HOST DEDENÍKU – Matylda: Šťastný a veselý!

0104mat1_1Letos jsme vánoční stromek nastrojili dřív. Měli jsme obavy, že nadšení kocourů nad novou svítící blýskavou hračkou bychom na Štědrý den nemuseli ustát. Navíc jsme jej přivázali za špičku.

 

Demoliční četa mě překvapila – po pár pinknutích do dolních ozdob a zatahání za proužky stříbra je stromek přestal zajímat. Zato dárky… kocouři pořád tahali za stužky a zkoušeli je ukousat, případně utrhnout. Po odpolední procházce si Borůvka zkusila o hromadu dárků vytírat mokrý kožich. Vykoupat jsme ji museli. Těsně před štědrovečerní večeří se v nestřeženou chvíli vyválela v chcíplé myši a přilehlé bahnité kaluži. Tentokrát to vzala i s ocasem, kterým doma nadšeně ometla vyleštěné zrcadlo dřív, než jsme si stihli vyzout boty a psici nahnat do koupelny.

Dárky rozdané po večeři vzbudily nadšení – hromada báječných šustivých papírů, do kterých kocouři skákali šipky- a psice dostaly zmenšeninu tenisáků, navíc ty míčky pískaly. Nějak mi nedošlo, že je to přesně ta velikost, co hladce zajede pod skříň… a tak jsme značnou část večera strávili dolováním oslintaných míčků, které už ani nepískaly, jako spíš čvachtaly. Když jsme je nenápadně uzmuli a schovali do skříňky, psice konečně odpadly, ale ráno Borůvka neomylně zamířila tam, kde byly schované – jak to ten pes věděl?

 

Oriáš pomáhá zdobit perníčky

Oriáš pomáhá zdobit perníčky

 

Kocouři taky nezaháleli. Sežrali ještě během večeře část vánočního cukroví a dorazili to v noci – hlavně rohlíčky s karamelovým krémem by se zřejmě měly zařadit do běžného kočičího jídelníčku. Jednomu ze tří králů v papírovém betlémě ukousli kus hlavy (operace izolepou již byla provedena) a zejména Oriáš má zvláštní přístup ke svíčkám. Když najednou zasmrděly spálené chlupy, přistál před námi naštvaný kocour, který si z chlupů na tlapce vykusoval červený vosk. Nebyla to první prozkoumaná svíčka, nejhůř se z ubrusu prala ta hnědá s karamelovou vůní- byla sice ve stabilní skleničce, ale Oriáš ji převrátil jako trest za to, že pálí.

Na první svátek vánoční jsme museli odjet, ale přijeli jsme druhý den dřív než obvykle a s děsem v očích. Kupodivu se moc katastrof nekonalo. Pomíjím okousaný darovaný biskupský chlebíček politý jakousi kakaovou polevou- kočky ho sice načaly, ale je zřejmě moc „dobrý“, protože ho jen načaly a nechaly ležet. Jo, kdyby to byly crosissanty… z těch by nezbylo skoro nic. Zbytek klubíčka s vánoční stužkou umně propletený přízemím domu nepočítám mezi katastrofy.

 

Kili se vejde všude

Kili se vejde všude

 

Mezi svátky byla zvěř nadšená, že jsme doma. Přiznávám, že když jsem ráno otevřela oči a na rozloženém žehlicím prkně Kilián visel za drápy a dělal shyby, mírně jsem se vyjevila. Pokusy ukrást cokoli k jídlu už nás ani nerozčilovaly.

Silvestra jsem se poněkud obávala. Já sama ho moc ráda nemám. Ale bydlíme ve vesnici, kde si lidé na petardy moc nepotrpí. První prásknou kolem šesté (rodiče s dětmi), pak o půlnoci (všichni) a v půl jedné je velký profi ohňostroj odpalovaný až za vsí. Největší rachot o půlnoci psice prospaly, Oriáš proseděl naštvaně pod pohovkou a Kilián nadšeně sledoval z okna. Psice jsou vytrénované podzimní střelbou na špačky ve vinohradech, ale Kilián mě překvapil 🙂

 

Borůvka osvětříkovaná

Borůvka osvětříkovaná

 

Prvního ledna ráno bylo zjištěno, že kocouři přes noc roztrhali pytel s odpadky neodnesený do popelnice. Vyrobili díru v místě, kde cítili kosti z polívky. Přišli jsme na to snadno- ráno Borůvka seběhla ze schodů a uslyšela jsem ji něco přežvykovat, co jí divně chrastilo o zuby. Kocouři zřejmě vyvařené tvrdé kosti z kotlety považovali za nejedlé a pečlivě je odložili bokem. Psici byla kost odebrána, k popelnici jsem letěla ještě v noční košili a říkala si, že příště musím dohlídnout…

Kocouři snaživě skákali Kačce po rozložených výkresech do školy, Oriáš zkusil při výpadu z pohovky načechrat Borůvce číro na hlavě a já jsem objevila, že stepování kočičích drápů po noční košili mi na ní potrhalo vlákna a košile se začíná rozpadat.

Jak na Nový rok, tak po celý rok. Máme se na co těšit.

 

Světluška osvetříkovaná

Světluška osvetříkovaná

Aktualizováno: 14.12.2019 — 23:32

68 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Moje tři kočky, Sally, její bratr Odysseus a Frank z SOS Hodonín také sledují ohňostoje, ale třeba i bouřky z okna ve středu Brna!

  1. Vypadá to, že to jsou kočky s vybraným vkusem (wave)

   Nejspíš je klika, že mezi nimi není žádný bojínek, který by své okolí znejistil… 🙂

 2. Matyldo, tak se tu řehtám a říkám si, že moje kočky jsou opravdu trapně hodné 🙂 prostě nudné hodně kočky 🙂

  kocouřím lumpárnám zdar!!!

  no kočky mám hodné ale poslední psí přírůstek by klukům kocouřím zdárně sekundoval hlavně co se krádeží jídla týká 🙂

  1. Pájo, ty máš kromě Terinka a Nastěnky ještě dalšího psa? Povídej, přeháněj!

   1. mááám už od léta, jsem nemožná to hlásit ale už se něco rýsuje, něco jako hlášení o přírůstku 🙂

    zrzavé ušaté zubaté nohaté úžasné 6měsíců staré

    ale kerrýky miluju stále a nafurt 🙂

    1. Pájo! ty máš nové psí potěšení? 🙂 Na práci? Že by měla Yga pravdu? Napověz aspoň plemeno… a co na něj říká ta tvá carevna? (wave)

      1. Aha, tak maliňáček 🙂 Ty nemáš dost temperamentu kerrýků, ty si bereš ještě fanatického pracanta (chuckle)
       Tak to jsem na to hlášení fakt zvědavá! (inlove)

 3. Hele Matyldo, aspon jste ve strehu – a jeste se pobavite.

  Ja jsem mela dva kocouri bratry – Pepu a Glena. Narozeni u nas na zahrade, mamina naprosto divoka kocka. Ochocovala jsem – hlavne maminu pani Holsteinovou. Ti dva kocourci byli opravdu dvojkocka. Byli sehrani, byli na sobe zavisli, byla s nema sranda a radost je pozorovat. Bohuzel Glen predcasne umrel na trombozu a Pepa se zasmusil. Ted je Pepa castecne gaucak/postelak, ale venku je to furt ostrazity kocour. Uz ma taky svoje leta.

 4. Matyldo, krásné popsaná vánoční zábava kocouří dvojky 🙂 a kavalírky musí někdy jen sedět a v úžasu ten rumraj jen sledovat 🙂

  Jo,jo, pozorovat „radostně skotačící“ kočky já vydržím donekonečna (a nemusí ani být naše). Naštěstí naše chodí ven a tam se vyřádí i když Rusty už se natolik zklidnila (v létě ji byly 3), že nejen svým vzhledem, ale i chováním připomíná lenivého medvěda. Ale když jí to venku chytne, také lítá jak splašená (k radosti Woody). Teď v poslední době leze s velkou chutí číhat na cesmínu, protože jí v koruně posedává hejno vrabčáků. Když sedí na spodních větvích, opeřenci se nenechají rušit (už mají asi kočky okoukané), ale jak začne šplhat výš,keř se třese a to už ptáci se posedy pro jistotu opustí. Naštěstí, Rusty tenčí větve neunesou, takže zůstává jen u toho „strašení“.

  Karolíno, držím palce Melíškovi
  Ivo jsem ráda, že sis Ori nechala
  Míšo, Fouska je tedy pěkný kus a také myslím, že vypadá jak pan Kebule.
  Šárko – chechtám se popisu o betlému

  A Dede, co chcíp – už jsi ho zahnala ?

  1. Maričko, nezahnala. Kašlu jako tuberák a zrovna přemýšlím, jak sakra něco nahraju, když nemluvím, ale skřípu (wasntme)

   Jinak pohled na radostně skotačící zvířata je obecně oživující a když je to navíc zvíře tvému srdci milé, je to dvakrát tak skvělé 🙂

     1. copak všechno,co má pomoct musí bejt chutný? Hlavně to rozpustí ten bordel, co sedí na průduškách a nutí ke kašli a léčí tam, kde léčit má….já vím, že chutná hořce a vdechnutí je někdy s velkým sebezapřením, ale pak ta úleva….

 5. Matyldo, ti dva raubíři ze Žabek dovedou člověku opravdu zvednout náladu. Vzpomínám na Darečkovy lumpárny, dnes kdy už mu jsou tři roky pryč, tak se tu a tam neudrží a řádí, ale jinak se z něj stává lehací kocour. Začalo to v mlhovém prosinci a nyní když duje silný vítr a je mínus osm, tak se jde jenom vyvenčit a hned zase domů. Jo a byl při odčervování zvážen u pana doktora a váží 6 kg. A to ještě nedávno byl také jenom kostřička vyskákaná venku po stromech. Dnes trošku vypadá, zvlášť když sed,í jako zápasník sumo.
  Mimochodem od rána padá sníh, (hurá) bude nějaká voda! A Dareček venku na dvoře se baví skákáním do výšky a chytáním lehoučkých, prachových vloček. Jdu se nabalit do superprotimrazivého oblečení a vyrážím s Ajvi, které také musím něco teplého plácnout na záda a vyrážím na profučené louky. Do lesa se bojím, aby mi nepadla na hlavu nějaká načnutá větev. A také jsme měli od rána instalatéra, který nám vyměnil záchodovou mísu a nové splachovadlo a spravil další splachovadlo na druhém záchodě. Jo začínáme dobře 😛 .

 6. To je fakt sranda. Bavím se tady převelice. Mojesousedovy kočky nemám v bytě, tak jsem o toto ochuzena 🙂

 7. AAch Matylda-to je kuzelné rozprávanie!!Vidím to priamo pred očami,no ja to doma nemám,ale u segry Oriáška robil malý Mišáček.S blaženým úsmevom sa motal okolo a hlavne pod stromčekom,obdivoval gule a hlavne so svojou fľaškou si rázne s každým ťukal.A Terezka žiarlila a žiarlila…

 8. začali od 16 hodin, pak to průběžně pokraščovalo s různou časovou prodlevou,až to propuklo o půlnoci a trvalo to do tří do rána..pak jsme s kočkama omdlely nervama a únavou..jenže v 6 vylezl nějakej opožděnej dement a odbouchal ty svoj enakoupený rachejtle..takže jsme uklidila po Norisce, která se počurala, uklidnila jsme ji,že se nic neděje..a zkusila jsme znova usnout s Noriskou na ledvinách..spaly jsme až do 11 hodin…

 9. Bavím se bavím a přemýšlím o tom, jestli mi doma nebude chybět vzrušení, když Ari už s třetími narozeninami na krku bere rozum 🙂

  Matyldo, je to skvělé čtení a krásně se s ním začíná pracovní týden! 😀

  Jo shyby na žehlicím prkně mě taky dostaly! (rofl)

  1. Tak si prostě nějaké vzrůšo pořídíš, je to problém? Třeba kocoura z útulku 🙂

  2. Dede, ty si myslíš, že ti naši tříleťáci dostanou rozum? Někdy ho nemá ani šestileťák. Když se dají do nošení plyšáků tak Luxík Legánka provokuje a plyšákem utíká. A máme videjko jak Lux řádí pod stromkem, jen neumím dát odkaz.

   1. No, já jsem to napsala a pak šla ven. Fouká. Hodně. Vylezu před dům a tam na mě vyčítavě kouká okousaná špice ze stromečku venkovního – naštěstí byla plastová 😛 Venkovní stromek ležel na zemi a se třemi kuličkami (taky plast – je to venkovní strom:)) si někdo hrál evidentně fotbal. Ari koukala nadšeně, uháněla přede mnou k položenému stromku a zjevně čekala, že se k fotbalu přidám.
    Přiznám se, že mě nejdřív napadlo, že ten strom má taky na svědomí bílá škodná, ale poté, co mi ho vítr sfouknul jen jsem ho postavila, jsem ji musela zprostit podezření:))
    Ale musím uznat, že dokud strom stál, tak se ho ani nedotkla. Ležící je prostě jiná liga – to už je psí (chuckle)
    Prostě doufám, že se Ari zase tak moc nezmění (angel)

 10. Super popis! Já vím, že to vypadá blbě, ale užívejte si to. Oni časem zleniví, už tomu začínám věřit i u Barbuchy. Moc jsem se pobavila, díky. Shyby na žehlícím prkně mě rozesmály nahlas, ta představa…

  1. No, že psice časem zleniví, mi taky říkal kdekdo. U Světlušky jsme k tomu ještě nedospěli a Borůvka přestala šmejdit na vodítku jak utržená- tedy většinou. Ale stačí, aby se trochu nadchla a je jak za mlada 🙂

     1. Hele, choďáci se dožívají podobného věku, Fleur má osm a půl… Někdy se tváří jako chudák stařenka, ale stačí, aby šel kolem zahrady pes nebo kůň a běhá jak za mlada. Taky zabíjí tenisáky, kopací míč, mlátí do všeho zbytkem smetáku. Prý se zklidní, kolem sedmi let, říkal před osmi lety veterinář 😉

   1. Dede,dnes nesem bobky na rozbor, ale už se to neopakovalo, tak snad bude dobře… Doufám.

 11. No nazdar! U Matyldů to žije, skoro jako ve Stodolní, promiň Matyldo! Noví fenoméni se projevili moc hezky. 🙂
  U nás doma , jak pečlivě třídíme odpady taky hned poznám, kdo si jaký odpad oblíbil. Mnó nic, jen si užívejte zvířecí domácnosti, dokud to jde tak co nejvíc!
  Hodně zdraví a štěstí všem!

  1. Uf, ještě že ne jako ve Stodolní- to by mi demoliční četa vysrkla zásoby alkoholu 🙂 a to nechci vidět ty následky! 🙂

 12. Myslím Matyldo, že s klukama kočičíma se tedy nudit rozhodně nebudete. Zřejmě se drží hesla našeho Fouse “ kocour se snaží, kocour má .“

  I u nás doma máme štěstí, že nazdobený stromeček nechává naše kočičáky v klidu. Maximálně si pod něj lehnou a tváří se jako dáreček. Nadělování prochrápali oba dva. Fousek byl posléze vysypán z pelíšku rozespalý na osobní váhu ( byl to vánoční dárek ) a bylo s úžasem zjištěno, že náš těžkotonážní kot váží 7,5 kg. Tak má dietu chlapeček a moc se mu to nelíbí.

  1. No jo, u bytových koček se to hlídá hůř… demoliční četa i v tom mrazu lítá venku, tak tu energii spotřebuje.

  2. Je zajímavé, že dokud jsme bydleli v bytě, tak byl Zikmund vychrtlinka a nebýt těch dlouhých chlupů, tak by vypadal jako navrátilec z Dachau – při hlazení jsem si obouchávala ruku o trčící pánevní kosti. A teď, když může chodit ven, tak na zimu přibírá docela hodně – však už nechce chodit ani sklepním okýnkem, asi se mu ta zadel tam dost těžko vytahuje – v létě z něj byl švihák lázeňský, teď spíš vypadá jak hanácké chasník (rofl)

   1. Mikeš se teď v zimě zdá býti dvojnásobným oproti létu. A neřekla bych, že baští víc – pokud tedy nehraje u někoho hladového kocourka, kterému doma nedají nic…

    1. Holky, Berťas v létě venkovní, štíhlý kocourek. V zimě podpostelový povaleč (máme podlahové topení), hustá zimní srst, asi aby ho podlaha nepálila, váha kolem šesti kil.
     Jamie je celoročně domácí, venku je jen v létě přes den, když je pěkně. Na zimu se vždy vykrmí, i když se ven dostane jen občas na procházku na vodítku. Ale co kdyby, že 😀 .
     Orinka – za ten týden, co je u nás, jí docela narostl pupík. Spí, baští, hraje si, baští, baští, spí.

      1. Dede, mám kotě, „ukradla“ jsem ho na zastávce autobusu. Syn mi říkal, že ho tam vídá asi dva měsíce, kotě se chtělo s každým mazlit, nastupovalo do autobusu. Je to na silnici vedoucí skrz vesnici, poměrně frekventovaná, dost často tu jezdí náklaďáky, asi aby ušetřili na mýtném. Kotě bylo čisté, nebylo vyhublé, ale bylo otázkou času, kdy ho někdo trefí, ať nešťastnou náhodou nebo úmyslně, bohužel i tací jsou. Už vím, komu asi patří, ale vracet ho na tu zastávku rozhodně nebudu. Kočulka nemá ani tendenci jít ven, je spokojená v teple, naučila se během dvou dnů na záchůdek, hraje si s Jamiem, už slyší i na jméno. Škoda, kdyby jí něco přejelo.

       1. Udělalas dobře. tak ať vám Orinka přináší plno radosti! 🙂
        (A když něco zajímavého provede, klidně to tu na ni práskni:))

       2. No, standardně bych asi tak malé kotě venku nenechávala. Taky kocoury volám domů, když mám pocit, že se v tom mrazu flákají dlouho (dlouho je dvě hodiny).

        1. Jo a pojmenovat ji Ori- to bude nomen omen 🙂 Oriáš (Ori) se po týdnu otrkal a pokusil se sežrat všechno, co není přibitý 🙂

         1. No, asi jo 😀 . Měla se jmenovat Loren, zkráceně Lori, ale nějak to neprošlo 😉 . Žravá je tedy dost, zvážila jsem ji a za týden u nás přibrala patnáct deka.
          Ona prý majitelům zdrhala, ale přes Vánoce měla její „panička“ dovolenou, neboť ve školách byly prázdniny a stejně se kotě flákalo u zastávky…

         2. To je super, asi si u teba aj načne polepšila, keďže majiteľom mesiace zdrhala a u teba ja za dva týždne doma, to teda tiež o niečom svedčí (y)

 13. Matyldo řehtám se tady, protože ty rošťárny, co kocouři provádějí přesně odpovídají Cecilce. Ta vydala za oba, ale připadá mi, že se hodně zklidňuje. Dneska je už pracovní den, 2 týdny tu byl takový poloprovoz, takže bylo na chodbách ticho. Dneska se tu někdo stěhuje, naproti práskají dveře od kanceláří, úklidová paní už 2x třískla smetákovou tyčí do dveří, venku se vyprazdňovaly popelnice a pořád jezdí auta do a ze dvora, hlasy a halasy. Takže jsou kožíšci trochu nervní. No, ten klid byl opravdu příjemnější.
  Mám dneska sanitární den – prací, převlékací atd., jakmile se dovolám na veterinu, tak mažeme. Ale náš dr je tam asi později, nikdo mi telefon zatím nebere.

   1. podle toho,co karol popisuje na Hadech,tak buď měl slabou mrtvičku nebo to je zánět zvukovodu.

 14. Štastný nový rok všetkým vospolok! Hlásim sa späť na značke potom, čo som vyše týždňa poctivo ani nezapla počítač (a musím povedať, že je to dosť návykové). Takže budem dočítavať. Na Silvestra som si o polnoci potriasla packou s Jackie, bola som na ňu dávať pozor počas trieskania ohňostrojov a petárd, lebo naši mladí išli pozerať ohňostroj do mesta a keby bol dom prázdny, Jackie by sa v -5°C mraze schovala niekde vonku pod kôlňu. Takto síce jačala a vrčala ale boli sme aspoň spolu v teple. Takže som mala čisto nealko Silvestra a vynahradila som si to až na Nový rok. No, vynahradením sa myslí to, že po dvoch pohárikoch šampusu ma odvalilo na celé poobedie (chuckle) .

  1. Ahoj Km11! Myslím, že Jackie opravdu ocenila, že na to práskání nebyla sama (inlove)

   Taky bych s chutí nezapínala počítač, kdyby to šlo!:))

  2. A vieš že vlastne aj ja som si to s ňou celkom užila, rozptylovali sme sa ťahaním o uzly zo starej deky a iné hračky a požieraním psích sušienok (len Jackie, ja nie). A keď bol najväčší hluk, vzala som si ju na kolená a škrabkala za krkom, to miluje a čuší pri tom 🙂

  3. Kdybych nemusela mezi svátky pracovat, taky bych počítač nezapnula.
   Jackie určitě bylo líp v teple a ve společnosti.

 15. 😀 no jasně…nádherně se to čte…tak já přidám vyšetření toho zločinu v Betlémě..
  ještě před Štědrým dnem se objevila kolébka, bez Jezulátka..no jak by mohla s ním, když se ještě nenarodilo,to dá rozum ne?
  Opětovným výslechem se ničeho nedosáhlo,Vůl i osel nadále mlčeli, Panna Marie si stěžovala,že ji bolí hlava a Josefovi zachránilo oko a byl propuštěn z nemocnice… vánoce nebyly..Jezulátko se prostě neobjevilo. No, přišlo s tím velkým rámusem na Nový rok..asi jako úplatek, abych zrušila ten randál,kravál a syčící světlíšky..takže to byl někdo z poserů. Rozhodně ne Pitina a Nenelka, které nadšeně stály na parapetu,.odhrnovaly packama žaluzie a závěsy a řvaly,že prej ještěěě a víííííc (toho kraválu a světlíšků), zbytek osazenstva se poschovával pod deku a pod gauč..jen Noriska se mě držela jako klíště a dejchala jak čtyry. Myslela jsem ,že ji klepne…no a najednou něco zarachotilo po linu a on Ježíšek… pak někdo ještě sejmul jednoho z králů, asi za tu myrhu.
  Odpadky jsem z rozdrbané tašky uklízela na silvestra…hladový kočičky nutně potřebovaly zkonzumovat slupky od brambor.

  1. Sharko, mít osmi koček šest nervózních musí být na budku. Obzvlášť pokud se u vás práská víc než považuju za normální (viz výš, to ještě snáším).

  2. Jo Sharko, zapomněla jsem napsat, že popis vánočního zločinu dořešeného o silvestru nemá chybu:))) (wave)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN