BTW: Vánoční

1224dar3_1Milí čtenáři, dnes je Štědrý den, takže mi dovolte, abych Vám popřála radostné Vánoce, plné pohody, skvělého jídla a bezvadných dárků. Kouzlo Vánoce docela určitě existuje – tedy pokud mu dovolíte k vám přijít, takže můžeme doufat, že se nám splní i nějaké to přání:))

 

A rozhodla jsem se Vám tady dnes nabídnout virtuální společný vánoční stůl. Podáváme pospolitost, přátelství, pochopení, trochu nostalgie i legrace… a vždy je tu místo pro nové příchozí, kteří si chtějí přisednout.

Kdo nakouknete, nechte tu pozdrav pro ostatní – potěšíte i ty, kdo třeba dnes doma plno nemají.

 

Ráno na vsi

Ráno na vsi

 

Máte dojem, že tu chybějí nějaké otázky? Tady jsou!:))

Tak co, udělali jste si bramborový salát už včera nebo ho děláte dnes?

Co dáváte do salátu vy?

Já jsem zbaběle koupila ryby již ve tvaru filet… a tak se ptám: plaval někomu z vás doma letos kapr?:))

Je tu odpoledne… co děláte odpoledne na Štědrý den? Chodíte na vycházky? Na hřbitov? Po sousedech s přáním krásných Vánoc? Balíte dárky? My chodíme se psy a potom po sousedech:))

 

Západ slunce u nás na vsi

Západ slunce na vsi

Je večer, vyšla první hvězda… krásné Vánoce, moji milí!

 

Veselé Vánoce!

Veselé Vánoce!

 

Najedeni, s rozbalenými dárky, konečně v klidu, možná se sklenkou vína v ruce…

Tak co, jak moc se letos Ježíšek trefil? Co Vás dojalo? Co potěšilo? Co rozesmálo?

Aktualizováno: 23.12.2015 — 21:56

64 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Dede, to nevypadá dobře. Jestli je to jenom povrchové, tak dobrá, nasaď stav bdělosti. Ale jestli to jde do hloubky, tak pozor, aby se tam nevytvořil uvnitř absces – tak to nasaď stav vysoké pohotovosti. Může to být skutečně od klacíku, nebo nějakého povalujícího se drátu. Lesáci, alespoň u nás, nechávají v lese neskutečný binec po likvidovaných oplocenkách.

 2. Milá Dede i všichni ostatní, přeji vám klidný zbytek vánočních svátků 🙂

  My jsme si Štědrý večer užívali sami s MLP a dětmi, teď putujeme po babičkách, těšíme se i na setkání s některými kamarády z rodného města, na Silvestra pak vyrazíme na sever (do Poniklé 😉 ). Program zkrátka máme nabitý, ale jsme rádi, že máme za kým jezdit a že nás všude chtějí vidět 🙂

 3. Dede a milí zvířetníci, u nás bohužel vůbec klidné vánoce nejsou. Jiří si někdeš zase ovnovil nákazu růží.Přestože se u něj růže “ rozjela“ už v pátek minulého týdne, svůj stav mi zatajil, abych ho nehnala k doktoru. Bohužel se nákaza rozjela natolik, že ve středu už z nohy začal vytékat hnis a noha zvětšila cca trojnásobně svůj objem v podkolení. Ani tehdy se však jiří nepřiznal k tomu, jak ta noha opravdu vypadá . Teprve ve středu,23. 12. kdy jsem já musela na diabetickou kontrolu,viděla Jirkovu bolavou nohu první lékařka a docela ji to rozhodilo. i já jsem tu hrůzu spatřila prvně a byla jsem v šoku . Lékařka sice navrhla hospitalizaci, ale Jiřího k ní nedonutila. Nasadila tudíž injekční penicilin, pak ještě předepsala hromadu dalších léků v tabletách a Jiří odješel sdomů. nedal se přemluvit ani mnouz, aby se svěřil do péče doktorů ve špitále.Zatím je sice ještě doma, ale noha o moc nesplaskla , rudá a trojnásobně silná je stále. Jiří jaksi stále nechápe, že může snadno dojít k nějakým závažným kompl takže ikacím. Sama mám z Jiřího růže veliké obavy, dodržejeme všichni(máme doma na návštěvě starší dcerku Petru) úzkostlivou čistotu. Pro mne by nákaza mohla znamenat obrovitánské komplikace, protože mám diabetes,polyneuropatii a ještě si píchám inzulín.AQž do pondělí budu žít v napětí, co a jak bude dál.Noha se moc nelepší,takže jiří konečně ustupuje, a pokud ho doktor v pondělí do té m nemocnice pošle, prý tam půjde. Kvůli nemocné noze jsme musela upustit od návštěvy u naší malé vnučky. jedna tak dlouhá cesta je nemožná, za sruhé by bylo velké riziko nákazy celé rodiny.
  S Jiřím jsme letos dostali překvapivý, ale dost milý vánoční dárek. Pod stromečkem se objevila obálka s ultrazvukovou fotografií malinkatého človíčka, který se má narodit v půlce června. Naše Adélka konečně nebude jedináček a bude mít sourozence Sice bude sourozenec skoro o pět let mladší, ale bude. A my s Jiřím se staneme tím pádem dvojnásobnými prarodiči. Tak, zdravím všechny přítomné a jdu něco ještě dělat. V bělé byl dneska prvomájový den. Sluncde pálilo ostošest, bylo neskutečně krásně a teplo. Jak znám zdejší ygu,ta by už vyběšhla jen v kraťasech.

  1. Milá Lenko, to je ale patálie s chlapem umíněným! Růže není žádná sranda a když se to zanedbá… Moc držím palce, ať léky zaberou a nebude potřebná ani hospitalizace.

   A blahopřeju k dalšímu vnoučeti na cestě (inlove) To je vždycky dobrá zpráva 🙂

   1. To víš, dede, s každou příjemnou a veselou zprávou může přijít i něco nepříjemného. Jiří už první útok růže zažil asi před třemi roky. Nakazil se prvně kvůli své hlouuposti, ale nebylo to tak hrozné, jako dneska. přeléčení tehdy proběhlo j hned po nákaze. letos ten můj bambula vše zatajil.Poté, co dorazil minulý pátek domů s tím, že mu není dobře, nenapadla mne právě příčina, myslila jsem , že ulovilo banální rýmičku. Když ale ležel celý víkend ,už mi to bylo podezřelé. On se však nepřiznal, co je pravým důvodem. Vše zanedbal moc dlouho a mlčel, jelikož dobře věděl, že já bych to bez povšimnutí a hlavně bez lékařské prohlídky fakt nenechala. je veliká škoda, že jsem ani za Adélkou jet nemohli. Nejedu za ní ani já sama, jelikož si netroufám nechat Jiřího doma samotného. A krom toho ani netuším, jak dlouhou inkubační dobu růže má,takže ani jasně a přesně nemám jistotu, že jsem se sama od Jiříhonenakazila. nerada bych tu nemoc zanesla do domova naší krátce těhotné dcery. A co o kdyby Jiří něco potřebova? cesta z Jižních Čech trvá vlakem 7-9 hodin, takže za rohem bych fakt nebyla.Užijte si všichni krásné svátky a buďte hlavně všichni zdraví.

    1. Milá Lenko, přidávám se k palcodržně, růže je pěkná patálie 🙁
     Ale naopak ta příjemná zpráva je u vás asi ta nejlepší, co může být 🙂 Tak ať vše probíhá zdárně a v pohodě.

     Mně by se měla neteř nebo synoveček narodit v květnu. 😉 Já už to teda pár týdnů vím, ale zbytku rodiny to ségra taky říkala až teď o Vánocích 🙂

     1. milá Pavčo, to nejpikantnějšímí na situaci je, že Jiří už jednohu růži měl, takže dobře a hned od začátku věděl, oč se jedná. Byl zticha a moc dlouho mu trvalo, než se k lékaři vydal a antibiotika mu konečně byla nasazená. a co růže obnáší, to vím velice dobře sama. Pevně doufám, že zabráním vlastní infikaci a , jelikož u mne-diabetika na inzulínu s diagnostikovanou polyneuropatií -by onemocnění růží byl opravdický průšvih.

 4. Hm, tak musím říct, že Ari nejspíš dnes měla štěstí v neštěstí. Jak lítala v lese, tak se musela na něco napíchnout, asi na klacek, protože má hned pod okem díru – fakt, úzkou hlubokou díru, skoro dokonale kruhového průměru (cca 5 mm). Přemýšlela jsem, jestli to jet nechat zašít, ale je to přesně ten typ rány, která při časném uzavření může vytvářet píštěl, takže místo toho jsem to vyčistila, prolévám to peroxidem a dala jsem na to trochu antibiotické masti. Ta rána není pěkná, ale trefit se s tím klackem necelé dva centimetry vedle, tak ta čuba přišla o oko. Brr. Ale je hodná, děvčica, nechá se ošetřit bez protestů, i když to musí zatraceně bolet.
  Kdyby náhodou někomu zbyl klidně jen půlpalec na přidržení, budeme vděční (inlove)

  1. To nezní moc dobře. První, co mě napadlo, je střela. Vytanulo mi na mysli, co za hrůzy se občas na rentgenu objeví v toulavých (ale i netoulavých) kočkách a psech. Ale tys asi byla s ní, tak by sis střelby všimla. Tak ať se to brzy bez komplikací zahojí.
   Přeji pěkný božíhodový večer všem.

   1. Tapuz, to bylo první, co mě napadlo, když jsem tu ránu viděla. Ale Martin, který byl se psicema venku, tvrdil, že nikdo nestřílel. Tak jsem se sama se sebou dohodla na klacku.

    1. Držím palce i Ari, ať se to rychle a bez následků zahojí.

     Moje starší mládě by si s ní mohlo vyprávět: my jsme si zpestřili Štědrý večer výpravou do nemocnice (whew). Smažila jsem kapra, když holka přiběhla se řevem, a že pofoukat na hlavičce, že spadla. Zběžně jsem zkontrolovala, pofoukala, malá se v pohodě usadila ke stolu, snědli jsme kapra… Před přesunem ke stromečku jsem ji chtěla ještě přečesat (má husté, černé, dlouhé vlasy). A teprve jsem zjistila že uklouznutí v koupelně není bez následků a že to bude potřebovat sešít 🙁 Do té doby to pod copánkem nebylo vidět. Co teď? Nejblbější možný okamžik: chyťte tříleté dítě a místo ke stromečku ho vezte k doktorovi… Navíc když se tváří, že jí vůbec nic není (doteď nechápu). Dopadlo to dobře: dárky jsme rozbalili (já jsem si to teda moc neužila, protože jsem samozřejmě to dítě stále pozorovala), pak jsme si dojeli na pohotovost pro dva stehy a vrátili se domů k novým hračkám. Uff. O taková zpestření pro příště nestojím, ale na druhou stranu – když nic horšího… (whew)

 5. Zdravím a přeju krásnej Boží hod (inlove) Tady je krásně, pravda spíš březnově než Vánočně. Máme lenivej den, taky se takové občas hodí. Až ve čtyři odpoledne máme zpívání u stromečku, tedy u obecního velesmrku 🙂
  Co děláte vy? Je salát ještě lepší než včera? 😉

 6. Také zdravíme vsechny – dvounohé i čtyřnohé, ať prožijí krásné svátky. U nás bylo probuzení sváteční – kocouři jsou tak potichu, že jsou pravděpodobně někde venku, pes pochrupuje vedle mě. Kdyby nebylo toho děsného kohouta od sousedů, bylo by to ideální probuzení. Po snídani( už se těším na studený salát od včerejška)trochu zpacifikujeme nepořádek po rozbalení dárků, šoupneme kachnu do trouby a hurá aspoň na tři hoďky do lesa. Ještě před hodinou to vypadalo na slunné ráno, ale už je zase zataženo. Tak holt vezmeme bundu s kapucí, ale tradice se musí ctít. Jako včera, před štědrovečerní večeří,každoročně dlouhá procházka po městě a zapálením svíčky tátovi na hrobě. To je taková místní společenská událost, kde se vpodvečer schází skoro celé město a všichni si popřejeme hezké svatky, rok od roku je u toho i více psů a dětí a je to takové milé.

 7. Zdravím všechny na Boží hod. Moc poHodově jsem se nepropudila, Dareček se rozhodl, že žádné povalování nebude a krutě mne vzbudil v sedm hodin mňoukáním, že nutně musí véééén. Tím jsem zjistila, že mlha a tma je opět zpět, takže začínáme úspěšně čtvrtý týden – mlhový.
  Dede je jistě také na nohách, plný Dům lidí i psů ji nedovolí pospávat.
  Věřím, že HankaW a Marička přežily ve zdraví bouřky a Hanku cestou přes bažiny nespolkl aligátor.
  Jdu se mrknout ze záznamu na další pohádku – Korunní princ. Včera večer jsem koukala na tři pohádky od Uhlíře a Svěráka. Štědrý večer se vyvedl v pohodě a klidu, teď ještě přežít rachejtle na Silvestra. Po pohádce vyrážím ven, do lesů.

 8. I já jsem dostala neobvyklý dárek – dostala jsem plyšového Bludišťáka. Dostala jsem ho od kolegy a geneze toho dárku je složitá a psát ji tu nebudu, protože to vlastně není zajímavé.
  Ale: nejdřív všichni neúspěšně hádali, co jsem to dostala za „měkký dárek“, protože já prostě měkké dárky nedostávám. Po rozbalení mi ho obě děti (12, 18) začaly závidět. Babičky a dědové vůbec netušili, o co jde, takže jsme se čtvrt hodiny chechtali při vysvětlování, kde se Bludišťáci rodí a tak podobně.
  Můj Bludišťák byl králem večera a já moc děkuji kolegovi J.CH.

 9. I já hlásím překvapivý dárek- děti nám daly džbánek a čtyři číše, na nich vypískovaný slovácký vzor a na džbánku ještě nápis „Ve víně je pravda“, jako symbol toho, že jsme se přestěhovali a opravdu tu jsme 🙂
  Moje kamarádka ze Žabčic jim sehnala to sklo, Kačka to odvezla do Liberce, kde jí nějaká spolužačka sklářka vyrobila vzory a pak to Kačka pracně vezla zpátky na jižní Moravu 🙂 Kuba na to včera půl dne vyráběl speciální krabici vyloženou molitanem a když jsem tu bednu s nápisem Křehké- fragile dneska uviděla, tiše mě jímala hrůza, co to může být 🙂

  1. To je moc pěkné. Když se děti do vymýšlení dárků opravdu položí, tak my, rodiče, nestačíme zírat 🙂
   Víla ráda a hodně kreslí a baví ji obrázky Zentangle. A tak letos každé partnerské dvojici z příbuzenstva nechala vyrobit hrnek s jedním ze svých obrázků a k tomu jim dala zapaspartovaný originál obrázku. Moc se to líbilo.
   P.S. Vložila bych odkaz na zentangle obrázky, ale ukazuje se mi hodně dlouhý,tak se když tak podívejte sami 🙂

   1. Koukla jsem- je to zajímavé, v základu to připomíná omalovánky pro dospělé.Ty budu nadělovat dneska pubertálním neteřím 🙂

 10. Ahoj při večeru! (inlove)
  Hlásím první opravdu překvapivý dárek – řeznickej špalek a profesionální sekáček… (wasntme)
  Když zase koupím celou krůtu nebo jehně, nebudu už muset maso místo bourání pižlat 😛

 11. Krásný zbytek Štědrého večera vinšuju všem !!! Jsem ráda Dede, že se celá rodina v pořádku sjela do Domu a ať je veselo !

  Já jsem salát dělala před dvěma dny, mám ráda rozleželý, protože do něj přilévám trochu okurkového láku, tak aby se dostatečně vsákl. Jinak do salátu dávám brambory, hřášek, mrkev, okusky,4 pokrájená vařená vajíčka, majonézu s troškou dijonské hořčice. Vánočky jsem dělala včera, móóc se mi povedly, pro jednu si přijela moje česká kamarádka a já za ni dostala krabici jejího výborného cukroví. Půl vánočky jsme snědli dneska k snídani, zbytek dorazíme zítra.

  Mysleli jsme, že se pojedeme zítra tradičně projít na pláž, ale deštivé počasí nevypadá moc nadějně, tak uvidíme, jak to bude zítra.

  Na Zvířetník jsem dala krásné dojemné video (s dobrým koncem), tak ho dám i sem. Je sice 17 minut dlouhé, ale určitě si najděte čas si ho celé pustit. Závidím „zachránci“, kde žije, v takové přírodě to musí být ráj.

  https://www.youtube.com/watch?v=eStXV_TYFFw

  1. Maričko, tak to máte počasí divoké, držím palce, ať se brzy uklidní a užijte si Vánoce bez vyrušení 🙂

 12. Tak u maminky v Olomouci se prave vari – dva synovci vari pro babicku, resp. teda ten starsi, mladsi dela podrz podej. Takze Skype pozdeji. Vzpomnela jsem si na basnicku od Vrchlickeho, kterou jsem jednou u stromku recitovala rodine.

  Hlas zvonů táhne nad závějí,
  kdes v dálce tiše zaniká;
  dnes všecky struny v srdci znějí,
  neb mladost se jich dotýká.

  Jak strom jen pohne haluzemi,
  hned střásá ledné křišťály,
  rampouchy ze střech visí k zemi
  jak varhan velké píšťaly.

  Zem jak by liliemi zkvětla,
  kam sníh pad, tam se zachytil; bůh úsměv v tvářích, v oknech světla,
  a v nebi hvězdy rozsvítil.

  A staré písně v duši znějí
  a s nimi jdou sny jesliček
  kol hlavy mé, jak ve závěji
  hlas tratících se rolniček.

  Můj duch zas tone v blaha moři,
  vzdech srdcem táhne hluboce,
  a zvony znějí, světla hoří –
  ó Vánoce! Ó Vánoce!

  1. Tedy Hanko, tohle se naučit recitovat z paměti – no všechna čest !

   U nás také horko, obloha stale bouřková a díky téhle inverzi jsou dlaždice na verandě mokré a kloužou.

   1. Tady obloha olovena, vsude mokro. Na zitra hlasi tezke mlhy zrana. Pojedem v 8 rano k bazinam a to fakt nekecam, takovejch 30 minut od nas je to skoro samy mokrad az ke tchyni – cesta trva 2 hodiny. A v pocasi jako tohle ty mlhy visi v mokradech a vypada to pro male deti strasidelne, pro nas zajimave. No, kdyz neni snih, tak aspon ta mlha…

 13. Salat nutno dochutit a stromek dostrojit. Nejak jsem vcera vecer vytuhla. Krasne filety tresky cekaji na osmazeni a neco cerstvych krevet se tesi v lednici, ze z nich bude predkrm na vine s maslem, cesnekem a sladkymi cherry rajcatky. Zrovna ale poskakuju kolem velike sunky, kterou s sebou beru na zitra pro lid z bazin. Ted jdu zaskajpovat mamu a synovcata, v pet musi jakey do psiho hotelu, neb budem od zitra dva dny u tchyne.

  Venku je prijemnych 25 stupnu, ale koledy hraji, frantisci kouri, takze jo!

 14. Jak já to dělám,zase asi poslední… Přeji všem krásné Vánoce. Pohodu,klid a své blízké kolem sebe. Užijte si každičkou chvilku. U nás pohoda, mladí koukají na TV, přišli jsme z venku, dnes konečně vykouklo sluníčko. Vše už připraveno, jen obalit řízky, a to bude raz dva. Tak ať se vám daří!

 15. Právě dorazila Norčata, Dům je úplně plný, Patrick je kouzelnej, kolem je plno psů, hruškovice to jistí a jdu žehlit ten pitomej velikej ubrus 🙂 Ne, že by nebyl vyžehlenej, než šel do skříně… ale znáte. Ubrusy se prostě žehlí dvakrát! 🙂

  1. Já ten pitomej velikej ubrus žehlím teprve, až jde na stůl. Protože mě vždycky štvalo, že ubrusy se žehlí dvakrát 🙂

 16. Vážení nyní se již jen poflakuju to znamená že jsem u PC. Přeji všem krásné prožití Vánoc

 17. Včera jsem upekla vánočky,čtyři,pro celou rodinu.Nic jiného pořádně upéct neumím,ale vánočky jsou dobré a taky dodržuji tradici.Vánočky pekla babička,po ní moje matka a teď jsem přebrala štafetu já.Na štědrovečerní večeři jsem s rodinou bráchy a starost s vařením odpadá.Večeře bude tradiční,rybí polévka,salát,kapr smažený a řízky.

  1. Vánočky jsou skvělé, jen u nás mám dojem, že jedinej, kdo je jí, jsem já. 😛 Aby mi zbylo místo na rybu se salátem (inlove)
   Užij si to!

   1. Dede, když se u vás vánočky moc nejedí, zkus je vyměnit za biskupské chlebíčky. Na ty je těsto sic brzičko hotové, ale dlouho a pomalu se pečou.Já vánočky pekla, byly tři menší, ale snědla se zatím jen jedna jediná. Každé Vánoce při zadělání těsta utopím mlynáře, takže místo jen z 1 kg mouky, mívám těsto z 1,5 kg.Jiří však kynuté těsto rád ,avšak je mu předkládáno jen dvakrát ročně-na Vánoce vánočku, na Velikonoce mazance. Umím sice i buchty a spousty nejrůznějších koláčů, ale kvůli cukrovce to vše nepeču. A třeba letošní pouťové kláče jsem dělala z výborného, ale nekynutého těsta. Byly mnohem méně pracné a zadělání trvalo krátce , protože do těsta se kvasnice sic dávají, avšak těsto vlastně nakyne až po naplněníé a , v troubě. Tím se zkrátí veškerý čas ke kynutí potřebný. Na výsledku ta změna o v kynutí pravdu vidět není. Dělávám v létě z tohohle těsta i koláče ovocné a jsou z něj výtečné i kloláčky svatební. Recept na těsto z mé hlavy není, já si jen přisvojila recept na posvícenské koláče, jaké se píkávaly za mého dětství v Pekle nad Zdobnicí.

 18. Tady svítí sluníčko, je teplo a při obhlídce zahrady jsem zaznamenala na pečlivě zabalených hortenziích rašící zelené lístky. I včera bylo podobně, na procházce jsem se tak rozehřála, že jsem sundala bundu. Až se setmí a kolem se rozzáří světýlka, bude to vypadat víc vánočně.
  Dárky jsem balila včera u Lásky nebeské a ukázalo se, že jsem mizerný plánovač, poněvadž došel vánoční papír. Rychlý výjezd motorizované jednotky to naštěstí dnes zachránil. 🙂
  Salát mám připravený také od včera, stačí jen vmíchat majonézu a bílý jogurt. Dělám klasický – s cibulí, vajíčkem, zeleninou, okurkou, navíc přidávám papriku (myslím tím zeleninu), salát je pak hezky barevný.
  Na oběd jsme měli houbového kubu a tak zbývá jen dosmažit kapra. Večer pak hodit do trouby krůtu, protože zítra se sjedou strávníci ve větším počtu. A s nimi k nám až zítra přijde Ježíšek.
  Přeji všem, ať se sváteční večer vydaří a těm, co musí do práce, ať je i tam je klid a pohoda! (inlove)

   1. Taky jsme tu měli teď takové dny, mlha, vlhko, šero…. Až včera se to vybralo. Hm, jak mi sem svítí, vypadá to, že budu muset z podlahy ještě jednou vymazat otisky psích tlap!

 19. Prvú štedrovečernú večeru som mala včera.Oplatky s medom a cesnakom,ovocie,šošovicovú polievku/vianočnú/-teda so sušenými slivkami,troškou chili a korenia,kapor smažený v trojobale-z jednej strany až moc usmažený-to viete telefon.Šalát majonezový a sa mi podaril velice velmi.Dnes si to zopakujem v službe s posadkou.Dodržiavam maminu zásadu jedenia na Štedrý deň: 2krat do polosyta a raz do sýta.Keďže o pití cirkev nehovorila nič-tak sme si upíjali celý deň-aby sme „vydržali“.

  Drahé moje kamarátky,ke´d výde prvá hviezda a my si sadneme za štedrovečerrný stôl,aby sme spomínali a ďakovali za všetko,čoho sa nám dostalo-budem na Vás myslieť.Som rada,že Vás mám

  1. Verenko, my tě taky máme rádi (inlove) A inspirovalas mě ke svátečnímu povídání pro rádio… 😉

 20. U nás je pod mlhavou pokličkou, salát máme hotový a k obědu jsme měli rybí polívku / Jiří ji odmítl tak dostal bramboračku od včera/ a kubu, takže také zlaté prasátko neuvidíme. Kapr je naporcovaný a bílé klobásy připraveny v ledničce, nic neobalujeme. Tedˇ se chystáme na procházku se psy a zapálit svíčičky na hřbitovy.

 21. Salát jsem už dělala včera večer. U nás děláme jen zeleninový – brambory, mrkev, okurky a majonéza. Už se krásně rozležel.

  Manžel včera pekl vánočku. On mě k tomu nepustí. To je jeho. Zadělal v 20 hod večer a okolo 24 hod dopékal. Povedla se mu excelentně.

  K obědu byl jen párek. Teď manžel vaří hrachovku a dělá chlebíčky. Pak nastoupím já obalím kapra a řízky.

  Stromeček a stůl je nazdobený a čekáme na příchod Spasitele.

  Krásné a požehnané Vánoce všem.

 22. Zdravím a hlásím, že u nás je salát v procesu tvorby (jsme zvyklí mít na Štědrý den čerstvý, rozleželý potom:)), Marek jel k vlaku pro taťku, mláďata ze severu hlásila asi před hodinou, že projíždějí Berlínem 🙂
  Ryby (losos a kapr) budou jen pečené na másle, nesmažím. Polévku (zelňačku) mám hotovou od včera, u nás se neobědvá, jen se jí vánočka a co kdo urve. 😛

  Jo a k salátu: náš obsahuje brambory, mrkev, celer (dost:)), cibuli, vajíčka, kyselé okurky, sůl, pepř, trochu hořčice a majonézu. Když odečtu majonézu, je to vlastně děsně zdravé 😛

  Ráno jsem byla se psima v lese, svítilo sluníčko a bylo málem májově… 🙂

 23. I u nás se už jen dolaďuje k štědré večeři.Naši mladí dorazí zítra, tak jsme na to se Samirem, Iriskou a Kotynou sami.Páníček přijde odpoledne a začneme s Vánocemi.
  Všem lidem dobré vůle přejeme pohodu, klid a lásku i v roce 2016.
  Samir a jeho smečka

 24. Včera jsem upekla dvě vánočky a uvařila z kostry kapra polívku a navařila brambory. Kapr sice neplaval, byl zabit hned v Rybářství, ale mám ho naporcovaného a vykostěného, jen obalit a zbaštit. V lese jsem už byla dnes ráno na procházce a konečně po třech týdnech není tak tmavá a hustá mlha, ale slunce bojuje a snaží se vykouknout a je konečně SVĚTLO!
  Přeji všem hezké prožití Štědrého dne.

   1. No jo, Kuba je ve vývoji a Mušketýr musí udržovat figuru, aby nezhubnul do zbroje, To by potom chrastil. Nebo chceš říct, že to zbaštili kocouři?
    U nás je z jedné vánočky půlka 😉 . Sím, k tomu se hlásím já! (blush)

   2. Týýý jóó´, to pamatuji, synátor po obědě ve školní jídeně, měl cestou domů 3 sámošky, v každé zakoupil 3 rohlíky, které vystačily do té další, takže než došel domů, měl v sobě školní oběd a devět rohlíků.:-)

 25. Salát a polívka jsou už připravení, stačí obalit a usmažit kapry. K obědu budu vařit zelňačku. Dárky mám zabalené, stačí dodělat pár jmenovek. A odpoledne vezmeme psy ven.
  Včera jsme byli večer v divadle, viděli jsme Saturnina- je to jiné než film, hodně dobových písniček a doktor Vlach není nonšalantní a ironický Milan Lasica, běhá tam ve skautské uniformě. A Jiří Oulický se jmenuje Leo a je ještě horší matla než Jiří Oulický 🙂

 26. A jéje – tady už je navaříno, zabalíno a stačí užívat svátků. Mně se vaří na salát brambory, mrkev, vajíčka, vaří se rybí polívka (a zvlášť jikry – ty už jsou hotové), a jak dopíšu, jdu konečně balit – to všecko (kromě polívky) jsem chtěla zvládnout včera … no, nevyšlo to tak, jak jsem si představovala. Nevadí, v pohodě a v poklidu to zvládnu i dnes.

  Tak vám všem přeju, abyste pod stromečkem našli radost, dobrou náladu a plno štěstí – a to už jak v homotné, tak nehmotné podobě.

  P.s. salát dělám klasický s majonézou a miluju ho velice velmi. Kapr bude k obědu pečený na másle a česneku (my opravdu zlaté prasátko neuvidíme) a k večeři bude smažený. A doufám, že odpoledne bude u nás slunečno a že si uděláme vycházku po kolonádě … a až vyjde první hvězda budeme doma radostně vyhlížet ježíška a čekat na magický hlas zvonečku …

  1. Změna je život a (to hlavně) MaRi je popleta, takže dnes nebude k večeři kuřízek, zato na Štěpána svíčková z králíka. Stačilo vzít jiný balíček z mrazáku…
   Kéž mají všechny naše přehmaty tak snadné řešení.

 27. Kapr odpočívá v lednici a těší se na obalování. Salát je hotový, stejně jako obrovský hrnec rybí polévky. Dárky zabalené leží pod stromkem. Ještě zbývá dodělat pár drobností, nasypat ptáčkům a Vánoce můžou přijít. Tak šťastné a veselé, milí přátelé!

  1. Tak jsme o krok napřed milá Lído, já už dala i těm ptáčkům..jen vyluxuju, Dan obalí řízky…já je osmažím a můžeme začít: Narodil se Kristus Pán, radujme se…..

 28. PF jsem rozesílala před půlnoci a určitě nemám mailové adresy všech, kterým chci popřát krásné a dle možností klidné a pohodové vánoce 🙂
  Salát leží v lednici a koupila jsem jednak půlku kapra, jako tradičně, ale na vyzkoušení i předplátkovaný filet. Jsem zvědavá, co bude mít větší úspěch… 😉

 29. Dělám dva druhy salátu, klasiku nejklasičtější a knížecí podle receptu Emtesky. Oba už odpočívají v lednici. Ráno je ochutnám, pravděpodobně trochu dosolím a večer budou výborné.
  Když jsem kupovala kapra, taky jsem zvolila doplňkové služby: zbavení života (vždycky mě ta „korektnost“ pobaví), vykrvení, zbavení šupin, vykuchání, zbavení ploutví, rozpůlení. Filety už jsem si upižlala sama. Na nákupu kapřích/rybích filetů ale nevidím nic zbabělého, proč bychom se měli zabývat něčím, co neumíme nebo je nám to nepříjemné?
  A protože dělám i dva druhy ryb, tak candáty jsem pořídila v týdnu (mražené, čerstvé mi nikdo nebyl ochoten objednat).
  Je tu odpoledne – dodělávám to, co jsem v noci nestihla 🙂 Děti kmitají s vysavačem, Hřívnatec fasuje klíče od auta a vydává se svážet babičky a dědečky ke štědrému večeru.
  Hezké Vánoce!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN