SVĚT: Jak šetřit jako Holanďan?

Andy_logo„Co Skot zahodí, Holanďan sebere“, případně „Holanďané jsou vlastně Skoti, kterým se během stěhování národů nechtělo platit za trajekt“, říkají hned dva slavné vtipy na toto téma. Jaká je ale pravda?

 

Čas, kdy jsem bydlel v Nizozemí (Maastricht, 2010-2011) pro mě znamenal mnoho cenných zkušeností. Jednak jsem si tu zemi doslova zamiloval, částečně proto, jak vypadá, a částečně proto, jaký mají tamní lidé většinou charakter a jakou mají mentalitu. Třebaže lidé z Limburku (poloautonomní provincie Nizozemí) by se byli schopni hádat, že nejsou Holanďané a že Holandsko je od hlavního města Limburku, Maastrichtu, dobrých 140 kilometrů (kousek za městem zvaným lidově Den Bosch), vlastnost, o níž chci dnes psát, se jich týká úplně stejně, jako Holanďanů. Celou tu vědu o tom, jak zacházet s penězi a věcmi, kterou jsem se tam naučil, považuji za nesmírně důležitou, a proto bych se o ni chtěl se svými čtenáři podělit.

 

Tak předně – cílem holandského šetření není ani tak být držgrešle a ležet na slamníku plném peněz, ale prožít život tak, aby člověk měl možnost dělat to, co ho baví, ale aby neutrácel peníze zbytečně.

 

Začněme od toho, co Holanďané dělají pravděpodobně nejradši, a to je cestování. Toho se týká jeden německý vtip: „Víte, co znamená NL na nizozemských registračních značkách?“ – „Nur Limonade“. Holanďané jsou pověstní tím, že projíždějí Evropu s karavanem za autem a tím, že ten karavan je zásobený jídlem z místa, kde se dá nakoupit nejlevněji (což bývá, většinou, Německo). Jsou mistry v kempování: málokdy chodí na výletě do restaurací, ale dělají si jídlo sami. To má, kromě ceny, samozřejmě, svůj důvod: typický Holanďan cestuje s celou rodinou a tím, že ukazují dětem, jak se o sebe postarat sám, jim dávají dobrý příklad do budoucna. Při cestování ovšem platí poměrně jasná zásada: člověk cestuje, aby poznával. Peníze, které utratí na něco jiného, než na poznávání, brání dalšímu poznávání. Peníze utracené za luxusní hotel (místo penzionu či kempu), taxi (místo MHD) či jídlo v restauraci (místo vaření si svépomocí) jsou projedené kilometry, na kterých mohl člověk vidět víc a dojet dál.

 

Holanďané, jsou-li na cestách, obzvlášť v zemích, jako je Norsko, které jsou velice drahé, umějí být nesmírně kreativní, pokud jde o to, jak se legálně vyhnout různým poplatkům. Naprosto běžně, a viděl jsem to mnohokrát opakovaně v místech jako Preikestolen, Trolltunga či Nordkapp, člověk potkává auta se žlutou registrační značkou zaparkovaná na nejbližším legálním plácku vedle silnice od parkoviště, které je pro návštěvu dané přírodní atrakce vyznačeno, byť by to znamenalo jít pěšky i kilometr nebo dva navíc. Ono se to dá pochopit – když jsem byl na Nordkappu naposledy, chtěli tam zhruba 250 norských korun za vjezd autem; za parkování u Trolltungy ani nevím, kolik se platí, protože jsem zastavil na plácku před kostelem, nejbližším to legálním parkovišti, kde, nikoli kupodivu, moje bílá norská registrační značka působila mezi samými žlutými jako kůl v plotě.

 

Jenže aby bylo na cestování – a že Holanďané cestují opravdu ve velkém – je potřeba se uskromnit doma. Holanďané mají rádi dobré jídlo a kvalitní věci a rádi si za ně zaplatí, ovšem když to dělají, tak se pokaždé ujistí, že za tu konkrétní věc dali nejmenší možný objem peněz. Nejde tedy o šetření ve stylu „jdu za nejlevnější cenou ze všech podobných výrobků“ – a to, že tohle není jejich šetřící strategií, je hlavním důvodem, proč jsou v Nizozemí přese všechno šetření kvalitní potraviny. Holanďana v podstatě nikdy nezajímá cena za balení. Zeptáte-li se v Nizozemí, kolik co stojí, odpoví vám zásadně v jednotkových cenách za kilogram či za litr. Uvědomění si, že ta maličká cena na cenovce je to, na čem záleží nejvíce, je absolutně klíčové pro úspěšné šetření.

 

Přijdete-li v Nizozemí do supermarketu, zarazí vás tři věci:

 

 • Neberou normální platební karty, pouze v Nizozemí vydané karty Maestro
 • Každý si s pokladní vymění tolikrát „alstublieft“ (prosím) a „dank u wel“ (děkuji), až z toho, neuvyklému člověku, přechází zrak
 • Když pokladní skenuje zboží lidí kolem vás, prakticky u každé položky se ukáže dodatek „Actie artikel“, tedy „položka v akci“.

 

Kdo bydlí v Nizozemí a má oči otevřené, totiž dokáže vypilovat tohle umění k dokonalosti, aniž by vůbec musel číst jakékoliv letáky. Každý řetězec totiž má, aspoň tak jsem to napočítal, šestitýdenní cyklus, kdy každý týden mají zlevněný určitý set zboží a za šest týdnů budou mít tentýž set zboží zlevněný znovu; ten „set“ jde napříč celým sortimentem. Různé řetězce mají zlevněné různé věci v různé týdny, takže když víte, že Albert Heijn má teď týden levných kuřecích prsou, Plus (nezaměňovat s českým Plusem, jsou to dvě různé firmy) má zrovna týden zlevněné čerstvé nakrájené zeleniny na pánev (ostatně vynález, jaký jsem mimo Nizozemí nenašel a dodnes mi chybí) a v Aldi mají týden levných brambor, mám celý oběd za polovinu ceny proti „těm troubům, co kupují všechno najednou“.

 

Na toto téma existuje takový pěkný ruský vtip, který v Nizozemí funguje přesně zrcadlově obráceně: „Juriji, za kolik jsi koupil ty rolexky?“ – „Dal jsem za ně, bratru, sedm tisíc dolarů!“ – „No to tě pěkně natáhli, já jsem za ně dal devět tisíc!“ – Kdo v Nizozemí nakupuje stylem, že ho nezajímá, jestli dané zboží koupil za plnou cenu, nebo klidně i o 20-50 procent levněji, když má možnost (a ono to opravdu jde, když se chce), je za troubu, co se nechává škubat. Šetření není vnímáno ani jako slabost, ani jako ostuda. Naopak, šetření se chápe jako sport a oblíbeným tématem hovoru je, kdo kde co sehnal, přičemž velké úctě se těší ten, který dokáže ceny najít nejlepší.

 

Když jsem o tomhle poprvé vyprávěl svým českým i norským přátelům, reakce byla taková, že „člověk ale stráví víc času chozením po různých obchodech, než kolik ve finále ušetří“. To je pravda, pokud se na to díváte očima někoho, kdo jezdí na nákupy autem. Holanďané díky skvělé cyklistické infrastruktuře, jíž se pouze tak z poloviny vyrovná ta dánská nebo německá, se na kole dostanou velmi rychle prakticky kamkoliv, a naplnit tak tašky či koše ke kolu upnuté zbožím z několika obchodů opravdu nezabere moc času. Maastricht je město o velikosti Hradce Králové, bydlel jsem ve čtvrti Heugem a univerzitu jsem měl v centru – vzdálenostně to odpovídá na hradecké poměry zhruba dojezdu ze Slezského předměstí na Pražské předměstí – a nakoupit tímto holandským způsobem během cesty domů znamenalo, že jsem byl doma i se všemi nákupy za maximálně půl hodiny. A když na tom ušetříte až padesát procent, no neberte to.

 

Důležitou položkou, v jejíž šetření jsou Holanďané mistry, je cokoliv, co má vydržet dlouho. Holanďané jsou takoví kutilové, jako bývali ještě před dvaceti lety Češi – naprosto běžným obrázkem nedělního odpoledne jsou otevřené garáže, jedna za druhou, kde místní opravují, vylepšují či vyrábějí, co je potřeba, a to od nábytku, přes různé další vybavení domu, až po kola i auto. Jistě, v Nizozemí je spousta lidí, kteří mají peníze na to, chodit se vším do servisu, a také to dělají, ale „optická většina“ taková není. Nedělají to ovšem pouze pro samo šetření, protože, co si budeme říkat, někdy je oprava nákladnější, než koupě nového kusu. Tady se dostáváme ke kousku holandské duše, který je mi osobně nejbližší: k úctě k věcem, které někdo vyrobil a k názoru, že co si člověk udělá sám, k tomu má daleko lepší vztah, a mezi takovými věcmi se člověk pak cítí dobře. Lecjaký kousek věcí, které člověk kolem sebe má, tak začne obsahovat kus člověka samotného, vzpomínku, pocit dobře vykonané práce, pocit, že po člověku něco zůstalo.

 

Pro mnohé lidi je záhadou, jak může šestnáct milionů lidí bydlet na tom maličkém kousku země, který, kromě měst a vesnic, ještě obsahuje nekonečná pole a louky. Jak je možné, že v místě s tak neuvěřitelnou hustotou zalidnění, kde prakticky každý žije na maličkém kousku země a sousedi mu vidí doslova do talíře, dokáží lidé žít v relativní harmonii a pohodě, navzdory mnohdy stresujícímu pracovnímu životu. Osobně se domnívám, že je to právě v tomhle – těžko říct, jestli je maličká a hustě zalidněná země přivedla k šetrnosti, nebo jestli to byla šetrnost, která jim dovolila udělat z jejich maličké země tak útulné místo k životu, ale třebaže sám, pocházeje z Čech, přeci jen místo kolem sebe potřebuji, takže celý život bych na těch pár metrech čtverečních asi nevydržel, velmi rád se tam pokaždé vracím. Nebýt toho, jak je tam všechno maličké, už bych tam byl nejspíš bydlel nastálo – ale otázkou je, zda kdyby tam nebylo všechno tak maličké, jestli by byli Holanďané pořád takoví.

 

Pořád totiž platí, že malá zahrádka se daleko snáz udrží bez kopřiv a bodláčí, než velký pozemek, jehož majitel si může „dovolit“ nechat tu a tam něco zarůst, protože „se to ztratí“. A o přístupu k osobním financím se dá říct totéž.

 

A já se vás dnes ptám: Podařil se vám někdy pořádný kauf?

Sledujete letáky, používáte slevomaty nebo internetové srovnávače cen?

Je pro vás šetření také takový sport, jako pro Holanďany?

Aktualizováno: 14.12.2019 — 11:07

58 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Na rôznych predajcov a obchodné reťazce si dávať aj s bombastickými akciami POZOR. Oni síce vyhlasujú bombastické reklamy ( ako napríklad teraz pred Vianocami Kúpte si súpravu vlnenej podušky a deky – LEN ZA 299 Euro ). A stavím sa, že po Vianociach tú istú súpravu, kúpite LEN ZA 199 Euro
  Alebo varianta B. Reklamné letáky, kt. nám každodenne hádžu do schránok Príďte k nám v sobotu budeme mať čerstvé uhorky za bezkonkurenčnú cenu. A odfotené uhorky, kt. hádam fotili na poľnohospodárskej výstave. Nadšený spotrebiteľ v sobotu uteká do hyper-supermarketu a tam čo nevidí)? Namiesto výstavných kusov zvädnuté zdochlinky súce akurát tak do kompostu.

  Je jasné, že nabudúce vezme auto a pôjde nakupovať k malým roľníkom na tržnicu. Aj keď je to tam drahšie.

  Inak ani ten reklamný papier nevyjdee nazmar. Paier poctivo odkladáme. Raz za mesiac príde chlapík s malou bielou dodávkou, veľkou váhou, na akej sa vážia
  zemiaky a mladou slečnou,kt. ten paier váži. Podľa hmotnosti naváženeho papiera človek dostane Toaletný papier, alebo Hygienické vreckovky, alebo oboje. Človeka to z biedy nevytrhne, ale poteší. A aj toto je šetrenie, keď už nie peniazmi, aspoň materialom. 🙂

  1. Samozrejme som hneď musela gugliť čo sú to tie poffertjes (malé lievance) a hneď mám na ne chuť 😀

  2. Prečo mi tento elektronický kolibrík nadáva do Anonymov ?

   Ja som Yetti 🙂

   A vo svojom príspevku som chcela poukázať na to, že naši predajcovia ešte nie sú srávne vychovaní

  3. No táto chcela byť holandskejšia ako Holanďanka, hovorí sa aj pápežskejšia ako pápež.

 2. Někteří přátelé cenu neřeší. Já ano. Příklad – pokud jdu okolo oblíbeného pracího prášku v akci, tak jde se mnou domů, bez ohledu na stav mých skladových zásob. Podobně nosím v hlavě ceny krémů, těstovin a jiných položek. Nechápu, proč bych za krém měla platit 160 kč, když ho můžu mít za 90kč a za měsíc ho budu potřebovat. Nemám sklony syslit potraviny, které bych musela hlídat, aby neprošla garance.

 3. Tak to jsem kdysi slyšela vyprávět nějakého cestovatele, jak byli v Holandsku – ubytování někde na statku, první jídlo večeře. Domácí nanosili jídlo a zeptali se jestli to bude stačit. Češi zvyklí z domova, že se nabízí a zdvořilostně odmítá, odvětili, že by i polovina stačila. Nestačili se divit, Holanďani fakt polovinu jídla odnesli a cestovatelé šli spát hladoví.

  1. Koukám, že v Holandsku hladověl opravdu kde kdo! 😀
   Já jsem tam byla vždycky jen „za své“, takže jsem hlady netrpěla. (chuckle)

 4. Já zatím řeším slevy jen na zoohitu (jako sharka), a pak pokud kupuju něco většího – nábytek, pračku apod. U jídla zatím nějak nestíhám pročítat letáky a hledat co kde. To stíhá tchýně, která nás vybavuje seznamy, co jí máme nakoupit (podle toho, kam zrovna jedem nakupovat). Občas vezmu něco s tím, jak kdy.
  Nicméně si vzpomínám, že můj první manžel přijel z Holandska, kde byl v nějaké rodině na návštěvě, taky docela vykulený – když si čistil zuby, vytkli mu, že nezastavuje hned vodu, když dostal chléb s máslem, tak máslo hledal lupou… a vůbec přijel hladový… Asi na tom něco bude 🙂

 5. Andy, chtěl jsem ze zeptat na toto. Před několika lety jsem hledal ve statistických ročenkách různých států, co, to není teď důležité. Ale u Norska mne zarazilo vysoké procento (58%) nasycení obyvatelstva papírovými novinami. Je tedy pravda, že to je údaj už pár let starý, ale i tak. To je obliba papírových novin v Norsku tak veliká?

  1. Je. Hodně lidí tady papírové noviny odebírá a redakce se živí zejména z tzv. pressestøtte, tedy státní podpory redakcím tištěných periodik. Díky tomu má prakticky každá obec své plnohodnotné noviny.

 6. Prečítala som si to Andy pozorne a dostala som dojem,že nie som našich.Budem nejaký najdúch Holanďana a nezodpovedného bonvivána Taliana.V reali to vypadá ako na hojdačke, šetrím tak,že si dám pre euro vrtať koleno a zrazu sa to zlomí a ja idem systémom carpe diem.

  1. Verenko, ten najdúch mě dostal 😀
   Pokud jde o tvoje realitu, tak je logická – šetříš, aby sis mohla jednou za čas vyhodit z kopýtka! (chuckle)

     1. Najdúch je staré írečité slovenské slovo,znamená,že niečo /živé/ našli/alebo sa našlo.Mnohé zvieratká tu sú najdúši.

      1. Já jsem význam slova znala, spíš jsem se bavila tou myšlenkou (wasntme)

       A navíc to slovo moc hezky zní! 😀

      2. Tak pro mne je „najdúch“ žhavá novinka 🙂 Hezké slovo. Kdysi jsem se podobně radovala ze slova „ťuťmák“

      3. Je vidět, že Moraváci a Slováci mají k sobě o hodně blíž než Češi – zejména jazykově. Protože najdúch (česky nalezenec) je tady docela známé (rofl) .

       1. To jsem se tě chtěla Maričko zeptat – to jsem viděla v TV nějakou americkou reality šou – slevoví maniaci soutěžili kdo při nákupu v super hyper marketu ušetří nějakejma vystřihovanejma kuponama z letáků – ti nejfikanější měli sebou celá alba – jako filatelisti známky – a tam měli seřazené kupóny podle druhu zboží – a nakoupili třeba 50 šampónů, 20 pracích prášků, 30 konzerv zeleného hrášku a tak a pak na kase jim odečítali kupóny a nakonec platili třeba 10 dolarů. To je nějaké americké specifikum, tyhle kupóny?

        1. Třeba v DM mi každou chvíli vnucujou kuponovou knížku, minulý týden jsem měla ve schránce nějaké kupony od Pražské teplárenské, v různých časopisech bývají čas od času kupony, Tesco mi občas posílá taky nějaké kupony. Většinou se mi ale nehodí, sem tam nějaký použiju. Je toho dost, ale jak říká sharka, lidi tak neblázní.

  2. To mi připomíná Kristiána, co jej hrál Oldřich Nový. Ten celžý měsíc škudlil jak šílený a za večer to pak rozfofroval s ženskými, ale ve vší počestnosti. Nejste vy Kristiánka, verenko? 😀

 7. Různým slevám se také rozhodně nevyhýbáme, snad pro každého Američana mají slova „sale“ a „clearance“ primo magnetickou přitažlivost (proto ty bitky během Black Friday). Navíc jsou zde už zaběhlé tradiční slevy během roku, teď přesně nevím, v kterém měsíci co, ale jednen měsíc je to nábytek, jiný zase „bílé zboží“ tedy povlečení a ručníky, jindy auta atd. ,takže pokud nákup nutně nespěchá, vyplatí se počkat právě na tu dobu. Při nákupu jídla mám několik značek, které už řadu let používám a kupuji je, i když se jejich cena zvyšuje a jiná značka je levnější. Dokonce i mouku mám oblíbenou, jednou jsem zkusila jinou (moji právě neměli a já mouku potřebovala) a hned jsem to poznala. Více hrudkovala a celkově mi přišla prostě jiná. Jinak v našem zdejším obchodě Publix nejvíce využíváme jejich pravidelné slevy na sýrech a máslech a když zrovna mají něco jiného, co používáme, také koupíme. Na konci účtenky od kasy je vždy dole napsáno, kolik jsme právě ušetřili !

  Dede, napsala jsem na Zvířetník – dodatečně vřele gratuluji k narozeninám !!!!!

  1. Maričko, díky! (wave)

   Jinak taky zůstávám věrná ověřeným značkám a produktům – tedy tak dlouho, dokud se jejich kvalita nepohne nežádoucím směrem, což se stává. 🙂

 8. Já jsem v Holandsku byla v ´91 šest neděl služebně s bydlením v hotelu. Čili zkušenosti z domácnosti nemám, ale v hotelu bylo jídla hromady. Fakt je, že u obědů v kantýně jsem vzbuzovala pozornost, oni v poledne prakticky nejedí (think) .
  Jsem na tom podobně jako Andy – žít bych tam nevydržela, ale Holandsko se mi líbí.

  1. Zano, ono obědvání, tak jak ho známe my, není obvyklé ani v Norsku, v podstatě ani v té Anglii. Zajímalo by mě, co jim tam říkají dietologové o večerním jídle, resp. jak je to u nich s tím pořekadlem o své snídani, obědem rozděleným s přítelem a večeří pro nepřítele! (chuckle)

   1. Já vím a taky nechápu, jak to jde dohromady s propagací „zdravého životního stylu“. V Holandsku jsem to zažila poprvé, takže to na mne zanechalo hluboký dojem 🙂 .

   2. No, ani tady to obedvani neni takova nutnost jak v CR. JO, jiste, na obedy se chodi – pracovni, na oslavy, a nekteri lidi proste chodi casto. Ja kdyz jsem pracovala, tak jsem chodila zridka – mimo jine proto, ze fast foody v podstate nedelam, a slusny obed, kde si muzu sednout, ma jednak velke porce, ktere nesnim a prijde tak kolem 10 dollaru. Takze jsem si vetsinou nosila vlastni v krabicce. Cili pak na slusne domaci jidlo vybyde ta vecere. Nase maminka je v podstate obedova a to jeste pokud mozno s polivkou. V takove situaci pak chapu spolecenskou nutnost stravenek a obedova menu.

    1. No vida, a to mne zase v Chorvatsku překvapilo, že je oběd nejdůležitejším jídlem dne (myslela jsem, že kvůlivá tomu horku to bude přece jenom večeře). Kapitán vždycky říkával, že na oběd musí být „dlouhý stůl“ – tudíž se oběd vychutnává a sedí se u něj třebas přes hodinu. Jednou jsme byli ubytováni v soukromí s polopenzí a to byla snídaně a oběd (a ne snídaně a večeře, jak jsme zvyklí) – ovšem obě jídla byla, dá se říct, opulentní (chuckle) .

 9. Šetření řeším u dražších věcí (třeba si ne a ne vybrat mobil). Sleduji Heureku, ale spíš kvůli zkušenostem ostatních. Kde se blbě šetří je oblečení. Většinou ta nízká cena tam má nějaké skryté opodstatnění co se časem objeví…

 10. Ahoj, tak jsem zpátky na značce 🙂

  Děkuju moc za milá přání k narozeninám – však vaše přítomnost tady a diskuze jsou dalším mým dárkem (inlove)

  A k věci: na schránce mám nápis nevhazovat letáky, protože jsem zjistila, že je pro mě snazší nakupovat podle seznamů, tedy to, co právě potřebuju. Navíc hodně věcí nakupuju „ve městě“, tedy zaparkuju na náměstí ve Dvoře a oběhnu zeleninu, malý obchod s potravinami který zásobují místní pekaři, případně lahůdky nebo farmářskou prodejnu – a ti letáky nemají 🙂 Co nejsou děti doma a není třeba vláčet brašny plné potravin, tak je to způsob, jaký mi vyhovuje (a většinou tak nenakupuju zbytečnosti, protože jsou právě ve slevě – k tomu umějí letáky celkem účinně svádět:))
  Slevy hlídám na věcech dlouhé upotřebitelnosti, takže se třeba snažím, abych zubní pastu, toaletní papír, tablety do myčky nebo prací prostředky apod. kupovala v akcích 🙂

  1. A to já letáky sbírám 😀 Potřebuju je na čištění zeleniny 😀
   Obvykle v akcích nenakupuju. Jsem vůči takovému zboží děsně podezřívavá. Radši dávám pozor na to, abych nekupovala, co nepotřebuju.
   Asi nejsem Holanďan, i když se mi tam vždycky moc líbilo. A ještě víc ve Fryslanu 😀

  2. jo kupuju si roll-ony Nivea,když jsou v akci,za 100 mi přijdou drahé,za 49 akorát..a koupím jich vždy 5, vystačej mi tak na rok 😀 a mám klid. A vysledovala jsem si slevy prascích gelů,takže už taky nemusím syslit…a od doby,co místo aviváže používám ocet, tak šetřím ještě víc:-D

 11. Přiznávám se bez mučení, že mě teda sledování slevových akcí a pročítání letáků nebaví a nezabývám se tím. Kdyby šlo o mě, dala bych na schránku štítek Nevhazujte letáky! a byl by klid. To jen MLP má pocit, že by mu mohla uniknout sleva století na nějakém přístroji/nástroji, takže jsme k tomuto nepřistoupili, a on si občas výhodně koupí nějaký ten velenutný haprštekl (naposledy nabíječku baterií 🙂 ). Stejně, když jdu nakupovat, musela bych být slepá, abych si nevšimla, co je ve slevě. A že bych navštěvovala různé krámy a tu koupila pečivo a onde zase maso, to mi nehrozí, na to je mi líto času.
  Ještě dodám svůj postřeh k Holandsku – byli jsme tam na pár dní na dovolené, myslím, že někdy na konci 90.let. Ubytování v soukromí se snídaní, u starší paní, která si smlouvou s cestovkou přilepšovala k důchodu. A snídaně byly chutné, paní si dala záležet, abychom ochutnali různé druhy sýrů, a najedli jsme se dostatečně. Ani chlapi, pokud si vzpomínám, netrpěli hlady. Spíš mě upoutalo to, že vzhledem k oknům bez záclon byl obývák zařízený tak trochu jako by byl opravdu ve výkladní skříni. Jen se podívejte, jak to tu máme útulné! 🙂 Třeba otevřené piáno, rozevřené noty na pultíku – a vsadila bych se, že nikdo na piáno nehrál! (chuckle) Ale stěžovat si nemohu, naopak, paní byla milá a pečovala o nás, jako kdybychom byli její osobní návštěvou.

  1. Myslím, že tu kdysi Andy (?) psal, že ta okna bez záclon měla nařízena zákonem. Aby bylo možné poddané hezky kontrolovat, jestli nekují pikle.
   🙂

 12. Tak takhle nějak podobně hospodařím i já. Jak už jsem psala pro YGU, u nás musím dělat provianťáka já, takže sleduji akční letáky a opravdu po nějaké době si každý obchod střídá jakési „sady“. Jsme obklopeni několika většími supermarkety, tak vím, že se prostřídávají. Takže když zapomenu nakoupit máslo v Globusu, další týden jej mají v Albertu atd. Chce to jen mít jakous-takous logistiku a vědět, co je potřeba doma doplnit. Pouze maso a uzeniny nakupuji u našeho pana řezníka,(ten akce nedělá 😉 ) u kterého nakupuji už skoro 40 let. Dnes obchod už vedou jeho synové a mají vynikající zpracování masa a hlavně jejich vlastní uzeniny. Zjistila jsem, že k němu jezdí nakupovat i známí až z Brna. Ale jinak mne nakupování vůbec nebaví :^) .

 13. Jó „nedělní chvilka poezie“ – tak říkáme louskání letáků se slevami (protože většinou je dostáváme právě v neděli). Ale u nás nakupuje hlavně Jenda (protože mne to neba a tak kdy jdu do obchodu, koupím akorát chleba a kočičí konzervu a pak je zle, že není co do huby (rofl) ), takže já se jenom kochám stylem „co si zase levného nekoupím“ (chuckle) . A Jenda slevy pilně sleduje, takže máme vždy máslo, tvrdý sýr a tuňáka po ruce (a pro mne olivy) – a vždy koupené v akci. O zásobách toaleťáku nemluvě … :O

 14. Ano, šetřím. Nakupuju v akcích, když je zboží kvalitní, nenakupuju stylem „hlavně aby toho bylo hodně“, případně „vemte toho víc, ať se to vyplatí“. Nerada vyhazuju, takže nakupuju hodně s mírou.

  1. Jejda, to máš fajn, že nemusíš dělat provianťáka. Tak todle u nás musím dělat já, i když mně to naprosto neba 🙁 .

 15. Vzhledem k tomu, že jsem vystudovala vysokou šetřivou u své maminky, babičky a tetičky, utrácení mne přímo bolí

 16. Snad nejprve k Holandsku – mám dva rodinné zážitky. Moji rodiče strávili v Holandsku měsíc při dovolené v roce 1963. Zážitek spojený se šetřením tedy mají: Domácí paní měla velké problémy se zubem a sešla se celá rodinná rada, aby posoudila, zda je opravdu nutné dojít k zubaři a zatížit rodinný rozpočet účtem od zubaře.
  Můj byl o trochu déle, v roce 1974 jsme trávili vánoční čas se sborem v Německu, Belgii a Holandsku. Jak bylo normálně zvykem, bydleli jsme v rodinách dětí, které potom přijely k nám. V Belgii jsem strávila asi týden v rodině celníka, bylo to naprosto srdečné, léta jsme si psali, bydlely jsme u nich dvě a pro obě koupili rodičům něco na památku. V Holandsku jsem bydlela v rodině ředitele banky a mimo toho, že u nich byla děsná zima, také jsem měla hlad. A nebyla jsem sama, když jsme odjížděli, měli jsme dostat, stejně jako v Belgii, svačinu na cestu, se kterou jsme tentokrát měli vydržet až domů. Což jeden chleba a dva silně přezrálé banány teda nesplnily. Ale nebyla jsem sama, prakticky nikdo neměl větší, při průjezdu Německem musel prófa nakoupit aspoň suché pečivo za svého, my pochopitelně těch asi 10 DM utratili až do posledního pfeniku

  1. Kuba byl na výměnném pobytu v Holandsku. A jelikož obědem byl toast a on zrovna měl žravku, páč rostl, vyděsil k smrti tu holandskou rodinu, protože večer fakt hodně jedl. Druhý den ho už nevzali do KFC, ale do nějaké restaurace, kde zaplatili jistou částku a směli sníst, kolik chtěli 🙂 A jinak Kuba mluvil o tom, že domeček byl fakt maličký a když si ten kluk otevřel v pokoji dveře skříně, už tam nebylo k hnutí.

   1. si představuju,kolik toho pojedl Kuba u strýčka z Kentucky a bavím se 😀
    Myslíš,že tam znaj pohádku O Otesánkovi? 😀
    Si představuju,jak si dával nášup a holandská rodina v němém úžasu omdlévala.

    1. Tak to si představuješ dobře. u strejčka si dal celej kyblík. Pořád se ho ptali, jestli mu není špatně 🙂 Nebylo, on prostě v té době hodně jedl a ještě dělal karate, tak měl spalování jako výheň. Jejich chlapeček akorát hrál na klavír, tak to si neznali 🙂

   2. No, já jsem se hanbila si říci a pan bankéř byl natolik suchar, že jsem měla velmi jasný pocit, že jsem mu nevítaným hostem. Já vím, bylo to nějakého 2.ledna, ale přece

  2. Já jsem byla v Holandsku počátkem 90. let jako tlumočnice se skupinou našich zemědělců, kteří tam tenkrát jeli na týden čumendu, jak vypadají malá soukromá hospodářství. Bydleli jsme v rodinách těch zemědělců. Já byla u pěstitele mečíků a růžičkové kapusty. V domě byla šílená zima, netopilo se, aby nebyly výdaje za topení. Doma se chodilo ve svetrech a v tlustých ponožkách, na spaní jsem měla obří péřovou duchnu, abych ty noci přežila. Jídlo nestálo za nic, neustále byly nějaké zbytky od někdy a zrovna moc toho nebylo. Holanďani se usnesli, že jednou za ten týden nás pozvou jako celou skupinu na oběd. Sešli jsme se ve městě a Holanďani začali hledat restauraci. U každé četli u vchodu menu a zase ji zavrhli jako moc drahou. Nakonec našli nějakou levnou a ještě přede dveřmi nás upozornili, že jídlo platí oni, ale pití ať si zaplatíme sami. I tak to stálo za houby. Pak jsem tam byla ještě jednou pracovně, to už jsem se starala sama o sebe, takže tyhle problémy odpadly, ale ta země, sebezajímavější, mi k srdci nijak nepřirostla.
   Jo to v Belgii, to bylo jiné kafe! Jak už tu psala inka, srdeční příjemní lidé, jídla, že už jsme nemohli dopnout kalhoty, zábava, no prostě se to nedá srovnat.

  3. To mi vyprávěla kolegyně, že za hluboké totality byla její dcera na výměném pobytu v NDR. Také tam zažila hlad. Když tam za ní přijeli do rodiny na návštěvu, tak jídlo, které bylo pro všechny, by snědl lehce její syn sám.
   Ovšem když přijeli Nderáci do Čech, cpali se svíčkovou a knedlíky, jako nenajedění.

   1. Já jsem v NDR zažila spíš to, že jídlo bylo hnusné, ale bylo ho dost. Maminka měla přátele v NDR, občas k nám do Prahy jezdívali. Nejvíc se vždycky těšili na meruňkové knedlíky. Těmi jsem ovšem o mnoho let později nadchla i Angličany 😀 .

   2. Já jsem nebyla v NDR, ale v Polsku někdy v půli osmdesátých let, s CKM blahé paměti na výměnném pobytu, tam taky bylo jídla dost, ale pamatuji denně vařené brambory s koprem a k tomu něco jako divný karbanátek – jednou šišky, jednou placky, jednou kuličky, furt dokola 14 dní…
    Ale bezva ovoce a zeleninu, a jelikož jsme byli v Gdaňsku, tak jsme si vydupali i ryby, a ty byly skvělé…

 17. Letáky sleduju, sice ne neustále a urputně. Ale ano. A nakupuju ráda ve slevách. Ale sleva nesmí být na úkor kvality. Také se snažím kupovat výrobky značky toho určitého prodejního řetězce. Jsou levnější ale kvalitní.

  Šetření pro mě není sice sport, ale ano šetřím, když to jde.

 18. Pěkné povídání Andy. Naučila jsem se tohl esledovat a využívat na ZOOHIT.CZ , protože nakupovat pro 8 koček domácích a 4 venkovní kočičí příživníky rozpočet nabourá. Takže nejen v akci,ale ještě za víc bonusových bodů a přes částku,za kterou jdou další procenta dolů..mám tam zapnuté počítadlo a za 3 roky jsem ušetřila cca 25.000,-Kč oproti cenám obvyklým. A vlastně díky tomu jsem se naučila sledovat si letáky ve svém oblíbeném obchodě Globus a využívat bonus kartu,to samé v DM drogerii a někdy se na mne dostane i z akcí v Lidlu,kam chodím převážně pro zeleninu a nějaké dobroty, když je Francouzský,italský, španělský nebo jiný týden… pokuid tedy na mě zbydou 😀

  1. Přesně – u nás je to obvyklá zábava, když přijdou letáky, listovat a vybírat…Speciálně LIDL bych řekla se sice zhoršil pokud jde o kvalitu zeleniny a ovoce ( pamatuji když začínali bylo to podstatně lepší) ale jejich tematické týdny jsou fajn a pro nás prostorově výraznější s větším pozadím jsou jejich XXL týdny požehnáním – na venčení a na cvičák už nic jiného než jejich Esmaru nenosím. Je to za pár šprdlíků a účel to splní…Tak mám vždycky radost, když objevím něco na sebe i do sebe …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN