„To byly tři sestřenice. Prvňačka, která objevovala institut známkování, třeťačka, která se často marně snažila tátovi vysvětlit, že trojka je přece „dobře“, tak proč má mít kvůli ní zaracha, a pětiletá školkajda, která milovala čísla a číslice a počítání skoro jako plyšáky a rozhodně víc, než barbíny. A pro tyhle tři ta pohádka vznikla.“
Byla jednou jedna škola. Stála na náměstí u parku, měla dva vchody a nahoře hodiny se sochami. Ve škole bydlelo plno divných tvorů a taky známky. Jednička, dvojka, trojka, čtyřka a pětka. Jedničce a dvojce paní školníková v pokojíčku krásně uklízela a dávala jim tam kytičky a děti i rodiče je měli moc rádi. Trojka se čtyřkou a pětkou měly v pokojíčku tři rozdrbané pelechy, uklízely si tam samy – tedy spíš neuklízely – a nikdo je neměl rád.
Tak si jednou trojka, která z nich byla nejchytřejší, řekla: „A já jdu pryč, do světa, tady mě to už nebaví, to není žádný veselý číslicový život, když mě nikdo nechce „. A čtyřka a pětka hned, že jdou taky, co by samy v té škole dělaly. Zavřely pokojíček a upalovaly po schodišti ven. Venku krásně svítilo sluníčko a v parku před školou na trávníku dělala spousty kotrmelců spokojená šestka.
Zvedla hlavu a povídá: “Trojko, čtyřko a pětko, kam jdete, jaktože nejste ve škole, když jste školní známky a máte být v sešitech a na vysvědčení a ne venku, jako my ostatní veselé číslice?“. Trojka povídá: „Nás tam nikdo nemá rád, tak jdem do světa, cheš jít s náma?“. A šestka šla. Jely tramvají a autobusem a na konečné vyrazily do lesa.
Tam se na větvi houpala sedmička a vesele kopala nohou. Moc se podivila: „Jé, trojko, čtyřko, pětko a šestko, co děláte v lese?“ „Jdeme do světa, nechceš jít taky?“ A sedmička seskočila dolů a šly všechny. Přišly k lesnímu rybníčku a na břehu se opalovala osmička.
Moc se podivila: „Jé, trojko, čtyřko, pětko, šestko a sedmičko, kam jdete? Do světa? Juchů, to já půjdu taky.“ A tak chtěly jít, ale najednou na ně volá z rybníka devítka, která se tam potápěla a cákala si. „Trojko, čtyřko, pětko, šestko, sedmičko, osmičko, počkejte na měěěě, já jdu s váma!“
A šly dál a dostaly hlad a žízeň. Brzo les skončil a byla tam vesnice a v ní pěkná hospoda. Tak šly dovnitř a daly si řízek s hranolky a tatarkou a zmrzlinový pohár a želé hady. A taky limonádu.
Limonády tam roznášela desítka, protože se skládá ze dvou číslic a tak má hodně ručiček na nošení spousty limonád pro žíznivé hosty. Moc se podivila: „Jé, trojko, čtyřko, pětko, šestko, sedmičko, osmičko a devítko, co tu děláte, kam jdete? Do světa? Tako to já jdu s váma.“ A sundala si obě zástěrky a šla taky.
Číslice si vesele vyšlapovaly, pak odpočívaly, pohrály si a najednou se začínalo stmívat. Tak hledaly, kde přespí. Ale nikde žádný penzion ani chata ani domeček. Pak si všimly na kraji lesa takové rozdrbané boudy a trojka, čtyřka a pětka se zaradovaly, že to tam vypadá jako u nich ve škole v pokojíčku, a tak tam všechny vlezly dovnitř a uložily se ke spaní.
JENŽE! V té boudě bydlela příšerná stovka. Celý den spala v koutě pod starým pytlem a v noci chodila strašit a požírat malé číslice, co se do ní vešlo. A jak se probudila, udělala chlamst a spolkla jedničku, dvojku, trojku, čtyřku, pětku, šestku, sedmičku, osmičku, devítku a desítku. Naráz, ani nemrkla. A byla tak nacpaná, že se rozhodla tuto noc už nevylízat a spát dál.
O půlnoci šel kolem milion, velký lesa pán, a obhlížel svoje panství. Když šel kolem stovčiny rozdrbané boudy, bylo mu divné, že odtud slyší stovku chrápat, měla být přece venku na strašení a na lovu. Strčil hlavu dovnitř, zatahal stovku za špinavé ucho a až se probuditla, tak se jí zeptal, jaktože není ve strašivé práci. Stovka jenom zamrčela, že si dala k večeři číslicové výletníky, co jí vlezli do baráku, a chtěla spát dál.
A to se milion rozzlobil. Dal stovce lepanec z každé strany, chytl ji za nohy a pořádně s ní zatřepal, až z ní všechny číslice vypadaly. Trojka, čtyřka, pětka, šestka, sedmička, osmička, devítka i poslední desítka. Pak chytil stovku za druhé špinavé ucho a vyhodil ji do lesa, ať maže do strašivé práce.
Číslice milionovi moc děkovaly a vyprávěly mu, jak to všechno bylo. Milion se zamyslel a povídá „No jo, trojko, čtyřko a pětko, nemáte vy být taky ve své školní práci jako stovka ve strašivé? A nemá desítka roznášet v hospodě limonády?“ A ony řekly.“Prosím, ano.“
A milion se jen zamračil a ony vzaly nohy na ramena a upalovaly domů a šestka, sedmička, osmička a devítka, které žádnou práci neměly, radši taky.
Když se trojka, čtyřka a pětka vrátily do školy, nestačily se divit. Všichni jim na chodbě mávali, měly uklizený pokojíček a na stole kytku a přišel je přivítat pan ředitel. A vítaly je i jednička s dvojkou, celé upracované, neučesané, unavené, a vyprávěly jim, jak je dávali všem žákům, i darebákům, a oni se vůbec neučili a nosili domů krásné známky a úúúplně zhloupli.
Tak si všichni uvědomili, že všech známek je ve škole potřeba a všechny mají svůj úkol. A už si jednička, dvojka, trojka, čtyřka i pětka ve škole spokojeně žily v pěkných pokojíčcích. Až do prázdnin. To pak je trojka všechny vzala na výlet za šestkou, sedmičkou, osmičkou, devítkou a desítkou.
Dělaly v parku kotrmelce, houpaly se v lese na větvi, opalovaly se u lesního rybníčka, cákaly se v něm a potápěly, daly si v hospodě limonádu a jen zdálky si prstíčky ukazovaly, kde je ten les, co je v něm stovčina rozdrbaná bouda a kterým se prochází milion, velký lesa pán.
OT PRO DEDE: MRKNI DO MAILOVÉ SCHRÁNKY, A TAKY DO SPAMŮ, POSÍALA JSWM TI PŘED MALOU CHVÍLÍ NĚJAKÉ NÁPADY NA NEHOJÍCÍ SE ARINČINU RÁNU!
BATY, TO JE OPRAVDU MOC PĚKNÁ POHÁDEČKA.SCHOVÁM JI, AŽ ADÉLKA TROŠKU POVYROSTE.MÁVÁM VŠEM PŘÍTOMNÝM A HLÁSÍM, ŽE UŽ KONEČNĚ MOHU NA NET VÍC, PROTOŽE NAŠE PETRUŠKA DNES ODJELA.BUDE MI TU MOC CHYBĚT.
Mila Dede, doufam, ze chcip byl jen lehky a ze Ari se dobre hoji. Troubelinka bila. (h)
Díky Hanko, jsem kýchací, ale (zatím) se to dá snést 🙂 Ostatně zítra náš milovaný mrňavý zdroj virů odjíždí s rodiči k druhým prarodičům, tak bude mít k dispozici novou várku obětí 😛
Ari se to hojí, ale ta rána – asi kvůli masti – nezasychá, pořád je to moc „živé“. Tak si lámu hlavu nad tím, jestli už můžu risknout přestat s atb mastí nebo ne. Kdyby se mi to zítra nelíbilo, zaskočím k vetovi, ale zatím to (ťuk ťuk) vypadá celkem dobře…
Jen jsem kapku na nervy a mám problém ji v lese pustit – dnes jsem ji nechala tryskem oběhnout v lese tři kolečka, ale pak jsem ji uvázala. Opravdu nechci, aby si nějak znovu zranila – a ona lítá jak rachejtle 😛
Hanko, už je u vás po tom děsném počasí? Četla jsem o tornádech a to fakt není žádná sranda…
Desive pocasi je ted v Texasu a okoli, predtim v Mississippi – kazdopadne na jihozapad od nas. Kazdopadne je u nas vedro – na Bozi hod u tchyne 30 Celsia. Az sem prijde studene pocasi, tak to pak budou bourky – jak velke jen Pan Buh vi.
Hani, také jsem na Vás všechny i Maričkovic vzpomínala. Vím, že bouře jsou momentálně „kousek dál“, ale stejně, všude na planetě to počasí začíná bláznit. Byla jsem nyní na zahradě s Ajvi na noční vyčůrání a ta mlha je zase hustší. Už nevidím ani sousedy.
Dede, pokud jde o Gerdu, připomenula mi jednoho dogáka Alexe. Žil přes léto na chatě u přehrady, rodina bohatého italského podnikatele byla celé pracovní dny pryč a on se nudil. Tak se podhrabal pod plotem a hurá kolem přehrady tak pět či víc kiláků do městské části Brno-Bystrc. Tam to žilo, pochodil po uličkách, do kšeftů nakoukl, až ho chytli měšťáci, prohlídli si obojek, naložili ho do auta, kamž, jsa zvyklý, ochotně vlezl, a dovezli zpátky. Předali sousedce – mé ségře, ta ho ráda pohlídala a večer vrátila.
Příští výpravu si už chlapec vylepšil cestou pokecem s rybáři (vždycky mají s sebou svačinku, né?) a po procházce Bystrcí napochodoval rovnou před strážníkárnu, zjednat si silným hlasem odvoz. Přivezli, páník byl doma, tak vyinkasovali nějaký obolos a pravili, že čoklovi, byť chytrýmu, taxikáře dělat teda už nebudou. Tak Luigi musel dát spravit plot.
To je pekna historka. 🙂
Baty, to je skvělá historka! 😀
Baty moc hezká pohádka!!!
Dede, jem ráda, že se Gerda sama našla (potfor jedna), a zranění Ari dobře hlídáš! Co se týká infekcí od dětí, nejedeš v tom sama 😉 pokud se v mé blízkosti třeba v obchodě vyskytně smrkající dítko, nejlépe předškolák, tak ZARUČENĚ do tří dnů smrkám také. Tento fenomén je znám a nějak se doktorsky jmenuje a je i vysvětlen, ale abych se přiznala už si nepamatuji. Mohl by to nějaký čtoucí lékař nebo bakteriolog, imunolog objasnit?
Baty, moc hezká pohádka!
Dede, to je príma, že Ari je (už skoro) v pořádku. Hlídej si chcípa, ať se moc nerozjede!
A Verenko, zasloužíš si krásný a pohodový oddych.
Baty, pohadka o cislech/znamkach je napadita a mooc pekna. (inlove)
V detstvi mne znamky moc nezajimaly, akorat vzdycky bylo dobrodruzstvi, co dostanu z matyky. Byli ke mne ve skolach laskavi. Zaslouzila bych horsi, nez mi davali. Az pak prisel stastny den pro meho bratra, ktery mel znamky „vyssi“ a prisla jsem z gymplu ze ctyrkou z matyky. Ten byl tak stastnej….
Pavčo, co dcerenka? Už ta rozbitá hlava tak nebolí? (inlove)
A pozdravuj v Poniklé, to je jen kousíček od místa, odkud pochází můj rod z otcovy strany 😛
Ještě poznámka k malým dětem – Patrik přijel nachcípanej, resp. čerstvě po nemoci. Je tu chvilku a už kýchám taky! (fubar) Dětským virům prostě nedokážu odolat – a jak ráda bych!
Máte podobné zkušenosti?
Společná pracovna s kolegou,dohromady tři dítka s několikaletými odstupy. Do puberty nejmladšího z nich vždycky jeden z nás přinesl nějakou „školkovku“ nebo „školovku“ a i druhý ji spolehlivě chytl. Občas to mělo docela kontinuální podobu.“Tramvajovky“ nebo infekce dospělých kolegů se nás netýkaly. Takže dětské viry jsou účinné i přes dospěléhp nosiče.
Dětičky nemají pořádně vyvinutý imunitní systém a viry a bacily se na nich asi zregenerují a odpočinou si a pak s nevídanými silami skolí i dospěláka 😉 . Ale vážně, dokud Honza chodil do školky, byli jsme furt na hromadě, než jsme si zvykli, začal chodit do školy = nová sada zabijáků. Přestup na gympl byl také provázen novými soply a kašlem. Zaplať pánbůh, máme to za sebou, zřejmě k zocelení imunitního systému našeho potomka přispěla nejen dospělost, ale i to, že máme doma kocoury a venku tři psy
Verenko, nejlepší myslitelný plán na závěr roku!
Baty,pohádka je kúzelná!!/že vraj pre nižšie vekové kategorie,pcha!-prave pre nás to je/
Som rada Dede,že ARI je skoro v poriadku.ta priťahuje maléry.
No,ja po jednodňovom voľne už zase slúžim-ale pozor do konca roka už len jedna 24.ka,od 30.12 sa budem vyvalovať v Brne a na Vysočine..Môj zámer je:spať,čítať,niečo pojesť a vypiť a zase dokola spať čítať…
Verenko, kde na Vysočině budete?
Verenko, to ti moc přeju (inlove) – hlavně tu noc na prvního, že odslouží někdo jiný – nemusíš si užít úplně od všeho ne? 🙂
Díky za uznání, jsem ráda, že aspoň trochu pobavila. Cílová skupina byla opravdu nízkého věku, který ještě nežije naplno ve světě písmen a jeho požadavky na příběh se podobají spíš těm u přírodních národů jen s ústní tradicí, kde se vše vypráví pěkně s detaily a s rituálním opakováním.
Baty, tahle pohádka rozvíjí nejen fantazii, ale i abstraktní myšlení (chuckle) Přiznám se, že mě by pohádka o číslech prostě nenapadla… (wave)
to je opravdu krasna pohadka a dobrym koncem, ta se mi libi, pekne jsi to vymyslela baty
Baty, super pohádka !!! Už ten úvod je krásný ..“Prvňačka, která objevovala institut známkování“ 🙂
Jak jsem četla, že 3,4 a 5 utekly hned jsem si říkala „aháá, tak to teď asi dopadne jako v pohádce Dařbuján a Pandrhola 🙂 A taky že jo 🙂 No dětičkám to asi vadilo nejmíň 🙂 Skvělý nápad na pohádku, přepošlu to bratrovi pro jeho prvňačku vnučku, určitě se bude líbit.
Na Zvířetník jsem napsala jak se nám včera k mému nesmírnému překvpení zarodila „hodobóžová“ želvička ! Prostě, kde se vzala, tu se vzala, pomalu jako v pohádce.
Také se Dede ptám, jak je Ari ??? Že ale měla holka chlupatá štěstí ! Ale radši ji to nech zkontrolovat, ono i zahnisání „pod okem“ může nadělat neplechu. Nebo si pro nich nech třeba jen na dálku předepsat atb. Držím palce.
Maričko, zrovna dnes jsem říkala, že Ari s Gerdou jsou asi narozené pod stejnou hvězdou, ty kozy si maléry prostě přitahujou 😛
A vánoční želvička? Úžasné! (inlove)
Tohleto je moc hezká pohádka a chytře vymyšlená:)) Líbí se mi nejen myšlenka o potřebnosti všech známek, ale i takové detaily, jako servírka desítka, která má coby dvojciferné číslo dostatečný počet rukou na nošení limonád:))
Díky Baty (inlove) Moc jsem si ji užila (wave)
A také měla dvě zástěry :)))
Až teď dodatečně jsem Dede přečetla tvůj spodní komentář o Ari (a Gerdě). Tak to je dvojnásobná úleva.
Super pohádka- o číslech by mě prostě nenapadla 🙂
Moc pěkné a chytré. O tom, že bez trestu si neužijeme sladkost odměny.
Dede, sím Tě, jak je Ari?
Pohádku přečtu později.
Ari je v pořádku, nejlepší zpráva je, že ta rána není zanícená, peroxid a framykoin odvádějí dobrou práci. No, a je vcelku jasné, že sama rána moc pěkná není, ale věřím, že to časem zvládneme, i když jizva děvenku asi nemine.
Jinak jsme si tu užili 26 hodin strachu, protože zdrhla Gerda. No, nakonec se vrátila až na místo, odkud utekla, ale co víme, zaběhla si i do města (Dvora Králové). Měla kliku, že se to obešlo bez maléru, jen pánící jsou silně na nervy 😛
Tak já se můžu přidat- včera Světluch lítala jak utržená, doma se vyspala a kulhala na přední packu. Kulhá pořád, dostala Aptoflex a nějaký psí lék na bolest a očekávám věci příští.