BTW: Vánoce pro uši

BTW_dé_logo„Prosím tě, ale jen třikrát za den, když budu doma, ano?“ S prstem připraveným na ovládátku jsem kývla. Je to spravedlivé. Zatímco já mohu tohle cédéčko poslouchat pořád dokola, moje mužstvo má své limity. A třikrát za den znamená, že si Martin už tak svůj limit posunul – v můj prospěch:))

 

To bylo tak. Dlouho jsem tvrdila, že v největší místnosti našeho Domu, tedy v kuchyňo-jídelně neboli světnici, žádný zvukový systém nepotřebuju. Že mi stačí moje rádio. Ale když se teď „uvolnil“ zvukový systém z obýváku a je zrovna před Vánocemi, zaváhala jsem.

Ano, je to velké… ale nastává čas koled, ne? Tak jsem kývla. Martin mi to všechno pěkně nainstaloval a na oslavu nového ozvučení kuchyně (a k výrobě vánočního cukroví) jsem přinesla své nejmilejší vánoční cédéčko: Karel Gott, Vánoce ve zlaté Praze. https://www.youtube.com/watch?v=mr78WyryMHA

Já to miluju. Maminka si tuhle desku koupila hned, jak vyšla (což bylo tuším v roce 1972) a obě jsme tomu propadly. Ne, nenahradilo nám to jiné koledy nebo třeba Jana Jakuba Rybu, ale pro nás dvě se to stalo hlavním „zvukem“ Vánoc.

Jak doma od božského Káji nemám nic jiného, tak bez téhle desky by pro mě nebyly Vánoce. Nevadí mi poslouchat tytéž skladby od jiných interpretů a taky je poslouchám, ale tyhle písně v tomto pořadí pro mě prostě mají za všechna ta léta zvláštní přidanou hodnotu.

A tak slavnostně stisknu „play“ a velkou místností se prolnou první něžné tóny Introdukce, aby se později rozvinuly až k jásavému zvuku zvonů. Ach… Jdeme s Martinem péct dvě várky medvědích pracek – jedny jsou s kakaem, skořicí a badyánem, druhé jen se skořicí a badyánem – a já se šťastně koupu ve vůni koření a zvucích oblíbené hudby. Je to chvíle dokonalé radosti!

 

Pro další poslouchání nabízím pár svých oblíbených tipů:

Jan Jakub Ryba, Česká mše Vánoční

Klasické české koledy

Český hudební vánoční mix

Má milovaná Happy Xmas od Johna Lennona

Tohohle chlápka možná neznáte, ale v Anglii ho hráli pořád – Michael Bublé

A tak dále – přidávejte své vlastní oblíbence!:))

 

A tak se vás dnes předvánočně ptám: Jaké koledy nejraději posloucháte? A máte rádi i jiné vánoční písničky? Které? Pojďme si dnes povídat o zvuku Vánoc:))

 

Aktualizováno: 15.12.2015 — 19:43

69 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Děkuju za bezvadné komentáře, odkazy si postupně všechny pustím. Byla jsem v Praze a tak mávám teprve dnes (inlove)

 2. Možná bych mohl pro pobavení uvést, jak jsem kdysi zaranžoval lidovou koledu Rychle bratři, rychle vstávejme, když jsem ji zkombinoval se skladbou Reveille Rock (Johny and the Hurricanes). To sedí, ne?:-) Ten motivek budíčku byl pochopitelně na úvod, ale pak i jako druhý hlas pod zpěvem sboru. Se svižným doprovodem rytmické skupiny.
  Jen nevím, kdo z posluchačů to mohl ocenit, kdo tu skladbu znal. Asi nikdo.
  Už je to víc než 40 let…

  1. Krmiči, já ti pořád říkám, ať něco napíšeš! Máš mimořádné znalosti a věř mi, že bys našel plno lidí, které by to zajímalo. (inlove)
   A dnes už není problém dát odkaz na nahrávku… možná bych dokázala připojit ke článku i zvukový soubor – tedy asi určitě, jen jsem zatím neměla důvod to zkoumat 🙂

 3. Tak „mistra Gotta“ neeeee, nikdy jsem jeho zpěv ráda neměla, jen pár písniček jsem snesla, ale opravdu jen maličko z jeho bohaté nabídky.
  Rybova mše nesmí chybět, tu si pouštím na videu z kostela v Rožmitále p.R. Je natočena v dobovém oblečení a s velmi významným pěveckým obsazením. Je to jedna z nejlepších verzí, která kdy vznikla. Rybovu mši člověk musí opravdu poslouchat. Je nádherná a když si k tomu člověk přečte historii jejího vzniku a životopis autora, tak mnohé cítí při poslechu jinak. Já si jí při poslechu zpívám potichoučku spolu a snad bych jí mohla odrecitovat.

 4. Já jsem také kdysi stále pouštěla Káju, jeho Vánoce ve Zlaté Praze. Ale nyní se mi líbí i když to není přímo vánoční koleda od Leonarda Cohena Hallelujah. Slyšela jsem různé nahrávky s různými interprety, ale mně se líbí přímo s autorem tahle:

  http://1url.cz/WmGD

   1. No jistě, jedině Leonard. A nejhorší jsou ty české verze – třebas mladý Vágner nebo Mistříňanka – to mi přímo teče ze zubů! No vlastně Bílá či Vojtek nesahají Cohenovi ani po kotníky.

  1. Cohen je těžká konkurence… 🙂 Hallelujah mám i v autě a obvykle si ji pouštím aspoň dvakrát za sebou (chuckle)

   Lído, pan farář to asi procítil a to se počítá (inlove)

    1. Teď už znám, díky Lído! 🙂

     Ovšem Cohen… musím se přiznat, že jeho hlas je sexy i u Hallelujah a ač je ten kněz dobrej, tak to, co se mnou udělá Cohenův hlas… to tam jaksi nebylo (angel)

  2. 🙂
   Zase vás naštvu: mě ta melodie připomíná Levandulovou.
   A když vidím napsáno Hallelujah, tak mi naskočí ústřední melodie z muzikálu Hit the Deck (1927, zfilmováno 1955)

 5. No jo, pro mne jsou to taky Vánoce s Gottem 🙂
  A pak Bambini di Praga – taky někdy z té doby.

 6. První zpívání koled mám už letos za sebou. Taky jste se někdo minulou středu (tuším) zúčastnil akce Česko zpívá koledy? Já jsem to stihla v Hradci Králové a bylo to moc pěkné!
  Když se zpívalo u dědy a babičky u stromečku, kde se scházela na Štědrý den široká rodina, měly koledy svůj „zasedací pořádek“. Na začátku Narodil se Kristus Pán a na konci Tichá noc, svatá noc. Ta se pěla dvojjazyčně, neboť můj děda, který měl německé školy, ji zpíval německy. Úplně ho slyším, jak hrdinským barytonem zvučně pěje „alles schlaeft, einsam wacht…“ (inlove)
  Naopak můj táta a druhá babička, rodem z Podkrkonoší, vnesli koledu veskrze žertovnou. Taky v ní spousta podkrkonošských měst a vesniček „účinkuje“ a jak to jejich pořadí pravidelně někdo popletl, tak jsme se vždycky smáli. Zkusím text napsat, snad to nespletu :
  Ach, co jsem se já natěšil, na ten Boží Štědrej večír,
  že se najím štědrovnic, neužil jsem z toho nic.
  Poslala mě moje žena pro koření do Bydžova,
  do Vrchlabí pro papír, to vám velkej špacír.
  Pro mandle a pro hrozinky musel jsem jít do Studýnky,
  v Lužanech u Fialy, tam jsem byl pro křížaly.
  Pro mák jsem byl na Zdobíně a pro perník v Miletíně,
  v Chomuticích pro mlíko, to mně bylo moc líto.
  Sháněl jsem to celej tejden, domů jsem přišel v Štědrej den,
  koláče se upekly, ó, jak jsme se ulekli.
  Kvasnice byly sražený, koláče byly spálený,
  žena zlostí skákala, lopatou mě plácala.
  Pak popadla dvě vidlice, šťouchala mě převelice, víš-li, co ti udělám? Na svátky ti jíst nedám!
  Nevěděl jsem jiné rady, musel jsem jít na kolady, ať si je teď žena sní, ty koláče spálený!
  UFFF!
  A ještě dodnes ctíme tradici, která se týká Rybovy vánoční mše – tu pouštíme ve chvíli, kdy je štědrovečerní polévka na stole, všichni sedí u stolu a když zazní první tóny, může se teprve začít jíst. 🙂

  1. Hančo, tak tuto koledu jsme slyšeli v podání tria Noel předminulou neděli v Letařovicích v kostele. Byla to nádhera-koledy napříč Evropou, i ze všech koutů Čech a Moravy – byli báječní, atmosféra při svíčkách a svařáku také /neochutnala jsem, neb jsem vždy řidička nepička/, teď se těšíme na Canzonety z Osečné / zítra mají koncert v Dubé/ a Zvonky z Mnichova Hradiště.

   1. No vidíš, a já jsem nikdy tu koledu neslyšela v podání někoho jiného, jen v našem kruhu rodinném. 🙂
    Tak jak o koncertě píšeš, dokážu si představit, že to musela být krása!

 7. Ach jo, Tapuz. Chtic aby spal. Tu jsme hrali v podani jen na housle po slovacku nasemu tatovi na pohrbu. Tata mel pohreb blizko Vanoc, koledy vzdy miloval, tak nam to prislo vhodne. Jenomze od te doby (uz 16 let) pokazde,kdyz to pustim, tak bulim.

  Jo, a do Sv. Jakuba na Rybovku jsem taky chodila.

  A pak mam rada nektere moravske lidove – u nekterych je krasna poezie. No posudte sami:

  Milý Bože, kam dál hůre, co já robit mám, já neborák, chromý Valach, pozůstal sem sám,
  Kuba, Jura preč odešli, Vávra s Ondrů za něma šli, žádného nemám. Kdyby blížej pri salaši tento Betlém stál, také bych já, chromý Valach, doma nezostál, běžal bych tam bez pobízky, privítal bych pána světsky, on by sa zasmál. Skočá bych si já zazpívat po starosvětsku, nestaral bych sa já eště o píseň pěknů, ale chromý Valach, tuším, ostat že já doma mosím a tlačit desku.
  Čekat budu až dóm prijdů moji Valaši, hned sa zeptám, co bylo tam, snáď ňa potěší, budu výskat, budu pískat, já starý holůbky trískat, bude mně lepší.

  A pak mam taky rada ty, kde se lidi domlouvaji, co s sebou Jeziskovi vezmou. Krome zname partie z Rybovky se treba ve valasskych koledach objevuji zajimave polozky jako slivovice, aby malemu nebylo zima, nebo vezmeme mu trdelnika, at nam dite nenarika. Mam to rada.

 8. O Vánocích?
  Terry Oldfield: Hvězda Nebes (zpívá Sally Oldfield)
  Ronald Binge: Alžbětínská serenáda
  David Lanz: cokoliv

  1. V kterém roce to bylo, když Alžbětinskou serenádu hráli v rádiu denně (několikrát denně:-))? Ale je krásná, to ano.

   1. Krmiči, možná, že se mýlím, a někdo ze zvířetníků to bude vědět přesněji, ale tu Alžbětinskou serenádu často hráli v rádiu někdy v roce 1969.Netuším , p=roč tomu tak bylo, ale n+ějak mi to v mysli uvízlo.Jsem opravdu letitou posluchačkou rádií a ještě pilněji poslouchám od doby, kdy jsem se za směšnou cenu zbavila televize, abych měla od toho časožrouta pokoj. Telku nemám dávno a přes práh se mi už nikdy nedostane.Po mozkové příhodě mám velice slabý zrak, takže k jeho ničení dalšímu mi bohatě postačí obrazovka pc.

   2. Díky za připomenutí, já jsem ji neslyšela roky… tedy Alžbětínskou serenádu. Tak si ji tu hraju. Tvořím vánoční povídání pro rádio, takže se hodí všechno! 😛

  2. pokud Alžbětínskou serenádu nepřezpívá Mistr Gott, to jeho Zapal svíčky sváteční..to mě straší každej rok….

 9. Deska Vánoce ve zlaté Praze je z roku 1969 (je to napsáno na etiketě) a mám dojem, že v témže roce opravdu byla i v prodeji. Ano, moc hezká, hlavně Ombra mai fu se povedlo – což ovšem s Vánocemi nemá nic společného. Venhodovci mají tamnější čísla a mnoho dalších taky na své vlastní desce. Která je ovšem poslouchatelná asi jen pro milovníky staré hudby.
  Ctíc, aby… ono se to vlastně jmenuje Vánoční noc. A Michna toho krásného napsal mnohem víc. Když vyšla kdysi deska s Venhodovým provedením, tak mě dodnes štve, že tam ani neuvedli názvy jednotlivých čísel. Dodnes všechny neznám. Víte, že třeba melodie, která se zpívá jako frekventovaná kostelní píseň, se v originále jmenuje Vánoční magnét a střelec? 🙂

  A teď budu zlej:
  V době adventní by se koledy vlastně zpívat neměly. Což se ovšem dá ateistům těžko vysvětlit. Církev má pro toto období jinou hudbu. Vyšlo také na desce (už dávno, s Venhodou), ale zase je to spíše pro milovníky staré hudby.

  Rybovku jsem nikdy celou neslyšel (nebo možná někdy jo?). Odmítám, nemusím jít se stádem úplně ve všech případech 🙂 Co se vám na ní tak strašně líbí?

  1. No vono asi záleží na tom, jak je provedena, respektive, kdo zpívá. Mě běhá mráz po zádech když si tu desku pustím

  2. Doufám, že jste se neurazili kvůli tomu stádu 🙂
   Omlouvám se.
   Ale rád bych připomněl české vánoční pastorely – Skřivánek, Linek, Milčinský, Suchánek, Ryba, Koutník. Provedení na desce z roku 1955 je prostě skvělé!
   (Prý i Číňani na koleji poznali, že se jedná o vánoční hudbu :-))

   1. No neurazili, myslím. Ale to, že se něco líbí více lidem určitě není důkazem, že je to blbý nebo laciný, ne?
    Jinak s vámi souhlasím, koledy mají oficiálně odstartováno až prvním „Narodil se Kristus pán“ o půlnoční mši vánoční.

  3. Marta Kubisova v r. 1990 vydala krasne album adventnich pisni a koled. To LP mam doma.

   K te Rybovce. Mne se ta hudba libi, ale hlavne miluju slova. Povida to story a povida to velmi lidsky.

  4. proč se mi líbí Rybovka? Je plná člověčiny a má krásnej příběh….jako bych ty lidi z ní znala..je mi prostě moc blízká….

 10. Bez Rybovky nebylo by pro mě Vánoc, ale bezkonkurenčně vede Tichá noc. Mmch, pamatujete si na film Tichá myš?
  A Happy Xmas můžu nadšeně poslouchat celý rok.

   1. Velmi by mě zajímalo, jak tu myš podnítili k takovým hereckým projevům. 🙂 Neříkal pan režisér?

    1. Měl na to lidi a ani mě to tak nepřekvapuje, potkani jsou dosti učenliví. Ale hlavně, víme, kdo vlastně složil Tichou noc. Houby Gruber. Myš to byla. 😀

      1. On něco takového dokonce říkal (já si to nepamatuji přesně – je to hrůza let) že ten podíl byl nemalý a v nečekaných směrech. 🙂 Mě pak hrozně mrzelo že jsem se s ním minul když u nás později natáčel Moonacre. Byl to hrozně zajímavý člověk.

 11. K již uvedeným vánočním zpěvům bych přidala ze svých oblíbenců Třešničky od Spiřituál Kvintetu, Little Drummer Boy v podání J. Cashe (i dalších interpretů), O,Little Town of Bethlehem (M. Robbins a další) a hlavně tuto: https://www.youtube.com/watch?v=l4QfW3WRp6g.To jsou ty hlavní stálice a mnoho dalších.

 12. Sakryš, komentáre sú tu od 01:11, ľudia, vy aj spíte? :O Ja teda moc takzvanú vianočnú klasiku nemusím. Pre mňa je asi najviac vianočnou táto od Paula McCartneyho s Wings (nebudete veriť, ale na rádiu FM, čo mám zapnuté v práci, ju práve pustili!): https://www.youtube.com/watch?v=R1-sXrdQtog
  A pri robení stromčeka si s otcom púšťame vinylky Šimka a Grossmana, Besídku zvláštní školy, Lasicu a Satinského Dialógy, Plné vrecká peňazí, a ďalšie. Popíjame pri tom biele víno, pochechtávame sa a spomíname … Tak to sú také naše „koledy“ 🙂

  1. A aby sa nezabudlo, ešte Chris Rea – Driving Home for Christmas: http://1url.cz/amBh
   Tak tá ma rozplakáva, asi preto, že to moje „driving home“ už tiež nikdy nebude, ako predtým …

 13. Milá DEDE, také nejraději peču při vánočních písních. Letos mi manžel nahrál na flešku mix vánočních písní včele s mým oblíbeným Frankem Sinatrou. https://youtu.be/nZ6yQgBvuoI

  To se mi to peklo.

  Apropo a jaké máte rádi vánoční filmy.

  U mě vedou “ Tři oříšky pro Popelku „.

  Pak musím vidět v předvánočním čase film
  “ Zázrak v New Yorku aneb Miracle on 34th Street “ tu novější verzi i když mám i tu černobílou původní .

  A v posledních 2 letech si také pouštíme český film Přijde letos Ježíšek ?

 14. Jako malá jsem chodila zpívat do kostela sv. Vojtěcha v Praze. Když jsem přišla poprvé, právě se sbor učil Michnovu „Chtíc aby spal“. A od té doby je to moje srdeční záležitost. Vzpomínka na dětství.
  Samozřejmě miluju „Rybovku“ a ostatní koledy. A vždycky obrečím „Purpuru“ . To byla zamilovaná mojí maminky a když ji slyším, je mi líto, že už ji maminka slyšet nemůže.

  1. A ještě jsem zapomněla na Mozartovu ukolébavku. To je taky citovka. Sice ji nenapsal Mozart, ale Bernhard Flies, ale to je jedno, je krásná (h)

  2. Lído, naše maminky milovaly stejnou písničku. Tvá vzpomínka mi vehnala slzy do očí. Moje mami je už sice mrtvá víc jak 27 let, ale Purpura mi ji pokaždé velice jasně připomene . A vzpomínám při ní i na svou a taky už dlouho mrtvou sestru, s níž jsme společně a u klavíru , na který velice ráda a skvěle narozdíl ode mne hrála, vyzpěvovaly odmala. A nejenn ty koledy. I ona Purpuru zbožňovala natolik, že mi tehdy její zpěv až lezl na nervy. Kéž bych ještě měla ským prozpěvovat. Má mami ami odešla v 65 letech, sestra ve 43. Tatínek maminku i sestru bohužel předešel o několik let. A věř mi, že dodneška nedokážu zazpívat Purpuru, aniž by mi tekly po tvářích horké a hořké slzy.Raději končím, k Vánocům tolik smutku apřece nepatří. Mějte se všichni krásně a svátky si skvěle,vesele a šťastně užívejte.

 15. A jéje, tak už jsou tu koledy a vánoční písně!

  Začnu s těmi, které bytostně nesnáším – a to jsou Rolničky, Jednou v roce na Vánoce (či jak se to jmenuje), Haleluja gloria od Kotvalda (blééé – před chvílí ji hráli a ta je mozkomorová) a kupodivu Tichá noc (ale tu zas miluje mamka, tak kvůli ní se přemůžu).

  A mám ráda Michnovu Chtíc, aby spal, moc se mi libí Tisíc andělů od Čechomoru (ta mi spolehlivě vžene slzy do očí) a nanejvýš velebně se cítím, když na závěr mše v kostele zazní sborem Narodil se Kristus Pán, veselme se … No a pak ty naše klasické národní poklady – my máme překrásné koledy, ve kterých je poezie a vtip.

  1. Tak s těmi, co nemám ráda, ses strefila dobře- juchající Jé Vánoce, Vánoce přicházejí mi dělá pupínky. Rolničky snesu jen s tím psím štěkáním 🙂 A nemám ráda Purpuru, protože mi u ní dědeček vyčítal, že zpívám falešně.
   Zato se mi třeba líbí český přepis Adeste Fideles v pohádce Anděl Páně. A Kuba někde sehnal metalové koledy- a je to překvapivě dobrý 🙂

   1. Anděl Páně a Adeste Fideles v českém přepisu miluju..celou tu pohádku….a hodně se mi líbí i muzika v pohádce Zimní víla…
    CD s muzikou z Anděla Páně mám a pouštím si ho,když vařím rybí polívku….

  2. Čechomor a Hradišťan, to je též moje srdeční záležitost…a samozřejmě Rybovka naživo na Štěpána a slovenské pastorále, které mám ovšem jen na kazetě a nemám na čem přehrát. A další

 16. Mám moc ráda vánoční koledy od Karmíny, třeba tuhle: https://www.youtube.com/watch?v=PIQkIIV8mBc
  Oni hrají historickou muziku a mají i ty staré nástroje – vozembouch, scink, trumaj, famfrnoch – kdo na tom dneska umí…

  A pak Spirituál kvintet (Bim bam), Hradišťan (Maria Panna krmí děťátko), Ulrychovi (ještě jednou Maria Panna a pak jednu, co není vánoční tak úplně, ale Jedou jedou šumaři), Schovanky, … to by byl dlouhý seznam.
  A nakonec Marek Eben a jeho Koleda.

 17. A co takhle Bing Crosby a jeho White Christmas ?
  Pro mne základní vánoční muzika. Však při dělení po rozvodu jsme se o tohle CD docela pohádali…

 18. Tak jak já všechny ty svátky neslavím, Vánoce mám spojené s Rybovou mší vánoční. Koledy, těch jsem se nazpívala na koncertech a tak doma snad ani ne.
  Štědrý večer mám spojený s hlasem „svého“ srdečního rebelského zvonu Štěpána, i když ho slýchávám i jindy během roku, ten vánoční hlas je zcela jiný.
  V poslední době abychom nezklamali paní farářku chodíme na půlnoční. Ona přiveze své ovečky z Kostelní Lhoty a u nás se taky pár nadšenců najde. K opraveným varhanám si sedne jedna paní učitelka a všichni dostaneme tohoroční zpěvníky. No a to jsou ty nejkrásnější koledy

 19. U nás mezi předvánoční favority patří Bílé vánoční album- kdysi to vydaly Levné knihy a jsou tam méně typické vánoční písničky, jako ta dole zmíněná od Tapuz Země odkud přicházím, Rolničky se psím štěkotem (nechtějte to pak u nás slyšet), Malý bubeník, Ta noc ten den – všechno čeští interpreti, hodně známí, ale písničky neobehrané…

  1. Tak podobný repertoár mají Canzonety – to je zdejší nepřekonatelné hudební seskupení. Když je slyším tak mám to známé mrazení.

 20. Dede, jak já tu Gottovu Vánoční desku nesnáším to si nedovedeš představit…asi proto,že ji máti také koupila v tom 72 roce a furt si ji pouštěla..každý vánoce to hrálo dokolečka dokola….

  Oblibuju Schovanky, mají CD z roku 1995 – Den přeslavný…. a je úžasné a pak k mým vánočním patří ani nevím proč – Marcipán: Kolik cukru,tolik mandlí.. no a hlavně Rybovka…
  však ji letos na Štědrej večer dávají alespoň na CT art.

  1. tak já koledy zpívám při domácích pracech ráda. Vůbec si zpívám hodně a většinou po celý rok.Hodně koled i lidových písní znám už odmalinka. Doma jsme gramofon neměli, u nás se hodně poslouchalo rádio a zpívgali jsme si všichni dost. Ono se třeba daleko lépe m šplapalo na túře a cesta lépe a bez únavy ubíhala, když se k tomu zazpívalo např Beskyde apod.Mně se hudebka a zpěv staly i profesí. mí žáci uměli tolik písniček nejrůznějších žánrů, že se třřeba družinářky stále chodily ke mně ptát, co že z to děti chtějí zpívat za písničku, protože ony ji neznají.prckové zpívají rádi, ale to, co dneska učí naši Adélku ve školce(např Suchého Sluníčko mi připadá na takové prcky rytmicky těžké.Děti se pořádně nenaučí respektovat a v dodržet synkopický rytmus téhle písničky, takže její rytmické kouzlom se zcela rozplyne ve všednosti.Mám jakýkoliv zpěv jako vědomou dechovou rehabilitaci.když se mi nechce hrát na zobcovou flétnu, dech rehabilituju zpěvem. Na CHOPN je to vážně skvělá léčba. Už se taky neskonale těším na neděli 20.12, kdy s Jiřím jedeme do jízdárny ve Světcích u Tachova, kde zpívá a hraje Čerchovan RYBOVKU.Ta cesta je už pro nás tradiční,protože je to fakt nádherný zážitek.Veliká a krásně zrekonstruovaná jízdárna bývá neuvěřitelně nabitá a atmosféra je fakt skvělá.I když v jízdárně je v zima s skoro jako venku, každý nově příchozí, co o té zimě uvnitř jízdárny nevěděl,si může hned při koupi vstupenky za proti malé záloze zapůjčit larisu, aby nenastydl. Pokládám tento koncert za bnedílnou součást vánoc a již nyní se těším jak malé děs cko. a a jelikož den předtím, 19.12. máme 34. výročí svatby, pojedeme na koncert o trošku dříve a vlastně spojíme kulturní zážitek s kulinářským, abychom výročí oslavili taky nějakým dobrým jídlem.Do Světské jízdárny na Rybovku musíme jedině autem, jelikož po koncertě a pěší cestě ze Světců do Tachova už k nám domů žádný vlak nejede. Promiň, Dede, ale přidávám m se k těm, kdo Gottův zpěv nemají rádi.

 21. Ano, Dede, také mám tuhle desku, koupenou tak sotva vyšla a jsem nesmírně ráda, že jsem to udělala. Je to první deska, kterou mánžel dává na gramofon, teprve jako druhou dává desku s anglických kolegami. Pak mám ještě další 3 desky českých koled, nejhezčí jsou „České koledy“ co mají na obalu Ladovy koledníky, kde na konci desky nádherně mluví můj milovaný Lukavský. Zatím jsme si desky ještě nepouštěli, ale začneme o víkendu. To pak leží hranička desek vedle gramofonu (včetně Rybovky) a manžel dělá DJ – vždy tu přehranou dá dospodu a bere další. Ale vždcky začíná a končí právě Gottem, deska patří také k jeho nemilejším (a je mi lito, že Kája už asi ze zpěvem skončil, ale možná že ne navždy)

  Teď v neděli jsme s českými děvčaty pekly perníčky. Jedna z nich už pravidelně přinese stožek českých CD. Směsi ze 70, 80 a 90 let a protože každý rok létá domů, vždycky nějaké další CD doveze. A také populární hudbu střídá s koledami, které si přehráváme hlavně, když perníčky zdobíme, tak nějak nás to uklidňuje, lépe se u toho na zdobení soustředí. A si při práci si koledy svorně broukáváme.

 22. Desku Vánoce ve zlaté Praze také mám, někdo z rodiny ji kdysi koupil také hned, jak vyšla. Pouštěla se každý rok a měli jsme ji všichni rádi. Co dodat, je vážně krásná. Esence našich rodinných Vánoc.
  Na Českou mši vánoční jsem chodívala pravidelně do kostela sv. Jakuba na Starém Městě, myslím, že to bývalo na Štěpána. Většinou se mnou šel někdo z rodiny, ale šla jsem třeba i sama, když se nikomu nechtělo. Je to krása krás.
  Dnes si ji pouštím na cédéčku.
  Happy Xmas (War Is Over) mě spolehlivě dožene k slzám. Byla doba, kdy John Lennon byl pro mě absolutní velikán, nad kterého nebylo. Jeho smrt se mnou zamávala. Dodnes, když ho slyším, cítím dojetí a smutek, a Happy Xmas (a třeba ještě Imagine) je v tomhle směru zvláště sugestivní.
  Nesmí chybět Adam Michna z Otradovic a jeho „Chtíc aby spal“. A nejen ta. Barokní hudba vůbec ve mně vyvolává dojem Vánoc, tak si ji o Vánocích pouštím víc, než jindy. Ještě jedna česká barokní drobnost má u mě zvláštní postavení – píseň „Spanilé z archy holubičky“ od Václava Karla Holana Rovenského. To jsou prostě Vánoce 😀 .
  Ještě jednu vánoční věc mám moc ráda. Je to pozapomenutý starý francouzský film „Země odkud přicházím“ (Le pays d´ou je viens), který se bohužel jen málokdy vysílá. Je to takový miloučký fantazijní hudební vánoční příběh. Hlavní roli hraje a zpívá Gilbert Bécaud. Dýchá Vánocemi. Kdo ho znáte, jistě mi dáte za pravdu.

 23. V rodném domě je několik desek koled a rybovka.Vždycky jsem si je pčehrávala k luxování a zdobení stromečku.
  V naší domácnosti se nachází CD Boni Pueri s celosvětovými koledami.
  Navíc u nás se koledy zpívají.
  Jednou jsem na Štědrý den vezla po službě kolegyni z Mladé Boleslavi do Prahy. Dálnice byla prázdná, na polích bílý poprašek.
  Zpívala jsem si třeba Čas radosti veselosti, Adeste fideles nebo Štědrej večer nastal. To jsou pro mne ty správné písně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN