jsou zavrene, v supermarketech skoupeno zbozi; a kdyz chce clovek jit domu z prace po dvanactihodinove nocni smene, a polovina ranni smeny neprisla do prace, protoze nejel vlak, nebo jsou deti doma za skoly, nebo se boji, ze budou v praci zavati snehem a uz se odtamtud nikdy nedostanou; tak to uz potom moc usmevne neni. nastesti je to asi ctyri roky kdyz naposled trochu zasnezilo, a tenhle rok taky zatim nic.

  1. No jo, Wendulko, tady zavladne snehova panika uz kdyz je snih v predpovedi. Chicht, byl snih na nasi svatbu v unoru.

 6. Parádní vycházka a fotky taktéž i když z mobilu, jsou bezvadný. Vlčky jsou všude vzorné ale ten pohled Ari do dálav, je varující :-)). Já jsem k vůli sobě vybírala trasy tak kolem 5-6 km, to mi stačí ke štěstí. Teď uvidím, co bude štěně zvládat ale zatím je to torpédo a šlape krásně. Plánujeme Rusavu a zkusíme i něco jiného v okolí Beskyd,třeba Vsacký Cáb, moc hezkýý i hospůdka a penzion, včetně lyžařských terénů a na kola taky, mně se tam moc líbí. A určitě dáme Horní a Dolní Bečvy. (wave)

  1. Jenny, moc se těším na nějaké to hlásání o štěněti 🙂 A nebála bych se, že by nechodilo – podívej se na Matyldu a její „gaučáky“! (chuckle)

 7. Krásný a zajímavý kraj. Pro nás mírně z ruky, ale párkrát jsme tam taky courali. Nějaký prodloužený víkend by stál za zvážení.

  Tenhle víkend jsme strávili doma. Stejně jako minulý. Což u nás vůbec není běžné, o to víc jsem si to užívala.

  Třeboňská placka: tip obzvlášť na nějaký jarní nebo podzimní víkend na kolech. Ale i po svých. A vlastně celé jižní Čechy. Tábor a okolí. Novohradské hory. Leccos by se našlo. 🙂

  Letní dovolenou vidím po dlouhé době na „moře“. Asi to nejbližší, nevím – Chorvatsko, Itálie? My jsme s MLP tenhle druh cestování nevyhledávali, ale s vodomilnými mláďaty 3,5 a 1,5 roku by nějaké pořádné pískoviště mohlo být fajn. Pokud máte někdo konkrétní tip, sem s ním, budu ráda. Na variantu „Dánsko“ se taky kouknu. 🙂

  1. Pavčo, Třeboň a okolí je jedno z mála našich „výletních“ míst, kam se pořád vracíme. Učarovalo nám to tam 🙂

   Pokud pro mláďata potřebuješ písek a mělčinu, tak asi ta Itálie… 🙂

 8. Já jsme byla v sobotu na výstavě „A klobouk dělá dámu“ na brněnském Špilberku a v neděli jsem musela koupit Kubovi nové polobitky (na ples) a Kačce náhradní boty na zimu-jaro. Jelikož Kačka je doma jen o víkendech a když Kuba končí ve škole, já začínám pracovat, museli jsme vyrazit do velkého nákupního centra. To jsem sice nejásala, ale vyřídili jsme tam žádané. A jinak to bylo o domácích pracehc a krátké procházce se psy- Světlušin namožený vaz má klidový režim a Borůvka by se taky neměla nikde moc loudat…

  1. No, kdy jindy se dá vyřídit takový nákup… ale je fajn, že když už jste jeli, tak jste aspoň pořídili (wave)

 9. Co máme ( znovu) psa, objevujeme krásy republiky o prodloužených víkendech docela často…Už v zimě plánujeme, kdy,kam a co všechno budeme chtít vidět, vždycky s přespáním… U Vás, Dede, jsme byly loni, to jsme spali v kempu v Zoo ve Dvoře, to bylo úžasné,i když poněkud drahé… Z postele koukat za rozbřesku na žirafy a antilopy, poslouchat řev lvů a jako bonus courat po zahradě sami po zavíračce, jenom se psem, nikde žádné davy… Tam jsme to vzali k Babiččině údolí a na přehradu Les království, bylo to super. Loni zase Jeseník – Rejvíz, Zlaté Hory, Velké Losiny a na podzim Mariánky, Loket, SOOS, Lázně Kynžvart, Kladsko a Bečov nad Teplou…Vždycky v nějakém zajímavém najdu ubytování a pak každý den vyjíždíme do okolí… Předloni jsme takhle měli v září Lipno – těšila jsem se na Stezku v korunách stromů, ale ze čtyř dnů nám tři propršely a moc jsme si to neužily, ale určitě to zopakujeme. Snažíme se střídat město a městské památky s přírodou, ideální jsou pro nás naučné stezky. Ale třeba na zámku Kynžvart mě sám kastelán nabídl, že může pes s námi na prohlídku, když bude v batohu…Docela se pronesla, aby bylo to fajn, že jsme mohly na prohlídku všechny tři najednou…

  1. Tak Minko, přemýšlím, jak velikého psíka jsi narvala do baťohu (chuckle) a je fajn, že vás pes takhle rozhýbal. (inlove)

   Pokud máš tip na dobré ubytování se psem, tak ho sem dej – to se tady bude hodit spoustě lidí – včetně mě (wave)

  2. Mám malého knírače, něco nad 8 kilo…AriBerry se v Buňkově líbila..nosila jsem ji po lázních, kam pes nesmí, v normálním baťohu, jenomže na břiše a pak jsem si pořídila něco na větší nosnost- od Trixie-Nylonový batoh Timon , max. do 12kg 34x44x30cm. Já jsem se samozřejmě do zámku necpala, jen jsem na kase prohodila, že koupím vstupenky a psa dám do auta a pan kastelán se hned nabídnul… Jinak můžu doporučit v Mariánkách na delší pobyt Hotel Kriváň, byly jsme tam už 3x, mají i pobytový balíček pro pobyt se psem, je to hned nad kolonádou a za hotelem je úžasný lesopark na venčení.

   1. Minko, tak tu informaci o Mariánkách se pokusím nezapomenout. Já tam mívala pratetu (sestru mého dědy) a nebyla jsem tam co jsem byla TAKHLE malá! (wasntme)

 10. Dede, u nás bylo o právě minulém víkendu klrásně a slunečno.Odpoledne začalo drobně chumelit a bylo moc pěkně.miluju pod nohama křupající sněhovou nádheru, ale mjsela jsem ven sama, jelikož Jiří je stále doma na nemocenské a ještš delší chůze po růži s trombózou fakt schopen není. Ale zimní krajina a náladička ze sněhové pokrývky mne neopouští a neopustí ani nyní, jelikož tu od rána opět překrásně chumelí. Venkovní teploměr ukazuje i nyní -4,takže sníh jistě vydrží i přes teplejší poledne.Letím nyní na zahradu zasypat krmítka. Ptáci žerou jak BEZEDNÍ,protože jistě dobře vědí, že v noci bude hodně ouvej .

  1. MÁŠ PRAVDU LENKO S TĚMI PTÁKY – TAKY UŽ RÁNO SEDÍ HLÍDKA NA VRCHOLU USYCHAJÍCÍHO SMRKU U SOUSEDŮ A SLEDUJE, KDY KONEČNĚ VYLEZU Z DOMU A NABÍDNU SNÍDANI (chuckle)

   1. DEDE, VČERA JSEM BYLA KRMIT P UŽ POTŘETÍ, ASI KOLEM14.HODINY. DLOUHO SE NIC NEDĚLO, JEN KOŇADRY A MODŘINKY HODOVALY NA POVĚŠENÝCH KOULÍCH VLASTNÍ B VÝROBY. ČEKALA JSEM, ZDA VŮBEC NĚJAKÝ DALŠÍ OPEŘENEC DORAZÍ, KDYŽ KMÍTKO BYLO PLNÉ SLUNEČNICE. ASI BYLY PTÍCY DALEKO, PROTOŽE SE HEJNOPŘIHNALO AŽ AI ZA PŮLHODINU OD ZASYPÁNÍ.PAK TO A STÁLO TZATO.PŘILÍTLO ASI6 STEHLÍKŮ, A SPOUSTY SÝKOREK, ALE TAKY TI ČÍŽKOVÉ A DLASK. ZKRÁTKA PTÁCI JAKSI NEVĚŘILI, ŽE KRMÍTKO JEŠTĚ NAPLNÍM I POTŘETÍ. PAK SVORNĚ POD STŘÍŠKOU ZOBALI 3STEHLÍCI A NĚKOLIK TĚCH MALÝCH ČÍŽEČKŮ A VŮBEC SE NEVYHÁNĚLI. SÝKORKY JSOU NESNÁŠENLIVÉ A DĚSNĚ ŽRAVÉ, TY ANI SEBE VZÁJEMNĚ A ZÁROVĚŇ NA KRMÍTKU NESNESOU, TO JSOU INDIVIDUALISTKY, TY RADĚJI KOULIČKY. MÁM NA ZAHRADĚ VELIKÝ JAVOR , HODNĚ DALŠÍCH KEŘŮ A STROMKŮ DROBNÉHO OVOCE A JEŠTĚ K TOMU UŽ NYNÍ ASI SKORO3M VYSOKÉ DVA STROMY MUCHOVNÍKU. MUCHOVNÍKY JSOU KRMÍTKU NEJBLÍŽ, TAKŽE TAM SE TO STŘÍDÁ JAK V ČEKÁRNĚ U DRŮ. A ABY PRTÁCI JEN HLADOVĚ NELELKOVALI, MEZI ČEKÁNÍM SI JEŠTĚ OZOBÁVAJÍ NA STROMECH ZAVĚŠENÉ KOULE. U MNE PTÁCI FAKT HLADY NETRPÍ, ALE KRMÍM JEDINÁ ZU ZE ZAHRÁDKÁŘŮ, A ŽE NA TÉ VELIKÉ LOUCE JE ZAHRAD CELKEM 7! DŘÍVE KRMÍVALI I V DOMĚ NAPROTI NAŠÍ ZAHRADĚ.TAM SICE MQJÍ KRÁSNÉ, VELIKÉ A LUXUSNÍ KRMÍTKO, AVŠAK KRMENÍ V NĚM NENÍ ŽÁDNÉ, TAKŽE TO VŠE LÍTÁ JEN K NÁM. OSTATNÍ ZAHRÁDKÁŘI PROHLAŠUJÍ, ŽE JSEM BLÁZEN, KDYŽ PTÁKY KRMÍM. JE TO PRÝ MOC DRAHÉ A ZCELA ZBYTEČNÉ. UŽ NUIKOHO NEPŘESVĚDČUJU, UŽ MNE TO NEBAVÍ TY HLOUPÉ ŘEČI POSLOUCHAT. DVA SOUSEDNÍ ZAHRADNÍCI PIJOU JAK DUHY A HULÍ JAK TOVÁRNÍ KOMÍNY, TA KŽ NA KRMENÍ PRO PTÁKY PRACHY NEZBÝVAJÍ, OSTATNÍ MAJÍ ZAHRADU JEN NA OPÉKÁNÍ BUŘTŮ A, GRILOVÁNÍ A OPALOVÁNÍ SE, TAKŽE TAM NIC NEPĚSTUJOU . SPODNÍ SOUSED NA ZAHRADĚ CHOVÁ KRÁLÍKY, ALE SKORO NIC TAKY NEPĚSTUJE.ZKRÁTKA VŠEM JE LÍTO CPÁT PRACHY DO SLUNEČNICE, KDYŽ JE MŮŽE VLOŽIT DO CIGÁR A CHLASTU.NEJVÍC MNE ALE ŠTVE, ŽE ÚŘAD NEŠCHAL POKÁCETB SKORO VŠECHNY NÁDHERNÉ JEDLE, BOROVICE A NEJRŮZNĚJŠÍ SMRKY NA NAŠŠM SÍDLIŠTI A JEŠTĚ VYHNAL RORÝSE ZE ZATEPLENÝCH BYTOVEK. DŘÍVE TU BYLA PTÁKŮ SPOUSTA, TAKŽE TŘEBA HMYZ SE TU NEVYSKYTOVAL TRAK MOC, JAKO TOMZU UŽ BOHUŽEL JE ASI TŘETÍM ROKEM NYNÍ. ZKRÁTKA NECHÁPALA JSEM A NEPOCHOPILA JEM TUHLE BLBOU POLITIKU MĚÚ VŮBEC.JE TO NESKUTEČNÁ KRÁTKOZRAKOST A SLEPOTA, KTERÁNAŠE RADNÍ A ZEJMÉNA STAROSTU POSTIHLA.

 11. Milá Dede – to jste měli krásnou procházku. U nás po sněhu ani památky – včera dopoledne přijela Terka z Čech a auto má jak solničku – od Benešova cca 60 km jela po dálnici rozsolenou srajdou majdou. Ani nechtěla věřit, že u nás azúro, sucho a slunečno.

  Já se pomalu doléčovala z jakési virózy, ale v neděli odpoledne jsme šly s Terkou a Brooke na hezkou vycházku okolo Dyje (k Bulharskému jezu) a bylo to moc fajn. Jo – a taky jsem psala článek na Zvířetník a abych se nenudila, tak rovnou dvakrát, jednou jsem si ho – tydýtka jedna potrúblá – pro jistotu radši neuložila (headbang) .

  1. Ygo, to bude vymazlený článek, když je napsaný na dvakrát! (wasntme) Tedy udivuje mě, že ti to word neuložil aktivně sám coby „bezejmenný“ – můj to umí (naštěstí:))

   Na tvoji vycházku kolem Dyje se těším – v zimě musí být o to úchvatnější, když tě při ní nežerou tisíce komárů (chuckle)

 12. My měli o víkendu inverzi. Formálně jsme oběhli Mácháč, dobyli kótu na Borném a něco popracovali kolem domu. Fotky možná večer páníček udělá. Možná 🙂

  1. Jsem zvědavá na fotky formálního oběhu a dobytí – budou tam i nějaké snímky neformální? (wasntme) 😀
   Jo, dej sem pak odkaz, na Jakkelovy fotky vždycky stojí za to kouknout 🙂

   Jo, poznámka pro fotografy: já lajdák fotila mobilem, protože až pozdě mě napadlo, že by z toho mohl být článek a foťák pochopitelně zůstal doma. Se kaju, kaj kaj kaj 😛

 13. To by mě docela zajímalo a chtěl bych se zde přítomných zeptat: Jezdíte někdo někam na „dovolenou“ na víkend? Ve smyslu, žádní příbuzní, chata, chalupa, prostě si zajednat ubytování, přijet v pátek večer odjet v neděli po poledni. Na místo, kde nemáte žádné vazby, prostě ho chcete vidět. Já mám totiž pocit, že se zrychlením světa už se tohle moc nedělá a jezdí se hlavně na otočku, ráno tam, večer zpět.

  1. Milé číslo, dost z nás to takto dělá a přesně podle Tvého popisu.třeba zana cestuje hodně právě takto. My s Jiřím už nyní cestujeme méně,protože mně a mé cukrovce ty změny nedělají příliš dobře, ale dřív jsme to takto taky dělali, i když jsme ještě před 4 roky byli omezeni vlastnictvím pejska, takže jsme vždy vybírali ubytování, kde směl pejsek být s námi. Podobně to děláme i nyní, když se konají třeba zvířetnická setkání. Raději však už na místech pobýváme trošku delší dobu.Na ty srazy jezdíme rádi, protože se většinou konají tam, kde jsme ještě ani jeden z nás nebyli. Avšak vůli mé cukrovce si pobyty o den, dva prodlužujeme.

  2. My jsme jezdili na prodloužené víkendy – nejčastěji Jižní Čechy a bývalo to vždycky moc prima – Jenda jezdila na kole a já s Toyou jsme si našli nějaké naučné stezky. Ale už dva roky jsme nebyli – snad letos zase něco vyjde.

  3. Tak to je fajn, myslel jsem, že už to není oblíbené. Hodně hoteliérů a různých provozovatelů služeb si nedávno stěžovalo, že většina lidí prostě přijede i se svačinou ráno autem (i 200 a více km), projdou po horách (nebo lyže,běžky,kolo podle počasí) a večer zas jedou domů. Proto mě to zajímalo, já totiž kolem sebe taky tolik lidí co by někam jeli na víkend neznám.

  4. Málokdy, jen párkrát v roce. Ale uvažuju nad tím, že by to chtělo změnu 🙂 Jen ti naši dva psíci maličko komplikují případné ubytování.

  5. Milé velké číslo, jezdívali jsme tak docela často. Už moc nejezdíme. Proč? Protože máme kočky. Dokud byla jedna, dvě, nebyl problém odjet na dva dny. Teď s těmi našemi osmi devíti už je to horší, přece jen je potřeba vyčistit záchodky, nakrmit venku i vevnitř a nechceme zneužívat ochotné ruce k častému zaskakování za nás. Takže buď jezdíme na střídačku s přáteli, nebo jen na jeden den a honem zase zpět. Ostatně, když jsme pryč víc dní oba, stejně jsme jak na trní, abychom už už byli doma. No jo, přikovaly nás k domovu, ty naše kočky. Ale nám je s nimi doma dobře…

  6. Ano jezdíme, v létě většinou kolmo, když je dost sněhu na běžkách a v mezičasí pěšky. Ale většinou je to puťák. Sama jsem byla překvapená jak málo věcí potřebuju do batůžku na dva či tři dny. Jen v sezóně bývá problém sehnat ubytování na jednu noc. Nebo na víkend. Hodně se preferuje ubytování na týden.

  7. Dřív jsme občas vyráželi, kam nás zrovna napadlo. A pak šli, kam nás nohy nesly. (A přespali, kde to zrovna vyšlo. Někde ubytovaní, nebo i venku.) Po tomhle se mi docela stýská. Tak snad zas, až mláďata povyrostou. Naštěstí v naší zemi je stále kam jezdit a co objevovat. 🙂

  8. Jezdím často s vnučkou, ona si odpočine od rodičů a já od přednosty, jakož i opačně. Moc se nám to líbí, jezdíváme už od čtvrtku. 🙂 Většinou Beskydy k vůli dojezdnosti, na velké cesty autem si netroufám, max. Vysočina,Slovensko.

 14. DEDE opravdu krásné fotografie.
  Pro nás bezautí a od nás ze západní výspy je ten váš kraj trochu z ruky.

  My bychom letos rádi, jestli všechno klapne, chtěli ještě jednou počtvrté do Říma. Plán by byl, teď jen šetřit.

  1. Bezautý není nemobilní, už mám bez auta procestováno hodně kilometrů a jeho potřebu cítím jen při cestách na nějaké letiště, protože veřejnou dopravou se musí nechávat fakt obrovské rezervy.

   1. Milé číslo, my sice u domu auta máme dvě, ale schopný řídit je jen jeden z nás. Mám těžké zrakové postižení,takže i když řidičák jsem vlastnila od svých 18( ca od roku 1970) a jezdila jsem autem fakt velice moc,jelikož před tolika lety byl ještě benzím opravdu za babku,dnes by mi žádný doktor ptodloužení platnosti řidičáku kvůli těm očím nenapsal.Můj Jiří je zaměstanec dráhy, z čehož vyplývají veliké drážní výhody pro nás oba, takže jezdíme skoro všude vlaky.

   2. My také jezdíme vlaky a autobusy kde se dá.
    Podmínkou je,aby spoje na sebe jakž takž navazovaly.

    1. Což zrovna do Mostku jde docela dobře. Plzeň – Praha – Jaroměř – Mostek (píšu přestupy), nebo Plzeň – Praha – Chlumec – Nová Paka (dojít nebo bus do Pecky). ČR je ještě docela dobře zesíťovaná, některé přestupy jsou problematické, ale ty důležité fungují dobře.

 15. Hm. Já prosím se válela v posteli s angínou. Dneska jsem ještě doma, zítra už jdu do práce. Docela mě to štvalo, nejen protože bylo venku hezky a já musela být doma, ale hlavně protože jsem tím pádem nemohla jet na narozeniny mé vnučky. To mě mrzí ještě teď. Ale co naděláme, že. Tak snad to vyjde příště.

    1. Aha, no jo, Hančo, pravda, jsem si to nějak popletla 🙂 tak to se milé Pecce omlouvám, že bych ji chtěla hnát do pekel.

     1. TORO, PŘEJU TI BRZKÉ UZDRAVENÍ.LITUJU TĚ TAKY,PROTOŽE TOHLE VELICE DOBŘE ZNÁM.NAŠÍ ADÉLCE BYLY 14.1. ČTYŘI ROKY.TAKY JSEM NA OSLAVU NAROZEK NEMOHLA JET. JIŘÍ V TÉ DOBĚ MARODIL S RŮŽÍ A TAKY S TROMBÓZOU, KTERÁ RŮŽI HODNĚ KOMPLIKOVALA. A JELIKOŽ DECERA JE PODRUHÉ TĚHOTNÁ, NESMĚLA JSEM RISKOVAT NÁVŠTĚVU DOMÁCNOSTI S TĚHOTNOU A MALÝM DÍTĚTEM. BYLO MI TO A JE MI TO NESKUTEČNĚ STÁLE LÍTO, VYPADÁ TO, ŽE NA NÁVŠTĚVY HNED TAK NEBUDEM MOCI JEZDIT. JIŘÍMU STÁLE JEŠTĚ DĚLÁ DOST PROBLÉM UJÍT DELŠÍ VZDÁLENOST, NOHA JE SICE ZCELA ZAHOJENÁ, ALE BOLÍ TROCHU STÁLE. A DNES JIŘÍ NA KONTROLE VYFASOVAL DALŠÍ ATB, OD ZAČÁTŘKU RŮŽE V POŘADÍ UŽ 5. BALENÍ.NETROUFÁM SI NIKAM JEZDIT, JELIKOŽ PATRNĚ ANI TOLIK BALENÍ ATB STREPTOKOKA T STÁLE NEUMRAVNILO.

      1. LENKO, DĚKUJI. I JÁ VÁM DRŽÍM PALCE, U MNĚ TA ANGÍNA SNAD BRZO ZMIZÍ, ALE U VÁS JE TO ASI NA DELŠÍ DOBU. V KAŽDÉM PŘÍPADĚ AT JE U VÁS UŽ TAKY BRZO LÉPE, DRŽÍM PALCE.

   1. ne, na Pecce byl Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic a na Pecce…ty myslíš Housku…

    1. Myslíte snad toho pána, který anglicky slove Christophorus The Bastard from Afterspoon and Wihoutsattelites?

  1. Toro, hlavně, abys byla brzy zdravá, angína je prevít. (inlove)

   Uděláte si holt s vnučkou vlastní narozeninové orgie jindy – věřím, že to ocení 🙂

   1. Tak to určitě. Co mě zmátlo, bylo, že jsem dostala ATB na tři dny – na každý den jednu tabletu, po 24 hodinách. Já jsem tedy ATB neměla už několik let, tak jsem jen zírala, že už to takhle pokročilo. Moc jsem tomu nevěřila, ale fakt že jo, po třech dnech byla angína pryč. No pro jistotu jsem ještě dnes jeden den zůstala doma, ono ostatně to tu stejně potřebovalo provést jisté kroky k tomu, aby se domácnost po mém čtyřdenním povalování dostala zase do své obvyklé formy. Můj muž sice dělá co může, ale jsou věci, které prostě nevidí… Ale postaral se o mě, když mi bylo blbě, a to je to nejdůležitěší. Ostatní jsou jen takové drobnosti.

    1. Třídenní atb nebývají až tolik spolehlivá a přes počáteční nadšení od nich část doktorů ustupuje, to mi prozradila lékařka při hodině angliny. Ale pokud zabere, tak je to dobrý, jen přetrvávají ještě asi další dva dny v těle, takže se má člověk chovat tak, jako by je ještě bral.

     1. Víš, že jsem si to říkala, že kdoví, jak to bude? Je mi jasné, že v těle ta atb asi kolují ještě nějakou dobu, takže sice nic neberu, ale snažím se nepřepínat. Brala jsem je čtvrtek pátek sobota, v neděli jsem ještě ležela. Dneska jsem tedy vstala, ale pohybuji se jen po domě a nepřeháním to. No a zítra do práce i z s práce autem a tam snad už bude teplo, beztak jsem se nachladila tam, když nešel minulé pondělí kotel a byla tam zima jak v Rusku. Snad už bude dobře.

 16. Joo tam je hezky, podporuje to mou tezi, že na té trati lze udělat výlet z každé zastávky. Je tam těch neznámých a zajímavých, skrytých a vyhlídkových míst hrozně moc 🙂

  A místo, které bych chtěl letos navštívit? Králický Sněžník. To je hora s velkým H, jediné místo odkud je vidět Snaěžka, Praděd, Lysá Hora a Hostýn

  1. Jen navštěvuj, foť a piš! (wave) A klidně i tu naši trať. Pardubice-Liberec je báječná štreka… 🙂

  2. Od nás je vidět Radhošť – chatu Radegast, Hostýn taky a Kelčský Javorník. Když jsem v Loukově byla na kolaudaci nádrží na PHM, měli jsme možnost vylézt specálním schodištěm až na samý vrchlík olbřímí prázdné nádrže a jak jsem se otočila ke Kelčáku, měla jsem jeho vrcholek téměř u nosu.Úplně jsem se lekla.

 17. Krásne fotky Dede, AriBerry to svedčí v zeleni aj na snehu. Bola som na dvoch výšľapoch za mestom v sobotu aj v nedeľu, v sobotu som prišla ešte po členky zablatená, ale včera ráno blato konečne do tuha zamrzlo a prešla som suchou nohou. K tomu som bola v sobotu vonku ešte aj s Jackie, takže to bol vcelku dosť vyčerpávajúci oddychový víkend 🙂 . A kam na dovolenku riešime s kamoškou už od Vianoc, chceli by sme určite k moru ale v súčasnej situácii za svet nevieme k akému. Uvidíme, čo sa vyvrbí…

  1. Vidíš, a tomu vrbení by třeba mohla pomoct i zdejší diskuze 🙂
   Mimochodem, pokud by mělo být tam hrozně horské léto jako loni, zvažte písečné pláže v Dánsku… to je destinace, kterou máme s Martinem pořád v hlavě coby plán, jenže těch plánů je tolik, že na tenhle konkrétní ještě nedošlo.
   Pokud vím, o Dánsku psala Xerxová, Ri myslím jezdí spíš na Rujánu – to je taky moc pěkné. Jinak konkrétní rady o Dánsku by měl i Andy, oni tam bývají (mají to za rohem:))

   1. Mňo, Dánsko by mi isto neprešlo, kamoška vyžaduje teplú vodičku 😉 Na Cypre bola úžasná voda, čistá, teplá, hodvábna a veľké teplo nevadilo ani tak, ako u nás vo vnútrozemí, lebo na ostrovoch je stále vietor od mora. Len na ten sever Cypru už by sme nechceli ísť, aj to že sme tam boli, bolo vlastne nedopatrením, bol to last-minute a moc sme neskúmali miesto, tak nejak sme automaticky počítali s gréckou časťou a on to bol napokon sever a turecká časť (rozkukali sme sa v podstate až na mieste …).

   2. Ešte som si teraz spomenula, jak som sa musela na Jackie včera smiať. Ušila som jej novú návlečku na podušku v pelechu, z umelej kožušinky a aby týždeň u mňa nezaháľala (obvykle chodím k mladým len cez víkend), tak som sa večer vybrala ju aj odniesť. Navliekli sme jej ju so švagrovou, ale psíčka absolútne nemala o nový pelech záujem, jak vidí mňa, počíta s tým, že sa ide na prechádzku. Bolo sedem večer, vonku mínus 5, vetrisko a tma jak v rohu, ale to ona neberie do úvahy. Behala von a dnu, štekala na vodítko a volala ma – čo tu zdržuješ s nejakými kecmi o zime a tme, šak poď už, nie?! A mala vyčítavé pohľady, keď som odchádzala domov… Skrátka pre JRT nie je mráz, ľadový vietor a tma žiadny dôvod na to, aby sa nemohlo vyraziť na poriadnu dlhú prechádzku (chuckle) .

 18. Já se teda přiznám bez mučení – vařila, prala, uklízela a hnila. V sobotu jsem vařila pro sebe i pro Kačku i na neděli, navíc jsme museli na nákup. A protože jsem poslední dobou strašně unavená, o víkendech si chodím po obědě na chvilku lehnout. No a dvakrát denně procházka s Majdou, ono se to naskládá. V neděli jsem konečně měla trochu času i na své nejnovější koníčky.
  Vzhledem k tomu, že je okolo nás tolik krásného, nemáme zatím ani představu, kam pojedeme. Já bych si klidně zopakovala téma Technické památky, jasně že jinde než minule, ale nevím, na co bude mít Bimbo chuť. Ještě jsme o tom nemluvili, asi je nejvyšší čas

  1. Inko, jsem zvědavá, tak si neodpustím otázku – jaké koníčky? (inlove)

   Mě nadělil Ježíšek prostřednictvím Nikoly barvy na hedvábí a ještě jsem nesebrala odvahu s tím něco udělat. tedy ano – koupila jsem hedvábí nataženém na takovém tom kruhu a položila to na předpokládaný malířský stůl. Dál jsem nedošla… (wasntme)

   A „hnití“ není špatný program, pokud je dobrovolně tvůj (wave)

   1. já na tom byla podobně, poklidil ajsme u matky a nakoupila jí,ostříhala jí vlasy a drápky..pak dojel adomů,poklidila,vykydala,nakrmila,pověsil a2 pračky prádla a padla..usnula jsem chvíli po 17té hodině a probrala se ráno v 6. Neděle byl apěknámprošl ajsem se venku,nasypala ptákům,dal asi skvělé kafe,zase nasypala ptákům, pomazlila kočky a šla si číst..mám půjčené knížky slovesnkého autora Dominika Dána a ve slovenštině..a bylo mi u nich moc dobře, i když to byly krimi.

   2. Hnití nebyl sice program až tak dobrovolný, ale nemohu si pomoci, jsem děsně ospalá a ani o víkendu mne nenechá ta naše černá bestie vyspat.
    Na podzim jsem si nadělila kurz cínovaného šperku, tak se s tím teď peru

    1. Inko, to zní moc zajímavě – zkoušelas to u Bláži nebo někde jinde? 🙂 Tak držím palce, ať tě to baví a jde ti to. (inlove)
     Jo, o ospalosti taky vím své, hlavně, když se mi nedaří se pořádně vyspat v noci.

 19. Dede, ty máš krásné fotky. Já jsem posledních pár zimních weekendu pracovala, i ten příští, ale ony tady zas tak pěkné nebyly, spíš deštivo. Už několik měsíců nám meteorologové usilovně vyhrožují, že tento rok bude už opravdu sněžit a bude i pod nulou, ale začátek této drastické verze zimy neustále posunují na ten příští týden.

  Tvoje místo na dovolenou vypadá krásně, snad se tam jednoho dne dostaneme, a taky bych se jednou chtěla znova podívat na Šumavu, kde jsme kdysi měli úžasnou dovolenou ve vypůjčené chalupě, v mini vesničce jménem Dobrá, a ještě aspoň jednou v životě bych chtěla do mého rodného Místku a Beskyd. Já myslím, že krásně je u nás doma, Česká Lípa, Nový Bor, Kamenický Senov, všude kopce, lesy, na každém rohu hrady a zámky; na stanování nebo kempování v chatce je tu Máchovo jezero nebo Sloup, je to kousek do Liberce do Zoo a Botanické, nahoru na Ještěd, tenhle kraj bych klidně doporučila na dovolenou.

   1. No, jasně, kousek od Čeladné, svůj k svému, tito hosté této destinace jistě vlakem nejeli už více jako 20 let :-)).

  1. Česká Lípa a Nový Bor… o tom taky uvažuju. Několikrát jsem tamtudy projížděla, ale kromě čedičových varhan vlastně nic neviděla. Třeba tu někdo dá konkrétní tip na pso-turistický víkend – Hanča? 🙂

   Jo a nevím, jestli ti mám tu pravou zimu opravdu přát – když si vzpomenu na chaos, do kterého se dokáže Anglie po několika centimetrech napadaného sněhu dostat… 😛

   1. Jéje tam toho je. Předně Lužické Hory, takový Hvozd je skvělý vždy, nebo Klíč, ale ten je dost náročný a Luž zas větrný. Když Lípa a Nový Bor, tak samozřejmě Sloup a jeho hrad na skále a skalní město, pak poblíž jeskyně pustý kostel a několik podobných jeskyní v okolí. Zámek Lemberk a jeho okolí s léčebnou vodou z pramene svaté Zdislavy, Janovické lesy, bílé kameny u Jitravy, Ralsko s Vranovskýma skalama, průrva Ploučnice, hamerské rybníky a z jihu Lípy třeba Peklo (fakt brutálně kvete na jaře, tolik bledulí jen tak někde neuvidíte), Holanské rybníky, Ronov, Helfenburk a vůbec historický Úštěk. Stačí si vybrat 🙂

    1. ano, ano, tam všude jsme za mého mládí byli kolikrát, a nakonec na hradě ve sloupu jsem se i vdávala před pár lety. sice zákupy, houska, lemberk, a další v okolí jsou krásné, sloup je opravdu neobvyklý.
     a opravdovou zimu si taky nepřeju, jakkoli v čechách sníh miluju. zrovna dneska třeba zrušili většinu vlaků v celém krajo a zavřeli školy, protože prý mělo spadnout trochu sněhu. nakonec je celou noc a den zase 5 nad nulou a vcelku jasné nebe. ale tyhle reakce na pár sněhových vloček jsou tu normální, a to ty vločky ani nemusí spadnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN