BTW: Jestlipak se vrátí?

1208dar1_1Tak jsem to nevydržela, odmítla pokrok a vrátila se ke klasice. V tomto případě jsem to ale nebyla já, kdo byl konzervativní – k přehodnocení mých postojů mě přinutili ptáci, potvory jedny zpovykané:))

 

To bylo tak. Po mnoho let, v podstatě co stojí Dům, bylo dřevěné ptačí krmítko (domeček:)) umístěno na dřevěném sloupku, na dvorku před garáží. Ptákům to vyhovovalo a mě taky – krmení bylo v garáži, dobře se mi dosypávalo, protože jsem do krmítka snadno dosáhla a lojové koule jsem věšela na sousedící hrušku.

Potom ale dřevěný sloupek poškodila voda a čas. Vzhledem k tomu, že byla naplánovaná přestavba dvora a krmítko už na původním místě být nemohlo, pověsila jsem onen dřevěný domeček na jabloň, která neroste víc než deset metrů od místa, na které byli ptáci zvyklí. No, nejdřív remcali, ale časem si zvykli. Ale pak se rozpadl i ten domeček:))

 

Obr. 1 - krmící věž

Obr. 1 – krmící věž

 

Rozhodla jsem se řešit krmení ptáků novátorsky. Protože většina strávníků patřila do kategorie malých ptáčků a při věšení krmítka na větve stromu hraje svoji úlohu i váha krmítka, pořídila jsem plastovou „krmící věž“ (viz obr. 1). Vypadalo to logicky, semínka nenavlhala a nemohl je rozfoukat vítr ani s v nich nemohli vyvalovat rozcapení kosáci, kteří si stejně nejradši sbírají semínka ze země.

Ptáci vyhlásili protestní hladovku – slunečnicová semínka mizela jen přičiněním několika stávkokazů. To bylo loni, kdy zima byla velmi mírná, takže jim to prošlo. Někdy v lednu jsem ztratila nervy, uložila do garáže věž (kterou jsem mimo jiné viděla na pražském sídlišti obleženou moderně smýšlejícím ptactvem), a vedena tvrdohlavou představou o užitečnosti nových materiálů  jsem koupila další plastové krmítko – ovšem jiného tvaru (viz obr. 2)

Ptáci stále remcali, nadšení (a patrně i hlad) nijak zvlášť nenarostly, ale krmítko bylo přece jen nějak používané. Potom přišla jedna z jarních vichřic, krmítko z větve urvala a mrskla s ním na dřevník. Ukázalo se, že ptačí předsudky měly přece jen jakési opodstatnění – nový materiál nestál za nic a z krmítka zbyly jen plastové střepy.

 

Obr. 2 - stejný materiál, nový tvar:))

Obr. 2 – stejný materiál, nový tvar:))

 

Takže je vám asi jasné, jak to dopadlo, když se letos podzim zeptal, zda budu tu nevděčnou tradicionalistickou ptačí chásku dokrmovat. Koupili jsme klasické dřevěné krmítko a pověsili ho na nové místo, neznehodnocené pokusy s nechutným plastem. Už jsem do něj nasypala slunečnici, ale zatím se kolem ptáci nevyskytují. Je ale fakt, že je pořád hodně teplo a takže tady na vsi ptáci zatím hlady netrpí.

Jsem zvědavá, jestli se mi zase vrátí osvědčená ptačí společnost. Loňskou zimu byly vlastně jen dvě období trochu studenější, kdy bylo maličko sněhu, takže ptáky nic nenutilo vyhledávat další zdroje potravy – a nepochybuju, že krmítek (tradičních) je mezi sousedy dost a dost. Nové místo je klidné, opět v sousedství velkého stromu, tak se snad zalíbí:))

 

Nové krmítko

Nové krmítko

 

A já se tedy dnes ptám: Krmíte ptáky? Jaká krmítka se vám osvědčila? Jaké ptáky u svých krmítek pozorujete? Měli jste dojem, že vám za loňské a předloňské teplé zimy ubylo ptačích strávníků nebo změnu nepozorujete? Jak jste připravení na letošní zimu?

Aktualizováno: 7.12.2015 — 22:16

41 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. LIDI. DRŽTE MI PĚSTI, NĚJAKÝ VIRUS SE MI NATÁHL DO PECKA. MÁM SICE AVASTŽ, ALE JE ZŘEJMĚ SLABÝ A SKORO NANIC. ZÍTRA PC VEZU K „DOKTORU“ TAM SLÍBILI, ŽE BY MĚLO BÝT HOTOVO UŽ DRUHÝ, NEJDÉLE TŘETÍ DEN. SNAD, DOU FÁM. AŽ BUDE PC UZDRAVENO, POŘÍDÍM SI POŘÁDNÝ ANTIVIRÁK. ZA U STAROST MI TO UŽ STÁT NEBUDE. MKĚJTE SE PRIMA a nezlobte.

 2. My krmíme sýkorky u nás na balkóně.
  A DEDE máme stejnou zkušenost s plastovými krmítky. U ptáků neprošla. Takže máme poctivé dřevěné. Sýkorky si moc dobře pamatují, kde je krmí. A jak začne přicházet zima, posedávají na zábradlí a vyčítavě koukají. A my jim koukáme honem nasypat.

  A pro kočičáka Fouska je to nejoblíbenější televizní program za oknem.

  1. Misi, já jsem myslela, ze na stromě mezi prirozene dřevěnými větvemi to plastové krmitko snesou, ale houby 😛

   Jo a hlásím, ze krmitko funguje 🙂 Zatím tam jsou jen sykorky koňadry, ale věřím, ze aspoň vrabci a brhlici se brzy přidají 🙂

 3. JEŠTĚ MALÁ PŘIPOMÍNKA. MALÁ KRMÍTKA LZE UDĚLAT VELICE SNADNO Z OBYČEJNÉHO KOKOSU, KTERÝ KOLEM VÁNOC A PO NICH DOSTANETE KOUPIT CCA ZA 10 KAČEK. STAČÍ KOKOSEM UHODIT O ZEM, ABY SE ROZLOMIL. DŘÍV Z NĚJ VŠAK VYPUS´TTE TU VODU, CO JE TAM „ZAŠPUNTOVANÁ. PAK UŽ STAČÍ SLABÝ VRTÁČEK NA OTVORY PRO ZAVĚŠENÍ. Z JEDNÉ ČÁSTI JE KRMÍTKO, DRUHÁ POSLOUŽÍ JAKO STŘÍŠKA, KTERÁ SE DÁ UPRAVIT NA VÝŠKU POMOCÍ DRÁTKŮ. A N ZAS NA DRÁTKY SE DÁ KRMÍTKO ZAVĚSIT. MÁM PODOBNÝCH KRMÍTEK V ZAHRADNÍ BOUD+Ě ASI 5A JEDENO UŽ SLOUŽÍ DOMA, NA KUCHYŇSKÉ OKNĚ. ALE TO DOMÁCÍ KRMÍTKO JE PODLOŽENÉ DELŠÍM A DOST ŠIROKÝM KUSEM PRKNA, ABY SI SPODNÍ SOUSEDKA NEMOHLA STĚŽOVAT, ŽE MÁ OD OPEŘENÝCH STRÁVNÍKŮ VĚČNĚ POS… OKNA.

 4. Sypte ptáčkům!

  Teda přiznávám, dokud jsem žila co by vesnická děva, tak byli vrabci terčem pro naši vzduchovku (tenkrát byl vrabec škodná) – na druhou stranu jsem nikdy netrefila (zato taťka ano, a pak jsme měli v neděli k obědu „scvrklou“ slepici – mamka si dala tu práci a vrabčáka oškubala, vykuchala, uvařila a pak nám tvrdila, že ta slípka, ze které je polívka, se v té horké vodě „tak nějak srazila“ – na takové fórky ji užilo a nám dost dlouho trvalo, než jsme její pokerovou tvář prokoukly). Tudíž jsme nesypali, neb oni se nažrali společně se slepicemi (jak u ri).

  Po odstěhování na byt jsem taky nekrmila (stydím se za to (blush) ), protože jediné místo na umístění krmítka byla lodžie, ale tam jsem sušila prádlo a nechat ho dekorovat ptačinci se mi nezdálo až tak hoch!

  Ale při přechodu na baráček jsme se rozhodli, že je třeba podporovat v zimě ptactvo – problém byl v tom, že za a) Ziky decimoval veškeré fógly, které se na našem dvorku objevili včetně těch čerstvě vylíhlých (ty ale dorazila Brooke, která si z nich udělala jednohubky) a za b) Jenda se bil v prsa, že krmítko vlastnoručně vyrobí. No – bod b) jsme letos vyřešily s Terkou zakoupením krmítka v Pennysu – teda v Penny (uznávám, že tak krásné, jako má Dede není, ale co byste chtěli za stovku – navíc, funkční je, tož co). A bod a) jsme vyřešily zavěšením na balkoně u Terky – tam se Ziky nedostane (přísný zákaz vstupu na Terčina výsostná území (chuckle) ) a Brooke má ptačí divadlo. Pokud vím, chodí tam hlavně sýkorky (do krmítka) a vrabci (pod krmítko).

 5. Také krmím. Krmítko je velký plechový domeček s odklápěcí střechou na plnění. Mám ho na očích z kuchyňského okna i z ložnice a ráda se na jeho osazenstvo dívám. Stojí uprostřed trávníku, jediného to místa na které veverky z okolních keřů či střechy nedoskočí (a že se ze začátku všemožně snažily). Na tyči pod krmítkem je navíc kornout, který veverkám brání vyšplnat po tyči nahoru (podle toho jak se o to veverka pokouší vím, že k nám zavítala nějaká nová, „naše“ už to vzdaly). Krmítko je podložené mřížovým platem (asi 60x40cm), před které je natažená jemná síťovina, takž ptáci mají velký jídelní stůl. Může jich u krmítka být mnohem více , než kolik si jich sedne přímo na oba rantly krmítka. Zrní, které z drážek vyházejí nespadne hned na zem ani ho nenasákne déšť, anžto voda proteče sítí. Plním ptačí směsí a zrní sfoukané větrem či přeci jen vyházené ptáky spořádají veverky, kterým stejně sypu navíc slunečnicová semínka přímo na trávu, aby jim to nebylo líto. Letos se přes léto nějak vytratili vrabci, hnízdili pouze ve dvou budkách a ani v keřích jsem je neviděla, neslyšela štěbetat. Už jsem si začínala stýskat, že je vyhubil nějaký ptačí mor či co. No a nejednou se někdy v říjnu doslova snesli na zahradu a už jsou jich zase plné keře a radostně okupují krmítko spolu s ostatními ptáky.

  Zelené krmítko na obrázku jsem také měla, ale bylo na nic. Je příliš lehké a moc se do něj nevejde. Stačil usednout větší pták, krmítko se převážilo a zrní se vysypalo. A také stačil silnější vítr a obsah krmítka byl v momentě na zemí. Vyzkoušela jsem i jiná lehká zavěsná a tím pádem „houpací“ krmítka, všechna selhala. A veverky se ke všem závěsným dostaly. Třeba jedno bylo vyrobené z plastické láhve kde se místo uzávěru zašrouboval koupený kruh, podobný tomu zelenému na obrázku. Jenže veverka dokázala dobalancovat po šňuře až ke krmítku. Tam se zavěsila dolu, chytla spodek krmítky, zvedla ho a tím vysypala semínka na zem. Pak seskočila a v klidu si na trávníku dávala do papuly.

  1. Veverky ti kapku závidím Maricko 🙂 U nás jich je málo a už vůbec ne v blízkosti zahrad. Psu je tu jak psu a koček mocmoc, to není dobre prostředí pro veverky. O to radši si o nich poctu 🙂

 6. Před lety jsem jako vrchní ptačí provianťák dostala krmítko pod stromeček. 🙂 Je to podobný závěsný domeček jako tenhle :
  https://www.akva-exo.cz/detail/pro-ptactvo/venkovni-krmitka/7009/
  Jen má rovné stěny a červenou střechu. Vzpomínám, jak jsem první sezónu vyhlížela strávníky a málem jsem si zoufala, když oni ne a ne se dostavit. Trvalo jim to snad půl sezóny, než si všimli. 🙂
  Už jsem taky přemýšlela nad kvalitou nabízeného krmiva, ale jak se pak ukázalo, v tom problém nebyl. Možná tu máme jen méně bystré ptactvo.

   1. DEDE,PŘIŠLA JSEM AŽ NYNÍ,NEBYLA JSEM DVA DNY DOMA, ALE KRMÍTKEM SE POCHLUBÍM. TO NAŠE, KTERÉ JIŘÍZHOTOVIL CCA ZA HODINKU PRÁCE ZE STARŠÍCH PRKÝNEK, VRUTŮ A VINGLÍKŮ, JE MOC PĚKNÉ A TAK AKORÁT. ŽÁDNÉ BARVIČKY ANI VYMYŠLENOSTI SIC NEMÁ, ZATO UŽ JSEM ZA NECELÉ DVA MĚSÍCE ZKRMILA 15 KG SLUNEČNICE. PTÁCI ZJISTILI HODNĚ RYCHLE, ŽE TENTO BUFET MÁ NONSTOP OTEVŘENO A JE V ŠIRIŠIRÉM V OKOLÍ JEDNÝ. A JELIKOŽ JSEM S JIŘÍM DORAZILI DOM AŽ S TMOU, KDY PTÁCI JSOU NĚKDE V LESE,PŘED ODJEZDEM JSEM JIM DO KRMÍTKA NASYPALA SLUNEČNICE A JEŠTĚ JSEM NA VELKÝ MUCHOVNÍK ROZVĚSILA KUSY KŮŽE OD SYROVÉHO SÁDLA I S KUSY SÁDLA A PŘIDALA JSM TAM TAKY PÁR LOJOVÝCH KOULÍ. A UŽ JIŘÍ NĚKOLKRÁT STRÁVNÍKY FOTI.LÍTAJÍ K NÁM HLAVNĚ KOŇADRY A MODŘINKY, ALE UŽ JSEM TAM MOHLA POZOROVAT SÝKORY UHELNÍČKY,DLASKA, STEHLÍKY, BRHLÍKY, VLONI PRAVIDELNĚ VIDELNĚ LÍTAL I PÁREK HÝLŮ, ALE TY JSEM NA KRMÍTKU ZATÍM NEZASTIHLA. BYLA ALE VELIKÁ PSINA, KDYŽ JSEM POZOROVALA OBYČEJNOU HRDLIČKU, KTERÁ SE DO KRMÍTKA STÁLE NĚJAK NEDOKÁZALA DOSTAT, NAKONEC TO MRŠKA MLSNÁ VYŘEŠILA. CHVÍLI SE TŘEPOTALA VE VZDUCHU PŘED KRMÍTKEM JAKO JESTŘÁB,PAK NAJEDNOU SLOŽILA KŘÍDLA, CELÁ SE PŘIKRČILA A PODAŘILO SE JÍ PROSTRKAT SE DOVNITŘ. KDYŽ PŘILETĚLA PRVNĚ, VYHNALA JI NEKOMPROMISNĚ MRŇAVOUČKÁ MODŘINKA, ALE KDYŽ TAM BYLO VOLNO, ZASE SI PŘILÍTLA ZOBNOUT. A TI LOŇŠTÍ HÝLI RADĚJI HODOVALI POD KRMÍTKEM. KRMÍTKO VELKÉ NENÍ, ALE KDYŽ JDUN ZASYPAT KRMENÍ TROŠKU POZDĚJI, UŽ DOSTANU HOUBOVKU OD VŠECH STRÁVNÍKŮ. TROŠKU U NÁS PŘITUHLO, ZÍTRA MUÝSÍM PRO DQLŠÍ SEMÍNKA, ABY PIPKY NENADÁVALY A NEHLADOVĚLY. MÁM NA ZAHRADĚ VELIKÝ JAVOR, Z NĚHOŽ JE STARTOVACÍ ZÁKLADNY , A JEŠTĚ TAM JSOU UŽ SKORO 4 M VYSOKÉ MUCHOVNÍKY. POBLÁÍŽ KRMÍTKA TAKY ROSTOU KEŘE RYBÍZŮ A STROMKY ANGREŠTU A ARONIÍ. JE S PODIVEM, JAK SE TY HLADOVÉ POTVŮRKY OKAMŽITĚ SLÉTNOU KE STOLU. MOŽNÁ MEZI NIMI PLATÍ TYTÉŽ NEBO PODOBNÉ SIGNÁLY JAKO U VČEL. PATRNĚ SI DÁVAJÍ ECHO, ŽE HOSTINA JE PŘIPRAVENA. ČASTO I NYNÍ SEDÁVÁM POD JAVOREM A JEN POZORUJU, KDO ZAS NOVĚ DORAZÍ. ZJARA, KDYŽ PŘESTANU KRMIT, MI TO SÝKORY MODŘINKY, CO ROK CO ROK OBYDLUJOU BUDKU NA JAVORU, OPLÁCEJÍ SBĚREM HNYZU. MNĚ SE VYPLATÍ TY PTÍCY KRMIT.

 7. V Praze ptáčky nekrmím, nemám kde. Parapet je mrňavý a dole stojí auta, asi by řidiči moc nejásali nad znečištěnými kapotami a předním sklem.
  Na chalupě jsem měla krásné krmítko, do něj jsem dávala slunečnici, zalitou lojem, který jsem si dělala sama. Semínka jsem nasypala do kelímku od zakysané smetany a zalila rozpuštěným lojem. Baštili jak o život.
  V Maršově na balkonovém lemu jsem měla překrásnou chaloupku, která sloužila jako krmítko. Byla to vyřezávaná roubenka, ptáčci chodili dovnitř otvorem pro dveře, které byly jakoby otevřené do stran, v oknech byla slída. Došková střecha se sundala, aby se dovnitř dalo dát krmení. No a v tom byl ten problém. Jednou při vichřici uletěla a už jsem jí nikde nenašla. Mezitím zemřel ten pán, který tyhle chaloupky dělal a tak mám jen spodek té chaloupky. Možná se jednou pochlapím a vyrobím si z dřívek novou střechu. Ale lépe jí zajistím.

 8. Tak me napadlo, ze mozna jsou hladovi ptaci z mest, zatimco ti vesnicti se jeste potravu hrave najdou – tady je jak hmyz, tak jeste spousta různych bobuli.
  Jinak se omlouvam, chcipnul mi pocitac, expert ma cas az zitra (doufejme), ale Matylda poslala clanek, tak zitra budete mit co cist 🙂

 9. Bydlíme v Praze a máme asi odlišný druh ptactva, které se u nás stravuje. Začátkem podzimu se sýkorky začínají slétat k nám na okno a dožadují se potravy. Jakmile nasypeme slunečnice, vytvoří z protilehlého stromu jakýsi letecký most a létají a létají – hlavně sýkorky, také brhlík a občas zvonek. Jakmile však nastane mráz, případně napadne sníh, není u nás ani brčko…. A abych nezapomněla, lojové koule jsou dle nich otrávené, nikdo si jich nevšímá. Máte prosím někdo vysvětlení??

  1. Mám vysvětlení. Ptala jsem se Zoohitu, který také prodává tzv. lojové koule, jestli je to opravdu lůj. Není to lůj, je to něco umělého.

  2. MAXÍKOVÁ, PŘIČICHLA JSI K TĚM KOULÍM NOSEM? MOŽNÁ, ŽE TEN LŮJ JE ŽLUKLÝ A SEMÍNKA NA NICH JEN LOŇSKÁA PTÁCI JE PROTO NEŽEROU.JÁ SI KOULE UŽ NEJMÉNĚ TŘI ROKY DĚLÁM PODLE RADY MÉ BABIČKY ZCELA SAMA. A JDE TO DOBŘE, TAKŽE PTÁCI ANI NEPROTESTUJÍ A BAŠTÍ JAK PROTRŽENÍ.

 10. Nekrmím. nemám strom, na který bych pověsila krmítko- meruňka je mladá a na tu blefuj tůji a tis se nic pověsit nedá. A postavit krmítko nikam nemůžu, protože dost na tom, že sousedovic kocour si z naší zahrady dělá rybí restaurant, natož ještě ptačí. Ptákům musí sypat jiní, u nás jim provozujeme koupaliště a napájecí prostor, což na mělčinách v jezírku jde, z bazénu se ani nenapijou.

  1. chodíš na procházky,vem sebou lojový koule a pověs je někde na keř nebo na strom 😀

 11. Jo, krmívala jsem. Než se k nám nastěhoval ten kocour, co máme teď. Mizera, loví ptáky, tak jsem mu nechtěla otevřít restauraci přímo před oknem. Ale bylo tam ptáčků všelijakých! Takoví jako vrabci, jenže zelení, sýkorky modřinky, koňadry a ještě které jsem neznala, hýlové, červenky… kde ty časy jsou! Zásoby, které jsem měla, jsem položila za dveře jednoho domu, kde visely krmítka a bylo po ftákách!
  Musela jsem přejít na ptáky velké a teď servíruji strakám a mým dvěma vránám. Kradli kočičí granule venkovním kočkám, tak jsem začala kupovat pytlík č.3, s označením pro vrány. Kupuji Royal Canin pro našeho zmetka, Whiskas pro venkováky a ještě levnější pro ptáky. Obávala jsem se, jestli pro ně nebudou smrtonosné, ale moje dvě vrány je žerou/zobají už 3 roky a chraň Bůh, abych nenasypala.

 12. asi ta červenka, hýl k nám také v zimě létá ale ten je barevnější a má jiný zobáček. Pejsani se ani nesnažili ptáčka honit, chovali se spořádaně.

  1. Tiež by som to tipovala na červienku, ako píše dole Kaa. Sú to dosť odvážne vtáčiky, na svoju nepatrnú veľkosť. Mám jeden tohtoročný zážitok s červienkou, z prechádzky na miesto, ktorému v rodine hovoríme Na studničke (inak je to vlastne prameň Krupanského potoka). Vyšlapala som polku trasy do kopca a sadla si s chlebom-lepeňákom oproti studničke na zvalený buk. Za chvíľu na vetvičku tesne vedľa mňa, snáď 3 metre to boli, sadol samček červienky a začal sa natriasať, šuchoriť a splna hrdla vyspevovať. Človek by si rád myslel, že mu spieva, ale skôr mi asi nadával, že čo mu zacláňam na jeho území. Vydržalo mu to hádam celých 5 minút, ani som nedýchala 🙂

 13. Krmítko kdysi vyrobil páneček podle fotky za totáče sem dopravovaného časopisu Schönen Wohnen.
  Je dřevěné, mnohokrát opravované a má dvě patra. Spodní v klasické velikosti a v té horní díky „půdnímu podkroví“ je vletový otvor menší, takže se tam nedostanou kosáci, hrdličky, strakapoudi, žluny a datlové, ale hlavně malí ptáčkové. Když je zimní počasí, chodím krmit každé ráno a to se začnou ozývat v okolí hlásky různých pípáků a rozkřiknou, že Ona už vstala a krmíííí.
  Zatím jsem nenasypala ani semínko, protože je stále teplo a mají na papu svoje. Opravu vidím, tak jako psala KM11, že stále létají i hmyzáci. Jeden ornitolog mi říkal, že se nemají ptáci krmit, když je dost přírodní potravy, protože jaksi zleniví a degenere. Sypu za mrazů nebo za sněhu (:-) nebo za obojího).

   1. Opravdu není nic. Bydlíme na konci města u lesa a už jsme zkrmili 10 kg slunečnice. A že hlad byl. Normálně to sýkorkám tak dva dny trvá než se osmělí, ale letos začal nálet už chvíli po zavěšení krmítka.

    1. taky tak a ještě mi nadávaly,že mi to mohlo dojít dřív, že maj hlad… voplendovaly asi tejden a já měla pocit,že je teplo a že teda si někde něco najdou…

     1. Ty „naše“ nakukovaly do oken a taky nadávaly. Jenže přes týden jsme v práci od tmy do tmy. Takže mi to došlo až o víkendu.

   1. jo to je ono,podobné co mám já,jen pod tím válcem je podmiska z proutí pletená ..mám ho z JYSKU a stálo 140 korun….

 14. Jéé, jasně že krmíme. Bandu vrabčáků, menší bandu kosů a pak každého, který letí kolem.
  Naučili se darebáci a když nesu kachnám, vidím, jak se líska potěšeně vlní. Nasypu, otočím se zády a už slyším frčení křidýlek, samozřejmě mezi nadšeným kvákáním kachen, které uhánějí přes celou zahradu. Taky přišly na to, že sebou musí hodit, aby jim něco zbylo 😀
  Letos byl od jara slepičí výběh prázdný, tak tam kolem krmítka vyrostly slunečnice. Sýkorky to vyhodnotily jako pozitivní přístup a obraly zhnědlé květy už na konci léta. Když přijde zima, nebudou mít nic. Takže staré, počasím omlácené krmítko zase dojde užití. Budou na něm různé sýkorky a občas strakapoudi. A mraky vrabců.
  😀

 15. Ešte stále je u nás vonku hmyz, aspoň teda komáre sú stopercentne a keď spod inverznej hmly občas vykukne slnko, na diaľnici sa mi na prednom skle ešte rozbíjajú všelijaké hmyzie drobotiny, čo znamená že stále niečo lieta a lezie. Na čerstvo zoraných poliach majú aj dosť rôznych lariev a pandráv. Takže asi u vtáctva ešte nenastal ten pravý hlad, ale časom isto prídu.

 16. Ráda bych krmila, leč nemohu. Kluci jsou polovenkovní a nepochybuji, že by ptáčka klidně ulapili. Ale minulý týden se nám usadily sýkorky na sušáku na prádlo, krásně se na ně dívalo.
  Kosáci drzouni chodí dojídat po Majdě a asi ani kocourků se nebojí

 17. Milá Dede, krmím! Taky jsem měl ahafo těch plastovejch nesmyslů, než mi došlo,že si o ně sýkorky neotřou zobák a ani drápkem si nezajistí stabilitu, pořídila jsem proutěné krmítko – nafotím ti ho a pošlu a spolehla se na síťku sice pslastovou,ale díky očkům plně vyhovující. Loni jsem zkrmila 25 kilo slunečnice,hafo oříšků a vloček, kilo hovězího loje. V létě mám na balkoně ptačí koupelnu a bar s dobrou vodou, takže ptáčky si s kočkama užíváme celej rok.Letos jsem koupila 36 kilo černé slunečnice a pozoruju to hejno sýkorkovic velké rodiny. Voprsklíci už na mě i pokřikují. Pan Sýkorka když mě vidí,dělá radostné dřepy a brhlíci se ládujou i metr ode mne, občas zaletí i hýlové… když jim něco odpadne, tak to dojedou holubi nebo hrdličky a chodí i doupňáci…mám ráda to jejich švitoření a různé zvuky a ještě víc se mi líbí ta pestrost, když se sletěj u krmítka, vypadá to u nás jak voliéra s kanáry…
  ze zoohitu milujou tohle: http://www.zoohit.cz/shop/ptaci/krmivo/krmivo_divoci_ptaci/196060

  1. sýkorky se dovedou připomenout a pokřikovat na okně. Včera se mi na chodbu dostal nějaký krásný ptáček. Byl šedohnědý a měl červené bříško. Minulý týden to byl ptáček králíček. Nevím kudy se dostávají, ale podezírám ty naše psí obludy, že jim otevírají dveře. Odchytila jsem ho na okně a pustila na svobodu. Neprotestoval.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN