BTW: Požehnaně blátivý slunovrat

1228dar1_1„Nelezte do toho bahna, vy kozy!“ volám, zcela zbytečně, navíc nerespektujíc živočišné druhy. Po vášnivém aportování se psice běží napít a odreagovat – do kaluží. Na lesní cestě je jich víc než dost a mě je jasné, že výsledek bude tristní: černá s bílou si sjednotí barvu na bahnitou.

 

Loudám se za nimi, země mi pod nohama pruží, sem tam si i zamlaská. Ačkoliv budu na konci vycházky špinavá jako čuně, tak si ve skutečnosti nestěžuju. Jsem v lese denně a sledovala jsem to dlouhé a strašné sucho, kdy se i na lesních cestách vytvářely závěje jemného dusivého prachu, stromům předčasně žloutlo listí a svět šustil v době, kdy měl být bohatý a žírný.

V září skoro nepršelo, v říjnu také ne. Teprve v listopadu se s deštěm začala krajina pomaličku vzpamatovávat. Měli jsme štěstí, na suchem zmořenou zem nejdřív trpělivě mžilo, byla jemně smáčená zahradnickým deštíčkem, aby teprve potom přišel opravdový, aspoň trochu vytrvalý déšť. Fascinovalo mě, jak dlouho trvalo, než začaly na cestách dlouhodoběji zůstávat kaluže! Země byla strašně žíznivá, pila všechnu vodu, které se jí dostalo.

Teprve v prosinci ožila od jara vyschlá Masarykova studánka na Zvičině, zemi se vrátila pružnost a lesu a loukám svěžest. Jak nemám ráda bláto, tak letos nereptám a při dešti se snažím o upřímné díkuvzdání. Je těsně po slunovratu, slunce zase začne nabírat sílu a příroda má maximálně dva měsíce na doplnění zásob podzemních vod pro příští rok.

I když zatím předpověď optimistická není, pořád doufám, že opravdová zima přijde. Já vím, není vždy pohodlná, ale je velmi potřeba – a to nejen pro lyžaře. Stačí mi zavřít oči a cítím vůni sněhu, tváře mi na mrazu červenají, těším se ze světla, jaké krajina se sněhem navzdory této temné době získá. Ach jo.

Ale víte co? S myšlenkou na loňské sucho jsem odhodlaná vítat déšť, i kdybych se měla v tom zatraceném bahně koupat:))

 

(Napsáno pro ČRo Hradec Králové 2015)

 

PS: V předpovědi teď máme od půlky týdne mráz, který bude postupně růst, ale prakticky vůbec žádné srážky, kam až yr.no dohlédne….

 

A tak se dnes ptám dvakrát – nejdřív vážně: Máte dojem, že je tam u vás už aspoň na povrchu zem pořádně promočená? Že zahnala tu strašnou letní žízeň? Obnovily se vaše blízké vodné toky, pramínky, studánky?

A pak ještě pro troche nevážné diskuze: Taky vaše děti a psi milují bahno? A co vy? Vidíte v blátě spíš legraci nebo svinčík?

(Já tedy spíš ten binec. Jako člověk nežijící většinu času na asfaltu si bahna umím bohatě užít – psi, já, auto, Dům… brr:))

 

Vzadu vidíte, jak zranitelnou rozbahněnou zahradu intenzivně vylepšují krtci. A těch hromad vidíte asi tak třetinu - tedy na tomto kousku zahrady. Krtci u nás slavně vítězí!:))

Vzadu vidíte, jak zranitelnou rozbahněnou zahradu intenzivně vylepšují krtci. A těch hromad vidíte asi tak třetinu – tedy na tomto kousku zahrady. Krtci u nás slavně vítězí!:))

 

Aktualizováno: 27.12.2015 — 21:25

36 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Viděli jste někdy, kdo bydlí u polí, dělat zemědělce hlubokou orbu? Už se to nedělá, je to neekonomické. V důsledku toho v malé hloubce začíná tvrdý mlat, do kterého se NIC nevsákne. I kdybyste na to vylili moře, jen odteče bez užitku.

  1. ALSDAIRE, MÁŠ PRAVDU.A ABY BLO JEŠTĚ HŮŘ, TAK NA SKORO VŠECH DŘÍV OSETÝCH JIŽNÍCH SVAZÍCH SE ROZTAHUJOU SOLÁRNÍ PANELY. MAJITELÉ VEŠKEROU VEGETACI ZPOD PANELŮ A V ŠIROKÝCH PRUZÍCH KOLEM PLOTŮ RÁDOBYELEKTRÁREN PRAVIDELNĚ HUBÍ ROUNDAPEM. A TAM, KDE DŘÍVE BYLA ÚRODNÁ ZEM OSETÁ OBILNINAMI NEBO ASPOŇ PASTVINY PRO DOBYTEK,TAM SE STAVĚJÍ DOMY PŘÍMĚSTSKÝCH SATELITŮ. STRACH MNE JÍMÁ, KDYŽ JEN POMYSLÍM, CO BUDE DÁL.PATRNĚ JEDNOU BUDOU NAŠE DĚTI A VNUCI BAŠTIT DRÁTY A SKLO MÍSTO CHLEBA A BRAMBOR.BRRR, HNUSNÁ , ALE PATRNĚ DOST REÁLNÁ PŘEDSTAVA, ŽE, A TO, ŽE VODA SE NEMÁ KAM VSÁKNOUT, JE VIDĚT ÚPLNĚ VŠUDE. UŽ NĚKOLIK LET TVRDÍM/ NEZÁVISLE NA SVĚTOVÝCH I DOMÁCÍCH ZPRÁVÁCH Ú, ŽE POKUD BUDE V BUDOUCNU VÁLKA, BUDE BRZY A BUDE TO VÁLKA HLAVNĚ O VODU.

  2. Jo a navíc, když se neoře (vlastně nepodmítá, orba je přežitek 🙁 ) po vrstevnici, tak máme polovinu ornice po větším lijáku na dvoře a ve sklepě. Tři roky to trvalo, než jsme o tom přesvědčili zdejší „zemedělce“ . Tak letos už podmítli správně 😀

 2. U nas na Slovensku je to rovnako.Trosku poprsalo, ale zem je vlhka len na povrchu. Tiez je na tuto rocnu dobu neprimerane teplo napr. dnes o 12::00 bolo v POPRADE +10. Nedavno ukazovali v Spravach na STV, ze v MOSKVE kvitne zlaty dazd a snezienky.
  Aj u nas hlasia meteorologovia ochladenie koncom tyzdna, ale ziadny sneh. Odbornici sa znepokojuju, co to urobi s predcasne prebudenymi rastlinami.
  U nas v Brezne je hnusne a vlhko, pretoze mesto lezi v kotline, takze pri zimnej inverzii tu panuje stabilna hmla :{ .

  1. Jo, na počasí v Moskvě jsem koukala, když jsem psala tenhle článek – říkala jsem si, že až tam bude trvale pod nulou, tak je mrazivá zimní tlaková výše prakticky za dveřmi – a fungovalo to 😛

 3. Říkalo se, že Alabama „sedí na vodě“, voda tu bývala (a vlastně stále je) velice levná, byl ji vždy dostatek. Ale v posledních asi 10 letech se hladina spodní vody také hodně snížila, ale taková sucha, jako jste měli v Evorpě a mají i v jiních částech Států tu nemáme (i když farmáři by asi byli jiného názoru). A i sebevětší liják se buď okamžitě, nebo v krátké době vsákne do země. Takže nacucaná tráva ano, ale vyslověně kaluže jsou tu vzácnost. Ale i tak pochybuji, že by se v nich Trixie vyžívala. Ale v letních vedrech miluje chlad hlíny, odhrabe navrstvenou trávu nebo jehličí. Ale ne, že by si na udusanou zem jen tak lehla, ona si ji hezky rozhrabe a do toho si blaženě lehne, nebo se vyválí. To jsou chvíle, kdy si znovu a znovu pochvaluji, že nemáme chlupatého psa 🙂 Z její srsti se i nalepená hlína dá snadno setřepat, nebo vykartáčovat.

  Jako dítě jsem jasně milovala kaluže – které dítě ne? Na chatě po dešti to patřilo k dětským radovánkám, nasadit holiny a jít „šlapat do kaluží“, nebo dokonce do potoka, jehož hladinu silný déšť zvýšil. A při prvních mrazících, nebo časně zjara jsem moc ráda šlapala na tenkým ledem pokryté kaluže s dívala se, jak mi pod nohou led
  praská a bortí se. Občas tu po velkém dešti natahuji holinky, pro procházku s Trixie, kdy je tráva ještě moc mokrá. Ale vím, že kdybych někde našla nějakou krásnou kaluž, ani teď neodolala a určitě do ní radostně ťápla 🙂

  1. Maričko, to musíte mít krásně prostupnou zem, když se voda tak rychle vsakuje!
   Jo a taky moc ráda špalu na zamrzlé kaluže – a ještě předtím se detailně dívám na ten led. Na kalužích umí dělat opravdu zajímavé vzory 🙂

   1. Ano u nás je tzv. žíznivá půda. A ano, přesně jak píšeš, také jsem si nejprve prohlédla tu ledovou kresbu než jsem ji na jedno šlápnutí zničila 🙂

    Hanko (níže), pamatuji se na ty vaše záplavy, to byla hrůůza (a tys byla zrovna u maminky). No a teď jistě sledujete, jakou spoušť voda dělá v Anglii.

    A v Klokánii hoří lesy (stejně jako – zase – v Kalifornii) !!!

 4. V Jizni Karoline skoncilo oficialni nekolikalete sucho dramaticky – rijnovymi povodnemi. Ono dost casto prselo uz pred tim a pak prisel dest biblicky. Lidi, co zde ziji cely zivot tvrdi, ze nikdy nic takoveho nevideli. My tady mame obcas silne tropicke lijaky, silne tak, ze opravdu z oblohy pada stena vody a viditelnost je temer nulova. Ale netrva to dlouho – v tomto silnem provedeni od pul hodiny do dvou hodin.A I to zpusobi obcas kratkodobe rychle zaplaveni, treba ve meste, kde to kanalizace neni schopna zvladnout. Ale tohle bylo pry non stop 30 hodin padajici stena vody. A od te doby zas casto prsi, takze je u nas premokreno – misty to jeste puda neni schopna absorbovat.

  1. Hanko, zkusila jsemj si představit 30 hodin biblického deště tady u nás a radši jsem s tou představou skončila. Takže sucho nemáte, ale zase za jakou cenu, že. No to jsou nejspíš ty extrémy, o kterých se v souvislosti se změnami klimatu mluví.
   Já jsem se třeba dozvěděla, že u nás na vsi můžeme za ochranný pás luk poděkovat jednomu osvíceného předsedovi místního družstva – který ovšem nechtěl, aby mu při lijavci bahno zaplavilo dům a zahradu, což se stávalo, když byla pole oraná až na samou hranu vesnice. Dnes jsou vykopány ještě bezpečnostní příkopy, takže ochranu před přívalovou vodou máme.
   Ale co se suchem? Stávající meliorace zničily aspoň tři prameniště jen na vdelepoli nad naším Domem, takže by se mělo zvážit, co s nimi udělat – dnes už není prioritou vodu z pole urychleně odvést!Taky by se hodilo aspoň mírně rozdrobit toto obrovské pole, udělat cesty (a tedy i meze), které ho dřív rozdělovaly. Hospodařícím sedlákům se to ale nelíbí… mají dnes opravdu velké traktory. Zajímalo by mě, co jednou budou ty velké traktory dělat, až na té obrovské meliorované ploše všechno uschne.

   1. Biblicky dest vykotlal silnice, napr.od toho kde bydlime, silnice kolem naseho domu se stala jedinym hlavnim prijezdem do mesta – jine jsou misty propadle; normalne male potucky strhly spoustu mostu, voda vykotlala nekolik zeleznicnich trati. Pole, z kterych byla sklizena kukurice, soja a bavlna by uz potrebovala zaorat, ale do toho bahna zadny traktor nemuze. A zase prsi a bude prset a je vedro. Divne.

    1. To vedro v prosinci… přemýšlím, jaké asi mají letos léto u klokanů 🙂

     Divné je správné slovo.

 5. V tomhle období je potřeba sníh, ne déšť. Sníh vodu udržuje na místě, dlouhodobě vsakuje do země a ta si vláhu drží. Vody většina steče do potoka, ten steče do řeky, řeka vyvede vodu pryč z naší země. Jsme holt střecha střední Evropy.

  1. Ano, musíme doufat v sníh. A pomocí malých, ale chytrých a osvědčených změn zadržovat vodu v půdě, jak to jenom jde… Obrovské přehrady a kanály to nezachrání, je potřeba stovky malých změn (např. ve skladbě pěstovanýcb plodin, zatravnění některých oblastí aspod) a malých vodních děl, poldrů, rybníčků, mokřadů.
   Co ale uděláme, když majitelům pozemků se do toho nebude chtít jít?

 6. Zdravím a mávám 🙂 Nejde nam net, tak zatim jen z mobilu dekuju za komentare a těším se na další 🙂
  Lenko, dekuju moc, akutne nepotrebuju nic, ozvu se, až zase budu online (wave)

 7. ACH dEDE, Z DUŠE JSI MI PROLUVILA. ano bahno je svinčík, ale po tom letošním létě si ho s radostí užívám, po každém proběhnutí i po zahradě máchám tlapky, vytírám podlahy, nebo zametám. Ale jsem ráda, že alespoň povrch půdy je bahnitý a pružný. Jak to vypadá v hloubkách si iluzi moc nedělám. Stále jsou v zemi kilometry meliorací, stále se asfaltují obrovská parkoviště a stále se na zelených a úrodných půdách staví obrovité komplexy. O kácení lesů ani nemluvím, a lesní cesty se díky zásahům odborných lesních firem stávají udusanými tankodromy, kam voda nemá možnost zasakovat. Všechno nám to odtíká. A chamtivá, nesmyslná stavební loby (hamty, hamty) uvažují o megalomanských kanálech, o propojení moří atd. ;( .

  1. Vidíš, meliorace – co myslíš, napadne někoho se nad nimi zamyslet? A předělat je tak, aby se voda v zemi spíš držela, než co nejrychleji odtekla? Biologové v tom mají celkem jasno, ale obávám se, že zemědělci většinou mají (zatím) jiné priority.

   1. Meliorace??? To je přesně to, co zničilo celý ekosystém!
    V Krkonoších u nás byly potůčky, drobné vodní zdroje, prameniště, to vše bylo zničeno právě „melioracemi“ a nehospodárným využíváním půdy. Původní zásobníky vody (prakticky každá chalupa měla svůj vlastní pramínek, svedený do chléva nebo do studny) byly zničeny kdysi nekontrolovatelným pastevectvím, odstranily se meze s kamennými hrázkami, které oddělovaly jednotlivé parcely a políčka, ty „šutry“ tam nanášeli předkové po léta. Vytvořily se tak přírodní zdroje pro hmyz, ptáčky, žoužel….. Louky se rozoraly a vše bylo zničeno. U naší chalupy zničili přívod vody do studánky tím, že nikoho nezajímalo, že špatným postupem při stavbě zruší pramen, vedoucí k nám do chléva. Výsledek je ten, že louka, kde pramen vyvěral a přirozeným způsobem byl veden do koryta, které je dneska prázdné, je podmáčená a bahnitá.
    Nenávidím slovo MELIORACE

    1. P.S. Když byla povodeň v Praze roce 2002, tak jsme ji v našem údolí zažili také. Konec srpna. Postihla jen naše údolí. Velmi intenzívní a velmi krátká. Trvala jen pár hodin. Ale potůček, který je na pomezí pozemků se sousedy se změnil v dravou řeku. Pstruhy, kteří tam byli, jsme nacházeli leklé na stráni nad potokem, proud strhl i velmi těžkou lávku z kolejnic, kterou jsme našli 5 km od pozemku, vše v zahradě zničené. Povodeň vyplavila chalupu NAHOŘE NA KOPCI, kde by nikdo neočekával, že vůbec povodeň zasáhne, proto ani nebyli pojištěni. Přitom škoda za statisíce. Proč? PROTOŽE SE OBNOVIL PŮVODNÍ ZDROJ VODY, KTERÝ VEDL DO TÉ CHALUPY. ONI TI NĚMCI, CO TAM TY CHALUPY STAVĚLI, TOTIŽ FAKT BLBÍ NEBYLI!
     Jsme nepoučitelní i dneska!

 8. Stejně jako Yga a Matylda si myslím, že je sucho pořád. Poznám to na krtincích (a že jich tu mám!) Zem, kterou krtek vyhrabe na povrch, je úplně suchá. A jestli přijdou holomrazy, jak meteorologové slibují, bude ještě hůř! Mráz taky vysušuje a tak zmizí i ta trocha vláhy, co na povrchu zůstává. Nemám ráda sníh, ale letos na něj opravdu čekám, jak na smilování. Ale zatím tady svítí slůňo a je asi šest stupňů.

  1. Tak u nás jsou krtince mokré – řekla bych, že nám dost pomáhá místní jíl, je ho to moc, různě hluboko.
   Když se chci vyhnout bahnu, zajedu si do lesů severně od Dvora Králové – ty jsou na písku a to už musí být, aby se tam psi zabahnili:))

 9. Stejně jako Yga se obávám, že vlhkost je jen povrchová. Letošní sucho bylo moc zlé a úmorné. Začínaly tady vadnout i stromy a to není dobře. Takže sice frflám, protože musím pořád umývat psy, ale v podstatě jsem ráda a taky čekám na sníh.

  1. U nás letos hynuly jeřáby – nevím, jestli jen suchem, nebo jim dodala i nějaká choroba. Bojím se, že se jich na jaře spousta neprobudí.

 10. Člověk při pohledu na věčně vlhkou silnici by si řekl, že je teď mokra dost, ale obávám se, že je to jen kosmetická úprava a vody je stále žalostný nedostatek – aspoň v našich supersuchých krajích. Po většinu prosince máme inverzní vlhkost (o to víc jsem si užívala těch pár slunečních dnů – třebas Štědrý den byl spíš Neděle velikonoční), ale pořádný dešť tu už nebyl snad od loňských říjnových záplav … a jak nemám ráda sníh, tak na něj tentokrát čekáme jak na smilování boží.

  Jinak bláto tak nějak neřeším – ani ho nemiluju ani ho neproklínám. Toya už po oranicích neběhá a z Brůče stačí otřít mokrým hadrem a já si klidně ty gatě pod kolena vyhrnu, když u ž nejdu v tříčtvrťácích. Navíc kolem nás je dostatek luk, a lesní cesty za Poštornou (kam jezdíme venčit) jsou s písčitým podkladem, tudíž to už musí být, aby byly rozbahněné.

  Bažinky nejvíce milovala má nejstarší neteř. Ke štěstí jí stačil kýblík vody a kolík na rozmíchávání blatokaše. Seděla na dvorku, ruky po ramena obalené hutným blatem a na tváři andělský úsměv. „Tejto děvčičce ke štěstí stačí tak málo,“ říkával náš taťka … no, teď je z ní naše největší nóbldáma, když bahno, tak jen to léčivé, španělské (rofl) (rofl)

  1. Ygo, já jsem vděčná, že u nás v listopadu a prosinci přece jen pršelo, i když v létě jsme patřili k jižní Moravě – pokud jde o míru sucha. :X

  1. MARUŠKO, PRÁVĚ KVŮLI TOMU LEHČÍMU SPÁNKU JEŽOURKY NEHODLÁM RUŠIT TÍM, ŽE BUDU UŽ I Z TAK MALÉ HROMADY TO LISTÍ UBÍRAT. TI MÍ MAJÍ V HROMADĚ KLÍDEK A JEŠTĚ JIM POBLÍŽ SERVÍRUJU ČISTOU VODU A KOČIČÍ KLONZERVU, ABY MĚLI CO DO TLAMIČKY, KDYBY DOSTALI PO PROBUZENÍ HLAD. JEN TOULAVÉ KOČKY JSOU TU PROBLÉM. MUSELA JSEM ŘEŠIT, JAK TU KONZERVU JEŽKŮM ZAJISTIT PROTI SEŽRÁNÍ KOČKAMI.VYŘEŠILA JSEM TO TAK, ŽE PŘES MISKU S KONZERVOU JSEM POLOŽILA KÝBL, KTERÝ JE ZČÁSTI UŽ NAHOŘE ULOMENÝ, ČÍMŽ VZNIKL MALÝ OTVŮREK. NA KOČKU JE MALÝ, JEŽEK SE KE KRMENÍ DOSTANE. A JSEM ŠŤASTNÁ, ŽE JEŽCI SE KE MNĚ PO NĚKOLIKA LETECH VRÁTILI. DÍKY TERROVÝM RADÁM TU ZAS BUDOU BYDLIT A POMOHOU MI TAK SE SLIMÁČÍMI VAJÍČKY A MALÝMI SLIMÁČÍMI NENAŽRANCI. MÁ ZAHRÁDKA JE OBYDLENÁ ŽIVÝMI TVOREČKY.PRO HMYZ JSEM LETOS S JIŘÍHO SPOLUPRACÍ STVOŘILA HMYZÍ DOMEČEK,PRO MODŘINKY UŽ DÁVNO VISÍ NA JAVORU BUDKA,POMALU SE TAM VRACEJÍ I JEŠTĚŘIČKY, KTERÉ PŘEZIMOVÁVAJÍ POD JAVOREM,VE SLOŽENÉM DŘEVĚ. DOUFÁM, ŽE SVAZENKA, KTERÁ UŘ KRÁSNĚ VYROSTLA ZE SAMOVOLNĚ VYSEMENĚĚNNÝCH A VLONI DOBŘE VZROSTLÝCH ROSTLIN , PŘILÁKÁ DOSTATEK VČEL A ZEJMÉNA DÁ DOST POTRAVY ČMELÁKŮM ZE DVOU HNÍZD, KTERÁ SI NA ZAHRADĚ UDĚLALI V ZEMI. KDYBY VLONI PO ZAHRADĚ NELÍTALI ZEMNÍ ČMELDOVÉ, NEMĚLA BYCH ŽÁDNÝ ANGREŠT, JOSTU A RYBÍZ.JAHODY , MALINY A OSTRUŽINY TYHLE CHLUPATÉ VRTULNÍČKY OPYLOVALY DO POZDNÍHO PODZIMU, TAKŽE PLODŮ BYL S DOSTATEK.

 11. Ano sucho bylo veliké a já také říkám zaplaťbůh za každý déšť.

  Co se týče bláta a dětí, moji synové měli snad radary na louže. I kdyby byla v okolí jen jedna oni jí našli.
  Jednou venku si hráli a našli bahno. Nikdy nezapomenu na běžícího syna v jedné ruce gumovku celou zabahněnou, která se mu vyzula, když vytahoval nohy z bahna. Byl špinavý až za ušima, ale na tváři šťastný úsměv. Ani jsem mu tenkrát nevynadala.

  1. AHOJ, MÍŠO, MUSÍM SE TU NAHLAS SMÁT TVÉMU LÍČENÍ. BAHNO A TEKOUCÍ VODU MILUJOU VŠECHNY DĚTI. JÁ SAMA JSEM SI JAKO DÍTĚ OPRAVDU T STAVĚNÍ BAHEENNÍCH HRÁZÍ A RYBNÍČKŮ VELICE UŽÍVALA A MILOVALA K JSEM TO CELÝM SRDÍČKEM. PROTO JSEM SVÝM DVĚMA DCERKÁM TUTO SLAST POPŘÁVALA ČASTO. BYLY NA TOHOVÉ HRY DOBŘE VYBAVENY. OBĚ MĚLA GALOŠE( GUMOVÉ BOTKY, KTERÉ SE OBOUVALY JEŠTĚ PŘES NORMÁLNÍ BOTIČKY. KAŽDÁ DCERA MĚLA NABĚRAČKU NA BAHÝNKO A VODU Z LOUŽÍ, VŠEMOŽNÉ NÁDOBÍČKO A TAKY OBĚ VLASTNILY MALÉ KONVIČKY S KROPÍTKEM.KDYŽ BYLY LOUŽE MOC HLUBOKÉ, HOLČIČKY VYFASOVALY GUMÁČKY A ŠLY SE ZAS BROUZDAT. ABY NEBYLO JEJICH OBLEČENÍ ZABAHNĚNÉ PŘÍLIŠ, DOSTÁVALY NA TOHLE HRANÍ SLUŠIVÉ ŠUSŤÁKOVÉ NÁVLEKY ( TAKOVÉ TEPLÁKOVÉ GATĚ V PASE DO GUMY A BUNDIČKU PŘES HLAVU.JEDNAK BYLY V TOMTO VYSTROJENÍ ASPOŇ TROŠKU CHRÁNĚNÉ PŘED MOKROTOU, DRUHAK BYLO MOŽNÉ MOHRÉ OBLEČENÍ JEN USUŠIT BEZ PRANÍ. TY ŠUSŤÁKOVÉ NÁVLEKY BYLY VYNÁLEZEM MÉ STARŠÍ SESTŘIČKY, KTERÁ MĚLA DVA KLUKY,TAKŽE PODOBNÝCH BAHŇÁKŮ SI FAKT UŽÍVALA DOSTATEČNĚ. TEHDY ŠUSŤÁK JEŠTĚ BYL OPRAVDU ŠUSTIVÝ A HLAVNĚ BYL HODNĚ NAIMPREGNOVANÝ, TAKŽE VLHKOST DLOUHO NEMĚLA ŠANCI NEPRONIKAT. JÁ JAKO MALÁ TUHLE VYMOŽENOST NEMĚLA, TAKŽE MÁ BAHNIVÉ ORGIE KONČÍVALY, KDYŽ BYLY TEPLÁKY DOSLOVA NACUCANÉ VODOU Z LOUŽÍ A NEDLAO SE V NICH JIŽ VYDRŽET, PROTOŽE FAKT VELICE STUDILY.ALE BYLA TO VELIKÁ KRÁSA A NESKUTEČNÁ SLAST, HRÁT SI V BAHNĚ. VE MĚSTĚ JSEM SI TO UŽÍT NESMĚLA, ALE V PEKLE TO BYLA PRO MNE BÁSEŇ A ÓDA NA RADOST .

 12. Nedaří se mi odeslat příspěvek.
  Pro psy bojící se petard. Majitelé si mohou přečíst na Hadopasech o zakoupení vesty Thundershirt nebo o metodě Body wrap.

 13. OT Velice aktuální
  Tohle jsem měla znát dokud moje potěšení – poděšení Garyk žil.
  Našla jsem na FB, nejprve jakousi vestu, kterou lze koupit. Jmenuje se Thundershirt.

  http://cdn.simplesite.com/i/97/63/28626 … h1280_.jpg

  Ale tady je jednodušší varianta Body wrap, prostě psa obvážeme a to ho zklidní. Prý to opravdu funguje.
  Teď zase nastane to šílenství s petardami, rada tedy přichází v pravý čas.

  https://www.facebook.com/hundvarnet/pos … 9890204319

  http://www.123minsida.se/marieofsweden/22845859

  Nepodařilo se mi oddělit švédský text od obrázků, či vlastně naopak. V textu je mimo jiné vysvětleno proč ta metoda funguje. Jednoduše řečeno je to odvedení pozornosti mozku na ten pevný dotyk vesty a nebo obvázání. Lze prý použít i tričko, které se dole zauzluje aby přiléhalo. Návod na obvázání najdete dole pod textem.
  Doufám, že to vašim pejskům pomůže. Za zkoušku to jistě stojí.

 14. U NÁS BY YGA DÁVNO VYTÁHLA KRAŤASY, JÁZATÍM VYDRŽELA V KALGOTÁCH DLOUHÝCH,M ALE SVLÉKÁM SE NA SLUNCI Z BUNDY A SVETRU. KOUPU SE V ZÁŘI SLUNCE ,VYHŘÍVÁM SE A SKORO VRNÍM A PŘEDU BLAHEM JAK KOČKA . LITUJU VŠECHNY, KDO MAJÍ KOLEM SEBE JEN MLÍKO . ZNÁM A DOBŘE VÍM, JAK JE TA VĚČNÁ MLHA DEPRESIVNÍ. ZAŽÍVALA JSEM V MOSTĚ TAKOVÉ MLHY, ŽE JSEM NEDOHLÍDLA NA PRSTY PŘEDPAŽENÉ RUKY. A TY MLHY TEHDY TRVALY NEPŘETRŽITĚ I 3 TÝDNY. A TAKY TY MLHY DOSLOVA SMRDĚLY CHEMICKÝMI ZPLODINAMI A EXHALACEMI. BRRR!! UŽ BYCH SI TOHLE NIKDY NECHTĚLA ZAŽÍVAT.ROSNIČKY HLÁSÍ OCHLAZENÍ A JÁ SI PŘIOPADÁM, JAK NĚKDY V ROCE 1979, KDY NA SILVESTRA BYLO +10 I NA VRCHOLCÍCH BESKYD, ALE 1.1. TEPLOTA SPADLA NA-20. BYLI JSME TEHDY V BESKYDECH A 1. JSME CHTĚLI ODJET DIOMŮ. NIC NEJEZDILO, ŽÁDNÝ VLAK NEBYL CELÉM DOPOLEDNĚ VYPRAVEN,VŠE ZAMZLO A CESTA RYCHLÍKEM Z OLOMOUCE DO PRAHY TEHDY TRVALA NEUVĚŘITELNÝCH 12 HODIN. RPRŮVODČÍ PO CELOU DOBU VŮBEC NEDORAZIL, JELIKOŽ BY MEZI CESTUJÍCÍMI NEPROPADLA ANI JEHLA A ROZŽHAVENÍ PASAŽÉŘI BY ASI KONDUKTÉRA UTLOUKLI. NO, VE VLAKU SE NETOPILO, OKNA BYLA POKRYTÁ SILNOU VRSTVOU JINOVATKY, OD PUSY SE NÁM VŠEM KOUŘILO A JEDINÉ WC VE VAGÓNĚ OKUPOVAL JEDINÝ CESTUJÍCÍ, KTERÝ SE TAM ZAMKL ,SE NEMUSEL TLAČIT S OSTATNÍMI V CHODBIČCE. KLIDNĚ SEDĚL SI ZAMČENÝ CELOU TU S DLOUHOU CESTU, TAKŽE OSTATNÍ, KDO BY WC POTŘEBOVALI,MĚLI OBROVSKOU SMŮLU. A NEBYL NIKDO, KDO BY TOHO SOBCE PŘIVEDL K ROZUMU. ZKRÁTKA TA CESTA BYLA ZA VŠECHNY PRACHY, I KDYŽ SPOUSTY LIDÍ L JELY ZDARMA.

  1. LENKO, NA TEN ZLOM SI PAMATUJU – JELA JSEM RÁNO NA JÍZDÁRNU A V TOM MRAZU JSME SE POKOUŠELI O NOVOROČNÍ VYJÍŽĎKU:)) KONĚ BYLI BUJNÍ, JÁ JSEM SPADLA A JAK JSEM SE PAK SNAŽILA SI OČISTIT BRÝLE, TAK MI ÚPLNĚ ZAMRZLY. TAK JSEM JE ODLOŽILA NA OKNO OD STÁJÍ, ŽE SI JE VEZMI PO JEŽDĚNÍ – A PAK JSEM JE ZASE PRO ZMĚNU NEMOHLA ODTRHNOUT OD PARAPETU (CHUCKLE)
   JO, V TOM VLAKU BYCH FAKT BÝT NECHTĚLA!

 15. DEDE, TAK U NÁS JE STÁLE SUCHO.DNESKA JSEM SILA SVŮJ OBLÍBENÝ SUPERANÝ HRÁŠEK PREMIUM A JEN JSM ZÍRALA, JAK HLUBOKO POD POVRCH TO SUCHO SAHÁ. V BĚLÉ TRVÁ UŽ ČTVRTÝ VYLOŽENĚ JARNÍ PIOČASÍ, SLUNCE RZSVĚCUJE KRAJINU UŽ SVÝM VÝCHODEM A NA SLUNCI TEPLOMĚR UKAZUJE AŽ NEZDRAVÝCH A NESKUTEČNÝCH 14 STUPNŮ.NA ZASTÍNĚNÉ STRANĚ JE JEN 12. VÍTR SICE NEFOUKÁ, ALE NEPRŠÍ VŮBEC. UŽ JSEM PRÁZDNÉ ZÁHONY NAMULČOVALA ASPOŇ KARTONOVÝMI KRABICEMI.LISTÍ LETOS BYLO NĚJAK MÉNĚ, TAKŽE TO JSEM NA DOSTATEČNÝ MULČ VYUŽÍT NEMOHLA. KROM TOHO V HROMADĚ, KTEROU JSEM NAPODZIM NAKUPILA U PLOTU POD JAVOREM , SPÍ JEŽOURCI, KTERÉ ODEBÍRÁNÍM LISTÍ NEHODLÁM FAKT RUŠIT V ZIMNÍM SPÁNKU. MÁM SIC ZATÍM VODY DOST, ALE POKUD NEBUDE SNÍH, VODA BRZY DOJDE A BUDE ZAS SAHARA. A DEDE, MRKNI DO MAILU IN SPAMU, POSÍLALA JSEM TI NĚCO OHLEDNĚ ARINČINY RÁNY.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN