BTW: Pro barevný svět

BTW_dé_logoTak už je to zase tady – opatrně natahujeme prsty do prvního dne nového roku a přemýšlíme, co nás asi potká, byť většina z nás si to vlastně vůbec nepřeje vědět. První leden a vše jako by zase začínalo.

 

Všichni víme, že to tak není, ale ta potřeba nových začátků jakoby byla do lidské povahy vtištěna. Možná i proto, že málokdo je se svým životem úplně spokojený, takže představa čistého stolu, zapomenutých chyb a nového odhodlání prostě neztrácí na lákavosti. Aspoň tak na měsíc, řekla bych:))

Přemýšlela jsem, co bych vám měla do nového roku popřát. Tak rozhodně štěstí, zdraví, úspěchy, pohodu a radost ze života! Dodala bych však ještě jednu důležitou věc: přeju vám, aby po celý příští rok váš svět neztratil barvy. Aby se nestal ukřičeně černobílým. Musím však uznat, že moje přání stačit nebude – o barevný svět se budete muset přičinit sami.

Náš veřejný prostor totiž ovládla hesla – zkratkovité vyjadřování složitých věcí, které obvykle nabízí jen dva výstupy: jste pro nebo proti. Černá nebo bílá. Je to hloupé. A co víc, je to nebezpečné. Ovšem, je to pohodlné. Má to minimální nároky na myšlení, člověk se snadno identifikuje s podobně smýšlejícími… a skvěle se tím manipuluje dav.

Chraňte si své kritické myšlení, nenechte se vtáhnout do černobílého komiksu! Skoro nic není jen černobílé, a pokud někdo slibuje jednoduché řešení složitého problému, je to zpravidla manipulátor. Nabízená řešení totiž jen málokdy dosáhnou deklarovaných cílů,  zato však podporují vznik davu, stejně jako růst osobní moci těch, kdo se do čela takového davu postaví.

Náš svět je pořád ještě barevný a dovolím si tvrdit, že je i krásný, dobrý a bezpečný. Může takový být i nadále, pokud zůstaneme sami sebou, pokud se nenecháme děsit a manipulovat. Pokud budeme myslet.

Takže, obejměte své blízké, pozdravte sousedy a do toho nového roku vykročte s odvahou a úsměvem. Ostatně, jestlipak víte, že úsměv je nakažlivý a nic nestojí?

 

(Napsáno pro ČRo Hradec Králové, 2016)

 

Krásný a úspěšný nový rok Vám všem! 🙂

 

 

 

0101dar1

Aktualizováno: 31.12.2015 — 20:51

57 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Milá Dede, hlásím se zpět na příjmu. 🙂 Nahlížela jsem, ale jen z mobilu a v rychlosti.
  Na začátek obyčejných dní se těším velmi. Vánoční bezčasí u nás jaksi nenastává. Naštěstí se s většinou rodiny vidím ráda. Jen jich máme nějak moc – ale díky za to, a kéž nám to tak (nejen) v příštím roce vydrží.
  Silvestr někde na chatě či chalupě je pro mě to pravé. O velkou společnost nestojím, s několika dobrými kamarády si v půlnoci připiju ráda. Tentokrát to bylo moc fajn, i když se třemi pidimláďaty a jedním velkým psiskem organizačně poněkud náročné. (whew)

  Tak ještě, trochu opožděně, ale přece: do nového roku jen to nejlepší vám všem. 🙂 A Tobě, Dede, díky za tyhle stránky. Chodím sem moc ráda, píšu málo, ale čtu poctivě. 🙂

 2. Lenko, teprve teď jsem četla v jaké jsi obtížné situaci. Problém je, že pokud někdo odmítá léčbu, tak zavolání ambulance často nic nevyřeší, protože prostě odmítne jet s nima. Samozřejmě, že nějakou chvíli by se ho snažili přesvědčit, ale podle zákona svéprávný člověk má právo na nemoudrá rozhodnutí.
  Existuje v Česku někdo koho bys mohla alespoň informovat o tom, jaké máš obavy, jako obvodní doktor nebo sociální služba?

  1. LENKO, TU RYCHLOU BYCH ZAVOLALA. NAPADLO MNE TO SAMÉ, CO SHARKU A BATY NÍŽE.
   NÁSILÍM HO SAMOZŘEJMĚ NEODVEZOU, ALE PROMLUVÍ S NÍM NĚKDO, KDO MÁ OD PROBLÉMU ODSTUP, SNAD TO POMŮŽE.
   STÁLE VÁM DRŽÍM PALCE, AŤ TO DOBŘE DOPADNE.

 3. Zdravím zase při večeru a doufám, že jste měli hezkej den 🙂
  Na zítra vám zase předložím kocouří lahůdku od Matyldy, máte se na co těšit!:))

  LENKO, JAK JE JIŘÍMU? TO JE FAKT ZOUFALÉ, KDYŽ SE NEMOCNÝ BRÁNÍ LÉKAŘSKÉ PÉČI. KDYSI JSEM SI MYSLELA, ŽE JE TO NEMOŽNÉ, ALE ZKUŠENOST MĚ PŘESVĚDČILA, ŽE TAKOVÍ LIDÉ EXISTUJÍ, A NĚKTERÉ Z NICH DOKONCE SAMA ZNÁM. MOC DRŽÍM PALCE, KDYŽ UŽ JINÉHO NEMŮŽU… (h)

  Toro, co Rozárka?

  Verenko, na tebe jsem myslela, když jsem psala o lidech, kteří obětují své bezčasí službě druhým. Dokonce jsem chtěla použít ten tvůj citát o tichu, ale pak jsem to napsala jinak 🙂

  Jak se těšíte na začátek obyčejných dní? (wave)

 4. Pisem z tabletu.Este raz vsetko najlepsie Novom roku.Na stare chyby a starosti zabudnime-pred nami su nove.
  Matylda fotecky su
  Nejak mi to blbne.Chyba mi slovo bozi.No a teraz hlavne k Lenke.Jiri musi !!! Do nemocnice,fakt.Erysipel je streptokokova infekcia,liecba je dlha ATb penicilinovej rady-ale podla popisu si myslim,ze uz to bude nutne podavat priamo do zily, !!
  NE PRESVIEDCAJ HO,OZNAM MU TO AKO FAKT. bozii

  1. verenko, tohle už vím dlouhou, ale jiřího nemám jak do nemocnice dopravit.Já kvůli zraku řídit ani nemohu a jiří by se musel do té nemocnice dopravit autem, které by musel sám odřídit,takže v tom je právě ten háček. o tom podávání atb do žíly už vím delší dobu, proto jsem s snažila, abych ho k té nemocnici dotlačila. Bolest stále trvá , ale jiří už prohlašuje, že z té rán konečně přestalo téct. Nějak mu nechci ale věřit.Nejhorší na tom je taky fakt, že Jiří trpí leidenskou mutací genu pro MTHR a má o té mutace obě formy,takže nebezpečí vzniku trombózy je fakt veliké.Nevím, jak to ale udělat, když praktik, který nohu viděl v pondělí po 3tědrém dnu, tu hospitalizaci nezařídil. Nejsem lékař, ale už o té hnusné nemoci vím dost na to, abych měla opravdu strach. Děkuji ti za radu,v erenko. Vím, žety jsi lékařka,takže víš, o čem hovoříš.

   1. LENKO, MOC TOMU NEROZUMÍM. NEMŮŽEŠ ZAVOLAT ZÁCHRANKU? S NIMI SE PŘECE NEBUDE PRÁT!
    PROSÍM TĚ UDĚLEJ TO!

    1. Jak říká JanaBa – neptej se a zavolej záchranku! A kdyby se zpěčoval, tak mu klidně řekni, že kdyby tam šel hned při prvních příznacích, tak už si teď mohl lebedit doma a téměř bez bolestí. Mám kamaráda s růží a tak vím, že nemocnice bývá v těchto případech téměř vždy nutná, ale když se to podchytí včas, tak ta hospitalizace je na 7 – 10 dnů … ovšem teď nevím, nevím, jak dlouho si tam poleží.

   2. LENKO, S CHLAPEM NEMÁ SMYSL SE DOHADOVAT A LICITOVAT,JEDNAK JSOU TO POSEROUTKY A DRUHAK, ŽENA MUSÍÍÍ ČINIT, VOLEJ ZÁCHRANKU A NA NIC NEČEKEJ!
    DRŽÍM TLAPKY.

    1. Lidi, vám všem se to říká snadno, ale volat záchranku nejde, určitě by to skončilo rozvodem.jiří je přesvědčen, že se ho chci špitálem zbavit.Nikdy takový nebyl,ale vím, že by k tomu rozvodu patrně došlo okamžitě, jakmile bych ho nechala odvézt.Tohle ale měl zařídit už toto pondělí jeho praktik, když za té rány stále ještě teklo.Jiří tvrdí, že už nic neteče, ale noha bolí stále stejně. je možné, že je něco špatně,když rána je podle Jiřího suchá, ale noha stále stejně silně bolí? Modrého na té noze jsem nic neviděla.

     1. lenko,ano,říká se nám to lehce, ale RADŠI ROZVEDENÁ,NEŽ VDOVA S POCITEM, ŽE NEPOMOHLA A ON UMŘEL NA SEPSI!

   3. LENKO S ZAVOLAJ SI RZP-TA MANZELA PREVEZIE DO NEMOCNICE.PRI VOLANI POPIš ZDRAV.STAV,SVOJ HANDIKEP PRI SOFEROVANI A NEMOžNOSť MANZELA PRE ZDRAVOTNY STAV VIEST AUTO.POJDE TO HLADKO A MANZEL PREDIDE MOZNYM KOMPLKACIAM-O TO VIAC,ZE MA LEYDENSKú MUTACIU-TO NIE JE SRANDA,VZNIK TROMBOV+ MOZNE POšKODENIE MYOKARDU STREPTOKOKMI,AJ MANZEL UZNA,.ZE NEJDE O JEHO“ZBAVENIE SA“-ALE NAOPAK,ZE SA ONHO STRASNE BOJIS.

    1. LENKO, ZAVOLEJ MU RYCHLOU, Z NEMOCNICE SE ROZVÁDĚT NEBUDE A AŽ MU BUDE DOBŘE, BUDE TI VDĚČNÝ, TOHLE MUSÍ ROZHODNOUT TEN, KDO JE PŘI ROZUMU.

 5. Zdravím a přeju hezký večer. Doufám, že jste měli pěkný den a většina z vás si užívala volno. 🙂

  Wendulko, jak je ti? Je to aspoň o kousek lepší?
  Toro, jak je Rozárce? Byli jste u veta?

  Já jsem dnes nevytáhla paty z domu, nějak se mi vrátil ten ne zcela potlačenej chcíp, takže vzdávám snahu navařit něco na zítra (jsem chtěla býti pilnou osobou:)) a lezu do pelechu. Už jsem aplikovala bylinkovej čaj se zázvorem a citrónem, paralen a domácí hruškovici 😛
  Navíc jsem sebrala Markovi jeho knihu (Skleněný trůn od S. J. Maasové), takže se v pelechu mám čím zabavit, pokud neusnu.
  Jo a mám ještě novinku! Ke krmítku mi dnes poprvé přilítlo celé hejno stehlíků – a to jsem doteď stehlíka viděla jen zřídkakdy. Nádhera!
  A pak tam mám zvonky, brhlíky, vrabce, pěnkavy, koňadry samozřejmě, jednou jsem tam viděla sýkorku babku – byla sama a tak nevím, jestli si chodí, když krmítko není v obležení, nebo jí u nás nechutná 🙂 Jo a taky se občas objeví hýl. trochu mě překvapilo, že u krmítka nevidím naše kosáky (sypu i na zem) – ale je fakt, že tam taky nekoukám pořád.
  A krtci krtkují úplně děsně – neměly by ty potvory taky někdy spát?? (wasntme)

  1. dede já jsem taky tři dny pila zázvorový čaj s medem a citronem, a stříkala si pořád spray do krku a do nosu, a mazala jsem si hrudníček a xichtík droserinem od energy, a ještě polykala grepofit, až mi všechno to léčení už leze pěkně na nervy. ale zdá se mi, že ten zánět v krku konečně trochu povoluje, a myslím, že rozhodně míň kašlu. dneska jsem měla jenom relativně krátký den v práci, ale zítra musím vstávat v 5:30 na dvojitou směnu. snad se mi to zase všechno nezhorší. když už mám zakázané být rok nemocná.

 6. LENKO, MOC DRŽÍM PALCE TOBĚ I JIŘÍMU… (h) POSLOUCHEJ, NEPOMOHLO BY, KDYBYS MU NAŠLA NĚJAKÉ INFORMACE NA NETU? ŽE BY POCHOPIL, PAK BY MOHL BÝT VSTŘÍCNĚJŠÍ.
  JE TO VELIKÁ PATÁLIE, MYSLÍM NA VÁS (hug)

  1. Dede, všechny informace dostupné na netu jsem mu vytiskla.Přidala jsem k nim i ty rady od zkušených zvířetníků a hlavně tu dnešní, od verenky. je mi ze všeho už smutno a opravdu reaguju na všechno neadekvátně.Trvá to už dlouho a větší změnu nevidím vůbec.bohužel vešjeré důležité rozhodnutí musím udělat ošetřující praktický lékař, který to v pondělí na špitál zřejmě neviděl.JAK JE SITUACE VÁŽNÁ JSEMM ZJISTILA 31.12. V 16 HODIN, KDY NA MŮJ TELEFON DOKONCE VOLALA MÁ DIABETOLOŽKA, KTERÁ TU NOHU VIDĚLA JAKO PRVNÍ A ZAHÁJILA TU LÉČBU. UŽ ALE TOHO 23.12. ALE JIŘÍ NEMOCNICI ODMÍTL . MÁM OPRAVDU O NĚJ STRACH, ALE TO ON UZNAT NECHCE.ZASEKL SE.

 7. První den nového roku jsme strávili doma lenošením. Vařil můj manžel. Bylo to fajn.

  Navíc se mi podařilo vyčesat kožíšek Hepince. Ona to nemá ráda, ale bylo to už moc třeba. Teď je z ní zase krásná kočička.

 8. dede, polévka z hnědé čočky: osmažit cibulku, trochu mouky, hafo čočky, kořenová zelenina, na talíř se může přidat česnek, yogurt.
  polévka z červené čočky: osmažit cibulku, česnek, hafo čočky, dva stonky řapíkatého celeru na tenké plátky, taky může být slanina.

 9. Cockovou polivku ve stylu jak popisuje Dede, mam nejradejc. I kdyz nekdy vypustim ta rajcata, a pridam krapet vyskvareneho speku. A nakonec cerstvou citronovou stavu. Nase mama dela takovou tu zahustenou moukou a pak to necim okyseli – nakladanym zelim, okurkama s lakem a tak. To jim, kdyz jsem v Olomuci, ale pro sebe bych si to asi nedelala. I kdyz nechat v te tradicne ceske povarit neco uzeneho tomu znacne zvedne naladu.

 10. A ještě Dede k dotazu „jestlipak jste si nezapomněli udělat nějakou radost?“

  Dostala jsem nový digitál. Nebylo to překvapení pod stromeček, měla jsem ho předem vybraný, přišel před svátky. No v včera mi kamerka vyklouzla z ruky na zem a pak už nešel zasunout „zoom“ (jak je to česky – statvi?). No jak já byla zklamaná, na sebe dožraná !!! Ale manžel dneska ráno zasedl k počítači, vypsal co bylo třeba a dostali jsme oznámení, že foťák vymění 🙂 Jen musíme poslat vše zpět, naštěstí jsem ještě nevyhodila původní krabičku a tak už je to zabalené a zítra to půjde na poštu. Joj jak já jsem ráda !!! Tahle kamera má 20x přiblížení a je senzeční !!!

  1. Maričko, stativ je taková ta trojnožka, na kterou se foťák upevní a pak můžeš fotit buď dlouhé časy nebo třeba se samospouští (při dlouhé expozici z ruky se ti ta ruka může zachvět). Zoom je ta funkce, která vysunuje objektiv a fotíš detail, a to se ti asi poškodilo. Doufám, že to moje vysvětlení nečte Jakkel 🙂

   1. Renato díky a ano, mě se poškodil zoom, nešel „vtáhnout“ zpět na placato do foťáku.

    1. Přesněji, jde o objektiv, zoom je jedna z funkcí toho objektivu – umožňuje „přiblížení“ fotografovaného objektu.
     Objektiv je sestava více čoček a jejich různou vzdáleností se nastavuje, kam je zaostřeno.

     1. Pád foťáku je moje noční můra… Ale už jsem se celkem vycvičila – Vytahuji aparát z pouzdra a současně automaticky navlékám příslušnou krátkou šňůrku zápěstí…

      1. Tohle znám – já jednou první den dovolené vysunutý foťák nonšalantně pohodila spolu s ručníkem na betonové plato u moře – a taky mi umřel objektiv … pak mi ho za drahý peníz sice opravili, ale během měsíce mi začal fotit sám od sebe umělecké fotky – prostě mi z nich skapávala barva (vypadalo to jako zvlášť divoká polární záře nebo obraz šíleného malíře-abstrakisty (rofl) ) – a milý foťák odešel do věčných lovišť nadobro. Od té doby si taky dávám pozor, co hážu na zem (chuckle) .

 11. Úspěšný rok v pohodě a hlavně v míru vinšuju všem.

  U nás to včera nakonec dost bouchalo, ale naštěstí ze vzdálenějších ulic a začali s tím až tak kolem desáté. Když jsme šli spát, nechali jsme zavřená okna, takže nás to nakonec ani nerušilo. A dneska ráno jsme pustili topení, protože se silně ochladilo (Dede-klimatizaci jsme měli puštěnou ne proto, že byl venku takový hic, ale pro vysušení domácnosti. Teplý déšť a teplota přes 20 venhlala horký mokrý vzduch do domu a všude bylo lepkavo).

  A o té barevnosti. Hmm ono je to těžké. V přírodním světě to bývá krása nesmírná. V tom lidském ???? Neměl by být černo-bílý, barevnost může být velice přínosná (třebe jen v kulinárním světě, že?) ALE, když se to někdy s povolením „barevnosti“ přežene (nemyslím tím teď jen pleti, ale různé změny ve společnském složení, životě) , nechá se to příliš vyhrotit a pak je jasné, že na krok zpět je už pozdě, že se pandořina skřínka už nedá zvařít, pak téměř nevyhnutelně přijde právě to černo-bílé smýšlení (pro někoho třeba až „nostalgické“). Prostě každý silný tlak vyvolává stejně silný, ba silnější protitlak. Nevím, jak tomu předejít, ale vím, že je to nebezpečné. Ale také to chápu, sama se v tom se svými myšlenkami dost plácám a není mi z toho všeho dvakrát lehko.

  Tapuz – ten ruský film také znám, je povedený a chudáka potrefeného oslavence jsem úplně chápala 🙂 . Když se v Praze začaly stavět panelákové „králíkárny“ a nás do jedné (Zahr. M.) z centra vystěhovali, bylo mi 15 let. No já si rychle zapamatovala, který věžák je ten náš. Ale už tehdy jsem litovala malé děti, jak chudáci měly (pokud třeba zabloudily) někomu popsat, jak přesně právě ten jejich dům vypadá 🙂

  Toro, držím Rozárce palce !

 12. Krásný první den roku přeji. My jej máme takový napůl krásný – ano, byli jsme ráno na procházce, bylo krásně, lehce nasněženo a ticho – takové ticho, jako bývá jen, když je krajina pod sněhem. Vyrazili jsme raděj hned dopoledne, odpoledne tu v lesích bývá plno lidí, co dorazí z Brna a pod. po obědě. Procházka krásná, oběd výborný, jen Rozárka nám zamotala hlavu, měla takový krvavý hlen potom, co byla na wc. Jinak se chová normálně, sledujeme ji a sledovat budeme, dnes na naší veterině nebyli, takže uvidíme co se bude dít dál. Takže v podstatě jako vždy, nic u nás kromě Rozárky není černobílé, Dede, my to trefili naprosto přesně. Já jen doufám, že bude ta naše černobílá kráska v pořádku.

  1. Toro, nezměnili jste krmení? Macešce to dělávaly některé granule i kapsičky- ne hned, až za pár dní…

   1. Hm, to ani ne… jedině že by se dostala k dietním Jájovým nebo Čendovým granulím. Nevím. Uvidíme co bude, kdysi jako malá měla zánět střev a taky se to takhle projevovalo. No když to nepřejde, posypem na veterinu.

 13. Dede, promluvila jsi mi z duse. Nad tim cernobilym obrazem sveta a jeho stale se zvysujici atraktivitou pro mnohe lidi se zamyslim uz nejakou dobu a desi mne to. Krysar s oranzovymi vlasy piska pisnicku nenavisti, predsudku, demagogie a lidovosti a lid se za nim tahne. Zkraje jsem se smala, ted mi uz tuhne usmev na rtech. A to v te grupe kandidatu neni jediny. Rozumny clovek nema sanci uspet, protoze neduhy sveta nejdou vysvetlit v kratkych libivych sloganech. Vidim to i v CR, muj vlastni bratr ma cernobilou vizi sveta, a to je ta jedina spravna, a bavit se s nim o tom nema smysl. Velmi se obavam, ze se nas svet fasizuje. Krysari si ladi pistalky, a az ten pochod duverivych zacne, tak to bude mazec. Ne prilis radostne tema.

  1. Teď mluvíš z duše ty mě… ano, i mě to děsí.
   Máme doma knížku (Černá zem, Timothy Snyder) o holokaustu, psanou z dost nezvyklého úhlu – prostě globální pragmatický pohled na příčiny a následky. Situace dnes se té před WW2 znepokojivě podobá.

 14. Zdravím a přeju krásný sváteční večer! jestlipak jste si nezapomněli udělat nějakou radost? Však víte, co se říká – jak na nový rok, tak po celý rok 🙂

  My jsme měli zase pěknej den, vstávali jsme pozdě, dali si dlouhou neuspěchanou snídani a pak vyrazili se psima do pocukrovaného lesa. Ráda bych řekla, že zasněženého, ale i k tomu nejmenšímu zasněžení chyběly aspoň dva centimetry sněhové pokrývky… Ale mrzne a je minimálně dojem, že je zima a já jsem tomu ráda. Psiny taky – lítaly jak kdyby měly v zadku raketový motor:))
  Mimochodem, Ari už je zase hubená (odčervená je před dvěma týdny), takže opět přidávám na velikosti porcí. V lednu jí budou tři roky a je pořád kostnatá jak puberťák – nebo jako vlk.
  K obědu jsme měli čočkovou polévku v letní variantě (nezahuštěná, s cibulí, česnekem, rajčetem a žlutou paprikou, na sladkokyselo, s bobkovým listem, novým kořením a majoránkou).
  Vím, že čočkových polévek je rozhodně víc, než jak je já znám, tak se dnes ptám:
  Jak děláte čočkovou polévku vy?

  A pak jedna záludná: máte dojem, že požívání luštěnin na nový rok má pozitivní vliv na vaše příjmy? (wasntme) (chuckle)

  1. Mám dojem, že požívání luštěnin na Nový rok nemá pozitivní vliv na můj důchod. Ale bojím se tu čočku neuvařit, aby nebylo ještě hůř 😀

   1. možná, že nám ta čočka přičarovala to zvýšení důchodu o 40 Kč. To se zase rozšoupnem.

    1. Sem myslela, že nám dají každý měsíc o 1200 víc a 200 na Vánoce (party) a oni naopak, dělení jak v Pyšné princezně. (headbang)

     1. ACH, JENNY, TVÁ SLOVA MNE FAKT ROZESMÁLA.JE Z NICH JASNĚ VIDĚT, ŽE V DŮCHODU JSI PŘÍLIŠ KRÁTCE, TAKŽE TYTO POPULISTICKÉ VLÁDNÍ TANEČYA A ŘEČI O DŮCHODECH JEŠTĚ DOSTATEČNĚ NEZNÁŠ.JÁ UŽ TOHLE SLEDUJU OD ROKU 1995,KDY POSUDKOVÍ DOKRTOŘI ROZHODLI, ŽE MUSÍM BEZODKLADNĚ A BEZ JAKÝCHKOLI SKKRUPULÍ ODEJÍT DO INVALIDNÍHO DŮCHODU.POKUD VLÁDA ZAČNĚ ŘEČIČKY, JAK SI DŮCHODCI PŘILEPŠÍ, UŽ VÍM ZCELA JASNĚ, ŽE SE VELKÉ PŘILEPŠENÍTO TÝKÁ JEN TĚCH, CO MAJÍ SDŮCHODY NEJVYŠŠÍ.A VĚŘ, ŽE UŽ MNE TO FAKT NEBAVÍ,PTOTOŽE TY ŘEČIČKY O PŘILEPŠENÍ JEN ŽENOU VODU NA MLÝN NENÁVISTI MLADÝCH VŮČI STARÝM, NEMOCNÝM NEB JAKKOLI POSTIŽENÝM. JAKMILE ZAČNOU TYHLE ŘEČIČKOVÉ TANEČKY, VÍM PŘESNĚ, ŽE MNĚ A TĚM LIDEM, CO MAJÍ NÍZKÝ DŮCHOD ,PŘIDAJÍ MAXIMÁLNĚ 15-20 KČ MĚSÍČNĚ. NO, TĚCH 40 KČ JE NAD MOJE OČEKÁVÁNÍ, ALE ZKUSIL SI NĚKDO Z TĚCH VLÁDNOUCÍCH SPOČÍTAT, KOLIK SI DENNĚ V PŘÍSLUŠNÉM MĚSÍCI ZA TU ČÁSKU KOUPÍME? VYŠLO MI TO NA PŮL ROHLÍKU DENNĚ, POKUD BUDE MÍT DOTYČNÝ MĚSÍC JEN 30 DNÍ.A RADĚJI DOST, ROZČILOVÁNÍM NIC NESPRAVÍM ANI NEVYŘEŠÍM.

      1. ŠIŠ LENKO, SEM SI DĚLALA ZADEL Z TOHO „DARU“ JSEM V DŮCHODĚ UŽ TEMER 10 LET,TO OSTATNI JSEM DELALA UZ ZA DUCHODU BEZ PLNEHO PLATU.

       1. JENNY, PROMIŇ, ALE V POSLEDNÍCH DNECH NĚJAK PŘESTÁVÁM ROZUMĚT I LEGRACI.MÁM S JIŘÍM TOLIK STAROSTÍ, ŽE NEVÍM, KAM SAMA SKOČIT DŘÍV. CUKR MI TAKY Z TĚCH NERVÁKŮ LÍTÁ JAK NA TOBOGÁNU, I KDYŽ DIABETICKOU DIETU NEPORUŠUJU.U NÁS JE TO JAK V PONORCE, JIŘÍMU SE NOHA HOJIT NECHCE A NEVYSPÍ SE ANI VEDNE, ANI V NOCI. NA KONTROLU JDE AŽ V PONDĚLÍ, ALE DNES NA MNE ZLE ZAÚTOČIL,KDYŽ JSEM JEN PROHODILA, ŽE KDYŽ NEZABRALA ANI DRUHÁ KRABIČKA ATB A TY INJEKCE NA ŘEDĚNÍ KRVE, CO JICH NAPÍCHAL 10, CHTĚLO BY TO RADĚJI ŠPITÁL.NO, NABĚHLA JSEM SI A TVRDĚ JSEM NARAZILA. PRÝ SE HO HODLÁM ZBAVIT. TEN MŮJ TROUBA SI ROZNESL RŮŽI UŽ I PO OBLIČEJI. OMLOUVÁM SE, ALE UŽ ANI HUMOR MOC NEDKÁŽU CHÁPAT.VÍM, ŽE RŮŽE SE LÉČÍ HODNĚ DLOUHO, ALE TAKOVÝ PRŮBĚH TEDY MINULE NEBYL. MÁM STRACH , UŽ VIDÍM DOCELA DOST ČERNĚ A REAGUJU NEADEKVÁTNĚ .DRŽTE NÁM PROSÍM VŠE, CO MŮŽETE.RŮŽE NENÍ PSINA A TEN MŮJ MOULA JI TENTOKRÁT VELICE PODCENIL A K DOKTORU JSM HO DOKOPALA AŽ TEPRVE 6. DEN POTÉ, CO SE RŮŽE ROZJELA.

        1. LENKO, TO JSI MĚ PODĚSILA. AŤ JIŘÍ NEBLBNE A DO TOHO ŠPITÁLU SE NECHÁ POSLAT. ONI TAM DNESKA NIKOHO NEDRŽÍ DÉLE NEŽ JE NUTNÉ ALE MAJÍ JINÉ MOŽNOSTI NEŽ DOMA. DRŽÍM MOC PALCE AŤ TO DOPADNE CO NEJLÉPE A CO NEJDŘÍV.OPRAVDU TO NEPODCEŇUJTE. MOC HO LITUJI JSOU TI ASI PŘÍŠERNÉ BOLESTI.

         1. Maruško, já to nepodceńuju, ale jiří je jak tupohlavý beran.Mele stále dokola to stejné a není s ním kloudná a rozumná řeč.Kyby to mělo být jen na mně, už by v tom špitále dávno ležela bylo by mu líp.Nelíbilo se mi, že doktor ho tam ani to minulé opondělí nedostrkal.je potřeba, aby m někdo mému Jiřímu zcela jasně otevřeně a po lopatě vysvětlil, jak velké komplikace operavdu mohou nastat, i když nastat třeba nemusejí.Na moje rady a řeči Jiří nedá a jen reaguje dost zlými připomínkami. Ta bolest je zcela zjevná,skoro nechodí, jen leží a někiolikrát denně si tu nohu převazuje. Ale od toho pondělí je jak hnízdo sršní,takže radši mlčím.Musím nějak vymyslit to, aby ho doktor do toho špitálu dostal.

    2. Maruško, máš pravdu velikou.Myslím si, že poslání zprávy o směšném navýšení přišlo stát na mnohonásobně vyšší částku pro zaměstnance a poštu, nežli by se myslilo. Kdyby to písemně neoznámili, ani bych si toho na výpisu z účtu nevšimla. 40 Kč je výsměch této vlády a hlavně této společnosti.Smějou se nám ti nejbohatší z bohatých, kterým všichni na jejich pohádkové platy za skoro nicnedělání,pospávání na jednáních, občasné zvednutí ruky, aniž by věděli, proč a za co vlastně hlasovali , nedobrovolně přispíváme .jen mne ale opravdu štve to denodenní zdůrazňování ve všech médiích,kde se stále mele, jak si my důchodci polepšíme.Jak směšná částka zlepšení prezentuje, už nikdo nevidí. Většina mladých lidí jen slyší, že se důchody zvyšují, a kolik to zas státní kasu bude stát, a už zas vykřikují o tom, jak to, že budou důchodcům zas přidávat.Bohužel si dnešní generace vůbec neuvědomuje, že staří lidé si na důchody vydělávala celý život a za tvrdých podmínek, a pracovat museli povinně všichni už od doby, kdy skončili jakoukoli školu.Dnes mladí pracovat nechtějí, i když by mohli, takže státní kasa se daněmi neplní.I zdraví často natahují ruku se slovy „Státe, dej dávky!“ ale kde se na ty dávky mají peníze brát, o tom už z nich ví málokdo.

     1. Hm, mě ještě nepřišlo ani to hlásání o přidání „krásných“ 40,-Kč. Ale maminka vždycky říkala, že není až tak důležité, jaký má důchod, ale jak dlouho ho bude brát 😀

 15. Hezké sváteční odpoledne a ještě jednou všechno dobré po celý rok 2016 vám všem!
  Zdá se, že celá země je zasněžená. I u nás je od dnešního rána převládající barvou bílá a tak jsme radostně vyrazili na procházku. Byla to krása slyšet, jak sníh vrže pod nohama, a pozorovat v něm stopy! Moc jich nebylo, kus cesty jsme „prošlapávali“ jako první a pokud jsme narazili na stopy bot, byly doprovázené otisky psích tlapek. (inlove) Momentálně netoužím po jiných barvách (to není polemika s článkem 🙂 ), musím se bílé pořádně nabažit!

 16. MILÁ DEDE, U NÁS RÁNO ZAČALO NEPOSKVRNĚNOU BĚLOSTÍ A BYLO TO KRÁSNÉ. VYBĚHLA JSEM NA ZAHRADU BRZY, ABYCH ZASYPALA KRMÍTKO A ROZVĚSILA NA MUCHOVNIKY DALŠÍ KOULE. NYNÍ SE ZATÁHLO A OPĚT TO VYPADÁ NA SNÍH.RADUJU SE ZNĚJ A JEN NADŠENĚ, I KDYŽ JEN VDUCHU ŘVU:JEN HOUŠŤ A VĚTŠÍ VLOČKY PROSÍM“BĚŽÍM JEŠTĚ DOPLNIT NA NOC KRMÍTKO, ABY PTÁCI MĚLI RÁNO CO DO ZOBÁČKŮ.MÁVÁM VŠEM

  1. Taky jsem dnes plnila krmnítko už dvakrát – hejno strávníků je oproti teplejším dnům nejméně dvojnásobné 🙂

   Sněhu tu ale máme maličko, jen pocukrováno – viz výš :S

   1. NO, VIDÍŠ, DEDE, TO JSI STÁLE TY SVOJE STRÁVNÍKY NAZÝVALA HLOUPÝMI PTÁKY.UŽ SI BAŠTU NEJEN NAŠLI, ALE TAKY SE UŽ ŘÁDNĚ CPOU.JÁ DNES NA MUCHOVNÍKY JEŠTĚ PŘIVĚSILA DALŠÍ KOULE.A BUDU TAKY JEŠTĚ DĚLAT DOMÁCÍ.PÁCI MAJÍ VELKOU SPOTŘEBU A DŽONG U NÁS CHTĚL ZA 1 KS CELÝCH10 KČ, COŽ SE MI ZDÁLO DOCELA DOST.MATERÁLU MÁM HAFO, PRÁZDNÉ SÍŤKY NEVYHAZUJU, ALE ZNOVU JE PLNÍM. A JELIKOŽ JIŘÍ OBČAS DOTÁHNE ČESNEK I V MENŠÍM,TAKY SÍŤKOVÉM , BALENÍ , MÁM DO ČEHO DĚLAT. A POKUSÍM SE TAKY VYROBIT VÁLEC, CO JSEM VŽDY KUPOVALA DŘÍVE. TEN VÁLEC JE PRAKTICKÝ, PROTOŽE VYDŽÍ HODNĚ DLOUHO A ZOBAT NA NĚM MŮŽE VÍC PTÁKŮ NAJEDNOU. mOJE stará KRMÍTKA I SE STRÁVNÍKY JSOU VIDĚT NA uca.rajce.net.JDU CHRNĚT.

 17. Všem, kdo zavítají, přeji krásný novoroční den a v novém roce to, co si sami přejí. A když se něco nesplní, nevěšte hlavu. Někdy je přání a toužení mnohem krásnější, než jeho splnění 😀 .
  Jako už drahnou řádku let právě sleduji tradiční novoroční koncert Vídeňských filharmoniků (pravý balzám na duši) a při ruce mám talíř se zbylými chlebíčky od včerejška (jsou ještě lepší, než včera) a dopíjím zbytek sektu. Kočky se povalují u topení a je to fajn.
  A hned můžu začít s tou různobarevností. Včera mi udělal velkou radost ruský filmový TV kanál. Možná si někteří z vás vzpomenou na sovětský film Eldara Rjazanova z roku 1975, která šla tenkrát v naší TV pod názvem „Ironie osudu, aneb rozhodně správná koupel“. Hlavní ženskou roli hraje polská herečka Barbara Brylska. Je to taková veselá, vtipná a i romantická vztahová hříčka o záměně. Vychází ze situace, kdy partička kamarádů v Moskvě jde jako obvykle na Silvestra do lázně. Tam se pochopitelně nametou, jak zákon káže. A při odchodu ostatní posadí jednoho z nich, ale samozřejmě toho nesprávného, do letadla do Leningradu (Sankt Petěrburgu). Ten doletí, vystoupí, sedne do taxíku a stále ještě omámený udá adresu svého moskevského bytu. A taxikář ho doveze na stejnou adresu, do stejné ulice a stejného bytu, ale v Leningradě. A tam bydlí krásná žena. Ovíněný muž nepozná, že je jinde, a tak začne celá série různých omylů a nedorozumění, ale i romantického poznávání. Celé je to veselé a vtipné a má to takovou správnou silvestrovskou atmosféru. Už před lety jsem se smířila s tím, že tuhle hříčku už nikdy neuvidím. A včera jsem pustila onen ruský kanál a ejhle, akorát to začínalo. Moje rusofilská duše zaplesala, bylo to nečekané splnění posledního (dlouholetého) staroročního přání. Svět opravdu není černobílý.
  Hezký den a hezký rok.

  1. Vídeňské filharmoniky jsem si také užila. Jen ten balet mě trochu zklamal. Moc jsem v tom ten valčík neviděla. Ale budiž, moderní pojetí je moderní pojetí. Chlapecký sbor úžasný.
   Film znám a ráda bych ho viděla znovu, akorát asi někde na DVD, neboť v TV se k němu nedostanu. Třeba se mi ho nějak podaří stáhnout.
   Užívám si klidu a kočičích hrátek. Pospávám, prvotní záměr tady lehce poklidit mne velmi rychle přešel. Cecilka se tu honí s Bělinkou, Melda to vzdal a zasunul se do pelíšku, je ticho, nikdo nikde nebydlí, všichni jsou pryč, nic tu nebouchá…….. Tak se vyspím a zítra vyrazím do práce.
   Mám radost při pozorování těch dvou bláznivých koček, které se tu honí a zakusují a řádí spokojené a šťastné.
   Bibííííís je jako přerostlé kotě, Cecilka je rotující drobeček.
   Možná si pobrečím, možná to zaspím.

 18. Pokusim s vykrocit pravou nohou do Noveho roku,slubujem si,ze prekazky prekonam-v0iem,ze opakvane si natlciem kolena a usta,ale vstanem a pojdem….

  V noci na Morave snezilo,je v tom symbolika,robime nove stopy.
  Vsetkym prajem krasne dni,silu prekonat rany osudu,pevne zdravie a kus/co kus-kusisko/stastia.

 19. Krásné novoroční ráno 🙂 U žabek nasněžilo, tak jsem vyběhla se psy ven, tady je pár fotek: http://malcka.rajce.idnes.cz/2016_01_01
  Takhle ráno jsou venku jen lidi se psy a rodiče s dětmi, pár rachejtliček možná vyletí ještě večer kolem šesté, ale jinak už bude asi klid- lidi na vesnici jsou šetřílci a za raketky nedávají majlant 🙂

  1. Matyldo krásné fotky. A Borůvka se Světluškou jsou v těch svetrech rozené modelky. Moc jim sluší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN