VÁNOČNÍ POHÁDKOVÝ TÝDEN: Jak šla trojka do světa

Logo_pohádky„To byly tři sestřenice. Prvňačka, která objevovala institut známkování, třeťačka, která se často marně snažila tátovi vysvětlit, že trojka je přece „dobře“, tak proč má mít kvůli ní zaracha, a pětiletá školkajda, která milovala čísla a číslice a počítání skoro jako plyšáky a rozhodně víc, než barbíny. A pro tyhle tři ta pohádka vznikla.“

 

Byla jednou jedna škola. Stála na náměstí u parku, měla dva vchody a nahoře hodiny se sochami. Ve škole bydlelo plno divných tvorů a taky známky. Jednička, dvojka, trojka, čtyřka a pětka. Jedničce a dvojce paní školníková v pokojíčku krásně uklízela a dávala jim tam kytičky a děti i rodiče je měli moc rádi. Trojka se čtyřkou a pětkou měly v pokojíčku tři rozdrbané pelechy, uklízely si tam samy – tedy spíš neuklízely – a nikdo je neměl rád.

Tak si jednou trojka, která z nich byla nejchytřejší, řekla: „A já jdu pryč, do světa, tady mě to už nebaví, to není žádný veselý číslicový život, když mě nikdo nechce „. A čtyřka a pětka hned, že jdou taky, co by samy v té škole dělaly. Zavřely pokojíček a upalovaly po schodišti ven. Venku krásně svítilo sluníčko a v parku před školou na trávníku  dělala spousty kotrmelců spokojená šestka.

Zvedla hlavu a povídá: “Trojko, čtyřko a pětko, kam jdete, jaktože nejste ve škole, když jste školní známky a máte být v sešitech a na vysvědčení a ne venku, jako my ostatní veselé číslice?“. Trojka povídá: „Nás tam nikdo nemá rád, tak jdem do světa, cheš jít s náma?“. A šestka šla. Jely tramvají a autobusem a na konečné vyrazily do lesa.

Tam se na větvi houpala sedmička a vesele kopala nohou. Moc se podivila: „Jé, trojko, čtyřko, pětko a šestko, co děláte v lese?“ „Jdeme do světa, nechceš jít taky?“ A sedmička seskočila dolů a šly všechny. Přišly k lesnímu rybníčku a na břehu se opalovala osmička.

Moc se podivila: „Jé, trojko, čtyřko, pětko, šestko a sedmičko, kam jdete? Do světa? Juchů, to já půjdu taky.“ A tak chtěly jít, ale najednou na ně volá z rybníka devítka, která se tam potápěla a cákala si. „Trojko, čtyřko, pětko, šestko, sedmičko, osmičko, počkejte na měěěě, já jdu s váma!“

A šly dál a dostaly hlad a žízeň. Brzo les skončil a byla tam vesnice a v ní pěkná hospoda. Tak šly dovnitř a daly si řízek s hranolky a tatarkou a zmrzlinový pohár a želé hady. A taky limonádu.

Limonády tam roznášela desítka, protože se skládá ze dvou číslic a tak má hodně ručiček na nošení spousty limonád pro žíznivé hosty. Moc se podivila: „Jé, trojko, čtyřko, pětko, šestko, sedmičko, osmičko a devítko, co tu děláte, kam jdete? Do světa? Tako to já jdu s váma.“ A sundala si obě zástěrky a šla taky.

Číslice si vesele vyšlapovaly, pak odpočívaly, pohrály si a najednou se začínalo stmívat. Tak hledaly, kde přespí. Ale nikde žádný penzion ani chata ani domeček. Pak si všimly na kraji lesa takové rozdrbané boudy a trojka, čtyřka a pětka se zaradovaly, že to tam vypadá jako u nich ve škole v pokojíčku, a tak tam všechny vlezly dovnitř a uložily se ke spaní.

JENŽE! V té boudě bydlela příšerná stovka. Celý den spala v koutě pod starým pytlem a v noci chodila strašit a požírat malé číslice, co se do ní vešlo. A jak se probudila, udělala chlamst a spolkla jedničku, dvojku, trojku, čtyřku, pětku, šestku, sedmičku, osmičku, devítku a desítku. Naráz, ani nemrkla. A byla tak nacpaná, že se rozhodla tuto noc už nevylízat a spát dál.

O půlnoci šel kolem milion, velký lesa pán, a obhlížel svoje panství. Když šel kolem stovčiny rozdrbané boudy, bylo mu divné, že odtud slyší stovku chrápat, měla být přece venku na strašení a na lovu. Strčil hlavu dovnitř, zatahal stovku za špinavé ucho a až se probuditla, tak se jí zeptal, jaktože není ve strašivé práci. Stovka jenom zamrčela, že si dala k večeři číslicové výletníky, co jí vlezli do baráku, a chtěla spát dál.

A to se milion rozzlobil. Dal stovce lepanec z každé strany, chytl ji za nohy a pořádně s ní zatřepal, až z ní všechny číslice vypadaly. Trojka, čtyřka, pětka, šestka, sedmička, osmička, devítka i poslední desítka. Pak chytil stovku za druhé špinavé ucho a vyhodil ji do lesa, ať maže do strašivé práce.

Číslice milionovi moc děkovaly a vyprávěly mu, jak to všechno bylo. Milion se zamyslel a povídá „No jo, trojko, čtyřko a pětko, nemáte vy být taky ve své školní práci jako stovka ve strašivé? A nemá desítka roznášet v hospodě limonády?“ A ony řekly.“Prosím, ano.“

A milion se jen zamračil a ony vzaly nohy na ramena a upalovaly domů a šestka, sedmička, osmička a devítka, které žádnou práci neměly, radši taky.

Když se trojka, čtyřka a pětka vrátily do školy, nestačily se divit. Všichni jim na chodbě mávali, měly uklizený pokojíček a na stole kytku a přišel je přivítat pan ředitel. A vítaly je i jednička s dvojkou, celé upracované, neučesané, unavené, a vyprávěly jim, jak je dávali všem žákům, i darebákům, a oni se vůbec neučili a nosili domů krásné známky a úúúplně zhloupli.

Tak si všichni uvědomili, že všech známek je ve škole potřeba a všechny mají svůj úkol. A už si jednička, dvojka, trojka, čtyřka i pětka ve škole spokojeně žily v pěkných pokojíčcích. Až do prázdnin. To pak je trojka všechny vzala na výlet za šestkou, sedmičkou, osmičkou, devítkou a desítkou.

Dělaly v parku kotrmelce, houpaly se v lese na větvi, opalovaly se u lesního rybníčka, cákaly se v něm a potápěly, daly si v hospodě limonádu a jen zdálky si prstíčky ukazovaly, kde je ten les, co je v něm stovčina rozdrbaná bouda a kterým se prochází milion, velký lesa pán.

Aktualizováno: 25.12.2015 — 19:22

32 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. OT PRO DEDE: MRKNI DO MAILOVÉ SCHRÁNKY, A TAKY DO SPAMŮ, POSÍALA JSWM TI PŘED MALOU CHVÍLÍ NĚJAKÉ NÁPADY NA NEHOJÍCÍ SE ARINČINU RÁNU!
  BATY, TO JE OPRAVDU MOC PĚKNÁ POHÁDEČKA.SCHOVÁM JI, AŽ ADÉLKA TROŠKU POVYROSTE.MÁVÁM VŠEM PŘÍTOMNÝM A HLÁSÍM, ŽE UŽ KONEČNĚ MOHU NA NET VÍC, PROTOŽE NAŠE PETRUŠKA DNES ODJELA.BUDE MI TU MOC CHYBĚT.

  1. Díky Hanko, jsem kýchací, ale (zatím) se to dá snést 🙂 Ostatně zítra náš milovaný mrňavý zdroj virů odjíždí s rodiči k druhým prarodičům, tak bude mít k dispozici novou várku obětí 😛

   Ari se to hojí, ale ta rána – asi kvůli masti – nezasychá, pořád je to moc „živé“. Tak si lámu hlavu nad tím, jestli už můžu risknout přestat s atb mastí nebo ne. Kdyby se mi to zítra nelíbilo, zaskočím k vetovi, ale zatím to (ťuk ťuk) vypadá celkem dobře…
   Jen jsem kapku na nervy a mám problém ji v lese pustit – dnes jsem ji nechala tryskem oběhnout v lese tři kolečka, ale pak jsem ji uvázala. Opravdu nechci, aby si nějak znovu zranila – a ona lítá jak rachejtle 😛

   Hanko, už je u vás po tom děsném počasí? Četla jsem o tornádech a to fakt není žádná sranda…

   1. Desive pocasi je ted v Texasu a okoli, predtim v Mississippi – kazdopadne na jihozapad od nas. Kazdopadne je u nas vedro – na Bozi hod u tchyne 30 Celsia. Az sem prijde studene pocasi, tak to pak budou bourky – jak velke jen Pan Buh vi.

    1. Hani, také jsem na Vás všechny i Maričkovic vzpomínala. Vím, že bouře jsou momentálně „kousek dál“, ale stejně, všude na planetě to počasí začíná bláznit. Byla jsem nyní na zahradě s Ajvi na noční vyčůrání a ta mlha je zase hustší. Už nevidím ani sousedy.

 2. Dede, pokud jde o Gerdu, připomenula mi jednoho dogáka Alexe. Žil přes léto na chatě u přehrady, rodina bohatého italského podnikatele byla celé pracovní dny pryč a on se nudil. Tak se podhrabal pod plotem a hurá kolem přehrady tak pět či víc kiláků do městské části Brno-Bystrc. Tam to žilo, pochodil po uličkách, do kšeftů nakoukl, až ho chytli měšťáci, prohlídli si obojek, naložili ho do auta, kamž, jsa zvyklý, ochotně vlezl, a dovezli zpátky. Předali sousedce – mé ségře, ta ho ráda pohlídala a večer vrátila.
  Příští výpravu si už chlapec vylepšil cestou pokecem s rybáři (vždycky mají s sebou svačinku, né?) a po procházce Bystrcí napochodoval rovnou před strážníkárnu, zjednat si silným hlasem odvoz. Přivezli, páník byl doma, tak vyinkasovali nějaký obolos a pravili, že čoklovi, byť chytrýmu, taxikáře dělat teda už nebudou. Tak Luigi musel dát spravit plot.

 3. Baty moc hezká pohádka!!!
  Dede, jem ráda, že se Gerda sama našla (potfor jedna), a zranění Ari dobře hlídáš! Co se týká infekcí od dětí, nejedeš v tom sama 😉 pokud se v mé blízkosti třeba v obchodě vyskytně smrkající dítko, nejlépe předškolák, tak ZARUČENĚ do tří dnů smrkám také. Tento fenomén je znám a nějak se doktorsky jmenuje a je i vysvětlen, ale abych se přiznala už si nepamatuji. Mohl by to nějaký čtoucí lékař nebo bakteriolog, imunolog objasnit?

 4. Baty, moc hezká pohádka!
  Dede, to je príma, že Ari je (už skoro) v pořádku. Hlídej si chcípa, ať se moc nerozjede!
  A Verenko, zasloužíš si krásný a pohodový oddych.

 5. Baty, pohadka o cislech/znamkach je napadita a mooc pekna. (inlove)

  V detstvi mne znamky moc nezajimaly, akorat vzdycky bylo dobrodruzstvi, co dostanu z matyky. Byli ke mne ve skolach laskavi. Zaslouzila bych horsi, nez mi davali. Az pak prisel stastny den pro meho bratra, ktery mel znamky „vyssi“ a prisla jsem z gymplu ze ctyrkou z matyky. Ten byl tak stastnej….

 6. Pavčo, co dcerenka? Už ta rozbitá hlava tak nebolí? (inlove)
  A pozdravuj v Poniklé, to je jen kousíček od místa, odkud pochází můj rod z otcovy strany 😛

  1. Ještě poznámka k malým dětem – Patrik přijel nachcípanej, resp. čerstvě po nemoci. Je tu chvilku a už kýchám taky! (fubar) Dětským virům prostě nedokážu odolat – a jak ráda bych!
   Máte podobné zkušenosti?

   1. Společná pracovna s kolegou,dohromady tři dítka s několikaletými odstupy. Do puberty nejmladšího z nich vždycky jeden z nás přinesl nějakou „školkovku“ nebo „školovku“ a i druhý ji spolehlivě chytl. Občas to mělo docela kontinuální podobu.“Tramvajovky“ nebo infekce dospělých kolegů se nás netýkaly. Takže dětské viry jsou účinné i přes dospěléhp nosiče.

    1. Dětičky nemají pořádně vyvinutý imunitní systém a viry a bacily se na nich asi zregenerují a odpočinou si a pak s nevídanými silami skolí i dospěláka 😉 . Ale vážně, dokud Honza chodil do školky, byli jsme furt na hromadě, než jsme si zvykli, začal chodit do školy = nová sada zabijáků. Přestup na gympl byl také provázen novými soply a kašlem. Zaplať pánbůh, máme to za sebou, zřejmě k zocelení imunitního systému našeho potomka přispěla nejen dospělost, ale i to, že máme doma kocoury a venku tři psy

 7. Baty,pohádka je kúzelná!!/že vraj pre nižšie vekové kategorie,pcha!-prave pre nás to je/
  Som rada Dede,že ARI je skoro v poriadku.ta priťahuje maléry.
  No,ja po jednodňovom voľne už zase slúžim-ale pozor do konca roka už len jedna 24.ka,od 30.12 sa budem vyvalovať v Brne a na Vysočine..Môj zámer je:spať,čítať,niečo pojesť a vypiť a zase dokola spať čítať…

  1. Verenko, to ti moc přeju (inlove) – hlavně tu noc na prvního, že odslouží někdo jiný – nemusíš si užít úplně od všeho ne? 🙂

 8. Díky za uznání, jsem ráda, že aspoň trochu pobavila. Cílová skupina byla opravdu nízkého věku, který ještě nežije naplno ve světě písmen a jeho požadavky na příběh se podobají spíš těm u přírodních národů jen s ústní tradicí, kde se vše vypráví pěkně s detaily a s rituálním opakováním.

  1. Baty, tahle pohádka rozvíjí nejen fantazii, ale i abstraktní myšlení (chuckle) Přiznám se, že mě by pohádka o číslech prostě nenapadla… (wave)

 9. to je opravdu krasna pohadka a dobrym koncem, ta se mi libi, pekne jsi to vymyslela baty

 10. Baty, super pohádka !!! Už ten úvod je krásný ..“Prvňačka, která objevovala institut známkování“ 🙂

  Jak jsem četla, že 3,4 a 5 utekly hned jsem si říkala „aháá, tak to teď asi dopadne jako v pohádce Dařbuján a Pandrhola 🙂 A taky že jo 🙂 No dětičkám to asi vadilo nejmíň 🙂 Skvělý nápad na pohádku, přepošlu to bratrovi pro jeho prvňačku vnučku, určitě se bude líbit.

  Na Zvířetník jsem napsala jak se nám včera k mému nesmírnému překvpení zarodila „hodobóžová“ želvička ! Prostě, kde se vzala, tu se vzala, pomalu jako v pohádce.

  Také se Dede ptám, jak je Ari ??? Že ale měla holka chlupatá štěstí ! Ale radši ji to nech zkontrolovat, ono i zahnisání „pod okem“ může nadělat neplechu. Nebo si pro nich nech třeba jen na dálku předepsat atb. Držím palce.

  1. Maričko, zrovna dnes jsem říkala, že Ari s Gerdou jsou asi narozené pod stejnou hvězdou, ty kozy si maléry prostě přitahujou 😛

   A vánoční želvička? Úžasné! (inlove)

 11. Tohleto je moc hezká pohádka a chytře vymyšlená:)) Líbí se mi nejen myšlenka o potřebnosti všech známek, ale i takové detaily, jako servírka desítka, která má coby dvojciferné číslo dostatečný počet rukou na nošení limonád:))

  Díky Baty (inlove) Moc jsem si ji užila (wave)

   1. Až teď dodatečně jsem Dede přečetla tvůj spodní komentář o Ari (a Gerdě). Tak to je dvojnásobná úleva.

  1. Ari je v pořádku, nejlepší zpráva je, že ta rána není zanícená, peroxid a framykoin odvádějí dobrou práci. No, a je vcelku jasné, že sama rána moc pěkná není, ale věřím, že to časem zvládneme, i když jizva děvenku asi nemine.

   Jinak jsme si tu užili 26 hodin strachu, protože zdrhla Gerda. No, nakonec se vrátila až na místo, odkud utekla, ale co víme, zaběhla si i do města (Dvora Králové). Měla kliku, že se to obešlo bez maléru, jen pánící jsou silně na nervy 😛

   1. Tak já se můžu přidat- včera Světluch lítala jak utržená, doma se vyspala a kulhala na přední packu. Kulhá pořád, dostala Aptoflex a nějaký psí lék na bolest a očekávám věci příští.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN