BTW: Zlaté cesty

1130dar3_1Jestlipak jste si všimli, že v listopadu nastává nedlouhé období zlatých cest? Ne? Pak možná tam u vás nemáte modříny. Jestli spadané listí všechny pěšinky poctivě zakrývá, suché modřínové jehličí je zlatě rozzáří, takže je krásně vidět i ta neužší zvěří stezka vinoucí se bezlistým borůvčím.

 

Zlaté modřínové cesty a pěšinky jen zvýrazní změny, ke kterým na síti lesních cest a pěšin v průběhu let dochází. Tady vznikne paseka a cestu už lesáci nikdy neopraví, takže zůstane rozježděná a s větším množstvím slunce časem zaroste vysokou travou a ostružiním. Jinde o cesty pečují, takže není potřeba vyšlapávat obchvaty kolem bahna a kaluží.

 

1130dar1

 

Na jednom místě u nás spadl šikmo na cestu vzrostlý smrk. Už je tam dva roky a já sleduju, jak stará cesta pod smrkem pomalu mizí a nová, která ho obchází, stejně pomalu vzniká. Přestože je nová pěšina výsledkem pouhé chůze lidských a zvířecích nohou a vzniká na svahu, už je vychozená do příjemnějšího sklonu, a nepřekážejí na ní spadané větve a klacky.

A mě napadá, že lesní pěšiny jsou jako lidské vztahy. Když o ně nepečujeme, zarůstají a stávají se neprůchodnými. Pokud však byla původní pěšina velmi důležitá, je i po letech pořád ještě znát a když zezlátne modřínovým jehličím, tak opět vybízí k prozkoumání.

V mezilidských vztazích máme místo zlatého jehličí Vánoce. Právě teď, když se přiblížily na dosah ruky, je čas pozorněji prohlédnout stezky, vedoucí k našim blízkým, přátelům i vzdálenějším příbuzným. Jestlipak o ně pečujeme?

 

1130dar2

 

Vzpomenete si, kdy jste naposledy zavolali pratetičce, dali si kafe s kamarádkou či zaskočili za sousedem? A to počítám s tím, že vztahy s vašimi rodiči a dětmi jsou pohodlně vychozenou alejí! Právě teď je čas dát si práci a prošlápnout polozapomenuté cestičky vedoucí k srdcím lidí, kteří k vám nějakým způsobem patří. Nikdy nevíte, kdy se k sobě navzájem budete potřebovat rozeběhnout. Tak ať cestou neklopýtáte!:))

 

(Napsáno pro ČRo Hradec Králové 2015)

 

A tak se dnes ptám: jestlipak si umíte najít čas i na vzdálenější příbuzné, kamarády, které nemáte za rohem, na sousedy? Já sama se často potýkám s peklem dobrých úmyslů: myslím na tento okruh lidí často, ale pak zaváhám: co když zavolám/ zaskočím nevhod? Co když budu rušit? Pak buď začnu spřádat pravidla správné doby, nebo se zaberu do jiné činnosti, abych si na onen plánovaný telefonát zase vzpomněla v době, kdy ho z nějakého důvodu nejde uskutečnit. To je slávy, když tuto hradbu váhání konečně přelezu! Přitom vím, že někdy mohu váhat tak dlouho, až bude pozdě. Tak se snažím – ale neříkám, že mi to jde vždycky tak, jak bych si přála. Myšlenky na druhého nestačí – je třeba se ozvat!

Tak co, jak jste na tom vy?

 

1130dar3

 

Aktualizováno: 29.11.2015 — 22:58

20 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Mistrem telefonni etikety je nase maminka. Opet jsem si to ozivila, kdyz mama potrebovala zavolat sve oblibene sestrenici. Dopoledne nemuze, protoze teta asi vari obed. Pak asi teta ji obed, pak si asi po obede dachne, atd., odpoledne se u ni asi stavi dcera, takze zustane velmi kratka doba, kdy je podle mamy VHODNE zavolat. Prece nebude vyrusovat. Totez posledni dobou aplikuje na telefonaty bratrovi a vnoucatum. A pak ji mrzi, ze nezavolala… A druhy den si s tim zas lame hlavu. Asi to u ni nejak souvisi s tim, ze telefony byla vzacnost a pouzivaly se bez dlouhych reci a jen na veci vskutku dulezite.

  1. Hano, myslím, že to fakt souvisí s přehnanou ohleduplností, která nám byla vždy vštěpována. Taky jsem to probírala jednou s Louk a zjistily jsme, že jsme se k vůli tomu málem nebyly schopné domluvit, naštěstí jsme to pak rozsekly. 🙂

   1. Hanko a Jenny, to je ono, tak jsem to myslela. 🙂
    Je fajn, být ohleduplná, ale všeho moc škodí. Protože pak je člověk sice ohleduplnej, ale zse si ten druhý myslí, že na něj nedbáte! (wasntme)

 2. Dede, je to tak, nestačí jenom myslet, ale se i ozvat. SMS-kou, nebo mejlem, vím, že člověka nevzbudím nebo jinak nevyruším, ale při tom dám vědět, že vzpomínám. Ty fotky jsou tak nádherné. U nás modříny také opadaly, ale už do jehličí na zemi prší, takže letos se zlaté stezky nekonaly.

  1. Na fotkách je už jehličí do měděna, protože na něm ležel sníh. Tu opravdovou zářivou zlatou se mi nějak nepodařilo vyfotit 🙂

 3. Cestou životem jsem nabrala spoustu kamarádů, skauti jsme si též bratrem a sestrou, takže jen se zlomkem jsem schopna být nějak v kontaktu. Navíc bratranec jak stárne se pokouší stmelovat alespoň část rodiny…Dostala jsem se do fáze MAILY, pokud je kladná odezva, dohodneme se na volání. Ráda bych se se všemi viděla, ale to fakt nejde, ani až budu konečně v důchodu a budu mít čas

 4. Podávám zprávu, jak jsem včera dopadla s krůtou. Krůta byla na jedničku, zkombinovala jsem Cuketkův recept – sůl s prdopečem na kůži i uvnitř, pomalu pekla na 80C 24 hodin ve stanu z alobalu a pod kůži na prsa a stehna vpravila bylinkové máslo – cca půl kostky, ochucené ještě dijonskou hořticí. Ráno v den podávání jsem sundala stan, potřela rozpůštěným máslem a dopekla na barvu. Vzhledem k tomu, že to byl můj první krůtí pokus, jsem byla mile překvapena, protože to máslo mezi kůží a masem zůstalo a dodalo šťavnatost a krásnou máslovou chuť. Spousta masa ještě zbylo takže teď osazenstvo domácnosti navštěvuje častěji ledničku a užírá, za to ovšem z krůty nebyl skoro žádný výpek, takže jsem pak podlila kuřecím vývarem, kterým jsem ptáka sem tam přelila, aby nebyl zezhora suchej. Všem moc děkuju za rady a typy, využila jsem do mrtě!!!

  1. Zní to báječně! Já jsem vyráběla 4 krůtí nohy podle receptu z pátku. Měli jen dolní stehna, ale nevadilo, mám ve zvyku péct hodně doměkka, takže soustava šlach se z toho víceméně najednou vytáhla. Omáčka mi přišla dost sladká, tak když mi z ledničky vypadl kelímek zakysanky a praskl, půlku jsme instalovala do omajdy. K tomu jsme měli brkaši. Ovšem když jsme poobědvali a Kačka si odvezla část na koleje, zbylo tak na Kubu na dnešek k večeři 🙂

   1. Já ty inzerovany šlachy vůbec nenasla. Pták byl Francouz, takže je měl vyndany a nebo byl evolučně vyvinutej a narodil se bez nich. Třeba jako hroznové víno bez pecek

  2. Ten Cuketkuv recept jsem si nasla a sul s prdopecem mne zaujala. Vyzkousim. Ale co mne na jeho receptu hlava nebrala bylo, ze to vubec nemasloval, nezaleval. To bych se bala, ze to bude suche.

   1. No on pravé píše o tom kurecim vývaru. Možná mu to přišlo samozrejme, ze se to zalejva. Ona totiž ta kuzicka pod stanem pečena a pak odkryta vypadala leproidne Dokonce i manžel se ptal, jestli ta kruta neumrela na nějakou nemoc Jenže jak jsem pomaslovala a pak zalejvala, byla barva přímo výstavní zlato-hněda…

 5. Já snažím tyhle vztahy mimo rodinu pěstovat jako květiny.

  Mám kamarádku, která se vdala do Norska. Píšeme si e-maily a 1 x měsíce si povídáme i hodinu po SKYPE.

  Jinou bývalou kolegyni a kamarádku navštěvujeme několikrát do roka. Chodíme se dívat, jak jí rostou dcery.

  Se spolužačkami ze základky se scházíme pravidelně na babincích.

  A na Vánoce už 5 rok pravidelně posílám vánoční pohlednice. A nevzdám to, i když se mi jich vrátí jen minimum.

 6. No, někdy váhám a váhám hodně dlouho, u bližších lidí zavolám tehdy, když mám čas a doufám, že ho budou mít taky, nebo se prostě domluvíme na pokec na jindy 🙂
  Dneska se mi povedlo neuvěřitelně zaspat, první hodinu jsem si uvědomila ve chvíli, kdy chlapec zvonil u dveří a já jsem si v posteli ještě ani nesedla 🙂 Fofr neuvěřitelnej a do toho mi do pracovny celou hodinu chodila významně zírat hladová trpící zvěř 🙂 pokud možno po jednom, aby mi ty hříchy stihli připomínat v jednom kuse.
  Dede. vy máte i sníh a zlaté jehličí? My máme obeschlé bahno a listí, jinak nic.

  1. Jo Matyldo všechna zvěř umí významně zírat a dělat hladovýho ubohýho kocourka, co jedl naposledy před rokem.

   1. A když dáš cokoli do misky tak se okamžitě pohled změní na : Jak vona to dělá, že je to vždycky nepoživatelný

    1. Inko, cokoli dám do misky, tak mizí v řádu vteřin. Má zvěř mi věří a pokud něco nechce, tak je obvykle nemocná… 🙂 Ne, vážně. Psice to vidí tak, že kdo si to nesežere, tomu to dojede ta druhá a kocouři jsou prostě útulkoví kocouři, takže žerou všechno, a co do misky nedostanou, to si ukradnou.

     1. Majda je badatel a kluci? Klučíčkové přišli sami, sežrali na co přišli a ejhle, po dvou letech si vybírají, zejména Felínek je ňouma. Já jsem rozmazlila i venkovky….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN